S)e Ceicbekc Sou/ïa/nt De Prins tot eere-doctor bevorderd Van Mook opent Malino-conferentie De Nationale K.A.J. op „Drakenburg" DINSDAG 16 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10834 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Een politiek conflict in Noord-Holland Katholieken weigeren Gedepu- teerden-zetels in Noord-Holland. Naar wij vernemen hebben de twee in de Vrijdag gehouden vergadering der Prov. Staten van Noord-Holland geko men Katholieke Gedeputeerden hun be noeming wederom en thans definitief niet aanvaard. De twee opengevallen zeteLs zullen verdeeld worden tussehen P. v. d. A. en Communisten, van welke partijen er resp. drie en één lid reeds zitting hebben. Door toedoen van de P. v. d. A. is een Gedeputeerde uit de Chris telijke partijen afgestemd om een com munist op het kussen te helpen, aldus de „Tijd". In het algemeen, houden wij niet van een manier van protesteeren, waarbij men zichzelf van verderen directen invloed uitsluit; men dient er meestal feitelijk niet mee de zaak, die men dienen wil. Maar er kunnen gevallen zijn, waarbij men het niet mag laten bij een protest in woorden, dat gauw vervluchtigt en verge ten wordt, doch in een daad zijn protest moet laten voortleven. En er kunnen ook gevallen zijn, waarbij eèn zich terugtrek ken de noodzakelijke consequentie is van een ingenomen principieel standpunt zoo dat samenwerken moeielijk of onmogelijk is geworden. De tot Gedeputeerden gekozen katholie ken in Noord-Holland hebben blijkbaar gemeend, dat voor hen zulk een geval aan wezig is. En wij kunnen dat begrijpen. Zij wilden er met alle kracht tegen pro testeeren dat de politieke groepen van Protestanten worden gehouden buiten het College van-Ged. Staten ter wille van de Communisten, en zij weigerden zitting te nemen in een College, dat op déze wijze de politieke verhoudingen in ons volk, in de provincie Noord-Holland zal moeten re- presenteeren. Wij hebben niet meer de vroegere coa litie van de drie rechtsche partijen. Maar met niet minder overtuiging zullen de ka tholieken zich stellen naast him oude^. po litieke bondgenooten, als het er om gaat, om voor hen te verkrijgen de rechtmatige plaats en den rechtmatigen invloed in het politieke leven. Dat is door het conflict in Noord-Hok land getoond! DE ECONOMISCHE UNIE TUSSCHEN NEDERLAND, BELGIë EN LUXEMBURG. De heer Jaspar, algemeen secretaris van de Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche tol-unie, heeft gisteren te Brussel een over zicht gegeven van de tol-unie. De tol-unie zal bestaan tot het'oogen- blik, waarop de economische unie tot stand komt. Deze laatste zal één geheel vormen, in tegenstelling met de staatkun dige onafhankelijkheid der drie landen. De handtelsaccoorden zullen in de toe komst niet meer gesloten worden met de staten, doch met den raad voor de econo mische unie. D<e samenwerking is niet alleen geen uto pie, dodh in de huidige omstandigheden dringend geboden. Elk der landen afzon derlijk heeft in het statenconcert niet veel in te brengen, dodh him handel tezamen komt in de derde plaats (onmiddellijk na de Ver. Staten en het Ver. Koninkrijk). Het uitwerken der plannen is een moei lijk werk en men zal zich tal van opofferin gen moeten getroosten voor het algemeen welzijn. Salarissen, loonen, sociale lasten en wisselkoersen zullen tussehen de drie landen in volkomen evenwicht moeten zijn. Hoewel het niet buitengesloten is dat sommige takken van industrie in de drie landen,! als onvruchtbaar zijnde, opgeheven worden, zal die vrije concurrentie moe ten blijven bestaan. Op 1 Augustus 1946' zal het nieuwe ge meenschappelijke douane-ontwerp gereed zijn en aan de belanghebende regeeringen voorgelegd worden. OP KORTE GOLF BINNENLAND. In de vacature dr. L. J. M. Beel, als lid van de Tweede Kamer, is gekozen ver klaard de heer W. H, J. Derks, te Utrecht. Ontslag is verleend aan den directeur van het Centraal Distributiebureau S. de Hoo, vanwege zijn houding tijdens de be zetting De Noorsche vereeniging voor intel- lectueelen wil 150 personen uit Nederland in de gelegeheid stellen voor recreatie vier weken in Noorwegen te verblijven: hoogleeraren, artsen, leeraren, onderwij zers, journalisten, kunstenaars. Gisteren is dagelijksche vliegdienst AmsterdamLissabon v.v. geopend. De Moerdijkbrug zal tijdelijk gesloten zijn in verband met herstelwerkzaamheden. De spoorbaan bij Dordrecht over de Oude Maas is gisteren feestelijk in gebruik genomen. Dordrecht is nu weer verbonden met Rotterdam. Tegen personenvervoer in vracht auto's zonder daarvoor verleende vergun ning zal in de vacantie streng worden op getreden. De rupsenplaag heeft in de Wieringer- meer zeer aanzienlijke schade aan den oogst toegebracht. De plaag is momenteel tot stilstand gekomen. Het enorme aantal rupsen is door een parasietenziekte aange tast. In de geteisterde gebieden om Nijme gen en Arnhem blijven de werkgevers het oude loon uitbetalen. Zij zijn het niet eens met het besluit van het college van rijks- bemiddelaars om de loonen met 5 a 10 ct. te verlagen. De bijzondere raad van cassatie heeft een inwoner van Enschede, die als lid van de S.S. in ons land tegen de geallieerden had gestreden, veroordeeld tot levenslang. Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam had hem ter dood veroordeeld. DR1NS BERHARD is vanmiddag in de Domkerk te Utrecht gepromoveerd tot eeredoctor aan de Rijksuniversiteit aldaar. H. M. de Koningin, prinses Juliana, kardinaal De Jong, de minister-president, de min. van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en vele andere autoriteiten woonden deze plechtigheid bij. De Rector- Magnificus der Utrechtsche Universiteit, prof. J. Boeke, voerde als eerste het woord. Rede van Z. K. H. Prins Bernhard. In zijn antwoord brengt Z. K. H. f prins Bernhard dank aan den senaat voor de verleende onderscheiding, welke door hem als een eerbetoon aan het verzet in al zijn schakeeringen wordt opgevat. Sprekende over zijn werk als beyelhebber der Neder- landsche strijd kracht en zeide de Prins, dat het een gelukkige omstandigheid was, dat wij beschikten over een goede staf, die in uitstekende samenwerking en onderlinge harmonie de vele problemen met voortva rendheid tot een Oplossing bracht, aldus de Prins. ,De geallieerde waardeering voor ons ge wapend verzet releveerend, zeide de prins, dat deze waardeering van den geallieerden opperbevelhebber mede betrekking had op den inlichtingendienst in bezet gebied, die nauwkeurig en betrouwbaar werkte, en verreweg de beste van alle bezette landen bieek te zijn. Sprekende ovei de ontwikkeling in Ne derland na de bevrijding waarschuwt spre ker met klem tegen moedeloosheid. En dan is er, aldus de Prins, nog een ernstige nationale ondeugd, waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden: het gekanker. Soms schijnt dit welhaast uit te groeien tot een soort epidemie, die ons volksbestaan bedreigt. In dezen tijd van wederopbouw past geen afbrekende critiek. Ik zou wen- schen, dat vooral de oud-illegalen dit meer beseften. Zij, die door hooge idealen be zield waren, zijn'na de bevrijding dikwijls al te 'gauw in moedeloosheid en verbitte ring vervallen, omdat zij hun idealen niet van den eenen dag op den anderen in ver vulling zagen gaan. Laten wij niet on dankbaar zijn, want met onzen wederop bouw zijn wij reeds thans verder gevorderd dan menig ander land. Laat mij tot slot. aldus de Prins, met nadruk mogen zeggen, dat ik Churchill's vertrouwen m de toekomst van ons land ten volle deel Het nieuwe Nederland, waarvoor wij hebben gestreden, is lang zaam groeiende. Wanneer wij met God's hulp idealisme weten te paren aan geduld en harden arbeid, zal het waarachtig wel gaan. Wij behoeven slechts vast te houden om te slagen. Na de vernieuwde organisatie van de Utrechtsche studentenwereld te hebben ge releveerd, besluit de Prins met de volgende persoonlijke opwekking: „Studenten, ik wensch u allen het beste toe in uw streven naar hechtere samen werking en naar dieper begrip voor elkaar, Wat gij thans tracht op te bouwen, kan Van onschatbare waarde zijn voor uw ge- heele verdere leven, doch niet minder voor ons vaderland. Grijpt de kansen, die u hier worden geboden. Werkt aan u zelf, opdat gij meer kunt zijn voor uw naasten. Weest nimmer voldaan met het bereikte, doch houdt steeds het oog gericht op het meer dere en hoogere, in getrouwheid aan den geest van uw makkers, die voor de zaak van de vrijheid hun leven gaven. Tracht dan tezamen met God's hulp een betere toekomst voor te bereiden voor ons aller innig geliefd Nederland." Huldiging van het verzet met den daad Na de begroeting der hooge gasten wijsf de rector er op, dat de Utrechtsche univer siteit na de huldiging van het geestelijk verzet in de personen van ds. GraVemeyer en van Z. Emin. Kardenaal De Jong nu het daadwerkelijk wereldlijk verzet wil eeren in den doorluchtigen persoon van Z. K. H. prins Bernhard, die met zooveel onverzet- telijken moed en trouw op de bres stond, waar het gold, ons land van den druk van den overweldiger te bevrijden. De plechtig heid staat, aldus prof. Boeke, in het tee- ken van den strijd, van den moed en de opofferingsgezindheid, die ons volk heeft betoond en waarin de Prins ons tot een lichtend voorbeeld is geweest. Aan het eind van zijn rede verzoekt de rector den promotor, prof. dr. H. M. H. A. van der Valk zich van zijn taak. de bevor dering van Z. K. H. prins Bernhard tot eeredoctor, te willen kwijten. Na het uitspreken van het promotiefor mulier wordt den jongen-doctor de cappa omgehangen. Daarop vangt de promotor de gebruike lijke toespraak aan er op wijzende, dat de senaat der universiteit Z. K. H. heeft willen huldigen op grond van het feit, dat hij door zijn houding het symbool is ge weest van het wereldlijk verzet, waaronder te verstaan is het gewapend en ongewa pend burgerlijk verzet. Herinnerd wordt aan het eeren van het geestelijk verzet door den senaat in de personen van Z.Em. Kardinaal de Jong en ds. Gravemeyer. Bei de vormen van verzet zijn wel te onder scheiden, niet te scheiden. In den strijd om het wereldlijk verzet zijn geen veldheeren te roemen, maar vochten persoonlijkheden en gideonsbenden. Van de veelzijdige verdiensten van Z. K. H. belicht de promotor een aspect nl. dat de prins erin geslaagd is in tegenstel ling met hetgeen in verschillende andere landen heeft plaats gevonden de gewa pende illegaliteit in ons land tot één geheeb te smeden, hetgeen ook zijn invloed heeft gehad op het ongewapende verzet, dat vanaf het begin der bezetting van zoo on schatbare waarde voor ons volk is ge weest. Aan "het einde van zijn toespraak geeft de promotor aan Z. K. H. een zegenwensch mee. Voor deze gelegenheid is een gebruik uit die tijden, toen openbare promoties ook in de domkerk plaats vonden, in eere her stellend. Vijf gemeenten kiezen opnieuw De Staatscourant zal hedenavond bevat ten een beschikking van den Min. van Bin- nenlandsche Zaken, waarbij in de gemeen ten Nijmegen, Deventer, Geleen, Odoorn en Zwijndxecht de gemeenteraadsiverkie- zingen worden uitgesteld tot nader order. Het ligt in de bedoeling van de regeering, de totstandkoming van een wet te bevorde ren, waarbij de in bovengenoemde gemeen ten plaats gehad hebbende candidaatstel- ling voor den gemeenteraad komt te ver vallen en een nieuwe wordt mogelijk ge maakt. KERKNIEUWS TOEDIENING TONSUUR. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Dinsdag 16 Juli in de kapel van het Philo- sophicuim te Warmond de Tonsuur toege diend aan de volgende eerw. heeren: W. J. Appelman, A. M. Coebergh van den Braak, G. J. van Dijik, A. van Duin, H- A. J. Dürr, J. van den Haak, H. van 't Hart, A. P. Harding, J. F. M. Herrewiju, P. A. M. Hoogenbosch, F. J. de Jong, M. J. de Jong, W. de Klerk, F. A- M. Kolb, W F. van der Kooy, F. A. J. M, Kuylaars, J. s. van der Laan, J. C. M. Lubbers, J. van der Meer, N. Reus, W. J. de Rijk, J. G J. van Schie, C. J. Schut,, W. G. A. Straathof, J. G. van Ve'en, A. W. Voorbij, J. A. I. Wesseling, A. Th. Winnubst, J. Th van der Zalm. Allen studenten van het Philosophicum. In den tuin van het paleis Soestdijk werd Prinses Beatrix tegelijk met 10 andere meisjes géinstalleerd als kabouter van het Ned. Padvindersgilde. Utrecht is in feeststemming. De lustrum viering is begonnen. Officieele plechtighe den in Domkerk en Universiteit, openlucht, spel, maskerade, optochten enz. Von Falkenhorst zal terechtstaan De commissie der V.N. voor oorlogsmis daden maakt bekend, dat generaal von Falkenhorst, eertijds opperbevelhebber der Duitsche troepen in Noorwegen, binnen kort terecht zal staarf, vermoedelijk, te Celle, ten Noorden van Hamburg. Hij wordt o.m. er van beschuldigd, zijn troepen bevolen te hebben, meedogenloos tegenover Britsohe commando's op te tre den en ietler lid van zoo'n commandona een verhoor van 24 uur te ü'ooden. Ook wordt hij er van beschuldigd Britsche com mando's aan den S.D. te hebben ovei^ele- verd, waardoor zij onmiddellijk ter dood gebracht werden Volgens verwachting zal het proces 29 Juli beginnen. Generaal Midhailowitsj, tijdens de be zetting leider van Joego-Slavië, is te Bel grado veroordeeld tot den dood dtoor den kogel- Hij wordt beschuldigd van collabo ratie met de Duitsohers en van talloóze oorlogsmisdaden. Hij zou een georgani seerde terreur heben uitgeoefend, waar bij dorpen plat werden gebrand, vrouwen, kinderen en grijsaards werden afgeslacht, veldhospitalen met gewonde partisanen in brand werden gestoken en duizenden Mo hammedanen werden omgebracht. r\E MALINO-CCONFERENTEE (de conferentie met de vertegenwoordigers van de Buitengewesten) is heden door Dr. v. Mook geopend. Dr. v. Mook zeide o.m., dat de regeering voornemens was over te gaan tot de instelling van een algemeen regee- rings-commissaris voor Borneo en de Groote Oost, welke commissariaat de taak zou hebben om, in nauw overleg en in overeenstemming met de vertegenwoordigers van de bevolking een politieke constructie te ontwerpen- „De regeering heeft aldus v. Mook bij het opbouw-werk drie belangrijke doeleinden voor oogen: 1) herstel van de bevolking en herstel van die noodzakelijke materieele en gees telijke goederen, welke door den vijand .zijn aangetast, verwoest of geschonden; 2) de vorming, en wel op groote schaal en zoo spoedig mogelijk, van krachten uit alle deelen der autochthone bevolking, die aanstonds de volle verantwoordelijkheid, om het land te regeeren, kunnen dragen; 3) een economische en cultureele ont wikkeling van dien aard, dat zij deze ge westen in staat zal kunnen stellen hun eigen grondslag voor arbeid en welvaart te vinden." „Het is volkomen onwaar, dat de regee ring bezig is de Buitengewesten aan him eigen lot over te laten. De regeering heeft steeds met beslistheid een alleen op ge weld berustende politiek willen vermijden: zij heeft onvermoeid er naar gestreefd te komen tot contact en een grondslag van overeenstemming met de opbouwende ele menten van Java en Sumatra. Hoe de nieuwe organisatie van Indone sië ook moge worden, eeri ruime mate van locale en gewestelijke autonomie is nood zakelijk, Er moet een keus worden gedaan tussehen een eenheidsstaat of een federa tie-systeem. De meening van de Neder- landsche regeering, dat een federatie de voorkeur verdient, berust op het inzicht, dat er gevaar bestaat, dat een eenheids staat zou kunnen leiden tot overheersching in zekere deelen van Indonesië, hetgeen zou kunnen uitloopen op onderlinge twee dracht. De kleinhandelaren in aardappelen te Rotterdam zijn ontevreden, omdat de re geering den inkoopsprijs op 13.53 per 100 k.g. heeft gebracht, terwijl de kleinhande laren zelf den prijs van 14.13 mtet een gulden hadden verlaagd. Vele kleinhande laren weigeren in te koopen. BUITENLAND. Siam heeft het Fransch-Siameesche conflict officieel aan den Veiligheidsraad voorgelegd. Britsche vliegtuigen zijn opgestegen om per valscherm levensmiddelen af te werpen ten behoeve van ongeveer 500.000 menschen, die door de overstroomii^en in het Oosten van Bengalen geïsoleerd zijn. Te Weenen is een proces begonnen tegen een Duitschen zenuw-specialist en twee vrouwelijke artsen, dae ervan be schuldigd worden 250 kinderen door het toedienen van vergif vermoord te hebben. Volgens de beklaagden geschiedde zullcs „ter zuivering en verbetering van het phy- sieke peil van het Duitsche ras." De waarnemend gouverneur van Bir ma heeft de communistische partij van Birma en de vakvereeniging „De roode Vlag" tot onwettige organisatie verklaard. In Bengalen worden 600.000 menschen door het. water bedreigd. Silehar, een der groote sted"en in Assam, dreigt afgesneden te worden. Een deelnemer aan de nationale Kajot- ters-bij eenkomst op Drakenburg deelt ons zijn indrukken mede: De leiders van de arbeidersjeugd van Nederland, vereenigd in het „Gemeenschapsoord Drakenburg", hebben het vraagstuk van dezen tijd, de problemen der arbeidersjeugd, aan elkan ders gedachten en inzichten onderwor pen. Van Woensdag 10 tot Zondag 14 Juli was ieders verwachting hoog gespannen. Immers, het ging om de redding van de arbeidende kath. jeugd van Nederland. De jeugd, de toekomst van ons land, moet, koste wat het kost, veilig gesteld worden. Dit waren de gedachten, die daar 4 dagen lang de sfeer gespannen hielden. Nationaal en Diocesaan werden de problemen be zien, ingeleid door drie inleiders: de na tionaal aalmoezenier H. v. d. Berg, Dré de Wolf en Geert Simons, nationaal voorzit ter der K. A. J. Stonden de deelnemers bij de opening als vreemden tegenover elkaar, al spoe dig was het één gezin waarvan de leden elkander overtroffen in ijver en dienstbs- toon. Gevoelens en gedachten stonden eerst, oppervlakkig bezien, nu en dan tegenover elkaar, maar bij de discussies groeide steeds meer de eenheid van gedachten, waaruit het arbeidersstatuut voor Neder land wordt gevormd en die de kajotters in een machtig spel in het Stadion op 25 Augustus zullen manifesteeren. Ongeveer honderd man, die de verantwoording voor hun mede jonge arbeiders willen dragen, toonden een frisschen jongen geest, die zich Nog enkele malen extra rookrantsoenen Naar „Trouw" van welingelichte zijde verneemt, ligt het in de bedoeling in de ko mende maanden nog enkele malen een ex tra tabaksrantsoen, bestaande uit tien si garen van 18 cent of een pakje tabak van 40 gram, beschikbaar te stellen. Dit wordt gedaan, omdat het publiek tot nog toe de voorkeur heeft gegeven aan de duurdere sigaren, waardoor de fabrikan ten en groothandelaren thans groote hoe veelheden van de goedkoope soorten in voorraad hebben. Ook voor de pakjes tabak van 40 graim, dienog in voorraad zijn, be staat weinig belangstelling bij het aanwij zen van een bon naar keuze. Door het aan wijzen van een extra-bon kunnen deze voorraden worden opgeruimd ook uitte in zang, declamatie, en lichaams- training, welke geest zij zullen uitdragen, om de jeugd van Nederland te stuwen en +e leiden. Gesterkt door de dagelijksche H. Mis en hun gebeden van den dag gin gen zij na de sluiting vol moed de toe komst tegemoet. Er van overtuigd, dat hun rijen zullen worden uitgebreid door vele andere jonge kerels, die willen en weten van aanpakken. Zoo kan de jeugd der K. A. J. van Ne derland zien op succesvolle dagen, wat, zooals gezegd, za' blijken op het kajotters- congres op Zondag 25 Aug. in het Stadion te Amsterdam. RECHTZAKEN POLITIERECHTER. C. J. T. te A1 p h e n a. d. R ij n had zich bezig gehouden met clandestiene slachterij, voor welk feit de Officier bij den Haag- schen politierechter tegen hem drie maan den gevangenisstraf vorderde. De politie rechter veroordeelde tot een maand ge vangenisstraf. A. R. te K a t w ij k had 15 kilo varkens- vleesch verhandeld, hetgeen zonder bon was gebeurd, en het vleesch was van een clandestiene slachting afkomstig. Tegen hem vorderde de Officier bij den Haag- schen Politierechter 100 boete of 50 da gen hechtenis, benevens twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd'. De rechter legde die straf op. D. S. te S a s s e n h e i m vervalschte dis tributie bescheiden, hetgeen doo:r den Of ficier als een ernstig feit werd aange rekend. De eisch luidde drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De poltierechter veroordeelde conform dierï eisch. F. F. te Voorschoten was clandes tien aan het slachten geweest; hij had een varken onderhanden gehad in strijd met de voorschriften- De Officier bij den Haag- schen politierechter vorderde tegen hem drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het vonnis werd een maand gevangenisstraf met aftrek preven tief. Wegens het verhandelen van een hoe veelheid varkensvleesch zonder bon, vor derde de Officier tegen P. V. te W a ss e- n a a r 100 boete of 50 dagen hechtenis, benevens twee maanden gevangen istraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechter legde die straf op. CDIICDIICDIICDIICDIICDIICDIICDIIOIIC FREDERICK KUH, correspondent van de „Chicago Sun", meldt zijn blad uit Londen, dat de Britsche re geering, ten einde een einde te ma ken aan de huidige impasse, over weegt Nedcrlandsche en Indonesi sche leiders uit te noodigen voor een nieuwe vredesconferentie onder voorzitterschap van lord Killearn, en waarschijnlijk aan boord van een schip in de Ncderlandsch-Indi- sche wateren. tSMCSIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMO De vertegenwoordiging in Malino is on der de huidige uiterst moeilijke omstan digheden de best mogelijke, hoewel zij nog geen compleet beeld geeft van de vertegen woordigende gebieden. Dat sommige groe pen hebben besloten, geen afgevaardigden te zenden, is hun eigen keuze. Ook de re publikeinen zijn hier van harte welkom, indien zij de politieke ontwikkeling van hun land zoeken te bereiken langs den de- mocratischen weg van beraadslaging en overreding". De tijd rijp voor gewapend conflict? Volgens het Fransche persbureau AFP heeft de Britsche radio te Batavia meege deeld, dat Sjahrir gisteren heeft verklaard dat, indien de Britsche troepen Java zou den verlaten, de tijd rijp zou zijn voor een gewapend conflict. Indien men wilde, al dus zou Sjahrir verder verklaard hebben, dat er op Java een wapenstilstand zou kunnen bestaan, dan zou de zending van nieuwe troepencontingenten gestaakt moe ten worden. Einde vap de N.I.C.A. Dr. W. Hoven, directeur van "het binnen- landsch bestuur, heeft semi-officieel de N.I.C.A. opgeheven. Dr. Hoven heeft aan gekondigd, dat de functie van hoofdoffi cier van de N.I.C.A. m.i.v. 15 Juli heeft opgehouden te bestaan. De heer de Rooy, hoofdofficier van de N.I.C.A. zal binnenkort naar Nederland vertrekken om daar zijn verlof te genie ten. Formatie van een nationaal kabinet op korten termijn? In welingelichte Indonesische kringen wordt voorspeld, dat president Soekarno vóór het einde van deze week stappen zal ondernemen om een regeering te vormen, bestaande uit eeiv nationale coalitie op breeden basis, representatief voor de ver schillende politieke partijen in het land. Tegelijk met de vorming van een derge lijk kabinet zal de president automatisch afstand doen van al die bevoegdheden, waarvan hij zich na den staatsgreep op 28 Juni met toestemming van den minis terraad verzekerd heeft. Men koestert gegronde hoop. dat drie Nederlandsche schepen, de „Merak", de „Stagen" en de „Van Swoll". die sinds 6 maanden in Australië worden vastgehou den, heden zullen uitzeilen. Volgens de scheepsofficieren wordt er geen poging gedaan lading in te nemen; de schepen zullen zelfs ook geen levens middelen voor Nederlandsch-Indië mede- nemen. De Nederlandsch-Indische regeering is voornemens aan ,de Australische regeering toestemming te verzoeken om 18.000 kis ten met ingeblikte boter, tot een waarde van 90.000 pond sterling te verkoopen. Deze boter ligt in pakhuizen opgeslagen, in verband met de weigering van de haven arbeiders om. voor Indonesië bestemde goederen te laden t ooooo WEERSVERWACHTING 9 Wisselende bewolking met plaatse- g g lijk regenbuien, hier en daar met o g onweer. Meest matige wind tussehen o Z.-W. en N.W. Weinig verandering van o temperatuur. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1