In den Kaleidoscoop STADSNIEUWS „Gemeentewerken" her denkt de oorlogs-helden Ten stadhuize, op het bureau van Ge meentewerken, heeft gisterenmiddag een bescheiden plechtigheid plaats gehad, welke juist in haar bescheidenheid zoo treffend was. Er werd in het trappenhuis een bronzen plaquette onthuld, ter herin nering aan Cornelis Kiljan en Johannes de Vries, die hun leven hebben gegeven voor de groote zaak der Vrijheid. Nadat aan de familie-leden en enkele genoodigden, o.a. de oud-directeur van Gemeentewerken, ir. Driessen, de vorige wethouder, de heer Wilbrink en de hui dige wethouder, de heer Jongeleen, thee was aangeboden in de directeurskamer, kwamen allen met het volledig personeel van Gemeentewerken bijeen in de aanbe stedingszaal. De directeur, ir. Boogerd, hield hier een toespraak, waarin hij de beide gevallenen herdacht. Cornelis Kiljan trad op 1 Sept. 1927 in dienst van Gemeentewerken, als hoofdopzichter, chef afdeeling bestrating en rioleering, Hij was een opgewekt en bekwaam man. Hij was ook een goed Ne derlander, hij verschafte hulp aan Joden en onderduikers. Door verraad kwam zijn menschlievendheid aan het licht, namelijk dat hij onderdak verleende aan een Jodin. Op 2 Mei 1944 werd hij gevangen geno men en naar Vught gevoerd. Dolle Dins dag werd hem noodlottig, omdat hij daar na naar het verschrikkelijke concentratie kamp bij Neuengamme is getransporteerd. Daar is hij op 27 Januari 1945 aan t.b.c. overleden. Johannes de Vries trad op 3 Juli 1936 in dienst bij de afdeeling Boekhouding. Hij was een flinke jongeman met onder nemingsgeest. Een bijzondere liefhebberij van hem was de radio-techniek, welke hem goed te pas kwam, toen in hij in Februari 1944 zich aan het ondergrondsche werk ging wijden. Hij is op 5 October 1944 in het verzet tegen den vijand gevallen. Uit een citaat, dat spr. voorlas uit het Elec- tronnummer van 5 Mei 1946, bleek, dat hij en zijn kameraden in de bosschen van Rijsbergen de Nederlandsche regeering in Londen en de geallieerde legers van be richten voorzag. Dit centrum van verzet werd door een overmacht van Duitschers omsingeld. Acht helden werden overmees terd en door den vijand op de Ginneken- sche heide doodgeschoten. Zij beiden, aldus spr., zijn gevallen voor de beginselen van vrijheid, barmhartig heid en gerechtigheid. Laat hun offer niet vergeefsch gewees^ zijn, en ieder onzer zich bewust zijn, dat het onze opdracht is te werken aan den materieelen en gees telijken opbouw van ons yolk, Spr. uitte tenslotte woorden van troost tot de getroffen families. In het trappenhuis van Gemeentewer ken werd vervolgens de plaquette onthuld door mevrouw J. de Vries-Bousema, de moeder van Johannes de Vries, en door mevrouw H. van Heuven-Kiljan, zuster van Cornelis Kiljan. De plaquette vermeldt de namen, de jaartallen van den oorlog en herinnert er aan: „Zij vielen door 's vijands hand". Twee opwiekende vogels symbóliseeren de vrijmaking van de ziel uit het stof. In de directie-kamer hebben de familie leden dank gebracht voor dat getuigenis van echte kameraadschap, door het ge- heele personeel van Gemeentewerken in deze plechtigheid afgelegd. Bioscopen Casino. „Als de wijn is in den man" is een slecht gekozen titel voor deze film en het eenige goede, dat men ervan zeggen kan, is, dat de geschiedenis inderdaad met wijn begint en wellicht anders geloopen zou zijn als het wijntje er niet was geweest. Overi gens is de wijsheid van den man niet dn de kan terecht gekomen, want de, waardige procureur-generaal, die in een obscuur ho telletje tusschen dieven en zakkenrollers terecht komt en zoowaar als hun aanvoer der gaat fungeeren, wist heel goed wat hij deed en het is hem wonderlijk genoeg ook gelukt, om van het stelletje boeven orden telijke lui te maken. Een echte Fransche film, met Zuidelijk temperament (wel wat te veel bij den chauffeur Gabrièl, die geen engel is!), met een goede dosis humor en met een kostelijke typeering hier en daar. Voor volwassenen, vanwege het tempera ment. Luxor. „Van het westelijk front geen nieuws." Wie na vijf jaar oorlog nog zin heeft een oorlogsfilm te gaan zien, hij kan naar Luxor gaan. Slim Summerville en Lew Ayres spelen de hoofdrollen. De film heeft hier en daar verrassend zuivere mo menten, maar wij kennen gelukkig groote- re genoegens dan al deze oorlogsellende, die wij van dichtbij of veraf jarenlang hebben meegemaakt, thans nog eens op het witte doek te „genieten". Rex. Pennies from heaven. Een lustige Amerikaansche film waarin Bing Crosby de vagebond speelt en volop gelegenheid krijgt om zijn stem te laten hooren, wat hij dan ook ruimschoots doet. Een film die iedereen kan gaan zien, die enkele uren on schuldig-amusement zoekt. Trianon. Wil men een vergelijking tref fen tusschen de verzetsfilms, welke ons den laatsten tijd geboden werden, en dat doet men onwillekeurig, dan valt deze zeer ze ker ten nadeele van „Zoya" uit. De Roode Aarde, Regenboog, De laatste kans: zij trof fen ons om de gebondenheid van het ver haal en de strakheid en het geladen-zijn van de filmische vorm. Deze eigenschappen ontbreken ten eenenmale aan „Zoya". De film geeft het verhaal van een Rus sisch partisan en-meisje, bekend als Taya, dat tesamen met haar mannelijke collega's sabotage pleegt in alle vormen tegen de Duitschers. De film overtuigt niet, en is, als propa- ganda-middel, mislukt. Natuurlijk krijgt men typische Russische filmkunst te zien, maar te sporadisch, om haar daardoor ge nietbaar te maken. De film is te onvoldra gen, te schematisch en teveel samengesteld uit scenes, die, van propagandistisch stand punt bezien, min of meer noodzakelijk wa ren, maar het geheel te rommelig maakten. Daarbij komt dat de dialoog te zwaar is en teveel ingestudeerd, om door kinderen ver standig en met overtuiging te worden uit gesproken. De laatste scene de strijd tus schen den Duitschen soldaat en het Rus sische meisje, twee vertegenwoordigers van twee machten, is de beste van de heele film. Maar hier is het spel van den soldaat, in tegenstelling tot dat van Zoya, te pathe tisch en te veel gechargeerd. De muziek overbrugt echter het verschil in hun spel. BENOEMING PROF. MR. H. F. W. D. FISCHER. Bij Koninklijk besluit van Mei j.l., is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit, om onderwijs te geven in het oud vaderlandsch recht, mr, H. F. W. D. Fischer, belast met het geven van onderwijs in dit vak. De nieuwbenoemde hoogleeraar werd 2 Maart 1909 te Goor geboren. Hij studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam in het Nederlandsche recht en legde zoowel het candidaats- als het doctoraal examen cum laude af. In 1934 promoveerde hij, eveneens cum laude op een proefschrift getiteld „De geschiedenis van de reëele executie by koop". AMBTSAANVAARDING PROF. DR. A. J. C. RÜTER. Gistermiddag heeft prof. dr. A. J. C. Rüter, die als opvolger van prof. Th. Co lenbrander aan de Leidsche Universiteit werd benoemd tot hoogleeraar in de va der landsche geschiedenis, zijn ambt aan vaard met het houden van een inaugureele rede. Prof. Rütèr had daarbij als titel van zijn rede gekozen: „Verleden en toe komst als bron van politieke inspiratie." MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Het 5e Abonnementsconcert gegeven door den pianist Dr. Eberhard Rebling, Haakon Stotijn, hobo en Thom de Klerk, fagot, werd onder groote belangstelling door velen beluisterd, en verdiend is de waardeering vooral wat betreft de vertol king der moderne muziek. Men luisterde naar interessante werken te beginnen met „Sonate trois" van Loeillet. Het spel van bovengenoemde instrumentalisten ken merkt zich door algeheele overgave aan het te spelen werk- en goed bestudeerden ensemblegeest. Zoo ontstaat er contact tus schen hoorders en executanten, van wie elk op zich meester is op zijn instrument, wat beurtelings en herhaaldelijk door hen gedémonstreerd werd. Dit neemt niet weg, dat de pianopartij in de klassieke werken niet immer kleurde. Ook de „suite d maj." van Handel voor piano-solo bevredigde riet. Rebling's vingervaardigheid is enorm maar de eigenaardig gespannen techniek doet de toon wat stroef zijn, wat weinig gedifferentieerd en niet immer welluidend in de klassieke muziek tenminste. Beter ligt hem Ravel. Van „Gaspard de la Nu it" gaf hij een korte uiteenzetting. De moeilijk te begrijpen muziek de uitdrukkingsmid delen, de geest van Ravel, die gecompli ceerd en visionair is werd nu voor elkeen bevattelijk zoodat doorloopend genoten kon worden. De uitvoering was boeiend van voordracht, geweldig van techniek, bril- lant een hooge instrumentale kunst. In de „Sonate voor hobo van Bach" was Sto- tijn's spel voortreffelijk in elk opzicht De appel valt niet ver van den boom, zóó de vader zóó de zoon. Prachtig zijn forte; streeling voor oor en hart het mollig p. p. Ook het „Kamertrio" van Zachow gaf een fraai staal van ensemble-kunst. Na de pau ze genoten wij het meest van de modernen: Eerst de tweedeelige „Sonate voor fagot en piano", van Hindemith, een mooi en voor elkeen aanvaardbara werk. De Klerk speelde met fraai sonoor geluid, beschaafd en verzdaigd van toon in elke schakeering en speelaard. Besloten werd met een „Trio" van Poulenc'. Geest, gemak, natuurlijkheid en muzikaliteit waren evident. Alles af tot in de schijnbaar geringe détails toe. Vooral na de pauze volkomenheid, waar voor elk der kunstenaars hun part in de hulde toekomt. J. Kortmann. BACH-CANTATE. Het Leidsch Studenten-Kamerorkest „Col legium Musicum" en het Leidsch Studen ten Zangkoor zullen onder leiding van den dirigent Arthur Orobio de Castro op Don der 6 Juni des avonds om 8 uur in de Pieterskerk de oude traditie weer voort zetten met de uitvoering van drie Bach- cantates. Medewerkenden zijn: Helene Quispel, alt; Albert Dana, tenor; Guus Hoekman, bas en aan het orgel Leo Mens. DOKTERSTELEFOON. Met ingang van heden 1 Juni treedt hier ter stede ten behoeve van het publiek een dokterstelefoon in werking. Deze dienst wordt ingesteld door de te Leiden en Omgeving (Oegstgeest, War mond, Voorschoten, Rijnsburg, Katwijk, Leiderdorp, Zoeterwoude en Sassenheim) practiseerendc doktoren, in navolging van soortgelijke instellingen zooals deze in de grootere steden (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam) reeds bestaan. De bedoeling is de patiënten behulpzaam te zijn in hun po gingen om hun behandelenden geneesheer te bereiken. Mocht het woonhuis van een bepaalden dokter geen gehoor geven, dan kan men zich ten alle tijde wenden tot de dokters-telefoon, die meedeelt of deze dok ter al of niet te bereiken is, en zoo ja, waar en op welke wijze. Bij onbereikbaarheid verschaft de dokterstelefoon raad voor het verkrijgen van een plaatsvervanger. Voor al in spoedeischende gevallen kan dit van nut zijn. Bij de dokterstelefcon zal ook bekend zijn, welke doktoren den Zondagsdienst waarne men, terwijl ook omtrent de apotheken ten alle tijde kan worden geïnformeerd, welke geopend en welke gesloten zijn. De dokterstelefoon functioneert dag en nacht en is te bereiken via een zeer gemak kelijk te onthouden telefoonnummer t.w. 2 2 2 2 2 5 X2). Verder kan men inlichtingen verkrijgen omtrent dag, uur en plaats, waar de dok toren (huisartsen en specialisten) spreek uur houden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de dokterstelefoon géén medische adviezen verstrekt en van het publiek geen bood schappen aanneemt om door te geven. PINKSTERSPEL. Op initiatief van de Christen-Studenten Raad rullen de gezamenlijke Christen Stu denten te Leiden op 4 en 5 Juni een Pink sterspel opvoeren. Het spel is reeds in den oorlog geschreven door den Nederlandschen dichter M. Nijhof De Kerkeraad der Nederlandsch Herv. Gemeente heeft de historische Hoogland- sche Kerk ter beschikking gesteld. NED. KATH. ARBEIDERSBEWEGING. De leden van den bestuursraad worden er aan herinnerd, dat de bestuursvergade ring gehouden zal worden in het Militairen Tehuis, Mare 34, Dinsdagavond 4 Juni te 8 uur, alwaar zal spreken prof. Cleophas over: „Enkele gedachten over Bedrijfsor ganisatie". ZWEMCLUB VOOR R.K. DAMES EN MEISJES. U hebt wel gelezen Sursum Corda. 25 Mei j.l. blz. 2: „Wat voor velen gevaarlijk is mag niemand doen". Daarom spoor alle R.K. Dames en Meisjes, die van zwemmen houden, aan, om lid tc worden van onze Zwemclub. Aldus voorkomt u misschien nr.re gevolgen. Zoo doet u buitengewoon mooi Katholieke Actie werk. Zie ons adver tentie in dit blad. Kajotters Dekenale parochie. In het kader van de handbalcompetitie worden de volgende voorwedstrijden gespeeld: 2e elftal: Zondag 2 Juni a.s. om 4 uur tegen Meerburg op het Meerburgterrein. Maan dag 3 Juni a.s. om 7 uur tegen K. A. J. St. Petrus, op het Docosterrein. Ie elftal: Maandag 3 Juni a.s. om 8 uur tegen K. A. J. Leonardus op het Docosterrein. Donder dag 6 Juni a.s. 7.30 uur tegen K. A. J. Haagsche Schouw op het Haagsche Ccheuw-terrein. Bij verhindering op ge noemde data moet tijdig bericht gezonden worden door de spelers. Voor de competi tiewedstrijden op 8 en 15 Juni a.s. volgen nog nadere mededeelingen. OPLEIDING OPTICIENS. De Ned. Stichting voor vakopleiding voor opticiens heeft alhier voor het eerst opticiens-bedienden geëxamineerd. Zes tien jongelieden uit geheel het land had- cen zich aangemeld voor het examen, dat werd afgenomen in het Kamerlingh-Onnes- Instituut, ter verkrijging van het diploma van leerling-opticien. Van de zestien can- didaten zijn er zes geslaagd, die nu na twee jaar practijk zich aan 't examen voor het meester-diploma, dat recht geeft op vestiging, kunnen onderwerpen. De can- didaten hadden te voren een tweejarigen schriftelijken cursus gevolgd en drie jaar practijk gehad. De geslaagden zijn: A. A. Boomsma, Berlikum (Fr.); J. I. M. Bos, Rotterdam; Mej. G. C. Couzy, Amsterdam; G. S. de Jong, Wolvega; W. Nieuwenhui- zen, Amstelveen; A. Vroom, Hilversum. Het ligt in de bedoeling, in genoemd In stituut waarin de Leidsche Instrumentma- kersschool is gevestigd, een school voor opticiens te vestigen. Coöp. Melkafzet-Centrale G. A. In de Kleine Stadszaal te Leiden hield de af deeling ..Leiden en Omstreken" van dc Coöp. Melkafzet-Centrale G. A. een druk bezochte ledenvergadering. De besprekin gen betroffen bijna uitsluitend de door de regeering vastgestelden melkprijs van 15 cent per kg. De heer Verhaar uit Den haag zette uiteen, waarom deze prijs voor de melkveehouders onaanvaardbaar is. Het bestuur is van meening, dat den boeren een zomermglkprijs toekomt van 17 cent per kg. en zij zal niet rusten, vóór en aleer dit bereikt is, Oncler luid applaus wordt besloten aan het bestuur mede te deelen, dat de leden in de afdeeling „Leiden en Omstreken" als één man achter het be stuur zullen blijven staan en dat men t. z. t. nadere instructies afwacht. GEEN KINDEREN OP DE VEEMARKT. De school gaat nog altijd vóór! Gisteren werd op het veemarktterrein al hier Texelsche lammermarkt gehouden, waar bovendien allerlei andere jonge dieren als biggen, geitjes, ganzen, kuikens en ko nijntjes ten verkoop waren uitgestald: even zoovele attracties voor de jeugd, die dan ook in grooten getale tegenwoordig was. De Kindei-politie me"t ruime assistentie was echter ook tegenwoordig en heeft 33 leer plichtige kinderen, die onder schooltijd op het marktterrein verbleven, medegenomen en tenslotte bij de diverse schoolhoofden bezorgd. Het ligt in het voornemen der politie voortaan onverbiddelijk tegen iederen vorm van schoolverzuim op te treden, opdat zoo wel de kinderen alsook de ouders beseffen, dat de bestaande Leerplichtwet gehand haafd zal worden. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Mei 1946 ingelegd 393.739,75 en terugbetaald 448.034,83; ingeschreven zijn 237 nieuwe inleggers, terwijl 117 boek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 23.902 mleggers bedroeg einde Mei 1946 14.611.190,60. 81 Spaarbusjes wer den ter lediging aangeboden met een ge- zamelijken inhoud van 1.619,34. Op de scholen werd gespaard 204.47)4. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter Cornelis, z. v. A. Mees terD. Lammes; Abraham, z. v. A. Hop penbrouwerG. A. de Laaf; Johannes, z. v A. J. SchreuderM. E. Houps; Maria Helena, d. v. L. P. ForterieH. M. Wij ling; Aldia. d. v. J. SchipperG. den Hoed; Cornelia Adriana Aaltje, d. v. C. A. Hoo- gervorstJ. H. Wassink, Freddie, z. v. J. TolM. Gressie, Anja Elize, d. v. H. F. van der HorstM. Gaasterland; Herman, z. v. J. BoerM. C. de Bruin. Overleden: L. de Vogel z. 17 j.; J. J. Schenkeveld man 74 j., G. Wolbersen m. 30 jaar. Geboren: Willem Frederik, z. van W. F. Eggink en K. Ydens; Willem, z. van A. Fi- lippo en M. Oudshoorn; Mari^, dr. van J. van der Weijden en M. Flanderhijn; Anton Peter, zn. van J. van Egmond en M. T. Rid- derikhoff; Abraham, zn. van A. Regeer en M. van 't Zand; Johanna Maria Anna, dr. van C. T. van der Bosch en G. M. van Gils; Lucia Maria, dr. van K. F. de Bree en W. J. Fuchs; Danielle Susanne Josine, dr. van W. Serdijn en J. Burgers; Martinus Louis, zn. van M. L. Brittijn en M. C. Suurland; Frederik zn. van G. Rietveld en C. van de Wetering; Albertus Gerardus, zn. van G. A. Brandt en J. Leugering; Elisabeth Maria Gemma, dr. van J. C. Brasker en A. M. van Meygaarden; Peter William zn. van A. Stouten en C. W. van der Linden: Paula Louise Maria, dr. van W. F. G. Veijgen en J. F. Knaap; Hugo. zn. van J. C. van Koo- peren en A. van Velde: Bartholomeus Ber- nardus Johannes, zn. van G. Warmerdam en J. C.'van der Ploeg; Hendrik, zn. van S. Ramak en H. van der Mey; Johannes Al bertus, zn. van A. Bouwman en W. J. Stou ten; Alexandrina Christina Carolina, dr. van C. P. J. Verstraten en C. Dias Santil- hano; Louise Henriette Maria, dr. van C. P. J. Verstraten en C. Dias Santilhano; Johan nes, zn. van G. Monster en D. van der Zwan; Sophia Ludwina Alphonsinia Maria, dr. van C. J. van Leeuwen en C. E. Wowijs; Johan nes Filippo Laurentius. zn. van F. van Veen en A. M. Snaar; Frederik Johannes, zn. van K. Abramsen en C. M. Noordhoek; Gerrit zn. van H. Russchenberg en C. Kuijt; Dickson zn. van D. Barnhoorn en T. van Rooijen. Ondertrouwd: H. M. J. de Ruijter jm. en A. H. M. van Noort jd.H. M. van Dijk jm. 31 j. en H. M. A. Krabbe jd. 26 j.; I. E. Kriek jm. 23 j. en C. Brouwer jd. 21 j. C. C. Plug jm. 42 j. en A. Laman jd. 23 j.; A. J. Schrijver jm. 27 j. en J.. F. R. Fromy jd. 21 j.; W. J Smit jm 19 j. en C. Schouten jd. 20 j.: A. C. van Tienhoven jm. 27 j. en M. Middelkoop jd. 21 j.; A. Verbeek jm. 24 j. en J. C. Lotte gesch. 31 j.; H. G. Warmer- dam gesch. 40 j. en M. Gressie wed. 31 j; T. G. Fenega gesch. 36 j. en E. B. E. Mec klenburg gesch. 32 j.; A. T. Spook jm. 28 j. en A. M. de Maaré jd. 24 j,; C. A. G. Nass jm. 35 j. en E. de Jong jd. 34 j; A. Ouwer- kerk jm. 25 j. en G. de Groot jd. 25 j.; J. G. le Rutte jm. 27 j. en M. E. Paardekooper jd. 24 j.: J. S. Swart jm. 28 j. en A. van Nood jd. 29 j.; P. H. L. Eggermont jm. 32 j. en M. E. van den Bent jd. 23 j.; R. E. Kampei jm. 32 j. en R. Dubbelman jd. 22 j.; A. van der Meij jm. 27 j. en M. Lems jd. 22 j.; W. C. de Rooij jm. 21 j. en L. Doesburg La- nooij, jd. 26 j.; S. C. Poot jm, 24 j. en A. Hannaart jd. 22 j.; L. van der Reijden jm. 24 j. en G. Geuke jd. 20 j. Overleden: J. L. Dee, vr. 70 j.; A. Bouma, man, 71 j. A. Sluis, man 68 j. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Zeep voor vuilen arbeid. Met ingang van 3 Juni a s. kunnen, te gen overlegging van dc 2e Distributiestam kaart van belanghebbende, formulieren M.D 22373 worden afgehaald voor het verkrijgen van zeep voor diegenen, die vui len arbeid verrichten. Deze formulieren moeten met inkt inge vuld vóór 20 Juli a.s. worden ingediend. Bovengenoemde formulieren zijn ver krijgbaar bij het Distributiekantoor Steen- schuur 21, ingang Langebrug, loket 29, van 3 Juni tm. 8 Juni van 912 en van 210 4 uur n.m. s Zaterdags van 9 tot half twaalf. Voor personen, die de vorige periode reeds zeepbonnen hebben ontvangen kan de werkgever het vakje V.A. van de in te dienen naamlijst voorzien van een kruisje. Bij de uitreiking van de zeepbonnen die nen alle 2c Distributiestamkaarten te wor den meegebracht. Afd. Schoenen. In aansluiting op het terzake verschenen persbericht wordt medegedeeld, dat zy, wier gezegelde TB (tweede distributiestam kaart) een nummer draagt, waarvan het laatste cijfer 6 (zes) is, tegen inname van den bon 614 van het bij de stamkaart be- hoorende inlegvel GA, GB, GC, GD, GE 605 op onderstaande data hun bon voor schoe nen naar keuze in ontvangst kunnen ne men LOSSE BONNEN WORDEN NIET AAN GENOMEN. De bonnen zullen worden uitgereikt aan hen wier familienaam begint met: A op Maandag 3 Juni. B t.m. Boender op Dinsdag 4 Juni. B vanaf Boer tm. einde op V/oensdag 5 Juni C en D op Donderdag 6 Jurii. E, F en G op Vrijdag 7 Juni. H t.m. Honsbeek op Zaterdag 8 Juni. H. vanaf Hoofd t.m. einde op Dinsdag 11 Juni. I en J op Woensdag 12 Juni. K t.m. Kretzschner op Donderdag 13 Juni. K vanaf Kreugel t.m L op Vrijdag 14 Juni. M op Zaterdag 15 Juni. N, O. P. Q op Maandag 17 Juni. R, S t.m. Scrvaas op Dinsdag 18 Juni. 5 vanaf Setten tm. einde op Woensdag 19 Juni. T t.m. Tims op Donderdag 20 Juni. T vanaf Timibergen t. einde U en V op Vrij dag 21 Juni. W. X. IJ. Z. op Zaterdag 22 Juni. AAN DEZE VOLGORDE WORDT STRIKT DE HAND GEHOUDEN. Na 22 Juni worden aan houders van stamkaarten met een nummer waarvan het laatste cijfer 6 (zes) is, onder geen voor: waarde meer schoenenbonnen verstrekt. Zij, die bi.i den huisarts een aanvraag hebben ingediend voor schoenen op me disch attest, mogen geen bon in ontvangst nemen volgens de cijfcraanwij/ing, daar anders het recht op een bon op medisch attest vervalt. Zij. die worden afgewezen, kunnen als nog de bon volgens de cijferaanwijzing in ontvanst komen nemen. Uitreiking van zeepbonnen aan artsen, verpleegsters, enz. Met ingang van 3 Juni a.s. worden we derom formulieren M.D. 23351 ter ver krijging van extra zeepbonnen uitgereikt aan de navolgende personen: A. Beroepsbrandweerpersoneel in over heidsdienst. B. Medische studenten, werkzaam in de Anatomie. C. Studenten in de tandheelkunde, voor zoover zij patiënten behandelen. D. Vroedvrouwen, verloskundigen, wijk verpleegsters en verplegers, gediplo meerde kraamverzorgsters, leerling bakers en kraamverzorgsters, veever loskundigen. particuliere, verpleeg sters en verplegers. E. Medisch verplegend en adrninstratief personeel voor Consultaticbureaux voor T.B.C.-bestrijding. F. Personen, werkzaam in dc genees, en verbandmiddelenindustrie, inclusief tandtechnisch laboratorium. G. Practizeerendc artsen, tandartsen, tandheelkundigen en veeartsen. Bovengenoemde formulieren zijn Ver krijgbaar aan het Distributiekantoor Steen- schuur 21, ingang Langebrug, loket 29 van 3 t.m. 8 Juni van 912 en van 2 10 tot 4 uur n.m. 's Zaterdags van 9 tot half twaalf. OEGSTGEEST Kath. Middenstandsver. De R. K. Middenstandsvereeniging zal op Maandag 3 Juni a.s. vergaderen in het St. Willibror- dusgebouw te 8 uur. Voor deze belangrij ke bespjreking worden alle leden en can didaat-leden dringend uitgenoodigd. BIJ GEBREK AAN EEN KERK wordt in Golden Valley (Min neapolis) de H. Mis des Zon dags opgedragen in een van de zalen van een nachtclub. Het „Boulevard-café" wordt daar toe des Zaterdagsnachts geslo ten en dan beginnen de paro chianen met het altaar op te bouwen en met bloemen en ta pijten worden de bonte, opzich tige en nogal luchthartige muurschilderingen bedekt. VAN AMERIKA naar Neder land is tegenwoordig maar een wip. Daar krijgen we een nijdi ge brief van iemand waarin hij ons vertelt, dat op 9 Mei 1946 het tweede bataljon van het re giment stoottroepen ontbonden is. De jongens gaan niet naar Indië en officieren en man schappen worden gedemobili seerd. Er wordt een nieuwe re giment opgericht, maar de stoottroepers worden er niet in opgenomen. Ze worden kort weg aan de dijk gezet. We kunnen ons begrijpen dat ze kwaad zijn. Zij hebben de spits afgebeten. Zij hebben ge- voohten, gestreden en de ge vaarlijkste karweitjes opge knapt. En officieren en man schappen van vóór 1940 zullen hun plaats innemen. Het is wel gel:, maar meer nog: ergerlijk. VAN LOU BANDY die altijd nog liedjes zingt, wordt verteld, dat, toen hij als gijzelaar in het kf.mp zat, niet kon zingen, en den geheelen dag zat te huilen. Maar nu zingt hij roerende liedjes over 'de gefusilleerden uit ons volk. Ja, je bent artiest of je bent het niet, en je hebt inspiratie of je hebt het niet. NU WE HET TOCH OVER kunst hebben, vliegen we weer terug naar Amerika om daar iets te hooren over Grace Moo re, Amerika's prima-donna in opera-, radio- en filmwereld. Grace Moore is onlangs door den Paus in audiëntie ontvan gen en in verband met een en gagement aan de opera in Ro me, gaat zij in September weer daarheen en zal daar worden g loopt. Zij gaf zelf te kennen dat zij nog maar kort geleden was begonnen te „leeren" en „als ik in de Katholieke Kerk wordt opgenomen, dan wil ik goed voorbereid zijn". VAN DE EENE VROUW dwa len je gedachten naar een an dere en dat is dan de ambtena res die gaat huwen. Vóór den oorlog was de regeling zóó, dat als een ambtenares in het hu welijk trad, zij ook ontslagen werd. Want men ging van de ouder wetsche" veronderstel ling uit, dat de natuurlijke roe ping van de vrouw is gelegen in het gezin. De gevaren voor de mannelijke ambtenaren heb ben tijdens den oorlog deze be paling meer of minder buiten werking gesteld. Maar deze be paling gaat nu weer gelden. Het „Parool" is hier boos over en vindt dat de gehuwde vrouw zelf moet beslissen of zij een maatschappelijke werkring wil vervullen, dan wel of zij het noodzakelijk acht, zich geheel aan haar gezin te wijden. Wij blijven als christen mensch en nog maar op het ouderwetsche standpunt staan, dat de vrouw haar eerste taak heeft in het ge- :'n en dat zij slechts bij uit zondering, en dan in een uit zondering die den vorigen regel bevestigt, na haar huwelijk nog ambtenares blijft. UIT DEN GOEDEN OUDEN tyd herinnert u zich nog wel uit de voetbalwereld de be roemde Tonny Kessler van H.V.V. Tony heeft het ver ge schopt. Niet alleen dat hy mr. dr. voor zijn naam wist te krij gen, maar hij werd lid van de N.S.B., adjudant van Mussert, heerbanleider van de W.A. en leider, althans organisator, al thans beschermheer van de W.A. Dit alles stond te lezen in de tenlaste-legging. Er ontspon zich een prettig gesprek tus schen den president van de rechtbank en den eertijds be roemden Tonny. Tonny ontkende dat hij com mandant was geweest of be schermheer of iets dergelijks. Daarop toonde de president hem een brief welke aan Kess ler gericht was in zijn kwaliteit van organisator van de lijf wacht van Mussert. Verdachte: „Dat was ik niet." President: „Ik kan er niets aan doen dat ze in uw beweging blykbaar herhaaldelijk brieven aan de verkeerde personen stu ren. Hier is erweer een aan U gericht. Daarin wordt u beti teld: commandant van de lijf wacht." Verdachte: „Ik was geen commandant". President: „Neem me niet kwalijk, maar dan was die N.S.B. een zootje. En vertel me nu verder maar eens wat uw taak was." Verdachte: „Ik had tot taak de W.A. te zuiveren van ongure elementen. President: „Bleef er toen nog wat van over?" Verder bleek, dat Kessler ge zorgd had voor de boerderij waar Mussert zich verborgen had in de hooiberg. Vroeger waren, als Tonny op het groene veld ageerde, de tri bunes dichtbezet. Maar het was nu maar zeer magertjes, het publiek. En het deed dan ook allerzotst aan de verdediger clementie te hooren vragen om dat Kessler door zijn enorme prestaties op sportgebied heeft bijgedragen tot den roem van Nederland. Als dat ook al ge wicht in de schaal moet leggen bij het oordeelen van landver raders, wordt de zuivering nog zotter. AARDIGE DINGEN kan het u opleveren wanneer u langs een uitdragerij loopt of langs een winkel waar tweedehandsch muziekinstrumenten of gramo- foonplaten te koop worden aan geboden. Zoo lees ik b.v. in de etalage van een muziekwinkel bij enkele gramofoonplaten: „Hoe mooi ben je?" Iets be schadigd! En een ander: „Jou behoort mijn hart." Gebruikt, 10 re ductie. EN TOT SLOT EEN ZWART verhaal over een zwart pakje uit een zwart blad. Neef Karei schrijft: „Ja. nou heb ik jullie altijd benijd vanwege de Beige. Ik zee altijd: Die hale alles uit Bel gië. Maar ik weet nou beter. An mijn lijf geen Belgen meer. Verleden week ben ik naar Brussel geweest en ik heb een costuum gekocht in een steegje e,, op de zwarte markt. Maar ik zit op de terugweg in de trein en daar zeejen al die passagiers tegen me: „Hebt u een pak in België gekocht? U liever dan ik. Direct komme de grens wacht en je bent de boel kwijt". Ik zeg: „De boel kwijt?" „Jawel", zee een zwarte ke rel. Je bent de boel kwijt. Ook als je het nieuwe, antrekt en het oude inpakt, want die grenswacht benne zoo slim als mensche." Ik zeg: „Laat naar je kijke. Straks gaan ik naar een zekeren plaats, ik trek dat ouwe pakkie uit, ik smijt die ouwe lorre h'et raam uit en ik trek nieuwe spulle an. Nou u en dan ik." Afijn, ik gaan dus naar die W.C. en de trein rolt verder en ik trek me jassie uit en me ves- sie en de rest en floop! de heele boel gaat het raam uit. En ik maak die doos open met dat pakkie van de zwarte markt, en d'r zit alles in, maar geen pak. Hoe ik ben thuis gekomen, ben ik vergete. Maar ik beklaag iedereen met Beige als buurlui." Aldus „Steenkool", het be- drijfstijdschrift van de Ned. Steenkolenmijnen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3