3)e CekLelve Qoix/iamX ARNOLD MEIJER voor den rechtbank De leegplundering van Nederland Het gezag der Republiek brokkelt af Koning Umberto wil nog niet weg DONDERDAG 13 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10806 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Blind anti-papisme [JE WIJSBEGEERTE is een wetenschap, „*^die naast de andere wetenschappen en ook naast het geloof en den godsdienst een onafhankelijke plaats inneemt". „De katho liek zal zich dan ook bij zijm wijsgeerig denken enkel en alleen door de rede laten leiden". Zoo verklaarde Prof. Dr. F. Sas sen 'bij de aanvaarding van het ambt van hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit op 17 Mei j.l. De stelling, dat geloof en wetenschap met elkaar in strijd zijn, wordt tegenwoordig wel door geen enkel wetenschappelijk man meer ernstig geponeerd, miaar tooh tóch heeft de propaganda van deze stelling in veler mentaliteit sporen nagelaten. Zon der dat ook maar iemand er oyer gedacht heeft, daarop afwerend te reageeren, heeft prof. Sassen bij de aanvaarding van het hoogleeraarsamlbt aan Nederland's oudste universiteit zoo positief mogelijk geconsta teerd: Voor den katholiek heeft iedere we tenschap een zelfstandige plaats; hij laat zich bij zijn wetenschappelijke studde en kel en alleen leiden door de rede. Zoo is het óókin de politiek, in de staatkunde, in het staatsbestuur En dat moet nu toch ook eens door al len worden erkend! Wat zich heeft afge speeld rondom de aanstaande benoeming van een burgemeester te Arnhem bewijst, dat het 'bekrompen anti-papistme nóg leeft. Wij komen op dat Arnhemsche gebeuren oven terug. Niemand protesteert, als tot 'burgemeesiter eener gemeente wordt be noemd een protestant, een liberaal, een so cialist, omdat in die gemeente niet de absolutie meedeiheid der bevolking pro testant, liberaal of katholiek is. Men doet dat wèl, als er, zooals in Arnhem, een ka tholiek wordt voorgedragen. En waarom? Waarom? Duizend gulden voor de armen der Ned. Herv. Gemeente te Arnhem, als de Kerkeraad dier gemeente, die geprotes teerd heeft, één fatsoenlijk motief kan aan voeren! Als hij uit een katholiek beginsel kan conclu'deeren, dat een katholiek bur gemeester als zoodanig niet met even groo- te zelfstandigheid een gemeente kan be sturen als wie dan ook, zich niet alléén en uitsluitend laat leiden door het ware be lang der gehééle bevolking. Men kan zijn- houding niet motiveeren, men redeneert niet, men is: anti-papist! In het urgentie-program van de Katho lieke Volkspartij, vóór de verkiezingen ge publiceerd, kan men niet één punt noemen niet één punt uit de vele dat niet zou kunnen worden aanvaard door een niet- fcatholiek, omdat hij niet katholiek is. Al onze verlangens op staatkundig terrein (ook dn de gemeentelijke politiek) zijn óf een eisch van óf minstens in overeenstemming met de natuurwet, die door allen als norm moet worden aanvaard. Dit is de waarheid en de werkelijkheid, waarvoor het antipapisme de oogen wil sluiten. DE MOEFTI WEER TERECHT. Dr. Lannous, secretaris van het Arabi sche Hooge Comité, heeft medegedeeld dat de Moefti van Jeruzalem „veilig is". Waar schijnlijk is hij in Syrië. De Moefti heeft bijna veertien dagen geleden in een Ame- rikaansch vliegtuig Frankrijk verlaten met behulp van een valsch paspoort. TRIEST IS ONGERUST. Joego-Slavië zou Triest bij verrassing willen nemen, zoo gaat het gerucht door deze omstreden stad aan de Adriatische Zee. Ofschoon het gerucht door niets be vestigd wordt, is men te Triest in een vreesachtige stemming. Handel en industrié staan stil. Italiaansche zakenlieden treffen voorbereidingen om de stad te verlaten. WAS PRECIES TIEN UUR toen Arnold Meijer de civiele zaal van het Bos sche Hof werd binnengeleid om de behandeling van zijn zaak door het Bijzonder Gerechtshof mede te maken. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met verslaggevers en belang stellenden en er heerschte een sfeer van spanning. Gedurende zijn ondervraging betoogde Arnold Meijer, dat het schrijven van zijn artikelen niet alleen diende om zijn volgelingen voor te lichten, maar ook om de bezettingsautoriteiten te bewegen een voor Neder land gunstige politiek te voeren. De artikelen werden dan ook altijd in het Duitsch vertaald en aan de autoriteiten verstrekt. Meijer verklaarde, toen de pre sident hem er op wees, dat de passages in de ten lastelegging hem toch tot slecht Nederlander stem pelden, dat hij zich steeds gehouden had aan de voorschriften van de Nederlandsche regeering van 1939 en zelfs nog verder was gegaan in den goeden zin. Eisch 5 jaar! Men moet de aangehaalde uitlatingen dan ook zien in onverbrekelijk verband met het tijdstip, waarop, en de gebeurtenissen, in verband waarmede zij geschreven werden. Sommige zijn zeer duidelijk gericht tegen de N.S.B. President: „Maar ondertusschen ijverde u toch voor duurzame vriendschap en sa- mênwerking met Duitschland". Meijer: Politiek is bereiken van het mo gelijke. Ik moest door sommige vriendelijk geschreven uitlatingen het den Duitschers mogelijk maken op mijn voorstellen in te gaan. President: Maar hebt u zich dan niet ge realiseerd, dat het publiek uw bedoelingen zou misverstaan? Meijer: Het publiek las over die pas sages heen, zooals. over alle propaganda en wist precies wat het wel serieus moest ne men. „Wat ik als mijn voornaamste taak zag, aldus Meijer, was het verhinderen, dat Mussert aan de macht kwam, want dat be- teekende annexatie". Hij vertelde in dit verband, dat de Duitschers kort na de ca pitulatie bij hem kwamen en hem zeiden: „Wij moeten van Mussert niets hebben, u bent onze man" en dat hij toen direct ge zegd heeft: „Eerst moet de oorlog gewon nen zijn en blijken, dat de rechten van ons volk worden geëerbiedigd. Ik had voor mij zelf kunnen bereiken, wat ik wilde in deze dagen, maar heb altijd het Nederlandsche belang voorop gesteld", aldus de be klaagde. Opnieuw gaan dan de vragen over het onderwerp, dat Meijer hechte samenwer king met Duitschland propageerde voor het geval, dat zij zijn voorwaarden inwilligden, waarop Meijer weer betoogt, dat hy die voorwaarden met opzet zoodanig koos, dat inwilliging uitgesloten was. Als Meijer daarna toegeeft, dat verschil lende zijner uitlatingen achteraf minder fraai gevonden moeten worden, zegt de president: Uw fout en het gevaarlijke van uw optreden was, dat u zelf hebt willen uitmaken, wat goéd vaderlandsch was en wat niet. Meijer: Inderdaad, mijnheer de president, als ik niets gedaan had, had ik ook geen fouten kunnen maken. Dan komt Meijers oproep voor het anti- bolsjewistische legioen ter sprake. Meijer ontkent, dat Rusland ook bondgenoot was. De rede van de Koningin van 24 Juni, waarin zij zeide, dat wij samen met Rus land vochten tegen den vijand, kende hij op dat moment niet. Bovendien was de be doeling van den opfoep juist de vorming van een legioen te voorkomen, althans op ss' kruisverhoor Seyi geëindigd Het kruisverhoor door den Franschen aanklager over de rol van Seyss Inquart in Nederland is gistermorgen geëindigd. Seyss zeide, dat van het in beslag genomen Joodsche vermogen veertien millioen zijn gebruikt om het kamp in, Vucht in te rich ten. De rest, ongeveer vierhonderd mil lioen was niet door het Rijk benut, doch nog aanwezig in het „Vermoegen- und Rentenanstalt" „Hebt u niet gedreigd, dat het Nederlandsche volk zou hongeren voor de spoorwegstaking?" vroeg Dutoe- rest. Seyss gaf toe, een embargo op sche pen te hebben gelegd, doch zeide dat deze maatregel niet een groot practisch effect had, daar het verkeer toch reeds was on derbroken door de scheepsvorderingen der weermacht. Ten aanzien van de economi sche plundering zeide Seyss. dat hij vol komen begreep, dat het Nederlandsche volk de Duitsche economische maatregelen als plundering ondervond, doch hij hield vol, dat deze kwalificatie juridisch niet te rechtvaardigen was. Wel mochten de Duitsche soldaten boter, kaas en andere dingen onbeperkt naar huis zenden en meenemen zooveel zij dragen konden, maarzij betaalden toch alles! Ook de maatregel, die reeds in de eer ste maanden der bezetting genomen werd: de wederzijdsche verplichting der Neder landsche en Duitsche Centrale Bank tot het. aannemen van beider valuta's werd ter sprake gebracht. Dubenest citeerde uit Seyss' rapport aan Berlijn, van 19 Juli 1940, de passage, waarin hij dezen maatre gel reeds de eerste stap op den weg van de opheffing van Nederlands economische on afhankelijkheid noemde. Seyss gaf thans toe, dat hij de beteekenis van dezen maatregel toen had overschat. Seyss' advocaat Steinbauer legde nog oooooooo- oooooooo Weersverwachting g tot Vrijdagavond. 5 In het binnenland meest matige, langs de kust krachtige wind tusschen c N.O. en N. W. Half of waar bewolkt o g met kans op eenige regen, ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo als bewijsstuk de sterfte-cijfers in Neder land over, om aan te toonen, dat onder het bestuur van Seyss Inquart de volksgezond heid niet sterk achteruitgegaan was. „Mis schien had ik nog meer kunnen verhinde ren en het spijt mij wanneer dat niet ge beurd is", aldus de woorden, waarmee Seyss zijn getuigenis over Nederland be sloot. Vandaag worden nog verschillende ge tuigen gehoord o.a. dr. Hirschfeld. OP KORTE GOLF BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft gisteren zon der discussie aangenomen het wetsontwerp inzake hoogere vergoeding Tweede Kamer, ieden (5000 gld. 's jaars en itO gld. pen sioen voor ieder zittingsjaar met een maximum van 30i>1 gld.). Te Scheveuingen is bij het zwemmen in zee een 18-jarige jongen verdronken. Het eerste slacmclfcr. Van de N.V. Wilton-Feyenoord te Schiedam waren de directeuren gearres- Teerd, als verdacht van collaboratie met den vijand. Deze en ander personeel van de firma zijn nu vrijgelaten in afwachting van een nader onriertoeK. Zij waren ongeveer dertien maanden gedetineerd. BUITENLAND. Volgens de ,.Risorgimento" zal koning Umberto, waarneer hij Italië gaat verlaten, den naam „graaf van Sarra" aannemen; Sarra is een plaatsje bij Aosta, waar Um berto een kasteel bezit. De ongeregeldheden te Rome duren voort. Tallooze personen werden gearres teerd of gewond. 25.000 Britsch-Indische arbeiders op rubber- en theeplantages op Ceylon zijn voor onbepaalden tijd in staking gegaan. Zij vragen volle burgerrechten voor In diërs op Ceylon. De Engelsche koning en koningin brachten Dinsdag met koningin Mary een bezoek aan Hampton Court, waar door de regeering een avond werd aangeboden aan de bezoekers van de Dominions en de an dere landen. Ook Nederlandsche officieren waren daarbij aanwezig. Volgens luitenant-kolonel Ankakrona zullen na 1 Juli in Duitschland alleen nog de Berlijnsche kinderen door het Zweed- sche Roode Kruis worden gevoed. IN DE BEKLAAGDENBANK. te houden, zulks volgens het reeds eerder genoemde recept, namelijk door voorwaar den te stellen, die de Duitschers zeker niet zouden inwilligen. Hierna verklaarden getuigen Pétillon en Dr. van Schaïk dat de actie voor het le gioen slechts een manoeuvre was. Requisitoir. In de namiddagzitting begon het requi sitoir van den procureur-fiscaal mr. F. A. G. Deelen, die dit aanving met een over zicht van zijn beleid inzake de arrestatie van Meijer. De procureur-fiscaal protes teerde fel tegen het feit, dat zonder zijn voorkennis en toestemming in zijn ambts gebied van officiëele zijde maatregelen in dc zaak-Meyer zijn genomen. „Dat is on aanvaardbaar", aldus mr. Deelen, „en het is merkwaardig, dat noch de procureur-fis caal, noch de Directeur-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging, noch de minis ter van Justitie, doch alleen de Algemeen Gemachtigde van de regeering (Koos Vor- rink) op de hoogte werd gehouden van de stand der nasporingen. Uit de mededeelin- gen van den procureur-fiscaal bleek tot verbazing van alle aanwezigen, dat een en ander geschiedde in overleg met minister president Schermerhorn en den minister van Oorlog, mr. Meynen. Vervolgens ging mr. Deelen over tot de bespreking van de ten laste legging: Aan den vijand hulp verleen en omvat ook propaganda maken ten gunste van den vijand. De geest van Meyer's aantal arti kelen kan bezwaarlijk vaderlandsch wor den genoemd. Op het vliegveld Deelen nabij Arn hem werd door het Oanadeesclie leger een groote hoeveel heid oorlogsmate riaal achtergela ten. Dit materiaal, dat door de Neder landsche overheid werd aan gekoch t wordt thans gedeel telik voor particu lieren beschikbaar gesteld. Van de on geveer 28.000 voer tuigen zullen en 13000 door het Ned. leger worden over genomen. 1 Verdachte had de wankelmoedigen moe ten schragen. Hij had er de gelegenheid en de capaciteiten voor, maar hij schreef: wij zullen, als Duitschland ons onze wenschen vervult, beminnen, wat Duitschland be mint, en haten, wat Duitschland haat, en hij propageert daarmede den verschrikke- lijk.en Duitscherf haat. Terwijl alles wat jong en flink is in Ne derland tracht verbinding te zoeken met Engeland, schrijft Meyer over „het voor zijn bondgenooten genadelooze en trouwe- looze Engeland", zoo ging de procureur fiscaal voort en hij las uit elk artikel die zinnen voor, „waarmede Meyer speelde in de kaart van den bezetter en zich distan- cieerde van zijn eigen landgenoooten". „Ik wil aannemen", aldus vervolgde mr. Deelen, „dat de nationaal-fronters zich door deze deutsch-freundliche uitlatingen niet van de wijs hebben laten brengen, maar het waren er slechts 12.000. Als wij aannemen, dat de bedoeling van verdachte goed is geweest, dan waren de middelen, die hij aanwendde toch nog fout en ondeug delijk en zij maken hem strafbaar". Men moet respect hebben voor de wijze, waar op verdachte gestreden heeft tegen de N.S. B. en spreker kent persoonlijk geen ande ren dagblad-schrijver, die zoo fel en zoo openlijk tegen de N.S.B. fulmineerde. Dat boezemt ontzag in. Had hij dezelfde hou ding aangenomen tegenover de Duitschers, verdachte zou hier niet hebben gestaan. „Ik zie", aldus de procureur-fiscaal „Arnold Meyer niet als een verrader, maar wel als iemand, die door zijn geschriften een fu- nesten invloed had op de massa". Hij requi- reerde hierna 5 jaar gevangenisstraf, ont zetting uit de kiesrechten en het verbod om een ambt te beklceden. Voor verdediging zie Pag. 2. Indonesiërs zijn pessimistisch Volgens een bijzonderen correspondent van het A.N.P. te Batavia is de politieke si tuatie in Indonesië thans ingewikkelder dan ooit. Ten aanzien van de onderhandelingen valt aan beide zijden, vooral echter aan de Indonesische, een licht pessimisme te con- stateeren. Het, groote twistpunt is de opne ming van Sumatra binnen het kader der re publiek, waarvarf de Nederlandsche regee ring slechts wil weten, als blijkt, dat de be- Officieele Bonnenlijst Voor de eerste helft van de 7e periode 1946 (9 tot en met 22 Juni). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606: 531 alg. 250 gram jam, stroop, enz. 332 alg. 100 gram koffie 333 alg. 50 gram cacao. 335 alg. 250 gram waschpoeder. A 61 reserve 1 ei. Bonkaarten KF 606: 379 reserve 125 gram boter Bonkaarten LA, LB, LC 606; A 50 melk 2 liter melk 3 50, C 50 melk 3 liter melk 244 aardappelen 1 kg. aardappelen 245 aardappelen 200 gram brood. Bonkaarten KD KE 606: 821 alg. 250 gram jam, stroop enz. 832 alg. 50 gr. cacao. 833 alg, 250 gram waschpoeder Bonkaarten KG 606: 877 BMV 125 gram boter 878 suiker 400 gram suiker BONKAARTEN LD, LE 606: D 50, E 50 melk 6 liter melk 744 aardappelen 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz.: T 32 2 rantsoenen tabaksartikelen V 32 100 gram chocolade of suikerwerken X32 100 gram chocolade of suikerwerken BRANDSTOFFENBONNEN NOG NIET GELDIG VERKLAARD. Er wordt op gewezen dat de bonnen van de kaarten WA 606 en WH 606 nog niet geldig verklaard zijn. zoodat hierop nog geen brandstof mag worden afgeleverd. PETROLEUM OP BONNEN 334 en 834. Gedurende het tijdvak van 16 Juni tot en met 13 Juli is op de bonnen 334 en 834 algemeen 2 liter petroleum Verkrijgbaar. DE PRIJZEN VAN NIEUWE AARDAPPELEN. De nieuwe aardappelen worden met in gang van Maandag 17 Juni in distributie gebracht. De aanvoer zal niet toereikend zijn om op all$ bonnen direct nieuwe aard appelen te verstrekken. Men zal daarom ook nog genoegen moeten nemen met oude aardappelen. De prijs voor den consument bedraagt voor nieuwe aardappelen 16 cent per kg. voor de groote en 10 ct. per kg. voor de kleine aardappelen. Voor oude aardappelen blijft, de prijs van 10 cent per kg. gehandhaafd. Bij thuisbezorging mogen deze pry-zen met 1 cent per kg. worden verhoogd. volking dat zelf wenscht. De toestand op Sumatra is evenwel nog een chaos. Boven dien zijn 'er moeilijkheden te Soerakarta, waar de toestand verward is en waar zelfs sprake is geweest van een kleine revolutie tegen de repbliek. Op Oost-Java nemen Soetoms en zijn vol gelingen tegenover het republikeinsche ge zag op z'n minst genomen een ondiscipli naire houding aan. En ten slotte hebben de gebeurtenissen te Tangerang (de moord op de Chineezen) aan het gezag van de republiek weinig goed ge daan. Volgens inlichtingen van des kundi- gen is het gezag der republiek in het bin nenland van Java aan het afbrokkelen. Al deze feiten leiden ertoe, dat het be weerde feitelijke gezag van de republiek en de uitwerkingskracht daarvan een der hoofdargumenten der republikeinen voor de buitenwereld, inclusief Nederland, een min of meer tijfelachtig aanzien krijgen. Geen wonder, dat de Indonesiërs pessi mistisch gestemd zijn. Volgens sommige berichten zou Sjahrir verklaard hebben, dat de afkondiging van den staat van beleg op Java „Indonesië op voet van oorlog heeft gebracht". Australië's onbegrijpelijke houding. Bericht wordt, dat er volgende week in het Australische parlement een motie van afkeuring zal worden ingediend in zake de „Piet Hein"-kwestie. De leden van'de oppositie zijn verontrust over het steeds slechter worden van de be trekkingen tusschen Nederland en de Australisch eregeering. De regeering zal er van worden beschuldigd de communisten haar buitenlandsche politiek te hebben la ten voorschrijven. Het geval van de „Piet Hein" wordt beschouwd als het toppunt in de reeks niet-uitgelokte beleedigingen, die een bevriende natie zijn aangedaan. Afgewezen T"VE LABOURPARTIJ in Engeland heeft het verzoek van de communisten om samen één partij te vormen met een over weldigende meerderheid verworpen. Zij moest er niets van hebben, de La bo urpart ij. Zij heeft reeds meermalen onomwonden te kennen gegeven, dpt zij niets te maken wil hebben met een partij die zijn direc tieven van buiten ontvangt en die van daag verwerpt wat «ij gisteren prees en waarin men alieen maar een marionnet- tenfunctie vervuilden kan. Niet alleen ech ter dat zij met meer dan 2y? millioen stemmen de fusie met de communisten verwierp, zij veranderde bovendien haar constitutie zoodanig, dat hernieuwde aan vragen der communistische partij automa tisch kunnen worden verworpen. Zij heeft hiermede aan het gevrij der communisten en aan de herhaalde aanzoe ken thans een radicaal einde gemaakt. Ondubbelzinnig zijn de communisten af gewezen; het is te hopen dat het N. V. V. en anderen zich aan dit voorbeeld zullen spiegelen. Vóór Nederland Tegen de E. V. C. Er wordt nog altijd GESTAAKT in Amsterdam en Rotterdam. Maar dit beteefkent gelukkig niet meer, dat de sche pen niet worden gelost De zaak draait, al ds het stroef en traag. En waar onze voed selpositie en de voorziening van de indus trie van dag tert dag afhankelijk is van de aanvoer, is het voor iedereen duidelijk, dat het volhouden van deze staking steeds dui delijker een misdaad blijkt "ten opzichte van het geheele Nederlandsche volk. Dit temeer waar deze staking niet be gonnen is om verbetering van arbeidsvoor waarden, maar om de erkenning vaq de E.V.C., de communistische vakcentrale, of zooals men ze. geestig maar raak. heeft ge typeerd, de .Eeuwige Vecht Club". De E.V.C. wordt niet erkend omdat zij izich niet houdt zooals men het tegen woordig uitdrukt „aan de regels van het spel", hetgeen feitelijk niets anders zeg gen wil als „ze houden zich niet aan de af spraak en niet aan het gegeven woobd". De E.V.C. wenscht niet deel te nemen aan de Stichting van de Arbeid en zij sa boteert practisch ieder overleg. De regeering-Schermerhorn heeft ten op zichte van deze heele zaak een tweeslach tige houding aangenomen en daar plukken wij nu de zure vrachten van, en het is de trieste erfenis, die de nieuwe regeering thuisgestuurd krijgt. Het kan niet duidelijk genoeg gezegd wobden en iedere Nederlander moet het goed weten: het is de tactiek van de E.V.C. om op een of andere manier de dictatuur te vestigen, waarin zij alles en een ander niets meer te zeggen heeft. Waar de leiders van de staking zelf toe geven dat deze stakingen voor de Neder landsche gemeenschap ontzaggelijk veel nadeel brengen, bewijzen zij daarmee dui delijk, dat het hun niet gaat om. het belang van het Nederlandsche vol'k, om het belang van den arbeider, maar om hun commu nistische waahbeelden. Vebder zijn ze goochem genoeg om niet te laten merken waar ze het geld vandaan halen om dit alles te financieren. Maar iedere Nederlander zij op /zijn hoede en iedere Nederlander moet alles doen om dit comimiuniistische streven le brelven. Vóór Nederland. Tegen de E.V.C. Maakt uog aanspraak op sonvereiniteit Koning Umberto van Italië heeft nog altijd niet zijn land verdaten. Wel heeft hij zich uit Rome teruggetrokken. Hij be vindt zich thans te San Rossora in de om geving van Pisa. Markies Lucifero heeft gisteren aan den Italiaansche ministerraad een brief van den koning overhandigd, waarin deze zegt te verwachten, dat de samenwerking tusschen koning en minis ters zal voortduren, zoolang de^ definitieve uitslag van het referendnum, nog niet be kend gemaakt is hetgeen op 18 Juni zou gebeuren. De ministerraad heeft hierop geantwoord, dat de bevoegdheden van het staatshoofd wettelijk zijn overgegaan op den voorzitter van den ministerraad. t Van links dringt men er bij den premier op aan, dat hij officieel zal afkondigen, dat hi.» hoofd van den staat is. De links ge oriënteerde bladen willen Umberto buiten de wet stellen en doen airesteereen, als hij na die afkondiging nog langer aanspraak zou maken op de souvereiniteit. In Napels, een uitgesproken monarchis tische stad, had men gisterenavond repu blikeinsche demonstraties georganiseerd, doch deze zijn op order van den minister van binnenlandsche zaken uitgesteld. In de stad zijn aanzienlijke versterkingen aan gekomen. RADIO voor Vrijdag. HILVERSUM I. 8.50 Voor de huisvrouw; 9.Fransch programma; 10.Morgenwijding; 10.20 Ziekenbezoek; 10.45 Piano-recital; 12.Ne- derl. muziek; 14.20 Omroep kamerorkest; 15.23 Hoorspel; 16.30 Kampéeren; 20.08 Bach-cantate; 21.Op de brug; 22.15 Can tabile-septet. HILVERSUM II. 9.05 Pluk den dag; 11.15 Als de ziele luis tert; 11.30 Pianorecital; 12.15 Voordracht; 14.30 Solemneel ziekenlof; 16.30 Pianower- ken van Chopin; 17.Voor de studeerende jeugd; 18.Dinermuziek; 20.05 Volkslie deren uit alle landen; 21.Op de brug; 22 30 Ensemble Nina Dolce. Vorming Plaatselijke Unie v. h. Bouw bedrijf. Uit de besturen van de Alge- meene-, Nederlandsch Christelijke- en Roomsch Katholieke Bouwarbeidenbond is gevormd de Plaatselijke Unie voor het Bouwbedrijf. Het secretariaat is gevestigd Driftstraat 80, Leiden.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1