STADSNIEUWS KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Onder voorzitterschap van den heer S. Menken hield gisterenavond de afd. Leiden van de Katholieke Volkspartij een goed bezochte vergadering in de Kleine Stads- zaal, ter behandeling van drie agenda punten. Het eerste was verkiezing van twee be stuursleden in de vacatures van de heeren Geene en van Tongeren, die hadden be dankt; gekozen werden bij enkele candi- daatstelling de heeren H. Lombert en J. A. Mensen. Hierna was aan de orde de candidaat- stelling voor den gemeenteraad. Als candi- daten waren ingediend de heer J. Aalders, A. van Dijk, P. Feiten, P. de Hosson, dr. H. Kortmann, A. de Kruyff, J. Leicher, H. Lombert, S. Menken, P. Oostdam, J. van Oyen, Th. Perquin, C. Sclpnck en Th. Wilmer. Voor enkele dezer candidaten werd door de stellers der candidaten een aanbeveling gegeven. Door een der heeren werd aan den heer Th. Wilmer een verklaring ge vraagd van diens gedragslijn als journa list tijdens de bezetting. De heer Wilmer zeide dankbaar te zijn, dat hem nu einde lijk na de tegen hem gevoerde campagne deze gelegenheid werd geboden. Hij ver klaarde. dat hij zijn functie van hoofdre dacteur van de ,,Leidsche Courant" was blijven waarnemen totdat hij door de machthebbers ontslagen werd, om aldus veel kwaad te voorkomen en nog zooveel mogelijk goed te kunnen doen. In zijn ont slagbrief, gegeven door Duitschers en N.S.B. in April 1944, werd dan ook vermeld, dat hij „stelselmatig" heeft geweigerd te schrij ven, zooals van hem werd geëischt, en in die houding heeft volhard ondanks her haalde dreigementen. Ernstig had hij zich afgevraagd, of hij door zoolang mogelijk te blijven het best beantwoordde aan het hem door de katho lieken zoo langdurig en ruimschoots ge schonken vertrouwen. Toen hijzelf meen de, deze vraag bevestigend te moeten be antwoorden, heeft hij zijn meening onder worpen aan het oordeel van Z. Hoogw. Exc. den Bisschop van Haarlem. De Bis schop heeft hem in Januari 1944 geschre ven, dat hij „in zeer moeilijke tijden met grooten tact alles had gedaan, wat mo gelijk was, om voor de katholieken te be waren, wat zij vooral in deze omstandig heden zoo hard noodig hadden", en dat Mgr. hem daarvoor „zeer dankbaar" was. Ik heb, aldus de heer Wilmer, gehandeld in volkomen overeenstemming met onzen grooten leider in de verzetsbeweging, den Bisschop. De heer Wilmer zeide zijn zeer moeilijke en zeergevaarlijke taak zoolang mogelijk te hebben vervuld, omdat hij hét een roe ping achtte, de lezers van de „Leidsche Courant" te blijven voorlichten in Neder- landschen en katholieken gees.t. Hij heeft niet den gemakkelijksten weg willen kie- De vragensteller, die voldaan was over deze verklaring, en anderen, gaven in over weging, ook in de „Leidsche Courant" een en ander uitvoerig mede te deelen wat de heer Wilmer zeide, te zullen overwegen. Motie van vertrouwen. De heer Mr. Bolsius stelde toen de vol gende motie voor: „De Katholieke Volkspartij af deeling Leiden, in vergadering bijeen op 15 Mei 1946, gehoord de uiteenzetting van den heer Wilmer over zijn houding en gedragslijn als hoofdredacteur van de „Leidsche Courant"' tijdens de bezettingsjaren; spreekt haar volle vertrouwen uit in den heer Wilmer". Onder applaus werd deze door de ge- heele vergadering aangenomen. Er moesten nu vijf tijdelijke bestuursle den Worden gekozen, omdat het advies voor de gemeenteraadsverkiezing moet wor den uitgebracht door het bestuur, aange vuld met zoo veel leden als er gemeente- raadscandidaten in het bestuur zijn, die niet aan de samenstelling van het advies deelnemen .Gekozen werden de heeren H. Simonis, W. Bull, P. Bergers, Th. v. d. Drift en G. Molkenboer. Bij de rondvraag werd van gedachten ge wisseld over de propaganda. Eenerzijds werd geklaagd over de onvoldoende of te- laat gepresenteerde medewerking, ander zijds werd geconstateerd een lofwaardige activiteit in kringen van de jeugd. Aange drongen werd op de oprichting van een aspiranten-afdeeling waaromtrent het be stuur mededeelde, dat plannen in voorbe reiding zijn. Medegedeeld werd nog, dat de stemmin gen voor de candidatenlijst Katholieke Volkspartij voor de gemeenteraad zullen plaats hebben op Zondag 26 Mei en op Zondag 2 Juni. JUBILEA BIJ DE AMBACHTSSCHOOL. Gisteren was het vijf en twintig jaar ge leden, dat de heer A. N. .Zekveld werd ver bonden als leëraaiS in het timmeren aan de Leidsche Ambachtss'chool. Tegelijk met dit jubileum zouden de zilveren jubilea wor den herdacht van de heeren B. H. J. Hey demann en B. Hoek, die reeds eerder dit feit herdachten, doch waarvan de viering door de tijdsomstandigheden niet kon plaats hebben. Aangezien de heer Hoek door ziek te verhinderd was, kon de herdenking ook nu niet plaats hebben. Het grootste gedeelte van het bestuur der .school, directeur en leeraren, waren gis termiddag dus in den bovenzaal der school bijeen, toen de heeren Heydemann en Zek veld, met hun echtgenooten en kinderen binnenkwamen. De heer ir. J. J. Q. van Hoek, voorzitter van het bestuur, was de eerste woordvoer der in de lange rij van sprekers. Hij zeide gaarne de gelegenheid aangegrepen te heb- b enom de jubilarissen der school te eeren, maar ook om zoo nu en dan bijeen te zijn ter versterking va nden band tusschen be stuur en leeraren. Den heer Hoek had men 14 dagen gele den reeds van zijn waardeering doen blij ken bij zijn afscheid als leeraar door zijn benoeming tot directeur te Hoogezand. Door omstandigheden kon hij die betrek king evenwel nog niet aanvaarden, zoodat hij tijdelijk nog aan de school verbonden blijft. Spr. richtte zich hierna tot den heer Hey demann en zeide gaarne nogmaals te onder- streepen wat men hem i nintiemen kring op zijn jubileumdag reeds heeft gezegd. Men heeft hem leeren waardeeren als iemand, die hart heeft voor het onderwijs, die veel van zijn leerlingen vergt, maar dit alleen, omdat hij veel van zichzelf vraagt en omdat dit den leerlingen slechts ten goe de komt. Merkwaardig noemde spr. het, dat zoo weinig leeraren het tot directeur van een school brengen, maar dit komt ook omdat het bestuur de leeraren gaarne behoudt. Van den heer Zekveld herinnerde spr. eraan hoe hij als leerling zelf den 3-jarigen cursus heeft doorloopen en later terug kwam als leeraar. Hij schetste hem als mensch, die vooral aan zijn jongens dacht, dan aan het materiaal, dat onderwezen moest worden. Maar hij gaf zich met yver en enthousiasme met achterstelling van eigen belangen. Na nog verschillende herinneringen uit de oude doos te hebben gememoreerd, bood spr. den heer Zekveld namens het bestuur een door de leerlingen vervaardigde fau teuil aan. Namens het geheele personeel huldigde hierna de directeur, de heer G. E. E. Kuyn- tjes, de jubilarissen, waarna hij den heer Zekveld een fraaie boekenkast aanbood. Als voorzs van de afd. Leiden van den Bond van Leeraren en Leeraressen bij het N.O., sprak de heer C. Brilman, adj.-direc- teur der school, de jubilarissen toe, memo- reerend wat zij voor de afd. als leden heb ben gedaan en hij bood den heer Zekveld als stoffelijk blijk van waardeering het boekwerk „Nederland bouwt tunnels" aan. De heer G. N. Meurs sprak namens het hoofdbestuur van dezen bond en uitte als voorz. zijn waardeering voor het vele werk door beiden voor den bond verricht. De heer J. J. v. Weerlee, voorz. van de Ver. van Oud-Leerlingen der school bood onder hartelijke gelukwenschen eveneens stoffelijke blijken van belangstelling aan. Tenslotte voerden nog het woord J. H. Seugling namens de Ver. van Leerlingen en als leerling vsm den heer Heydemann, onder aanbieding van bloemstukken, ver der Joh. Siers namens de klassen 1 B A en IDA van den heer Zekveld, onder aan bieding van een boekwerk „Hoe leven wij in Indië?", en tenslotte de heer D. Scheer, die vooral zijn collega Zekveld in het zon netje zette. Eerst de heen Heydemann en daarna de heer Zekveld dankten uitvoerig voor de be wijzen van hulde, voor de gesproken woor den en de stoffelijke blijken van waardee ring. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. PAROCHIE O.L.V. HEMELVAART EN ST JOSEPH. Mariacongregatie afd. Dames. Alle leden worden verzocht ter gele genheid van de verjaardag van onzen Di- teur mogenochtend om 7 uur bij het H. Misoffer tegenwoordig te zijn en tot zijn intentie tot de H. Tafel te naderen. Ons gebed is het mooiste geschenk voor den Priester. PAROCHIE HAAGWEG AFD. JONGEMANNEN. ,,'n Kink in de kabel". Morgen, Vrijdagavond, geen Cultureele Praatavond, daar in het Gymnastieklokaal dien avond de stemmen van de verkie zingen geteld moeten worden. Volgende week komt de heer Swierstra spreken over „Oud Leiden". KA. Kemleiding Jongemannen Parochie Haagweg. NED. VER. E.H.B.O., AFD. LEIDEN. Op 7 en 8 Mei 1.1. werd den cursisten van de afdeeling Leiden van de Ned. Ver. E.H.B.O. het examen, ter verkrijging van het Eenheidsdiploma, afgenomen door dr. M. D. Horst, bijgestaan door den docent dr. Boer. Hiervoor slaagden de dames; M. C. van Weeren, D. Bosse, J. J. Dinant, N. H. Lee mans, H. J Flaman-Boersema. G. C. Ma ters, J. C. Schophuizen, M. E. de Haas, de Wolff, H. van Venetië, H. L. Nijenhuis, A. M. Maters-Döll, M. Rotteveel, Sutter - land, J A. v. d. Mey en de heeren: G. B. ten Wolde. A. Th. de Jong. B. W. Lut, A. van Roy en, H. C. Fleete, P. J._ van Zeelen, J. H. van Tongeren, P. J. Majölée. UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde: de heer H. W. Kastein te Leiden. Geslaagd voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde: mej. N. C. M. Tuyl Schuitemaker te L e i d e n Geslaagd voor het voorbereidend kerke lijk examen de héér F. Keja te Amsterdam; de heer D. H. van Daalen te Haarlem; de heer M. F. Witteveen te 's-Gravenhage. In de serie zomerconcerten in de Pie terskerk, georganiseerd door het Werk comité „Kunst en Ontspanning" concer teeren op Donderdag 23 Mei te 8 uur de Heeren Hermie Schouten, orgel en Jan Prins, fluit. Het programma vermeldt o.a. orgelwer ken van Bach, Schouten, Franck en flpit- soli van Revel, Hugo de Groot, v. d. Sig- tenhorst Meyer. BURG. STAND. Geboren: Peter Robert Nicolaas z. van P. J. van Zijp en C. M.- Neuteboom; Maria Cornelia Elisabeth d van T. A. B. Laken en E. J. J. Vreeburg; Willem Andreas Ma ria z. van W. A. Bergers en C. M. Peter; Johanna Catharina Maria d. van W. Ma lais en T. E. van Harberden; Petronella Maria d. van A. J Kreuger en E. M. Ver leun; Abraham z. van J. A van den Ouweelen en S. M. Bernard; Bartholomeus z. v. P. Megchelse en C. Pardon. Geboren: Leonardus Maria, zn. van Th. J. van der Laan en C. A. den Dubbelden; Jo hanna Maria, dr. van P. A. Jonk en M. Landwaart; Jacobus, zn. van T. H. W. van Gent en M. van der Kaay; Hans, zn. van J. H. Kasterop en C. Th iel; Lambertus, zn. van A. W. van Wijk en M. de Jong; Lambertus Johannes Franciscus, zn. van H. Mulder en J. C. van Gils: Jan, zn. van A. van Houten en A. C. Valk; Nicolaas Jan, zn.van W. Bree- xlev.eld en J. C. Gelok; Josephus Jacobus, zn van W. Janssen en J. C. Ju. Overleden: J. C. van der Kwaak, huisvr. van S. Versteegen, 71 j.: K. Lens, zoon, 9 maanden; P. Sjardin. wed. van J. Stikkelo- rum 77 j.; L. H. Schöttle, wed. van E. A. v. Welij-, 60 j.J. Buijs, man, 73 j.; J. Schorna gel, wed. van L. Boekkooi, 64 j. Overleden: J. Nieboer wedn. 73 jaar. Getrouwd: S. H. J. van der Aar jm. en M. de Jong, jd.: A. Bender jm. en J. Matl ters jd.: C. N. van Ben tem jm. en M. van der Leilie jd.j P. F. de Boer wedn. en M. Huisman, wed.; L. Boers jm. en A. Humme jd.; H. van Dam jm. en W. M. Harland jd.; J. J. van der Does jm. en H. Vallentgoed jd.; F. van Es jm. en H. van Berkel jd.; J. Gort zak jm. en C. M. van Leeuwen jd.; H. C. Gottenbos jm. en-H. C. M. Stikkelman jd.; G. J. W. Jonker jm. en H. J. Veldhuijzen jd. F. Kool jm. en H. van Haaien jd.; L. Leen- horst wedn. en M. Patmos jd.; J. Lepelaar jm. en J. C. Faas jd.; W. van Ofwegen jm. en C. Verhoeff jd.; H. B. Onderwater wedn. en S. M. Kuyvenhoven jd.; H. J. Querreveld jm. en C. G. Schouten jd.; D. Schouten jm. en M. Boon jd.; T. M. van Seggelen jm. en J. Overduyn jd.; H. L. Snijders wedn. en H. A. H. Stol jd.; A. Tefij jm. en W. C. Gal- jaard pd.; A. Tegelaar jm. en J. Hiemstra jd.; J. A. Troost jm. en L. Honders jd.; B. van der Wilk jm. en D. Munnik jd.; I. Stou te jm. en S. Montanje jd. OMGEVING SASSENHEIM Gemeenteraad. In de Dinsdagavond gehouden zitting van den nood-gemeente- raad, was met kennisgeving afwezig de heer G. Verschoor; alsook de heer Hoogervorst. De raad betrachtte 1 minuut stilte voor hen die in de oorlogsdagen vielen. De voorz. deelt voorts mede, dat de door de gemeente Berlicum aangeboden gedenksteen in het raadhuis is aangebracht. Bij punt 2 Verhooging tarief Straatbelas ting zegt de voorz., dat deze verhoogd moet worden tot 5 pet. voor de gebouwen en 2)4 pet. voor de aangebouwde eigendommen van de belastbare opbrengst. De heer Schrama stelt voor dit punt aan te houden daar de gevolgen* nu niet te over zien zijn. De heer van Breda is er ook niet voor, om nu een besluit te nemen. Na bespreking wordt besloten dit punt aan te houden. Ontslag als ambtenaar van den Burger lijken Stand wordt verleend aan den heer Mr. J. A. Driessen. Verhooging presentiegeld voorzitters en leden Stembureaux. Dit wordt van 4 op 6 gebracht. Aanvraag grondvoorschot Wo- ningbouwvereeniging „Vooruitgang"% Dit is bestemd voor aankoop grond aan de Zand- sloot a 1.50 per M2. Toegestaan. Wijziging titulatuur van den Administrateur-Boek houder der bedrijven in dien van Directeur der Bedrijven. Goedgekeurd. Idem van den Gemeente-Architect in die van Directeur der Bedrijven. De heer Wesseling vraagt op korten termijn loonsverbetering voor de la gere ambtenaren. De voorz.: We hebben hiertoe reeds pogingen aangewend in den Haag, maar zonder resultaat. De heer Schrama acht salarisverhooging voor de la ger ambtenaren of werklieden zeker noodig. Weth. Vogelaar merkt op, dat in gemeen tedienst niemand te vinden is, die niet ont vangt wat mogelijk en toegestaan is. De heer Bije acht het in het algemeen verkeerd, dat als een ambtenaar vertrekt, hem meer salaris geboden wordt. We zitten nu eenmaal in een gemeente 3e klas, waar naar de salarissen bepaald worden. Hille- gom en Lisse zijn 2e klas; we moeten trach ten Sassenheim ook in die klas te krijgen. Het voorstel wordt aangenomen. Aanvulling en wijziging Salaris verorde ning in verband met vorenstaande punten, alsmede toevoeging van de functie van con troleur Bevolkingsregister. Het salaris van den Directeur der Bedrijven wordt bepaald op 30003600, dat van den Directeur Ge meentewerken op 32004000 en dat van den Controleur (den heer Geerling) op 1600—2000. Verzoek medewerking voor aanschaffing tafeltjes enz. en inrichten lokaal voor een voudige huishoudkunde in de R.K. Meis jesschool. De koster, bedragen 1400. De heer Bije vraagt of ook niet Kath. Meisjes worden toegelaten. Dit is hgt geval, waarna de medewerking verleend wordt. Bij de rondvraag wijst Mevr. Booy op de gebrekkige rioleering van de z.g. „Zeven Huizen". Hiervoor moet de eigenaar zorgen. Voorts vraagt zij naar de Woningregistra tie. Weth. Vogelaar: Er wordt aan gewerkt. Binnenkort komt er een advies hieromtrent. De heer van Breda informeert naar de door de gemeente te koop aangeboden hui zen aaji den Kooilaan. De voorz. zegt er is één gegadigde gekomen, maar we hebben niets meer van hem gehoord. Hierna slui ting. „St. Caecilia". De vereeniging voor ont wikkeling en ontspanning heeft gisteren avond dit seizoen besloten met een uitvoe ring, waarin de afdeeling „Zang" onder leiding van den directeur, den heer W. Mizee voor het eerst voor het voetlicht kwam. Door een gemengd koor werd, met begeleiding van onzen plaatsgenoot, den heer P. v. Zoen, uitgevoerd een gedeelte van „Lauda Sion" van Mendelssohn. Dit stuk werd op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, waarbij mej. Emmie van Reizen de soli vertolkte. Daarna werden de aanwezigen verrast met de opvoering van een blijspel in drie bedrijven „Millionnair tegen wil en dank", onder leiding van den heer M. Post. Zooals altijd was ook dit weer in de puntjes. Smakelijk is er gelachen om dit echt Amerikaansche stuk, waarvan de vertolking niets te wenschen overliet. ROELOFARENDSVEEN COÖP. GROENTEN- EN FRUITVEILING „EENDRACHT MAAKT MACHT". De voorzitter, Th. W.' Schrama, opende de vergadering van „Eendracht maakt Macht" met een woord van welkom. Uit het jaarverslag van den heer N. Turk. veilingdirecteur, vermelden we het vol gende: De tuinbouw kon de vleugels weer vrijer uitslaan. De primeurs, waaronder de glasaardbeien en de kaspeulen, konden vrij verkocht worden. De prijzen waren zeer hoog. Op 18 Mei werd zelfs voor 317.887,01 geveild. Het totaal geveilde bedrag aan aardb. bedroeg ƒ2.423,471,77. De omzet over het- jaar 1945 was 3.956 774,81. De voorzitter bracht hierna dank aan den directeur voor zijn leiding tijdens de moeilijke oorlogsjaren. De aftr. bestuursleden Jac. de Jong Gzn., J. N. Volwater en Jac. Bakker wer den herkozen bij acclamatie. Hetzelfde geschiedde in den Raad van Toezicht met P. J. Klein. Ook het aftredend bestuurs lid van de Proeftuin, de heer Jac. de Jong Gzn., werd herkozen. Het belangrijke punt: de statutenwijzi ging, werd door de vergadering langdu rig besproken. De naamsverandering in Bloemen-, Groenten- en Fruitveiling en het verplicht veilen van alle producten, dus ook de bloemen, door alle leden, zal in de volgende vergadering in stemming komen. Op deze vergadering ontbrak het noodzakelijke ledenaantal. Ook de mach tiging tot aankoop van grond en de uit breiding van de gebouwen komt weer op de agenda der volgende vergadering, die op korte termijn wordt gehouden. Het veilingpercentage is gesteld op 3%, waarbij komt 1% omzetbelasting en 2% garantiefonds. Het bedrag van het garantie-fonds 1945 wordt overgeschreven op de geblokkeerde rekeningen der leden. Om deel te nemen aan het collectief abonnement op het „Vakblad voor de Bloemisterij" moet men zich zoo spoedig mogelijk melden aan de veiling. Besloten werd om voor „Puttens Jeugd" gedurende deze zomer producten te veilen, die door de tuinders kunnen aangeboden worden. De opbrengt komt ten goede aan „Puttens Jeugd". De heer Machielse, hoofd van de tuin bouwschool te R.A.Veen gaf een duide lijke uiteenzetting over de noodzakelijk heid om te komen tot een plaatselijke commissie tot aankoop van geselecteerd plantmateriaal. Hierna kreeg het bestuur machtiging om zoo'n commissie te vor men. De rede van den heer Machielse. die met groote aandacht werd gevolgd, was een warm pleidooi voor de gemeenschaps gedachte. De veiling, aldus spr., is het in stituut, vanwaar opvoeding uitgaat om gemeenschapsmenschen te vormen. ALPHEN AAN DEN R1|N Contact-avond met Adoptiegemeenten. Onder auspiciën van Ned. Volksherstel alhier werd gisterenavond in de concert zaal van de Marthastichting een contact avond «gehouden met de door Alphen adn den Rijn, Ter-Aar en Aarlanderveen ge adopteerde gemeenten. Hedel, Hoenzadriel en Rossum. De bijeenkomst, welke druk bezocht was, werd ingeleid door den loco-Burge meester van Alphen, den heer J. Spreij Thzn Vervolgens voerden het woord de heeren dr. G. de Ridder uit Hedel, J. Roo- zeboom, burgemeester van Hedel, J. Hoo- gendoorn. voorzitter van Hedel's Oranje- vereeniging, J. Stuvers, landbouwconsu- lent aldaar. H. W. Verdonk uit Hoenza driel, W. Visser, inspecteur van de H.A. R.K. in den Bommelerwaard en ten slotte Pastoor Daniël van Rossum. Alle sprekers schilderden de getroffen gemeenten, zooals zij waren vóór den oor log, hoe zij werden teruggevonden en in hoeverre zij, door de hulp van genoemde gemeenten, weer voor een groot deel op de been zijn geholpen. Zij allen brachten vöor deze hulp dank, doch vroegen tevens met aandrang met de hulpverleening door te gaan. Immers, er is nog heel veel noo dig. Waren de eerstgenoemde sprekers min of meer ernstig in hun toespraken, de Pastoor daarentegen vlocht het eene grapje aan het andere, zoodat de avond een gezellig einde vond. De heer v. d. Bijl van Aarlanderveen sprak het slotwoord. WACHTEND OP DE ATOOMBOM. Vrijwel alle schepen, die dezen zomer bij de atoombomproeven in den Stillen Oceaan gebruikt zullen worden, liggen thans te Pearl Harbour voor anker en wachten op orders om uit tc varen. Het zijn er 74. Om streeks 25 Juni zal er een generale repeti tie plaats vinden, waarop alle 42.000 man, die bij de proeven betrokken zijn, hun plaats moeten innemen, bij de vliegtui gen, op de schepen of waar dan ook. ZEVEN ARABISCHE HEERSCHERS KOMEN BIJEEN. In verband met het opnieuw opwerpen van de Palestijnsche kwestie komen bin nenkort de leden van de Arabische Liga bijeen om van gedachten te wisselen. De Arabische Liga wordt gevormd door vijf Arabische koninkrijken en twee republie ken. De koninkrijken zijn: Egypte, Arabië, Irak, Transjordanië en Jemen; Syrië en Li banon zijn republieken. Nog nooit tevoren zijn deze zeven heer- schers in een samenkomst bijeen geweest. Zij zijn: de 66-jarige koning Ibn Saoed van Arabië; de 26-jarige koning Faroek van Egypte; de 77-jarige Imam Jehia Oedbin van Jemen; de 64-jarige emir Abdoellah ibn Hoessein van Transjordanië; emir Ab- doel Illah, prins regent van Irak (vooï den 11-jarigen koning Feisal II); president Sjoekri al Koeatly van Syrië en president* Bechara Khoerz^ van Libanon. Het Arabische hooge comité in Palesti na heeft besloten een krachtig protest in te dienen bij den Britschen hoogen commis saris, sir Alan Cunningham, tegen het voortduren van de illegale Joodsche immi gratie in Palestina. Tevens zal het verzoe ken om onmiddellijke ontbinding van het Jewish Agency, daar dit lichaam de illegale immigratie zou bevorderen. UITLEVERING VAN DUITSCHERS. Volgens de inlichtingen, die de Britsche regeering heeft ontvangen, zijn er tusschen de 2.200 en 2.500 Duitschers in Spanje, maar verdere onderzoekingen zullen wel licht nog toonen, dat deze cijfers te laag zyn geschat. De kwestie wordt zoowel te Londen als te Madrid in behandeling genomen. GERST EN AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND. Gezaghebbende Britsche kringen ver klaren, dat ter vermijding eener volledige ineenstorting van het economische stelsel in West-Duitschland, en tevens ter ver mijding van de gevolgen, die dit voor heel Europa zou meebrengen. Gr. Brittannië 70.000 ton gerst en minstens 20.000 ton aardappel en naar West-Duitschland zal verschepen. Met de verzending van het eerste deel zal terstond begonnen worden. Een ineenstorting van het economisch stelsel zou bcteekenen het stopzetten van de stèenkoolproductie in het Ruhrgebied, waarvan vele Europeesche landen, vooral Frankrijk, afhankelijk zijn. RIJNLAND WIL ZELFBESTUUR. Tijdens een bijeenkomst van de Christe- lijk-democratischc partij in het Rijnland, werd een resolutie aangenomen waarin de partij verklaarde, trouw te zullen blijven aan de Duitsche taal en cultuur en aan de christelijke traditie. In de resolutie wordt ook de autonomie van Rijnland voorge staan. De „Rheinische Merkur" publiceert deze resolutie, waarin o.m. aangedrongen wordt op de oprichting van een Duitsche federa tie met een centrum in West-Duitschland, b.v. Frankfurt a/M., als hoofdstad. Voorts bevat deze Resolutie een bereidverklaring tot loyale samenwerking met alle andere Europeesche staten, in de eerste plaats met de omiiggende landen en een heropening op zoo kort mogelijken termijn van nor male economische betrekkingen met de na burige landen. Aangedrongen wordt op een spoedige oplossing van de problemen, waarbij rekening moet worden gehouden met de verarming van de massa en waar bij de grondslag zal worden gelegd voor so ciale rechtvaardigheid. DOCUMENTEN „GEVONDEN". Aan eenieder is de Duitsche tactiek be kend om na de overval op een of ander klein land plotseling te voorschijn te komen met z.g. „gevonden" documenten, waaruit dan het optreden van Duitschland zou kun nen worden gerechtvaardigd. De Russen hebben dit zaakje goed afge keken, want de Sovjet-bezettingsautoritei ten in Duitschland hebben, naar zij zeggen, drie documenten „gevonden" welke zouden leeren welke betrekkingen er hebben be staan tusschen Franco en Hitier op econo misch gebied. SPANJE VOOR DE SPANJAARDEN. Generaal Franco verklaarde in een rede, uitgesproken bij de opening van de Spaan- sche Cortes, dat er geen politieke proble men in Spanje waren, die oplossing behoef den. Hij legde den nadruk op het katholie ke karakter, van de Spaansche staat, geba seerd op de christelijke voorschriften, en een dergelijke staat, aldus Franco, kan men niet ondemocratisch noemen. Deze staat is bovendien gebaseerd op de christelijke ethica: het is een echte democratie, omdat er een parlement is. gekozen door plaat selijke autoriteiten, vakvereenigingen en andere lichamen, die het nationale gevoe len vertolken, en er worden thans voor zieningen getroffen voor het houden van referendums, waarbij de natie kan stem men over vitale wetsontwerpen. Franco zeide, dat de wanorde onder de republiek groote afmetingen had aangenomen. BISSCHOPPEN DRINGEN AAN OP EENHEID. De aartsbisschop van Gorizia en de bis schop van Triest, die tc zamen waren ge komen om den toestand in hun diocesen te bespreken, hebben zich met een herderlijk schrijven tot hun onderhoorigen gericht waarin zij hen tot eenheid aansporen. De bisschoppen betreuren dat aan de geeste lijkheid beperkingen zijn opgelegd cn zij dringen er bij de geloovigen op aan de huidige moeilijkheden niet door onderlinge twisten te vergrooten. BINNENLAND DELEGATIE VAN HET NEDERLANDSCH INDISCHE ROODE KRUIS NAAR AUSTRALIë. Een delegatie van het Nederlandsch-In- dische Roode Kruis is te Melbourne gear riveerd ten einde besprekingen te voeren met het Australische Roode Kruis cn an dere organisaties over de mogelijkheid, de Indonesiërs, die allen volkomen berooid zijn, te hulp te snellen. De delegatie stelt zich eveneens ten doel, de voorraden van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis, welke zich in Australië bevinden, te con troleeren. NEDERLANDSCHE „PIONIERS" NAAR ZUID-AFRIKA. De kleine kustvaarder „Springbok" is na een avontuurlijke reis van 7.000 mijl be houden Durban binncngcloopen. Het schip had Rotterdam op 13 Februari verlaten, en de reis heeft dus dertien weken geduurd'. Het schip was „bemand" door twee Neder- landsche gezinnen, dei tijdens de bezetting het plan hadden opgevat, zich na den oorlog als de oude Ncderlandsche pioniers, in Zuid-Afrika te vestigen. Na de bevrijding charterden zij het schip: de maanden voor den uitreis werden doorgebracht met de voorbereidingen voor den tocht, waarbij ieder lid der beide gezinnen een bepaalde taaK kreeg toebedeeld. Het jongste lid, van de bemanning is een meisje van tien jaar, dat zich bezig heeft gehouden met hulp bij het schoonhouden van het schip. HET TEKORT AAN GRANEN EN DE VARKENSHOUDERIJ. De wereld ziet zjch gesteld voor een zeer ernstig tekort aan granen. Alles moet in het werk worden gesteld om de broodgraan voorziening zoo goed mogelijk te verzeke ren. Deze situatie heeft een ernstigen te rugslag op de ontwikkeling van bepaalde takken van het veehoudersbedrijf, o.a. de varkenshouderij. De niéuwe regelingen zijn nog niet in bij zonderheden uitgewerkt, maar wel kan het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening reeds mededeelen. dat het aantal zeugen sterk zal worden inge krompen. HET OVERHEIDSPERSONEEL IN BEZETTINGSTIJD. Schadeloosstellingen. De ontslagen en andere maatregelen, welke ten aanzien van personen in over heidsdienst tijdens de bezetting zijn ge schied, zullen worden herzien. Bij de Tweede Kam^r ïs eet- wetsont werp ingediend, dat bedoelt, de betrok ken personen schadeloos te stellen. Alle ontslagen en disciplinaire straffen, verleend resp. opgelegd tijdens :1e bezet ting aan personen op of ns 15 Mei 1940, werkzaam in openbaren dienst hiér te lan de krachtens aanstelling of arbeidsover eenkomst, zullen worden herzien. De regeering is van meening, dat van ee:i schadeloosstelling van gederfde inkom sten van 100 pet dient te worden uitge gaan, doch zij aehl net redelijk daarbij eer maximum van f 9ÖGQ.per jaar voor het gederfde inkomen aan te houden. De na ontslag genoten inkomsten moeten natuurlijk wórden verrekend. Voorts bevat het ontwerp een voorzie ning met betrekking tot de aanspraken, die ondergedoken, niet ontslagen overheids personeel kan doen gelden, indien de uit betaling van salaris tijdens de bezetting achterwege is gebleven. Naast herziening van ontslagen en dis ciplinaire straffen, eischen do benoemin gen en bevorderingen tijdens de bezetting voorziening Het uitgangspunt is hier an nuleering van rechtswege, behoudens be krachtiging door het bevoegd gezag op verzoek van den betrokkene. Voor sommi ge, wellicht velen omvattende, groepen schrijft het ontwerp zoodanige bekrachti ging bepaaldelijk voor; de overige geval len zijn voor groepeeringen niet vatbaar, en zullen derhalve ter vrije beslissing aan het betrokken gezag moeten worden over gelaten. De voorziening beperkt zich om practische redenen tot hen, die op den dag der inwerking treding van de wet nog een betrekking of rang bekleden ingevolge in dienstneming of bevordering tijdens de be zetting. ONBESTELBARE BRIEVEN VOOR GEREPATRIEERDEN. De afd. Pers en Publiciteit van den dienst der repatrieering bericht, dat op het hoofd, bureau van dc P.T.T. te Den Haag tal van onbestelbare telegrammen, brieven en post pakketten liggen, bestemd voor reeds uit Indië teruggekeerde landgenooten. Allen gerepatrieerden wordt dringend verzocht bij eventueele adreswijziging hier. van terstond mededeeling te doen aan het Centraal Bureau Verzorging Oorlogsslacht offers (C.B.V.O.), afdeeling repatrieering, Wassenaarscheweg 14 te Den Haag. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 15 Mei. Kaas. Aanvoer 26 partijen kaas: met rijksmerk le kv 1.351.37, met rijksmerk 2c kw. ƒ1.31 133, handel matig.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3