Sowjet-opvatting DE hindernis voor den vrede België wint van Nederland Studenten spelen „Des Heilands Tqin" WOENSDAG 5 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10800 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Wat nu verwacht wordt „I'VE REPUBLIKEINSCHE VOLKSPAR- U TIJ is nu Frankrijks grootste partij". (Deze partij bestaat voor de overgroote meerderheid uit Katholieken). „Italië's Katholieken hebben de leiding". (Bedoeld is de' Christel ij k-democratische partij in Italië). „De Katholieke Volkspartij in Nederland is de grootste partij". Enkele groote koppen uit de pers van de laatste dagen. Verblijdende feiten! Maar óók feiten, die een zwaren plicht 'opleggen aan de Katholiekên in de verschil lende landen en wij denken het eerst aan Nederland, omdat wij voor óns land direct mede-verantwoordelijkheid dragen. Op de Katholieken rust de zware plicht, om nu te beantwoorden aan de verwach ting, die na den oorlog klaarblijkelijk op hen is gebouwd: de verwachting, dat zij zullen voeren een krachtige principieëele christelijke vooruitstrevende politiek. De menschheid snakt na de oorlogsjaren naar recht en vrijheid ware vrijheid consequent doorgevoerd voor allen, die in derdaad het goede wallen, en voor alle maatschappelijke standen in het sociale leven. Ook onder de niet-Katholieken zijn er velen, die het volkomen eens^zijn al zijn zij er zich niet klaar van bewust met wat Z.H. de Paus j.l. Zaterdag zeide in zijn ra dio-rede, toen hij constateerde, dat de Ka tholieken „sterker zijn dan hun tegenstan ders, omdat hun innerlijke overtuigingen waar. oprecht en samenhangend zijn en ge baseerd zijn op eeuwige beginselen en niet op valsche begrippen, op verkeerde con structies, op bedriegelijke leuzen of op oogenbliksoplossingen." De waarheid van deze woorden hebben zij gezien in den achter ons liggenden tijd. De waarheid van deze woorden willen zij nu in dezen nieuwen tijd zien in de politiek, w^Jke door de katholieken zal worden ge voerd. Een politiek, die op de eeuwige beginse len, vastgelegd in de menschelijke natuur, bouwt, in waarheid en oprechtheid en in samenhangende orde, een maatschappij, waarin de menschen, als zij in hun persoon lijk leven mét Gods genade meewerken, gjelukkig kunnen leven. PRINS EN PRINSES NAAR LONDEN. Prinses Juliana en prins Bernhard gaan Vrijdag per vliegtuig naar Londen in ver band met de Victory Parade, die daar Za terdag a.s. gehouden wordt. Engeland en Sowjet-Rusland p ISTEREN WERD IN HET LAGERHUIS het tweedaagsch debat geopend betreffende de buitenlandsche politiek van Groot-Brittannië. Bevin heeft dit debat geopend JL met een openhartige rede waarin hij de moeilijkheden niet uit den weg ging. Hij ver klaarde: „Alleen met de onbelemmerde medewerking van de Sowjet-Unie kan er in Europa van een duurzamen vrede sprake zijn. De opvatting der Sowjets, die hierop zou neerkomen, dat alleen het Sowjetstelsel democratisch is en alle overige systemen openlijk of bedekt fascistisch zijn, keur ik af en ik noem deze opvatting een der groot ste hindernissen voor den vrede. Rusland's eischen onaanvaardbaar Bevin wees er op, dat het Russisch-Brit- sche vriendschapsverdrag tot 50 jaar te verlengen, door Rusland was afgewezen. „Als Molotof praat van dicteeren, dan weeft hij heel goed, dat dit onjuist is, en ik neem een dergelijke manier van spreken van Mo- lotoff ook zeer kwalijk. De Russen schijnen te denken, dat hun veiligheid alleen gewaarborgd is, als ieder ander land hun systeem overneemt. Europeesche problemen. Vervolgens stprak Bevin over de verschil lende Europeesche problemen. Sprekende over het verkeer op de Euro peesche rivieren vroeg Bevin zich af wat de werkelijke Sovjet-belangen in de Do- naustaten zijn. Aangaande het Italiaansch- Joego-Slavische 'grensprobleem merkte hij op, dat het Sovjet-voorstel zou bettoeekenen: alle Slovenen uit Italië maar meer dan 500.000 Italianen in Joego-Slavië. „k kan er niet toe komen", zei Bevin, „Triëst af te staan aan Joego-Slavië. Triëst moet gen in ternationale haven worden en niet een in ternationale pion in het politieke schaak spel". Engeland had getracht handel so vereen- komsteh te sluiten met Roemenië, Honga rije en ander landen, maar was overal op moeiïijkhede n gedtuit. Italië en Duitschland. Miet betrekking tot Eritrea en Somali- land verklaarde Bevin, dat hij het onrecht vaardig van Molotof vond Groot-Brittan nië er van te beschuldigen ten koste van Italië zijn imperium te willen uitbreiden. Engeland kan ook niet goedkeuren, dat de Sovjet-zone in Duitschland gesloten blijft, terwijl de Britsche open staat voor-inspec tie. Voorts is het Engeland niet mogelijk 80.000.000 pond per jaar uit te trekken om PAARDENSPORT Voor de eerste maal in de geschiedenis der dravers vond op Zondag 2 Juni in het Hippodrome Henri van den Hende te Kortrijk in België een interland-wedstrijd plaats tusschen officieel samengestelde equipes van Belgische- en Nederlandsche harddravers. De belangstelling van het pu bliek was voor deze internationale ont moeting enorm groot, terwijl de wedstrij den zelf op hoo,g sportief peil stonden. Het internationale gedeelte der wedstrijd begon met een course voor 4-jarigen, welke een Nederlandsche overwinning op leverde door een buitengewone prestatie van het in Nederland gefokte paard Ju liana Lee, gereden door den eigenaar H. de Vries. De interlandwedstrijd leverde een puntenoverwinning voor België op nl. 43 tegen 33 voor Nederland. Tenslotte vond in het kader dezer ont moeting een match a deux plaats tusschen de bekende paarden Quick Star (België) en Quick Williams (Nederland) welke match door eerstgenoemde werd gewonnen met een tijdverschil van 7. sec. De return-wedstrijd zal op 14 Juni a.s. op de renbaan Duindigt bij- Den Haag plaats vinden. Internationale match voor 4-jarigen: 1. De volledige uitslagen luiden als volgt: Juliana Lee 3.17.2 1.27; 2. Cliquot 3.18 1.28; 3. Captain Haig 3.19.3 1.28.6; 4. Junoschka 3.20.2 1.28.9; 5. Crock 3.21 1.29.3; 6. Jonker Axkit 2.23.2 1.29.8; 7. Jacoba 3.75 1.31.1; 8. Consul Madden Internationale match voor 5 en 6-jarige: 1. Argus 3.12.4 1.25.5; 2. Hanover 3.13.1 1.25.8; 3. Buffalo Bill 3.13.5 1.26.9; 4. Belle Quamelie 3.14 1.27.1; 5. Apiness 3.1.2 1.26.8; 6. Holland Hanover 3.19.5 1.28.6; 7. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Prof. Romme heeft ontslag genomen als Rijksbemiddelaar in verband met drukke werkzaamheden. De Internationale Christelijke Vak beweging houdt te Amsterdam een congres, dat gisteren is geopend. Onder den naam S.D.A.P. mogen geen politieke bijeenkomsten worden ge houden. Dit is juridisch ontoelaatbaar, al dus het bestuur van de S.D.A.P. in liqui datie. De E.V.C. heeft minister Drees en den Staat gedagvaard, omdat den arbeidsbu- reaux opdracht is gegeven, havenarbeiders, die weigeren in de plaats van de stakers te arbeiden, van steun uit te sluiten. De Katholieke Kleermakersbond heeft geprotesteerd tegen de nieuwe prijzenbe schikking, en verklaard, zich te houden aan de Prij zenbeschikking Textielhandel 1945. Indien maatregelen volgen, zal men aflevering van nieuwe werkstukken sta ken. Voor onze bloembollen groeit In En geland de belangstelling, aldus de heer Louwes, leider van de Nederl. delegatie op het thans geëindigde internationale land- bouwcongres. WEERSVERWACHTING tot Donderdagavond. Aanvankelijk krachtige, tijdelijk storm achtige, later langzaam afnemende wind tusschen Z.W. en W, Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele regenbuien. Iets kouder. Intrepid; 8. Illustre Hanover (ingehouden). Internationale match: 1. Quick Star 3.04 1.21.8; 2. Quick Williams 3.11.4 1.24.9. VOETBAL. Uitslagen L.B.V. van Zondag 2 Juni. lste kl. B. SJC 2Forehoite 2, 20. lste kl. D: DOCOS 2—UVS 5 1—10; ASC 4 KRV 70, ASC 4 kampioen. 2de kl. A.: DOSR 2Alphen 4, 56; Alph. Boys 2 Nic. Bos 2 61; Altior 2Alphen 5, Alphen 5 niet opgekomen. 2de kl. B.: Warmunda 2 Lisse 4, 23; SJC 4Warmunda 3, 42; Kagia 2Teijlingen 4, 24. 3de kl. A.: Alph. Boys 3Altior 4, l-r-0, Alph. Boys 3 kampioen. 3de kl. B.: ASC 7DOCOS 4 9 3; Roodenburg 4UVS 7 32; Roodenburg 5—DSB 3 31. 3de kl. C. Meerburg 2ASC 8, 76, Roodenburg 6UVS 8, 31. Jun. A afd. At Altior (B)DOSR 07; Altior (A)Nic. Boys 61. Afd. C. Lugd.DO COS (A) 3—2. Afd. D: UVS (B)—LFC (B) 3—0; DOCOS (B)—LFC (A), 0—15 ATHLETIEK. DÓCOS. Zooals reeds in het kort ge meld, vond een vergadering plaats ter op richting van een R.K. Dames Athletiek- vereeniging. Hoewel een grootere opkomst verwacht werd, kon er toch direct een flink aantal ledeen ingeschreven worden.' Aanvankelijk leverde het athletiekmate- riaal. vooral gymschoenen, moeilijkheden op, doch deze zullen zeer spoedig opge lost worden. Het bestuur werd als volgt samenge.- steld: Mej. G. Devilee, Haagweg 45a, voor zitster; Mej. C. Averdieck, Melchior Treub- laan 4, secr.esse; Mej, A. Broekhof, Pas teurstraat 14a, penn.esse. Aan deze adres sen kan men zich als lid melden en zullen ook nadere inlichtingen verstrekt worden. Op de trainingsavonden, die zoo spoedig mogelijk beginnen, en waarvoor nadere mededeelingen volgen, kunnen nieuwe leden zich eveneens melden." In de Limburgsche mijnen is de hoog ste weekproductie bereikt sedert de bevrij ding. Er zijn nu tien personen door den Raad van Cassatie ter dood veroordeeld. Van twee <is ht vonnis voltrokken: Max Blokzijl en ir. Mussert. Met personen in Duitschland kan men nog steeds niet vanuit Nederland corres- pondeeren. Brieven blijven in Nederland totdat er vergunning is, om deze door te zenden. BUITENLAND. In den Keulschen Dom is een stalen geraamte opgericht, om een begin te kun nen maken met het herstel van muren en gewelven- Tengevolge van explosies was het dak van het middenschip bijna geheel ingestort. Thans heeft men deze opening voor driekwart afgedekt. Spoedig zal men ook beginnen om nieuwe ramen in den Dom aan te brengen. De Engelsche minister voor Landbouw heeft op een persconferentie te Londen medegedeeld, dialt er voor den komenden winter een „zeer tragische, bijna ramp zalige venmindering in het veevoéderrant- soen van gemiddeld 40 pet. moet plaats heb ben". Alleen werkpaarden vallen buiten deze regeling. Het aantal dooden, als gevolg van de aardbeving in het Oosten van Anatolië, be draagt 400, 100 menschen werden ge wond. de Duitschers te steunen. Hij had geen bezwaren tegen het af staan van het Saar-gebied aan Frankrijk Toen Bevin dit verklaarde, werd hij toe gejuicht. Het Roergebied. Over het Roergebied zeide Bevin o.a., dat dit 'een groot oorlogs-potenitieel bevatte doch evenzeer een groot vredes -poten tie el Terwijl men nog niet tot uiteinde lijke beslissing over de toekomst van het Roergebied was gekomen, zouden de voor loop ige voorstellen op objectieve wijze met Frankrijk, Nederland Luxem burg en België in eerste instantie bespro ken kunnen worden, aldus zeide hij. Bevin zeide, dat hij zich ten volle be wust was van alle gevaren van een gecen traliseerd Duitschland; de verschillende ge zichtspunten worden thans door deskundi gen nader bestudeerd. Turkije. Bevin verklaarde, dat Engeland alles zou vermijden waardoor de onafhankelijkheid van Turkije in gevaar zou worden ge bracht en waardoor Turkije zou worden gedegradeerd tot een vazalstaat van Rus land. Hij wenschte gerechtvaardigde Russische verlangens te steunen, maar met absolute handhaving van onafhankelijkheid van Turkije. Indonesië- Over de Indonesische kwestie zei Bevin: „De terugkeer naar Batavia, begin Mei j.l., van dr. van Mook, beteekende het be gin van een nieuw stadium in de langge rekte onderhandelingen tusschen de Neder landers en de Indonesiërs. Ik verklaar te genover de Nederlanders en de Indone siërs, dat ik hoop, dat dit het eindstadium zal blijken te zijn. Ik ben niet van plan het Lagerhuis bijzonderheden over de onderhan delingen mede te deel en. daar deze op de eerste plaats de betreffende partijen aan gaan Dan maar allemaal! Aangaande een nieuwe conferentie vap de vier ministers van Buitenl. Zaken, die 15 Juni tè Parijs wordt geopend, verklaar de Bevin, dat als deze vier ministers met betrekking tot de vredesverdragen niet tot een oplossing zouden komen, hij er dan hard over dacht om alle eenentwintig landen, die aan den oorlog hebben deelgenomen de problemen voor te legen. „Als deze vier het niet kunnen, dan zul len ze allemaal mee moeten spreken." Unilever-functiouarissen staan terecht Voor de Rotterdamsche rechtbank ston den gisteren terecht de 48-jarige J. B. en de 52-jarige P. J. H. G. resp. voormalig procuratiehouder en kantoorbediende bij de Unilever verkoop centrale. Aan beiden werd ten laste gelegd het in vereeniging verduisteren van 40.000 rantsoenen mar garine en spijsvet in de periode Augustus 1945 t/m Januari 1946, terwijl bovendien B. ten laste was gelegd toeëigening van 323.230 rantsoenen spijsvet en margarine. De oficier van justitie, mr. M. S- van Oos ten, achtte het vergrijp buitengewoon zwaar en eischte tegen B., die reeds uit anderen hoofde gedetineerd is, een gevan genisstraf van 1H jaar zonder aftrek en tegen G. 1- maanden gevangenisstraf met aftrek. (Tegen uitspraken in vorige zaken van het Unilever-schandaal is de officier van justitie in hooger beroep gegaan), STATEN-GENERAAL. In het gebouw van de Tweede Kamer zijn gistermiddag de beide Kamers der Staten- Generaal (de „oude" Eerste en de „nieuwe" Tweede Kamer) in vereenigde vergadering tezamen gekomen voor de opening van de Buitengewone Zitting, welke, zooals Zijne Excellentie dr. J. L. M. Beel, die namens H. M. de Koningin de plechtigheid voltrok, zeide, duren zal tot 20 Juli a.s. de dag waar op de oude Eerste Kamer ontbonden wordt. Hierna hebben de Eerste en de Tweede Kamer afzonderlijk vergaderd. De Eerste Kamer heeft eenige wetsont werpen aangenomen. De Tweede Kamer heeft de geloofsbrie ven van de leden onderzocht. Drie gekoze nen hadden hun geloofsbrieven nog niet ingezonden;, van den heer Schorer was be richt ingekomen, dat hij zijn benoeming niet aanneemt. Vervolgens wordt op de no minatie voor voorzitter mr. v, Schiak met 91 stemmen als no. 1 geplaatst, de heer Joe- ker komt no. 2, de heer Schouten no. 3. RADIO voor Donderdag. HILVERSUM I. 9.15 Morgenwijding; 9.30 Arbeidsvitami nen; 10.30 viool en piano; 12.Lunchcon cert; 12.35 Pierre Palla, orgel; 14.Vrouw en haar huis; 16.15 Films; 19.20 Sterren a. d. radiohemel; 20.30 Aansl. Concertgebouw Amsterdam. HILVERSUM 9.Pluk den dag; 10.15 Morgendienst; 11-Zonnebloem; 12.30 Lunchconcert; 13.45 Katholieken en Protestanten; 15.20 Zang. en piano; 17.— Fluit recital; 18.— The tra vellers; 20.05 Kon. Mil. Kapel; 21.20 Trio Röntgen; 22.30 ZangrecitaL Belgische oud-strij ders van '14'18 en '40'45 hielden te Brussel een groote bijeenkomst De deel nemers met hun vaandels op de Place Poeiert- DE ITALIAANSCHE VERKIEZINGEN BRENGEN Overwinning voor de Katholieken en meerderheid voor de republiek Thans zijn de stemmen van ruim 28000 van de 35000 kiesdistricten geteld. De resul taten zijn tot nu toe, dat de Christel ijk-de- mocraten 39.3 pdt., de socialisten 21.8 pet. en de communisten 20 pet. der stemmen op zich hébben vereenigd. Volgens betrouwbare bronnen zijn in het referendum over de vraag monarchie of republiek, een millioen stemmen méér uit gebracht ten gunste van de republiek. AJLK.A. Zooals reeds met 'n enkel woorÖ gemeld, vergaderde dezer dagen te Utrecht (niet te Den Haag, zooals abusievelijk bericht) de A.R.K.A. Door den voorzitter werd geklaagd over het salarispeil van de ambtenaren, dat on verwijld verbeterd moet worden. Ontevre den was men ook over de zuivering, waar bij veel rechteloosheid moet worden ge constateerd; de komende regeeringspolitiek zal tot revisie moeten leiden. Aangenomen werden de reorganisatie voorstellen, zooals door het bestuur geprae- adviseerd. De A.R.K.A. telt thans 11.000 leden. —X— PRIJZEN VOOR DAMESHOEDEN. Met ingang van 15 Juni zullen alle door hoedenfabrikanten vervaardigde dames hoeden in de bol of rand een stempel moe ten dragen met de nummers 1 t/m 6. De nummers 1, 2 en 3 gelden voor wol- vilthoeden, waarvan de prijs ten hoogste 21.76 mag bedragen. Voor haarvilthoeden (No.s 4, 5 en 6)is de hoogste prijs 41.85. Voor het vervormen en opmaken van hoe den mag ten. hoogste ƒ7.75 worden bere kend. TOILETZEEP OP DEN ZEEPBON. Op de toewijzingen voor huishoudzeep zullen in den vervolge per rantsoen 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep verkrijgbaar zijn. DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD Volgens de laatste opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud voor arbeidersgezinnen in Maart 1946 170,1 (1938—1939 100). Dit wil dus zeggen, dat de kosten van levens onderhoud gedurende den oorlog met 70% zijn gestegen. Om het landsbelang IJ ET PAROOL kan maar niet over zijn teleurstelling heenkomen dat jle Partij van den Arbeid de verliezende partij is geworden. En gisteravond klaagde het blad: „De tijden zijn veranderd, zij roepen nu om den mian met de fantasie, den man, die ons volk bezielen zal met een volksideaal en de oogen zal openien voor een welom schreven taak". En dan komt het: „Dr. Beel is die man niét." Er wordt dan heel liefjes aan toege voegd: „Niettemin is hij een voortreffelijk man- Hij kent zijn vak, hetgeen van maar weinigen geldt. Hij is onkreukbaar, het geen van niet velen kan worden gezegd, hij wil het goede, hetgeen een deugd mag heefcen. Maar hjj mist de fantasie, die deh ziener maakt." Nu zijn we er. Men moet de fantasie van „Hel Parool" hebben en dan zal er waarschijnlijk in de toekomst meer perspectief zitten. „Hét Parool" wil met de Partij van den Arbeid in de oppositie gaan, en daarom is in de oogen van „Het Parool" dr. Beel, on danks zijn prachtige eigenschappen, niet de geschikte man. De Katholieke Volkspartij wordt vei-vre ten, da(t zij schippert en wel omdat zij te kennen geeft, dat zij het in beraad houdt om te regeeren met wie zij wil en wat, naar haar (meening, het best de democratie bevordert. Vroeger heeft de samenwerking van ka tholieken en :ocialisten alleen maar gegol den als de uiterste noodzaak. Nu de Partij van den Arbeid zich meer of minder van het louter materialisme heeft afgewend en de waarde van de chrifïtelijke beginselen wil erkennen, ligt het in de lijn' van de katholieke opvatting, dat men een derge lijk streven niet mét wantrouwen tegemoet moet treden, maar dat men de eerlijke be doelingen een goede kans moet geven. Maar het ..Parool" noemt dit schipperen en wel, omdat de Katholieke Volkspartij ook te kennen heeft gegeven, dat zij prijs stelt op een samenwerking met de christelijke partijen. Het heele streven van „Het Parool" gaat niet uit naar het landsbelang, maar naar het partybelang, want „Het Parool" is bang dat de P. v. <L A. fijn gewreven zal worden tusschen de communisten en die kiezers die de P. v. d. A. bij de laatste stemming heb ben verlaten. Wij zijn het dit keer met Koos Vorrink eens, als hij het pleidooi van „Het Parool" voor oppositie-politiek van de P. v. d. A. als kruideniers-politiek aan de kaak stelt. Intusschen ga Dr. Beel zijn weg en diene de Volkspartij het landsbelang. GELUKKIG INITIATIEF EN VERBLIJDEND RESULTAAT Er is in den oorlog veel samengewerkt tot vernietiging van den gemeenschéppe- lijken vijand en veel van die eenheid ging daarna weer verloren, zeer tot schade' van diverse belangen. Samenwerking om te komen tot een elkaar verstaan, tot een el kaar de hand reiken, niet zoozeer om maatschappelijk gewin als wel om te komen tot een Godsverheerlijking bestond er evenwel niet totdat na den oorlog de christen-studenten der Leidsche Academie de hantfen ook te dezen opzichte ineen sloegen en het voornemen maakten niet langer met wantrouwen tegenover elkaar te blijven staan, maar als mensch elkaar te leeren verstaan. Zonder de bedoe ling de geloofsverschillen te verdoezelen kan uit deze samenwerking veel goeds ge boren worden. Het bewijs daarvan wordt o.m. geleverd door de opvoêring van het Pinksterspel „Des Heilands Tuin", gister- en heden avond in de Hooglandsche Kerk. Dit godsdienstige leekenspel, geschreven door M. Nijhoff, werd door leden van de vier in den Christen Studentenraad samen werkende studentenvereenigingen opge voerd en wij mogen er aanstonds aan toe voegen, dat het een succes is geworden. Hei leekenspel, zoo verklaarde de voorz. van den Raad, de heer H. Frederiks, in een korte inleiding, stamt uit de Middel eeuwen. Het is een uitbeelding van een godsdienstige handeling, welke achter in de kerk of op het plein voor de kerk plaats vond. Dit Pinksterspel is een dergelijk gebeu ren. Het is "half liturgie, half poëem. Van de spelers eischte het een hooge mate van religieus besef en toewijding. Waar kan men zulks eigenlijk beter verwachten dan van deze studenten, die een hooge opvat ting hebben van hun christen-student-zijn? Voorbereiding en uitvoering zelf eischte groote innerlijke rust en concentratie. Waar kon men zulks beter verkrijgen dan in dit liturgisch gebeuren en in een om geving als hier? Het spel werd opgevoerd in het koor der Hooglandsche kerk. Tusschen de zes ma jestueuze pilaren hingen zwarte gordijnen met daarvoor gordijnen in beige kleur-ge drapeerd. In de ronding voor de pilaren stond een met witte lakens gedekte tafel. Het „tooneel" verbeeldde het huis te Je rusalem, waar Jezus met zijn discipelen het Laatste Avondmaal gebruikt heeft. Daar speelde zich af hetgeen na des Heeren Hemelvaart zich onder de elf dis cipelen met Maria afspeelde. Voor „spel" is er vrijwel geen plaats, uiterlijke hande ling is er vrijwel niet alles is naar bin nen gekeerd. Maar ondanks dat hebben de toeschouwers in heilige stilte toegezien en geluisterd naar wat zich daar in het licht der schijnwerpers afspeelde. Het eerste tafereel bracht de vier Sibyl- len naar voren na een korte inleiding van het blaaskwartet van het Residentie-or kest. De zieneressen uit het Romeinsche rijk, die volgens de overlevering op Pink steren in Jerusalem waren, gekomen van de vier windstreken, schetsten hoe zij ge tuigen zouden zijn van het naderend teeken Dan kwamen de elf apostelen en zetten zich aan de Avondmaalstafel. De zetel van den Christus blijft ledig. Daar zaten ze, scherp getéekend, karak teristieke koppen, in veelkleurige kleedij en Petrus begint te spreken. Hij schildert 's Heeren Hemelvaart en hoe hij zelf leids man der apostelen werd. Wij hooren hoe hij wankelmoedig is en bewonderen dan de pose van elk der overigen, Hoe ieder voor zich reageert op het gesprokene. Dan wordt Matthias in Judas' plaats gekozen. Maria komt ten tooneelHaar aan kleeding viel ons tegen; zij was in een zwart gewaad gehuld. Ondanks dat z.ij de grootste smart heeft gevoeld, ooit door een moeder gedragep, hadden we haar ons toch niet zoo voorgesteld. Was het zwart als rouw vroeger bekend1? Waarom hier geen grijs costuum, dat meer aangepast zou zijn geweest aan het algeheele decor? Het spel gaat voort en we volgen het, zien hoe de kerkbouw plaats vindt, hoe de uitstorting van den H. Geest plaats heeft, hoe Petrus bidt en predikt. Een spel van kleur en lijn, van begees tering in woord. De regie had een bescheiden, maar daar om niet gemakkelijke taak, doch Abr. van der Vies heeft er zicfc uitstekend van gé- kweten. De muzikale omlijsting van Ro bert de Roos, de verzorging van decor en costuums van Josef Hardy, de schoonheid en wijding van het kerkgebouw, alles droeg er toe bij om het geheel op te voeren en de medewerkenden verdienen slechts lof. Jammer, dat slechts 500 toeschouwers een plaats konden vinden. Meerdere op-, voeringen, buiten die van hedenavond, zouden zeker op prijs gesteld worden.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1