Militaire plechtigheid te Soesterberg Speer wilde Hitier uit den weg ruimen Parijsche conferentie sukkelt verder 400 gr. ruwe suiker voor alle leeftijden VRIJDAG 21 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003, Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10813 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave wan N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Naar het nieuwe kabinet LS VASTSTAAND mag worden aan ge - '•nomen, dat er komt een Kabinet van Katholieke Volkspartij en Partij van den Arbeid. Maar het is nog niet zeker, dat er komen zal een Kabinet, dat alléén op ge-- noerrude twee. partijen zal steunen. De mo gelijkheid is nog open, dat andere partijen het komende Kabinet hun steun kunnen toezeggen op positieve en concrete wijze. Al is het dan niet door het program van het Kabinet geheel te onderschrijven, dan doordat vooraanstsaande personen uil die partijen in het Kabinet een ministerszetel aanvaarden. Wij hopen alsnog, dat deze mogelijkheid werkelijkheid zal worden. Want dan alleen is. naar onze mtening, mi. nister Beel als kabinetsformateur op een zoo goed mogelijke wijze geslaagd; een krachtig Kabinet op een zoo breed moge lijke basis is onder de huidige omstandig heden het mees* in 's lands belang! „Maar,' als Katholieke Volkspartij en Partij v. d. Arbeid in een Kabinet samen werken op een gemenschappelijk program, hadden de katholieken dan niet evengoed bij de verkiezingen op de P. v. d. A. kun nen stemmen?". Dit is een opmerking, die wij al van meer dan één zijde hoorden maken. Maar zij is héél oppervlakkig Werd dat ook voorheen gezegd, als de R.K. Staatspartij op een gemeenschappelijk pro. gram een Kabinet vormde met Anti-Rev. en C.H.? In het program van de P. v .d. A. is veel, waarmede wij ons kunnen vereeni- gpn. maar ook veel, wat ons niet bevredigt en niet gerust stelt. Naar wij mogen ver wachten zal dat laatste niet voorkomen in het regeeringsprogram, terwijl wij er wél in zullen vinden verlangers, die leven on der de katholieken en die in het program van de Katholieke Volkspartij tot uitdruk king zijn gebracht. Juist bij bedoeld (Samengaan van ge noemde twee partijen zal kunnen blijken, hoe gewenscht en noodzakelijk is „hier en nu" een eigen politieke organisatie voor de katholieken! Met vreugde mogen wij, in aansluiting bij het bovenstaande, hier vermelden, dat op Pinksteren te Batavia is tot stand gekomen een politieke organisatie voor alle katho lieken, Indonesische, Europeesche en Ghi- neesehe katholieken. (Er bestaan in Indië twee politieke organisaties voor katholie ken: de Indische katholieke partij en de partij voor de katholieke Indonesiërs, de I.K.P- en P.P.K.I.). Ook daar ziet men blijk baar in, dat juist in dezen tijd, waarin zulke geweldig belangrijke beslissingen moeten worden genomen, bezinning in eigen kring en activiteit op principieelen grondslag en in beginsél-eenheid even noodzakelijk zijn als een ernstig streven naar samenwer king met anderen, met alle anderen, die ook iets goeds willen tot stand brengen in het belang van land en volk. H.M. de Koningin heeft onderscheidin gen der Militaire Willemsorde uitge reikt aan hen, die zich tijdens de Mei dagen van 1940 en in het verzet tegen den Duitschen overwel diger onderscheiden hebben. De Vorstin verricht den syimbo- lisohen ridderslag bij Z.K.H. Prins Bern- hard tijdens de plech tigheid, welke op het vliegveld Soester- berg plaats vond. Provinciale Staten van Zuid-Holland bijeen De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn gisteren in buitengewone zitting bijeen geweest ter beslissing over de toelating van benoemde leden en voor het afleggen door de leden van verklaringen en beloften. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, rnr. L. A. Kesper, opende de bij eenkomst met het uitspreken van een ge bed. Daarna hield hij een toespraak, waar in 'hij allereerst herdacht wijlen zijn voor ganger, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, die in Mlaart 1942 is overleden en geduren de 14 jaren met uitzonderlijke gaven de lei ding van het provinciaal bestuur had. Voorts herdacht de Commissaris hen, die door Duitsehe misdaden om het leven zijn gekomen, de heeren mir. dr. T. J. Verschuur, H. Menist en L. L. H. de Visser, benevens den heer C. C. Roos, die niet is terugge keerd uit Duitschlahd. Meer dan 50 leden der vorige Staten keerden niet terug, o.a. de leden van Gede puteerde Staten P. de Bruyn en Th. Heu- kels, die echter him taak blijven vervullen tot het nieuwe college zal zijn gekozen. Mr. Kesper memoreerde ten slotte het af scheid als griffier van jhr- mr. Sandberg, die bijkans een kwart eeutw de Staten met groote bekwaamheid diende en bracht hul de aan mr Bolsius, die in bezettingstijd waarnemend commissaris was en destijds te kennnen gaf, op geen enkele wijze te zullen samenwerken met een handlanger van den vijand. Mede. daaraan was het te danken, dat de door de Duitschers benoem de commissaris nooit zijn ambt heeft uit geoefend. De benoemde leden werden (op één na, diè wegens ziekte geen stukken kon inzen den) allen toegelaten Hierna werden de vereischte eeden en 'beloften afgelegd*, waar op als oudste mr. G. van Baren eenige vriendelijke woorden tot den Commissaris sprak en de overledenen herdacht. De ver gadering werd hierop gesloten. H.M. de Koningin reikt onderscheidingen uit Op het vliegveld Soesterberg heeft giste ren een groote militaire plechtigheid plaats gehad het uitreiken van decoraties aan 30 helden van het front en van het ver zet. jjDnder slagregens en hagelbuien arri veerde om half elf H. M. de Koningin op het vliegveld, alwaar zij werd verwelkomd door lt.-gen. Mr. H. J. Kruis. Nog geen Indonesisch commentaar inzake tegenvoorstellen Indonesische kringen hebben, toen hun gevraagd werd c&mmenatar te leveren op het communiqué, dat door de regeerings- voorlichtingsdienst te Den Haag inzake de laatste Indonesische voorstellen is uitgege ven, verklaard, dat zij niet bereid zijn hier over iets te zeggen. Zij geven er op dit oogenblik den voorkeur aan om te wach ten, totdat zij officieele inlichtingen over de Nederlandsche reactie op de voorstellen hebben ontvangen. Nederlandsche troepen steken de Tjisadane over Het republikeinsche ministerie van voor lichting deelt mede, dat Nederlandsche troepen de Tjisadane op 16 Juni zijn over gestoken. Door de numerieke meerderheid werd de T.R.I. gedwongen om uit Balaradja, Djati en Tjoeroeg terug te trekken. X— Het is mogelijk, dat het aantal slachtof fers van de munitie-ontploffing in de mijn te Hanigsen bij Hannover iets lager zal blijken te zijn, dan oorspronkelijk was op gegeven. Men vreesde aanvankelijk, dat het getal dooden 100 bedroeg, doch waarschijn lijk zijn het er 80. Vrijwilligers trachten ondanks het gevaar in de mijn door te dringen. X— FRED ROSE KRIJGT 6 JAAR. Hqt Canadeesche Gerechtshof heeft Fred Rose, lid van het Canadeesche parlement, tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij medewerking heeft verleend aan het geven van verboden inlichtingen aan de Sowjet-Russische regeering inzake de atoombom. Na de aldaar opgestelde troepen geïn specteerd te hebben hield H.M. de Koningin een toespraak en las de namen voor van hen die zich in de jaren 19401945 op bij zondere wijze onderscheiden hebben. Gen. H. G. Winkelman, oud-opperbevel hebber van land- en zeemacht, werd be vorderd tot drager van. het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. K. H. Prins Bemhard tot commandeur in de Militaire Willemsorde. Nadat H. M. de eedsformule voor de nieuwe M. W. O.-ridders had voorgelezen en deze den eed en belofte hadden afgelegd begaf de Koningin zich naar elk van hen om de versierselen op te spelden. Direct hierop begon het groote troepen- defilee, waaraan meer dan 7.000 man van alle onderdeelen van onze Nederlandsche weermacht, marine en luchtvaarttroepen, marechaussee enz. deelnamen. De plechtigheid werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana met de- drie prin sesjes, Prof. Ir. W. Schermerhorn, Mr. J. Meynen en J. M. de Booy en vel^militaire' autoriteiten. A LBERT SPEER, Hitiers min. voor de oorlogsproductie, die door de prosecutie als een van de groote geesten beschreven wordt, die achter de schermen de plunde ring van de bezette gebieden door de Nazi's organiseerde, is gisteren in de beklaag denbank teruggekeerd om zich te verdedigen. Hij vertelde het Hof, dat slechts 10 a 15 pet. van de wapenfabrieken van .Krupp ingeschakeld was bij de directe productie van oorlogstuig. „Pas in 1944",'zoo beweerde hij, „werden nieuwe fabrieken door Krupp voor de productie van kanonnen gemaakt. Tot dat tijdstip waren de fabrie ken van Krupp ingesteld op de productie van staal en de verbetering van nieuwe wapens, die aan andere firma's werden overgedragen ter productie- Hij protesteerde tegen geweldmethoden Speer gaf toe, dat 400.000 krijgsgevange nen in de Duitsehe wapenfabrieken te werk gesteld waren. „Zij waren echter niet ingeschakeld in de productie van muni tie", zoo zeide hij Hij had de gedwongen tewerkstelling, dóór middel van razzia's en arrestaties afgekeurd. Hij was voorstander geweest van ordelijke maatregelen, omdat op die wijze alleen men kon verhinderen, dat de betrokkenen in de bosschen vlucht ten en zich bij de verzetsbewegingen aan sloten. „Ik heb telkens weer geprotesteerd tegen geweldmethoden", aldus Speer. „In het begin van 1944 hadden de geallieerde bombardementen de Duitsehe oorlogspro ductie in het' Westen dermate verlamd, dat in Frankrijk alleen al 1 millioen arbei ders werkloos werden". Drie weken na de invasie in Frankrijk schreef Speer aan Hit- Ier, dat de geallieerden erih geslaagd wa ren, het Duitsehe tekort aan vliegtuigben- zine met 90 pet. te verhoogen. De moordaanslag op Hitier. Speer heeft gistermiddag een interessant verhaal opgehangen, dat hij 2 maanden vóór het einde van den oorlog het plan had opgevat, Hitler in zijn ondergrond- scheïï schulikelder te Berlijn met een nieuw soort gifgas om het leven te bren gen. „Mijn eerste pogingen faalden, om dat het moeilijk was gas in den kelder te laten, zonder door de SS-wachten onder- De conferentie van ministers van buiten- landsche zaken der groote mogendheden te Parijs heeft gistermorgen overeenstemming bereikt ten aanzien van de volgende pun ten: 1. De geallieerden zullen htm troepen uit Italië terugtrekken, 90 dagen na het teekenen van het vredesverdrag met Ita lië, mits de Sovjet-Unie uitvoering geeft aan haar belofte, het vorig jaar te Lon den gegeven, dat zy haar troepen binnen een gelijken termijn terug zal trekken uit Bulgarije. Ook een Russisch voorstel, alle onge bruikte en gevorderde geldswaarden en goederen binnen diezelfde termijn aan de Italiaansche regeering terug te geven, werd aanvaardt 2. De geallieerde oommissie voor het uit voeren van het vredesverdrag zal bestaan uit de ambassadeurs te Rome van Enge land, Amerika, Rusland en Frankrijk. De regeling van de Fransoh-Italiaansche grensproblemen zal worden uitgesteld' tot Molotof het rapport der deskundigen over Tenndabriga heeft bestudeerd. Des middags kwam het netelige pro bleem. der Italiaansche koloniën ter spra ke- Hier werden de ministers het niet eens. Alvorens een aanvang' is gemaakt met de distributie van ruwe suiker, heeft het centraal instituut voor voedingsonderzoek te Utrecht dit product op zijn kwaliteiten voor consumptiedoeleinden onderzocht. Er bleken geen schadelijke stoffen in de ru we suiker aanwezig te zijn en evenmin kon een schadelijke werking door bacteriën worden geconstateerd. De geruchten, dat ruwe suiker schadelijk zou zijn voor de gezondheid, zijn dan ook van allen grond ontbloot. Omstreeks einde Juni zal een begin wor den gemaakt met de distributie van ruwe suiker op basis van een rantsoen van 400 gram per persoon per veertien dagen voor alle leeftijdsgroepen. Vermoedelijk zal op 27 Juni de eerste bon voor 400 gram ruwe suiker worden bekend gemaakt voor de periode van 22 Juni tot 7 Juli. Voorzoover nog voorraden geraffineerde suiker bij de winkeliers aan wezig zijn, mag op dezen bon ook geraffi neerde suiker worden afgeleverd. Nader vernemen wij, dat gisterenmiddag een lading van 21.000 ton ruwe suiker uit HSvanna te Rotterdam is aangekomen. AARDAPPELRANTSOEN VOOR DE KOMENDE WEEK. De bonnen 244 en 744 aardappelen blij ven tot en met 29 Juni a.s. geldig. Voorts zijn aangewezen de bonnen 251 en 751 aardappelen, rechtgevende elk op 1 kilo. In de plaats van het tijdelijk verlaagde aardappelrantsoen wordt voor personen geboren in 1941 en vroeger op bon ,.252 aardappelen" 200 gram brood beschikbaar gesteld. Personen geboren in een der jaren van 1926 t/m 1931 kunnen gedurende het tijd vak van 23 Juni t/m 6 Juli op bon „B 65 re serve" twee Kg. aardappelen kocpen. DISTRIBUTIE VAN BRANDSPIRITUS. De distributie van brandspiritus zal met ingang van 1 Juli 1946 worden verhoogd van 20 tot 40%, waarmee het peil van het vorig najaar weer is bereikt. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Een regeeringscommissie van vijf personen, o.w. prof. Cleveringa. zal in Lissabon, Madrid, Bern en Stockholm een onderzoek instellen naar de houding van Nederlandsche consulaire en diplomatieke vertegenwoordigers tegenover Ned. vluch telingen tijdens den oorlog. Het binnenlandsch luchtnet van de K.L.M. wordt met ingang van 1 Juli uit gebreid. Op de lijn AmsterdamLeeuwar den wordt met méér toestellen gevlogen, terwijl op de lijn AmsterdamMaastricht vijf retourdiensten per dag zullen worden onderhouden. De Rijksluchtvaartschool te Gilze- Rijen zal een belangrijke uitbreiding krij gen. De spoorbrug bij Dordrecht zal waar schijnlijk 16 Juli gereed zijn, zoodat dan Dordrecht van zijn isolement zal zijn ver lost. Een rijtuig van een ^lectrischen trein ic tusschen Schiedam en Vlaardingen ont Een nationaal kapconcours met vak tentoonstelling zal 23 en 24 Juni te Breda worden gehouden. Een tentoonstelling van Ned. trek paarden wordt Donderdag en Vrijdag a.s. te 's-Hertogenbosch gehouden. De sport-uitwisseling tusschen Enge land en Nederland gaat, naar het „Hbld" verneemt, wegens de voedselpositie in En geland niet door. De R.K. Middenstandsbond gaat op Woensdag 10 Juli ter bedevaart naar Hei- loo. Aan Maarten de Wit, directeur van de N.V. Simon de Wit te Zaandam, die gedu rende meer da n45 jaar de leiding van het bedrijf heeft gevoerd, is op zijn verzoek ontslag verleend. De heer De Wit is tot Commissaris van de Vennootschap be noemd. Werkschoenen kunnen bij de plaat selijke distributiediensten worden aange vraagd tot en met 29 Juni. Voor babypakketten kan bij de plaat selijke distributiediensten een bon worden aangevraagd. Fruit zal niet worden gedistribueerd. Het publiek wordt aangeraden, niet. tegen abnormaal hooge prijzen te koopen. In Tietjerksteradeel is de voormalige bewaker van het kamp Ommen, Johnny Bosmeer uit Den Haag, gevangen geno men. BUITENLAND. Keizer Hirohito van Japan heeft gis teren den Rijksdag geopend en daarbij één minuut gesproken. Hij zeide, dat Japan den oorlog moest afzweren. Vijf communistische leden ontbraken, omdat zij niet voor den keizer vilden buigen. Het Russische ministerie van voedsel voorziening heeft groote plannen voor de verhooging van de champagne-productie. Dit jaar zullen 4 millioen flesschen worden afgeleverd. In de Sovjet-zone van Duitschland zul len in September a s. algemene verkiezin gen worden gehouden. Dc oogst in het dal van den Boven- Rijn wordt bedreigd ten gevolge van zwa re regens. „Kristin Lavransdochter", de bekende roman van de Noorsche schrijfster Sigrid Undset, zal door een Amerikaansche maat schappij worden verfilmd. Amerika stelde voor, om de kwestie een jaar uit te stellen,. Er werd een speciale commissie ingesteld, om dit voorstel in overweging te nemen. —X— PROTESTSTAKING VAN FRANSCHE COMMUNISTEN. Duizenden communisten hebben gisteren te Parijs geprotesteerd tegen de incidenten van Dinsdagavond j.l. waarbij de ruiten van het hoofdkwartier der Fransche com munistische partij werden ingegooid en communistische boeken in de straten wer den verbrand. De demonstratie duurde meer dan twee uur. VOETBAL. SPORT K.N.V.B.-programma voor Zondag. Om het landskampioenschap. AjaxHee renveen (Zaterdag 7 uur), NACLimbur- gia, NECHaarlem, HeerenveenAjax, Haarlem—NEC. District I, prom. 2e klasse: 't Gooi A.F.C. District II, prom. 2e klasse: VUCExsel- sior. Prom. 3e klasse: LFCVTXL. Prom. 4e klasse: ArchipelHillegom. L.V3.-programma voor Zaterdag 22 Juni. 2e kl. A: Lisser B. 1—T. en D.. 1; ARC 3 —Katwijk 2; Quick B. 4—Leiden 2. 2de kl. B: Rijnsb. B. 3Leiden 3; Katwijk 3 ARC 4. 3de kl.: Noordwijk 3Rijnsb. B. 4; RCL 2Katwijk 4. L.V.B.-programma voor Zondag 23 Juni. Kampioenschap: Foreholte 1ASC 4. 2de kl. A: Alph. Boys 2—Alphen 5: 2de kl. B: WSB 4Foreholte 3; 3de kl. B: Roo- denburg 5—Lugd. 7; DSB 3—LVS 7. Jun. A Afd. C: DOCOS (A)—UVS (A). LeidenHaagseh Zaterdagmiddag elf tal 42. Hoewel het altijd gevaarlijk is vérgaande conclusies te trekken uit één wedstrijd, is men geneigd na het aanschou wen van bovengenoemde ontmoeting aan te nemen, dat Leiden nog niet is waar het zijn moet. O.i. was de bezetting van links achter, keeper en linksbuiten zeker voor verbetering vatbaar en zoo zal ook voor de volgende wedstrijden eens wat meer aandacht geschonken moeten worden aan wat jeugdiger materiaal. Over den wedstrijd zelf nog het volgen de. In een vaak stroomenden regel was van zuiver voetbal geen sprake, was Lei den aanvankelijk in de meerderheid, wer den goede kansen gemist en kwam den Haag na een aarzelend begin er steeds beter is. Bij een snellen aanval doelpuntte rechtsbinnen Root met een goed schot (01). Wanneer beide doelen, het Leid sche doel zeker het meest, aan gevaar zyn ontsnapt, zien wij een keurige soloren van rechtsbuiten Stuifzand 'besloten met een schot tegen de paal. De terugspringende bal wordt door hem opgevangen en het volgende schotis weer tegen de paal, waardoor Leiden aan een zeker doelpunt ontsnapt. Vlak voor rust weet v. d. Oever fraai door te geven en via den uitgeloopen keeper schiet Duindam in (11). De tweede helft is nog geen minuut oud als Verdoes hard inkogelt en zijn schot even fraai ziet gestopt. Den Haag komt dan meer in den aanval, ziet een prachtkans verloren gaan en herneemt uit een corner de leiding (12). Leiden komt dan over donderend opzetten en eindelijk maakt v. d. Oever (met de handen?) gelijk (22) Na dit min of meer gelukkige doelpunt is Leiden veel sterker, weet echter de prach tig in vorm zijnde Haagsche achterhoede niet te passeeren en kan alleen bij een missen van een der achterspelers door Verdoes de leiding overnemen (32. Met een waarlijk meesterlijk schot brengt Ver does den stand op 42, waardoor Leiden veel meer kreeg dan het verdiende. zocht te worden. Na deze mislukking pro beerde ik mijn kennis als architect van den schuilkelder en zyn luchtverver- schingsinstallatie aan te wenden. Ik wist, dat, indien het gifgas in deze installatie werd gebracht, het spoedig over den ge- heelen kelder verspreid zou worden. Een vakkundige wees mij erop, dat het gas door een explosie op hooge tempertuur ge bracht moest worden, teneinde het bewee- gelijk te maken. Ik onderzocht den inlaat van het apparaat en bevond, dat het van een ijzeren plaat gemaakt was, die te dun was om een explosie te verdragen. Toen heb ik met een beambte van de kanselarij de mogelijkheid van het aanbrengen van een filter in de luchtververschingsinstal- latie besproken. Hij stqmde zonder vragen hierin toe en wij liepen door de tuinen om de installatie te onderzoeken. Daar de schoorsteen meer dan twaalf voet hoog was, mislukte ook dit plan. De feiten kun nen bevestigd worden door een onderzoek in den tuin van de kanselarij", aldus Speer. Toen Speer zijn plannen tot het vermoorden van Hitier bekend maakte, zaten Goering en de andere beklaagden met uitdrukkingslooze gezichten te kijken. De haringoorlog en de overheid De maatregel van de overheid, om don haringprijs plotseling en ingrijpend te ver lagen, heeft veel stof doen opwaaien en ve len vragen zioh af waarom dit moest ge schieden. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de haring tot 1 Juli a.s. als primeur te be schouwen en den prijs vrij te laten. In ver band hiermede hadden de reeders maatre gelen genomen die een vangstbeperking be- teekenden. Daardoor werd de aanvoer vany waardevol voedsel beperkt, hetgeen onder de huidige omstandigheden ontoelaatbaar is. In de eerste weken hebben de reeders zeer hooge winsten gemaakt, waardoor het noodzakelijk werd een maximumprijs vast te stellen. Het lag toen voor de hands dat na een prijsvaststelling voor de reeders ook maximumprijzen voor groot- en detailhan del moesten worden bepaald. De consumptieprijs van 8 vent per stuk is volgens de directie voor de prijzen vol doende. De detailhandelaar (betaalt ongeveer 5 cent per stuk, zoodat hij bij verkoop te gen 8 cent plus 2 cent voor schoonmaken een vergoeding van ongeveer 5 cent heeft. Indien de kleinhandel weigert tot ver koop van de haring tegen de vastgestelde prijzen over te gaan en indien geconsta teerd wordt, dat men te hooge prijzen be rekent, dan zullen maatregelen van de over heid niet uitblijven en kunnen gevoelige straffen worden verwacht. Weigert men de aangevoerde haring te koopen dan zal dc overheid ook niet terugdeinzen voor dc laatste consequentie en zelf de distributie in handen nemen. Eucharistisch congres te Amsterdam Op Sacramentsdag is het Zesde Eeuw feest van het Sacrament van Mirakel te Amsterdam alleen kerkelijk gevierd'. Het is in alle parochiekerken een grootsch feest geworden. Des morgens droeg de Pauselijke Inter nuntius, Mgr. P. Giobbe een pontificale H. Mis op in de St. Willibrordskerk, terwijl in de kerk van O.L.Vr. Altijddurenden Bij stand de Bisschop van Haarlem, Mgr. Hui- bers een pontificale H. Mis celebreerde. Des middags trok de jaarlijksche proces sie rond het Bagijnhof, dat geheel versierd is met talrijke roodi-wit-blauwe en geel- wette vlaggen, (beelden, groen en bloemen. Pastoor W. Nolet hield de predicatie op de oude preekstoel van het Bagijnhof, afkom stig uit het museum Aimstelkring; de Scho- la Cantorum uit Warmond zong de liturgi sche gezangen. Talrijke geestelijken uit heel het Bis dom woonden de indrukwekende plechtig heid bij. Aangezien gebleken is, dat vele personen, vooral van buiten Amsterdam, die de Pon tificale Plechtigheden op Zondag 23 Juni in het Amsterdamsdhe Stadion wilen bij wonen, nog niet in de gelegenheid zijn ge weest, zich kaarten te verschaffen, zal het bureau van het comité „Zes Eeuwen" N.Z. Voorburgwal 165—167 Amsterdam, tele foon 49313 32087 35166 op Zaterdag 22 Juni a.s. tot 11 uur 's avonds geopend zijn en op Zondag 23 Juni vanaf 6 uur v.mj ge opend worden om zoolang de voorraad strekt aan alle aanvragen te voldoen. Het plaatsbureau van „Zes Eeuwen" ligt 10 minuten van het Centraal Station. —X— GELUKWENSCH VAN DEN PAUS AAN DE ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Z. H. de Paus heeft bij gelegenheid van de a.s. viering van het eeuwfeest der Sl Vincentiusvereeniging in Nederland op 24 Juk aan den president van den Hoefdraad een persoonlijk schrijven gezonden, waarin Z. H. zijn groote waardeering uitspreekt over den zegenrijken arbeid der vcreoni- ging en leden, weldoeners en bezochte ge zinnen zijn Apostolischen zegen schenkt. oooooooo Weersverwachting oooonooo. 2 tot Zaterdagavond. g Heldere nacht. Overdag vry zonnig o weer, overwegend droog. Veranderlij- o 6 ke wind. Iets warmer. ooooooooooooooooooooo^oooooocooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1