OMGEVING ALPHEN AAN DEN R1IN Kath. Arbeidersbeweging. Voor de Kath. Arbeidersbeweging sprak Pater E. Peters uit Eindhoven over de Pauselijke Encyclieken „Rerum Novarum" en .,Qua- dragesimo Anno". De voorzitter, de heer J. J. v. Capel, hield een korte inleiding waarin hij op wekte, om deel te nemen aan het organi- «atiewerk in alle afdeelingen, clubs en comité's. Een dames-kwartet en een soliste verzorgden de muzikale omlijsting. Ernstig motorongeluk. Onze plaats genoot, de heer W. Groenendijk, had Maandagmiddag het ongeluk, door het slippen van zijn motorrijwiel, tegen een auto op te botsen. Met bovenarmfractuur en ernstige hersenschudding is het slacht offer in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht opgenomen, HAZERSWOUDE INGEZONDEN STUK. Hazerswoude, 19 Mei 19415. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U onderstaand in uw blad te willen opnemen. Naar aanleiding van het door U geschreven gedeelte over de verkiezingen in uw blad van Vrijdag 17 Mei j.l., betuig ik u mijn hartelijken dank voor de wijze waarop u aan de pro- pagandacluibs uw dank betuigde. Het gaat er niet om, om aljerwege dank te ontvan gen, maar wel om medeleven, want dat zal de propagandisten aanmoedigen om niet te versagen, maar om met nog meer ijver den strijd voort te zetten. Dit was dan de eerste daad van medeleven, die ik ver nam, voor het zoozeer ondankbare werk der propagandaclubs. Zooals u het schrijft, wensch ik den nadruk te leggen op het nuttige werk wat hier verricht wordt, La ten de ouderen, die het nut van een pro- pagandaclub inzien, hun daadwerkelijken steun niet onthouden. Laten de jongeren zich aansluiten in de gelederen der pro pagandisten, want, jongeren, het gaat om de toekomst Weest op uw hoede! Helpt allen mee, den Nederlandschen staat op te bouwen op christelijken grondslag. Het nageslacht zal u er dankbaar voor zijn! Met dank voor plaatsing, JAC. J. VAN NIEROP, Propagandist, KATWIJK AAN DEN RIJN Voormalig Missiecollege. Thans is er meer officieels bekend over de voorloo- pige bestemming van de gebouwen van het Franciscaansche Missie-college. De directie van het „Opvoedings-tehuis"^ zooals het nu zal heeten, vraagt in een cir culaire de bevolking van Katwijk a. d. Rijn hen in hun taak: de ontspoorde jeugd weer op den goeden weg te brengen, te helpen en de N.S.B.-jeugd op te voeden tot een goed-Nederlandsche, waardoor ze later weer in de maatschappij kunnen worden opgenomen. Die medewerking tot een succesvolle heropvoeding kan veler lei zijn. Bloemen, planten, wandversie ring, geld. om een en ander aan te schaf fen. dit alles is welkom. Jubileum St. Elis.-vereeniging. De St. Elisabethvereeniging vierde feest, groot feest, 't Was 12jaar geleden, dat deze charitatieve vereeniging op initiatief van wijlen mevr. Trousselot tijdens het pas toraat van Pastoor Buys, werd opgericht. Voor de viering van dit jubilé waren be stuur. genoodigden, waaronder ongeveer 150 huismbeders uit de parochie, in het feestelijk met bloemen versierde parochie huis bijeen. Vermelden we nog dat behalve de vereeniging, ook een drietal bestuurs leden jubileerden. Het waren mevr. Cas- pers-v. Beek. mevr. Meijer-Mulder en mevr. Ouwerling-Braun. De presidente, mevr, Castenmiller-v. Eijck, opende de vergadering met een welkomstwoord, waarna door allen een voor deze gelegen heid gemaakt lied werd gezongen. Hierna gaf de secretaresse, mevr. Caspers-v. Beek, een uitvoerig overzicht van het 12!4 jarig vereenigingsleven. Na een tractatie van koffie met gebak kreeg de geestelijk ad* viseur. Pastoor Hesp. gelegenheid de ju- bileerende vereeniging plus de jubilares- sen zijn hartelijke gelukwenschen aan te ibieden. Eenige jongedames hadden zich ver dienstelijk gemaakt door te zorgen dat de avond verder gevuld zou kunnen worden door tooneel- en zangnummers. Vermelden we ten slotte nog dat aan de jubileerende dames bloemstukken wer den aangeboden. Personalia. Het diploma Tuinbouw- avondcursus werd behaald door A. W. v. Paridon met zeer veel vrucht, en met vrucht door den heer W. v. Veen. LEIDSCHENDAM Maria-avond. Gisterenavond heeft de Kath. Jongeren Beweging een speciale bijeenkomst belegd ter eere van de H. Ma ria. De voorzitter, de heer Bleijs, sprak het welkomstwoord tot de vele jongeman nen, die dezen Maria-avond kwamen bij wonen. Na het zingen van „Kinderen van Maria" was het woord aan pater Peters, Augustijn, die een rede hield met als on derwerp ,.De H. Maagd Maria in het leven van de jonge man". Watersport vraagt slachtoffer. Zater dagmiddag bevond zich ter hoogte van de Koppels een kano in de Vliet waarin ge zeten waren een Haagsche 21-jarige jon geman met zijn meisje. Plotseling sloeg het bootje om met gevolg, dat beiden in zeer hachelijke omstandigheden kwamen. De jongeman riep om hulp voor zijn meis je, die niet kon zwemmen. Op het laatste nippertje kon het meisje gered worden, doch de jongeman verdween in de diepte. Aangezien geen behoorlijk reddingsmate riaal beschikbaar was konden geen inten sieve reddingspogingen gedaan worden. Toen na eenigen tijd de politie met ma teriaal arriveerde, werd dadelijk met dreg gen begonnen waarna de jongeman kon worden opgehaald. Dr. Reyers kon echter slechts den dood constateeren. LEIMUIDEN Gemeenteraad. Vrijdag 24 Mei, des avonds 8 uur. zal de Noodgcmeenteraad in openbare vergadering bijeenkomen. De voornaamste punten van de agenda zijn: Voorstel tot den aankoop van 8800 M2 grond van don heer Kofoed te Hoofd dorp, in verband met de plannen woning voorziening in de toekomst; Voorstel in zake uitgaven voor Oranjefeesten; Op nieuw vaststelling van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting; Voorstel tot den aankoop van een motorspuit. Groote H. Geestpolder. Onder voor zitterschap van den heer H. J. Visser, kwamen de stemgerechtigede Ingelanden van deze polder in vergadering bijeen. De rekening over 1945 werd vastgesteld als volgt: Inkomsten ƒ8228,73, Uitgaven 7486,47. Batig saldo f 742,26. De begroo ting voor 1946 werd vastgesteld aan in komsten en uitgaven op f 8272,54. In deze begrooting is rekening gehouden met de voorziening van een nieuw wegdek van den weg naar het Pontveer van van Sta veren, die door de Duitschers vernield is. De lasten werden wederom bepaald op 15 per H.A, Tot leden van de commissie belast met het onderzoek der rekening dienst 1946 werden benoemd de heeren F. Hulsebosch, S. J. Visser en J. Keijzer. Tot plaatsvervangende leden de heeren W. Timmers, A. H. Straathof en J. v. Omme- ring. De heer J. B. Molkenboer die ruim 30 jaar bestuurslid is geweest, was aftre dend en wegens hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar, Met bijna alg. st. werd ge kozen de heer A. H. Straathof. LISSE De melkprijs. De afd. Lisse en om streken van de Coöp. Melk Afzet Centrale, onder voorzitterschap van den heer H. Warmerdam uit de Zilk, kwam in verga dering bijeen. Onomstootelijk staat vast, dat voor 'n melkprijs van 15 cent per Liter de bedrijfsvoering bij het huidige loon- en kostenpeil onmogelijk is. De heer Biesheuvel, directeur van het C.M.C. te Leiden, hield een klemmend be toog en wees de veehouders op de nood zakelijkheid allen zonder uitzondering de te nemen stappen te steunen en de mede- deelingen van de C.M.C. kalm en waardig uit te voeren. NOORDWIJK Kath. Volkspartij. In de gehouden vergadering van de K.V.P. is gisteren avond besloten voor de Gemeenteraads verkiezing met een candidatenlijst uit te komen. Als candidaten hiervoor werden voorgedragen de heeren W. Alkemade, A. Beugelsdijk. H. G. de Boer, J, v. Dijk, C. Floor. W. de Graas. J. dc Groot Lz„ H. R. Mathot, J. C v. d. Meer. L. J. v. d. Meer, Alb. Mulder. H. v. Rhijn, G. B. v. Rh(jn, Th. de Ridder, A J. Roeleveld, W. Neelis sen, J. Schumacher, J. v. Steijn, Jos. Thijs- sen, F. Urlus, Th. P. Warmerdam en H. J. v. d. Werf. Tevens werd bepaald, dat de groslijst-verkiezing zal plaats hebben op Zondag 2 Juni a.s. in het Juvenaat van 93 uur en in het Langeveld in „Sancta Maria" van 113 uur. NOORDWIJKERHOUT Missiecollecte. De in de St Jozefkerk gehouden collecte voor de Missie van Pater fr. Pacificus v. d. Berg O.F.M- bracht op f 114075. 50 jaar getrouwd. Op 11 Juni 1946 hoopt het echtpaar G. van Gijls wijkvan den Berg, wonende Emmastraat 3, alhier, den dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Johannes Maria, z. v. J. W. Meilandvan der Lans; Petronella Maria Adriana, d. v. M. v d. Klauwde Groot; Antonius Ma- Thildus Clemens, z. v. A. W. C. Heems kerkv. d. Holst; Theodorus Wilhelmus Leonardus, z. v. H. C. Duivenvoorde Broekhof; Tine Willy Annemarie, d. v. N. Scheer—Bakker, Johannes Iiendrikus Pe trus Antonius, z. v. H. GeerlingsBrama; Mechthildis Henrica Alida, d. v. P. F. W. v. BuijtenenAlkemade; Johanna Maria Ca-' rolina en Sophia Wilhelmina Cornelia, d. van B. L. van KampenOpdam; Johannes Jozef, z- v. J. A. Duivenvoordev. Woer- kom; Cornelia Johanna Maria, d. v. G. J. van StijnHeemskerk; Geertruida Clasi- na, d. v. A. C. Flipphiv. d. Berg; Hendri- ca Alida Maria, d v A. H. BroekhofVe- nings. Ondertrouwd: C. J. B. Borcharding, 33 j. en A. W. van Gijlswijk 29 j.; P. Zonne veld, 29 j. en H. P. Ruigrok 24 j.; J. H. Heemskerk 23 j. en E. A. de Groot 25 j. Getrouwd: J. Hoeks en C. A Pijpers; G. J. de Groot en A. van Stijn; J. Hermans en A. E. de Winter; A. P. C. van den Berg 26 j. en E. van Kesteren; 22 j.; G G. Mes kers en C. W. van §>aase. Overleden: N. Dogelmans, 76 jaar we duwnaar van J. de Klijn; M K. Diemei 69 j. echtgenoote van B. P. v. Stijn. ROELOFARENDSVEEN Jubileum mej. A. van Dijk. Op 20 Mei werd feestelijk het feit herdacht, dat mej. A. van Dijk 25 jaar onderwijzeres was aan de R.K. Jongensschool te Roelofsarends- veen. 's Morgens om 9.30 uur droeg pas toor Onel, geassisteerd door de beide ka pelaans der parochie, een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. Het zangkoor en het jongenskoor voerden uit de ,.Missa Ponti ficalis" van Perosi en het „Klapt in de Handen" van Pater Clemens. Daarna vond in de St. Pancratiuszaal een kleine huldiging plaats met zang en spel van de leerlingen. Namens de leerlingen bood het hoofd der school een schrijfbu reau aan. Het personeel der school bood haar een paar rijwielbanden en een bloe menmand aan. Pastoor Onel, als voorzit ter van het Schoolbestuur, overhandigde een enveloppe met inhoud. Door verschil lende sprekers werden de groote ver diensten van de jubilaresse voor school en parochieleven naar voren gebracht. Haar oud-leerlingen (zeker meer dan 1000 jon gemannen uit Roelofsarendsveen) hadden met bloemen en groen de zaal een feeste lijk aanzien gegeven en boden haar een prachtige bloemenmand aan. De heer Har- teveld, gemeente-secr., sprak haar toe na mens het gemeentebestuur en de ouders, terwijl mevr. Van Harteveld haar als oud- studiegenoote een vulpen ter hand stelde. Aan het einde voerde een familielid het woord. De jubilaresse dankte allen, die haar dezen feestdag hadden bereid. Na het officieel gedeelte bleven allen nog even gezellig bijeen, terwijl de eere wijn werd gepresenteerd. Na de middag bood de jubilaresse aan de schooljongens een vroolijke middag aan van goochelen en andere vermakelijkheden. Bloembollencultuur. Op de jaarver gadering van de vereeniging „Bloembol lencultuur", welke onder leiding stond van den heer N. Bakker Hzn., werd vooral levendige gedachtenwisseling gevoerd over de z.g.n. beschrijvingsbrief voor de a.s. algem. vergadering. Hierin word tge- sproken over een „plan A" en een „plan BHet eerste houdt in: geen uitbreiding maar een verplaatsing van de bestaande teeltvergunningen. Het tweede bepleit progressieve uitbreiding. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat uitbrei ding op dit oogenblik onverantwoordelijk is Na gehouden stemming besloot te ver gadering om aan de afgevaardigden voor de algem. vergadering mandaat mee te geven voor plan A. Als afgevaardigden werden gekozen: Joh. Straathof Czn. en J. de Graaf pl.v J. L. Koek en N. Turk. Personalia, Onze plaatsgenooten J. J. v .d. Meer Joh.zn, en C. Rodewijk Ezn., slaagden voor het diploma bloementeelt en plantkunde met bijbehoorende faculta tieve vakken aan de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer. RIJNZATERWOUDE. Uitvoering. Zaterdag en Zondag avond was er in het Nut^gebouw een too- neeluitvoering verzorgd door de R.K. Too- neelver. „St. Genesius" uit Leimuiden. Deze tooneelvereeniging kwam deze keer met een tragi-comedic „De Naamloozen van 1942" hetgeen na de bevrijding meer dan 200 maal werd opgevoerd. Uit de aan dacht van het publiek bleek dat ieder meeleefde met het spel en dikwijls ont roerd was bij de tragische scènes. Verschillende tooneelvereenigingen uit de omgeving kwamen hun belangstelling toonen. TER AAR Katb. Volkspartij. Heden werd- de eerste stemming gehouden voor de gros lijst v. d. gemeenteraad, waarbij het ad vies werd vastgesteld: Er werden uitge bracht 498 stemmen, van onwaarde 3. Geldige stemmen 495. Hiervan verkregen: J. Egberts 30 st., Cor Hölscher 13 st,, Cor Hoogervorst 26 st., L. J. Hoogervorst 3f st., C. v. d. Hoorn C.W.z. 23 st., C. Mark- man 11 St., A Poelwijk 18 st„ Fr. Sassen 7 St., A. P. Uyttewaal 33 st., C. J- Valen- tijn 15 st., G. Versluis 51 st., H A. Vol- gering 163 st., Joh. Zijerveld 33 st., Zoo- d.it het advies zal luiden: H. A. Volgering, 2. G. Versluis, 3. Fr. Sasien. 4 A. P. Uijtte- waal„ 5. Joh. Zijerveld, 6. L. J. Hooger vorst. VOORSCHOTEN Zilveren Priesterfeest. Ten gevolge van een nog niet opgehelderde misloop in. den Postdienst kon, tot onze- spijt, het ver slag van het zilveren priesterfeest van Pastoor Van Bemmelen niet heden wor den opgenomen. Aanbesteding. De heer M. Laurentius, architect te Voorschoten, heeft voor reke ning van de gemeente te bouwen 8 wo ningen aan de Stadwijkstraat, een aanbe steding gehouden in het Gemeentehuis. In geleverd werden 48 inschrijfbiljetten. De hoogste inschrijving kwam van het Aan nemersbedrijf Harmsen te Den Haag voor 119.000 en het laagste inschrijf biljet was van de firma Klaver en Molenaar te Koe dijk voor 72.300. De gunning zal later worden bekend gemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Theodorus Petrus, z. v. J. P. Onderwater en H. J. Kortekaas; Petrus Maria, z. v. P. J. Kar remans en C. Th. van Haastrecht; René Jérome Theodore, zv. C. Fortanier en Th. A. M. Genet; Jan, z. v. B. Ouwe hand en J. Vlieland; Robbert, z. v. H. A. J Laurs en H. G. Spoor; M., d. van J. van Egmond en M. J. Verhart; Theresia Marirf Hendrika, d. v. A! P. H. Dieben en Th. M. van Reeuwijk; Annemieke, d. v. J. J. Dijkman en A. C. Bol; Agedina Lidwina, d. v. C. G. Boon en G. E. Langeveld; Ge- rardus Gregorius, z v. L. J. van Aken en A. Knura; Hans Winston, z. v- J. A. Susan en M. A. de Roo. Ondertrouwd: E. Vriesinga 28 j. en C. P. Verhoog 31 j.; A Verstoep 28 j. en H. van Wendel 22 j-; J. H. van Drumpt 27 j. en M. van der Meer 26 j.; F. H. W. Kolks 37 j. en C. A. H. Jansen; J. van Leeuwen 25 jè en R. Pen 24 jaar. Overleden: A. M_ Hillenaar, 67 j., echt genoote van J. van der Lubbe. WARMOND Personalia. Voor het diploma Vakbe kwaamheid in slachten slaagde de heer C. J. A. van der Vooren, alhier. ZEVENHOVEN ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR J. P. DOESWIJK. De parochie Zevenhoven is, om. het voorkomend te zeggen, zeker niet de grootste onder de pastoorsplaatsen van dit bisdom, doch wat zij tekort komt aan zielental, wordt vergoed door de hartelijk heid, waarmede zij de opvolgende reeks van haar herders befeest. Een priester jubileum in Zevenhoven is altijd geslaagd, omdat het spontane uiting geeft aan aller waardeering. Pastoor J. P. Doeswijk, die gisteren in het zilver glorieerde, onthulde, dat hij er tevoren tegen-op zag „inge haald" te worden, doch dat hij er achter af bekeken zeer mee vereerd was. Hoè kon het ook anders? Een escorte van bijna vijftig fiere ruiters en een even groote stoet van jonge-dames, leden van de Ma- ria-congregatie, wachtten den jubilaris Maandagavond op aan .,'t Haasje". Bij diens aankomst hield de burgemeester, de heer Hoynk van Papendrecht, een toe spraak, waarin hij de prettige samenwer king tusschen burgerlijk en kerkelijk ge zag roemde Met de fanfare van Aaflanderveen voorop, deed de pastoor vervolgens zijn intrede in de parochie. Het was een fleu rige stoet. De ruiters droegen wit-gele sjerpen en mutsen, evenals de in het wit- zwart gekleede jongedames, die bloemen- bogen meedroegen, terwijl uit alle huizen de vlag met wit-gele wimpel uithing en de natuur zelf voor een pauselijke bloe- men-versiering had gezorgd van witte wolken pijpekruid en gele zwermen boter bloemen. De pastoor werd bij zijn intocht verge zeld door den burgemeester en door het kerk- en armbestuur, dat het feestcomité vormde te zamen met het schoolhoofd, den heer W. Kerkhoven, den middenstands vertegenwoordiger, den heer F. Beekman en den vertegenwoordiger van den Volks bond, den heer C, van Veen. Bij den ingang van de kerk, die met een eere-boog, vele wimpels en festoenen van groen en bloemen was opgevroolijkt, sprak pater E. Post o.f.m., ter assistentie aanwezig, een welkomstwoord. De school kinderen stonden in een dubbele haag op gesteld van de brug naar de kerk. Vooraf gegaan door een eere-geleide van lieve bruidjes, trad de jubilaris de kerk binnen, waarna een welkomstlied werd aangehe ven en ten slotte, een plechtig Lof gecele breerd, waarbij de herder werd geas sisteerd door pater Post en door kapelaan W. Versteeg, neef van den jubilaris. De kerk was, dat spreekt vanzelf, ver sierd, maar het was bovendien een spre kende versiering. De koster, de heèr Jos. Lauwers, had deze ontworpen èn uitge voerd en toonde daarbij groote smaak cn overleg. De rij roode rhododendrons boven de deur was een gelukkige vondst. Het inwendige der kerk was al even fijn ver sierd in een zomersche sneeuw-dracht van alles witte bloemen, die sierlijk langs de ramen bloeiden, of in korven uit het ge welf hingen, of de altaren tooiden. Over het hoog-altaar scheen een sluier van rose pruime-bloesem te zweven, welke aan de voeten vïm het goud-stralende kruisbeeld verdonkerde in bloed-roode rozen. De plechtige H. Mis, die de jubileerende herder 's anderendaags aan dit altaar op droeg, werd door een groote schare bij gewoond. Als diaken en sub-diaken fun geerden twee neven van den feesteling, kapelaan W. Vcrsteèg cn kapelaan A. J. Leenders. Voorts waren aanwezig Pastoor Ruhe en Pastoor van Houten, beiden uit den Haag en Pastoor Nieuwenhuisen uit Amsterdam. Het zangkoor, dat onder leiding stond van der. heer P. de Groot, terwijl de heer W. A Buskermolen het orgel bespeelde, voerde'de 3-stemmige Mis van Perosi heel goed uit, Dc feestpreek werd gehouden door ka pelaan Versteeg, die, na dc eeuwigheid van het kruisoffer bemediteerd te hebben, vergelijkingen trok tusschen de zeven per sonen, staande aan de voet van het kruis en de zeven sacramenten. Met een juichende Cantate van Dobbel steen werd de plechtigheid besloten. In het Verenigingsgebouw had des mid dags de buiten-kerkelijke huldiging plaats. Wederom waren de bruidjes present om den pastoor langs een boschrijk slinger paadje naar de zaal te vocnen, welke was gepavoiseerd met wit-gele vlaggetjes. Allereerst werd de jubilaris hier toege sproken door den heer A. P van der Weijden, namens het Kerkbestuur. Deze spreker wenschte de hoogbejaarde moeder van Pastoor geluk met dit feest, waarna hij een felicitatie en een dankwoord richtte tot den herder en hem het pa rochiegeschenk een som gelds over handigde. Vervolgens sprak de heer A. van Veen, prefect van de Maria-congregatie, een hooggestemde huldiging uit, waarbij de prefecte van de meisjes-congregatie, mej. L. Lauwers. zich kranig aansloot. Namens de beide congregaties werden een rook- stoel en een lamp ten geschenke gegeven. Bloemenmanden, vergezeld van dank bare toespraakjes, werden aangeboden door den heer C. van Veen, namens den Volksbond en doorden heer P. van der Hulst, namens den L.T.B. Een koortje van congreganisten zong ter afwisseling van de speeches stemmige en vroolijke liederen. Tpt slot een luid „Lang zal hij leven-", waarbij het bonds- gebouw stond te bibberen. De Pastoor dankte in vriendelijke woor den. Spr. zeide nooit royaal te zijn met bedanken (hetgeen alle aanwezigen reeds lang bleken te weten, want er steeg een gelach op), maar deze dagen was zoo veel gebeurd, dat hij daarvoor gaarne zijn groote erkentelijkheid betuigde. Vooral verheugde het spr., dat de festiviteiten zoo'n ordelijk verloop hadden gehad. De Pastoor stelde voor deze feestdagen tot een feestweek uit te dijen. Behalve voor de kinderen, die Woensdag ten tooneele komen, volgen Donderdag en Vrijdag avonden voor de grooten, Donderdagavond voor alle gehuwden, Vrijdag voor alle on- gehuwden. De pret begint te half 8. Alle parochianen van groot tot klein, die nog loopen of reeds loopen konden, kwamen daarna den jubilaris gelukwen schen. Voorts kwamen de Pastoors uit de omgeving en de heer M. P. v. d. Weijden, lid van de Tweede Kamer. Een plechtig Lof, waaronder Pastoor Doeswijk een dankwoord sprak, sloot het zilveren feest. SPORT VOETBAL. De beslissingswedstrijd A.S.C.-L.F.C. De wedstrijd tusschen A.S.C. en L.F.C., welke de beslissing moet bren gen inzake het derde klasse kam pioenschap, zal Zondag a.s. op het A.S.C.-terrein gespeeld worden. Van het plan om den wedstrijd in Den Haag te spelen werd om verschillende re denen afgezien. Tenslotte is er geloot tusschen het A.S.C. en het L.F.C.-ter- rein, waarbij A.S.C. de gelukkige was. Het zal dus Zondag weer overvol wor den aan de Kempenaerstraat. De reserves voor het Ned. Elftal. Naar de K. N. V. B. ons mededeelt zijn voor het Nederlandsche elftal als reserves voor den wedstrijd tegen België op 30 Mei in Ant werpen de volgende spelers aangewezen: Van Raalte (BI Wit), Caldenhoven (D. W. S.), Schijvenaar (E D. O.), Bergman (BI. Wit) en Engelman (Quick N.). BRIDGE. NEDERLAND HELPT INDIë. Als onderdeel van de actie der Stichting „Nederland helpt Indië", welke zich ten doel stelt een bedrag van 10 millioen gul den bijeen te brengen voor steunverleee- ning in Indië en aan de gerepatrieerden in Nederland, is onder auspiciën van den Ned. Bridgebond opgericht een nationaal comité „De Bridgesport in Actie", dat zich als zijn bijdrage in dit totaal-bedrag de som van 200 000.voor oogen heeft ge steld. In verband hiermede heeft zich een dis- tricts-actiecomité gevormd, waarvan het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren dr. ir. P. C. Lindenbergh, voorzitter, mr. W. de Clercq, Langebrug 8a, secretaris, Th van Helvert, 2de secretaris, en E. H. Móens p/a. Amsterdamsche Bank, Rapen burg, penningmeester, terwijl er voorts in hebben zitting genomen de heeren J. A. Riedel; loco-burgemeester, N. C. F. van Ginkel, jhr. C. C. Roëll, dr. C. H Hins, mevrouw Ter Haar,mevrouw Hamm Fraser, A. J. Versteeg, J. Vrijenhoek, R. J. Meijer, B. de Koning en J. Brouwer. Het ligt in de bedoeling om in den eerst- volgenden tijd in Leiden en een groot aan tal omliggende gemeenten massa-<bridge- drives te organiseeren, terv/ijl er daarnaast naar zal worden gestreefd om op andere wijze de opbrengst te stimuleeren. Zoo koestert men o.a. hooge verwachtingen van de medewerking van particuliere zij de- In vele gezinnen heeft men een vast wekelyksch bridge-avondje, vaak zelfs meerdere avonden per week. Wanneer men nu gedurende de komende actie het tarief verdubbelt en daarvan de helft afstaat aan het comité dan wel de helft van hetgeen anders in een gemeensehappe 1 ijken „pot" wordt gestopt, voor datzelfde doel reser veert, dan zal dit, over een tijdsverloop van eenige maanden gezien, een niet on belangrijk bedrag opleveren. Bijdragen voor dit sympattyeke doel kunnen van nu af aan worden overgemaakt door storting of overmaking op postrek. no. 9200 ten name van de Amsterdamsche Bank of per bankgiro aan die Bank onder vermelding „Bridge-actie voor Indië. Het comité hoopt en vertrouwt, dat velen deze actie zullen steunen en aldus het aangename met het noodzakelijke willen combineeren. OP KORTE GOLF BINNENLAND. De „Maandagmorgen-cent", het fonds van de Stichting „Het Nederlandsche kind helpt het kind in Indonesië" heeft na en kele maanden reeds f 100.000bij elkaar gebraoht. Dit bedrag zal met eenige plech tigheid aan het Roode Kruis worden over gedragen. Studenten van de M. T. S. in Eindho ven en Tilburg zijn naar Rotterdam ver trokken teneinde enkele dagen behulp zaam te zijn bij het lossen van schepen. De Prijscontrole heeft in April ruin* 4:00 processen-verbaal opgemaakt speciaal op het gebied van huishuren en pension tarieven. Door verdere uitmaling van tarwe zal de kleur van het brood nog iets don kerder worden. De uitmaling is verhoogd tot 90 Een legerorder van het Amerik. op perbevel in Frankfort heeft Nederland sche vrouwen en kinderen verboden bloe men te leggen op de graven van het Amc- rikaansche kerkhof in Margaten. Ameri- kaansche kranten en vereenigingen heb ben tegen deze legerorder geprotesteerd en het bevel zeer stootend voor de Neder landers genoemd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aangewezen bonnen 60 en 61 van de brandstoffenkaart T 66 vóór 26 Mei a.s. bij de brandstoffenhandelaren ingeleverd moeten worden. Van Engelsclie zijde is hier te lande een order geplaatst van meubelen ter waarde van 8 millioen. Deze order zal door 50 fabrieken worden uitgevoerd. - Bij het spelen met een aluminium buisje, vermoedelijk uit een projectiel, is een 13-jarig knaapje te Haarlem zeer ern stig gewond. BUITENLAND. Te Parijs begon gisteren de ronde tafelconferentie van afgevaardigden van 20 landen, die de distributie van de Euro- peesche steenkool zullen bespreken. Do invasie van sprinkhanen, die tot nu toe slechts tot Sardinië beperkt bleef, heeft zich nu ook tot de buitenwijken van Rome uitgestrekt Een woordvoerder van de afdeeling kinderemigratie van het Jewish Agency heeft meegedeeld, dat duizenden Joodsche kinderen in Centraal en Oost-Europa naar Palestina trachten te komen. Het zijn vaak weezen. In landen met groeiend an tisemitisme worden zij slecht bejegend. Het betreft vooral Polen en Hongarije. Bij ongeregeldheden te Alexandrië, ten gevolge van het aanrijden van drie Egyptenaren door een Britsche militaire vrachtauto, zijn vijf-en-veertig Britsche soldaten gewond, waarvan enkelen ernstig. Vijftigduizend menschen in Tsiecho- Siowakije hebben gedemonstreerd voor te rugkeer van het gebied van Glatz (Neccr- Silezië) bij Tsjecho-Slowakije Een tot dusver niet geïdentificeerd vliegtuig is tegen de twintigste verdieping van het negentig etages hooge gebouw van de bank van Manhattan te piettor gevlogen. In de San bij Jaintapoer in Assam :s een veerboot, die twee autobussen naar den overkant zou brengen, omgeslagen. Vijftig personen zijn verdronken. Door een sprinkhanen invasie is op Sardinië een ernstige toestand ontstaan. Met alle mogelijke middelen, zooals vlam menwerpers en chemische bestrijdings middelen is men de bevolking ter hulp ge sneld om aan deze plaag ccn einde te maken. FRANCO KAN GEEN OORLOG VOEREN Volgens eert rapport van de Ver. Staten, bestemd voor den Veiligheidsraad der V.N. over het regiem van generaal Franco, zou laatstgenoemde niet in staat zijn het offensief of defensief tegen een groote mogendheid op te nemen en wel wegens de economische verhoudingen in Spanje. BINNENLAND KLACHT TEGEN PROF. GOUDRIAAN. Gistermorgen is voor dc Civiele Kamer van de Utrechtschc Rechtbank de klacht ■behandeld van Prof. Ir. Goudriaan, oud-pre sident-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen,, tegen ir. Dricsscn. gepension- neerd hoofd-ingenieur van de Nederland sche Spoorwegen, die vlak na de bevrijding in een brochure vooral de houding van prof. Goudriaan tijdens de bezetting en tegen over het personeel der N.S. heeft becriti- seerd. Mr. F. M. Westerouen van Meeteren pleitte voor prof. Goudriaan, die zich door de brochure van den heer Driesscn in eer en goeden naam acht aangetast. Hij achtte de gewraakte publicatie lasterlijk, subs, beleedigend, subs, onrechtmatig. Hij liet den inhoud van de brochure de revue passeeren, die wemelt van onware beleedigingen. Gedaagde noemde de houding van prof. Goudriaan tegenover de Duitschers van Ne- derlandsch standpunt bezien „serviel". Prof. Goudriaan is ontslagen en in Buchenwald, Haaren en St. Michielgestel gevangen ge zet. Gedaagde trekt een vergelijking tus schen het spoorwegbeleid van prof. Gou driaan en het beleid na diens vertrek. Plei ter vroeg ten slotte een schadeloosstelling van 25.000.hoewel dit voor eischer na tuurlijk niet het belangrijkste is, waar het om gaat. 's Middags kwam bij de voortgezette be handeling mr. Salm als pleiter voor ge daagde, ir. Ch. H. J. Driesscn aan het woord. Mr. Salm merkte op, dat men niet op de details mag letten maar op het algemeen belang van de brochure. Gedaagde is in ieder geval te goeder trouw geweest. Het adres van Maart 1945 zegt wel genoeg over de stemming b(j dc spoorwegambtenaren ten opzichte van prof. Goudriaan. Mr. C. Veen, de President van de civiele rechtbank, zal Woensdag 12 Juni uitspraak doen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3