S)a £<2icLclve(Eou^<Mvt De „groote vier" worden het eens! Geestelijke verdieping van opvoeding en onderwijs DINSDAG 9 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. AbonnementsprijzeA 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10828 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WTLMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. V Een rede van den lieer Tilanus r\E VOORZITTER van de Christ.-Hist. ■^Unie, de heer H. W. Tilanus, heeft in Leiden een rede gehouden, waarbij hij over de kabinetsformatie heeft gesproken. Wij vernamen daaruit, dat minister Beel niet heeft geconfereerd met C.H.U., A.R. en Party van de Vrijheid, doch alleen genoem den partijen zijn programma heeft ter ken nis gebracht, welke daarop hun commen taar hebben gegeven. En toen was het «verleg" reeds geëindigd. Of dat de schuld is geweest van dr. Beel. of van die com mentaren ofmisschien ook wel van an deren, wordt niet medegedeeld De heer Tilanus verheugde zioh er over, dat in de regeeringsverklaring van dr. Beel is gezegd, dat het regeeringsbeleid dient te worden gefundeerd op de christelijke be ginselen, welke in het Nederlandsche volk leven- Maar, zoo voegde hij er, blijk baar spijtig en afkeurend aan toe: de for muleering is zoodanig gekozen, dat ook niet-christenen er zich mede kunnen ver eenigen. Wij willèn den heet Tilanus op merken, dat dit juist een bewijs is, dat die formuleering goed is. Als men de christelij ke beginselen voor het staatkundig leven helder begrijpt en juist formuleert, dan zijn die beginselen inderdaad zóó, dat ook niet-christenen zich er mee kunnen ver eenigen. Christus heeft de beginselen, waar naar de mensch moet handelen en wel ke irnen grootendeels kan afleiden uit de natuur van den mensch niet gegeven, om den mensch het leven onaangenaam, moei lijk, lastig te maken, maar om den mensch te helpen en te steunen het leven goed en gelukkig te doen zijn en te doen beant woorden aan zijn doel. Vandaar dat ook niet-christenen de christelijke beginselen voor het staatkundig leven kunnen respec teeren. deze kunnen aanvaarden voor an deren en al vraagt 't vaak eenigen moed ook voor zichzelf. De heer Tilanus verklaarde ten slotte, dat de Christ. Hist. Unie de daden der re geering rustig zal afwachten, in hdt besef, dat een regeering welke dan ook het uiterst zwaar en moeilijk heeft, hoewel hij de Roomsch-roode samenwerking be treurde. Ook wij zouden liever een kabinet op breeder basis hebben gezien, maar daar voor is nu eenmaal, naar het Schijnt, geen reëele mogelijkheid aanwezig geweest. Een Roomsch-roode samenwerking in den zin, wa<arin men dat vroeger bedoelde en waar van dr. Nolens reeds in 1924 verklaarde, dat zij „geenszins ondenkbaar" was, is deze samenwerking echter niet: de P. v. d. A. is niet de S.D.A.P. van vóór den oorlog. De réde van den heer Tilanus geeft ons geen aanleiding voor eenig verder com mentaar- Er werd echter bij de randvraag van dezelfde bijeenkomst gesproken over een eventueel komende opheffing van het processieverbod. De heer Tilanus heeft zich hierover niet duidelijk uitgesproken, maar wilde toch de opmerking maken, dat een processie niet alleen maar een optocht is, doch een godsdienstige plechtigheid, waarbij de deelnemers van de voorbijgan gers eerbied vragen van wat hun heilig is. Er zit aan deze zaak, aldus spr., dus meer vast, dan men in het kamnp der socialisten wel zegt. Wij vragen: is het zoo'n verschrikkelijk aware eisch aan éen ook maar eenigszins beschaafd Nederlander, om eerbied te heb ben voor wat een ander heilig is? Passeert men b.v. niet met eerbied een straatpredi ker van het Leger des Heils, die op een plein bekeering preekt, ook al is men het rniet deze godsdienstige beweging niet eens, ook al is men volslagen heiden. Of zou men misschien alleen maar geen eerbied kun- mij hebben voor wat den katholiek heilig is?. Het gebruik, dat de katholieken maken van de vrijheid' om processie te houden in streken van het land, waar zij die vrijheid bezitten, heeft nooit tot eenige moeilijkheid aanleiding gegeven. Waardoor nog wordt versterkt het verlangen van den katho liek, dat het processie-verbod voor héél het land wordt opgeheven. Door dat gestook en gesputter tegen op heffing van het processie-verbod bewijst een klein volk dat hetklein kan zijn. Van de leiders mogen wij vóórarl in dezen tijd een andere houding, een ruimer en breeder visie verwachten! Waarschijnlijk tengevolge van het weg springen van een vonk uilt een laschappa- raat, is gistermiddag een petroleumtank bij de Haagsdhe gasfabriek in brand gevlogen. Zware rookwolken stegen op .en het liet zich aanzien, dat ook de tweede tank ten gevolge van de hitte zou explodeeren. Na vergeefs getracht te hebben met en kele stralen den brand te blussahen, werd later het schuimbluschapparaat in werking gesteld en was men reeds na enkele minu ten het vuur meester De nablussching nam geruimen tijd in be slag. Voor zoover kan worden nagegaan de den zich geen persoonlijke ongevallen voor, doch de schade "is vrij aanzienlijk. De conferentie der „groote vier" dreigde ook Maandag volkomen vast te loopen op de beruchte kleinzielige procedure-kwestie. Molotof wilde' met alle geweld aan de a.s. vredesconferentie een reglement voor schrijven en de anderen weigerden dit per tinent. Den geheelen dag had men tever geefs zitten te vergaderen, doch beide par tijen bleven op hun stuk staan. Totdat in een informeele bijeenkomst op de kamer van Bidault in het Luxembourg gister avond om half 11 een overeenstemming was bereikt Het volgende voorstel van Bidault is als basis voor verdere onderhandelingen aan vaard: 1) Een algemeene conferentie, bestaaii- de uit alle staten-leden, vertegenwoordigd door de respectievelijke hoofden der dele gaties, zal de door den raad van ministers van buitenlandsche zaken opgestelde ont- werp-vredesverdragen beStudeeren. De ge deelten, die tot de competentie van een der te vormen commissies behooren, zullen daarheen verwezen worden- Deze alge meene conferentie zal de rapporten van de desbetreffende commissies ontvangen, be spreken en, indien zulks wenschelijk is, Een korte landing op Madoera Van officieele zijde wordt gemeld, dat een kleine macht bestaande uit Nederland sche mariniers op 5 Juli een landing op het eiland Madoera heeft gemaakt en daar slechts eenige uren is gebleven. De mariniers hadden de opdracht een kolenlichter naar Soerabaia te voeren. Daar men geen tegenstand verwachtte, was aan hen opgedragen voor deze gelegenheid gebruik te maken om een hoeveel heid kleedingstukken en medicijnen on der de bevolking te verdeelen. De ont vangst bleek echter niet vriendschappelijk,, 'hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat de landingsplaats een centrum .van terro- .ristenactiviteit was. Bij een botsing zijn 20 Indonesiërs gearresteerd en eenigen ge dood. Tan Malakka in gevangenschap. Radio Djogjakarta heeft bekend ge maakt, dat de communistische leider Tan Malaka, een van de schuldigen aan de ontvoering van Sjahrir, door den militai ren commandant van Tawang Manggoe bij Soerakarta, aan de Indonesische regeering is uitgeleverd. De .Jta'jat" over de strategie van de Nederlanders. De republikeinsche „Ra'jat" bevat een artikel over de strategie van Nederland, op West-Java. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de bezetting van Tjikampet het onmiddel lijke doel is van de Nederlandsche troepen, die vanuit Bandoeng via Bekasi en Tjiba- roesa oprukken. De bezetting van Tjikam pet zou volgens het hlad een ernstige be dreiging van de rijstvooerziening van India door Indonesia vormen. —X— Om de contrple van de atoom-energie De werkcommissie van de commissie voor de atoom-energie is gisteren bijeen geweest. De voorzitter verdedigde met warmte' de noodtzakelijkhed een speciaal lichaam voor de controle van de atoomd en erg ie in te stellen. Hij trachtte in het bij zonder den Russischen afgevaardigde, Gromyko, te overtuigen, die, hoewel hij het er mee eens was, dat er een algemeen conjtrole-lichaam moet worden ingesteld, van meening was, dat de Veiligheidsraad belast moet zijn met het toezicht op het ten uitvoer brengen van deze controlemaat regelen. Evatt was echter van meening, dat de Veiligheidsraad alleen op zou moeten treden ingeval van schending van de over eenkomst inzake de autoomenergie. Evaftt bevestigde verder, dat een internationaal lichaam voor de controle op de atoomener gie geen orgaan van den Veiligheidsraad kan zijn, daar de werkzaamheid' van de zen raad onvereenigbaar is met de con trole op de atoomenergie. Éénmaal den smaak te pakken... 0 Het falsificeeren van identiteitspapie- Q ren, in den bezettingstijd een noodza- Q kelijkheid', schijnt ook thans nog op ve- n z len een fascineerende invloed uit te Q oefenen. Zoo maakten twee „onderne- p mende" Nederlanders een wereldreis, 0 voorzien van militaire reispassen, 'die 5 S bij nadere betrachting valsch bleken te U 0™ zijn. Evengoed zagen zij kans op deze j» wijze tot Abessinië te komen. Q 0"" Een andere poging tot vervalschen van papieren werd opgemerkt door een U 0~ drukker te Amsterdam, bij wien een - heer bestelling deed tot het drukken Q van briefpapier met als hoofd „British z 0 Intelligence Service". De drukker rook Q lont en stelde als voorwaarde, dat de- - jj gene, die het papier zou komen afhalen n 1 zich voldoende zou kunnen legitimee- r Q ren. Er liet zich niemand meer zien. zuilen dergelijke aanbevelingen worden aangenomen. 2) Er zal een algemeene commissie in het leven worden geroepen, die, verbonden aan de algemeene conferentie, samenge steld zal zijn uit een lid van ieder deelne mend land. Deze commissie zal het werk van de algemeene conferentie voorberei-, den en het werk der commissies coördinee- ren. CARAIBISCIIE CONFERENTIE. De Caraibische conferentie, waarin de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank, rijk en Nederland zitting hebben, is gisteren voor het eerst te Washington bij eengekomen. Deze conferentie, die zioh alleen op so ciaal en economisch gebied beweegt, draagt slechts een karakter van onderling over leg en zal naar middelen zoeken om de levensvoorwaarden in de Caraibische ge bieden te verbeteren. Aan het einde van de conferentie zal een permanente commissie in het leven worden geroepen ten einde de krachten van de deelnemende mogendheden te coördineeren. DUITSCHERS MOETEN UIT DE RUSSISCHE ZONE VAN OOSTENRIJK. De Sovjet-Russische autoriteiten in Oos tenrijk hebben bekend gemaakt, dat alle Duitschers in de Russische zone van Oos tenrijk onmiddellijk het gebied moeten ver laten om zich in de Fransche zone van Duitschland te vestigen. De betrokken Duitschers, waarvan het aantal op 45.000 wordt geschat, hadden opdracht gekregen zich Maandagmiddag op de politiebureaux te melden, waarbij zij ongeveer 15 kg. ba gage bij zioh mochten hebben en gereed moesten zijn om rndt ingang van vandaag in transporten te vertrekken. Het Oosten- rijksche ministerie van binnenlandsche za ken verklaart, dat het bevel niet slaat op Duitschers, die vóór de Duitsohe bezet ting van Oostenrijk in het land woonden, terwijl het Amerikaansche hoofdkwartier verklaart, dat het bevel zeker geen betrek king heeft op bewoners van de Amerikaan sche zone van Oostenrijk of den Ameri- kaanschen sector van Weenen. In de iWne- rikaansche verklaring worden de uitge wezen Duitschers er voor gewaarschuwd, niet te pogen zich in den Amerikaanschen sector te vestigen, „waar geen maatrege len genomen zijn of genomen kunnen wor den om hen op te nemen of te voeden." BESTRIJDT DEN COLORADOKEVER Hoewel de coloradokever-plaag dit jaar in verschillende gebieden nog geen ver ontrustende vormen heeft aangenomen, blijft waakzaamheid geboden. Het gevaar is nog niet geweken. De Plantenziekten- kundige dienst te Wageningen dringt daar om nogmaals aan op de inachtneming van de onderstaande richtlijnen: 1. Blijft geregeld uw aardappelperceelen inspecteeren op het voorkomen van kevers en larven, ook wanneer het gewas bespo ten is. .1. Doodt alle gevonden kevers onmiddel lijk. 3. Vindt ge een larvenhaard, bespuit dan het gewas op de vindplaats en de omgeving hiervan met een oplossing van calciumar- senaat (1 pond per 100 L. water voor 10 are). 4. Weet u niet, wat u doen moet, of kunt ge zelf niet spuiten wendt u dan om raad tot onze plaatselijke coloradokever-contro leurs, den assistent van den Landbouw- vcorlichtingsdienst, een lid van de colora dokevercommissie of tot het gemeentehuis. Zij allen zijn bereid u met raad en daad ter zijde te staan. In vele gevallen kunt u laten spuiten door loonspuiters of spuit- diensten. 5. Calciumarsenaat is voor mensch en dier een zwaar vergif. Weest er dus voor zichtig mede. Zorgt, dat geen spuitvloeistof op groenten of andere spoedig te eten veld vruchten terecht komt. 6. De Plantenziektenkundige dienst heeft nog een grooten voorraad van het vlug schrift nr. 47: „De coloradokever" (met gekleurde plaat). Voor 4 cents wordt u deze op aanvraag portvrij toegezonden. 7. In Noord-Holland, Z u i d-H o 11 a n d, Zeeland en Noord-Brabant is vanwege den burgemeester de tweede verplichte spuit- ~emaakt. Let daarom op E«n .patrouille Ne derlandsche soldaten wist een aantal Chd- neesche burgers uit handen der extre misten te "bevrijden. De Chineezen, waar onder zich vrouwen en kinderen bevon den, werden naar Serpong gebracht, 'waar zij van voed sel werden voorzien. Het uitdeelen der porties. Op de bijeenkomst van de Unesco te Lon den (een nieuwe wereldorganisatie op on derwijsgebied) heeft de Nederlandsche ge delegeerde dr. Ph. I. Idenburg een paar rake dingen gezegd. Hij vestigde er de aan dacht van de gedelegeerden op, dat ner gens in het uitstekende en uitvoerige rap port over het werkprogramma van de Unesco gesproken wordt over den grooten geestelijken achtergrond der dingen, waar mee de groote ellende en de behoeften van de tegenwoordige wereld zoo nauw verbon den zijn.' Bij het lezen van het memoran dum had hij aan twee figuren uit den Bij bel gedacht: aan Martha, die door al haar tijd aan den Meester te wijden, faalde in het verkrijgen van het dieper inzicht, dat •haar zuster Maria kreeg door haar aan- Tweede commissie uit Curasao in Nederland Te 's-Gravenihage bevindt zich een twee de comlmdssie uit Curasao ten einde aan H. M. de Koningin een petitie aan te bieden en deze. bij de hooge regeering toe te lich ten. Deze commissie is aangewezen door den Raad van Bestuur, het hoogste college van staat in het gebiedsdeel Curasao, welks positie te vergelijken is met die van den Raad van Indië in Nederlandsch Indië De ze commissie heeft aan het A.N.P. het vol gende medegedeeld: Naar aanleiding van het afvaardigen van een commissie uit de staten van Curasao, heeft de Raad van Bestuur gelet op de overijling, waarmede deze afvaardiging ge. paard1 is gegaan, terwijl hetvoorstel tot afvaardiging in de staten zelf met krach tige argumenten bestreden is.gemeend, zich eveneens tot H M. de Koningin te moe ten wenden. —X— DE „WESTER" VOQRLOOPIG NIET IN BEDRIJF. De Westersuiker ra f finader ij te Amster dam, zal, zooals de toestand zich nu laat aanzien, niet vóór de komende campagne in bedrijf worden gesteld. In de plaats van „De Westersuiker" is nu de Wittouk-fabriek te Breda met het raffi- neeren van suiker begonnen. De fabriek te Breda heeft een capaciteit van ongeveer 8.000 ton per vier weken. dacht aan de meer essentieele dingen te wij den. Degenen, die het programma ontworpen hebben, hebben zich blijkbaarniet vol doende gerealiseerd, dat een wereldorgani satie, welke een programma voor de opvoe ding voorlegt, op zeer nauwe wijze dient samen te werken met de Kerken Hij wees op de suggestie van den Nederlandschen gedelegeerde in de betrokken süb-coonmis- sie voor letteren en philosophie,'dat er eeir speciale sectie wordt ingesteld, die zich be zig houdt met- het bestudeeren van de wijze, waarop de godsdienst en de Kerken kunnen helpen om de doelstellingen te ver wezenlijken, die de Unesco zichzelf gesteld heeft. DE STRIJD TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL. De tuchtrechter in Den Haag heeft o.m. den caféhouder v. N. te A1 k e m a de, die de borrels te duur verkocht, veroordeeld tot 250 gld boete, verbeurdverklaring van 32 liter jenever en een maand sluiting van zijn zaak. De landbouwer L. in dezelfde ge meente, die voor zijn melk een te hoogen prijs had berekend, kwam er met 250 gld. boete af. M. te Bodegraven had zwart gehan deld in boter en eieren. Hij kreeg 200 gld. boete, verbeurdverklaring van alle aan wezige boter, kaas, vet en 350 eieren, en sluiting van zijn zaak voor een maand. D. in Hillegom had een likeurtje vervaardigd en dat duur verkocht aan V. te Oegstgeest, die het op zijn beurt weer met een zoet winstje aan den man of de vrouw bracht. De fabrikant kreeg 1000 gld. boete, de kooper 100 gld. De kunstschilder B. te Hillegom had schoudertasschen gemaakt en die voor 12.75 per stuk verkocht. Ze hadden maar 8 gld. mogen kosten. De man werd beboet met 100 gld. en 44 tasschen werden ver beurd verklaard. BIJZONDER GERECHTSHOF. Wegens dienstnemen bij 'de N. S. K. K. had de adv. fiscaal tegen den monteur A. L. de Jong uit Katwijk aan Zee twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief, en ontzetting uit de kiesrechten ge- ëischt. Het Hof heeft verdachte conform dien eisch veroordeeld. OP KORTE GOLF BINNENLAND. De herdenking van Mgr. dr. Ariëns zal Zondag 11 Aug. weer te Maarssen plaats hebben. Tengevolge van een mijnontploffing zijn bij Waalwijk twee gebroeders, die aan het maaien waren, gedood. Bij de motorraces te Stadskanaal is een renner op het publiek gereden. Zeven personen werden ernstig gewond' De ren ner zelf bekwam een beenbreuk.' Er zullen meer schoenen in grootere maten komen en overwogen wordt voor kinderen meer dan één keer per jaar nieu we schoenen beschikbaar te stellen, aldus het „Binnennhof". Bij het zwemmen te Scheveningen zijn twee personen verdronken. Beperking van het aantal ambtenaren wil de regeering. En een spreker op een vergadering der Ohr. Hist. Unie te Leiden deelde mede, dat reeds 14 dagen voor Pa- schen ambtenaren van het Rijksbureau voor het Consumentencrediet in functie OIIOIIOIIOIICDIICDIIOIIOIIOIIO DE GROOTSTE SLUIS 0 ter wereld weer in gebruik I Q Als de omstandigheden niet al te zeer tegen werken zal Donderdag fl 18 Juli a.s. in IJmuiden de Noorder- sluis, die de Duitschers in Septem- Q ber 1944 getracht li ebben on herstel- Q baar te vernielen, in gebruik worden Q genomen. De opening zal geschieden 0 door den directeur-generaal van den n rijkswaterstaat Ir. W. J. H. Harm- y n sen in aanwezigheid van een aantal n y officieele gasten. De opening valt y samen met de binnenkomst van het y vlaggeschip van Amsterdam „De U öj Oranje" dat dan voor de tweede keer U na de bevrijding naar Nederland U komt en ook nu weer repatrieeren- den aan boord heeft. 0 CDU Oil Oil CDU OII Oil Oil Oil OU O SPORT VOETBAL. NEDERLANDSCH ELFTAL NAAR ENGELAND. Op de gis té ren gehouden zomervergade ring van den Engelschen Voetbalbond werd besloten, het Nederlandsch elftal uit te noo. digen in het a.s seizoen een wedstrijd in Engeland te komen spelen, waarschijnlijk te Huddersfield' of Leeds op 27 November of 1 December a.s. Ook het vertegenwoor digend elftal van Frankrijk zal voor het a.s. seizoen word'en uitgenood-igd- OLYMPISCHE SPELEN. BUITENLAND. Z-H. de Paus heeft gisteren den Ne- derlandschehn gezant bij het Vaticaan, jhr, M. W. van Weede, in particuliere audiën tie ontvangen. De Veiligheidsraad is gisteravond in geheime zitting bijeen gekomen. Als teeken van de „groote ellende' waarin de Palestijnsche Joden thans ver- keeren, is Maandag in alle synagogen in Palstina op de ramsbazuin geblazen, die ge woonlijk alleen op Grooten Verzoendag wordt gebruikt, ter herinnering aan het vallen der muren van Jericho. Miguel Aleman is tot president van Mexico gekozen. Na mislukking van besprekingen over te werkstelling van arbeiders, die geen lid van de vakvereeniging zijn, is thans een wilde staking begonnen bij de abattoirs van Simithfield in Engeland. In de Londensche havens is een „langzaamaan-campagne" begonnen, waarbij duizenden havenarbei ders zijn betrokken. Iii een Belgische kolenmijn bij Hasselt ib hu een staking uitgebroken onder_ de machinisten. Als de eene staking is geëin digd komt er weer een andere. Minister van Acker heeft dezer dagen verklaard, dat een algemeene loonsverhooging uitge sloten is, en dat de regeering de prijspoli tiek V"-' - ,---J u~ft Overste Pahud de Mortanges voorzitter van het N. O. C. In de Zaterdag gehou den jaarvergadering van het Ned. Olym pisch Comité is tot voorzitter gekozen, in de vacature van mr. A. baron Schimmel- penninck van der Oye, luit.-kol. C. F. Pa hud De Mortanges. Apeldoorn. De heeren K. J, J. Lotsy, Dordrecht en jhr. L. J. Quarles van Ufford, Hilversum, werden als bestuursleden herkozen, terwijl in de va catures G. van Rossem en D. J. Couvee tot bestuursleden werden benoemd de heeren mr. N. J. van den Houten, Wassenaar en A Sabel, Zaandijk. De heer G. van Rossem, de scheidende secretaris-penning meester, welke functie hij van 1930 af heeft vervuld, werd bij acclamatie tot eere lid benoemd, terwijl hem tevens de eere penning Van het N. O. C. werd toegekend. ZWEMMEN Nederland wint drielandcnkamp. Za terdag en Zondag zyn te Amsterdam de wedstrijden gehouden tusschen Nederland DenemarkenZweden. Op den eersten dag behaalde de Ned. ploeg een voorsprong van 6 punten op Zweden en 9)', op Dene marken. Dank zij fraaie overwinningen bij de dames heeft Nederland den tweeden en laatsten dag van het tcrurnooi zijn voor sprong nog vergroot. Hanny Termeulen won het 100 m. nummer borstcrawl, waar bij ook nu weer tot aller verrassing niet Fritzie Nathansen maar Karen Harup haar groote rivale was. Onze landgenoote maakte een uitstekenden tijd van 1 min. 8.3. De 200 m. schoolslag was voor Willy Haverlag en- zij won met grootn voorsprong Ook de 3 x 100 m. waren voor onze dames geen moment in gevaar, vooral door onze sterke schoolslagzwemster Nel v. Vliet. Bij de heeren vocht Geerling's vervanger Scheffer voor wat hij waard was op -de 100 m. rugcrawl en daar de Groot de 3e plaats bezette was het. puntenaantal voor Neder land voordeeelig. De waterpolo wedstrijd Nederland.Zweden vormde het slot van den dag. De uitslagen van den laatsten dag lui den: 400 m. borstcrawl heeren: 1. Johans son (Zw.) 1.17.8; 2. Christophorsen (Den.) '.23.2; 3. Bodak (Den.) 5.25.0. 100 m. borst crawl dames: 1. Termeulen (Ned.) 1.08.3; 2. Harup (Den.) 1.09.4; 3. Nathansen (Den.) 1.09.7. 200 m. schoolslag dames: 1. Haver lag (Ned.) 3.02.9; 2. de Groot (Ned.) 3.07.2; 3. Soenessen (Den.) 3.08.9. 100 m. rugcrawl heeren; 1. Persson (Zw.) 1.13.4; 2. Scheffer (Ned.) 1.13.5; 3. de Groot (Ned.) 1.16.10. Schoonspringen heeren: 1. Christiansen (Den.) 135,86 punten; 2. Attevall (Zw.) 126,16; 3. van Dongen (Ned) 88.07. 3 x 100 m. wisselslagestafette dames: 1. Nederland 3.49.1; 2. Denemarken 3.57.0; 3. Zweden 4.16.4. Waterpolo: NederlandZweden 23 (Ruststand 12). ZEILEN Nationale wedstrijden „De Forel". In samenwerking met de V. V. V. dorp de Kaag, organiseerde de zêilVer. „De Forel" Zaterdag en Zondag op de Kagerplassen nationale zeilwedstrijden, waarvoor de V. V. V. dorp de Kaag fraaie prijzen beschik baar had gesteld. De resultaten zijn: Regenbogen: 1. O. W. Mulder, dc Kaag, 34 pnt.; 2. K. A. Dane, de Forel, 19 pnt. Valken; 1. A. Brinks, de Kaag, 36 pnt.; 2. C, G. Vink, Loosdrecht, 24 pnt; 3. C. Chau- ^ronr. de Kaag. 12 pnt. Int. 12 M2.: 1. W. G. Jungschlager, de Forel, 30 pnt; 2. E. J. Hoppe, de Kaag, 30 pnt.; 3. E. Eigeman, de Forel 24 pnt. Pampusklasse: B. Ouwer- kerk, de Kaag, 30 pnt. Olympiajollen: 1. C. R. Bode, de Forel 36 pnt.; 2. W. van Noordt, Gouda, 28 pnt.; 3. A. Hofkamp, Gouda, 24 pnt. N.N. 16 M2 eenheids: 1. K. v. d. Burg, de Kaag, 48 pnt.; 2. M. H. van Tok, Elfhoeven, 42 pnt. B.M. Kldssc: 1. J. v. d. Lely. dc Forel, 30 pnt. N.N. 16 M2. toerklasse; 1. H. II. A. M. Eysvogel, Loos drecht, 34 pnt; 2. J. Vonk, de Kaag 16 pnt. 12 voetsjollen: 1. mej. L. P. Herfst, de Kaag, 40 pnt; 2. B. Hageman. de Kaag, 34 pnt.; 3. H. van Deventer, de Kaag, 26 pnt. Groepswedstrijden: Int. 12 M2: le prijs W. Jungsohlager en P. v. d. Berg E. Eige man en mej. A R. Mol, allen de Forel, 11 punten. ooooo WEERSVERWACHTING g tot Woensdagavond. g g Heldere nacht, Overdag weer tijde- o o lijk Uitgestrekte wolkenvelden, vooral o o langs de kust. Overwegend droog, o

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1