SPORT De strijd om liet wereld kampioenschap STADSNIEUWS OMGEVING MARKTBERICHTEN VOETBAL. K.N.V.B,-programma voor a.s. Zondag. Kampioenscompetitie: LimburgiaAjax, HeerenveenN.T.C., N.A.C.Haarlem. District I, prom. 2e klasse: T.O.G.— 't Gooi. District II, prom. 2e klasse: Unitas V.U.C. Prom. 3e klasse: ScheveningenV.D.L. (terrein A.D.O.). Prom. 4e klasse: V.V.S.B.Hillegom. Promotie res. 2e klasse U.V.S. 3D.H.C. 4. Zondag te 10.30 uur speelt U.V.S. 3 haar eersten promotiewedstrijd tegen D.H. C. 4. De andere tegenstanders zijn H.B.S. 3 eh Wassenaar 2. Foreholte. Zondag a.s. gaat voor Fo- reholte I ook de strijd beginnen om te zien of ze werkelijk de 4e Klas K.N.V.B. waard zal zijn. In deze vier wedstrijden zal worden uitgemaakt of V.V.I.V., Alph. Boys of Foreholte de eer geniet. Alph. Boys maakte j.l. Zondag een goed begin met 12 tegen V.V.L.V. Thans komen de Voorschotenaren te Voorhout op bezoek. ATHLETIEK. Ned. athleten naar Engeland. Naar wij vernemen zullen de volgende athleten deelnemen aan de Engelsche kampioen schappen, welke op 19 en 20 Juli a.s. te Londen worden gehouden: Scholten (A.V. '23 Amsterdam), Klein (Siomo, Den Haag) en J. Zwaan (AAC), allen 110 yards en 220 yards hardloopen. Jan Zwaan (AAC) 120 yards hordenloop; de Kroon (AAC) en Blok (AV '23) beiden 440 yards hardoopen; De Ruyter (A.V. '23) 880 yards hardloo pen. Lutkeveld (APGS) speerwerpen; La- moree (Haarlem) polsstokhoogspringen; Lankhorst (Ensch. Boys) en Spanjerdt (P SV Eindhoven) beiden hoogspringen; Hout-, zager (P.S.V. Eindhoven) kogelslingeren, terwijl Slijkhuis (AAC) eveneens aan de A.A.A- kampioenschappen zal deelnemen, ■doch het is nog niet bekend aan welk num mer. Internationale wedstrijden te Rotterdam. Wanneer de voorteekenen niet bedrie gen en ook het weer aan den goeden kant blijft, staat den athletiekliefhebbei's a.s. Zondag op de bekende Nenyto-sintelbaan in de Maasstad een keur van wedstrijden te wachten. Zooals gewoonlijk gaat de meeste belangstelling uit naar de loop nummers en wel speciaal naar het hoofd nummer van den middag, de 5000 M. tus- schen Anderson (Zweden) en Slijkhuis. Aan een voorspelling kunnen wij ons niet wagen gezien de weinige internationale, routine van den Nederlander; hoewel het feit, dat de Zweed goed is voor 14:20 en Slijkhuis' kortste tijd 14.50 is geweest, de verwachtingen van een Zweedsche over winning wettigen. De 800 M. zien we door den Zweed Lund winnen voor Frits de Ruijter en Bouman; ook op de 400 M. heb- den de Zweden met Lund en Rend de sterkste troeven. Wat uiteindelijk de Zweed Strandberg tegen onze Hollandsche sprinters Klein, Scholte, Nusse en Zwaan zal presteeren? Wij gelooven ook hier in een Zweedsche overwinning. Van Holland nemen aan deze wedstrij den deel v. d. Houwen en Kips (100 M.), Stroosma (discus). Bonte. Stuivenberg, Sasburg en Vis (1500 M.). Docos naar Amsterdam. A.s. Zondag worden door KDO te Amsterdam atle tiekwedstrijden georganiseerd op. de Sin- telbaan Olympiaplein, die vooral in het teeken staan van de Juniorencompetitie. De juniorenploegen van DEM, Docos, Velsen en KDO zullen elkaar bekampen en wij verwachten, dat zoowel de A_ als B-junio- renploeg weer met goede resultaten zul len terugkeeren. K. Tuynman zal starten op de 800 M., terwijl verder A. Kallenberg uitkomt op de 100 M. en verspringen, A. Pleij op discuswerpen, J. Witkamp op de 100 M. Bij de B-junoren komen W Ver- plancke, T. Tros, P. Paardekooper, P. Krol en vele anderen uit op de loop- en techni sche nummers. Voorts zijn er enkele senior- nummfers ingelascht. L. v. Heteren, H. Mentink, H. Jansen, B. Kriek en Th. Huig- sloot starten op de 1500 M. Verder komt A. Gieske op discuswerpen en kogelstooten uit, terwijl H. Bresser en J. Berbee het op vèrspringen probeeren. Plaats van samen komst station, vanwaar om 11 uur ver trokken wordt. HANDBAL Parochie „Sint Leonardus". Studiefonds IK.J.B. I. A.s. Maandagavond om 7.15 uur zal tusschen deze ploegen een handbal, wedstrijd gespeeld worden op het Docos- terrein. De opstelling is als volgt: K.J.B.: Doel: J. v. d. Ploeg; achter: G. Hillenaar, M. Boon; midden: Fr. Broeken, W. Devilee, A. v. d. Werf; vóór: M. Hille naar, C. v. Teijlingen, L. Groen in 't W., A. Grimbergen, G. Montanus. ..Studiefonds: Vóór: P. Groen in 't W., J. Burgthouwt, Chr. Noordman, B. Gijbeis, P. Noordinuan; midden: J. Vintges, Th. de Wilde, J. Gij'bels; achter: G. Noordman, A. Gijbeis; doel: Fr. Luykx. Den eersten wedstrijd tusschen deze ploe gen won het Studiefonds Het K.J.B.-elf- tal wil nu revanche nemen. Maar dat zal niet gebeuren. De Studiefondcollectanten, die 's Zondagsmorgens met een ernstig ge zicht het laatste zakje hanteeren, moeten heel vaak genoegen nemen met een cent of een knoop. (Onze a.s. Priesters, die hun studies niet kunnen bekostigen, verdienen toch wel meer!) Onze oudere collega-col lectanten begrijpen ons ten minste niet en zouden allang een staking hebben uitgeroe pen en de kerk tot besmet terrein ver klaard hebben. Maar die ernstige gezichten van de collectanten met het laatste zakje moet u Maandagavond eens zien. Als dui vels met grimmige gezichten zullen ze hun tegenstanders op sportieve wijze op den huid zitten en dan nemen ze geen genoe gen met centen, halfjes e.d., maar alleen met een klinkende overwinning en als triomphator zal het Studiefonds-elftal het terrein aan den Haagweg verlaten. ROEIEN. Willem II breekt een baanrecord in Zwit serland. Bij de internationale roeiwed- strijden in Zwitserland heeft de Nederland- sche roeivereeniging Willem II in het num mer Dubbelskull een overwinning behaald op een baan van 2000 meter in een tijd van 6 min 55 sec. Dit is een recordtijd voor deze op de Rotsee uitgezette baan. De ploeg ^stond uit de heeren Neumeier en dr. v. d. Er warén deelnemers uit Zwitser- "ankrijk en Tsjecho-Slowa- '-"re bij de Nederlandsche '1ov?n. SCHAKEN. Wellicht in Nederland Op 25 Juli zal te Winterthur in Zwit serland, het zeventiende congres worden gehouden van de Internationale Schaak federatie (F.I.D.E.) welk congres geleid zal worden door den president, onzen land genoot mr. A. Rueb ('s-Gravenhage). Een van de belangrijkste punten van de agenda zal zijn de organisatie van het wereld kampioenschap, welke aangelegenheid door het overlijden van den wereldkam pioen Aljechin in een zeer actueel stadium is gekomen. Naar het A.N.P. verneemt, zal de ver tegenwoordiger van den Kon. Ned. Schaakbond, dr. M. Euwe, op het congres een voorstel indienen om het eerste tour- nooi, waarvan de winnaar den titel van wereldkampioen zal mogen dragen, in Nederland te organiseeren. Oorspronkelijk zou een dergelijk tour- nooi te Los Angelos worden gehouden, doch men heeft zich daar teruggetrokken. Wij vernemen nader, dat na het Staunton schaaktournooi te Groningen, welk tour- nooi te beschouwen is als een voorronde voor den strijd om den wereldtitel, een landelijk comité zal worden gevormd, het welk het tournooi om het wereldkam pioenschap zal voorbereiden. Het ligt ver der in de bedoeling de wedstrijden slechts in drie steden te spelen, n.l. te Amsterdam, Rotterdam en Groningen. Het aantal deel nemers zal 10 of 12 bedragen. Het spreekt vanzelf, dat het congres te Winterthur in deze aangelegenheid een beslissing zal moeten nemen, doch de kans schijnt groot te zijn, dat inderdaad in 1947 in Ne derland het tournooi tusschen 10 of 12 grootmeesters, waarbij de wereldtitel den inzet vormt, zal plaats vinden. ZWEMMEN. Een nieuwe Kanaalzwemmer. De 27- jarige George Berroeta uit Chili, zal de eerste na-oorlogsche poging doen het Ka naal over te zwemmen. Hij gaat binnen 3 a 4 weken deze onderneming wagen en zal trachten, het Kanaalrecord te verbe teren, dat nog steeds op naam staat van den Franschman George Michel. Michel zwom in 1926 in 11 uur en 5 minuten van Frankrijk naar Engeland. Voor het eerst werd het Kanaal overgezwommen in 1875 door den Engelschman captain Webb, die hiervoor 21 uur en 40 minuten noodig had. Zelfs dit „record" is gebroken en wel door Webb's landgenoot Sullivan, die bijna 50 jaar later, in 1923, liefst 27 uur en "23 mi nuten in het water bleef. Sail Bauer uit Zweden was in Augustus 1939 (een week voor het uitbreken van den oorlog) de laatste, die de prestatie leverde. Zij zwom 15 uur en 22 minuten. BRIDGE. „Nederland helpt Indië. Onder auspi ciën van het nationaal comité „De Bridge sport in actie" wordt in het kader van de actie „Nederland helpt Indië" op Woensdag 11 September een massa-drive te Leiden georganiseerd. Bovendien worden op Dinsdag 1 October, Maandag 21 October en Vrijdag 6 Decem ber drives gehouden, waarvan de totale re sultaten zulen gelden voor een speciaal „Nederland help Indië"-kampioenschap voor Leiden en Omstreken. Er -.al worden gespeeld in vier klassen. ZWEIVICLUB VOOR R.K. DAMES EN MEISJES. Zooals wij hebben verwacht, is 't ge schied. De zwemclub voor R.K. dames en meisjes maakt groote opgang, 't Is niet te verwonderen: Poelmeer, 'n pracht gelegen heid; ieder en Donderdagavond van 6 tot 8 uur, 'n buitengewoon geschikte tijd en nu het warme weer er bij, plus de heerlijke vacantietijd, terwijl het actieve bestuur volop werkt om zoo spoedig mogelijk on derlinge wedstrijden te houden. En alles onder bekwame leiding. Zoo was er dan ook weer Donderdag j.l. een groote opkomst der leden naar Poel meer. Heerlijk hebben allen genoten van de zwemsport in eigen kring en allen gin gen voldaan naar huis. Denk aan de prijsvraag: 'n passende naam voor deze zwemclub; 'n nuttige prijs of 5 wacht u. Inzendingen bij het bestuur. Zie verder advertentie in dit blad. WILD WEST OP DEN HOOGE RIJNDIJK. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur kwam uit de richting Hooge Rijndijk een vrachtauto aan de Wilhelminabrug op den Hooge. Rijndijk. Ambtenaren van den C.C.D., die daar op controle stonden, ga ven een stopsignaal, doch de vrachtauto reed door. In een luxe auto zetten de ambtenaren daarop een achtervolging in. Daarbij werden zij evenwel vanuit de open laadbak van den vrachtwagen op een salvo schoten onthaald. Zij telden er zeven. Een ervan drong door de voorruit en vloog er door de achterruit uit. Door de glassplinters werden de twee voorin zittende ambtenaren verwond, waarvan A. J. J. een ernstige verwonding aan het linkeroog opliep. De twee achterin zitten de ambtenaren liepen geen verwondingen op. De schoten zijn vermoedelijk uit een of meer revolvers gelost. De achtervolging moest worden opge geven en de vrachtauto is ontkomen. In verband hiermede is het volgende signalement van de vrachtauto gegeven: kleine vrachtauto, kleur rood, over laad bak een bruin dekzeil. De C. v. P. ver zoekt ieder, die omtrent de vrachtauto of de inzittenden inlichtingen kan geven, zich in verbinding te stellen met de politie hier ter stede, afd. recherche. EEN AFSCHEID EN EEN INSTALLATIE. De oorlogsmalaise en zyn langdurige nasleep mag nog niet 'in alle opzichten overwonnen zijr.. het stemt toch tot blijd schap, dat wij hier en daar in 't bedrijfs leven symptomen kunnen waarnemen, wel ke erop wijzen dat men er daar op uit is te trachten zoo spoedig mogelijk weer tot normale verhoudingen terug te keeren. Dat bleek ons bij hetgeen gisterenavond op de personeelsbijeenkomst van V. en D. te zien en te hooien werd gegeven. De di rectie had deze bijeenkomst georganiseerd mede naar aanleiding van het afscheid van den heer H. Möller en de installatie van den nieuwen bedrijfschef, den hter G. Gribnau. Lange tafels waren aangericht op de tweede verdieping, waar het perso neel tezamen met directieleden en chefs aanzaten ter savoureering van ds ver schillende opgediende gerechten: geeste lijke: ter vei-sterking van de saamhodrig- heid, culinaire: om de maag op peil te hou- i den. Uit alles bleek, dat het de directie ernst is met de sociale ontwikkeling van het personeel en de vernieuwing van het bedrijf De directie heeft zich daarbij ge durende het laatste jaar de medewerking verzekerd van dr. Schreurs als sociaal- psychologisch adviseur. Daarnaast staat een volledige opleiding van het personeel tot allround vei-kooper(ster). Alle zorgen worden aan het personeel besteed, opdat dit wederom aiie plichten tegenover de zaak en haar cliënten kan nakomen. In verschillende toespraken werd er de na druk op gelegd van hoeveel en hoe groot belang zulks is. De directeur, de heer Kerckhoff Jr. vond gelegenheid om te wijzen op het bijzonder karakter van dit samenzijn. Het deed hem groot genoegen, dat hierbij tegenwooi'dig kon zijn de heer Kerckhoff Sr., de stich ter der zaak. In zyn voetspoor zal men voortgaan met den uitbouw der zaak. ook in geestelijke vernieuwing. Spr. uitte voorts woorden van groote waardeering tot den heer Möller, wienst plichtsopvat ting allen met bewondering vervult. Ook in den zwaren bezettingstijd was hij iede- ren dag op zijn post en na de bevrijding streefde hij naar evolutie, naar een hooger ideaal. Spr. persoonlijk was hem veel dank vex-schuldigd. Volgende maand zou de heer Möller 12 5^ jaar zijn functie heb ben vervuld. Nu gaat hij heen en spreker wenschte hem jaren van welverdiende rust toe. Ook de heeren Vermeulen en v. Spanje brachten den scheidenden bedrijfschef dank en hulde, waarna de heer Möller wees op de prettige sfeer, welke hier al tijd heerschte en die slechts aangename herinneringen kunnen achterlaten. Spr. wierp een terugblik op de afgeloopen ja ren, herinnerde aan den nieuwbouw, aan het gespaard blijven in den oorlog en wekte op elkaar te blijven helpen in de toekomst. Dan zijn de 700 heipalen, die het V. en D.-góbouw stutten, stei'k genoeg om ook het V. en D.-gezin te blijven schragen. De hem gebrachte hulde di'oeg spr. over op al zijn medewerkers en hij wenschte zijn opvolger veel geluk en gaf het personeel den raad: volg de directie, daar wordt niet gebroken daar wordt ge bouwd. De heer Kerckhoff Jr. stelde daarna den nieuwen bedrijfsleider, den heer G. Grib nau voor. Spr. zeide, dat hem hooge eischen zullen worden gesteld, niet alleen voor den commercieelen, maar ook voor den soci$ial-economischen opbouw. We staan nog slechts aan het begin vain den wederopbouw en de vernieuwing. Ten aan zien van het personeel zeide spr., dat vroeger allen afzonderlijke personen wa ren, nu zijn het cellen, die een levend ge heel vormen. Elke cel is onmisbaar voor het geheel. Daarom wacht den heer Grib nau een grootsche taak, waarbij spr. hem en zijn medewerkers een goede toekomst toewenschte. De nieuwe bedrijfschef weidde hierna in zijn antwoordspeech uit over aller plaats in het bedrijf, de verantwoordelijkheid van allen en de plaats van ieder afzonderlijk in het bedrijf. De nieuwe opbouw hiervan zal er uitzien zooals het personeel dezen maakt. Hij deed een beroep op allen bij te dragen in vertrouwen, eerlijkheid en rechtvaardigheid. Iedere post in het be drijf is belangrijk en spr. deed op allen een beroep te zorgen voor een prettige sfeer van collegialiteit. De directie heeft een groote verantwoordelijkheid voor het personeel. Laat dit dan zorgen, dat het verantwoordelijkheidsbesef daaraan even redig zij. Daarna sprak nog de heer Bolderdijk, cursusleider van sociale zaken in het be drijf, die wees op de Verschillende perso neelszorgen en de heer Paddenburg na mens de Contactcommissie in het bedrijf. De directie nam daarop nogmaals het v/oord om den heer Schreurs dank te zeg gen voor hetgeen hij voor de zaak gedaan neeft. Zijn wei'k zal nog zeer vele jaren van gunstigen invloed zijn. Als aandenken bood spr. hem een schilderstuk van ter Reehorst aan. De heer Schreurs zegde daarvoor harte lijk dank alsmede voor de tot hem gespro ken woorden. Spr. weidde hierna eenigs- zins breeder uit over zijn taak en wees erop, dat hetgeen hier dezen avond gespro ken was geen comedie, maar waarheid is. Hij huldigde da bouwers van deze zaak, oen heer Kerckhoff Sr. en den architect. Dit huis legt verplichtingen op aan zijn •bewoners. Hij wees ten slotte op het werk van den directeur, die van groote zorg voor het personeel vervuld ia en die zich slechts kan uiten in sprankelend leven, omdat hij zich geheel geeft voor zijn zaak en zijn personeel. De lange reeks van toespraken werd zoo nu en dan onderbroken door den uitste kend verzorgden, zelf bereiden maaltijd en de avond wera met een dansje besloten. Rijksmuseum voor Volkenkunde. De verzameling van groote Hindoe-Javaansche steen sculpturen en Jepansch-Boedhisti- sche bronzen is na zes jaar verblijf uit een veilige schuilplaats naar het museum te ruggekeerd en weer tentoongesteld. Velen in binnen- en buitenland hebben zich ongerust gemaakt over het lot van deze verzameling, waardoor het Leidsche museum over de geheele wereld bekend is. Alle beelden zijn echter ongedeerd weer op hun oude plaats teruggekeex*d. Gistermiddag heeft prof. dr. T. H. van den Homert, nieuwbenoemd hoogleeraar in de plantkunde aan de Leidsche universiteit, als opvolger van prof. Baas Becking, zijn ambt aanvaard met een inaugureele rede. Tot titel daarvoor had hij gekozen: „Keten- processen in de levende plant". Wegens frauduleus slachten is door ambtenaren van den C.C.D. aangehouden de 64-jarige H. J. M. K. uit Den Haag. Hij is in het politiebureau opgesloten. Voor het examen gemeente-financiën slaagde te Den Haag de heer J. de Vos. A.s. Zondag 7 Juli zal de Zondags dienst der huisartsen te Leiden worden v/aargenomen door de dokters Van Leeu wen, Langezaal, Meijboom en Lahr. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 Juli 13 uur tot Zaterdag 13 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Bockwijt, Breestraat 74, Tel. 20552. ORGELCONCERT IN DE PIETERSKERK. De organist Willem Weyland hadden wij nog niet gehoord, en, daar zyn spel ge tuigde van een opbruisende aandrijvende impulsieve intelligentie, was de kennis making aangenaam. Hij opende met \ct 1 meesterwerk „Praeludium, fuga en cher- conna" van Pachelbel, Behalve de vaar digheid trokken de muzikale opvattingen bijzonder de aandacht. Het orgel klonk koninklijk, en 't werd een edele wedstrijd tusschen de genialiteit van den componist en den organist aan het orgel, welke werd opgelost in een prachtige vertolking. Gaf Laurens Bogtman dezen avond een groote plaats aan het Nederlandsche lied. de or ganist liet zich ook niet onbetuigd cn speelde de „Variaties van Sweelinck", „Mein junges Leben hat ein End". Hoe zeer vei'stond de meester de kunst van fantaseeren! Wanneer men de variaties zoo losjes uit 't orgel hoort vloeien, dan weet men. dat de vertolker boven alle moeilijkheid staat, maar ook, dat hij zijn liefde aan den ouden (meester geeft. Maar ook de pompe van Guilmant in diens „Fantasie over een oud Fransch kerklied" verstaat hij. Intusschen vertolkte Laurens Bogtman een reeks van interessante lie deren. Hij zong Oud-Nederlandsche liede ren bewerkt door Pijper en Schouwman cn een van Constantijn Huygens met la- tynschen tekst. Het Oud-Fransche „Chan son religieuse" voor solisten is geheel ge baseerd op het Gregoriaansch; hij gaf de ware schoonheid der gedachte. „La Pas sion", bewerkt door Yvette Guilbert droeg de juiste sfeer en poëzie, en ook hbt schoon van Franck's „Nocturne" kwam geheel tot zijn recht. Het kunstlied van onze Vadei'landers Andriessen, Van den Sigtenhorst Meijer en tot slot Diepen- brock men kon al deze prachtige lie deren woord voor woord verstaan. Bogt man kent de kern, het onbeschrijfbare van elk lied. Hij was goed gedisponeerd en bracht zijn geestelijke gewaarwordin gen onfeilbaar zeker op zyn toehoorders over. De begeleidingen worden met fijne zin uitgevoerd en met een improvisatie en fuga (welke wij als werk niet zoo geslaagd vinden) van eigen hand, die hij in een gloed van juichende klanken en onwankel bare rhythmen speelde, werd dit mooie kerkconcert besloten. J- Kortmann. HET OUDE HUIS MET EENE NIEUWE BESTEMMING. Men schrijft ons van het gemeente archief: Kapitaal rijst het op, gezien van uit de Korenbrugsteeg, het fraaie heerenhuis Breestraat 125, waarin dezer dagen een nieuw restaurant zal worden geopend. Het is reeds eenige jaren her, dat het den laatsten particulieren bewoner heeft ge huisvest; sedert dien heeft het een aantal tijdelijke bestemmingen gehad en tenslot te is de keuze in de aangegeven richting gevallen. Men mag het betreuren, dat per- ceelen als deze als woning moeten wor den afgeschreven, het stemt tot blijdschap, dat de uitwendige aanblik van het huis Driessen ongewijzigd is en zal blijven. Het huis dateert van vóór den tijd van het beleg en werd uit twee nevens-elkander gelegen huizen gevormd door den Leid- schen burger Gerrit Boekelszoon Buyten- wech; deze kocht n.l. in 1553/4 twee wo ningen op; één van Jan Wittensz. van Delft, het andere van Gerrit Adriaansz. van den Hill te Rotterdam, baide naar achteren strekkende tot de Langebrug, toen Volders- gracht geheeten. Buytenwech's erfgenamen droegen het over aan het geslacht Van Spangen; in 1681 vestigde de Leidsche bur gemeester mr. Francois van Kei-chem er zich; in 1719 installeerde de eerbare wedu we van mr. Jacob Adriaan Cunaeus zich er, om in 1750 plaats te maken voor mr, Cornelis Speelman, ridder, heer van Hees- wijk en Dinther. Aan dezen is de fraaie vorm, zoowel uit- als inwendig te danken, die het gebouw sedert dien heeft geken- mei'kt; als gevolg hiervan was de prijs, waarop het na hem in 1787 aan het geslacht Gael overging, meer dan 2XA maal die waarop hij het in 1750 had verworven. Tot 1863 is het fx-aaie pand in het bezit van de familie Gael en Van Leyden Gael gebleven, in laatstgenoemd jaar ging het bij publie- ken verkoop op de Burcht over in handen van den heer P. L, C. Driessen, bekend fa brikant te dezer stede. Op een onderdeel van een eeuw na heeft dit riante perceel vierhonderd jaren lang het lief en leed van zijne bewoners mede gemaakt. Van vex-schillende van hen zou, beteekenis als zij in de samenleving van hun tijd hebben gehad, heel wat kunnen worden medegedeeld. Het is de laatste eigenaar, de heer Driessen geweest, die aan zijn bezit uiteindelijk den vorm heeft gege ven, waarin het tot ons is gekomen. In 1868 kocht hij nl. nog een achter aan de Lange brug gelegen huis bij, toen ter tijd winkel huis, doch veel eerder was daarin het „Bakkersgildehuis" gevestigd geweest. Voor de vorming van een bezit als het be sproken huis Breestraat 125 hebben in den loop der tijden vele omliggende offers moe ten brengen; aldus ging in 1601 een ander huis aan de Langebrug aan de familie Buij- tenwech over, behoorende aan dei'zelver buurman W. C. de Milde, waard in „Het Hof van Holland" aan de Breestraat, die wel niet zal hebben bevroed, dat zyn eer zaam beroep zooveel later in zijn buurhuis zou herleven. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN Afd. Textiel. AANVRAGEN WERKKLEEDING. Alleen zij die dringend behoefte hebben aan werkkleeding en deze de laatste 9 maanden niet hebben gehad kunnen met inachtneming van onderstaande richtlijnen een aanvraag indienen, le. Personen werkzaam in bedryven met minder dan 10 werknemers dienen hun aanvraag ieder voor zich in op form. 333- 06 (T.D. medebrengen). 2e. Personen werkzaam in bedrijven met 10 tot en met 49 Personen werkkleeding dragende werk nemers: De bedrijfsleider dient een aan- vraagform. 333-06 in, voegt een lijst in tweevoud bij vermeldende naam adres, oud adres, nummer T.D. en aard der werkzaamheden der ai'beiders. 3e Perso nen werkzaam in bedrijven met 50 en meer werkkleeding dragende werknemers. De bedrijfsleider dienst een aanvraagform. in, voegt een lijst in drievoud bij vermel dende naam, adres, oud-adres No, T.D. en aard der werkzaamheden der arbeiders. N.B. Aanvragen voor werkkleeding van de hieronder genoemde bedrijven moeten rechtstreeks aan de bedrijfsorganisaties gezonden worden: Baggerbedrijven, Vak groep Baggerwerken; Scheepswerven, Be drijfsgroep Scheepsbouw; Vissers en bij betrokken bedrijven Bedrijfschap voor visscherijproducten; Staalfabrieken. Be drijfschap Staalbouw; Binnen Rijn en Beurtvaart Schippers, Bedrijfschap Bin nenscheepvaart; Machine fabrieken, Be drijfschap Machinebouw, Rijks-, Px-ovificie-, gemeente-, scmic- overheidsinstellingen alsmede Ned. Heide Maatschappij. D.U.W., W.B.NA., NecL Spoorwegen, N.V. Ato Gend en Loos moe ten hun aanvraag collectief indienen bij het D,K. zooals onder punt drie is vcr- meld. Op ieder Form, moet dc aard der werk zaamheden juist omschi'cven staan als mede de werkgevcrsverklaring duidelijk en volledig ingevuld worden. Formulieren hiervoor kunnen worden afgehaald bij de portier ingang Steen- schuur en geheel ingevuld worden inge leverd aan loket 4 volgens onderstaand schema: Maandag 8 Juli letter A/B t/m Blij; Dinsdag 9 Juli letter BI ij -Bij en C; Woens dag 10 Juli letter D-E; Donderdag 11 Juli letter F-G; Vrijdag 13 Juli letter H; Za terdag 13 Juli letter I-J; Maandag 15 Juli letter K-L; Dinsdag 16 Juli letter M-N-O; Woensdag 17 Juli letter U-R; Donderdag 18 Juli letter S-T; Vrijdag 19 Juli letter U-V-W; Zaterdag 20 Juli letter X-Y-Z. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN Ingevulde formulieren ter verkrijging van petroleum voor kookdoeleinden kunnen in de week van 813 Juli ingeleverd wor den aan loket 25 van het Distributiekantoor Steenschuur ingang Langebrug. Miet ingang van 7 Juli a.s. dienen ook de slagers al hun bonnen in te leveren ter verkrijging van vlecsóhzegels. Dus niet als voorheen in veelvouden van 100, maar elk willekeurig aantal. Restantbonnen mag men dus niet over houden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Anna Henriëtte, d. v. J. H Ruiten en E. B. Waglau; Janna Gijsber- tha, d. v. L. Baars en G. Weynen; Franske, d. v. F. Winkel en A. van Antwerpen; Koos- je, d. v. J. D. de Bonnet en M. J. Fakkel; Johanna Hendrika Adriana d. v. J. van Aken en A. G. Wynands; Wilhelmus Ruth, z v. R. G. Voordou en P. C. Hogevorst; Johanna Ptcronella Maria, d. v. G. P. C. de Wniter en P. H. Devilee; Catharina, d. v. L. H. Visser en C. van Leeuwen; Victor Hendrik, z. v. N. F. G. Lens en H. Singer- ling. Ondertrouwd: H. van der Blom jm 25 j. en A. M. Boerhcop jd. 20 j.; A. Boekec jm 22 j. en C. Huber jd 22 j.: H. Crama wednr. 40 j. en C. Crama jd 36 j.; W. Freeke jm 24 j. en A. C. Overvliet jd 22 j.; J. C. Ho gen es jm 28 j. en J. Brugman jd 25 j.; C. H. Klasen jm 22 j. en J. A. Mulder jd 26 j.; C. J. Meskers jm 22 j. en M. Siedcrs jd 19 J. van Nood jm 23 j. en H, P. M. Bontje jd 24 j.; F. Rietkerken jm 26 j. en H. W. van Aggelen jd 22 j.; C. Vylbrief jm 25 j, en P. G. Rave-nsbergen jd 22 j.; W Arnol- dus jm 27 j. en A. Plonje jd. 35 j.F. A. M. Molkeniboer jen. 28 j. en H. C. Martinet jd 25 j.; H. P. van der Donk wednr. 48 j. en. C. Bots jd 40 j.; M. Mulder jm 34 j. en A. D. Marijt jd. 26 j.W. Roest jm 23 j. cn A. J. Honders jd. 21 j.; B. Boon jm. 23 j. en F. Frank jd 18 j.: J. A. M. van Zonne veld jm 23 j. en W. M. A. Goddijn jd 23 j.; P. Langezaal jnx 31 j. en C. Burger jd. 23 j. Overledesn: C. A. Mak d. 1 mnd.; J. C. Hofstra dr. 22 jaar. Overleden: A. Vink huisvr. van Q. War- menhoven 57 j.; M. J. Hamerslag dr. 3 mnd.; W. Strengers wed. van J. H. L. Basoski 86 j.; C. L. C. F. Sommers wednr. 83 j.; B. van wijk wednr. 81 jr.; G. Pos zoon 3 jr. KATWIJK AAN DEN RIJN Het Eeuwfeest der Parochie. v Voor oud-parochianen cn anderen, medebelangstellenden in het Eeuwfeest van de parochie van St. Jan de Dooper tc Katwijk a. d. Rijn, is het ongetwijfeld dienstig hen met wat nog gaat gebeuren op de hoogte te brengen. Het Triduum is thans voorbij en als een hoogtepunt volgt nu Zondagmorgen om half 10 de Pontifi cale Hoogmis, op te dragen door Z.H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem. Zon dag om half 5 is er Plechtig Lof met feest predikatie door den Z.Ecrw, Pater Borro- maeus de Greeve O.F.M. Voor, en vooral in de kerk is een prachtige versiering aan gebracht. Een boekje is samengesteld, waarin een beknopte historie van dc pa rochie in deze afgeloopen 100 jaren is ge geven. Zoo'n boekje is voor iedereen ver krijgbaar. Des Dinsdags, dc eigenlijke ju bileumdag, wordt des middags tc 3 uur een bescheiden tentoonstelling geopend in het parochiehuis en bij die officieele ope ning wordt tevens het geschenk der pa rochie aangeboden. Vanaf 5 uur is er 'dan voor iedereen toegang cn dan is cr nog de opvoering van het Openluchtspel „Elker- lyc" in den tuin achter de kerk. Daar wor den honderden en nog eens honderden, van dichtbij en van verre verwacht. Maar daarover spreken we hier niet. Daarvoor moet U zien naar de groote annonce in dit blad. Alleen dit mogen we er wel van zeggen: door' de welwillendheid van de N.Z.H.T.M. zal het mogelijk zijn vanuit richting Noordwijk met de tram zonder overstappen te Rijnsburg, Katwijk a. d. Rijn te bereiken. Dat is iets nieuws in de geschiedenis. Dat zal het bezoek zeker nog vergrooten. LEIDEN, 5 Juli. Grocntcnveiling. Spits kool f 712, Rabarber f 58, Peen f 17ö 18. Andijvie f 5—7, Sla f 10—11, Aard beien f 106166, Snijboonen f 130150, Stamboonen f 205245, Doperwten f 46 87, Peulen f 34—88, Postelein f 5—19, Tuinboonen f 1314. Spinazie f 813, To maten 100 kg. f 138. Komkommers f 18— 37, Bloemkool f 548, Meloen f 13520Ó, Salade f 78.10, Kroten f 514, Peterse lie f 2.509.40, Radijs f 3.204, Selderij f 2.10— 5.30, Peen f 11—26. ROELOFARENDSVEEN, 5 Juli Groen ten. Aardbeien 3548 cent per half pond, peulen 2.302.70, doperwten f 3.705.70, capucijners 6 106.70, snijboonen 1.00 1.35 en tuinboonen f 1.30 alles per 10 kg.; augurken D 8.709.30 E 7.507.60, stippel CD. 5.203.50 per 25 kg.; sla 2.904.90 per 100; kroten 5 cent, rabar ber 5 cent en andijvie 5 cent per kg; bloemkool 1325 cent per stuk, postelein 38 cent en peen 17 cent per kg.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3