föe&zkLcHeSou/zo/nt Erkenning van het Christendom als bron van geestelijke waarden Vredesconferentie op 29 juli a.s. VRIJDAG 5 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j6e JAAKUANü No. 10825 Hoofdred.: Rector H. SO ND AAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. rn.m. Bij contract belangrijke korting. ^l/ANMIDDAG HEEFT MINSTER BEEL in de vergadering van de Tweede Kamer een Regeeringsverklaring afgelegd. De aan de zakelijke, inhoud-rijke rede ont- leenen wij het volgende: Min. Beel vangt aan met hulde te brengen aan den voorzit ter van het vorig Kabinet, onder wiens bezielende leiding menige schrede op de weg naar herstel en vernieuwing is gezet. Voor het eerst sinds 1925 treedt thans een Kabinet op, dat tot stand kwam in nauw overleg met de groepen in de Volks vertegenwoordiging, waarop het steunt. In zooverre dit kabinet de traditie der goe de verbindingen met een gevestigde meerderheid in de Kamer uit den ouden tijd der parlementaire kabinetten weer opneemt, waarbij het nochtans vertrouwt, dat zijn beleid veelal breeder instemming zal verkrijgen, beschouwt dit kabinet zijn op treden als een herstel van een vorm, die in ons constitutioneele leven tot sterke re geeringen placht te leiden. Naar den vorm derhalve een uiting van herstel be schouwt dit kabinet zichzelf echter naar den inhoud als een uiting van vernieu wing. Het oude bestand heeft plaats gemaakt voor een nieuw, dat overeenkomstig den wensch, door de meerderheid van het Nederlandsche volk bij de verkiezingen van de Staten-Generaal uitgesproken, 'eenvooruitstrevend karakter HERSTEL VOLKSWELVAART. Minister Beel zette vervolgens uiteen, dat het Kabinet zich ten doel stelt alle krachten, waarover het Nedrelandsche volk beschikt, te richten op een zoo snel en zoo volledig mogelijk herstel van onze volkswelvaart, de stoffelijke zoowel als de geestelijke, en op een zoo rechftvaardig mogelijke verdeeling van en een zoo ge lijk mogelijke toegang tot de stoffelijke en geestelijke goederen. Herstel van de stof felijke welvaart zal moeten 'geschieden in de eerste plaats door de opvoering van de nationale productie. Behalve aan voort brenging voor .de binnenlandsche markt, zal bijzondere aandacht worden besteed aan de productie voor export en het leve ren van diensten aan het buitenland, waarvan de mogelijkheid tot handhaving van den noodzakelijken invoer afhangt. Daarnaast staat een krachtige voortzet ting van den wederopbouw, in het bijzon der in de geteisterde gebieden. De regee ring zal, voorgelicht door een voorberei dend en adviseerend planbureau, in nauw overleg met de volksvertegenwoordiging, richtlijnen aangeven, samengevat tot een nationaal welvaartsplan, volgens welke het herstel der welvaart zal worden na gestreefd mede door bij de uitvoering het volle profijt te trekken van de zelfwerk zaamheid van individuen en groepen, wier activiteit de regeering 'zich voorstelt zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Dit zal haar tevens de gelegenheid verschaffen om waar mogelijk de recht- streeksche overheidsbemoeiing, die on der den druk der omstandigheden van de laatste jaren sterk was toegenomen, ingrijpend in te krimpen en mede aldus den grondslag te leggen voor een ge zondmaking der financieele positie van den Nederlandschen Staat. Op deze ge zondmaking zal het streven der regee ring ernstig zijn gericht. Daarbij zal worden voortgebouwd op de reeds ge troffen en voorbereide maatregelen op monetair, budgetair en fiscaal terrein. Mede in verband met de centrale positie van de Nederlandsche Bank ten aanzien van andere daarvoor blijkens in te stellen worden bevorderd. Nopens de socialisatie van andere darvoor blijkens in te stellen onderzoek in aanmerking komende be drijven zullen voorstellen worden voorbe reid. De regeering, aldus minister Beel verder in zijn rede, stelt zich voor aan den eisch \ran het verschaffen van een redelijke be staanszekerheid te voldoen door een con structieve loon- en prijspolitiek, alsmede door een uitbreiding der sociale verzeke ring, waarbij in het bijzonder de ouder domszorg de aandacht zal hebben. Ten slot te stelt de regeering zich voor overal waar bijzondere omstandigheden zulks noodza kelijk maken, ook bijzondere maatregelen ter verwezenlijking van het beginsel -der gelijkheid van lasten en gelijkheid van kan sen te treffen. Daarbij denkt de regee ring in het bijzonder aan de bescherming van het groote gezin. Gestreefd zal worden naar versteviging van de positie van den landbouw en tuin bouw o.m. door rationalisatie van produc tie en afzet, waarbij* bevorderd dient te worden, dat aan het kleine boeren- en tuin- dersbedrijf een economisch verantwoorde grondslag wordt gegeven. GEESTELIJKE WELVAART. Minister Beel verklaart vervolgens, dat naar de overtuiging der regeering stoffe lijke welvaart een volk niet wezenlijk ge lukkig kan maken, wanneer zij niet steunt op geestelijke welvaart. De regeering wil daarom ook aan de geestelijke welvaart bij zondere aandacht schenken „Daarbij gaat zij uit van de gedachte, dat een oplossing van de geestelijke moeilijk heden, waarmede ons volk te kampen heeft, slechts kan worden gevonden wan neer men uitgaat van de zedelijke begin selen, die aan onze beschaving ten grond slag liggen en zonder welke geen goed ge ordend gemeenschapsleven mogelijk is- Dat is de erkenning, dat het christendom voor zeer groote groepen van ons volk de bron is, waaruit zij hun geestelijke krachten putten en Mvelks zedelijke normen door vele aanhangers van andere dan christe lijke overtuiging eveneens worden aan vaard. Op dien grondslag stelt zij zich voor ecu versterking van het gezag, een herstel van de diep geschokte publieke morali teit, een wettelijk zoowel als sociaal-eco nomische erkenning van de hooge waar de van het gezin en een vernieuwing van het onderwijs, waarbij de versterking van het besef van de waarde der geestelijke en zedelijke beginselen en normen waarover ik zoo even sprak voor in dividu en gemeenschap, de karaktervor ming, de aesthetische vorming en de staatsburgerlijke vorming sterker dan tot dusver het geval is op den voorgrond zullen treden. Zij stelt zich ook voor deze geestelijke goederen alsmede de cultu- reele goederen, waarover ons volk nog steeds beschikt, zoo algemeen mogelijk, onder meer door steun aan cultu- reele instellingen en organisaties van cultureele en jeudvormenden aard, toe gankelijk te maken. Aan de ernstig ge schokte volksgezondheid zal volle aan dacht worden gewijd. BUITENLANDSCHE POLITIEK. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zegt de minister o.m.: De regeering zal met kracht hare hulp blijven geven aan de organisatie en de ontwikkeling van de Vereenigde Naties Met kracht zal worden voortgewerkt aan den opbouw van een ef fectieve strijdmacht ter zee, te land en in de lucht, welke bescherming van de na tionale en van de internationale rechts orde ten doel heeft. BEVORDERING ZELFWERK ZAAMHEID. Reeds werd opgemerkt, aldus de minis ter, dat de regeering zich ten aanzien van de uitvoering harer economische en. van zelfsprekend ook van hare sociale plannen op het standpunt stelt, dat de sterk toege nomen overheidsbemoeienis geleidelijk zal moeten plaats maken voor de zelfwerk zaamheid van individuen en van lagere, met publiekrechtelijke bevoegdheid om- kleede organen, waarbij nochtans er voor CRITIEK INDISCHE POLITIEK Te 's-Gravenhage hebben tijdens een voorlichtingsavond van de stichting „Indië in Nood" dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn en mr. M- B. van der Hoeven wezen en achtergrond -van de „republik Indonesia1 belicht. Dr. Feuilletau de Bruyn heeft het beleid van het kabinet-Schermerhorn inzake In- dië aangevallen. In nog sterker mate gold zijn critiek dr. Van Mook. Inzake het be leid van dezen wenschte hij een parlemen taire enquête. SCHERMERHORN NIET NAAR INDIë. Naar het „Binnenhof1 verneemt, heeft de regeering ervan, "afgezien Prof. Scher- merhorn als commissaris-generaal naar Indië te zenden. >000000000000000000000000000000000000000 - Een nationaal welvaartsplan I - Inkrimping van overheids- g bemoeiingen - Socialisatie Ned. Bank - Uitbreiding van sociale ver- j zekeringen - Zorg voor geestelijke welwaart - Herziening onderwijs - Bedrijfsorganen g - Wijziging Grondwet I - Nederl. strijdkrachten - De Indische politiek OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOI dient te worden gewaakt, dat reeds vanaf de eerste voorbereiding van de regelingen der bedrijfsorganen het algemeen belang en waar noodig de algejneen leidende taak der overheid tot gelding komt. Deze op vatting huldigt de regeering ook voor an dere terrein dan het sociaal-economische. Haar beleid zal erop gericht zijn, in ruime mate gebruik te maken van de mogelijk heden, die onze grondwet te dien aanzien reeds bevat. Daarnaast stelt zij zich voor zoo spoedig mogelijk een algeheele her ziening van de grondwet te doen voorbe reiden. INDIë. Ten slotte komt de Minister op de Indi sche pblitiek. „De regeering blijft zich stellen op den grondslag der koninklijke rede van 7 December 1942. De daarin aan gegeven richtlijnen zullen echter in hare uitwerking aanpassing behoeven aan de veranderde omstandigheden. Ten aanzien van Oost-Indië streeft de regeering er naar voor de uitvoering van de taak van het opperbestuur in dat Rijks deel voor den huidigen overgangstijd, m.a.w. totdat een nieuwe rechtsorde, waar voor het Koninkrijk de verantwoordelijk heid zal kunnen dragen? kan worden ge vestigd, een voor deze periode geëigend bestuursorgaan te vormen. Hiertoe worden voorstellen ontworpen. Ten aanzie» van West-Indië zal het naar de regeering vertrouwt, mogelijk blijken om voor Suriname en de Neder landsche Antillen binnen het huidig grondwettelijk verband reeds tot een aan tal voorloopige herzieningen te komen, die aan de daar heerschende verlangens be vrediging zullen schenken. De regeering is zich den ernst van het Indonesisch probleem ten volle bewust, nochtans vertrouwt zij, dat een vredelie vende oplossing daarvan, welke het wel zijn van het Indonesische als van het Ne derlandsche volk, alsmede van alle andere bevolkingsgroepen zal dienen, zoo spoedig als maar mogelijk is, zal kunnen worden verwezenlijkt. Dit, aldus besluit de Minister, zijn de beginselen, waarop de regeering haar be- Overeenstemming te Parijs De „groote vier" te Parijs hebben nu ein delijk eens spijkers met koppen geslagen. Op de eerste plaats is gisteravond de da tum van de vredesconferentie vastgesteld en vervolgens is overeenstemming bereikt inzake de Italiaansche herstelbetalingen aan Rusland. De bijeenroeping van de vredesconferen tie is vastgesteld op 29 Juli a.s. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandsche zaken stellen vandaag dp uitnoodiging aan de 21 deelnemende mo gendheden op cn zullen deze zoo spoedig mogelijk verzenden. Wat de Italiaansche herstelbetalingen aan Rusland betreft (de aanspraken der andere landen zullen op de a.s. vredescon ferentie behandeld worden) is een voorstel van Byrnes aanvaard, volgens hetwelk de Sovjet-Unie van Italië goederen tot een be- Allen marionetten van Hitier Voor het tribunaal te Neurenberg is gis teren een aanvang gemaakt met een plei dooi, waarin getracht wordt te bewijzen, dat de 21 Nazi-leiders, die thans terecht staan, gezamenlijk op bevel van Hitier hebben gehandeld, zoodat alleen Hitier voor hun daden verantwoordelijk gesteld zou moeten worden. Het pleidooi wordt gehouden door dr. Hermann Jahreiss, een deskundige op het gebied van internatio naal recht. 'Hij zeide o.m. dat alleen iemand, die temidden van het Duitsche volk heeft geleefd en heeft gezien hoe dit volk een blind vertrouwen in Hitier stelde en hem verafgoodde, weet hoe vast de macht van Hitier verankerd lag. TAUBERT GEARRESTEERD. Dezer dagen is in Duitschland gearres teerd de gewezen S.S. oorlogsverslagge ver Taubert, die in Nederland en speciaal in Hilversum, buitengewoon berucht was als hoofd der „Rundfunkbetreuungstelle", het Duitsche instituut, dat de radio in oorlogstijd controleerde, maar zijn inte resse ook verder uitstrekte. Ook Taubert's activiteit bleef niet tot de radio beperkt. Nadat hij in Frankrijk en Engeland naar aanleiding van gepleegde feiten zal zijn verhoord, zal hij ter beschikking van Ne derland worden gesteld. drag van 190 millioen dollar zal ontvangen uit met name genoemde bronnen. Voorzoover het leveringen betreft uit de nationale Italiaansche productie (men her innert zich, dat dit een struikelblok was) zullen deze leveringen beginnen drie jaar na de onderteekening van het vredesver drag en binnen zes jaar nadien geëindigd zijn. Keuze en levering der goederen zullen dusdanig in schema worden gebracht, dat de economische reconstructie van Italië er niet door in het gedrang zal komen. De havenstaking te Amsterdam en Rot terdam is thans ge ëindigd. Ook de zee liedenstaking werd opgeheven. De arbei ders aan de Arnster- damsche haven heb ben het werk weer hervat. Ass. Corr. P. leid wenscht te bouwen. Zij heeft gemeend niet in nadere concretiseering harer plan nen voor de komende zittingsperiode te mq^ten treden, omdat de plechtige opening dezer zitting op 23 Juli a.s. haar daartoe de gelegenheid biedt. Zij is er zich van bewust, dat talrijke en groote moeilijkheden haar weg zullen kruisen. Nochtans meent zij haar taak te moeten aanvaarden in de overtuiging, dat zij wordt geschraagd door het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging, met wie het haar een eer zal zijn nauw te mogen samenwerken. Zij is er zich tenslotte diep van bewust, dat de goed-christelijke en niet minder goed-vaderlandsche zegswijze: „aan Godes zegen is alles gelegen" ook van toepassing is op de groote taak, waarvoor zij zich ziet gesteld: het leiden van ons volk naar een betere toekomst, waarbij de idealen, welke in de donkere uren der be zetting zoovelen bezielden, ons volk blij vend mogen inspireeren. Waar Russen macht hebben Generaal Swiridof. de Sowjet-Russische voorzitter van den geallieerden bestuurs raad in Hongarije, heeft de Hongaarsche re geering in een nota verzocht, strenge maat regelen te nemen tegen de Roomsch-Katho- lieke geestelijkheid, die volgens deze nota de bevolking tegen de Sow jet-Russische be zettingstroepen zou opzetten. Deze nota, waarin ook om een verbod van jeugdorganisaties,, speciaal van de R.-K. jeugd, wordt verzocht, werd overhandigd na den dood van twee Sowjet-officieren, die blijkbaar als aanleiding tot deze anti katholieke hetze hebben moeten dienen. X— DE GEVECHTSACTIVITEIT OP JAVA De voorlichtingsdienst van het Neder- landsch-Indisch leger maakt bekend, dta op 2 Juli in het gebied van Batavia hon derd en vijftig Indonesiërs onder dekking van machinegeweervuur de Tjisedane zijn overgestoken. Ter zelfder tijd naderden 300 gewapen de Indonesiërs uit het Westen. Beide troe pen werden door vuur uit lichte wapenen en mortieren uiteen geslagen. Tijdens een zware schietpartij te Da- jeuhkolot werden in het gebied van Ban doeng twee Nederlanders gewond. Batoedjr.djar, het centrum van een aan zienlijk aantal sluipschutters is bezet. Ze ven Nederlanders werden gewond .enge- volge van dicht geweervuur uit een In donesische stelling op den Zuidelijken oever van de Tjitaroem. In het gebied van Soerabaja werden Ketegan en Gedangan door de Indonesiërs gebombardeerd. Ne derlandsche artillerie beantwoordde het vuur. Uit Bali ,verd gemeld, dat 300 terroris ten Dinsdagnacht op de Zuidkust in de buurt van Melajo, zijn geland. De Paus prijst Nederland Volgens Radio Vaticaan heeft Paus Pi us Xn gisteren de thans in Italië vertoeven de Nederlandsche handelsdelegatie bij zich ontvangen. In een toespraak tot de delega tie bracht de Paus het lijden van Neder land tijdens de bezetting in herinnering en prees het groote idealisme, waarmee Ne derland het werk van den wederopbouw is begonnen en dat de bewondering van de geheele wereld heeft verworven. De Paus wenschte de Nederlandsche bevolking vol ledig succes en God's zegen toe voor de wedergeboorte van haar land. —X— De schrijfwijze van de Nederlandsche taal De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend een ont werp van wet, inhoudende „voorschriften anet betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal". Artikel 1 luidt: De officieele spelling van de Nederlandsche taal wordt door ons bij algemeenen maatregel van bestuur vast gesteld. Artikel 2: De officieele spelling van de Nederlandsche taal wordt gevolgd in alle van de ministerieele departementen, autori teiten, colleges en amlbtenaren uitgaande, in het Nederlandsch gestelde, stukken. Artikel 3: De instellingen van openbaar, zoowel als van gesubsidieerd bijzonder onderwijs volgen de officieele spelling. Artikel 5: Er is een vaste comimissie van advies inzake de schrijfwijze van de Ne derlandsche taal. De commissie bestaat uit 7, door ons. op voordracht van onzen minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, te benoe. mien leden. X— OPENING STATEN-GENERAAL. H.M. de Koningin zal, naar de „Msbd." verneemt, de zitting der Staten-Generaal openen op Dinsdag 23 Juli met eenvoudig ceremonieel. NIEUWE KAMERLEDEN. Als opvolgers van de Tweede Kamerle den, die nu minister zijn geworden, zullen benoemd worden verklaard: mr. W- H. J. Derks te Utrecht vac.-Beel) en H. H. v d Zanden te Eersel (vac.-v. Maarseveen) van de K.V.P.; J. C. Deering, te Voorburg (vac. Lieftinck), J. B. Vlam, te Herigelo (vac.- Vos), W. Thomassen te Zaandam (vac.- Mansholt) en G. J N. M. Ruygers te Rijs wijk (vac.-Drees) van de P. v. d. A. Echte democratie begrepen, dat de katholieken uit de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland treden. Het werd nóg onbegrijpelijker, toen er in de bladen aan werd toegevoegd: omdat zij niet zitting willen nemen in een college waarin ook de communisten een plaats hebben. De juiste toedracht is echter als volgt: De Partij van den Arbod verloor bij dc jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten 6 zetels aan de communisten. Deze twee te zamen vormen echter de meerder heid en hebben onderling dictatoriaal uit gemaakt, wie de Staten zullen vertegen woordigen in hun Gedeputeerden, en wie niet. De P.,v. d. A. en de communisten sa men besloten om geen enkele vertegen woordiger van, laten wij het noemen, de Protestantsche richting (Anti-Rev. cn C.-H.) in het college van ^gedeputeerden op te nemen. Tegen dit dictatoriaal cn ondemocra tisch optreden hebben dc beide katholieke leden, in dit geval Prof. Mr. Rommc, lei der van dc Katholieke Kamerfractie cn Mr. Wittcman, voorzitter van de K.V.P., gepi'otesteerd. Bovendien hebben zij ver klaard aan de dictatuur van de P. v. d. A. en de communisten niet tc willen mede werken en traden ter bevestiging daarvan uit de Gedeputeerden. Beide katholieke leden geven daardoor een goed voorbeeld van wat men te ver staan heeft onder waarachtige democratie, d.w.z. volksvertegenwoordiging: een zui vere weergave van het volk. FRANKIJKS GRONDWET IN DE MAAK. De grondwetscommissie der Fransche constitueerende vergadering heeft met algemeene stemmen het principe van een parlement met twee Kamers aangenomen. Zij besloot, dat de regeering in geen en kel geval verantwoording aan de Tweede Kamer verschuldigd zal zijn en door deze niet tot aftreden kan worden gedwongen en dat de werkzaamheid van deze Tweede Kamer inzake wetsvoorstellen slechts be perkt zal zijn tot de enkele lezing er van, terwijl deze wetsvoorstellen wet zouden worden pa het verkrijgen van een abso lute meerderheid in de nationale verga dering (welke is samengesteld uit beide Kamers). -X- TUMULT IN FRANSCHE WETGEVENDE VERGADERING. In de Fransche wetgevende vergadering ontstond gisteren tumult, toen een com munistisch rapporteur verklaarde, dat de verkiezing van den afgevaardigde Dupont niet om politieke, doch om moreele rede nen geannuleerd behoorde te worden. De rapporteur beweerde onder interrupties van rechts, dat Dupont tijdens de bezet ting een onwaardige en onfransche hou ding had aangenomen. De „discussies" liepen zóó hoog, dat de voorzitter, Vincent Auriol, de orde niet meer kon herstellen. De afgevaardigden van de M.R.P. verlie ten als een man de vergadering, waarna deze door den voorzitter gesloten werd verklaard. Uitstel verkiezingen te Nijmegen en Deventer Zooals men weet, zijn te Nijmegen en De venter de candidatenlijsten resp. van Kath. Volkspartij en Communistiche Partij te laat ingediend. De partijen aldaar plegen nu overleg, om alle candidaten te adviseeren, hun be noeming niet te aanvaarden. Er ontstaat dan een noodtoestand, waarop een wette lijke noodmaatregel zau passen: uitstel van verkiezingen. Dit overleg tusschen partijen getuigt van een gezond democratischet opvatting, wel ke streeft naar een ware volksvertegen woordiging. —X— Oproeping rcscrve- officieren Ongeveer een vierde deel van de vrijge stelde reserve-officieren zal, aldus de „Msbd." worden opgeroepen voor encadree. ring van het nieuwe leger. Medische stu denten zullen na hun studie, die bespoe digd zal worden, worden ingedeeld oij dot- medischen dierst In de zomermaanden zul len zij echter reeds vocrloopige mi.itaire opleiding kragen. —X— Correspondentie tussclien N.V.V. en E.V.C. Op het N.V.V.-congres deed de heer C. v. d. Lende, secretaris van liet- N.V.V., gis termiddag de mededecling, dat van de zij de van het Verbond een schrijven was ge richt aan de E.V.C., waarin met klem wordt aangedrongen op het alsnog aanvaarden van de laatste voorstellen, welke zijnerzijds zijn gedaan om de fusie tusschen beide vakor ganisaties mogelijk te maken- Dc E.V.C. kan zich niet neerleggen bij de verklaring van het N.V.V. te zullen be vorderen, dat de bij het N.V.V. aangesloten bonden de landelijke bedrijfsgroepen der E.V.C. zullen raadplegen over alle zaken, het tot stand komen van nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden betreffende. De E.V.C. wenscht gemeen schappelijke vergaderingen, waarin dan ook gemeen schappelijk besluiten zullen-worden geno men. Het N.V.V. heeft ddt voorstel niet aan vaard. Mocht de E.V.C. niet op do voorstellen van het N.V.V. ingaan dan zullen de fusie besprekingen als onherroepelijk geëindigd worden beschouwd. Op onze bureaux ligt de passagierslijst ter inzage van het m.s- „Tjisadane" dat vermoedelijk op 9 Juli te Amsterdam aankomt. .oooo WEERSVERWACHTING °°°°g tot Zaterdagavond. g g Plaatselijk een enkel regenbuitje. g Overdag wisselende bewolking, matige o Westelijke wind, niet warm. o g oooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1