BINNENLAND Bioscopen Trans-atlantisch luchtverkeer gestoord SPORT OP KORTE GOLF OMGEVING HET IS NU WEL DUIDELIJK, welk een rol Sovjet-Rusland speelt op de groote internationale conferenties, welke het lot van de na-oorlogsche wereld bepalen. Die rol wordt niet gekarakteriseerd door het verlangen om de geslagen en naar vrede- lievenden opbouw hunkerende wereld er weer zoo spoedig mogelijk bovenop te helpen, maar uitsluitend door den fanatie- ken wil om den rooden Sovjet-haan ko ning te laten kraaien- Daartoe worden de voorstellen van de andere geallieerden gesaboteerd, o.a. door het te pas en te onpas gebruik maken van het veto-recht in den Veiligheidsraad, en wordt te Parijs in de bijeenkomsten van de „groote vier" een welbewuste politiek gevoerd om Europa in den greep van het communisme te brengen. Na niet veel hokuspokus een compromis verkregen te hebben over de a.s. vredes conferentie, welke straks de vredesverdra gen zal vaststellen met de satellieten van Duitschland, zijn de ministers van buiten- landsche zaken der vier groote mogendhe den thans overgegaan tot de bespreking van het cenitrale probleem, dat van Duitschland zelf. Daar treedt Molotof nu opeens op als de groote voorvechter voor de belangen van het Duitsche volk, op een zoodanige wijze, dat hij tegelijkertijd de nationale aspira ties van de Duitschers in het gevlei komt, maar tevens de belangen van Sovjet-Rus land niet vergeet. Het is Ruslandi, dat zich te Parijs ver zet tegen het Fransche plan om het Ruhr- gebied van Duitschland af te scheiden, met de motiveering: .Duitschland kan zonder het Ruhrgebied niet bestaan als onafhan kelijke en levensvatbare staat". Het is Rusland, dat zich verzet tegen het denkbeeld om van Duitschland een agra- rischen staat te maken; de Duitsche in dustrie moet er weer boven op. Het is Rusland, dat van Duitschland weel een politieke eenheid wil maken; de an deren willen een federatie ven staat, een bondsstaat of een statenbond, maar Rus land meent, dat de Duitschers daar niet voor zullen voelen en het wil de men- schen niet dwingen! Het ligt n.l niet in den aard van het communisme om iemand te dwingen! DAT ALLES maaikt den communist in de oogen van den verslagen Duitscher tot een man, die begrijpt wat een mensch en een volk toekomt; dat doet den Duit scher gelooven, dat die veel gesmade bols jewist nog zoo kwaad niét is en dat de Hitler-kliek hem behalve in de kracht van de Russische wapenen ook bedrogen heeft m de verfoeilijkheid van het communisti sche systeem. Wint men op die manier zieltjes voor het communistisch ideaal, de affaire heeft ook nog materieel een voordeelige kant. Want het Russische standpunt is bovendien, dat een vredesverdrag met Duitschland eerst dan gesloten kan worden, als er een wer kelijke Duitsche centrale regeering zal zijn. En zelfs dan zal men nog enkele jaren moe ten wachten om te zien, of deze Duitsche regeering wel inderdaad democratisch is (waarbij dan de vraag komt, wat men on der „democratisch" wil verstaan) en in staat is om de door het vredesverdrag op te leggen verplichtingen na te komen Slaagt Rusland er in, om deze zienswijze door te drijven, dan zal de huidige toe stand in Duitschland nog jaren en jaren kunnen voortduren. C*N DE RUSSEN hebben er wel voor ge- zorgd, dat deze toestand een zeer voor deelige voor hen is. Vooreerst hebben de Russen beslag gelegd op de groote voor raadschuren van Duitschlandi, n.l. Oost- Pruisen en Pommeren, zoodat er in hun zóne geen vrees voor voedselgebrek be hoeft te bestaan. Dat geeft aan den eenen kant den indruk, alsof dank zij het be leid der Sovjets de voedselpositie in deze zóne zoo goed is, en anderzijds den in druk, dat dank zij het wanbeleid der Brit ten en Amerikanen de voedselpositie in die zónes zoo slecht is- Maar dan vergeet men te bedenken, dat de Russen het land bouwgebied en de andere geallieerden het kapotte industrie-gebied en de gevluchte menschen hebben. Op de tweede plaats zijn de Russen met man en macht bezig om het industriege bied van Opper-Silezië weer op gang te brengen, niet zoozeer om de Duitschers te helpen dan wel om zichzelf te helpen. Want evenals bij ons tijdens de Duitsche bezetting de Nederlandsche export naar het Oosten „bloeide als nooit te voren", zoo bloeit op het oogenblik ook de export van dat Duitsche industriegebied1 naar het Oos ten als nog nooit het geval is geweest. Zoo is de Rus bezig, in Duitschland 'n ge- schikten voedingsbodem te cultiveeren voor het communisme en voorbereidingen te treffen voor de a.s. annexatie (vrijwillig natuurlijk) van groote en rijike gebieden bij de Sovjet-Unie. Merkwaardig is het besluit, waartoe een Fransch blad n.l. „Combat" komt bij een bespreking van de bijeenkomst der „groote vier", waarin Molotof het Russi sche standpunt ontvouwde. Het blad vraagt .Waarom zouden wij ons nog langer compromitteeren in de groote vier, daar we er toch zeker van zijn, er niets bij te winnen, omdat het spel ver boven onze hoofden uit gespeeld wordt." Dal laatste is ongetwijfeld juist. Het spel. dat gespeeld wordt, gaat verre uit boven het belang van Frankrijk of van het Ruhr gebied, of van Duitschland of zelfs van Europa. Het gaat om de wereld heerschap pij van het communisme. HONGAARSCHE KATHOLIEKE JEUGD ONDER „DEMOCRATISCHE LEIDING". Wij hebben reeds eerder gemeld, dat de padvindersbewegingen en de katholieke jeugdorganisaties in Hongarije op bevel van den Russischen generaal Swiridof moeten worden opgeheven. Thans wordt hieraan toegevoegd, dat aan de opgeheven organisaties wordt toegestaan zich opnieuw te organiseeren, maar „onder democrati sche leiding". Vermoedelijk gaan zij op het aanbod niet inl Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren na eenige discussie z.h.s. aangenomen het wetsontwerp inzake het consumenten-cre- diet. Minister D r e e s vond bij de discussie gelegenheid, om te herhalen, wat hij al in de Tweede Kamer beloofd had. n.l. dat hij, waar hij vooralsnog geen algemeene loons- verhooging kan toestaan, op korten termijn de kindertoeslag zou herzien en doen in gaan reeds bij het eerste kind. Onder de gegeven omstandigheden is kindertoeslag, te beginnen reeds bij het eerste kind. inderdaad een middel, om in de nood tegemoet te komen. Normaal zijn wij geen voorstander van een kindertoeslag, die reeds bij het eerste kind begint, omdat daarin ons inziens gevaar ligt voor loondruk. De voorzitter van de Eerste Kamer, de heer mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, heeft afscheid genomen van de Eer ste Kamer. Hij is gehuldigd door het oud ste lid in jaren mr. G. A. H. baron Michiels van Kessenich en door den wrn. minister president, die hem mededeelde zijn be noeming tot Minister van Staat. Noodvoorziening ouden van dagen Naar w\j vernemen, heeft de Stichting van Sociale Zaken verzocht voor den tijd van 3 jaar (1946 t.e.m. 1948) een noodvoorziening in het leven te roepen ter voorziening in den nood van degenen, die rentetrekkers zijn krachtens de Invali diteitswet en de Ouderdomswet. Ten aanzien van de rentetrekken ingevol ge de Invaliditeitswet wordt voorgesteld: le. De ouderdomsrente, welke voor de groote meerderheid der rentetrekkers mo menteel bedraagt ƒ3.— plus 50 percent voor alle verzekerden, te brengen op 9.— per week. 2e. De invaliditeitsrente, momenteel al naar gelang de duur van de verzekering liggende tusschen 3.60 en 6.per week plus 50 percent, te brengen op 9.per week, ongeacht de duur van de verzeke ring. 3e. De weduwen rente, momenteel be dragende 3.60 per week plus 50 percent en ingaande zoodra de weduwe den leef tijd van 60 jaar heeft bereikt, te brengen op 6.per week en haar te doen in gaan onmiddellijk na het overlijden van den man. 4e. De weezenrente voor alle weezen te samen te brengen van 3.60 per week plus 50 percent op 6.per vveek- Tevens wordt voorgesteld ook de ouder domsrenten krachtens de ouderdom te ver- hoogen van f 3.per week tot f 9-per week. Week-end zonder huiswerk De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in een circulaire aan de besturen van de middelbare scholen de invoering van een huiswerkloos week-end in overweging gegeven. Na zijn bewonde ring te hebben uitgesproken over de plichtsgetrouwe arbeid van de docenten gedurende de afgeloopen oorlogsjaren, stelt de minister de vraag of de school niet het gevaar loopt, al te zeer op het leven en denken der jeugd beslag te leggen. In de circulaire wordt in dit verband naar voren gebracht, da't de school de taak van dé opvoeding deelt met het gezin en de jeugdbeweging. In het gezin ligt de wor tel onzer zedelijke volkskracht, terwijl de jeugdbeweging daarnevens een eigen taak heeft bij de geestelijke en de sociale vor ming van de rijpere jeugd. De minister concludeert voorts, dat vooral door over vloedig huiswerk de kinderen aan de ge- zingsgemeenschap en aan de sociale wer king van de jeugdbeweging worden ont- troken. De circulaire besluit miet de op wekking aan de ouders, toe te zien, dat hun kinderen de vrije tijd op verantwoorde wijze bestreden. „Volkskrant". GEDEPUTEERDEN VAN NOORD HOLLAND. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gistermorgen opnieuw de leden der Ged. Staten gekozen. In het college wer den benoemd: mej. mr. A. E. Ribbius Pel- letier, en de heeren A. B. J. Prakken, De Vries (P. v. d. A.), mr. dr. P. J. Witteman en L. J. Bouwman (K.V.P.). De heer Harm- sen (C.P.N.) aanvaardde zijn zetel reeds, in de vorige zitting; de leden van de P. v. d. A. deden dit thans. De leden der K.V.P. hielden hun benoeming nog in beraad. DE REUZEN VAN HET WOUD. jEen wonder der natuur.l kende Eucalypius-boomen, - de „gums", zooals men ze daar noemt. - waarvan de bladeren de bekende eucalyptus-olie leveren. Deze revJ zen van het woud schieten kaars recht en torenhoog op. zij bereiken vaak een hoogte van 155 meter en bij den voet een omvang van 30 meter. Toch zijn deze koningen .onder de boomen ontstaan uit een zaadje, zoo groot als een stip in deze krant. Het zijn ware wonderen der natuur. 4 De wonderen der natuur vinden we ook terug in de kostelijke voe ding, die de natuur ons levert. Alleen het beste van den oogst, de edelste natuurproducten worden door De Gruyter gebruikt, in eigen fabrieken door ervaren vakmenschen verwerkt tot de gezonde voeding, waarvan wij dagelijks genieten. De Gruyter-kwaliteitEn betere waar. èn tien procent korting! Bij De Gruyter werken natuur en techniek samen tot heil van y w gezondheid. Trianon. Een historische en indruk wekkende film „Lady Hamilton", waarin Vivian Leigh en Laurence Oliver de hoofd rollen vervullen. De film wordt meesterlijk gespeeld en ontrafelt de ontroerende con flicten in het leven van Lady Hamilton, waarin ten slotte aan alle streven naar roem en geluk een einde wordt gemaakt. Rex. De vechtpartijen in „De Geest van den zwarten piraat" gaan verder, en, onder groote spanning komt het einde van de geheimzinnige gebeurtenissen, die zich op het onbewoonde eiland hebben afge speeld. Lido. Dat Paul Robeson een geliefde acteur is bewijst wel het feit, dat hij d-eze week wederom hier optreedt. De film „Het lied der vrijheid" brengt hem als den be vrijder van zijn volk, een negerstam op een eilandje ten Westen van Afrika. Hoewel in Londen geboren haakt hij naar den dag, waarop hij naar het land zijner vaderen terug kan keeren om hun meer beschaving te leeren. Er is heel wat toe noodig om het zoover te brengen. Eerst wordt hij n.l. ont dekt als zanger en als hij voor het publiek is opgetreden en zijn dank uit in een onbe kend lied, ontdekt een wetenschappelijk' vorscher hem als een afstammeling van het oude negervolk. Hij trekt er heen met zijn vrouw, heeft eebter vele moeilijkhe den te overwinnen, maar eerst als hij het oude bevrijdingslied heeft gezongen erkent men in hem den koning van den stam. Paul Robeson zingt veel en dat is wat men algemeen van hem verwacht. Het is aan trekkelijke film met hier en daar goede massaregie. Casino. „Wie is de dader?'". Een span nende detective film met Clice Brook in de hoofdrol. Het is bij dergelijke films niet ardig om te vertellen hoe de zaak verloopt, want dan is de spanning eruit. Wie van films houdt met een aaneenschakeling van verwikkelingen en intriges, hij kan naar Casino gaan en zijn hart ophalen. NAAR MEN ZICH HERINNEREN zal heeft de K.L.M. eenige Lockheed Constel lations in Amerika besteld ten behoeve van haar trans-atlantische lynen. Het blijkt nu, dat er door een constructiefout eenige ongelukken met deze machines ge beurd zijn. Tengevolge daarvan hébben de Amerikaansohe autoriteiten het vliegen mét de Lockheeds voorloopig verboden. Hierdoor zijn de luohtverbindingen met Engeland en Frankrijk gestoord en wachten verscheidene gestrande luchtreizigers van allerlei nationaliteit op vervoergelegenheid. Uit Londen wordt gemeld, dat in het bij zonder de Boac en de Pan American Air ways door het vliegverbod getroffen zijn. De Boac heeft geen andere machines om voor Oceaanvluchten in te leggen. De pas sagiers zullen voor onbepaalden tijd moe ten wachten, of anders een andere reisge legenheid zoeken. Onder hen zijn verschil lende belangrijke zakenlieden en regee- ringspersonen. Een woordvoerder van de Londensche luchthaven verklaarde niet anders te kun nen zeggen, dan dat de transatlantische luchtverbindingen voor onbepaalden tijd waren opgeschort. Rondom het kind be wegen zich alle levens vraagstukken en alle eigenlijke levenswaar den: het huwelijk en het gezin, de bruid en de moeder, de opvoeding en de openbare zedelijkheid. Waar deze vraagstukken opgelost worden overeen komstig Gods wet en in christelijken geest, waar dergelijke alles beheer- schende waarden be- schenmd en verdedigd applaus en de aanmoedi- man is maar bijster slecht op de hoogte. Öf hij moet de heldhaftigheid alleen "zoeken in brallende woorden, geschudde vuis ten, hevige haatvloeken en bravour-stukjes. Er is een stille heldhaftig heid die uiterlijk niet op valt en die het aureool van hel dappere niet Geen benijdenswaar dige taak heeft de minis ter van voedselvoorzie ning, noch in ons land, noch in een der andere landen van Europa en zeker niet in Frankrijk. Nu was er een journalist op weg naar Bikini om daar de proeven van de atoombom mee te ma- worden, daar ziin het kind en de opgroeiende jeugd veilig. Dit ziin woorden van den Paus. die wij ter overdenking geven aan ging der anderen. Het was juist de stille held haftigheid van onze ka tholieke arbeiders, door hun weigeren onder het juk van Wou- gaan overaenxing Reven cuui alle ouders en bmonder /llA de moeders, die bu de warme dagen en de schoone zon hun kinde ren. tot meisjes van der tien en veertien jaar toe. in een badpak op straat laten loopen en zóó boodschappen laten doen, zoodat ze als vroeg hun zaten, die wij in den 00r- zichzelf van alle hulp en steun beroofden en heel hun gezin in groote en zware nooden zagen ko- Het is deze stille held haftigheid die onze ka tholieke voorvaderen be- kinderen maken tot een prooi van geile geesten, terwijl zij, wat nog erger log hebben bewaard en die wii, bij God, ook voor is, die kinderen zelf be- rooven van datgene, wat missen, hun eer en hun onschuld uitmaakt. Een menschen- liohaaim is er niet voor Jan Publiek! dault hem vroeg om nister te worden van voedselvoorziening. De journalist, die een prach tige staat van dienst had in de Fransche verzets- die beweging en die daar van om wanten wist en spijkers met harde koppen kon slaan, heeft de zware taak op zich genomen. Hij heeft blijkbaar nog niets verloren van zijn doortastendheid uit de „résistance", want hij heeft meegedeeld', dat hij de doodstraf wil eischen voor die kerels, die geld verdienen aan den hon ger. Het is te hopen, dat hij zijn zin krijgt, want dit lijkt de eenige manier de toekomst niet hopen te om de zwarthandel een kopje kleiner te maken. Op het N.V.V.-congres heeft de vertegenwoordi ger van de fabrieksarbei- „De Waarheid" is ge wend om met kronkels in de hersens te werken. De communistenleider in Indonesië, Tan Malakka, was eerst favoriet op het tooneel der corramunisti- het over gaat: de bollen - beurs is weg uit Haar lem en komt in Hille. gom. Haarlem is een mooie stad. Haarlem heeft een eigen cachet, er is een aparte sfeer in die stad, en daardoor is men zich een beetje gaan voelen, en heeft net gemeentebe stuur met de burgemees ter aan het hoofd ge dacht: die roezemoezen de bollenbazen, die blij ven natuurlijk in Haar lem; Haarlem heeft im mer meer accomodate, geeft meer vertier en dusMaar de heeren uit de bollenstreek dach ten er anders over en de burgemeester van Hille- gom, die vond het wel wat waard om deze bron van Nederlandsche ener gie, Nederlandsche acti viteit en Nederlandche verdienste voor zijn dorp te ontsluiten. Dies heeft deze burgervader heel zakelijk en heel char mant en joviaal met de heeren van de bollen ge praat en nu gaat de bol- lenbeurs weg uit Haar lem en komt naar Hille- gom. M!en heeft Haarlem altijd wel genoemd de bloemenstad, maar ze stak zich de pluimen op zoo'n dorps-soldenier niet den hoed. die uit de bol. de minste kans op pro motie maakte. Maar het liep anders, want nog al tijd heeft Napoleon ge- ders, Kippen, betoogd, dat sohe groothelden. Maar Hik met te zeggen, dat ----- iedere soldaat de maar schalksstaf in zijn ransel draagt. lenstreek kwamen. Wij wenschen Hille- go<m geluk en de heele streek veel doortastend heid. •bij de confessioneele bon- treft hem de bitterste en het hooge paard van niet in het Wouden- weren hun orders niet uit Haarlem af te stappen en berg-N.V.V. wilden. De Moskou te kriigen. precies te vertellen waar Om van de beeldspraak geliiksch voorkomend ver schijnsel. Min. Mansholt, die een journalist een draai om ziin ooren gaf, begon dan ook het slag vaardig onderhoud met de woorden: .,Ik kom ais mensch", waardoor hij duidelijk wilde te ken nen geven, dat hii niet als minister, maar als Nederlandsch burger ver. haal kwam halen. Mijn heer Mansholt heeft tii- dens de bezetting zoo nogal het een en ander gedurfd en gepresteerd, waar een heeieboel kran- tenschriivende mensohen nog voor -geen honderd ste part den moed voor zouden opbrengen. Wan neer nu een journalist een dergelijk iemand iets onvaderlands in de schoe nen schuift, dan is het 3eer menscheliik en heel goed te begrijpen. dat een man, die met ziin le ven en den dood heeft gespeeld voor de vrijma king van ons volk, met een „pot-hier-en-gunder" in een colère schiet en een pats uitdeelt. U mag dat natuurlijk niet doen, mijnheer Mansholt, maar om daar nu de rechts staat bij te sleepen en er een heele kolom in een krant aan te wijden, om toch maar vooral de af keuring over dien Min. Mansholt weer te geven, is misselijk overdreven. Men. moet het zelf maar ervaren hébben, tijdens den oorlog hard tte heb ben gevochten tegen de Duitschers en dan te be merken hoe de „Dolle Dinsdag-helden" zich breed maken en de Mei kevers overal zoemen: „Ik ben er weer". Natuurlijk, mijnheer Mansholt, U mag nie mand een klap geven en wij keuren het heelemaal niet goed, hoor. We kun nen het ons alleen erg best begrijpen!! Voor als blijkt, dat de journalist maar wat kletst met woorden! BINNENLAND. Bij het ambtenarengerecht zijn politie agenten, die ontslagen zijn, omdat zij hun opleiding in Schalkhaar hadden ontvangen, in beroep gegaan. Uitspraak komt uiterlijk 2 Augustus. Een auto met twee inzittenden is op de Heerengracht te Amsterdam te water gereden. Ondanks alle reddingspogingen zijn beide inzittenden verdronken. Bij een firma in textielgoederen te Hel mond is een partij achtergehouden goederen gevonden ter waarde van ongeveer 35.000 gulden. BUITENLAND. De conferentie FrankrijkVlietnam is geëindigd. De sfeer moet heel goed zijn geweest. Te Linz zijn drie als Duitsch eigendom beschouwde fabrieken, in Oostenrijk, inge volge Truman's beslissing om van het Amerikaansche aandeel in de Duitsche eigendommen in Oostenrijk af te zien, aan de Oostenrijksche regeering ovregedragen i zullen worden. Op de spoorlijn GoriziaTriest is weer een aanslag gepleegd door middel van mijnen, die bij ontploffing een aantal dooden en een dertigtal gewonden veroor zaakten. De weduwe van Mussolini en haar zonen en dochters, Edda Ciano, Vittorio, Arna Maria en Romano Mussolini, zullen vandaag voor het tribunaal te Rome ver schijnen om verhoord te worden met be trekking tot de confiscatie van de bezittin gen van Mussolini. Maandag a.s. zal het tribunaal te Bel grado het vonnis vellen over Michailo- witsj c.s. De burgemeester van Boedapest heeft verklaard, dat tengevolge van de inflatie de geheele bevolking van de Hongaarsche hoofdstad thans aangewezen is op een of anderen vorm van regeeringshulp. De plannen der Engelsche regeering tot nationalisatie van de steenkoolindustrie zijn wet geworden, doordat de koning aan het desbetreffend wetsontwerp zijn goed keuring heeft gehecht. De steenkoolindus trie zal bestuurd worden door een raad van 9. De Bank van Zweden heeft een offi- cieele verklaring gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de buitenlandsche wisselkoersen op de Zweedsche markt Za terdag met ongeveer 14 procent verlaagd Te Port Lyautey in de provincie Ra bat (Fr. Marokko), is een geweldige brand uitgebroken, waarbij in een minimum van tijd 11.500 personen dakloos werden. -X— IN Na de progroms van Kielce en Gzesta- chowa is te Katowice een Jood vermoord, op wiens stoffelijk overschot men een kaar tje heeft gevonden, waarep te lezen stond: Zoo zal het lot van alle Joden in Polen zijn". Sedert Kielce zijn in één week drie- en-dertig Joden vermoord het meeren- deel in treinen. Op 10 Juli werden twee- en-twintig Joden gedwongen de de perso nentrein Lodz-Breslau te verlaten, waar na men hen op de pek zelf doodde. Zos an dere slachtoffers werden in de trein War- schau-Byalistok afgemaakt, terwijl te Stet tin de lijken van vier Joden zijn gevonden. De Poolsche Kardinaal Hlond heeft in een schrijven deze moorden scherp afge keurd en de bevolking aangemaand tot kalmte. De anti-Joodsche stemming is. aldus de Kardinaal, ontstaan doordat een aantal Joden, die leidende posities in de regeering bekleeden, een structuur voorstaat, welke de meerderheid van het volk niet wenscht. VOETBAL. A.V.V. Morgen heeft bm 12 uur de wed strijd plaats tusschen L.S., en A.V.V. b (lei der Th. v. Rijn). De belangrijkste wedstrijd voor Zondag a.s. is de ontmoeting A.V.V. 2 tegen Blauw zwart 2. In de competitie zijn beide clubs op gelijk niveau komen te staan, zoodat thans nog door een wedstrijd beslist zal moeten worden wie van beide clubs zal promoveeren naar de K.N.V.B. res. 3e klas se. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het Wilhelmus-terrein. Aanvang 14 uur. A.V.V. heeft in een algemeene vergade ring besloten het 25-jarig bestaan van de voetbalvereeniging op 12 Januari a.s. op zoo luisterrijk mogelijke wijze te vieren. „Foreholte". Morgen gaan de eerste elftallers den tweeden promotiewedstrijd spelen in Alphen. Om 2 uur vangt de kamp aan Alph, BoysForeholte. Vele suppor ters zullen ongetwijfeld de Voorhouters vergezellen en hopen, dat hun favorieten succes boeken?! We mogen dan ook ver wachten dat beide ploegen zich geheel ge ven en eerlijk hun kansen verdedigen. Vertrek per autobus 12.30 uur vanaf het Parochiehuis. SCHAKEN. NATIONAAL SCHAAKTOURNOOI L.S.G. Eenigen tijd geleden is aan de vooraan staande burgerij in onze stad een circulaire verzonden, waarin de gelegenheid werd ge boden een bijdrage te geven aan het Reis- en Prijzenfonds van dit touroooi. Voor hen. die deze circulaire onverhoopt niet ontvan gen hebben, wordt er op gewezen, dat de gelegenheid bestaat een bijdrage voor dit fonds te storten op postgirorekening No. 106324 van den penningmeestear van de Feestcommissie, den heer A. F. G. A. Zand vliet, Thorbeckestraat 4, Leiden. Bij stor ting van tenminste 5.wordt een door- lcopend toegangsbewijs voor de wedstrij den toegezonden. HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND DER P. T. T. In Den Haag wordt van 15 tot en met 26 Juli gespeeld om het kampioenschap der P. T. T.Uit Leiden en omgeving wisten een 3-tal spelers zich in den eindstrijd te plaatsen, nl. A. Barkema, E. M. Harland en F. C. Haalebos. P. T. T. tiental—Philidor MI-III 7—3. In het gebouw der P. T. T. aan de Aalmarkt werd gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen bovengenoem de tientallen. Philidor had zeker sterker uit moeten komen tegen een ploeg, die het kampioenschap der P. T. T. van Neder land behaald heeft. Vandaar dan ook de groote nederlaag. Het overzicht luidt: 1. A. Barkema (P. T. T.)—J. Blok (Ph. 0—1; 2. E. M. HarlandA. Koevoet 10; 3. F. C. HaalebosJ. Mulder 10; 4. A. Leen heerJ. A. P. Moonen 10; 5. V. van der LindenP. Barkema AA; 6. T. Heeringa J. Slegtenhorsl A; 7. J. M. Huyg- slootB. C. de Mik 10; 8. A. M. Immink H. C. Bouter 1—0; 9. H. Kok—Chr. de Laaf 10; 10. J. MoonenJ. Boter 01. Totaal 7—3. Competitie Leidsche Schaakbond. Na beslissing der afgebroken partijen won Oegstgeest I met 6 A3 A van Zoeterwou- de I. Daar Oegstgeest ook van Caissa I won, ligt de beslissing bij den nog te spelen wedstrijd Caissa IZoeterwoude I. ALPHEN AAN DEN RIJN DOODELIJK ONGEVAL. Omstreeks 10 uur gistermorgen is in de Prins-Hendrikstraat, ter hoogte van de He- dastraat, het 4-j. jongetje Hagen op de trekstang van een stilstaanden militairen auto met aanhangwagen geklommen, ter wijl de chauffeur zich in den sigarenwinkel van den heer v. K. aldaar bevond. Kort daarop is de bestuurder met den wagen weggereden, niets vermoedende van het geen achter hem met zijn auto gebeurde. De knaap is, teen de wagen zich in bewe ging zette, er af gevallen en werd door den achtersten wagen overreden met het noodlottig gevolg, dat hij na eenige oogen- blikken, nog ter plaatse, overleed. KATWIJK Personalia. Voor het Vak-diploma Si garenwinkelier slaagde te Utrecht Joh. Remmerswaal alhier. Zeehaven. Het comité „Actie Zeeha ven" vergaderde in „Casa Cara". De voor zitter, de heer C. v. Tongeren, gaf een over zicht van wat in het comité alzoo was ver richt. Besloten werd thans op de tentoon stelling „Werkend Nederland" te Utrecht 'n stand in te nemen. Verschillende grafische voorstellingen zullen daar te zien zijn. De penningm., de heer Arnoldus, deelde mede, dat tot heden was ontvangen 12.874; uitgegeven ƒ6689.Dank werd gebracht aan den vertrekKenden secretaris, den heer Thijssen, die zich op dit gebied zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. Besloten werd nog binnenkort een propaganda-vergade- te houden. Bouwen. Het bouwen van 61 wonin gen voor de Katw. Bouwvereeniging is na gehouden aanbesteding opgedragen aan de Katwijksche aannemers G. de Best, Ver does en Vooys, A. de Best en L. de Best voor 576.600. STOMP WIJK Oranjefeest. Heeft de Oranjevereni ging alhier de bevrijding op gepaste wijze herdacht, in Mei jl., en zijn er alleen voor de kinderen feestelijkheden geweest, nu met de a.s. verjaardag van onze Koningin zal zij een programma brengen dat de ge heele bevolking in beweging brengt. Fees telijk versierde gondels, bruggen en gevels zullen dingen cm prijzen. Volks- en kin derspelen zijn er naar het geslaagde voor beeld van vorig jaar. Terwijl voor de lief hebbers (sters) een Oranjebal zal georga niseerd worden. Om het gemis aan kermis attracties zooveel mogelijk te vergoeden zal er een openluchtfilm zijn.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2