S>e£eicLche0ou/fca/tvt De atoombom op Bikini neergeworpen Sjahrir ontvoerd en weer bevrijd Priester en leek in de Journalistiek OP KORTE GOLF MAANDAG 1 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij" 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00, waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10821 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Proef volgens berichten een „succes" geweest jy ATOOMBOM is Zondagavond om elf uur gevallen. De „Dave'e Drtajn" (het vliegtuig, dat de bom wierp) verdween onmiddellijk naar de horizon. Da- delijk daarna ontplooiden zich de parachutes van de meetinstrumenten, die door het volgend vliegtuig werden uitgeworpen. De haven van de lagune en de schepen, die er lagen verdwenen in massa rook en water. VlammeD en rook stegen tot over de 50.000 voet (15 K.M.). De geheele lagune werd overdekt met een laag dikke smook, in het midden waarvan een kern van hel oranje en geel licht te zien was, aldus luidden de eerste radioberichten. Toen rook en smook boven Binini wat optrok, ston den verschillende schepen, die tot het doelwit behoorden, in brand. Vijf minuten na de ontploffing kon men de schepen reeds zien. Het was een geweldige chaos. Waarnemers meldden, dat de palmboomen van het eiland Bikini zijn weggevaagd. De bom was in gedeelten ingeladen, zoodat bij den start geen ontploffing mogelijk zou zijn, indien het vliegtuig mocht verongelukken. De bemanning zette in de lucht t gevaarlijke projectiel in elkaar, nadat de lange startbaan op Kwajalein verlaten was De radio-uitzendingen waren tijdtns de proefrondes al zeer gestoord. Hét verwarde lawaai bereikte zijn hoogtepunt, toen de bommenwerper zich op het doel richtte. Een rook- en vuurzuil van 15 K.M. hoog Nader worden nog de volgende bijzon derheden gemeld: Het eerste radiobericht dat van het schip van admiraal Blandy werd uitgezonden, meldde dat de vloot- eenhedén, die bestemd waren voor dit ex periment, verdwenen in „massa's water en rook". Eerst schoot een steekvlam van 15 KM. hoogte op en daarna werden het eiland en de pl.m. 80 doelwitschepen over dekt met een „deken" van dichte smook, temidden waarvan een hei-oranje en gele vlammenbundel zichtbaar was. Een uur na de explosie werd gemeld, dat de doodelijke wolk opgetrokken was. Het 29.000 ton metende slagschip „Nevada" scheen op het eerste gezicht onbeschadigd. Ruim een half uur na de uitbarsting werd de zee kalmer. De branden, die eerst zeer zwaar leken, waren toen vrijwel verdwe nen. Zij bleken minder ernstig, dan eerst werd gedacht. Van het observatieschip „Appalanchian" wordt gemeld, dat de bom vermoedelijk iets buiten het centrale doelwit is terecht gekomen. De „Nevada" kon, toen de rook optrok, 'duidelijk worden waargenomen. Het vliegtuigmoederschip, dat er dicht bij lag, bleek een deel van de bovenbouw te missen. In tegenstelling met de verwachting kwamen de onbemande verkenningsVlie- tuigen onbeschadigd uit de rookmassa te voorschijn. Zij werden door het „moeder vliegtuig" veilig naar hun basis terugge bracht, zoodat men waarnemingen van de 'instrumenten kon verrichten. Er zijn geen berichten over ongelukken binnengekomen en men is er vrijwel zeker van, dat geen slachtoffers zijn gevallen. De seismograaf van de universiteit op Hawaii heeft geen zichtbare afwijking tij dens de explosie -van de bom vertoond. Hoewel het 33.000 ton metende vliegtuig- dekschip „Saratogo" ver van het centrum van het doelwit gelegen was, stond het dek van dit schip in brand. Het Japansche slagschip „Nagato" lag met den neus diep in het water en een transportschip bij de „Nevada" brande. Een nog niet geïdenti ficeerd schip in de lagune is gekapseisd. Van het vlaggeschip van admiraal Blan dy wordt gemeld, dat de atoomproef een succes was. De eenige persoon, die zoo ver men weet tot dusver van de- atoombom te lijden heeft gehad, is de officiep, die haar deed vallen en die niet snel genoeg zijn oogen wist te beschermen. Pioniers varen de gevaarlijke zone in. De pioniers, die den toestand in de la gune van Bikini zijn gaan verkennen, heb ben gerapporteerd, dat het water in d'e om geving van het doelwit evenals1 de meesten van de getroffen schepen „gevaarlijk ra- Te Lunteren werd door de Kath. Jeugd beweging de „Kam- poelan 1946" gehou den. Z.K.H. Prins Bernhard gaf blijk van zijn belangstel ling. De prins volgt de spelen. Naa:hem Z.H. Exc. Mgr. W. N. Baeten, Bisschop van Breda. dioactief" zijn. Drie uren na de explosie is de groep pioniers, aan boord van verschil lende booten, en pitgerust met speciale meetinstrumenten, de gevaarlijke zone binnengevaren, om den weg te bereiden voor de scharen van geleerden, technici en deskundigen, die op onderzoek zullen uit gaan, zoo gauw de doodelijke gammastra- len uitgewerkt zullen zijn. De pioniers zijn van speciale beschermende kleeding voor zien. Aan boord van een schip op ongeveer dertig kilometer afstand van de plaats der explosie is „lichte radio-activiteit" geregi streerd in een mate, welke voor mensche- lijke wezens ongevaarlijk is. Blandy heeft verklaard, dat volledige ge gevens niet voor het verstrijken van een maand tijds ter beschikking zullen zijn. Van sommige zijden wordt bericht, dat de ontploffing niet zoo hevig was als bij de vorige atoombommen, ofschoon Blandy ver zekerde, dat de thans geworpen bom van hetzelfde type was als boven Nagasaki is uitgeworpen. ^ATERDAG EN ZONDAG heeft men op Java een operette-drama meegemaakt. Zaterdag werd nl. bekend gemaakt, dat de Indonesische leiders Sjahrir, Soebibijo. Soemitro en vele anderen uit hun hotel te Soerakarta door een gewapende bende waren ontvoerd. „President Soekarno verklaarde Zaterdag, dat dit optreden betreu renswaardig was en dat maatregelen worden genomen. Hij zou verder verklaard hebben, dat deze gebeurtenissen er op gericht was, aan de wereld tie laten zien hoe zwak de republikeinsche regeering is. Methet oog op de precaire situatie vaardigde Soekarno een besluit uit, waarbij hij als president van de republiek alle macht in handen nam. Vandaag wordt echter gemeld, dat Sjahrir door een kleine eenheid van jie T.R.I. is bevrijd en in goede gezondheid te Djokjakarta is aangekomen. Onrust in Palestina Britten nemen drastische maatregelen Britsche militairen en leden van de Pa- lestijnsche politie hebben Zaterdag een inval gedaan in de kantoren van het Jood- sche bureau'te Jeruzalem. Zij arresteerden een aantal leden van het bureau en hou den thans de kantoren bezet. Voor geheel Jeruzalem is een uitgaansverbod afgekon digd. In een officieele verklaring wijzen de Britsche autoriteiten in Palestina er op, dat de inval het gevolg is van de houding van het Joodsche bureau in de afgeloopen weken: de Britsche autoriteiten hebben de bewijzen in handen dat^ het bureau de hand heeft gehad in vele gewelddadig heden. Zoodra er zekerheid bestaat, dat het gevaar voor nieuwe gewelddadigheden geweken is, zullen de thans genomen maatregelen ingetrokken worden. Uit Parijs wordt gemeld, dat aan de vierministers-conferentie door lichamen, die het meerendeel van het wereld joden dom vertegenwoordigen, voorstellen zijn gedaan om de „rechten van de Joden te herstellen en den status van de Joodsche overlevenden in Europa" te waarborgen. Rabbi Jehudi Fishman, de gearresteerde voorzitter van het Joodsche bureau te Je ruzalem, is in het kamp te Latroen in hon gerstaking gegaan. -X— Het probleem Triëst te Parijs besproken In de vier-minister-conferentie is Zater dagmiddag een plan van Bidault inzake Triest besproken. Er is geen accoord tot stand gekomen. Evenmin is een accoord bereikt over de bijeenroeping der vredes conferentie van 21 landen. De vier minis ters komen Maandag waarschijnlijk weer bijeen. Het plan van Bidault was als volgt: Triest en omgeving gedurende tien jaar maken tot een autonoom gebied, dat be stuurd wordt door de vier groote mogend heden samen hiet Italië en Joegoslavië. De onschendbaarheid van het gebied zou worden gewaarborgd door den Veilig heidsraad van de V.N. Bidaults plan, hoewel door Molotof ge- critiseerd, werd niet verworpen, en de Russische delegatie beloofde het Maan dag te zullen bestudeeren en bespreken. Ongeregeldheden in Triest. In Triest zijn ongeregeldheden uitgebro ken na een aanval van Slowenen op een groep Italiaansche wielrijders, die een tocht door het land maakte. Een massa van woedende Italianen vernielde de hoofd- bureaux van de communisten en probeerde brand te stichten in het gebouw, waarin de bureaux van de diverse Sloweensche organisaties eevestigd zijn. Operette-drama in Soerakarta Zondagavond heeft president Soekarno in een radiotoespraak over den zender Dj.ogjakarta de vijfde colonne er van be schuldigd Soetan Sjahrir te hebben ont voerd. Soekarno waarschuwde zijn luisteraars als volgt: „Weest op uw hoede voor de links-radicale groepen, wier acties steun geven aan de Nederlandsche beweringen, dat wij niet in staat zijn ons zelf te regee- ren". v Wat betreft het motief, dat de daders ge had kunnen hebben, zijn een aantal theo rieën in omloop. Ten eerste de meening, dat de ontvoering zou hebben plaats gehad door een gewapende bende zonder politieken invloed. Dit wordt niet waarschijnlijk ge acht. In republikeinsche kringen te Batavia is men van meening, dat de volgelingen van Tan Malaka en Soebardjo, de4 minister van buitenlandsche zaken in Soekarno's eerste kabinet, tot deze actie besloten hebben, terwijl hun leiders zelf nog huisarrest had den.' Nog een andere theorie, die verkondigd wordt, is, dat de bevolking in het binnen land de laatste weken groote ongerustheid aan den dag heeft gelegd ten aanzien van Sjahrirs belofte, de geallieerde bezettings zones van rijst te voorzien. Bij deze bevol king blijkt eveneens de neiging te bestaan om Sjahrirs tegenvoorstellen te verwerpen, omdat deze in haar- oogen niet ver genoeg gaan. Wat ervan zij: Sjahrir is weer boven wa ter en het „incident" zal wel geen andere gevolgen hebben, dan wat Soekarno zoo zeer vreesde, nl. dat duidelijk blijkt over hoe weinig gezag de republikeinsche re geering beschikt. Volgens het Fransche persbureau A.F.P. zijn tegelijk met Sjahrir de ministe- van handel en nijverheid, Darmawan, de minis ter van binnenlandsche zaken, Soedarsono en eenige leden van het rijstcomité ont voerd. Prins Bernhard en de padvinders Prins Bernhard heeft gisteren voor de radio een rede tot de padvinders gehouden, waarin hij den grooten Chief Scout, Lord Baden Powell, herdacht. Toen zijn tijd om afscheid' te nemen van deze wereld gekomen was, aldus de Prins moet een heerlijke gedachte hem getroost hebben, de gedachte, dat na hem honderden jongens en meisjes klaar zou den staan om het werk vport te zetter, dat hij begonnen was. In de sobere omstandig heden van den oorlog was er voor jullie al tijd een lichtpunt, namelijk een rotsvast vertrouwen in Hem, die alles bestiert en van wie wij wisten dat Hij ons uiteindelijk een rechtvaardige vrede zou schenken. En dat' geloof is niet beschaamd, die vrede is gekomen, een nieuwe wereld werd gebo ren. Ook dat wat verloren ging, wordt op nieuw vei~worven. Stap voor stap gaan we vooruit. In iedere groep wordt hard ge werkt. De Prins besloot: Ik wensch jullie allen een goed en zonnig spoor. 's Prinsen verjaardag Duizenden kinderen waren Zaterdag te Baarn verzameld om den jarigen Prins ge luk te wenschen. Met luid gejuich en ge zang werden het prinselijk paar en de drie prinsesjes begroet. De drie prinsesjes wa ren gelijk gekleed in rood-wit geruite ka toenen jurkjes. Aan den prins werd een groot bouquet, van meer dan 200 witte an jers aangeboden. In het bouquet bevonden zich, weggewerkt tusschen de bloemen, drie zakjes lekkers, voor elk der prinsesjes een. Prinses Beatrix belaste zich onmidde- lijk met de uitdeeling van het lekkers en het was grappig om te zien, hoe zij haar zusjes hun deel toekende. Ook de prinses kreeg een bouquet anjers. Er werd daarna door alle Baarnsche kinderen dapper ge zongen. Om half twee arriveerde H.M. de Koni- gin in een groote roode auto op Soestdijk om den Prins geluk te wenschen. TRUMAN SPREEKT Z'N VETO UIT. Zondagnacht zou de Amerikaansche wet op de prijsbeheersching buiten werking treden. Het Congres had een nieuwe wet 'aanvaard met een eenigszins afwijkende regeling, doch president Truman heeft zijn veto over deze wet uitgesproken. In het Huis van Afgevaardigden bereikte de stemming niet de meerderheid van twee derde, vereischt om een presidentieel veto te annuleeren, zoodat er nu ijlings een nieuwe wet gemaakt moet worden, wil men geen lacune doen ontstaan, waar in een ongelimiteerde prijsstijging moge lijk is wegens het ontbreken van eenige wettelijke breidel op dit punt, DE HONDERDJARIGE „Tijd" kan veel vertellen. Zij heeft veel meegemaakt en veel ondervonden. Gemakkelijk heeft zij het niet gehad, maar zij is door veel zorgen heenge- groeid en sterker geworden dan ooit. Het katholieke dagblad „De Tijd", dat dezer dagen zijn eerste eeuwfeest vierde bergt in de geschiedenis van zijn krant een flink stuk katholieke emancipatie. Het oprichten van een krant brengt heel wat moeilijkheden mee. Menschen van wien men het niet zou ver wachten, werken op alle mo gelijke manieren tegen. Ande ren blijven langs de kant staan. Ze willen desnoods wel ap- plaudisseeren als de zwoegers de helling opkomen, maar ze moeten eerst zien of ze vasten grond onder hun voeten krij gen, voor ze zelf ook eens gaan helpen. Maar er zijn er, Goddank, ook, die met begrip voor de ge weldige waarde van de journa listiek voor het uitdragen van de katholieke levensovertui ging, alles over hebben. Hun persoon en hun fortuin, hun ta lent en ook het gevaar van hun goeden naam, omdat ze de kans loopen niet verstaan te worden door degenen van wie men be ter inzicht zou verwachten en tegengewerkt juist door hen, door wie zij hoopten' gesteund te worden. Wanneer wij de foto-pagina van „De Tijd" zien waarop de beeltenissen staan weergegeven van de hoofdredacteuren en de respectievelijke leden van 1 de hoofdredactie, dan valt het op dat onder de elf portretten er vijf zijn van priesters die in een van deze twee functies aan het oudste katholieke dagblad in Neder land zijn verbonden geweest. Daar is Mrg. Judocus Smits, die tusschen twee haakjes hee- lemaal niet als Monseigneur begon en wiens paarse bef en paarse mantel niet als vlag konden dienen voor het door hem opgerichte dagblad. Vijf en twintig jaren lang is hij hoofdredacteur geweest en meer dan anderen heeft hij al de zwaarte getorst van het be gin. Hij vond een prachtigen steun in een arts en wel dokter J. W. Cramer, een prima orga nisator en iemand die uitste kend zijn woordje kon doen. Als ge weet dat „De Tijd" in zijn eerste jaren in Amsterdam zelf, niet ver boven de 60 abonné's uitkwam, dan moet men geweldig respect hebben voor het driemanschap, Smits, Cramer en van Cranenburg die hebben volgehouden en door gezet. In de loop van de geschiede nis van „De Tijd" zijn achter eenvolgens Mgr. B. H. Klöne, Mgr. L. C. L. Eygenraam, Mgr. P. J. Geurts hoofdredac teur gew'eest, maar ook zij brachten het praedicaat „Mon seigneur" nog niet mee en evenmin als hun Stichter én eerste hoofdredacteur, kape laan Smits, konden zij de auto- rieit van die Monseigneurs titel als kapitaal verschaffen. Een tijdlang is ook nog „de doctor", Schaepman, lid van de hoofdredactie geweest, maar het bleek toen, zooals het nu Goddank ook nog is, dat onder katholieken verschil van mee ning kar. bestaan in de politiek, wanneer de princiepen niet in het geding komen. Mgr. L, C. L. Eygenraam heeft na Smits als priester hoofdredacteur het langst deze taak vervuld en volgens het oordeel van bevoegden heeft hij een prachtigen staat van dienst gehad. Zoo bewijst de geschiedenis van „De Tijd" dat bij het mon dig .worden van het katholieke volk in zijn cultuur en politiek, in zijn geestesleven en in zijn vaderlandsche taak, in pries ters én Katholieke leeken een groot aandeel hebben gehad. Een feit dat niet alleen bij „De Tijd" wordt gemanifesteerd, maar de namen van Rector van Reissen en Rector Tompson zeggen voor ieder en katholiek die de historie onzer katholieke opgang kent. meer dan genoeg. Van de priesters die thans nog in de journalistiek werk zaam zijn en daar een leidende functie vervullen is het nu nog niet de tijd om te spreken. Wél opmerkenswaardig, zooals uit de geschiedenis van „De Tijd" blijkt, is de hartelijke onbaat zuchtige en nauwe samenwer king tusschen den priester en den leek; de samenwerking niet alleen met den zetter en den drukker, maar ook de sa-, menwerking met lien die door hun positie, hun intellect, een rijkere wipst hadden kunnen maken en een betere baan had den kunnen verkrijgen! Meer dan ooit is het thans ge- De voorlichting van het katho lieke volk is niet het stomme weergeven van een telex-be richt, het beteekent niet alleen allerlei nieuwtjes uit buurt en omgeving, beteekent zeker niet een toegeven aan de zucht van een massa, die in veel dingen niet in staat is om klaar te oor- deelen. Nieuws moet er worden ge geven; actueel moet men zijn, belangstelling hebben voor groot en klein gebeuren, streek en gewest moeten tot zijn recht kunnen komen, maar dit alles moet doortrokken worden van een levenden geest, die de waarheid weergeeft met een eigen persoonlijke stem en een persoonlijk accent. Een journa- listeit die vormt en schept. Die vóórlicht en richting wijst Niet alleen in een hoofdartikel maar t zijn geheele verschijning! In het allereerste begL. vond „De Tijd" maar een kleine kring van menschen, die dit idealisme verstonden en het of fer aandurfden, welke dat idea lisme inhield. Daar was een priester, een dokter, een ban kier. Daar waren zetters en drukkers, die er alles op zetten om de zaak voor elkaar te krij gen. 't Is hun gelukt. Goddank. Dat dit slagen tot een eeuw feest voerde is de mooiste ge luk wensch die de feiten zelf aan al de arbeiders en mede werkers van „De Tijd" kunnen geven. Het is te hopen dat die geest van samenwerking, of- feil ereidheid en idealisme ook in dit geweldig keerpunt onzer vaderlandsche en katholieke geschiedenis bewaard blijft. Voor het meerendeel van on ze katholieke bladen zijn wij daar van overtuigd, al is er misschien een enkeling wenscht dat tusschen priester provinciaals en burgerlijk een en leek in de journalistiek een nieuwe jeugd en een priester grondige en diepgaande uitwis- als indringers beschouwen, seling van gedachten geschiedt. H. S. De Kampoclan te Lunteren Op het vroegere „Hagespraak-terrein" van de N.S.B. te Lunteren is Zaterdag avond en Zondag de Kpempoelan der Kath. verkenners gehouden. Het was een prachtige bijeenkomst bijgewoond door 4000 leiders en leidsters welke werd geopend met een indrukwekkende vlag- gen-parade en carré-opstelling bij de ope ning. Er word Zondagmorgen op 85 altaren in de bosschen over de Goudsberg ver spreid, het H. Misoffer opgedragen, ^ui- zenden gingen ter H. Tafel. Aan het hoogaltaar werd een plechtige Hoogmis opgedragen, waarbij ook deputaties uit Engeland, Spanje. Frankrijk. België en Zwitserland tegenwoordig waren. In de zittingen 'van de hoofd-kwartier- commissarissen werden de ernstige pro blemen van den dag besproken. Theo van Steen sprak over de tucht, waarin zich thans een christelijke revolutie moet vol trekken. Aalmoezenier Verhoeven schetste de ontwikkeling van'hct zedigheidsgevoel en drs. Wim Snitker betoogde over stjjl, dat het verkennen geen gespeelde ernst maar een ernstig spel is. Mr. J Cals had het over het verleden en de toekomst van de katholieke jeugdbeweging; Theo van Steen en N. G. Koelink bespraken voor de voortrekkersleiders de actueele kwestie der standsorganisatie. .Des namiddags werden Mgr. Baeten, wij bisschop van Breda (die den Kardinaal vertegenwoordigde) en Prins Bernhard bij hun bezoek hartelijk toegejuicht. BINNENLAND. Het eeuwfeest van „De Tijd" is Za terdag te Amsterdam besloten. Op een receptie hebben het woord gevoerd Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem en een vertegenwoordiger van de Regeering dr. Beekenkamp. Wij komen hierop morgen uitvoeriger terug. Een rijks-leger-luchtmacht zal wor den gevormd door de luchtstrijdkrachten van het Ned. lec r en het 'Ion. Ned. Indi sche leger. De burgemeester van Arnhem is za terdag geïnstalleerd. De P v. d. Arbeid sprak ook hier (evenals te Leiden) haar teleursteling uit, dat geen bekwaam man -uit haar midden was benoemd! Een nieuwe loonregeling in de confec- tie-industrie is opgenomen in do Stcrt. Zoowel van de zijde der werkgevers als van die der werknemers bestaan ernstige bezwax-en togen deze regeling, die heden zou ingaan. Dc jaarlijksche ridderdag is weer te- Amsterdam gehouden, waarbij een zevental ridders van de militaire Willemsorde zijn gehuldigd. Tei* nagedachtenis aan A W. Groote, den grondlegger van het bekende steno grafisch systeem is op de' begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam een monument onthuld. Bij de verkeersinspectie te Rotterdam is fraude ontdekt. De chef van de afdeeling aankoopvergunningen vrachtauto's is gear resteerd. Een roofmoord heeft plaats gehad te Belgisch Putte, juist over de Nederland sche grens. E'en chauffeur, die twee perso nen uit Antwerpen naar Putte had ge bracht, is daar in de bosschen beroofd en doodgeschoten, terwijl de moordenaars zijn auto hebben meegenomen. De Belgische politie zou de daders reeds gegrepen heb- *>en- .j De consumptieprijs voor melk in Zuid en Noord-Holland blijft 19 cents por liter en de melkboeren zullen een halve cent per liter afstaan aan het Landbouw Crisisfonds. Een zaaizaadregeling is gepubliceerd door het bedrijfschap voor zaaizaad. Bij de plaatselijke bureauhouders zijn uitvoerige inlichtingen te verkrijgen. Examens voor R.K. Organisten en Di recteuren zullen worden afgenomen op 27, 28 en 29 Aug. te don Bosch. Aanmelden tot 20 Juli bij Hans Ponten, Oude Gracht 125bis, Utrecht. BUITENLAND. 'In Brazilië wordt oen nieuwe Grond wet ontworpen. Do Katholieken hebben er op aangedrongen dat deze Grondwet in September a.s.'zal worden afgekondigd „in den naam van God". De meerderheid der Constituante heeft zich hieftnedte accoord verklaard. Een speciale trein, waarin Gandhi zich bevond, is op 100 K.M. afstand van Poona (Br. Indië) oft groote steencn gestooten, welke op de rails waren gelegd. Geen on gelukken. In Noord-Span je zijn 39 personen ge arresteerd, die tijdens de doorreis naar het congres te Salamanca van dc „PaX Roma- na" (de internationale Katholieke studen tenorganisatie) ijverig propaganda hebben gevoerd voor het Baskischc nationalisme. In Polen heeft gisteren een referen dum plaats gehad over de Poolsche regee- ringspolitiek- Zondagmorgen is te Hamburg een groote protestdemonstratie gehóuden tegen de voorgenomen verwijdering van een groot aantal Duitschers uit hun woningen in verband met de vestiging van een nieuw Britsch hoofdkwartier. Enrico de Nicola, die gekozen is tot president van de Italiaansche republiek, heeft na ecnig beraad zijn benoefning aan vaard. NIEUW MODEL SCHOENENBON. Met ingang van 1 Juli zijn schoenenbon- ren van een nieuw model ingevoerd. De kleur dezer bonnen is blauw met rood. De opdruk is in zwart uitgevoerd. X— HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. Vandaag zijn in de 3e klasse van de Staatsloterij de volgende hoofdprijzen ge vallen: No. 5309 5000; No. 3863 2000; Nos. 8616, 2843 en 15235 elk f 1000. ooooo WEERSVERWACHTING o In het Zuiden van het land meest o o ewakke wind uit Zuidelijken richting, g o vrij warm, zonnig weer. In het Noor- o o den van het land zwakke tot matige o wind tusschen Zuid en Zuidwest. o <5 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1