3)e£cicLelveS<mAci/^ Britsche troepen over de rivier Bekassi Een klein gedoe van „groote" vier OP KORTE GOLF MAANDAG 8 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10827 - Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Een parlementair Kabinet ^AAR AANLEIDING van het optreden van een nieuw Kabinet schrijft ABC in de „Leidsche Post": „Uiterste noodzaak schijnt het ons toe, dat de Nederlandsche christenheid alle verdeeldheid, alle dogmatisch en kerkis- tisch vooroordeel overwint en eensge zind steun biedt aan een eerlijke poging, om het schip van staat door de branding te loodsen." Het behoeft niet gezegd, dat ook wij deze „uiterste noodzaak" erkennen, als men zich herinnert, dat wij j.l. Dinsdag schre ven: „Wij mogen eischen dat het Neder landsche volk het Kabinet zal steunen door het eerlijk en oprecht te schenken het vertrouwen, dat onmisbaar is voor een zoo vruchtbaar mogelijke ontplooiing van de activiteit, de geweldig groote ac tiviteit, welke land. en volk voor de or dening en den nieuwen opbouw van het (maatschappelijk leven behoeft." Wij zijn verder gegaan dan ABC, en eischen den steun voor het Kabinet-Beel op niet alléén van de Nederlandsche chris tenheid maar van het Nederlandsche volk. Om dien steur te kunnen verleenen is het noodig noch gewenscht, dat politieke partijen zich fusionneeren; zij moeten heb ben „begeerte tot samenwerking, waar die maar even mogelijk is zonder schade voor de zaak." (prof Anema in zijn brochu re „Bezinning en bezieling" blz. 23). „Samenwerking, waar die maar even mo gelijk is zonder schade voor de zaak". Sieun dus aan het Kabinet-Beel zoolang en in zoover het naar op eigen beginselen gegronde eerlijke overtuiging, moge lijk is; samenwerking met het Kabinet zonder verflauwing van beginselgrenzen. Samenwerking kan er zijn, óók als er ver schil van opvatting blijkt, maar dan wor den aan het moreel van degenen die sa menwerken hoogere eischen gesteld. „Sa menwerking ondanks verschil van opvat ting eischt hoog er bewerktuigde menschen dan eendracht op zichzelf." (Huizinga in „Neerlands Geestesmerk" blz. 34). Dat hooger moreel willen wij bij de politieke partijen veronderstellen als kerngezonde vrucht van bezinning vernieuwing en verjonging! Min. Beel wees er met voldoening op, dat hij had gevormd Sen parlementair Kabi net uit den ouden tijd. Die parlementaire kabinetten uit den ouden tijd hadden ech ter ook, naast dt goede zijde zij vorm den dikwijls sterke regeeringen de schaduwzijde, dat de groepen, op welke zij steunden, a±s het ware critiekloos dien steun gaven, terwijl de andere groepen er maar op los ciitiseerden. Links tegen rechts en omgekeerd, was schering en ir.slag. Het land blijve een reprise van deze politiek bespaard! Wij hebben het kabinet-Beel met ver trouwen begroet Wij ^geven het ons ver trouwen en wij hopen, dat vertrouwen te kunnen blijven geven wat niet wil zeg gen: critiekloos. Dat is de door het vaderlandsche belang van allen geëischte houding! DE PERS OVER DE REGEERINGS- VERKLARING. De pers-bescihouwingen over de Regee- ringsverklaring zeggen niet veel. Dat ver wondert ons, niet, omdat minister Beel daarin geen concrete plannen heeft medegedeeld. Ongelijk heeft ecihter „Parool" als het blad zegt, dat men met deze Regeerings- verklaring „vele kanten uit kan". Allerdui delijkst is het en dat geeft juist aan het Regeeringsstuk een beteeken isvollen in houd dat de Regeering beslist stevent in de .koers van een wetgeving, die is lo. gebase,erd op christelijke beginse len. 2o. democratisch is; 3o. vooruitstre vend. En volkomen gelijk heeft de „Waarheid", als het blad verklaart, te vreezen, dat er van socialisatie niet veel zal komen. Die vrees is onze geruststelling. WIJZIGING HUWELIJKSWETGEVING? Naar „Trouw" verneemt, zou het nieuwe kabinet de mogelijkheid van een wijzi ging der huwelijkswetgeving overwegen, waardoor de gelegenheid wordt geschapen de kerkelijke huwelijksinzegening vooraf te doen gagn aan het sluiten van het hu welijk door den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. F rankriik - Vietnam De openingszitting van de conferentie tusschen Frankrijk en Vietnam, welke Za terdag te Fontainebleau p!aats had, is in een niet al te beste stemming verloopen. De premier van Vietnam nam de gele genheid té baat om te verklaren dat de Fransche politiek in Cochin-China een in breuk was geweest op de overeenkomst van 6 Maart en dientengevolge de vijan delijkheden had verlengd. Hij beklaagde zich er eveneens over, dat de Fransche troepen onlangs het rijke Moisplateau en regeeringsgebouwen in Hanoi hadden be zet. „Wij zijn vastbesloten met al de kracht, waarover naties met een bevolking van 20 .jnillioen beschikken, tegen de verminking /an ons land te protesteeren. Wij hebben ook besloten te protesteeren tegen de creatie van een vrijen staat Cochin-China en de erkenning daarvan door de Fran sche autoriteiten", zeide hij. De Franschen zijn over deze rede niets te spreken! ZATERDAG werd officieel aangekondigd, dat Britsche troepen de rivier Bekassi zijn overgetrokken, die, sedert zij den Westelijken oever op 12 Juni hebben be zet, de Oostelijke grens is geweest van het bezette gebied van Batavia. De bezetting van den Oostelijken oever werd uitgevoerd met inachtneming van de voorwaarden die zijn neergelegd in een overeenkomst met Indonesische vertegenwoordigers, waarbij bepaald is, dat, zouden de extremisten voortgaan het den geallieerden troepen moeilijk te maken, het geallieerd opperbevel zich het recht zou voorbehou den, elke noodige actie op den Oostenlijken oever te ondernemen. De Britsche troepen hadden verliezen geleden door aanhoudende activiteit van sluipschutters van den Oostelijken oever af. net, dat verantwoordelijk aan het centraal nationaal comité is. Ingevolge Soekarno's presidiale bekendmaking nummer 1 zijn de minister niet meer werkzaam als ver antwoordelijke ministers. Zij blijven hoofd van de departementen, maar handelen in naam en onder verantwoordelijkheid van Soekarno. Mysterieuze radiozender. Een mysterieuze zender, die zich „De nationale Indonesische radio" noemt en uitzendt vanuit de omgeving van Ban- Poging tot ontvoering van Sjarifoedin Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Sjarifoedin in den ochtend van den 3en Juli te Soerakarta werd ontvoerd en in een truck door de kidnappers werd weggevoerd. Bij de schermutselingen, die toen ontstonden tusschen de lijfwacht van Sjarifoedin en de kidnappers, slaagde Sja rifoedin er in een pistool te pakken te krijgen, waarmede hij den chauffeur be dreigde en dezen dwong hem in veilig heid te brengen. Sjarifoedin is nu in vei ligheid, zijn twee lijfwachten werden ge dood. Soekarno de Hitler van Java. Het onafhankelijke Engelsche weekblad „The Observer" bevat deze week een arti kel van zijn specialen correspondent te Batavia, onder den titel -„De premier van Java werd ontvoerd door den „president". „Naar verluidt, is de ontvoering van Sjahrir, den Indonesischen premier, op 27 Juni (vier dagen later is hij weer losge laten) niet het gevolg-geweest van terro ristische activiteit. Deze ontvoering werd op touw gezet door „president" Soekarno, die zich daarmee de gelegenheid wilde verschaffen de volledige macht tegen de Nederlanders in eigen hand te nemen. Soekarno is thans de Hitler van Java", aldus schrijft genoemde correspondent. Uit republikeinsche bron wordt verno men, dat Soebardjo en Mohamed Yamin beiden in het binnenland van Java gear resteerd zijn. Na de officier van de T.R.I., Soedarsono, die tezamen met Pamin Soe karno's woning was binnengekomen met het voorstel, dat Tan Malaka de regeering zou overnemen, zijn thans drie van de -voornaamste daders in arrest. Volgens Anatara is het republikeinsche kabinet niet langer een parlementair kabi- LEIDEN UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Geneeskunde: de heeren: D. Wintgens te Heerlen, J. A. Balhan te 's-Gravenhage, W, A. Roessingh te Utrecht, E. W. Cornelius te 's-Graven hage, J. G. Lingeman te Leiden, mejuffr. C. E. Benedictus te Delft; artsexamen le ge deelte: mej. M. C. v. d. Plas te Tilburg, mej. T. Duyvendak te Haarlem: artsexamen 2e gedeelte: de heeren: D. M. Plate te Delden, C. A. Winkel te Leiden. Mevrouw H. Hui- zenga-Hoesen te Amsterdam, mevrouw T. G. Hofman-Westerhof te Loosdumen. doeng, heeft gisteravond het eiland Java als „in staat van burgeroorlog" beschre ven Het radiostation deelde mede, dat te Soerakarta barricades van zandbakken, waarop mitrailleurs, zijn opgeworpen. De spreker in de Engelsche taal spoorde de Vereenigde Staten aan, druk op Nederland uit te oefenen, teneinde orde en rust op Java te doen herstellen. De Nederlandsche uitzending noodigde de sultans en andere machthebbers op Java uit, zich van de macht meester te maken en een deputatie naar Batavia te zenden. KERKNIEUWS Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 10 Juli a s. géén audiëntie ver leenen. HEILIGVERKLARING. De eerste heiligverklaring sedert den oorlog heeft Zondagmorgen in de basi liek van St. Pieter plaats gevonden, nl. van Francesca Saveria Cabrini, Italiaan- sche van geboorte die de Amerikansche na tionaliteit heeft aangenomen en in 1917 in de V. S. overleed, waar zij zich onver deeld gewijd heeft aan hulpverleening aan emigranten. rvE MINISTERS van buitenlandsche zaken van de „Groote Vier" hebben Zaterdag ongeveer vijf uur gedebatteerd over den vorm van procedure, welke bij de ko mende vredesconferentie gevolgd zal moete n worden. Zij worden het niet eens. Mototof staat er op dat de ministers het eerst eens worden over een reglement, voordat de uit- noodigingen rondgaan. De andere drie verzetten zich daartegen, omdat, zooals Bevin zeide, de afgevaardigden ter conferentie zelf dienden te beslissen langs welke lijnen zij wilden werken. Molotof voert obstructie-politiek Molotof bleeft bij zijn idee, dat eerst het reglement in orde moest komen en door de groote vier goedgekeurd moest worden. Hij verwierp ieder ander voorstel met den uitroep-,.shtampiruyshchaya mashina" (een rubber-stempelmachine) De- Engelschinan Bevin noemde dit ob structie-politiek tegen het vaststellen van den datum voor de vredesconferentie. Erest aanvaardde de Sovjet-afgevaardig de het vaststellen van de conferentie, nadat de andere ministers hun afspraak hadden' gehouden en de zaak der herstelbetalingen hadden afgewerkt. „Wij hielden ons aan ons deel van de afspraak", aldus Bevin, „doch nu schijnt u op uw deel te willen te rugkomen. Het is goed, dat cje wereld dit hoort". Bevin en Byrnes verklaarden belden op gewonden, dat de ministers der groote vier het recht niet. hadden om aan de komende conferentie een reglement op te dringen. Byrnes zeide tenslotte, dat hij in het geheel riet meer over dit onderwerp wenschte te spreken, indien niet duidelijk voorop werd gesteld» dat overwegingen over de procedure niet verder zouden gaan dan voorstellen welke voor geen enkel lid der conferentie, noch voor eenige regteering bindend zouden zijn. Over de kwestie, of China al dan niet een der inviteerende mogendheden zal zijn, werd niet meer gesproken. De vergadering werd tot Maandagmor gen half twaalf verdaagd. Moe icuig, nag Sleex., wafidt het Slaatiche aolh aexbeeden? IN POLEN werd een volks stemming gehouden, waarbij drie vragen moesten worden beantwoord Ten eerste: keurt gil do af schaffing van den senaat goed? Ten tweede: keurt gij de na tionalisatie der groote indus trieën goed? Ten derde: hebben de nieuwe Poolsche grenzen uw instem ming? De eerste vraag is de voor naamste. Het is dezelfde vraags die enkele weken geleden, zi.i het in anderen vorm. aan het Fransche volk werd voorge legd. Want zoowel in Frankrijk als in Polen was de communis tische opzet dezelfde: slechts één Kamer met dictatoriale be voegdheid. Nu zijn de Franschen een vrii volk. hun land is niet be zet door den Russischen „bond. genoot", terwijl het Poolsche volk zich mag verheugen in een verkante Russische bezet ting. Het Fransche volk kon vrij stemmen en veirwiero met over weldigende meerderheid het een-kamer-stelsel, en vnoide daarmee het communistische d!"'» ondersteboven. Polen moet al even weinig hebben van dit communisti sche svsteem maarde ^Po len zijn niet vrij. Dat be wéren de Russische bladen wel en dat schettert de Russische radio wel naar alle windstreken uit, maar noch schreeuwen noch schrijven kunnen uiteindelijk de feiten in hun Iood tegen houden. De Engelsche bladen geven bii>onr>°rh-?den over de stem ming. B.v. midden in een Pool sche stad worden ot> straat een groot aantal stembiljetten ge vonden. die de eerste vraag met „neen" hebb^ri beantwoord Pip zijn natuurlijk „oer ongeluk" uit een slecht gesloten bus ge rold. In een stemlokaal wordt ge protesteerd tegen de pressie die op de Poolsche stemmers wordt uitgeoefend. En dan is er de voorzitter van het stembu reau, die de protesteerenden heel vriendelijk aan hun ver stand brengt, dat ze op moeten passen, want dat hij behoort tot de geheime staatspolitie. Een andere methode om toch aan de communistische trek te komen is geweest, om blanco- stemmen gelijk te stellen met „ja" stemmen, toen er heele bussels blanco stembiljetten uit de bussen te voorschijn kwa men. Er was voorgeschreven, dat de stemmen zouden geteld wor den op ieder stembureau. Maar men had gerekend buiten de vindingrijkheid.^ die de commu nisten „organisatie" noemen. En zoo werden, omdat het tel len dan vlotter ging alle bus sen naar een bepaald punt ge bracht, waar de zaak dan on der toezicht van d'e staatspoli tie werd geteld. Ze zorgden er v/el voor niet op htm vingers gekeken te worden. En toen kon men op zijn vijf vingers wel uittellen, dat de uitstag pre. cies zóó zou wezen als de com munisten haar wilden hebben. Er is een spreekwoord, dat 7Ggt: Wat komt het er eigen- Hik op aan. of je van den hond of van de kat gebeten wordt? Zóó is het thans met de Polen. Eerst hebben Hitier en zijn hor den het volk voor een groot deel uitgemoord, vertrapt en van zijn vriiheid beroofd. De Dritsche buldoggen zetten hun felle tanden in het weerlooze Poolsche vclk. De Duitsche honden werden verdreven en toen zou het goed worden. Maar precies dezelfde metho den waarmee d'e Duitsche ja gers de Poolsche vrijheid dood- jaagden, worden thans door Rusland toegepast. Voor de Duitsche buldoggen kwamen nu de katers uit Moskou en hun klauwen scheuren de vrijheid van het volk evenzeer aan flar den als het de Duitsdhe bekken deden. Terwijl zich dit drama af speelt in het Poolsche land, klinkt tusschen de Schotsche bergen het Poolsche volks lied. En de Poolsche legioenen houden hun laatste défilé voor generaal Anders. De Polen: zij vochten voor de vrijheid op de heuvelen en de bergen rondom Monte Cassino in Italië Zij vochten in Frankrijk, zij voch ten aan de Maas en aan de Waal. Zij vochten voor de vriiheid van alle volkeren. En thans kunnen de honderdduizenden Poolsche soldaten, die met hun bloed de mijlpalen der over winning teekenden, niet meer terug naar hun land. Zij wor den door Engeland verwezen om boerenarbeider te worden in Frankrijk, of kolen te gaan delven in het Duitsche Roer gebied of in het Belgische mijn- be>ken. Zij die in hun Poolsche lie deren de zwarte Madonna van Czentochau bejubelden, zullen ver moeten blijven van Haar heilidom. waar de kaarsen zijn gedoofd onder den verstikken- den adem die uit het Oosten waait. Straks zal in Parijs. Londen. Amsterdam, in New York en Chicago een Poolsche naam verschijnen op het program van een cabaret of bij het menu van een restaurant. En de hel den van alle fronten zullen moeten buigen om een gulden, een dollar, een shilling een franc te ontvangen van hén. wier vriiheid zij betaalden met den inzet van hun leven en die op de koop toe de prijs van hun land hebben afgejacherd! Tegen den somberen achter, grond der tirannie, waar mooie Russische woord-coulissen dé naaktheid der feiten verbergen, staan deze Poolsche soldaten met hun brandend hart. hun fonkelende oogen: en van hun saamgeknepen lippen komit toch telkens weer dp kreet: „En Polen zal herrijzen". Er moest een componist op staan. die een begeesterende melodie schiep op het lied van den En gelsohm an Alfred Ten nyson, en dat lied zou moeten worden gezongen v,an Oxford- street en Piccadillv Circus, tot de Champs Elvsees en de Bou levard dpc Canucines in Parits, tot in Fifth Avenu en Wall- street in New York. op de Cool- sineel en het Rem'brandtplein in Nederland. En misschien dat dón de En- pelschen en Franschen. Ameri kanen en Nederlanders iets zouden beseffen van de schan de. die het gebroken woord te genover Polen de overwinnaars inbrandt: Hoe lang nog. Heer. wordt 't Poolsche volk vertreden. Getrapt, geknecht, oneindig diep gekrenkt? Het Poolsche hart heeft steeds geofferd en gebeden. En haar geheiligd bloed de velden rood doordrenkt. Een kreet stijgt op tot U vanuit verbrande steden. Een roep naar U: „Ziet Heer. hoe deze horde groeit! Opnieuw heeft dit barbarendom onz' grenzen overschreden, En gulzig in haar roof het Poolsche recht vertreden. Hoe lang nog, Heer? Heeft dan ons bloed vergeefs gevloeid? IOMC3IIC3IIOIIC3IIC3IIOIIOIIC3IIO 0 K.N.V.B.-Uitslagen 0 Kampioenschap van Nederland: Lim- jr burgiaAjax 52; Heeren veenNEC fl 0 4—3; NAC—Haarlem 1—2. r DISTRICT I. i Q L) Prom. 2e klasse: TOG't Gooi 21. DISTRICT n. 0 y Prom. 2c klasse: UnitesVUC 12. Prom. 3e klasse: ScheveningenV Q U DL 4—0. - ~j Prom. 4e klasse: WSBHillegom n 0 1—4. - Verdere uitslagen zijn: UVS IIID(H r» Q C IV 03; Wassenaar nHBS III 42; JJ Tonegido HRoodenburg II 14; Fo- t f| reholteWLV 1—1; Lugd. m—ASC U II 0—0. 0 De stand in de kampioenscompetitie U van Nederland is nu: n gesp.gew.gel.verl. v-t. pt U Haarlem 6 4 4 1 1415 9 n Ajax 6 3 0 3 16—11 6 (J y N A. C. 6 3 0 0 8— 9 6 Z Heerenveen 6 3 0 3 1619 6 Q U N. E. C. 6 2 1 3 17—16 5 p: Limburgia 6 2 0 4 1314 4 Q OH Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil OU Oi ATHLETIEK BINNENLAND. H.M. de Koningin heeft Zaterdag j.l. prof. en mevrouw Schermerhorn ten af scheid aan het noenmaal ontvangen In de Nederlandsche meelindustrie dreigt een staking. In enkele plaatsen o.m. ie Leiden zou men heden reeds in staking zijn gegaan, ais de besturen der samen werkende organisaties niet tusschen beide waren gekomen De arbeiders willen resul taat' zien van dc reeds lang loopende on derhandelingen over eene gunstiger indee ling der loonen. De H. K. W.-bond heeft te Amster dam vergaderd. Zijn ledental bedraagt 11.000. Bepleit werden o.m. 40-urige werk week voor kantoren,. 12 dagen vacantie met vacantietoeslag van 4% van het jaar salaris. De Katholieke Journalistenver. is her rezen. Voorzitter is gekozen de heer L. Kanekroot, secretaris de heer A. v. Oor schot, derde bestuurslid de heer J. Bruna. Uit de kringen zal het bestuur worden aangevuld. Het aantal gouden staven, gevonden in de Merwedehaven te Rotterdam, is nu tot 10 gestegen. Het consumenten-crediet zal worden uitgevoerd door een comité, waarvan mr, T. J. H Bachg. lid van de Tweede Kamer en secr. Kath. Middenstandsbond, tot voor zitter is benoemd. Een militair uit Den Haag is te Lun- teren bij het oaden verdronken. Het aantal dooden bij de mijnramp te Heerlen is gestegen tot acht. Er zijn nog drie zwaar gewonden. De schipbrug te Doesburg is weer in gebruik genomen, waarmede het verkeer zeer gediend is. Een school voor sociale wetenschap pen en maatschappelijk werk is te Rotter dam gesticht, in navolging van Amster dam, Om toegelaten te worden moet men hebben eindexamen H.B.S., Gymnasium of Middelbare Meisjesschool. GELDIGHEIDSDUUR ZEEPBONNEN. De bonnen voor huishoud- of toiletzeep 430 en 930 algemeen zijn geldig tot en met 13 Juli a.s. BUITENLAND. In meerdere Italiaansche steden zijn protestdemonstraties gehouden naar aan leiding van de internationalisatie van Triëst. Eenige duizenden Joden hebben te Londen een protestdemonstratie gehouden tegen de Britsche maatregelen in Palestina. In Hongarije zou een fascistische on- dergrondsche organisatie ontdekt zijn- In Port Said zijn tijdens een hand gemeen twee bommen ontploft. Er zijn 40 gewonden en één doode Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat een „onbe langrijke film", die drie weken vóór de atoombomproef is opgenomen, sinds ver leden week Zondag vermist wordt. Een on derzoek is ingesteld. (Waarom zooveel drukte over een „onbelangrijke" film?) De gemeenteraad van Bremen heeft aan Hitier posthuum het eereburgerschap van de stad ontnomen. Vijf en twintig jaar na den moord op Mathias Erzberger den toenmaligen minis ter van financiën en een der leiders van de Duitsche Centrumpartij, zal de van de zen moord verdachte, Heinrich Tillessen, zich thans voor het gerecht te Offenburg moeten verantwoorden. Slijkhuis versloeg Anderson En vestigde 2 nieuwe Ned. records De duizenden toeschouwers bij de in ternationale jubileumwedstrijden tc Rot terdam, georganiseerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Pro Patria, zullen zich na afloop in hun hooggespannen ver wachtingen wel wat teleurgesteld hebben gevoeld. Dit is dan wel in do eerste plaats het gevolg van de teleurstellende presta ties der Belgen en Zweden, die practisch op geen enkel nummer de Hollanders kon den evenaren, laat staan overtreffen. Een uitzondering vormden de beide Zweedsche athleten Strand borg op de 100 M. en Anderson op de 5 K.M. Eerstge noemde werd op de sprint met minimaal verschil geklopt door den Amsterdamschen coming man Scholten; zijn tijd viel tegen, nd. 11 sec., Scholten noteerde 10,9 sec. Het hoogtepunt van den middag werd wel gevormd door het, treffen der beide lange afstandloopers Slijkhuis en Ander son, die in gezelschap van eenige Belgen en een groot aantal Nederlandsche athle ten het publiek tot het einde der race in spanning hielden. Nadat aanvankelijk Slijkhuis resoluut den kop had genomen, op den voet gevolgd door de Belgen Ale- court en Den Bilder en op de vierde plaats Anderson, drukte na eenige ronden A.A C 's het tempo plotseling dermate, dat de nu tactisch op de tweede plaats loopende Zweed gedwongen werd den kop over te nemen, hetgeen tot op ongeveer 11!^ ronde voortduurde. Onder groot en thousiasme van de toeschouwers spurtte daarna Slijkhuis in den voorlaatsten bocht weg van Anderson om met een formidabe- len eindsprint met ruimen voorsprong tc zegevieren. Het Nederlandsche record werd van 14 min. 50 gebracht op 14 min. 34,4, terwijl ook het Ned. record op dp 3 Eng. mijl van 15 min. 50 op 14 min. 09,5 werd gebracht. Frits de Ruyter won de 800 M, in den mooien tijd van 1 min. 54 sec.. Blok kwam als le aan in de 400 M„ na jaren maakte hier een Nederlander weer eens een tijd onder de 50 sec. (49,7!). De voornaamste uitslagen zijn: 100 M. internationaal: 1. Scholten (A.V. '23) 10.9. 100 M. dames A: G. Koudys (Victoria) 12,7. Hoogspringen A: 1. Leeuwenhoek ,A.A. V. '36 Comb.) 1.73K. Hoogspringen B: 1. Koster (Minerva) 1,69. Polstokhoog: 1. Lamore (Haarlem) 3,85. Speerwerpen A: 1 Lutkeveld .A.P.G.S.) 55,59. Speerwerpen B: 1. Vorenkamp (V. en L.) 48,59. Kogelstooten A: 1. Oreel (A.P.G.S.) 13,78Vi. Kogelstooten B: 1. Spaans (Trek vogels) 12. Discus Jun. A: 1. Scheffers (D.O.S.) 35,52. 1500 M C: 1. De Later (A.V. '23) 4.17,6. 400 M B: 1. Zoetermeijer (A.A.V. '36 Comb.) 52,8 400 M. intemMionaal: 1. Blok (A.V '23) 49,7 400 M. A: 1. Dukker (D.O S.) 51,8. 800 M. intern.: 1. Fr. de Ruyter (A.V. '23) 1.54. Discus intern.: 1. De Bruyn (V. en L.) 1500 M. A: -. Maar (A V.O.N.) 4.08,5. 300 M. Jun. A: 1 v. Hecrde (Z A C.) 37,4. 1500 M. B: 1. v. Kampen (SV.V.) 4.14,3. 5000 M. intern. 1. Slijkhuis (A.A.C.) 14.34,4 4 X 100 M. heeren: 1. A.A.C. 44.6. 4 X 100 M. dames: 1. Zeeburg 50,3. Zweedsche estafette: 1 Matmö (Zwe den) 1 58,4. welke ploeg hiermede de door Koningin Wilhelmina uitgeloofde medaille voor dit nummer won! SPORT IN HET KORT Op initiatief van de afd. Leiden van het Nederl. Verbond van-Gerepafrieerden is opgericht de Schaakclub „Contact". D.V.Z. 2 speelde te Den Haag tegen De Zijl dames. De Leidsche dames wonnen met 50. In de Zwem in r. de Zijl werden ge speeld: LWV IHaagsch Vitesse 31; LWV II—RPC 2—2. ooooo WEERSVERWACHTING ooooo 3 tot Dinsdagavond. g g Matige Noordelijke wind. zrwaar tot o o half bewolkt, droog weer. Weinig ver- o andering in^ temperatuur. g OOOOOOOOOOOOOOOOnoiO') 'oqooo j

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1