KRUISWEG DOOR FRANKRIJK Onze catastrophale woningachterstand De tyrannie van het hek l Beide Cura^aosche commissies publiceeren haar boodschap f"\E DIRECTEUR-GENERAAL voor de volkshuisvesting^ dr. ir. Z. Y. van der Meer, heeft over den zender Hilversum I een toespraak over' woningnood en woning bouw gehouden. Dr. van der Meer zeide o.a.: „Honderdduizenden Nederlandsche gezinnen zoeken op het oogenblik een eigen woning. Zonder eenige overdrijving kan het aantal slecht gehuisveste landgenooten worden gesteld op meer dan 1 millioen. nieuwe bouwmethoden, waardoor met minder arbeid meer werk wordt ver zet. Rationalisatie en normalisatie naast een betere organisatie van het bouwbedrijf is noodzakelijk. En ten slotte: iedere verspilling van arbeids kracht en materiaal moet worden ver meden. Dat is alleen mogelijk door ge ordend en geleid beheer van één cen traal punt uit, volgens richtlijnen, die door de overheid in nauw overleg met het bedrijfsleven worden vastgesteld. Het bouwplan 1946, dat de regeering in het begin van dit jaar het licht heeft doen zien, is de eerste stap op den weg naar ge ordende bouwnijverheid. Uit den stand van zaken op 10 Juli 1946 •blijkt, dat over geheel Nederland geno men reeds meer dan zesduizend woningen in aanbouw zijn of wel gegund. Daar dit aantal juist in dezen tijd maandelijks met 1000 a 1500 toeneemt, is er. naar spr's meening, geen reden te twijfelen aan de Over 10 jaar eerst op peil 1940 Vóór den oorlog werden in Neder land ieder jaar ter opvanging van den bevolkingsaanwas en ter vervanging van woningen, die het einde van hun levensduur hadden bereikt, ongeveer 40.000 woningen gebouwd. In de zes oorlogsjaren 1940 tot en met 1945 in totaal nog geen vierde deel van het aantal, dat op grond van deze facto ren gebouwd had moeten worden. Daarnaast werden door de oorlogshan delingen en uit vermeende defensieve overwegingen van de bezetting vele tienduizenden woningen vernield, ge sloopt of zwaar beschadigd. En zoo is er in Nederland thans, een woningach terstand, die catastrophaal genoemd moet worden. Voor men in Nederland is teruggekeerd tot woontoestanden, zooals die in 1940 be stonden zullen zeker 10 jaren verstreken zijn. Nederland moet meer bouwen, dan het ocit gedaan heeft. Maar er is minder ma teriaal en er zijn ook minder geschoolde arbeiders dan vroeger. Het schijnt een onoplosbare puzzle en slechts door het nemen van ingrijpen de maatregelen zal een oplossing ge vonden kunnen worden. Scholing, om scholing en herscholing van bouwvak arbeiders is een der eerste punten. Er zijn reeds een aantal centrale werk plaatsen gereed, waarin arbeiders tot bouwvakarbeiders worden opgeleid. Verder zal gezocht moeten worden naar schiedenis Dat bewijst het verhaal van den man, dié ergens in een vreemd land patriotten aanvoerde en het eerst van allen den verzetsstrijd organiseerde tegen de binnengevallen Duitsche overweldigers. De Duitschers verloren en de verzetsman werd de gevierde leider van het land? Dat zoudt u, argelooze lezer, in de lo gische gedachtengang van dit tijdsge wricht denken. Neen, zóó was de geschiedenis niet. De man, die in Joego-Slavië begon met de organisatie van het verzet tegen de Duit schers in 1941 was Miohailowitsj; hij voer de een guerilla-oorlog met zijn patriotten in de bergen van Joego-Slavië. Hij stond alleen met z'n mannen, want de Russen hadden toen nog een vriendschapsverdrag met Duitschland en de communisten wa ren dus nog niet in het verzet. Toen de Russen door Hitier waren aangevallen, kwamen ook de communisten in het ge weer, maar Moskou was niet van plan om steun te verleenen aan Michailowitsj, want deze was geen communist. Moskou had een beteren man in petto en stuurde maarschak Tito, een volbloed communist. Deze verzamelde ook mannen om zich heen, streed ook een guerilla-strijd en. kwam in botsing met zijn rivaal Michai lowitsj. De laatste werd gesteund door Amerika en Engeland, Tito was de favoriet van Mos kou- De Duitsche overweldigers verloren den strijd, werden uit het land verdreven langs den bekenden „elastischen" weg van voordeelige „frontverkortingen" en het was speciaal het Roode leger, dat deze prestatie voor z'n rekening nam. Zoodoende was Tito de man en zijn ri vaal Michailowitsj was de sigaar. Hij werd van brandschatting en plundering beschul digd en van poging om het verzet (van de communistische partisanen van Tito) to verzwakken. Hij werd ter dood veroor deeld en is dezer dagen door het vuurpele- ton geëxecuteerd. Wij willen het niet voor den man opner men; hij zal wel z'n fouten gehad hebben. Met name schijnt hij (of zijn onder-bevel hebbers!) wol eens in zijn ijver om den communisten een hak te zetten, zoover ge gaan te zijn. dat hij de Duitschers hielp bij het bestrijden van communistische ben den, die het land brandschatten en alvast bij voorbaat opruiming hielden onder de niet-communisten. Dat is op z'n minst genomen wat on voorzichtig. Maar verdiende deze. man den doodstraf? In Amerikaansche en Engelsche kringen voelt men zich niet erg lekker bij het ver nemen van deze executie. De Amerikanen en Engelschen hebben Michailowitsj ten slotte in den steek gelaten, omdat Tito over meer hulpbronnen beschikte en dus beter georganiseerd was. En dus waardevoller was in den strijd. Ook al omdat Moskou iets zag in dezen man en hem dus fanatiek .steunde. In den oorlog deed men veel om wille van de samenwerking Maar nu klinkt er spijt door in de uitlatingen van Washington en Londen. Ja, het kan vreemd loopen in de histo rie en de gerechtigheid' schijnt van haar blinddoek wel eens meer last dan voordeel te hebben. uitvoering van het voor dit jaar ontworpen plan. Daarnaast worden groote vorderin gen gemaakt met het herstel van licht- en zwaar beschadigde woningen. Naar zeer globale schatting zijn op het oogenblik 4000 zwaar beschadigde woningen definitief hersteld. Voor den w oningbouw in de naaste toe komst, zeker bij het sterk gestegen kosten- peil van thans, zal financieele hulp van overheidswege niet kunnen worden ont beerd. Er is een breede kloof tusschen de bouw kosten van de thans te bouwen woningen en de rentabiliteitswaarde van het gebouw de op basis van het huidige huurpeil. Deze kloof moet ten spoedigste overbrugd wor den, hetgeen kan geschieden door aan den eenen kant de productiekosten te verla gen en aan den anderen kant de huurwaar de te vergrooten. Een huurverhooging zal in de toekomst, zoodra de loon- en prijs politiek van de regeering zulks toelaat, onvermijdelijk zijn. Deze huurverhooging kan dan gedeeltelijk ten goede komen aan den eigenaar, om tegemoet te komen aan de Sterk gestegen onderhoudskosten van bestaande woningen, gedeeltelijk aan het rijk. Uit het fonds, dat als gevolg hiervan kan worden gevormd, zal het Rijk dan de subsidie kunnen putten, ten behceVe van de woningen, die nu gebouwd moeten worden. ZATERDAGMORGEN, 10 min. over half 12. Wat vaders en moeders rennen tusschen de boomen van den overweg, om de overkant te bereiken. Maar met 'n smak slaat het ijze ren hek naar beneden en staan ze tusschen de beide afsluitingen, terwijl aan den overkant de tram voor hun neus dreigt weg te rijden. Zij roepen en gebaren tegen den man, die de boomen be dient. Maar op deri vriende- lijksten toon van de wereld brult deze uit zijn cabine: „Dan mot je maar harder loopen!" Alsof je met 3, 4 kinderen aan je hand een korte baan race kunt houden. De tyrannie van het hek is volmaakt. Natuurlijk moeten de zaken geordend en ge regeld worden en de man die de boomen moet bedie nen is verantwoordelijk. Als straks, sneller dan ver wacht was, een trein zou passeeren en er werd dan iemand gegrepen, dagen zij hem voor den rechtbank. Maar zooals het dien Za terdagmiddag ging, was het •onhebbelijk. Een mensch die een apparaat bediend, moet een mensch blijven en geen machine worden, geen auto- Het is trouwens een hope- maat. looze affaire: de boomen gaan dicht, het heele ver keer staat stil te wachten, men kijkt naar links, naar rechts, geen trein, geen lo comotief, niets. En na 5 mi nuten wachten gaan de boo men weer omhoog. Maar niet zoo gauw zijn er een paar menschen over of.... bens, daar rammelen en klapperen die dingen weer naar beneden. De tyrannie van het hek bij de Leidsche overweg is een van de meest irriteerende dingen in het stadsverkeer. De situatie wordt daar lang zamerhand hopeloos. Alles moet door een te smalle en te nauwe toegang gewron gen worden. Bij tijd en wijle gaan er heele tramtreinen dwars doorheen naar de. remise en als dan eindelijk het auto- en andere verkeer in bewe ging kan komen, dan klette ren de boomen weer op nieuw naar beneden en be gint het wachten ook op nieuw. 10 Minuten om van de eene naar de andere kant te komen, behoort werkelijk niet tot de zeldzaamheden. Het is hoog tijd dat de Spoorwegen aan de tyrannie van dit hek een einde ma ken en daar zal de gemeen te ook het hare eens flink toe moeten bijdragen. ALLEEN NEDERLAND KAN INDIË HELPEN Kolonel prof. L. G M. Baas Bekking, hoofldl van het Nederlandsch-Inaisdhe Roo de Kruis, toegevoegd aan den staf van ge neraal Spoor, opperbevelhebber der Neder, landschc strijdkrachten in Nederlandsch- Oost-Indië, die thans met het K. L. M.- vliegtuig naar Java is teruggekeerd, had1 een interview met een correspondent van het A.N.P., waarin hij om. zeïde: ,,De bevolking van Nederlan'dsch-Indië, die wij altijd hebben beschouwd als be vriende medeburgers, moeten door ons, Ne derlanders. geholpen worden uit de moei lijke positie, waarin zij zich thans bevindt. De taak de Indonesische vrienden te helpen, kan, aldus prof. Baas Bekking, al leen door Nederlanders uitgevoerd wor den. Wij hebben de jarenlange ervaring in deze gebieden. Er is geen weg, geen brug, geen kanaal, of wij hebben ze aangelegd. De voortreffelijke organisatie voor de landbouw en voedselvoorziening, die voor den oorlog de welvaart op zulk een hoog I peil had gebracht, was een Nederlandsche organisatie Op het gebied der volksge- i zondheid hebben alleen wij gezorgd voor een organisatie over de geheele archipel. 1 Dit alles, dat zoo noodig en belangrijk is voor het Indonesische volk, moet weder om gaan functioneeren. Niet, om daarna het land als ons eigendom te beschouwen, maar omdat wij, als eenig aangewezenen, hiertoe moreel verplicht zijn. Samenwer king met het Indonesische volk is altijd mo gelijk geweest, moet in de toekomst weer mogelijk zijn. Aangaande de rijstsituatie zeide prof. Baas Bekking nog het volgende: De toe stand is zeer precair. De luchtkarteering van het departement van economische za ken toont thans aan, dat wanneer niet on middellijk alle aandacht wordt besteed aan dit zeer dringende probleem, dit rijsttekort tot een catastrophe zal leiden". zijn voorafgegaan, kan slechts een Inge wijde beseffen. Het boek beantwoordt vol komen aan de verwachtingen. Het is we tenschappelijk hoofdstuk voor hoofdstuk wel overwogen en toch in het geheel niet saai. Het contact, dat de schrijver met zijn vrienden, de molenaars, had, zorgde, dat het niet een boek over molens, maar, zoo als de titel zeer terecht uitdrukt, een boek over „molenleven" werd. Het is vol van folkloristische merkwaardigheden. Er waait een straffe bries doorheen. Men hoort de wieken draaien en kreunen. Men hoort de molenaars in hun eigen taal spreken. Niet alleen de watermolens, maar ook de koren- en houtzaagmolens, werden in deze studie opgenomen. Niet alleen het heden, maar ook het verleden kreeg er een plaats. Niet alleen technische uiteenzettingen, maar ook allerlei anecdotes en merkwaar dige voorvallen worden er in vermeld. OP VERZOEK VAN Dr. M. F. DE COS TA GOMEZ, voorzitter der Curagaosche Statencommissie, heeft thans de voorzitter van de Staten van Curagao telefo nisch toestemming gegeven tot publicatie van het memorandum, behoorende bij de petitie, die de Statencommissie aan H. M. de Koningin heeft aangeboden. De petitie zelf wordt niet gepubliceerd. Tegelijkertijd heeft de tweede Curagaosche commissie, afgevaardigd door den Raad van Bestuur van Curagao, den tekst gepubliceerd van de op haar beurt aan H. M. aangeboden petitie. STATENCOMMISSIE: „Wijziging staatsregeling noodza kelijk". Volgens het memorandum dragen de Staten van Curagao de commissie op, prin- cipieele veranderingen in de Curagaosche staatsregeling voor te stellen, in afwach ting van de toekenning van volledige auto nomie en tevens mede te werken aan de herziening van de geheele staatsregeling als gevolg van de voorgestelde principieele wijzigingen, die zonder tijdverlies moeten worden aangebracht en betrekking heb ben op de wetgeving, het bestuur en de inwendige structuur van Curagao. de regeling van de aangelegenheden, die de Ned. Antillen betreffen, wordt beschouwd als interne zaak. Zij dient tot stand te komen door middel van eigen organen, samengesteld en uitge rust met bevoegdheden, die waarbor gen geven, dat die wetgeving in over eenstemming is met de volksovertui ging. in handen van eigen organen te berus ten, en verantwoordelijk te zijn aan de volksvertegenwoordiging. de centralisatie van bestuur en wet geving der eilanden buiten Curagao houdt de ontwikkeling der eilanden te gen, is een bron van ontevredenheid. De verschillende eilanden hebben ver schillende bevolkingen, wier recht op zelfstandigheid dient te worden er kend. De eilanden zullen derhalve hun eigen bestuur en wetgeving moeten verlangen, ten einde zich als autonome rechtsgemeenschap te ontwikkelen. ter aanduiding der omvorming van het gebiedsdeel in een nieuwe staats- en rechtsgemeenschap, zal op de eerste plaats de benaming „Curagao" in „Ne derlandsche Antillen" moeten worden voorgesteld. BESTUURSCOMMISSIE: „Voorgestelde wijzigingen nood lottig" Volgens zijn petitie ach: de Raad van Bestuur van Curagao de beoogde wijzigin gen van zoodanigen aard, dat zij ernstige nadeelen en bedenkelijke gevolgen na zich kunnen sleepen. Met name als een volks vertegenwoordiging of constituante de be voegdheden mocht worden toegekend de staatsregeling in bepaalde kringen reeds Grondwet genoemd vast te stellen, zou de verhouding NederlandCuragao kun- nenn worden teruggebracht tot een in hoofdzaak ideëelen band. de volledige bevoegdheid de struc tuur van de Nederlandsche Antillen zelfstandig te regelen vooraf ge stempeld tot een inwendige aangele genheid aan den weg voor een rege ling in republikeinschen vorm of geest en mogelijk zelfs, voor het aannemen van den naam republiek. O het algemeen bestuur, op voordracht van de volksvertegenwoordiging be noemd, afhankelijk van, verantwoorde lijk en ondergeschikt aan de volksver tegenwoordiging, zal het noodzakelijk evenwicht in een kleine gemeenschap verstoren. gelijktijdige invoering van de her vormingen, gepaard met algemeen of- zoo goed als algemeen kiesrecht, zou een sprong in het duister zijn. 4.op Aruba en Curagao is zeer veel vreemd kapitaal geïnvesteerd, steunen de op de alom bekende degelijkheid en betrouwbaarheid van de Nederlandsche regeering. 5 met een haast en overijling, kwalijk overeen te brengen met de bezonnen wijze, waarop in het moederland wet ten plegen tot stand te komen, willen de Staten zonder tijdverlies, ingrijpen de wijzigingen invoeren, welke, al dan niet losgemaakt van de Rijksconferen tie, noodlottig te achten zijn. De reorganisatie van het voetbal-competitiewezen Een speciaal door 'het K. N. V. B. be stuur ingestelde commissie werd 'belast met het ontwerpen van een totale reorga nisatie van 'het competitiewezen. De in stelling van een hoofdklasse is een van de Voornaamste onderdeelen van deze reor ganisatie. Verder heeft de commissie ziéh uitvoerig bezig gehouden met een moge lijke verbetering in het systeem van in deeling dn districten, zoowel wat betreft de 1ste klasse, alsook de drie lagere regio nen. Tenslotte is de commissie gekomen tot een voorloopig ontwerp, dat 7 hoofd principes behelst. Deze zijn:' 1. De zuivere en gelijkvormige pyramide voor de 2e, 3e en 4e klasse-afdeelingen, volgens de ver houding 248 in alle districten. 2. De vorming vafi een hoofdktógé van Ï4 clubs; 3. De eerste klasse los van de districten eni inkrimping van het aantal éeïSfe klassers tot 56 clubs. 4. Het Vormen van vier 1ste klasse afdeelingen van 14 clubs en. v&ini.2e, 3e, en 4e klasse afdeelihgèn Van^l2 Clubs^ behoudens daar waar zulks om geogrOfft sche redènen niet mógelijk is. 5, De atlffccP matische degradatie van de ^erlaagst1 geplaatste clubs in de hoofdMaffié, V&. de drie laagst geplaatste clubs in de eègsté klasse, van de twee laagst geplaafsfe; JÖtfhs' in de 2e en 3e klasse en van de liiafgsfi öc plaatste clubs in de 4e klasse en dé auto matische prdmotie van de kampioenen ven de le, 2e. 3e en 4e Ikl'aisee. 6. Hét ó0det-":.| brengen van de reserve elftallen vólgens de pyramide 124*8 in afÈóhdölijké compet itieafdeelingen met een maxfentan van 10 elftallen per afdeel iitg. 7. De auto matische degradatie Van de 4e klagers NIEUWE UITGAVEN. door Molenleven in Rijnland A. Bicker Caarten. Het was onvermijdelijk, dat, als de heer Bicker Caarten een boek zou schrijven, het een boek over molens, we mogen wel zeggen, zijn geliefde molens zou zijn. De molens waren reeds lang zijn hobby en deze hobby, met steeds meer ijver en nauwkeurigheid nagestreefd, heeft thans haar. neerslag gevonden in dit buitenge woon te waardeeren boek „Molenleven in Rijnland", bij A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij te Leiden royaal en rijk ver lucht uitgegeven. Welk een studie en na pluizen, welk een jarenlang toegewijd ver-zamelen, welk een speurtochten en handig ingeleide interviews met molenaars e.a. aan de totstandkoming van dit boek Professor Piccard treft met zijn assis tent dr. Max Cosijns voorbereidingen voor zijn navorsohingen op den bodem van den Oceaan. De af daling zal geschie den in een (bolvor mige cabine, waarop zich een reservoir bevindt, welke met behulp van schroe ven kan worden voortbewogen. De geleerden bij hun proefnemingen in 't laboratorium te Brus sel. De expeditie is vastgesteld voor 1947 in de Golf v. Guinea. In Parijs heeft men maandenlang geconfe reerd. Er was overeenstemming, er was géén overeenstemming. Men had iets bereikt, men had niets bereikt. De vredesconferentie zou beginnen of niét beginnenEn mèt dat al groeide de twij fel of de wereld wel ooit den vrede zou kennen. Confereeren in de schaduw van atoombommen brengt niet de juiste sfeer om conferenties te doen slagen. Confereeren. beslissen over het we- reldlot zónder den Schepper der wereld Zijn plaats te geven aan het hoofd der conferentietafel, móet op een fiasco uit loopen. En in een sfeer van achterdocht, twijfel en wantrouwen, in een vergadering waar zelfs de naam van God angst vallig wordt vermeden, begint straks de vredes conferentie Langs steden, dorpen en gehuchten, langs ko- Pelgrims dagboek „Morgen zijn we hal- ren. die ons zoo dikwijls weer met nieuwen moed den tocht doet voortzet ten. Men zegt dat dit een protestantsche streek is. De menschen blijven naar ons kijken of kee- ren den rug toe en gaan weer aan het werk. De kerken zijn leeg en - vervallen. Niemand brengt ons bloemen voor het kruis. Wanneer wij in St. André de klok lui den om de menschen naar de kerk te roepen, komt er niemand. De meest vermoeiden oneer ons slapen in de kerkbanken." t den weg neerknielen en het kruis oprichten, knielt het heele dorp er omheen. We ontmoeten veel enthousiasme en gods vrucht, ook veel onver schilligheid; een enkele maal vijandigheid, zooals in dat communistische dorp waar werklieden ons uitjouwden en de „Internationale" gingen zingen. boeren en kinderen) Idlë latijiisché gezangen lüt 't hoofdl meê en het 'gaat gelijkmatig en heel mooi Dié Franschen, ze zijn prachtig; ze wachten ons op bij de ingang van het dorp. begeleiden ons naar de kerk en doen ons weer vend enthousiasme. Frankrijk herstelt zkh. Frankrijk herrijst. Frank rijk kan niet sterven. Ons kostbaarst bezit Vandaag kwamen we tot de ontdekking, dat het voor ons eigenlijk een teleurstelling zal zijn als we eindelijk in Vé- zélay aankomen. Want dan moeten we afscheid! Toen wij door Diu Rou- nemen van ons kruis, lay trokken kwarrtén boe- We hebben^ hét 'kruis renvelden, bosschen en verwege Vézélay.. We heuvelen, over zonbe- hebben dan 140 mijl ge schenen wegen in Frank, loopen, meest in een rijk gaan groepen men- brandende hitte, schen met een kruis. Ons gezicht vervelt, Frankrijk heeft zijn onze schouders zijn pijn- groote tocht gehad: het jjjfc en dikwijls één open beeld van de Lieve wonde door het kruis- Vrouwe van Frankrijk is dragen, en de rugzak ~J schaaft en schrijnt tot de rug branderig rood is. Bijna ren van het veld af en vroeger, als gunst het kruis een eind' te mogen dragen Het is moordend heet. Onze voetstal sporen na in leeren liefhebben, het is het middelpunt van onze zorgenonze gedachten en onze godsvrucht. Het is ons kostbaarst bezit laten geworden, dat we ride- zacht marrdl afstaan, tenziji fwii.j door het land gedragen En het was een zege tocht. niemand heeft De Fransohe .jeugd trok tneer gezonde voeten, met de jeugd van andere Wij vormen met 30 man landen naar Chartres. En de groep uit Engeland, nu gaat door het zomer- pr zijn enkele priesters sche Fransche land de onder ons, een dokter, internationale pelgrims- cen werkman, een offi- tocht voor den vrede. cier. een advocaat, een Een kruisweg met bankier, een chauffeur, Franschen, Engelschen. verschillende gedemobili- Belgen, Zwitsers en seerde soldaten. Luxemburgers. Ze dra- Twee weken geleden gen om beurten een zijn we uit Engeland ver zwaar houten kruis. Het is een vreemd ge zicht. v H Het doet denken aan wereldvrede. We dragen trokken om deel te ne men aan den kruisweg door Frankrijk voor den untit uiui I1UUICU JUUIÜ lirct. wja iragen hun beurten dragen we hft habijt. De aan de vi^r uiteinden op andére deelnemers ziin in onze schouders. De tocht gaat langs gehad'. 25e volgens ons in dorpen waar menschen de pelgrims reeds op wachten en in processie •en wagen en loopen la- or weer mee. Van Evreux naar Mes- gutste ons van het £e- een toespraak. Dan gaat de verder naar Vé; en kregen wij dus niet die stimulans, aanmoediging van i „Gisteren ziin we in Rouaan aangekomen, de stad van Jeanne d'Arc. Men wachtte ons op met bloemen, rozen en lelies overdekken het kruis. Bruidjes begeleidden ons naar het marktplein en op de plaats waar Joanne d'Arc verbrand werd. richtten wij het kruis op. Later werd een Lof ge celebreerd en kwamen honderden het kruis ver eeren. Nil zi,jn we weer op weg- We bidden de rozen krans of zingen als wij niet al te uitgeput zijn door de hitte of spre ken onder elkander over godsdienstige onderwer pen. Enkele Paters Jezuie ten, die als onze gidsen fungeeren, entameeren een onderwerp; zoo heb ben wij urenlang gespro ken over het geheim van de H. Drievuldigheid. Wannéér de dragers van het kruis omwisselen, ne men wij contact op met een ander groepje en wisselen onze gedachten en ideeën uit. We bidden voor de dorpen en de bewoners waar wij langs komen en wanneer wii soms langs geworden asphalt, dat in het in een of andere kerk onze schoenien door- tér aanbidding. opsteRjeij. dringt en zich in de sok- 31 ken vastzet. Het loopen wordt daardoor bijna on. mogelijk en is eèn ware marteling. De uiteinden van het kruis zijn donker gewor den daar waar het op de schouders. getrokken en al heeft het mijlen en mijlen afge legd. het heeft bijna nooit op Franschen gromdi ge rust, maar steeds op onze schouders rust; het zweet gutst van schouders, hoofd en rug en door weekt onze kleeren; we hebben zakdoeken om den hals gedraaid en dé twee paters Dominicanen van onzen groep loven en danken hun heiligen Stichter die hen een wit babiit heeft gegeven in- plaats van een zwart of bruin, dat de hitte nóg meer opvangt. We zien er smerig uit. De eenige die toonbaar is. is een oude heer van 60 jaar. ex-soldaat, die rustig voortstapt in een lichtgrijs colbert met een groot! Panama-hoed' op. Marsohmuziek. „In plaats van het Ro zenhoedje te bidden, zin gen wii' het nu. Je kunt er gemakkelijk op mar- cheeren. Verder hebben Wanneer wij straks in Vézélay aankomen zal dit voor ons niet beteéke- nen: een thuiskomst na een lange zware reis, maar wel een afscheid van datgene wat wii zóó hebben leeren liefhebben" Zoo trekt de moderne merisch op zijn kruisweg door Frankrijk. Biddend en boetend voor den vrede. Straks wordt de vre desconferentie geopend. Dan is de kruisweg naar Vézélay geëindigd. Met die conferentie in Parijs begint het ..vredes werk", denken de men schen. Maar hét zijn niet d,e ministers der „'groote vier", die de conferentie voorbereiden. Dat deden de pelgrims naar Vézélay. Dat deden al degenen, we ontdekt, dat ie ook die mèt het. Fransche op het „Adeste Fideles", Xolk Vet. °J>enll.lk het internationale Lour- des-lied en het Fransche „Crétiens, chantons" best kunt loopen. De Franschen zijn een liturgisch volk. Overal waar wij. komen, zingen door het land gedragen hebben. De oudste dochter der Kerk wordt zich haar roeping weer bewust. Frankrijk bereidt de» vrede vóór.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2