2>e CeiclicheSommit Soekarno bestudeert v. Mook's voorstel Herstel der orde op de eerste plaats Tumult in het Lagerhuis Handelsverdrag met België gesloten! ZATERDAG 25 MEI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0,26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36c JAARGANG No. 10792 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Medezeggenschap r\E KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ wil medezeggenschap van de arbeiders, van de u;erknemers. En wélke medezeggen schap wenscht zij? Zij beoogt medezeg genschap in het landelijk bedrijf, niet al leen voor wat betreft de arbeidsvoorwaar den, dus niet alleen voor wat betreft de dircct-sociale zijde van het bedrijf hier is reeds voor meerdere bedrijven mede zeggenschap door collectieve arbeidscon tracten maar ook voor wat betreft de economische zijde van het bedrijf, welke inderdaad ook als men de economie be ziet, zooals zij bezien móet worden een sociale tendenz heeft. Waarom wenscht de Katholieke Volks partij de medezeggenschap? Omdat door die medezeggenschap de arbeiders worden erkend, volwaardig, als medewerkers, re delijke medewerkers. Punt 7 van de economisch-sociale para graaf van het urgentie-program zegt o.m.: „Gestreefd worde naar de spoedige ver wezenlijking van zelfstandige publiekrech telijke lichamen voor het bedrijfsleven, die geen Staatsorganen zijn, doch binnen het kader van het algemeen regeeringsbeleid onder toezicht der Overheid het bedrijfs belang behartigen. Zij hebben derhalve een sociale en een economische taak. In deze lichamen moeten de verschillende groepen van medewerkers in het produc tie-proces zijn vertegenwoordigd. Aan de vertegenwoordigers der arbeiders dient niet alleen in sociale, mpar ook in econo mische aangelegenheden medezeggenschap te worden toegekend". Maar het program der Katholieke Volks partij wil niet alleen medezeggenschap van de arbeiders in het landelijk bedrijf, doch ook, tot op zekere hoogte, in de afzonder lijke ondernemingen. Punt 8 luidt letterlijk: „In de onderneming worde onderling overleg en wederzijdsch begrip tusschen werkgever en werknemer aangekweekt. Door herziening van het vennootschaps recht worde krachtig bevorderd, dat naast de medezeggingschap der kapitaalverschaf fers medezeggingschap der werknemers wordt verkregen Noch de medezegging schap der- kapitaalverschaffers, noch ook die der werknemers mag echter oorzaak zijn, dat de ondernemerin de* goede uit oefening van zijn leidende functie wordt belemmerd." Dit punt is van heel groot belang. Naar onze overtuiging nog belangrijker dan het vorige. Juist door de verwezenlijking van dit programpunt zal bij den arbeider wor den opgewekt of versterkt het meeleven met de zaak. waarin hij werkt, de interesse voor de zaak, die ook zijn zaak is. Geldt de medezeggenschap óók voor Overheidsbedrijven? Het program van de Katholieke Volkspartij spreekt hier niet over. Maar wij beantwoorden deze vraag beslist bevestigend. Ook voor de Over heidsbedrijven moet een adviseerende medezeggenschap worden ingevoerd adviseerend, maar in de particuliere onder nemingen zal de medezeggenschap, zeker voorloopig, ooU van advisèerenden aard zijn. Dat de medezeggenschap, zooals zij wordt gewild door de Katholieke Volkspartij, tijdig d.w.z. heel spoedig, verwezenlijkt worde! gJAHRIR IS GISTEREN PER VLIEGTUIG uit Djokjakarta nf^tr Batavia terugge keerd. Hij verklaarde, dat hij te Djokjakata de „uiterste" voorstellen van dr. van Mook aan Soekarna en het kabinet heeft voorgelegd en dat deze voorstellen daar in studie zijn genomen. Sjahrir zal Maandag of Dinsdag opnieuw naar Djokja kata vertrekken en hoopt dan in het bezit te zijn van het definitieve antwoord. Ongeveer 3300 Japan neezen^ die thans in Manokwari en Hollandia vertoeven, zullen niet worden geëvacueerd doch zul len achterblijven ten einde het land in gereedheid voor ontginning te brengen. Ofschoon eenerzijds,het vertrek der Ja- panneezen zeer welkom zou zijn wegens gebrek aan voedsel en hun anti-Neder- landsche propaganda, is men tot het in zicht gekomen, dat zij voor de herstel werkzaamheden, die in dit veelbelovende deel van Nederlandsch Indië nog moeten worden verricht, niet gemist kunnen wor den. Sjahrir uit Djokjakarta terug Sjahrir bracht als zijn meening naar voren, dat de gedachtenwisseling te Djok jakarta, zeer'nuttig was geweest, daar ge bleken wag, dat er eenig meenmgsver- schil bestond tusschen de leden van het kabinet te Batavia en die te Djokjakarta. Hij verklaarde: „Het meeningsverschil strekt zich niet uit tot eenige vitale kwes tie en de regeering in Djokjakarta is van daar uit niet goed in staat de gebeurte nissen in de buitenwereld te volgen." Hij beschreef de algemeenc reactie in het binnenland op de voorstellen als „een teleurgestelde stemming". Hij legde er den nadruk op, dat de laatste voorstellen niet zoo ver gingen als hetgeen met dr. van Mook was besproken, toen Clark Kerr in Batavia was in het bijzonder ten opzichte van Sumatra. Sjahrir voegde er echter aan toe: „De huidige voorstellen bieden ongetwijfeld me^r, dan de vooraf gaande besprekingen en gezichtspunten van de Nederlandsche regeering". Groote Oost wil niet bij de Republiek. De „Persatoean Tknoer Besar" (Ver- eeniging van de Groote Oost) Pieeft tijdens een onlangs gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin er bij de Ne derlandsche regeering op wórdt ange- drongen om aan de Groote Ocst denzelf den wettelijken status te verleenen als het rijk in Europa, binnen het Koninkrijk der Nederlanden en wél op de volgende grond slagen: a. Dezelfde status als is beraamd met betrekking tot Suriname en Curacao, b. Burgerschapsrechten voor de aulcch- thone bevolking van de Groote Oost, als mede voor de indo-Europeanen en de Ne derlanders die in Nederlandsch-Indië ge boren zijn. Ter verklaring wordt er op gewezen, dat een groot deel van de bevolking van de Groote Oost niet wenscht te worden opgenomen in een Indonesisch gemeene- best en dienovereenkomstig niet „Indone sisch" genoemd wil worden, waarbij dan de nadruk wordt gelegd op de fundamen- teele ras- en cultuurverschillen tusschen de bevolking van de Groote Oost en de overige volkeren van Nederl.-Indië. Verder wórdt verklaard, dat de verwe zenlijking van de sociale, economische en politieke doelstellingen van de Groote Oost zal worden vertraagd, indien zij wordt gedwongen deel uit te maken van een Indonesische Republiek of Fedératie. Mr. Slamet over het Indisch probleem jpERST DE MILLIOENEN Indonesiërs op Java helpen, die wanhopig snakken naar redding uit de ellende en dan onderhandelen. De kern van het Indische probleem is het Japansche probleem. Japan had Indonesië vier jaren in zijn greep en houdt het thans nog vast. Weliswaar heeft het Japansche leger in Augustus van het vorig jaar gecapituleerd, maar de Jappen zitten nog in Indonesië en bovenal is het hun geest, de nazi-geest van het Oosten, die heërscht in die gebieden van Indonesië, welke niet door de geallieerden zijn bezet. Die geest vergiftigt de jeugd, inspireert het terro risme, houdt de Repoeblik Indonesia in stand. Wie zich respecteert, wil met de Repoe- blik niets te maken hebben. De overgroote meerderheid der bevolking van Java pre fereert een ordelijke en vredelievende samenwerking met de Nederlanders boven een zelfstandigheid onder de Repoeblik. Ingrijpen in de heerschende wanorde en chaos met krachtige hand, dat is het parool; de orde herstellen en .dan gaan praten. Hef is nu laat geworden, maar te laat is het nog niet. Dit is kort samengevat de quintessence van het betoog, dat de onlangs naar Neder land gereisde Javaan, mr, Slamet, gisteren hield voor eenige journalisten, die belang stelden in het Indische probleem. Hij was dien dag naar Leiden gekomen, om' in het Leidsche gymnasium een peiling te doen naar de belangstelling van de Ne derlandsche jeugd voor Indië. Het resultaat had hem zeer getroffen en hij was uiter mate verrast door de werkelijk groote be langstelling van de Leidsche gymnasiasten, welke bleek uit de hem gestelde vragen. Zelfs bleek één van hen voldoende politiek georiënteerd te zijn, om hem de vraag te stellen, of het na het aftreden van den G.G. jhr. v. Starkenborch Stachouwer nog moge lijk was geweest om het roer van het poli tieke beleid in Indië om te gooien. Een vraag, waarop hij met overtuiging ja geant woord had en gezegd had, dat het zelfs nu nog mogelijk was. Mr. Slamet is naar Holland gekomen, om dat hij sterk den indruk had, dat er iets ha perde aan de voorlichting, niet alleen van het Nederlandsche volk, maar ook van de regeering en om Nederland erop te wijzen, dat er dwars door alle politieke en inter nationale problemen een klacht dringt van 45 millioen Javanpn, een bede om hulp. Deze Javaan, die als Oosterling de men taliteit van de massa der bevolking op Java zooveel beter kan aanvoelen dan wij Wes terlingen, zegt, dat er" geen respect is voor de Repoeblik, noch voor haar leiders; dat lijk huis. En voor het herstel vap orde en rust behoeft men evenmin epn groote troe penmacht op de been te brengen. Zoodra het to t vechten komt, zoodra men een krachtige hand bespeurt, verdwijnt de strijdlust als bij tooverslag. In de complicaties van de internationale overwegingen wilde mr. Slamet niet treden, evenmin in de vraag, of de gedane voorstel len een voor de Indische bevolking ge- eigenden staatsvorm zouden bieden. Dat alles komt bij hem op het tweede plan; daar kan later over gesproken en gediscussieerd worden. Eerst moet de bevolking verlost worden van de terreur en moet de jeugd worden onttrokken aan den nazi-geest en mr. Slamet heeft zich tot taak gesteld om dat besef vooral te doen doordringen. Hij hoopt, dit te kunnen bereiken door bespre kingen met vooraanstaande Nederlanders, door het houden van een serie lezingen, voor welker organisatie hij de hulp van het Nat. Jongeren Verbond heeft verkregen en misschien ook door een reis naar Engeland en Amerika. Want ook daar in Engeland en Amerika hij is ervan overtuigd man keert er iets aan het inzicht in de Indische problemen. Zelfs generaal Christison, met wien mr. Slamet een onderhoud had, moest toegeven, dat hij de kwestie nog nooit van dien kant had hooren uitleggen. Het Indische probleem is een veelzijdig en ingewikkeld vraagstuk, dat niet in één hand omdraaien is op te lossen. Kenners van Indië en het Indonesische volk zijn het W' t VUIÏV K> "tl men van Soekarno fluistert, dta hij Indië J niet eens over de richtlijnen van de te vol- aan de Japanncezen verkocht heeft en dat de massa Sjahrir niet kent. Slechts de ter reur der Pemoeda's houdt de menschen in bedwang. Mr. Slamet verzekert, dat het in 't geheel niet moeilijk is om de Japanneezen uit het binnenland bij elkaar te trommelen. Men dwingt een keizerlijken prins uit Tokio om zich met deze taak te belasten en de Ja panneezen zullen gehoorzamen, dank zij den uit hun godsdienstige overtuiging voortspruitenden eerbied voor het keizer- gen politiek. Men twist over het gezag van Sjahrir en de zijnen, huivert voor de gevol gen van een eventueele botsing als het hard tegen hard moet gaan. Het Nederlandsche volk ziet zijn weg nog niet klaar en duide lijk voor zich. Daarom is het goed naast an deren ook mannen als mr. Slamet te hooren. Mr. Slamet was hoofdambtenaar aan het departement vap financiën te Batavia en is tijdens de Japansche bezetting op zijn post gebleven om den Nederlandsche zaak te blijven dienen ooooo Distributienieuws ooooo O O o DE SCHOENENBON g VOOR JUNI o O O g Het cijfer 6 aangewezen g O O o In den loop van de maand Juni O o komen voor een scho^nenbon in o aanmerking; zij, wier stamkaart- o g nummer op een 6 (zes) eindigt, O voor zoover aan hen sedert 1 Janu- o ari 1945 nog geen bon voor schoc- g O nen werd uitgereikt. De plaatselijke o g distributiediensten zullen na 1 Juni o g a.s. bekend maken, op welke dagen O men de bonnen kan afhalen. 2 0 2 O o Volgende week een bon g o voor eieren o O g Op 29 Mei zal een bon Worden o 8 aangewezen, waarop voor perso- O w nen geboren in 1932 of later een O ei per verbruiker verkrijgbaar zal O g zijn. g o o Bananen voor ziekenhuizen 2 O O O Dezer dagen js het s.s. ..Duala" O g met een lading bananen uit Mid- g o den-Amerika in de haven van Rot- o o terdam aangekomen. Hiermede is 2 8 een eerste schrede gezet op den o weg naar het herstel, van het tran- g sitoverkeer van bananen voor o o West-Europa over Rotterdam, waar g g vóór den oorlog deze doorvoer O hoofdzakelijk was geconcentreerd, o g Het is mogelijk gebleken een klein g O gedeelte van de lading, die be- o g stemd is voor Zwitserland, ter be- g schikking te stellen van onze zie- o O ken huizen en sanatoria. Tevens g g zullen op enkele voorinleverings- q o bonnen voor sinaasappelen en ci- O g troenen, waarop nog geen zuid- o vruchten konden worden afgele- o g verd, bananen worden verstrekt. g oooooooooooooooooooooooooooooo De Kabinetsvorming H. M. de Koningin heeft heden in verband met de kabinets-vorming de heeren Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerfcte Kamer, Mr. J. R. H. van Schaik, voor zitter van de Tweede Kamer en Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- president van den Raad van State ter bespreking in Paleis Soestdijk ontvan gen. Yorrink over de politieke mogelijkheden! In de te Almelo gehouden vergadering van de Partij van den Arbeid heeft de voorzitter van deze partij, de heer Koos Vorrink. de politieke situatie geschetst. Met den meesten nadruk betoogde spre ker, dat de Partij van den Arbeid nooit en te nimmer zal deel uitmaken van een naftionaal kabinet. Voorts heeft de voorzitter van de partij van den Arbeid duidelijk gemaakt, dat het meest voor de hand ligt een samenwerking tusschen deze partij en de Katholieke Volkspartij. Er zijn partijgenooten, aldus zeide hij, die zeggen, dat anderen het nu maar moeten opknappen en dat de Partij van den Arbeid nu maar in de oppositie moet gaan en daarvan dan ook de voor- deelen zal opstrijken. Maar. dat is een kruidenierspolitiek, waarvan wij niets moe ten hebben. Spreker gaf als zijn overtuiging te kennen, dat met de Katholieke Volks partij samen te werken is. Als er samengewerkt wordt met de K V. P., aldus spreker, dan zalde Partij van den Arbeid dit uiitsluitendi doen op den grondslag van bepaalde voorwaarden. In de eerste plaatsnationalisatie van de mij nen, nationalisatie van de Nederlandsche Bank, uitvoering van het welvaartsplan en bepaalde maatregelen, zooals ze door mi nister Vos uitgestippeld zijn. (Welke be paalde „maatregelen"? Red. L. Crt.). COMMUNISTEN WILLEN DRIE PARTIJEN REGEERING. In een te Amstoi'dam gehouden vergade ring van het bestuur der Comm. Partij en de nieuwe communistische Kamerleden is een resolutie aangenomen, waarin de wen- soheljjkheid wordt onderstreept van „een Regeering op nationalen en democrati- schen grondslag, steunend op de Partij van den Arbeid, de C. P. N. en t de Katho lieke Volkspartij". „De wonderen zijn de wereld niet uit" maar dit „wonder" zien we nog niet gebeuren! Een tuil zeldzame or- chideën, afkomstig uit den botanischen tuin van New York, die met het vliegtuig uit New York zijn meegekomen, zijn aan H.M. de Konin gin aangeboden. De heer van der Hoek, horticultural direc tor van het Rocke feller Centre in New York, overhandigt de bloemen aan dói ad judant van H.M. de Koningin, lt. ter Zee lste klases H. A. W. Goossens. Over de Britsche troepen in Egypte GISTEREN IS HET DEBAT in het Britsche Lagerhuis over de beslissing van de regeering tot terugtrekking der Britsche troepen uit Egypte door Eden ingeleid. Eden betoogde, dat de veiligheid van de zóne om het Suez-kanaal zoowel een belang voor Egypte was als voor het Britsche gemeenebest. Daarom kon hij de be wering, dat de aanwezigheid van Britsche troepen of luchtstrijdkrachten in gebieden buiten de groote bevolkingscentra afbreuk zou doen aan de Egyptische souverciniteit niet aanvaarden. Hij verklaard tenslotte, dat hij, wanneer hij in Bevin's plaats was, de regeering zou adviseeren, de terugtrekking der troepen vanuit de groote steden naar de kanaal- zóne zoo spoedig mogelijk te voltooien. Daardoor zou de „temperatuur" omlaag gebracht worden. Vervolgens zou hij het de Egyptische regeering duidelijk maken, dat in het belang van beide landen, een eventueele herziening van het verdrag van 1936 door alle partijen in Egypte on derteekend diende te worden, en dat een nieuwe overeenkomst zou moeten voor zien in voortzetting van de Anglo-Egyp- tische alliantie. Churchill verklaarde, dat, indien de re geering haar huidige politiek zou blijven volgen, zij de Britsch belangen in het Midden-Oosten, de verbindingswegen in de Indische en Stille Oceaan en de levens lijn van het Britsche Imperium zou ver nietigen. Tengevolge van een 'fel duel tusschen den minister van buitenlandsche zaken, Bevin, die vervolgens voor de regeering sprak, en Churchill, ontstond er in het Lagerhuis een groot tumult. Op een ge geven moment klonk er in het volle Huis geschreeuw van beide partijen, dat ont stond, toen Churchill, onder het geroep der regeeringspartij van: ..Hij is de ruwste man in het Huis", herhaaldelijk trachtte Bevin te interrumpeeren. Bevin hield vast aan de meening, dat het thans „uit de mode" is om troepen op den bodem van een ander volk te houden en dat vriendschap en niet geweld de eenige manier is om de Britsche banden met de Arabische landen te behouden. Er dreigt een groot tekort aan kolen Gisteren is te Parijs de internationale ko- lenconfcrentic geëindigd. Men is tot de vol gende conclusie gekomen: Als er niet zeer hard wordt aangepakt, zal Europa in het jaar na Juni 1946 voor een kolentckort van 46 millioen ton staan, hetgeen groote werk loosheid en een ernstige vertraging van het na-oorlogsche herstel zou kunnen veroor zaken. Dc conferentie heeft besloten een beroep te doen op allo betrokken regeeringen in internationale organisaties, waarin het vol gende naar voren wordt gebracht: 1. Er moet worden gezorgd voor vol doende voedsel voor de mijnwerkers.- 2. Door het stellen van bepaalde gun stige voorwaarden, moeten nieuwe arbeids krachten worden aangetrokken. 3. Aan het vervaardigen en distribuee- ren van materiaal voor de mijnen moet voorrang worden verleend. 4. Aan het transport moeten faciliteiten worden verleend. Gisteren is te Brussel een haridels- en een betalingsovereenkomst gesloten tus schen Nederland en België voor den tijd van 1 Juni 1946 tot 31 Mei 1947. België zal ons leveren: klompen., garens en weefsels, vensterglas, kalk, gips, na tuursteen, cement, metaalproducten, auto- en fietsbanden, chemische producten, Tho- masslakkenmeel en Luxemburgsche wijn. België zal van Nederland afnemen elec- trische producten, zand en grint, kleur stoffen, linoleum, zout en houten meubels. Naast den uitvoer van groenten en zaai zaden zal ook visch worden geëxporteerd. Tenslotte kunnen nog als exportproducten vermeld worden pootaardappelen, con sumptieaardappelen, bloembollen, vlas en bier. Gehoopt wordt, dat door het totstand komen van dit verdrag de zwarte handel tusschen beide landen zal worden opge vangen. Vermeld kan nog worden, dat de handel zal worden vrijgelaten, doch dat een invoervergunning nog altijd noodig blijft. SOELTANEH BEVESTIGT ONTRUIMING AZERBEIDSJAN. Radio-Teheran heeft in haar uitzending van gisteren een brief van den Perzischen premier Ghavam Soeltaneh voorgelezen, waarin deze verklaart, dat de ontruiming van Azerbeidsjan door de Sovjet-Russische troepen thans vaststaat. De Arabische hooge commissie heeft in een verklaring aan Engeland en de V.S. de volgende drie eischèn naar voren gebracht: 1. Opheffing van het mandaat; onmid dellijke stopzetting van de Joodsche immi gratie en den verkoop van land aan Joden. 2. Instelling van een onafhankelijken democratischen Arabisch en staat in Pa lestina, die lid zou zijn van de Arabische Nationale Liga. 3. Het terugtrekken van alle vreemde troepen uit Palestina. Nederland dankt de B. B. C. In tegenwoordigheid van Prof. Dr. Gerbrandy. bestuursleden van het comité „Nederland dankt de B.B.C." en leden van den vroegeren staf van „Radio Oranje", is gisteren aan de Staf van de B.B.C. in Londen een bronzen herinneringsplaquette aange boden als dank voor hetgeen de B.B.C. in oorlogstijd door zijn trouw en be moedigend woord voor Nederland heeft gedaan. EeA veertigtal kleine plaquettes, eveneens in brons uitgevoerd, zijn overhandigd aan zoowel Nederlanders als Engelschen, die aan de Nederland sche uitzendingen uit Londen hebben medegewerkt. De stakingen in Amerika Nog steeds duren de stakingen in de Ver. Staten voort President Truman heeft in verband daarmee voor vandaag het Congres bijeengeroepen en zal dan een boodschap voorlezen. Voorts zal hij zich per radio tot het Amcrikaansche volk wenden. Er zijn nog altijd onderhandelingen gaande met de stakers bij de spoorwegen en in de mijnen, doch tot nu toe zonder resultaat. Truman doet beroep op de stakers De president der V. S. Truman heeft in een radiorede vandaag een beroep op alle spoorwegbeambten en arbeiders gedaan om het werk vóór Saterdag 16 uur te hervatten. Indien dat niet geschiedde, zou hij genoodzaakt zijn met alle middelen, waarover hij be schikt. de treinen te doen loopen, waarbij hij gebruik zou maken van het leger en bescherming zou bieden aan werkwilligen. Staking in Amsterdam breidt zich uit De staking in Amsterdam gaat steeds verder. Gistermorgen hebben n.l. de losse ploegen van een suikerraffinaderij 't werk gestaakt, daar de ruwe suiker, welke door hen wordt gelost, volgens hun meening was van ,vbcsmette" schepen. Deze Staking om vat pl.m. 100 arbeiders De plaatselijke bedrijfsgroep bouwvak ken van de E.V.C. belegde gisteravond een vergadering in „Dc Werkende Stand", ten- 1 einde de staking op Schiphol nader te be spreken. Van dc 526 aanwezigen stemden 500 voor voortzetting van de, staking. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de 3000 stakende arbeiders van de be drijfsgroepen transport en metaal om daar in aan haar sympathiek uiting te geven. Op het bureau van de „Leidsche Courant" ligt de passagierslijst ter inzage van het m.s. „Boissevain". Tevens liggen er lijsten met namen van personen die zich buiten de ge allieerde gebieden op Java bevinden. WEERSVERWACHTING tot Zondagavond. In het N.-W. van het land bewolkt weer met matige N.O. wind, overdag droog, zelf de temperatuur In het Z.W. bewolkt weer, zwakke wind. Kans op onweer. Zelfde tem peratuur.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1