j Moord op Valstar thans opgehelderd Neergeschoten in kelder van S.D.-gebouw Na het aanvankelijk te hebben doen voor komen, alsof hij niet veel met de zaak te maken had, heeft de leider van het be ruchte „Sondercommando Feldmeyer" te Den Haag Smit, zijn aandeel in den dood van den Regeeringscommissaris te Naald wijk, bekend. Samen met enkele Duitschers had hij beide mannen in hun woning ge arresteerd en naar Rotterdam overgebracht. Zooals gebruikelijk, zouden zijn slachtoffers onderweg vermoord moeten worden, het geen echter niet is geschied, volgens Smit „uit menschelijke overwegingen". In het gebouw van»de S.D. te Rotterdam ontstonden echter moeilijkheden tusschen den, commandant Wölk en Smit, omdat eerstgenoemde buiten de kwestie wilde blijven. Echter werd vanuit Den Haag na drukkelijk opdracht gegeven, dat Valstar en Voskamp als represaille voor het neer schieten va den N.S.B.-agent der Arbeids bemiddeling te Naaldwijk, dood gescho ten moesten worden. De S.S.-er en N.S.B.-er Kniest uit ge noemd moord-commando, heeft de beide moorden in den kelder van het S.D.-gebouw uitgevoerd, zooals K. thans ook bekend heeft. Vervolgens hebben leden van het Son dercommando de lijken in een autobus naar Terbregge vervoerd, en daar langs den weg laten liggen. Kniest zit thans in Arnhem in arrest en Smit is naar Rotterdam overgebracht. Versche andijvie en groenten kunnen tot 31 Mei zonder afzonderlijke vergunning in Engeland worden ingevoerd. RECHTSZAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. In Duitschen dienst. Wegens het dienstnemen bij de Wadieabteilung, heeft terecht gestaan G. G. Romke uit Leiden, tegen Wien 6 maanden gevangenisstraf werd geëischt. Het Hof heeft verdachte veroor deeld tot die straf met aftrek van preven tief. P. v. Leeuwen te L e i d e'n was als bewaker in dienst getreden bij de S.S.-kam pen te Vught. Tegen hem was zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief geëischt. Het Hof heeft verdachte conform dien eisch veroordeeld. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal. Terzake van diefstal heeft te recht gestaan L. S. uit Leiden, die ver schillende rijwielen had gestolen. De recht bank heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief; de eisch was geweest een jaar en zes maan den. Wegens diefstal heeft voor de recht bank zich te verantwoorden gehad T. P. uit Oud A d e, thans gedetineerd, tegen wien zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief was geëischt. De rechtbank heeft vèrdachte conform dien eisch veroor deeld. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal. De economische rechter had G. M. P. te Leidschendam veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, ter zake van diefstal van levensmiddelen. Nu verdachte opnieuw terecht stond, alvorens de straf kon worden ten uitvoer gelegd, be paalde de rechter, dat deze zal worden ge wijzigd in vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk Wegens diefstal van peulvruchten was W. H. de K. te Leidschendam ver oordeeld tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf, waarvan slechts een deel der straf was ondergaan. Thans vorderde de officier, dat de straf verder ten uitvoer zal worden gelegd. De rechter besliste conform dien eisch. Clandestien slachten. A. P. van W. te Zoeter meer was in het bezit geweest van 14 kilo varkensvleesch, hetgeen een zwarte herkomst had door clandestien slachten. De Officier vorderde thans twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar, en 50 boete of 2 mnd hechtenis. Het vonnis werd con form dien eisch. RADIO voor Woensdag. HILVERSUM 1. 301 M. 8.Nieuws; 8.15 Programmaoverzicht; 8.20 Gram.muz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.Werken van Rachmaninoff; 10.Mor genwijding; 10.20 „Eten in distributietijd"; 10.35 Zang; 11.Dr. Sis Heyster; 11.30 Gram.muz.; 11.45 Berichten over bevrijde krijgsgev.; 12.— Ensemble Geon Frank; 12.30 Kalender; 12.35 Stafmuziek; 13. Nieuws; 13.15 Stafmuziek; 13.45 Beroemde koren; 14.Voor de vrouw; 14.15 Muziek; 15.Voor de Jeugd; 17.Eddy Wallis speelt; 17.30 Volksherstel; 17.35 Orgelmuz.; 18.Nieuws; 18.12 Weeroverzicht; 18.15 Lezing; 18.30 Progr. Nederl. Strijdkr.; 19.— Piano-duo de Raaf-Schutte; 19.15 Luister wedstrijd N.J.G.; 20.Nieuws; 20.05 Prof. W. Schermerhorn spreekt; 20.25 „Bedrogen Kadi" opera; 21.45 Dansorkest; 22.15 Gespr. v. d. week; 22.25 Omroepmannen koor; 22.45 Dr. van Praag over het socialisme; 23. Nieuws; 23.15 Vara-orkest; 23.45 Orgelop namen; 24.Sluiting. HILVERSUM II. 415 M. 8.Nieuws; 8.15 Progr. overzicht; 8.20 Morgenconcert; 9.15 Ochtendbezoek bij jon ge zieken; 9.30 Waterstanden en poLitieber.; 9.50 Morgenconcert; 10.20 Harmonieorkest; 10.30 Morgendienst; 11.— Het Luchero- Trio; 11.40 Werken met koor; 12.— Melodia; 12.40 N.C.R.V.-koor; 13.— Nieuws; 13.15 Programma-overzicht; 13.20 Celesta-ensem ble; 14.— Egypte in de muziek; 14.30 Viool recital Jean Busch; 15.— Cyclus Chopin- werken; 15.30 Concertgebouw-Kwintet; 16.— Nachtvorstverwachting; 16.15 Zang klasse Kinderkoor „Zanggenot"; 16.45 Voor jongens en meisjes, 17.50 All-round-sextet; 18.30 Rijk overzee; 19.—Nieuws; 19.15 Prog. overzicht; 19.20 Met band en plaat voor u paraat; 20.Dankdienst Geref. Kerken in Nederland; 21.45 Gram.muziek; 22.15 Na het nieuws; 22.30 Muziek; 23.15 Avondcon cert; 23.50 Schriftlezing; 23.57 Sluiting. BINNENLAND HET DOORDRAAIEN VAN GROENTEN. (Ingezonden). Naar aanleiding van een bericht «n ons blad van 10 Mei j.l onder Tuinbouw Kat wijk, wordt ors namens de Vereenigde Kleinhandelaren in Aardapp., Groente en Fruit het volgende geschreven: Er werd vermeld, dat ruim 9000 bos ra dijs zouden zijn doorgedraaid en zoodoen de -niet voor de boterham konden dienen c.och voor de metvaalt. Berichten van dien aard en zeker dit laatste bericht geven een scheeve voor lichting van zaken, welke niet werkt in hei belang van die groepen, wélke in deze branche van voedselvoorziening werkzaam zijn. Want wat zijn de feiten? Het bureau van Veilingen stelt n.l. tot eisch, dat verschil lende producten kunstmatig worden opge houden door vaststelling van minimumprij zen. Deze houden nauw verband met de kostprijs van diverse teeltgewassen. De minimumprijs voor radijs is momenteel ƒ2.50 per 100 bos. Wanneer nu de radijs geen ƒ2.50 per 100 kan opbrengen,' dan draait dit product automatisch door. Het zal nu wel duidelijk zijn, dat door deze vastgestelde minimumprijzen produc ten zullen doordraaien, wanneer het aan bod de vraag zal overtreffen. Dit is blijk baar ook het geval geweest te Katwijk. Verslaggever had echter volledigheids halve kunnen vermelden, dat deze 9000 bos radijs niet de vastgestelde prijs van 2.50 per 100 kon opbrengen Nog afgezien van de vraag of deze aan kwalitietseischen vol deden. Verheugend is de bekendmaking van Minister Mansholt, dat de tuinbouw- artikelen, welke de minimumprijs niet kunnen bedingen, een afzetgebied is ge vonden in Duitschland, zij het dan ook te gen geréduceerde prijzen". VRIJLATING VAN N.S.B.'ERS. Aan de procureur-fiscaal bij de bijzon dere gerechtshoven is opgedragen al de politiéke delinquenten voorwaardelijk bui ten vervolging te stellen, ten aanzien van wie kan worden verwacht, dat het tribu naal geen verdere interneering dan de be reids ondergane zal opleggen. Aldus minis ter Kolfschoten in antwoord op een schrif telijke vraag van het Kamerlid Neder- horst. Van een overmatig gebruik van de be voegdheid tot voorwaardelijke buiten ver volgingstelling is echter naar de meening van den minister geen sprake. Ook als de tribunalen meer zaken afwerkten dan thans reeds geschiedt, ware het onrecht vaardig de „lichte gevallen" onder de ge detineerden te doen wachten op de behan deling hunner zaken door het tribunaal. Immers ten minste zestigduizend gedeti neerden zouden over in totaal 120 kamers van tribunalen moeten worden berecht. In verband met de verminderde omzetten van importbloem is de termijn van inleve ring van ledige balen, afkomstig van par tijen'importbloem, welke door het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten voor 1 April j.l. onder berekening van sta tiegeld werden afgeleverd, van 31 Mei tot 31 Juli 1946 verlengd. Na laatstgenoemden datum worden geen balen meer geaccep teerd, terwijl het recht op terugvergoeding van het betaalde statiegeld voor per 31 Juli 1946 nog niet ingeleverde balen komt te vervallen. Ingevolge de bepalingen van de Textiel- beschikking 1944, art. 6 lid 3 en 4 en de op grond daarvan door den directeur van het Rijksbureau voor Textiel gegeven voor schriften, zijn zakken verbruikers verplicht alle niet voor direct gebruik noodige gewe ven zakken ten verkoop aan te bieden aan door genoemd bureau aangewezen handela ren of combinaties van handelaren. Onder deze verplichting vallen dus ook de balen, afkomstig van importbloem, welke van 1 April af inclusief fust wordt verkocht. GEEN GELD, GEEN TANDEN. Een grondig onderzoek door den prijs- controledienst heeft aan het licht ge bracht, dat een tandheelkundige inrich ting te 's-Gravenhage, met filialen in Am sterdam, Rotterdam, Leiden en Haarlem, in de jaren 1940 tot 194-6 een ongeoorloof de winst heeft gemaakt van ruim 315.000 gulden. De patiënten van deze inrichting, die meestal op afbetaling werden geholpen en dus tot de minder draagkrachtigen moeten worden gerekend, moesten voor een gebit, dat ten hoogste f 75.mocht kosten, een bedrag neertellen, dat tus schen de 135 en 500 gulden varieerde. Dik wijls werd bovendien betaling in natura gevergd, terwijl het in veel gevallen voor kwam, dat tijdens de behandeling, nadat alle tanden en kiezen waren getrokken, de reeds afgesproken prijs nog eens werd ver hoogd. Ook aan een groot aantal verplicht verzekerden werden te hooge prijzen be rekend. Tegen twee verdachten die voorna melijk van de overwinst hebben geprofi teerd, is proces-verbaal opgemaakt. Klachten over te hooge prijzen kunnen ingediend worden bij de bureaux van de prijscontrole of bij het Hoofdbureau Con troledienst Prijzen, Bezuidenhoutscheweg 66, Den Haag. EENIGE WENKEN VOOR DEN VACANTIEGANGER. Nu langzamerhand de eerste vacantie- gangers zich opmaken om zich naar hun vacantieverblijf te begeven, is het van be lang er op te wijzen, dat men verplicht is zijn bonnen mee te nemen. Dit geldt in het bijzonder voor hen. die voor lingeren duur hun intrek in een hotel- of pension nemen. Wanneer men evenwel slechts voor ten hoogste vier dagen in een hotel of pension verblijft, behoeven geen bonnen ingeleverd te worden. Alleen voor een ge recht met vleesch. moet men den v leesch- bon afgeven. Schotels met wild en .gevo gelte zijn geheel vrij, doch moeten over het algemeen extra betaald worden Voorts dient men er rekening mede te houden, dat in sommige gevallen de hotel- of pen sionhouder het meebrengen van bedlin nen en'of handdoeken kan verlangen. De hoeveelheid textiel is in vele gevnhen nog te gering, dan dat het den ondernemer mo gelijk zou zijn om zijn gasten van lakens, sloepen en handdoeken te voorzien. KATHOLIEKEN Vrijdag 17 Mei Lijst 2 ROMME MEER GEZINNEN NAAR INDIë. Volgens het door de Indische regeering vastgestelde schema wordt de hereeniging van in Indië ingezette militairen en tewerk gestelde ambtenaren en particulieren met hun nog in het buitenland en Nederland vertoevende gezinnen, zooveel de omstan digheden zulks technisch uitvoerbaar ma ken. doorgevoerd. In beginsel zijn voor ge- zinshereeniging reeds opengesteld Borneo, de Groote Oost, Sabang, dc Riouwarchipel, Bangka, Biliton, Bali, Lombok en de stad Soerabaja. Voor Batavia is tot dusver het moeilijk oplosbare vraagstuk van de huis vesting een beletsel geweest. Er bestaat echter goede hoop, dat bin nenkort ook voor Batavia een begin kan worden gemaakt mqt de gezinshereeniging, zonder welke een sociaal gezonde maat schappij niet kan worden opgebouwd. Men hoopt op verschillende in de ko mende maanden uit Holland vertrekkende booten een groot aantal plaatsen te kun- ■nen reserveeren voor de uitkomende vrou wen en kinderen. Bij de uitzending zal eer ste prioriteit worden gegeven aan de ge zinnen van hen, die tengevolge van de oor logsomstandigheden vele jaren van hun echtgenooten gescheiden zijn geweest. OMGEVING Wij verwijzen naar een advertentie be treffende Bedevaart L.T.B. naar Heiloo. ALPHEN AAN DEN RIJN Katholieke Volkspartij. Voor de Kath. Volkspartij sprak voor een volle St. Jo- sephzaal Dr. Jos de Boer, Rector van het R.K. Lyceum in den Haag. Spr. ving zijn betoog, dat wij wegens gebrek aan ruimte niet kunnen opnemen, aan met een over zicht van het politiek verleden der katho lieken; hoe wij, katholieken, nog een kleine 100 jaren geleden totaal afhankelijk waren van andere groepen en wél gedu1/, werden als steun, doch overigens als on mondig werden bestempeld en totaal geen zeggenschap kregen. Spr. belichtte het tijd perk van Groen van Prinsterer, Abr. Kuij- per en tijdgenooten en wees erop, hoe onze voorvaderen alsc Nuijens, Thijm, Nolens en vooral Dr. Schaepman de katholieken genezen hebben van hun z.g. minderwaar digheidsgevoel. Er kwam een kentering, zooals spr. uitvoering uiteenzette. Nat spr. de verschillende vroegere poli tieke partijen de revue had laten passee- ren zeide spr. bij de bespreking van de huidige politieke partijen v. d. Vrijheid, v d. Arbeid enz., dat wij slechts een blik behoeven te werpen in het verleden, om te concludeeren. dat geen dezer partijen de onze is. Overigens meent spr., dat de goede dingen in die partijen ook in onze Katholieke Volkspartij te vinden zijn. KATWIJK AAN ZEE Doodenherdenking. Op de militaire begraafplaatsen heeft een indrukwekken de herdenking plaats gehad waaraan ver schillende autoriteiten deelnamen, o.m. de burgemeester en luitenant-kolonel H. D. Buurman, uit de dagen van Mei 1940 hier algemeen bekend. Luitenant-kolonel Buur man sprak gevoelvolle woorden en de Katwijksche Muziekver. U.N.I. speelde en kele nummers treur-muzie£. Verschillende familieleden van de gesneuvelden waren aanwezig. NOORDWIJK Zuivering Directeur „Huis ter Duin". De Zuiveringsraad voor het Hotel-, Café-, Restaurant-. Pension- en Aanverwante Bedrijven, bestaande uit Mr. Dr. F. Hol lander, Advocaat-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravcnhage, Mr. E. Polis, Commissaris van „Zeebad" Scheve- ningen en.B. Koning, heeft geen termen aanwezig geacht eenige maatregelen op te leggen. De beschuldiging hield in, dat de Direc teur tijdens de bezetting een Wehrmachts- verkehrslokal heeft geëxploiteerd in ver schillende te Noordwijk aan Zee gelegen perceelen en dat hij zich beijverd zou hebben, zijn gasten spijzen en dranken, welke in den normalen handel niet meer te verkrijgen warefi, voor te zetten tegen hooge prijzen. De Zuiveringsraad heeft overwogen, dat het aannemelijk is, dat de bezetter een zekere druk heeft uitgeoefend om een Wehrsmachtsverkehrslokal in Noordwijk te openen, doch niet een dusdanige pressie, dat de directie zich onmogelijk, tenzij met levensgevaar, aan de exploitatie kon ont trekken. De Raad heeft aanvaard het ver weer. dat de beschuldigde Noordwijk aan Zee grootendeels voor den ondergang, im mers voor afbraak en uitbraak heeft weten te behoeden en dat hij kan geacht wor den het Nederlandsch belang te hebben gediend Het was voor hem zaak om op zijn post te" blijven. De Raad meent, dat de directie eenige fouten heeft gemaakt om n.l. een pension te huren in plaats van 'zich door de Duit schers een perceel te doen aanwijzen en door de installatie van den N.S.B.-Burge meester bij te wonen, doch de Raad er kent, dat de beschuldigde zich in een dwangpositie bevond en moest kiezen tus schen het huren van een perceel en het op zich laden van het odium, dat hij ten bate van de Duitschers een café-restaurant ex ploiteerde in een te zijnen behoeve van een Nederlander gevorderd pand. De Raad acht bewezen, dat in het Wehr- machtsverkehrslokal „zwarte" consump ties te krijgen waren, doch ook voor Nederlanders en dat niet alleen „niet goede" deze consumpties deelachtig konden worden. Bewezen wordt voorts geacht, dat beschuldigde van de voorraden van Huis ter Duin gedeelten heeft afgestaan ten behoeve van onderduikers en van Noordwijksche kinderen en dat de wijnen van Huis ter Duin in belangrijke mate voor inbeslagneming zijn gered. Tenslotte neemt de Raad aan, dat het bedrijf geen grooten omzet opleverde, zoo dat de directie den Staat tegenover den vijand niet'heeft benadeeld en geen Ne derlandsch Belang heeft geschaad. De Raad meent, dat het beheer voor op heffing in aanmerking komt VOORHOUT Onthulling monument. Zondagmor gei} is onder groote belangstelling een mo nument onthuld voor de vier Kolpingsjon- gens. die tijdens den oorlog het leven ver loren hetzij door fusilleering of door an dere omstandigheden met betrekking tot den oorlog. Om deze reden is er dan ook een monument geplaatst als blijvende her innering aan onze vrienden. Spr. memo reerde de 4 jongemannen. Hierna werd het monument onthuld en gewijd. Voor de zie- lerust van de gevallenen werd gebeden. Burgemeester v. Berckel herdacht hen, die gevallen waren door de actie van den vijand. Veel hadden wij nog van deze jon gens kunnen verwachten, maar een veel grooter offer hebben zü gebracht door hun leven te geven voor onze vrijheid. Na deze rede werd de vlag geheschen en word door de Verkenners een saluut gebracht. Ver schillende bloemstukken werden bij het monument neergelegd o.a. van de N. K. J. N. B., jongens die in het buitenland had den gewerkt, verkenners, de nabestaanden en verdere belangstellenden. Met het zin gen van het Wilhelmus werd deze plech tigheid gesloten. Algem. Vergadering Coöperatieve Boe renleenbank. Verleden week hield de Boerenleenbank haar 50ste algem. verga dering. De voorzitter, de heer dr. H. A. G. Bots. opende de bijeenkomst. De winst bedroeg dit aar ongeveer 10.000 waarvan een gedeelte aan de kleine spaarders ge schonken zal worden. Het ledental was ook weer vergroot en telt "thans 162. Door den kassier, de heer P, N. Vester, werd een financieel overzicht gegeven over het af- elgcloopen jaar en werd de balans van 1945 vastgesteld. De rente werd bepaald op 2 Is tot ƒ3000.—, 1 tot ƒ10.000 en 1% boven de J0.000.Bij de verkiezin gen werden de heeren P. L. v. d. Hulst als bestuurslid en P. J. Westerhoven als lid van de raad van Toezicht met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot leden van de'financieele commissie 1946 werden benoemd de heeren H. Langeveld, W Th. v. Werkhoven en Godefr. v. Leeuwen. Hierna hield de heer P. v. d. Nouland een rede. Het kantoor is vanaf heden iederen dag geopend van 9.3012 en van 1416 uur (behalve Zaterdag) en zal ook binnenkort weer telefonisch bereikbaar zijn Personalia. Voor het examen in de speciale cursus Materiaal Kennis, afgeno men door de Koniklijke Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde gehouden te - Leiden op Maandag 6 Mei slaagden onze plaatsge- nooten J. v. Wieringen als 2e en Vr. Via- nie als 3e. Noodlottige val. Vrijdagmiddag is- de 9-jarige B Bel van zijn fiets gevallen. Hij werd met een zware hersenschudding op genomen. Zondagmorgen is hij overleden. ZOETERWOUDE R.K. Sportver. „St. Jan". Zondag speelde St. Jan I op eigen terrein tegen Al- tior I uit Langeraar. Voor de rust had Al- tior het spel geheel in handen en was het samenspel bij onze jongens ver te zoeken. De keeper was ook niet geheel op dreef waardoor "twee houdbare doelpunten goed koop aan Altior kwamen en Altior met de rust met 30 de leiding h^d. Na de rust werd er een geheel ander spél vertoond en heeft de thuisclub laten zien. dat er toch ook werkelijk gevoetbald kan worden. Er werd prachtig spel gegeven, en ook de in vallers deden niet onder voor hun mede spelers Dat Altior tenslotte met een klein verschil nog won, hebben zij wel aan hun keeper te danken, die er prachtige schoten heeft uitgehouden. Dat tegen een zoo sterke ploeg als Altior een achterstand van 30 met een einduitslag van 43 voor Altior werd bereikt, bewijst, dat de ploeg toch niet zoo slecht is. Dei A-Junioren speelden te 1 uur tegen de A-Junioren van Altior, maar konden het tegen deze ploeg niet bolwerken. Al tior won met 60. Ook de B-Junioren verloren tegen het sterke B-Junioren elftal van Meerburg met 7—3. Wij herinneren hiermede nog even aan de belangrijke ledenvergadering, op Vrij dag a.s. in het Don-Boscohuis (Voorm. Ge- zellenhuis), waar leden en belangstellen den te half acht allen zonder uitzondering worden verwacht. ZOETERWOUDE (H.R.) Tooneel. Al geruimen tijd gingen de geruchten dat de na-oorlogsche gevormde tooneelclub „de Spelers" met groote plan nen rond liep; men wilde de groote gym nastiekzaal dienstbaar maken ook voor tooneeluitvoeringen. Onder leiding van den heer P. van Hofwegen is er een tooneel ge bouwd, dat er zyn mar, en Zaterdagavond waren wij iitgenoodigd voor de bijwoning van de opvoering van het tooneelstuk „Kin deren van ons Volk" spel in 5 bedrijven van Antoon Coolen. Voor een stampvolle zaal sprak Pastoor Hermans het openingswoord. Spr. was zeer dankbaar omdat het doel van deze uitvoe ringen ook was. de opbrengst te bestemmen ten bate van de verbetering van de R.K. Bewaarschool in deze parochie, welke in verband met het groote aantal kinderen zoo dringend noodig is. Over het tooneel- ontwerp, het decor, de verlichting, costuums en grimeering niets dan lof. Voor wat de spelers betreft, kunnen wij zeggen, dat er hooge verwachtiger. gesteld waren, doch deze zijn verre overtroffen. Tijdens de pau ze werd namens de ouders van mej. Kap- tein, de onderwijzeres der bewaarschool, hulde gebracht voor de wijze waarop zij haar werk, de zorg voor 63 kindqren ver vulde. Na de ook Zondagavond met groot succes gegeven 2e opvoering werden woorden van dank gesproken tot de heeren Schinkel, als regisseur, en tot den heer v. Hofwegen als de ontwerper en bouwer van het tooneel. STADSNIEUWS VERKIEZINGSACTIE 1946. Na het enthousiaste en bezielend woord van onzen lijstaanvoerder Prof. Mr. ROMME. in de massale bijeenkomst van gisteren avond resten ons nog slechts enkele prac- tische wenken. ZIEKEN EN HULPBEHOEVENDEN zullen as. Vrijdag door ons naar de stem bus worden gebracht, mits wij uiterlijk Donderdag 16 Mei a.s. vóór 12 uur des mor gens in het bezit zijn van de namen en adressen van hen, die daarvoor in aanmer king komen. AUTOMOBIELEN. Dankbaar voor de reeds ontvangen toe zeggingen, doen wij toch opnieuw een drin gend beroep op de bezitters van auto's, ons hierby te helpen, door hun auto den ge- heelen dag of enkele uren naar verkiezing aan ons af te staan. Indien noodig, zorgen WIJ voor BENZINE EN CHAUFFEUR. Het Centrale Propagandabureau is vanaf heden gevestigd NIEUWE RIJN No. 66. telefoon 23518, aan welk adres alle medc- deelingen kunnen worden gedaan zooals: namen en adressen van zieken bescliikba^rstellen van auto's en bijdragen voor het Verkiezingsfonds kunnen worden gestort. HULP IN DE HUISHOUDING. Wij roepen de medewerking in van KATHOLIEKE DAMES om op Vrijdag a.s. in groote gezinnen of in gezinnen, waar het de moeder niet gemak- kelijk is HAAR STEMPLICHT te gaan vervullen, even de plaats van die moeder te gaan innemen en op de kleintjes te passen. DAMES, die hiertoe bereid zijn de HUIS MOEDERS, die voor die HULP IN AAN MERKING wenschen te komen, kunnen dit eveneens opgeven (ook telefonisch No. 23518). aan ons adres, Nieuwe Rijn 66. Laat geen stem op de Katholieke Volks partij No. 1. Prof. ROMME Lijst 2 verloren gaan. PROP,-CLUB DR. SCHAEPMAN. HUWELIJKSMOEILIJKHEDEN. De commissaris van politie te Leiden maakt het navolgende bekend: Het Kon. Besluit van 17 Nov. 1945, No. F. 278 (Besluit gevolgen van het huwelijk met vijandelijke onderdanen No. II), voorziet in de instelling van een#Commissic, die tot taak heeft den Minister van Justitie van advies te dienen over de vraag of: a. dc vrouwen-vijandelijk onderdaan, die na 10 Mei 1940 zijn gehuwd met een Neder lander, fen b. de vrouwen van vreemde, niet-vijande- lijke nationaliteit, die na 10 Mei 1940 in Duitschland of in de door dat land bezette en geannexeerde gebieden met uitzonde ring van Nederland tusschen 10 Mei 1940 en den dag der bevrijding dezer gebieden, zijn gehuwd met een Nederlander, in aan merking komen voor toelating c.q. voortge zet verblijf hier te lande. Deze Commissie, genaamd Commissie voor huwelijken met vrouwen van vijan delijke of andere vreemde nationaliteit, is gevestigd aan het Nassauplein No. 8 te s-Gravenhage. Ter verkrijging van een vergunning tot voortgezet verblijf hier te lande van vrou wen, op wie het genoemde Koninklijke Be sluit van toepassing is, zal men zich uit sluitend kunnen wenden tot den Commis saris van Politie der gemeente van inwo ning en wel met een schriftelijk verzoek. Het zelfde geldt voor hen, die willen vra gen om vergunning tot vestiging hier te lande, ten behoeve van vrouwen, die nog in het buitenland verblijven. Het indienen van dit schriftelijk verzoek moet geschieden vóór 15 Juni 1946. Voor inlichtingen en mededeel,ngen be hoort men zich voor wat Léiden betreft uitsluitend te wenden tot het Bureau van Politie, Afd. Vreemdelingendienst, Zonne veldstraat 10, aldaar. Wordt het verzoek gedaan ten behoeve van vrouwen, vijandelijke onderdanen, dan dient te worden getoond het bewijs, dat 50.voor administratiekosten is gestort op postrekening'No. 1 van 's Rijks schat kist, met vermeilding: t4Ten bate van het Departement van Justitie, comm. F. 278, ten behoeve van.... (naam, voornaam, ge boortedatum van den man en de vrouw in vullen). Door het Hoofd van plaatselijke Politic zal een verzoek niet in behandeling worden genomen, dan nadat het stortingsbewijs is getoond. Zij, die reeds een verzoek hebben inge diend, en zich er van hebben overtuigd, dat dit verzoek de plaatselijke Politic heeft be reikt, behoèvcn geen nieuw verzoekschrift in te dienen, doch behooren zoo spoedig mo- gelijk het bedrag van 50.zooals boven vermeld. te storten. Zoolang het stortings bewijs niet is getoond, zal geen yerdcre be handeling van het verzoekschrift plaats hebben. Wordt .iet verzoek gedaan ten bate van vrouwen, niet vijandelijke vreemdelin gen, dan behoeft het bedrag van J 50 niet te worden gestort. HOOGLEERAREN. Bij Kon. Besluit is dr. -. H. Vogelenzang benoemd tot gewoon hooglecraar aan de Leidsche Universiteit, waar hij onderwijs zal geven in de artsen ij bereid kunde, phar- maceutische chemie en vergiftleer. Op Vrijdag 24 Mei a.s. des namiddags ten 4 ure zal Dr. E. Havinga. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Organische scheikunde zijn ambt aanvaarden nvt het uitspreken van een inaugurcele oratie in het groot-auditorium van het Academie gebouw. Hetzelfde zal geschieden op Vrijdag 31 Mei a.s. des namiddags ten 4 ure door Dr. A. J. C. Rüter, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de Vaderlandschc geschiedenis. BURG. STAND. Geboren: Maria Cornelia dr. van D. Ramp en C. Wiegel; Adriana Maria Margardha d. van C. van Ooij en H. F. de Ilaas; Anna Elisabeth Adriana d van M. C. Hansen en C. M. Mieremet; Gerhardus Johannes van G. J. Bodt en M. J. Humme: Abraham Nicolaas Hendrivus z. van N. H. Brecdc- veld en B. van Soest; Adriaan z. van H. Buitendijk en S. Boot; Arienne d. van L. H. de Jong en C. A. van der Kloot; Wil.licl- mina Annctje d van W. A. Post. en C. Bejize; Martina Maria Hendrika d. van II. J. G. Smelen en C. J. van Egmond: Jaco bus Adranus Jan z. van J. Heemskerk enA F. H. E. Stuurop; Anna Maria Theresia d.* van J. J. Geuke en M. Tol; Adrianus Hcn- drikus z. van J. D. Crama en E Fuchs; Willem Frederik Pictcr z. van P. van der Velden en P. Schouten; Willem Frederik z. van W. F. Kwestro en G G. v. Muggc; Margaretha Maria Johanna Clasina d. van J. C. de Graaf en A. D. Zweekhorst; Alfred z. van I. N Verhoef en E. van Weerlce; Philippine d. van G. Korthof en T. Maas kant; Sytze Eelke Gerardus z. van W. G. A. van der Kooij en C. C. van Benton; Daniël Johannes Jacobus z. van L. Verhoeven en A. Juric; Marinus Christiaan z. van L. van der Zeeuw en A. Hanspn; Trijntje Frederi- ka d. van N. van der Niet en A van der Me ij; Remment z. van J. Balk en M. Hak- steeg; Maria Cornelia Antonetta d. van P. Zwaan en J. van Zuijlen; Catharina d. van J. J. Gout en N. Kloosterboer. Overleden: J. J. Meijer r. 4 weken; D Vlam wedn. 83 j.; J. J. Plcij man 53 j.'; N. van der Plas huisvr. van J. Plug 41 j,; A. W. Guyt z. 4 maanden. Getrouwd: J. S. de With jm. en N. A. M. Schulte gesch.; J. A. F. van der Poel jm. en E. Geene jd.; R. van Dorp jm. en E. Grasman jd.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3