Se&2id6clw(2oii^cMtt Brillant pleidooi voor Seyss Inquart Kaagweek begon met teamwedstrijden Lot der Joodsche Gemeente in Leiden Doodstraf voor het walgelijkst verraad ZATERDAG 20 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor 'Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAftRüANC tfa." TosVg Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WTLMER, Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. ,,De Leidschè Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij1 contract belangrijke korting. WRIJDAG HEEFT DE WEENSCHE ADVOCAAT dr. Gustav Steinbauer een aan- vang gemaakt met zijn verdediging vandr. Seyss Inquart, den ex-rijkscommissa ris in bezet Nederland. Volgens de verslaggever was het een brillant pleidooi, wellicht het knapste, dat tot nog toe werd uitgesproken. Zijn betoog kwam in groote trekken hierop neer, dat hij Seyss Inquart voorstelde als: „geen leider, doch een geleide en en naar zijn meening nog eerder een misleide". Seyss Inquart kon niet doen wat hij wilde en moest gehoorzamen aan orders van boven. Niettemin heeft hij heel wat weten te voorkomen. Volgens Steinbauer heeft hij zelfs Nederland gered, door te voorkomen, dat op ons land de methode van „de verbrande aarde" werd toegepast. Compromissen politiek /COMPROMISSEN kunnen in de politiek zeer afkeurenswaardig zijn zooals op èlk ander levensterrein. Tussohen goed en kwaad kan nooit een compromis worden gesloten. Overtuigingen moeten worden Vastge houden óf verloochend; er valt niet mee te marchandeeren in een of ander com promis. Niemand kan ontkennen, dat er helaas op èlk levensterrein, en ook op dat van de politiek, vaak compromissen warden aan gegaan, waarbij men tracht het tusschen goed en kwaad op een accoord te gooien. Dat er voor zulk een compromissen-po litiek een sterke afkeer is gegroeid, spe ciaal onder de jongeren, is een verheugend verschijnsel. Natuurlijk is niet iedere compromis ver keerd. Als er in het leven nooit eenig com promis zou worden gesloten, zou samen werking, noodzakelijke samenwerking nergens vlotten! Compromissen, waarbij partijen met hun principes maneeuVreeren, moeten ech ter onvoorwaardelijk worden afgekeurd. In dezen tijd, welke eisoht een nieuwen levenskrachtigen opbouw op degelijke en hechte fundamenten, kunnen de katholie ken zich niet tè krachtig verzetten tegen dergelijke compromissen in de politiek, die in eigen kring niet geduld mogen worden. Maar voorbarige en ongemotiveerde be schuldigingen zijn ook hier misplaatst. En aan zulk een beschuldiging moeten wij denken, als wij in „De Nieuwe Eeuw" le zen, dat minister Beél zijn Kabinet heeft gevormd dank zij „minder verkwikkelij ke compromissen". Voor deze bewering ikan men geen bewijzen aanvoeren! Rede lijk is het daarom, er mede te wachten tot dat men dat eventueel wèl kan. Wij hopen en wij vertrouwen intusschen, dat die be wijzen door het Kabinet niet geleverd zul len worden. Een politiek van „minder ver kwikkelijke compromissen" is onzerzijds onaanvaardbaar nu meer dan ooit in het verleden! Behoefte aan gezinshulp DE KATHOLIEKE Bond voor het Gezin, afdeeling D'en Haag, voert een actie tot verbetering van de mistoestanden op het gebied van huishoudelijke hulp. Eien allernoodzakelijkste actie! Zij heeft drie mooie program-punten: 1. Leniging van den nood aan huishou delijke hulp in gezinnen, door het plaat sen van door den Bond opgeroepen vrij willigsters, die zich beschikbaar stellen om, na het volbrengen van den leerplicht of het beëindigen van Middelbaar, Voorbe reidend Hooger of Huishoudonderwijs al vorens een betrekking te aanvaarden of een opleiding te genieten, een jaar de maatschappij te dienen als hulp in de huis houding. 2e. Het bijbrengen van meer waardee ring bij de jonge meisjes en haar ouders voor het huishoudelijk beroep en bij de werkgeefster en haar gezin voor werk en persoon van de hulp in de huishouding. 3e. het overtuigen der overheidsperso nen van de noodzakelijkheid eener wette lijke regeling van arbeidsvoorwaarden en loonen in het huishoudelijk beroep, en vooral van de noodzaak van het invoeren van een huishoudelijken dienstplicht voor meisjes. Deze drie program-punten eischen aller aandacht entoepassing. Wij hebben het laatste deel van het der de program-punt vet gedrukt Inderdaad, dienstplicht moet er komen, als door de sub lo. en 2o genoemlde wegen het doel niet kan worden bereikt. Bij dit alles blijft echter vaststaan en hierop willen wij hier wijzen dat de ge zinnen het best geholpen kunnen worden door meisjes, die vrijwillig uit sociale over wegingen uit christelijke naastenliefde! hulp willen bieden, ook in gezinnen, wier financieele draagkracht geen dure of be trekkelijk dure hulp kan bekostigen, en waarin door omstandigheden hulp drin gend noodig is. Wij vestigen de aandacht op een bericht in dit numlmer „R.K. Maatschappelijke Gezinszorg in het Bisdom Haarlem". Y Overladen leerprograni De minister van Onderwijs heeft, zooals gemeld, aan de middelbare scholen het ad vies gegeven, den leerlingen een „huis werkloos weekend" te verschaffen. Een verstandig advies. Inderdaad kan het véle huiswerk er komt. ook nog al eens strafwerk bij! een belemmering zijn voor de „geestelijke en sociale vorming van de rijpere jeugd", voor de vorming in het gezinsleven en in de jeugdorganisatie. Een verstandig advies, als het nu ook maar wordt gevolgd door een besluit, waardoor 't volumen kennis, dat den>leer lingen van de middelbare scholen moet worden ingepompt, wordt ingekrompen. Wat waarschijnlijk het kennen voor het later leben zal ten goede komen! De lee raren geven den leerlingen niet voor eigen pleizier veel huiswerk op, maar. naar het ons voorkomt, gedreven door bittere nood zaak, terwijl zij, als paedagogen, het ook zelf graag anders zouden willen!: Redder van afsluitdijk Zooals te verwachten was. heeft dr. Steinbauer Seyss-Inquarts houding in de laatste maanden van den oorlog tot het hoofdpunt van zijn verdediging gemaakt. Hij kwam er zelfs toe te zeggen, dat op het grootste waterbouwkundig werk, dat ooit gemaakt werd: de afsluitdijk der Zuider zee wellicht eens, onafhankelijk van de uitspraak van dit gerecht, geschreven zal worden: „door Seyss-Inquart voor vernie tiging gered". „Wanneer de aanklagers der verwoestin gen en inundaties in Nederland niet ter sprake hadden gebracht, zou ik deze aan gelegenheid voor het gerecht gebracht heb ben, daar juist deze zaak den aangeklaag de in een^ ander, voor hem zeer gunstig licht stelt", aldus betoogde de verdediger. Steinbauer zeide, dat Seyss Inquart, toen de Canadeezen naar het Noorden doorbra ken, vanuit Groningen naar Den Haag is teruggekeerd met de uitdrukkelijke bedoe ling Nederland te redden voor een vernie tigingspolitiek van Berlijn. Hij herhaalde de bewering van zijn cliënt, dat deze tesa- men met Speer en Doenitz ons land gered heeft van de tactiek der „verbrande aar de", die in Berlijnsche hoofden tot idee fixe geworden was. Hij voegde er nog aan toe, dat de verdediger van Christiansen hem had medegedeeld, dat Himmler zoover ge gaan was om speciale troepen te zenden, die vernielingen in den rug van het Duit- sche leger hadden moeten uitvoeren. Dit alles werd volgens Steinbauer door het ingrijpen van Seyss Inquart verhinderd, die zich zijn verantwoordelijkheid ten volle bewust was. Nadat hij een overzicht had gegeven van de geheele aanklacht en den Rijkscommis saris ten aanzien van alle Duitsche mis daden tegenover Nederland als de mati gende factor had voorgesteld, riep Stein bauer uit: „Ik vraag u: is een man, die mid den in 'n strijd op leven en dood van de na tie, aan het hoofd van het bestuur in een vijandelijk land gesteld wordt en steeds weer tracht excessen te voorkomen of te ver minderen, een mensch, die men daarom als onmenschelijk en willekeurig despoot en oorlogsmisdadiger kan aanduiden?" De verdediging werd hierna afgebroken en zal Maandag worden voortgezet. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooj KLEINE OORZAKEN 8 Twee sjouwers van het Londensche I 8 goederenstation aten ieder één to- maat.en vergaten te betalen, ora- dat zij de tomaten genomen hadden toen de rechtmatige eigenaar even niet g keek. Zij werden vervolgd wegens o diefstal. Toen de collega's dat hoorden, o legden zij het- werk neer. En thans sta- o ken 1500 man, omdat twee sjouwers ieder een tomaat in hun mond staken, g o o lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO IN ENGELAND BROOD OP DE BON. Wat gedurende den geheelen oorlog niet is voorgekomen ervaren de Engelschen nu: het brood gaat op de bon. Het Engelsche Lagerhuis heeft in zijn zitting van Vrij dagnacht een motie van de oppositie om niet over te gaan tot het rantsoeneeren van brood en meel, verworpen met 305 te gen 182 stemmen. De rantsoeneering gaat nu Zondag a.s. in. Deze beperking, welke Engeland zich vrijwillig oplegt, komt ten goede aan de hongersnoodgebieden. ZJOEKOF AFGEZET ALS OPPER BEVELHEBBER? Volgens een te Londen opgevangen ra diobericht uit Moskou is maarschalk Zjoe- kof, een der groote Russische veldheeren uit den oorlog, en, na de Duitsche neder laag, militair vertegenwoordiger van zijn land in de geallieerde controlecommissie te Berlijn, ontheven van zijn post als op perbevelhebber der Russische landstrijd krachten. Hij zou zijn benoemd tot com mandant van het garnizoen van Odessa. Schuldig aan den dood van vijftien vaderlanders Daar stonden aan de andere zijde men sdien, die tezamen een comedie op touw zetten, waarmede zij er inderdaad in slaag den 16 der stoutmoedigste en onderne- mendste K.P.-ers uit ons land in den val te lokken en die veelal met beslist verbijs terende onverschilligheid hun gebrek aan eenig menschelijk gevoel ïthulden. Daar was in de eerste plaats de verdachte zelf, de 28-jarige S.S.-er J. Boogaard, die met de K.P.-ers onderhandelde over den over val en van iedere bespreking het hoofd van den S.D., Willy Lages, op de hoogte stelde. Hoe zeer prof. van Hamel dit ook probeerde, een verklaring voor zijn ver raad kon Boogaard niet geven. 3000.accepteerde Boogaard voor het onderhoud van zijn moeder als belooning voor zijn gefingeerde medewerking van de K.P. DOORGANGSHUIS VRIJGEKOMEN POLITIEKE GEVANGENEN. Naar de „Tijd" van officieele zijde ver neemt, komt er in Tilburg een doorgangs huis voor vrijgekomen politieke delin quenten. Het tehuis, dat ruimte biedt aan 100 personen, komt in het oude directeurs gebouw van de Gemeentelijke Gas- en Electriciteitsbedrijven, Lange Nieuwstraat. De gemeente, waar de betrokken delin quent staat ingeschreven, zal de sociale verplichtingen voor dezen blijven dragen. Er zullen nog meer van deze tehuizen worden opgericht. In elk te stichten huis. komt. een sociale dienst, die in contact zal staan met 25 sociale bureaux over het ge heele land verspreid. Deze sociale bureaux, zullen pogen de vrijgekomenen zoo spoe dig mogelijk aan een werkkring te helpen. Minister Beel heeft het centraal orgaan op de zuivering van het overheidsperso neel opgeheven. /MSTEREN HELFT DE KAAGWEEK sinds 1942 niet meer gehouden de zei- Iers weer voor het eerst bijeengebracht voor de groote nationale wedstrijden, wel ke vier dagen zullen duren en waarvoor ter inleiding van dezen eersten dag de ge bruikelijke teamwedstrijden werden gehouden. Wellicht daardoor was het gisteren nog niet bijster tfruk op het water en rond de Kaag-societeit maar de nationale wed strijden waarvoor meer dan 250 inschrijvingen waren binnengekomen, brengen dui zenden zeilenthousiasten mee. 3 overwinningen voor „de Kaag", 1 voor Aegir en de Forel Te half tien gistermorgen viel het eerste startschot van het vijfdaagsch tournooi. Het eerste sein voor den teamwedstrijd der 12 M2. klasse, waarin „De Kaag" met haar vertegenwoordiger C. Nauta aan het hoofd ongetwijfeld een goede kans maakte op de eerste plaats. Inderdaad wist de Oegst- geestenaar alle drie wedstrijden te win nen, telkens met een straatlengte voor sprong op de overige concurrenten, maar zijn clubgenoot de Leidenaar Beydals Jr. liet hem leelijk in den steek. In de eerste twee wedstrijden behaalde hij in totaal slechts 4 punten, in den derden gaf hij op, zoodat „de Kaag" ten slotte genoegen moest nemen met de derde plaats. De uit slag werd: 1. De Forel 37 pnt (W. Jung- schlager en J. Mooij), 2. De Koenen 29 pnt., 3. De Kaag 28.3 pnt., 3. Aegir 5 pnt. In de Valkenklasse was het resultaat beter. Daar zorgde in de eerste plaats Wim Ritman ervoor, dat „De Kaag" de noodige punten veroverde. Ook hij eindigde drie maal als eerste en al kon zijn clubgenoot A. Brinks het niet verder brengen dan de 6e, 7e en 8e plaats, zijn puntenaantal was juist voldoende om de balans naar „De Kaag" te doen overslaan. Het eindresultaat werd hier: 1 De Kaag 42.3 pnt., 2. De Schin kel 40 pnt., 3. Snede 39 pnt., 4. Aegir 20 pnt.. 5. Braassemermeer 19 pnt. In de Olympiajollen-teamwedstrijd had den de Kaag-vertegenwoordigers De TpWEEHONDERD DRIE EN TWINTIG joden, waaronder negentig kinderen, die hun leven tijdens de bezetting in concentratiekamp of gaskamer zagen eindi gen, een synagoge, waaruit het interieur met nagenoeg alle wetsrollen is geroofd en een weeshuis, dat nog wel intact is maar waaruit de kinderen door toedoen van een v/reede hand zijn verdwenen, "zie hier de droeve balans, waarmede de Joodsche gemeente te dezer stede na vijf bange jaren van leed en onderdrukking thans heeft te rekenen. Aan de hand van een zeer voorzichtige raming neemt men in den kring der Joodsche gemeente aan, dat 300 Leidsch: Joden, dank zij de niet genoeg te waardeeren steun van het Nederlandsche volk, dat hen vele jaren zoo gastvrij een „onderduikonderkomen" heeft verschaft, de gruwelen van den oorlog hebben overleefd. SCHRILLERE TEGENSTELLINGEN dan gistermorgen, zijn in de zaal van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam nog niet aanwe2ig geweest. Daar waren aan den eenen kant twee der illegale strijders, J. Paff en J. A. Meewis, die met 14 hun ner medestrijders in een der stoutmoedigste pogingen uit de historie van het verzet getracht hebben een groot aantal van hun door de Duitschers in de gevangenis aan de Weteringschans gedetineerde kameraden onder de oogen van den bezetter uit het hol van den leeuw te bevrijden. Na hun sobere relaas van den door wat een raadsheer „het walgelijke verraad" noemde van den S.S.-bewaker J. Boogaard misluk« ten overval bracht de president, prof. van Hamel, diep onder den indruk, PaL huid# voor zijn moedig gedrag met de eenvoudige woorden: ,,U bent een heel flinke kerel geweest", waarna uit het publiek een spontaan applaus losbarstte. Ook Meewis kon na zijn getuigenverklaring eerst gaan zitten, nadat de president hem had toege voegd: „Ik stel er prijs op namens het geheele Hof u hier onze hulde te betuigen voor uw zeer flink'- gedrag". President: „Waarom heb je dit alles gt« daan?" Verdachte: „Dat vraag ik me al twee jaar af". President: „Waarom heb je na je verraad dan nog meegedaan aan die comedie? Je had ze toch kunnen waarschuwen, dat het misgeloopen was?" Verdachte: „Uit angst voor den S.D., edelachtbare". President: „Maar Lages had je toch niets kunnen maken? Je had toch kunnen volstaan met te zeggen, dat ze argwaan hadden gekregen of bang waren gewor den en niet meer op waren komen dagen? Of je had toch kunnen onderduiken?" Verdachte: „Als S.S.-er kon ik niet on derduiken". President: „Dat behoef je toch niet over al uit te kraaien?" Verdachte: „Het bleef riskant". President: „In zoo'n geval zou ik zeg gen: alles liever dan 15 landgenooten aan den galg brengen". En dan was daar als gedetineerde getui ge de kaalhoofdige 45-jarige Kriminalbe- amte Lages zelf met zijn scherp gesneden gezicht en zijn origineele S.D.-uniform aan, die nog geen woord Nederlandsch kan spreken en die zijn bij dezen beraam den overval gevolgde werkmethode „selbst verstaendlich" als „sein Pflicht" be schouwt. Zijn verklaringen komen volko men overeen met wat Boogaard reeds heeft verteld. De president ondervragt hem over het lot van de acht tijdens den overval gegre pen K.P.-ers en de zeven lukraak gekozen gevangenen, die reeds den volgenden dag in de duinen van Overveen werden ge- fusileerd. „Auftrag bekommen aus den Haag", ver geet Lages niet te zeggen, „Fusilierung schnellstens durch zu fuehren". Het requisitoir van den advocaat-fis caal, mr. M. H. Gelinck, is ten slotte kort maar krachtig. Naar zijn meening is een lange zitting als deze (van tien uur des morgens tot bijna drie uur des middags zonder onderbreking) overbodig voor een zaak als deze, waarbij de eenigc uitspraak toch rqpds van te vor.en vast staat. Boo gaard heeft niet alleen verraad gepleegd op een kwalijke nfanier, hij is niet alleen S.S.-er geweest, maar Hij heeft ook na het verraad doorgewerkt met het opzetten van een doodelijken val voor de men- schen, die hij reeds Vefradéh had, térwijl hij gemakkelijk terug had gekun'd. Dit heeft den dood van 15 onzer beste vader landers ten gevolge gehad. De ergste straf is hier de eenige: de doodstraf. De verdediger, mr. Mathuizen, belichtte het dubbele karakter van den verdachte, diens slapheid en wees op het onbegrijpe lijke van zijn houding. Hij verzocht het Hof een onderzoek naar de geestvermo gens van verdachte in te stellen. Het Hof zal op Vrijdag 26 Juli a.s. uit spraak doen. Velen van hen staan thans gereed om de ontredderde en van haar voorganger, den heer Bloemkooper, beroofde Joodsche ge meenschap te dezer stede weer op te bou wen. Teneinde aan dit veelomvattende werk meerdere kracht en ook leiding bij te zetten is dr. T. Lewenstein uit Zürich naar Nederland overgekomen, waar hij is benoemd tot opperrabbijn van het Syna gogaal ressort 's-Gravenhage, waaronder ook Leiden ressorteert. Donderdag nu heeft dr. Lewenstein een -_oek aan Leiden ge bracht en is hem op een gemeente-avond, welke in ..De Turk" werd gehouden, uit voerig mededeeling gedaan van de moei lijkheden, waarmede de Isr. Gemeente al hier te kampen heeft en van de mogelijk heden, welke er zijn om het gemeente leven weer eenigermate op gang te bren gen. De voorz. van de Isr. Gemeente te de zer stede, de heer Is. Leman, heette hem en den heer Ph. N. Alter, die namens het kerkbestuur van de Isr., Gemeente te Den Haag aanwezig was, hartelijk welkom om er dan op te wijzen, dat volgens de kar- totheek, welke om begrijpelijke redenen niet langer kon worden bijgehouden dan 1942, in totaal 223 joodsche personen uit Leiden tijdens de bezettingsjaren zijn om gekomen. Hieronder bevinden zich 68 mannen, 63 vrouwen, 90 kinderen, waar- j van er vijftig in het Joodsche Weeshuis 1 aan de Rbddenhurgerstraat waren- onder gebracht slechts één is in leven geble ven 12 jonge mannen, vnl. studenten, en tien gemeenteleden, die vroeger in Lei den woonachtig waren. Van al deze per sonen zijn er slechts twintig in leven ge bleven, maar deze zijn voor het meeren- deel nog niet in Leiden teruggekeerd. Dr. T. Lewenstein heeft vervolgens in een zeer sympathieke toespraak getuigd van zijn medeleven met de Leidsche Isr. Gemeente. Hierna werden uit de vergadering vele vragen gesteld, die door dr. Lewenstein of den heer Is. Leman werden beant woord. Op een vraag waarom het toch zoo lang duurt voor dat met de restauratie van de synagoge wordt begonnen, deelde de heer Leman mede, dat men reeds lang met de schade-enquete-commisie in on derhandeling is getreden. Ook spr. kon niet aan den indruk ontkomen, dat een en ander wel wat stroef loopt. Kagchelland en Th. v. Helvert in de eer sten wedstrijd geen geluk. Beiden hadden zich een goede positie weten te verwerven, lagen 2 en 3, maar Kagchelland had het ongeluk, dat zijn schoot brak en v. Hel vert zag zijn weg afgesneden door een sleep in de baan, waardoor zij ten slotte resp. met de negende en de zesde plaats genoegen moesten nemen. Zij kwamen daardoor tot slechts 15 pnt. In de twee an dere wedstrijden ging het beter. Toen kon. den beiden hun tweede en derde plaats behouden en leverde elke wedstrijd 25 pnt. op. Maar de Kaag-vertegenwoordigers had den in Aegir mot J. de Jong aan het hoofd een geduchten concurrent. De Hillegersbér- ger wist nl. driemaal als eerste te eindi gen, waardoor hij alleen al 42.3 pnt. ver overde, terwijl zijn clubgenoot Uijlenibroek en nog 30 aan toevoegde. Het eindresultaat werd hier: 1. Aegir 72.3 pnt.. 2. De Kaag 65 pnt., 3 en 4 Gouda en de Forel 54 pnt., 5 en 6 Loosdrecht en De Schinkel 24 pnt. In den team-wedstrijd der 16 M2. Een heidsklasse voerde „De Kaag" weer den boventoon. Evenwel, noch M. v. d. Meer noch J. P. van Dijk wisten ook maar een maal als eerste aan te komen. Deze eer moesten ze overlaten aan den vertegen woordiger van „De Koenen", F. P. v. Dijk, die tweemaal won en aan M. van Tok van „Gouda", die eenmaal als eerste eindigde. Nochtans bezetten de Kaagivertegenwoor- digers een plaats onder de eerstaankomen- den, zoodat zij ten slotte toch met rulhien voorsprong winnaar werden. Het resultaat was hier; 1. De Kaag 47 pnt., 2. De Koenen 38.2 pnt., 3. Gouda 34.1 pnt., 4. De Schinkel 34 pnt., 5 Aegir 6 pnt. Tenslotte bleef de strijd in de 12-Voets- jollenklasse nog over. Dat leverde in den eersten wedstrijd reeds dadelijk een tegen slag voor „De Kaag", want een der twee vertegenwoordigers, de Leidenaar L. Herfst startte te vroeg en werd teruggeroepen, zoodat hij de rij der tien zeilers sloot. Niet temin stelde hij niet teleur en wist zich al spoedig een goede plaats te veroveren om als vierde te eindigen. Ook in de twee andere wedstrijden eindigde hij op deze plaats, terwijl zijn clubgenoot Masten broek in de eerste race de derde plaats bezette, in de tweede opgaf, maar in de derde als eerste eindigde. Het totaal-klas sement werd: 1. De Kaag 39.1 pnt., 2. De Koenen 38 punt. 3. H. J. C. 31.1 pnt., 4. Gouda 27 pnt. 5. Aegir 26.1 pnt. Na den eersten start de teamwedstrij den vertrokken de drie klassen der één mans wedstrijden voor de Draken-, Regen boog- en Pampusklasse. De resultaten hier van zijn: Drakenklasse: 1. C. Warburg, 2. Ir. J. de Nerée tot Babberich, '3. P. Schieffer. Regenboogklasse: 1. F. A. D. Theunissen, 2. J. C. v. d. Velde, 3. Fr. Maas. Pampusklasse zonder bij zeilen: 1. B. Ouwerkerk, 2. J. H. C. Sieverts, 3. G. A. Pfeiffer. PROF. R. KRANENBURG VOORZITTER EERSTE KAMER. De Koningin heeft een K.B. geteeken'd, waarbij prof. mr. dr. R. Hranenburg, vóór de P. v. d. A. lid van de Eerste Kamer, tot voorzitter van deze Kamer wordt be noemd, als opvolger van den aftredenden baron De Vos van Steenwijk. Prof. Kranenburg, die van 1929 tot 1935 lid was van de Eerste Kamer, werd in l^BO te Groningen geboren. In 1903 promoveer de hij te Groningen in de rechten en in 1909 te Leiden in de staatswetenschappen. Hij was rechter te Tiel en Utrecht en werd in 1914 buitengewoon hoogleeraar aan de Amsteinjamsche Gemeente Universiteit in het staatsrecht, administratief- en volken recht en de wijsbegeerte des rechts. In 1918 werd Kranenburg gewoon hoog leeraar te Leiden, De uit 12 landen bestaande wetenschap pelijke en technische sub-commissie van de U. N. O.-commissie voor atoom-encr^be heeft Vrijdag prof. H. A. Kramers van de universiteit van Leiden tot voorzitter be noemd. ooooo WEERSVERWACHTING g tot Maandagavond. 3 Hder en daar nog een enkele ver- g 8 spreide bui. Matige Z.-W. wind. Weinig g 8 verandering in temperatuur. 2 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo een voorloopige raming is een bedrag van 10.000 met de restauratie gemoeid. Toen hierop een* voorstel werd gedaan om niet langer te waditen maar zelf in den vorm van rentelooze voorschotten dit bedrag bij elkander te krijgen, werd staan de de vergadering voor een bedrag van 2300.ingeteekend. Naast deze actie, welke door het bestuur zeer op prijs werd gesteld, werd de aandacht gevestigd op heridoen van schenkingen uit geblokkéëf- de rekeningen,m Als onderdeel van de lustrumfeesten ter uat ecu gelegenheid van het Volgens J 310-jarig bestaan der Utrechtsche Univer siteit werden bij het theehuis Rijwauwen militaire oefeningen gehouden. Pantser wagens trekken over een pas geslagen pontonbrug over den Kroirime -Rijji>»

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1