S)eCcicLclw(Sou/tamt Speer over Duitsche „geheime wapens" Daar yaat ons graan! Candidaten voor de Eerste Kamer Evacuatie van Chineezen uit Tangerang 1 Heiligverklaring Amerika's eerste heilige ZA1 dkl/^Ü 22 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10814 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m in. Bij contract belangrijke korting. Een Protestant over de retraite ¥N EEN BROCHURE, getiteld .Stilte na den storm" propageert Ds. A. F. L. van Dijk de retraite-gedachte voor Protestan ten. Wij zouden, als wij over veel plaats ruimte beschikten, uit deze brochure ver scheidene passages kunnen citeeren, welke op uitstekende wijze het nut van de re traite de z.g. gesloten retraite in retraite huizen, voor welker bouw de schrijver een warm pleidooi houdtuiteenzetten „Het moge gezegd zijn, dat de" stilte in ons leven haar plaats moet hebben,, en wij geen vrede zullen vinden, wanneer het leven zich in een dolle jacht naar het einde haast." „Naar ik meen, moet de re traite als een godsdienstige noodzaak ge zien worden." „Het hervinden van rust en bezinning is voor het welslagen van den opbouwenden arbeid de allereerste levens- noodizakelijkfheid." „De retraite kan verge leken worden met een vluchtheuvel, - die ons gelegenheid geeft om ons tijdelijk aan het drukke* verkeer te onttrekken". „De retraite is een zegen voor het menschenhart, die alleen ten koste van het eigen leven kan worden verwaar loosd". Dit zijn enkele grepen uit de Protestant- sdhe brochure. De schrijver ervan, die zich op een uitgesproken Protestantsch stand punt plaatst zoodat hij een katholieken lezer zeker geen volledige bevrediging zou schenken kan niet nalaten te wijzen op de retraite in de Katholieke Kerk: „In de Roomsch-Katholieke Kerk is men op het gebied van de retraite niet versto ken van traditie. De gedachten van Igna tius van Loyola zijn voor een niet gering deel verbreid onder de leden van de Roomsch-Katholieke Kerk. Het is nog moeilijk te zegen, in hoeverre zijn „Oefe ningen" ook voor den Protestant waarde kunnen hebben, en het is zeker voorbarig, om met critiek te beginnen. Het zou ech ter ondankbaar zijn en van bekrompen heid getuigen, wanneer in een uiteenzetting over. „retraite" zijn naam niet genoemd werd." De schrijver blijkt er dus niet a priori afwijzend' tegenover te staan, om in op te richten Protestantsohe retraite tehuizen ook de „Oefeningen." van den H. Ignatius als leiddraad te gebruiken Merkwaardig is de volgende o'penhartige en eerlijke bekentenis: „Indien (in- een Protestantsche retraite) een deelnemer dit wensoht, is de retraite leider ongetwijfeld bereid zoo God hem daartoe de kracht geeft om in een ge sprek- onder vier oogen in allerlei levens geheimen te deelen. De biecht in den eigenlijken Roomschen zin van het woord kennen de Protestanten niet: maar toch zal er iets moeten zijn van dien aard, wil de retraitant niet even moedeloos huis waarts keeren als hij gekomen is." De Protestanten hebben de Biecht als Sa crament verworpen. Als Protestanten wil len zij niet erkennen de bovenatuurlijke waarde van cle Biecht, maar het natuurlijk- goede, dat óók door de Biecht wordt ge schonken, vindt in steeds breeder kringen waardering en het gemis van wat de voorvaderen hebben uitgebannen wordt dooi* steeds meerderen gevoeld' en beseft. Honderd-jarig pers-jubileum Het dagblad „De Tijd" gaat zijn honderd jarig bestaan vieren. Donderdag te 's Her- togehbosch, waar „De Tijd" het eerst ge drukt werd en Zaterdag te Amsterdam. De herdenking zal op grootsche wijze geschieden. En bij een jubileum van een katholiek dagblad met een historie, met een verleden en een heden als het dagblad ,»De Tijd" is daar alle reden voor. Er is overvloedige reden voor dankbaar heid voor wat in het verleden tot op den huidigen tijd onder vaak zeer moeilijke omstandigheden is gepraesteerd. En wij drukken hierbij den wensch uit, dat „De Tjjd"' zijn historie moge voortzetten in denzelfden lijn, Kerk en Vaderland tot zegen. De directeur van „De Tijd" ontving van den adjunct-staatssecretaris, mgr. Montini, een schrijven namens Z.H. den Paus, waar. in de Heilige Vader Zijn gelukwenschen deed toekomen en daarbij Zijn zegen schonk, ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van dit blad. De Paus spoort het blad aan, om zijn grootsche taak, de geesten te verhelderen en mede te wer ken aan het verwezenlijken van den socia len vrede en het algemeen welzijn, voort te zetten. X— BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Naar het A. N. P. verneemt, is met in gang van 26 Juni benoemd tot burgemees ter van Arnhem de heer C. G. Matser, se dert' 9 Mei 1945 waarnemend burgemees ter, tevoren wethouder dier gemeeente. De heer Matser is bij de laatste verkiezing door de Kath. Volkspartij gekozen als lid van de Tweede Kamer. Zeeland in de hoofdstad, Eenige deel neemsters aan de groote collecte in Am sterdam ten bate der getroffen Zeeuwsche bevolking brachten een bezoek aan Artis, waar een ritje per olifant op het program stond. De eerste walvisch- va^rder, de „Willem Barendsz" van de Ned. Mij. voor Wal- vischvaart wordt op de werf der Ned. Dok Mij. te Amster dam gereed ge maakt, om in het ko. mende najaar ter walvischvan gst in 't Zuidpoolgebied uit te varen. Het gat in het achterschip, waarin de sul ge plaatst zal worden. 'JpiJDENS HET VERHOOR VAN SPEER te Neurenberg werd hem gevraagd naar de nieuwe geheime wapenen, welke Duitsch land volgens de nazi-propaganda tegen het einde van den oorlog in de maak had- Speer gaf toe, dat de berichten sterk overdreven waren om het Duitsche volk in den oorlog te houden. Bij atoom-onderzoek één a twee jaren achter Drie Duitsche fabrieken werkten tot eind 1944 op volle kracht aan de productie van 2 nieuwe gifgasen, waartegen geen gasmas. ker bestand zou zijn geweest. Speer zeide, dat er proeven mede gedaan waren, waar bij een „verschrikkelijke uitwerking" werd geconstateerd. „In den herfst van 1944", aldus Speer, „wilden Goebels en Ley den oorlog „coute que coute" voortzetten, ter wijl zij het gebruik van de twee nieuwe gassen bespraken. In October 1944 heb- ik er bij Hitier op aangedrongen de vervaar diging van het gas stop te zetten, omdat eenige zijner bestanddeelen voor de vlieg tuigproductie noodig waren. Hitier stond er echter op, dat de productie van gas voortgezet werd. Ik wist de productie ech ter te besnoeien. In militaire kringen was men gekant tegen den gifgasoorlog, die zij als „waanzinnig" beschouwden. Zij wis ten im/mers, dat door de geallieerde over macht in de lucht de Duitsche steden het ergst- te lijden zouden hebben. Duitschland was 1 of 2 jaar achter in de onderzoekin gen op het gebied der atoomenergie. Er werden experimenten ondernomen, maar 2 vooraanstaande experts zijn naar Amerika gegaan. Wij hadden het niet ver gebracht en veel van tegenslagen te lijden". Speer zeide voorts, dat hij het Hitier kwalijk nam, honderden V-2's naar Enge land afgeschoten te hebben, toen de oor log verloren was. De vervaardiging was kostbaar en in verhouding tot de uitwer king der raketten niet gerechtvaardigd." OII CD IICDIIOIIC3IIC3M Oil Oil Oil O £eit-ende, SlnjeM, voor ANJERDAG 0 Op initiatief van de georganiseer- Q de bloemenwinkeliers zullen er op p de verjaardag van Z.K.H. Prins U Bernhard ten bate van het Prins 3E Bernhard Fonds naast de papieren U anjer-embleempjes ook echte anjers verkocht worden. Q Deze anjers worden tegen de vaste prijs van 2.50 per stuk ver- 0 kocht, welk bedrag geheel ten goede - komt van het P.G.F. Ook collectan- Q ten zullen zich met de verkoop van deze echte anjers belasten. q IIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO DE CONTROLE OP DE ATOOM ENERGIE. De „New York Times" schrijft: „Indien het niet mogelijk is de Russische goedkeu ring te' verkrijgen voor de afschaffing van het recht van veto der groote mogendhe den inzake de atoomenergie, zijn de Ver- eenigde Staten bereid het instellen van een internationaal orgaan voor de controle der atoomenergie buiten de V.N. in overweging te nemen, aldus betrouwbare bronnen." X— DE ATOOMPROEF VAN BIKINL De eerste van de drie atoombomexplo sies op het atol Bikini in den Stillen Oceaan zal op 1 Julfc op een nader vast te stellen uur plaats vinden. De tweede explosie zal in den loop vanAugustus plaats vinden en de derde in 1947. Een atoombom van het type, dat op Nagasaki is neergelaten, zal afgeworpen worden van een hoogte van 9000 meter. Reeds eenige weken ligt te Amster dam een schip met 500 ton graan uit Canada. Als gevolg van -de staking werd hel nog steeds rliet gelost. De regeering heeft thans besloten dit schip met lading naar België te laten gaan alsf de arbeiders blijven weigeren haar te lossen. Na besprekingen met de stakings leiding bleven de arbeiders volharden in hun weigerachtige houding, zoodat het schip met de graarilading wel naar onze zuiderburen zal varen. I —X— Luchtdoop van de „Paramaribo"" Gistermorgen is op Schiphol de D.C. 4 gedoopt met den naam Paramaribo. Voor deze plechtigheid waren door de K.L.M. leden van de delegatie uit West- Indië uitgenoodigd. In zijn toespraak ont vouwde de heer Plesman het program voor de komende maanden: geregelde diensten AmsterdamNéw YorkCura sao; tweemaal per week Amsterdam— LissabonDakarBuenos Ayres; twee maal per week MiamiParamariboRio de JaneiroBuenos Ayres. Spr. uitte zijn groote dankbaarheid jegens alle onderne mingen die hulp hebben geboden en nog bieden om deze ontwikkeling mogelijk te maken. De voorzitter van de commissie uit Su riname, de heer Lym Apo verrichtte de doopplechtigheid en gaf He verzekering dat de naam aan deze machine verbonden het symbool is van de verbondenheid van hét rijksgebied -in het Westen met het moederland. Toen schuimde de champagne over de neus van de „Paramoribo" en maakten de aanwezigen met den doopeling een rond vlucht boven Nederland. Ter Provinciale Griffie van Zuid-Hol land zijn ingediend de volgen-de lijsten van candidaten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal Kath. Volkspart: prof. dr. J. A. Barge, Leiden; mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Den Haag; Tj. de Jong, Bolsward; H. J. Kuiper, Maartensdijk; A H. J. L. Fievez, Den Haag. A.R. Part: prof. Mr. A. Anema, Haarlem; J. Schipper, Utrecht; mr. P. E. Briët, Lei den; prof. dr. J. Severijn, Utrecht; mr. G. van Baren, Delft; prof. mr. A. J. Hellema, Amsterdam; jh^ mr. J. M. M. van Asch ven Wijck 's Hage; J. Wilschut, Rotter dam; dr. J. W. Noteboom, 's Hage. Staatk. Geref, Partij: ,J. W. van Houdt, Rijssen (O.); A. J. Schot, Middelburg. Partij van de Vrijheid: prof. mr. A. N. Molenaar, Wassenaar; jhr. ir. A. C. O. van Lidt de Jeude, 's Hage; dr. S. E. B. Biere- ma, Usquert (Gr.); mr. J, Wil'kens, 's Hage; mr. K. P. van der Mandele, Rotterdam; inr. W. H. Fockema Andreae. Rotterdam. Partij van den Arbeid: le üjst: J. in 't Veld, Zaandam; N. A. Donkersloot, Am sterdam; G. J. van Heuven Goedhart. Bus- sum; J. Ie Poole, Noordwijk aan Zee; A. Kievit, Rotterdam; A. van der Goes geb. van der Plaats, Wassenaar. 2e lijst: J. van der Kieft, Bnssum; J. L. Hoogland, Sint Anna Parochie; C. Hoog- Het republikeinsche ministerie van voor lichting deelt mede: In overleg met het Chineesche comité is besloten om 10.000 Chineezen, woonachtig in de omgeving van Tangerang, te evacueeren naar Tangerang en Batavia, waar gebouwen en scholen in gereedheid worden gebracht voor hun ont vangst. Volgens den Chineeschen. nieuwsdienst, heeft Chiang Chia Tung, Chineesch consul- generaal te Batavia, tijdens een persconfe rentie te Nanking verteld, dat de „plunde ring van Tangerang" zich waarschijnlijk Tegen de lamp geloopen Nieuwsgierigheid had den 46-j. beton werker A. W. K., een z.g. „zware jon gen", Woensdag j.l. naar het gerechtsge bouw te Rotterdam gedreven. Een „colle ga" van hem moest namelijk dien dag te recht staan en hij wilde wel eens hooren, hoeveel jaartjes tegen dezen man geëischt zouden worden. Ergens anders in het ge rechtsgebouw bevond zich op het oogen- blik een echtpaar, opgeroepen om getuige nis af te leggen met betrekking tot een gewapenden roofoverval, gepleegd op 3 Mei 1945, dus eenige dagen voor de bevrijding, in de Zwart Janstraat te Rotterdam bij den juwelier J. L. Melaerts, waarbij voor eenige duizenden guldens aan goud, zilver en briljanten werd buitgemaakt. Deze roof overval werd gepleegd door vier personen, die zich voordeden als te behooren tot den Deutschen Sicherheitsdienst. Van deze da ders kon er tot nu toe slechts een worden gearresteerd, namelijk de 36-jarige auto monteur T. A. van B,, die sedert 30 April j.l. in het huis van bewaring is ingesloten. Terwijl het echtpaar in de hal wachtte, kwam K. de trappen af. De vrouw slaakte een kreet en riep tegen haar man: kijk nu eens, daar komt een van die kerels, die in dertijd bij ons dien overval pleegde. Een der ambtenaren van het O.M., die op dat moment passeerde en den uitroep hoorde, zorgde onmiddellijk, dat K. werd ingere kend. K. is inmiddels door drie andere ge tuigen als medeplichtige aan den roof overval herkend. zal herhalen, tenzij de Nederlandsch-Indi- sche politieke situatie wordt opgehelderd door de vestiging van een krachtig centraal bestuur. Hij verklaarde, dat alle protesten nutteloos zouden zijn, zoolang de huidige onrust voortduurt. Wil Malakka zich bij de republiek aansluiten? Volgens het Indonesisch-republikeinsche persbureau Antara zou de bevolking van Malakka zich van de „Britsche dverheer- sching" vrij willen maken en zich opgeno men zien in de Indonesische republiek. Rust op Bali. Sedert.de bezetting door Nederlandsche troepen is de toestand te Bangli op Bali verbeterd. Wel moet men er nog steeds voor waken, dat geen ongewenschte ele menten de grens tusschen Bangli en Gian- jar passeeren. X— AMERIKAANSCH VOORSTEL VOOR VERDRAG TEGEN JAPAN. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Amerikaansche regeering Engeland, de Sowjet-Unie en China heeft voorgesteld voor 25 jaar een verdrag te sluiten, dat er op gericht is te verhinderen, dat Japan een bedreiging voor de vrede wordt. NAAR VERMINDERING DER BEZETTING IN DUITSCHLAND. De bevelhebber der Amerikaansche zóne in Duitschland, generaal MacNarney, heeft te Berlijn verklaard, dat er een plan be staat voor de uiteindelijke vermindering der Amerikaansche troepenmacht in DuitschJand tot 150.000 man. MacNarney zeide naar aanleiding van de circuleeren- de berichten, als zouden de Russen het aantal van hun bezettingstroepen hebben vermeerderd, dat volgens zijn inlichtingen de Russen integendeel dit aantal in hun zóne hebben verminderd. land. Sint Anna -Parochie; C. Kleywegt, Nijmegen; H. J. Hofstra, Wassenaar; G. L. P. Warburg, Groningen; F. J. Goedhart, Amsterdam: H. Ploeg Jr., Utrecht. Chr. Hist. Unie: dr. J. de Zwaan, Leiden; A. A. van Sandick, Amsterdam; mr. F. A. Nelemans, Rotterdam;* N. Koren, Schie dam; C. D. van der Vijver Rijnburg; mr. dr. J. van Bruggen, Heemstede; mr. dr. J. van Bruggen, Heemstede; n\r. W. F. Lich- tenauer, Rotterdam; mr. W. H. Vermaas, Middelburg; W. Veerman, Leiden; W. On ossen, Woerden. Communistische partij: A. J. Koeje- mans, Amsterdam; J. H. Hermans, Vaals; N. A. Mourer Groningen; J. Brandenburg, Amsterdam: j. van Santen. Amsterdam; W. Groeneweg, Utrecht; H. J. Averink, Haarlem; M. D: Proper, Haarlem; J. P. Schalker, Amsterdam; G. van Praag, 's Hage. -X— Distributienieuws AARDAPPELEN. Verwacht wordt, dat de aanvoer van aardappelen de volgende week zal zijn toe genomen, zoodat dan een hooger rantsoen zal kunnen worden verstrekt. Er kan niet op worden gerekend, dat voor de bon in de week 24'tot en met 29 Juni reeds de vol gende week voldoende aardappelen be schikbaar zijn. Enquêteformulieren petroleum. De plaatselijke- distributiediensten zul len in het tijdvak van 23 Juni t/m 1 Juli a.s. aan hen. die voor verlichting en/of kookdoeleinden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, enquête formulieren uitreiken. Belanghebbenden moeten deze formulieren ingevuld weder om bij de distributiediensten inleveren in het tijdvak van 7 t/m 20 Juli a.s. Te zijner tijd zullefi nieuwe petrolêumkaarten wor den uitgereikt. -x- Liturgisch Congres te Maastricht Tijdens het Liturgisch Congres van 27 Juli tot 1 Aug. te Maastricht wordt ook een tentoonstelling gehouden van liturgi sche kunst in de kloostergangen van de Ba siliek van O.L. Vrouw. Deze tentoonstel ling blijft beperkt tot de altaarbenoodigd- heden, zooals: klken, cibories, monstran sen, altaarkruisen, schellen, canonborden, kandelaars, godslampen, enz. enz. Het is de bedoeling hierin een historisch overzicht te geven van de ontwikkeling van al deze gebruiksvoorwerpen van dc vroegste Romaansche periode af tot de al lermodernste. Een onderdeel hiervan vormen ook de paramenten, wier historische ontwikkeling eveneens op dezelfde wijze getoond zal worden. Deze tentoonstelling zal ook nog na be ëindiging van het Congres geopend blijven tot en met 18 Aug. Tal van voorwerpen zullen hier vertoond worden, die nog op geen enkele tentoonstel ling aanwezig waren. Een en ander staat onder leiding van dr. Timmers, conserva tor van het Aartsbischoppelijk Museum te Utrecht. x- FRANSCHE REGEERING VANAVOND GEVORMD? De Menthon, een der leiders der MR.P (progressieve katholieken)' heeft na een onderhoud met Bidault verklaard, dat naar zijn meening de nieuwe Fransche re geering vanavond zal worden gevormd. Protestanten en vakbeweging DE GENERALE SYNODE der N.-H. Kerk heeft 'n rapport uitgebracht betreffende: ..Kerk en vakbeweging". De tendenz in de Ned. Hen-. Kerk om zich niet meer zoo heel erg afzijdig le houden van het sociale leven en speciaal duidelijk te bekennen, dat het christendom voor hot sociale le- yen ook richtinggevend moet zijn, consta- teeren wij imet verheugenis, ofschoon men wel eens een keer te hard van stapel loopt. Dit gebeurHe, toen zij met de kwestie van de Nationale Omroep zich zonder eeni ge reserve stelde tegenover de bestaande omroepvereenigingen. zonder dat zij eigen lijk precies wist wat men onder het vage begrip „Nationale Omroep" moest ver staan. Inzake de verhouding van Kerk en vak- vereeniging, neemt de synode een ander standpunt in en zij erkent de feitelijke toe stand zooals die gegeven ligt in de vakver- eenigingen. Toch is- ook hier, men zou haast zeggen, eenige vrees te bespeuren om zidh duidelijk en onverbloemd uit te spre ken voor een vakveteeniging op confessio- neelen grondslag. Het rapport getuigt van het N.V.V, dat daar een streven te bespeu ren valt dat zich los wil maken van de lou ter stoffelijke (materialistische) levensbe schouwing en zü komt dan tot een voor waardelijke aanvaarding van het N.V.V. Oi\ze bisschoppen hebben óók hetzelfde geconstateerd in den geest die zich in het N.V.V. manifesteert. Maar zij hebben met de wijsheid', uit een bezonken ervaring op gedaan. de goedkeuring van het N.V.V. op geschort tot dc tijd zou loeren dat de nieu we geest inderdaad levend was en niet zou blijken slechts een geestverschijning te zijn. De synode verwerpt de Eenheidsvakbe weging. Dit verwondert ons niet, maar er is iets anders waarover wij ons verbazen. Over de christelijke vakverceniging ver luidt: „Stellig kan niet worden gezegd, dat er voor de christelijke vakbeweging nu gen plaats rrueer is", en even verder: ,.De Kerk heeft dan ook het bestaan der chris telijke vakbeweging le aanvaarden." Het klinkt zoo ongeveer als: nu ja. ze is er nu eenmaal, het christelijk vakverbond en het heeft ook wel wat. goeds gedaan, en daarom, laten we het nu maar nemen zooals het is. Dat de tendenz van de Synode inderdaad zoo moet worden vertolkt blijkt wanneer zij zegt: „De'Kerk zal echter nimmer kun nen erkennen, dat het voor den christen in dien volstrekten zin een eiSch van het christelijk beginsel is zich bij een christe lijke vakbeweging aan te sluiten". Wij betreu ren het. dat de synode der Ned. Hervormde Kerk zich niet positief en onomwonden heeft uitgesproken voor onze arbeidersorganisatie op confessioneclen grondslag. Wanneer de protestantsche kerk zich meer met de arbeiders en hun problemen had bemoeidi, dan zou zij reeds voel eer der tot de ontdekking zijn gekomen, dat de groote massa van a-religieuze arbeiders voortkomt uit de verschillende protes»- tantsche groepen. Zii zijn da*ir door de verschillende socialistische en neutrale or ganisaties van losgeweekt en zijn nu een gemakkelijke prooi voor verkapte commu nistische propaganda. Meer dan ooit moet het juist in dezen tijd ook voor protestant sche ^eiders duidelijk zijn, dat het gaat vóór of tégen Christus en dat wij op geen enkel terrein neutraal gunnen zijn en dat zeker in zijn volle zwaarte het bijbelwoord blyft wegen: „Wie niet vóór Mij (Chris tus) is, is tegen Mij". 'OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Vele Amerikanen nnar Rome De Apostolisch delegaat te Wash- S §ington, Mgr. Aimileto Cicognani, wordt 5 binnenkort in Vaticaanstad verwacht o ter bijwoning van de heiligverklaring 5 van de gelukz. Francesca Saveria Ca- q brini, Ajmerika's eerste heilige, die irf j o 1917 te Chicago overleed. kDe belangstelling voor deze gebeur tenis is zeer groot. Pres. Truman en de gouverneur van den staat New York I. zullen een schrijven richten tot den H. Vader en verschillende politici en me- j dici zullen per vliegtuig naar Rome vertrekken. 'Xruiman heeft zijn per- soonlijken vertegen word iger, den am- bassadeur Myron Taylor opgedragen hem bij de plechtigheid in den St Pie- X ter te vertegenwoordigen. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' Eucharistisch Congres te Amsterdam Het Eucharistisch congres is gisteren voortgezet met lezingen in het concert gebouw Sprekers waren Prof. Asselbcrgs, (A. van Duinkerken), Dom dr. J. Huyben O.S.B., dr. P. Pollmann O.F.M. en dr. L. Daniëls O.P. Des namiddags cedebrcerdc Mgr. J. Hui- bers een kort Lof. Het jongenskoor van het St. Tgnatius- college luisterde de vergadering met zang op. In den Stadsschouwburg werd het myste riespel van Paul Claudel opgevoerd, „Maria Boodschap" (L'annonce faite a Marie). Te gelijkertijd werd in het concertgebouw ren concert gegeven door het „Collegium Mu- sicum Amstelodamense" en het koor „Ka tholiek Amsterdam". Als dirigenten traden op H. Andriessen, Alphons en Toon Vran- kon en als solisten Jo Immink en Louis van Tulder. Beide uitvoeringen oogstten veel oooo WEERSVERWACHTING Meest matige wind tusschen Noord 2 én Noord-West, gedeeltelijk bewolkte lucht, doch geen regen van beteeke- o nis. Weinig verandering in tempc- o ratuur, o no„„"OOOOOOOOO

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1