Prijsbeheersching en rechtvaardige verdeeling van materieele welvaart ren" - Friezen behouden de leiding in 45 M2 kl. Echter niet over de Raadsverkiezing Nijmegen ontvangt „Vierdaagschen" VERVOLG VAN DE TROONREDE /^•ROOTE ZORG ZAL WORDEN BESTEED aan een rechtvaardige verdeeling van ^*de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat iedere verhooging der productie zooveel mogelijk ten goede korpt aan een vermindering der nog steeds bestaande spanning tusschen loonen en prijzen. Ter verlichting van de moeilijkheden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van den kinderbijslag worden voorgesteld. Een verplichte wachtgeldregeling en werkloos heidsverzekering zullen worden voorbereid, terwijl voortgewerkt wordt aan een algemeene herziening der sociale verzekering. Als onderdeel van het streven naar grooter bestaanszekerheid, zal spoedig een voorloopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voorgelegd. Verruiming der armenwet Een wetsontwerp zal worden inge diend tot herziening van de bepalingen, rakende de beëindiging van arbeidsover eenkomsten, zulks met de bedoeling per sonen, die reeds geruimen tijd bij denzelf den werkgever in loondienst zijn. meer bestaanszekerheid te verschaffen. Op kor ten termijn zal een commissoriaal onder zoek worden ingesteld naar de mogelijk heid om de armenwet in dien zin te ver ruimen, dat zij een breede basis biedt voor de maatschappelijke voorziening en hulp verleening. De verbetering der geestelijke en licha melijke volksgezondheid zal met kracht worden bevorderd. In samenwerking met de deskundigen en de organisaties, op dat gebied werkzaam, wordt een od wettelijke basis steunende coördinatie der gezond heidszorg voorbereid. DE OVERHEIDSFINANCIëN. Groote zorg boezemt mij de toestand van 's lands financiën in. Bij voortduring staan deze' nog onder den invloed van de oor- logsramn en den nasleeo van dien. De voorzieningen op burgerlijk en militair gebied, welke hierdoor noodzakelijk zijn geworden, leggen een schier ondraag- 1 ijken last od de volkshuishoudingen der betrokken crebiedsdeelen. Zonder krachtige hulp van buiten is de taak, die het Rijk vervullen kan. aan zeer enge grenzen ge bonden. Met dankbaarheid mag ik gewa gen van de financieele hulp. die tot dus ver door het buitenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daarvan mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende credietwaardigheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voorwaarde daartoe is een een drachtige voortzetting van de herstelpoli- tiek. Ook bij het betrachten der uiterste so berheid zullen aan de Overheidsfinanciën zware eischen blijven gesteld om chaoti sche toestanden te kunnen voorkomen, in staat te zijn de overzeesche gebiedsdeelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zoowel op materieel als op cultureel ge bied en verbetering te kunnen brengen in het lot van die bevolkingsgroenen, welke in zorglijke omstandigheden verkee- Handhaving van het monetaire evenwicht bij een internationaal verantwoord niveau van loonen en prijzen zal bij voortduring de aandacht vragen. GELD- EN KAPITAALVERKEER. Met inachtneming van den eisch van rechtsherstel en onder waarborging van de belangen van den fiscus zal het geld- en kapitaalverkeer zoo spoedig mogelijk een passende vrijheid herkrijgen. Het uitoefe nen van toezicht op de investeeringen zal voorshands echter onvermijdelijk zijn om een zoo doeltreffend mogelijk gebruik van het kapitaal te verzekeren. Hierbij zullen met name de Nederlandsche Bank, waar van de eigendom van particuliere in pu blieke handen dient over te gaan, en de herstelbank een belangrijke rol hebben te vervullen. De vermindering van den druk der bin- nenlandsche staatsschuld zal de bijzondere aandacht vereischen, waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbelas- ting een heffing in eens van de vermogens zal worden voorgesteld. Ook een conversie van de binnenlandsche staatsleeningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen in de ma terieele oorlogsschade en van de aanvullen de credietfinanciering bij de wet kan op korten termijn worden tegemoet gezien. RECHTZAKEN HAAGSCHE TRIBUNAAL. Voor het tribunaal te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan A. Koolwijk uit Z w a m- merdam. Verdachte, die sympathisee- rend lid van de N.S.B. was geweest, had o.m. een dreigbrief geschreven aan zekeren de Jong, te Bodegraven in verband met een kwestie omtrent het ontruimen van een huis, waarbij K. gedreigd had met zijn „Duitsche vrienden". Het tribunaal heeft verdachte veroordeeld tot interneering tot 1 Aug. 1946. verbeurdverklaring van 1000, en ontzetting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. J. Zaalberg te Wassenaar is door door het Haagsche Tribunaal veroordeeld tot interneering tot 15 Mei 1948, verbeurd verklaring van zijn gelden bij Spaarbank en de Bank te Leiden, ontzetting uit de kiesrechten, wegens zijn optreden als wet houder, als voorzitter van de Keuringsraad N.A.D. en andere vijandige handelingen tijdens de bezetting. POLITIERECHTER. P. C. de V. te L e i d s c h e n d a m was betrokken bij een clandestiene slachterij van een varken, voor welk feit de officier bij den Haagschen Politierechter tegen hem veertien dagen gevangenisstraf voorwaar delijk en 100 boete of 1 maand hechtenis eischte. De politierechter veroordeelde con form dien eisch. Wegens het clandestien slachten van een varken, waarbij het vleesch werd ver handeld, vorderde de Officier bij den Haag schen politierechter tegen J. v. V. uit Nootdorp twee maanden gevangenis straf, met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. De politierechter veroordeelde tot f 400 boete of 2 maanden hechtenis, bene vens voorwaardelijk twee maanden gevan genisstraf met drie jaar proeftijd. HERZIENING GRONDWET. De voorstellen tot wijziging van art 192 en van Hoofdstuk XIII der Grondwet zul len u ter behandeling in tweede lezing be reiken. De instelling eener staatscommissie tot herziening van de Grondwet kan spoe dig worden te gemoet gezien. Het vraagstuk der administratieve recht spraak zal door een staatscommissie op nieuw onder de oogen worden gezien. Met kracht zal worden gestreefd naar in krimping van het overheidsapparaat; ir. het bijzonder zal daarbij aandacht worden ge schonken aan de Rijksbureaux. In afwachting van het rapport der onder- werpelijke commissie zullen partleele ver beteringen" :n de gemeentefinanciën worden voorgesteld. Een betere coördinatie tusschen de dra gers van het gezag en de politie zal worden bevorderd. POLITIEKE DELINQUENTEN. Naar een oplossing van de verschillende problemen, die samenhangen met de ver volging der politieke delinquenten, wordt met voortvarendheid gestreefd. De zuivering van het overheidspersoneel, alsmede van de pers, zal nog vóór het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nage streefd. POSITIE AMBTENAREN EN ONDER WIJZERS. De regeering zal een juistere regeling van de positie der ambtenaren o.m. door her ziening van stelsel en normen van he. be zoldigingsbesluit bevorderen. Een salaris verbetering voor de onderwijzers is in voor bereiding. Een' reorganisatie van het geor ganiseerd overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust dat de nauwgezette be handeling van al deze voorstellen over vloedig in aantal, omdat de taak der over heid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van uw werk kracht en van uw toewijding zal vergen. Met de bede, dat God u hiertoe wijsheid en kracht moge schenken tot zegen van ons Koninkrijk en deszelfs toekomst, verklaar if. de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De Nederlandsche athleet R. J. Brasser won het nummer discuswerpen tijdens de kam pioenschappen van de Britsche Amateur Athletiek Vereeniging in het White City stadion te Londen. Brasser in actie. BEKEND SPION OVERLEDEN. De bekende spion Chr. A. Lindemans, bij genaamd „King Kong", die in het begin van den oorlog voor de geallieerde zaak werkte en tal van personen naar Engeland hielp, is tengevolge van vergiftiging j.l. Zaterdag in een ziekenhuis te Den Haag overleden. Lindemans bood de Duitschers zijn dien sten aan nadat deze zijn broer hadden gear resteerd. Hij werd o.m. verdacht van het doen mislukken der operaties bij Arnhem. In Decemiber 1944 werd hij door leden van het hoofdkwartier van Prins Bernhard ge arresteerd en was den laatsten tijd opge sloten in de cellenbarakken te Schevenin- gen. Tussohen Lindemans, die een paar maal getracht heeft zich van het leven te beroo- ven, en een 23-jarige verpleegster van de ziekenzaal in de bijzondere strafgevange nis zou zich een liefdesverhouding hebben ontwikkeld, die leidde tot ontslag van laatstgenoemde. Zij moet toen Lindemans een sterke dosis slaaptabletten hebben ge geven en deze zelf eveneens hebben inge nomen. Lindemans werd in ernstigen toestand naar het Haagsche ziekenhuis overge bracht en is aan de gevolgen der vergif tiging overleden. NACHTTREIN PARIJS—KOPENHAGEN. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in den nacht van Dinsdag 6 op Woens dag 7 Augustus voor de eerste maal een Nederlandsch deel van de Nord-expres (ParijsKopenhagen) uit Amsterdam rij den. De trein vertrekt in den naoht van Dinsdag op Woensdag uit Amsterdam en is Zaterdag weer in Amsterdam terug. DE VIERDE DAG DER KAAGWEEK Ook de vierde dag der Kaagweek heeft volop wind gebracht, doch in den morgen werd hij vergezeld door een triest regen tje, hetgeen de Kagerplassen een geheel ander beeld bood dan de Zondag gedaan had. De HollandFriesland-wedstrijd scheen weer een goeden puntenvoorsprong voor de Friezen te beloven, want Hendriks, Vrolijk en v. d. Zijpp lagen al spoedig in de voorhoede. Op het Norremeer had eerstgenoemde evenwel pech, toen hij te veel riskeerde om op Deichmann de lei ding te nemen. Bij het ronden van den boei had hij te weinig ruimte, Deichmann had voorrang en hij drong hem door aan varing bakboord-stuurboord uit den strijd. Deichmann behield den kop, doch kort voor de finish maakte hij de fout enkele korte slagen te maken, waardoor hij ruimte verloor en Klaas Vrolijk tenslotte als eerste eindigde, hetgeen de Hollanders 1.1. pnt. scheelde. De uitslag werd nu: 1. Vrolijk (F.), 2. Deichmann (H.), 3. dr. v. d. Zijpp (Fr.), 4. Hans v. d. Velde (H.), 5. Bergsma (H.), 6. Oppenhuizen (F.), 7. Leen de Wit (H.), 8. Couperus (F.), 9. Theunissen (H.). Punten: Holland 28, Friesland 26.1. Na twee wedstrijden: Friesland 55.1, Holland 54.1. De strijd in de 45 M2 klasse is iederen dag vrij eentonig. Nadat mej. Sijthoff Za terdag had gewonnen, legde Verduyn gis teren voor de tweede maal beslag op den prijs. In de Vrijbuiterklasse steekt Henk v. Essen met hoofd en schouders boven de andere mededingers uit. Voor de derde maal in successie eindigde hij als eerste. Normaliseering der Vrijbuiterklasse is wel zeer gewenscht. In de Sharpieklasse liet C. Nauta gis teren zien, dat hij toch niet altijd met de tweede plaats genoegen neemt. Hij ein digde ditmaal vóór Dudok v. Heel. In de Valkenklasse was het niet bijster pluis. Het was daar een gedrang, waar aan geen einde scheen te komen en de protesten waren zoo talrijk, dat deze des avonds nog niet beslist waren, zoodat het wedstrijdcomité nog geen officieelen uit slag kon geven. In de Drakenklasse won L. Vollebregt met Jonker als tweede achter zich. Keeg- stra, die in vroegere jaren meermalen tot de prijswinnaars behoorde, veroverde gis teren voor het eerst een prijs. De Regenboogstrijd in den middag leverde weer een prachtigen aanblik op, maar ook nu weer voerden de Friezen uiteindelijk den boventoon. Aanvankelijk hadden Bergshoef en van Wijk, die de Anna Marie van Leen de Wit stuurden, de leiding, gevolgd door Bergsma en ir. Poel man. Naarmate de wedstrijd vorderde kwamen de Friezen echter meer opzetten en dr. v. d. Zijpp, Hendriks en Vrolijk drongen steeds meer naar voren. Twee eerstgenoemden namen tenslotte de leiding om deze niet meer af te staan. Op het Nor remeer had Couperus nog het ongeluk in aanraking te komen met de Nelis van J. Huisman, tengevolge waarvan het groot zeil van de Nelis volkomen in tweeën scheurde. De uitslagen van gisteren zijn: 45 M2 klasse: 1. Benati II. Vrijbuiterklasse: 1. Claes Pardous, 2. Silly Gire (H. Schippers). 12 M2 klasse A: 1. Mustang, 2. Aeolus, 3. Hanepoel, 4. Dade II (W. Nauta), 5. Saenden. Idem B- 1. Woelwater, 2. Tramp, 3. Spits muis, 4. Thunderstorm, 5. Wake. Drakenklasse: 1. Goedewind, 2. Joy, 3. Vliegende Hollander, 4. Aemilia, 5. Ran. 16 M2 Eenheidsklasse A1: 1. Nix, 2. Roer domp III, 3. Snip-Snap, 4. Gone with.the wind (Terpstra), 5, Ideaal. Idem A2; 1. Hollands Roem, 2. Akidi, 3. Rixt, 4. Aqua Birda, 5. Liona (D. v. Tol). Idem B: 1. Corda, 2. Aaltje, 3. Swather, 4. Wionca (G. Jansen). 16 M2 Toerklasse: 1. Roerdomp II, 2. Watergeest, 3. Jan v. Gent (J. v. Dusscho- ten). Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Furie, 2. Alk, 3 Windekind, 4. Donderkopje (J. Damme), 5. Coninckskint. Regenboogklasse: 1. Jan v. Gent, 2. Hen- nie, 3. Eelho, 4. Dolfijn, 5. Piet Hein. Olympiajollenklasse A: 1. Glipper, 2. Teb II, 3. Zonneweelde, 4. Arabella, 5. Magneet. Idem B: 1. Pechvogel, 2. Dreumes (Loog- man), 3. Tib, 4. Hurricane (v. d. Lee). 12 Voetsjollenklasse A: 1. Duikelaartje; 2 Tippeltjell, 3. Fit, 4. Hella (H. P. de Jong), 5. v Kinsbergen (F. v. Eek). Idem B: 1. Avanti (P. Sips), 2. Alvertje, 3. Mich. Adr. de Ruyter (H. Englebert), 4. Jorisz Jol, 5. Robbertje II (mevr. v. Tienhoven-v. Poelje). Idem C: 1. Jolly Joker, 2. Harrewar. HET BEZOEK VAN CURASAO AAN NEDERLAND. Naar wij vernemen, zal in plaats van de Curagao-Aruba combinatie, het officieele Curagaosche elftal naar Nederland komen, dat, zooals bekend is, tijdens het tournooi te Willemstad Feijenoord met 40 sloeg en daardoor den eers+en prijs veroverde. Het programma voor de tournee in Ne- derland, ziet er thans als volgt uit:: Op 15 Augustus zal in Rotterdam een wedstrijd gespeeld worden tegen Feijen oord, op 20 Augustus in Amsterdam te gen de Volewijckers, op 24 xiugustus in Nijmegen tegen een Quid-NEC combina tie, op 4 September te Groningen, terwijl op 8 September de strijd tegen een mijn streek-elftal zal worden aangebonden. Szabo in L. S. G. In de afgeloopen jaren gaven verschillen de grootmeesters séances voor de leden van het Leidsch Schaakgenootschap: Capa- blanca, dr. E. Lasker, dr. Aljechin en niet te vergeten onze landgenoot dr. Euwe, voorts nog dr. Tartakower en Maroczy, die allerneerend simultaan speelden. Hoewel Szabo nog niet tot de allergrootsten kan ge rekend worden, is hij toch reeds een zeer sterk speler, die in verschillende tournooien le prijzen won. De séance, die hij heden avond tegen 30 spelers geeft, begint om half acht en wordt gehouden in het Gebouw Rapenburg 8. Szabov. d. Berg. De twee partijen tusschen deze spelers zijn vastgesteld op Woensdag (morgen)- en Donderdagavond. Aanvang circa 7 uur, eveneens in Rapenburg 8. IN DE GEHOORZAAL SPRAK MR. MARCHANT OVER VEEL Il/fR. MARCHANT heeft gisteren in de Stadsgehoorzaal een politieken sociëteits- avond gehouden. Hij stond weliswaar op een tamelijk ongemakkelijk spreek gestoelte met niets anders te zijner beschikking dan een kille dronk, doch de sfeer, waarin hij sprak was er een van gezellige behagelijkheid. Het was geen rede, die hij afstak, ofschoon het begin dat wel deed vermoeden en het klinkende einde het wilde doen gelooven, maar meer een causerie waarbij de oud-minister, die, zon der dat hy 't kan tegenspreken, nu ook werkelijk een oude heer is geworden, met zijn Buziau-humor en zijn glimlachend sarcasme eens even verteld heeft het met den gang van 's lands zaken niet erg eens te zijn. Politiek in vogelvlucht De ex-excellentie begon met hulde te brengen aan Thorbecke, niet alleen omdat hij duikelde bij de anti-paapsche Aprilbe weging van 1853, maar in dit verband meer om zijn goed inzicht van de ge meentewet. Bij de gemeentewet van 1851 ging Thorbecke uit van de gedachte, dat, wil men het volk politiek opvoeden en be langstelling bijbrengen voor de regee- ringszaken, men beginnen moet bij de ge meente. De kern van de Nederlandsche Staatsinrichting in afwijking van landen als Frankrijk en Duitschland is, dat aan het hoofd van de gemeente de Raad staat. De burgerij wil zich dien Raad niet ont nomen zien. Wie raakt aan de autonomie, aan hetzelfbestuur der gemeenten, treft de burgers op de eksteroogen. De ge meentewet van Thorbecke was de burge rij uit het hart gegrepen. Daarom moet ieder lid van den gemeenteraad en de ge- heele burgerij goed letten op kleine pro beerseltjes of aanslagjes uit den Haag om de gemeenten iets af te nemen van hun eigen zeggenschap. Thorbecke had juist gezien: men moet de menschen hun eigen boontjes laten doppen. Vandaar de belangstelling voor de gemeenteraadsverkiezing. Die belangstel ling kan men wel wegkrijgen, door de be voegdheden van den gemeenteraad weg te zuigen naar centrale bestuursorganen. Dat zit zoo'n beetje in de lucht, ook bij voorstanders van corporatieve staatsrege ling. Spr. is altijd ietwat bang, als hij hoort over die corporatieve staat en wees op de voorzichtigheid van Aalberse. Toen verliet mr. Marchant pratende- weg het terrein van de gemeentepolitiek, om een korte indruk te geven van Aal- berse's stipte werkwijze als minister, en het verlangen uit* te spreken, dat er' zoo meer moesten zijn, om dan te verklaren, dat er druktemakers genoeg zijn, figuren en genieën, die Hitier, wiens ondergang millioenen menschen het leven heeft moe ten kosten, schijnen na te willen doen. Hoe nu het verband is geweest, kunnen we in onze aanteekeningen niet achterha len, maar mr. Marchant had het daarna over de „ondergedokenen". Als je boven den grond geweest bent zeide spr. ben je in sommiger opvatting niet te ge bruiken en toch is het zoo, dat degenen, die iboven den grond waren met beide oogen hebben kunnen rondkijken. Spr. prees de moed van de ondergedokenen, maar dat is nog wat anders dan kennis te hebben van besturen en regeeren. Men denkt, dat iemand dat komt aanwaaien, maar mr. Marchant's vader zei al: Het komt je niet aanwaaien! Dat loopt uit op teleurstellingen. De verkiezingen brachten uit, dat de P.v.d.A. door 't volk niet zoo op de handen werd ge dragen als het v/el scheen. Zij konden het niet gelooven. Maar als er geen volksver tegenwoordiging is, heb je daar geen idee van. Het is hun zelfs nu moeilijk aan het verstand te brengen. Spr. schoof als laat ste overtuigingsmiddel naar voren een klap om de ooren, zooals een minister van tegenwoordig toepaste. Vroeger zeide spr. lieten we het gébruiken van derge lijke argumenten over aan andere men schen. die dan ook thuis behoorden in een andere klasse van de bevolking. Het is de taak der jongeren voort te wer ken, voort te weven aan de gegeven draad van parlementaire ontwikkeling, een draad, welke door de Duitschers werd doorgeknipt, maar die weer moet worden vastgeknoopt. Zoo ook in Indië. Ook daar is de situatie niet nieuw. Toen de „Zeven Provinciën" aan het muiten sloeg, seinde de beman ning: „Hinder ons niet". Het gevolg was, dat er eenige bommen werden geworpen, waardoor een aantal heeren, die op de brug stonden er minder goed zijn afgeko men. Toen zeiden de Soc. Democraten in de Kamer: er had onderhandeld moeten worden. Maar spr. heeft toen gezegd: wie gaat onderhandelen met revolutie-makers, geeft zijn gezag prijs. In gevallen als deze moet men niet bang zijn om de zaak hard aan te pakken. Fout is het daarbij aan Vreemdelingen te vra gen: wat moeten wij doen? Men moet voorzichtig zijn adviezen te vragen aan de Vereen. Staten en Engeland. Wij moeten zelf doen, en kunnen daarbij eischen, op grond van wederkeerige hulp, dat mili taire machtsmiddelen ter beschikking worden gesteld om de Indische aangele genheden naar onzen zin in orde te ma ken. Spr. vreest echter, dat als meneer Van Mook nog heel korten tijd langer aan het werk blijft de kans groot is, dat de band NederlandIndië doorgeknipt wordt voor goed. Het is steeds het streven der Nederlandsche regeering geweest Indië geleidelijk zelfbestuur te geven, en spr. be toogde, dat als Starkenborch niet wegge zonden was als een kleine jongen, alles misschien al voor elkaar was gebracht. Mr. Marchant, die erkende ver van de gemeenteraadsverkiezingen te zijn afge dwaald, beloofde na de pauze beterschap. Zijn eerste aanloop na de pauze waren de gemeentefinanciën, maar dat aanloopje diende slechts als een sprong naar de Staats-financiën, naar het getal ambtena ren, dat formidabel werd genoemd, naar de Amerikaansche effecten en naar het probleem van inflatie en loonsverhoogin- gen. Het werd alles heel vlot en heel vlug aangetipt. Ten slotte zeide mr. Marchant. dat hij, wat het op de Kath. Volkspartij uitgebrach te stemmen-aantal betrof, niet tevreden was. Het was beneden de verwachting. Bij de Statenverkiezing was het iets beter, en bij de Raadsverkiezingen moet het nog beter zijn. De Kerk heeft noodig, dat de Katholieken één blijven, ook op staatkun dig gebied. Ln de koepel van de St. Pieter staat met reuzenletters gesclireven: „Op deze steen rots zal Ik mijn Kerk bou .ven". Dat is het Woord van God. De Kerk is ingesteld voor alle Christenen. Een „personalistisch christendom" is, aldus spr.. onbestaanbaar. Spr. besloot met opwekking tot politieke zelf-discipline en een gehoorzamen aan Hem, van wien bij den aanvang van dezen avond was gezegd: „Geloofd zij Jezus Christus". Voorzitter Steph. Menken, die den spre ker met enkele hoffelijke woorden had ingeleid, leidde hem op dezelfde wijze uit, in zijn slot-toespraak hulde brengend aan Aalberse en allen opwekkend trouw te blij ven aan Schaepmans werk: de politieke organisatie der Katholieken van Neder land. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door twee luisteraars een beschei den gebruik gemaakt. Het ensemble-Van der Kaay luisterde geheel belangeloos, dezen ongetwijfeld zeer interessanten Marchant-avond met keurige strijkmuziek op. Zeven Gemeenten later ter stembus. Noodwetje bij de Kamer ingediend Béhalve in de gemeenten Deventer, Nij megen, Geleen, Odoorn en Zwijndrecht, waar op 11 Juni j.l. de candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen te laat werden ingeleverd, hebben zich in Otter- sum en Voerendaal soortgelijke moeilijk heden voorgedaan. Om te voorkomen, dat het docr de oorlogsomstandigheden nog niet normaal functionneeren van het ap paraat der partijen tot gevolg heeft, dat een evenredige vertegenwoordiging in den raad van de in bovengenoemde gemeen ten onder de bevolking bestaande stroo mingen met betrekking tot de huishouding der gemeente niet tot stand zou komen, heeft de minister bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat bij wijze van noodmaatregel in deze toestand voorziet. Dit wetsontwerp beoogt het alsnog gel dig verklaren van de te laat ingediende candidatenlijsten, onderscheidenlijk de mo gelijkheid van indiening der niet aanvaar de lijsten, terwijl tevens verschillende voor geschreven termijnen bekort zijn om zoo spoedig mogelijk een verkiezing en het bij eenkomen der gemeenteraden mogelijk te maken. Deze verkiezing zal moeten plaats hebben binnen 30 dagen na de dag van in werkingtreding der wet. EEN GEHAVENDE STAD VERWELKOMT HAAR GASTEN DUIZENDEN DEELNEMERS en deelneemsters zijn gisteren het zwaar gehavende en tóch in feestkleed gestoken Nijmegen binnengekomen. De stad is in bloe men tooi. Waar kort geleden no,* puinhoopen waren, zijn nu grasperken met bloe men. Verschillende gebouwen zijn 's avonds geïllumineerd. Vandaag eerste marschen De deelnemers werden ontvangen in „De Vereeniging" het centrale punt van de vierdaagsche. Hierna volgde des avonds de vlaggenparade, waarbij de vier vlag gen der deelnemende landen België, Dene marken, Frankrijk en Nederland onder het spelen van de nationale hymnen, wer den geheschen. De burgemeester van Nijmegen, mr. H. Hustinx sprak een geestdriftig welkom. Hij dankte den N.B.V.L.O. voor zijn wel willendheid om de vierdaagsche afstands- marschen ook dit jaar wee: te Nijmegen te houden. „Nijmegen heeft in den oorlog veel geleden, maar zal toonen de vierdaag sche waardig te zijn". Duizenden wandelaars uit Nijmegen en uit alle oorden van het land defileerden vervolgens voor de leiders en voor de verschillende autoriteiten, waarondef ook de burgemeesters van Wychen, Groesbeek, Eist, Beuningen enz., door welke gemeen ten de wandelaars deze week zullen trek ken. Gisteravo -d vernamen wij van offi cieele zijde, dat het aantal deelnemers reeds over de 4300 was gegaan en nog steeds meldden zich toen nieuwe deelne mers aan. Dit jaar hebben de marschen een record aantal deelnemers. De eerste marsch gaat vandaag langs den Maas naar den Plasmolen en Groesbeek. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE AMERONGEN. Ongelukkig einde van een schoolreisje. Te Amerongen kwam gistermorgen een extra-tram met schoolkinderen uit Utrecht in volle vaart in botsing met de tram uit Rihenen. Er is een enorme ravage aange richt. Twee rijtuigen zijn vrijwel geheel vernield. Tot dusverre is vastgesteld, dat er een 9-tal zwaargewonden zijn, o.w. de wagenbestuurders. Verder een 40-tal licht gewonden. Onder de schoolkinderen zijn geen ernstige gewonden. DOODE EN VIER GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK. Op het langzamerhand benacht gewor den kruispunt BredaschewegRingbaan West te Tilburg heeft wederom een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een jeep, met vier Canadeesche militai ren, wilde in volle vaart den Bredasche weg oprijden en kwam daarbij in botsing met een zware truck met oplegger. Een Canadees werd op slag gedood, terwijl de drie anderen zwaar gewond naar het zie kenhuis moesten worden overgebracht. De bestuurder van de truck kwam be houdens enkele lichte verwondingen met den schrik vrij.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2