Buitengewoon belangrijk handelsaccoord De plechtige kroning van 0. L. Vrouw van Fatima Churchill naar Engeland teruggekeerd Parijs Scherpe tegenstellingen Woensdag: Duitsche kwestie Reuters diplomatieke correspondent schrijft uit Parijs, dat de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken, nog de belangrijke vraagstukken Triest en de Ita liaansche herstelbetalingen onder oogen moet zien. Andere belangrijke Italiaansche problemen zijn: de verdeeling van de Ita liaansche vloot tusschen de geallieerden, het vraagstuk van de Fransch-Italiaansche grens, grenswijzigingen en demilitarisatie van bepaalde gebieden en ten slotte de sta tus van de bilaterale verdragen tusschen de geallieerde landen en Italië. Het is echter wel duidelijk geworden, dat alle vraag stukken, die met Italië in verband staan, slechts opgelost kunnen worden, wanneer de geallieerden het over de groote lijnen van de Europeesche politiek eens zullen^ kunnen worden. De Amerika>nsche minis ter van/buitenlandsche zaken, Byrnes, .heeft voorgesteld, een datum voor het houden van een vredesconferentie vast te stellen. Dit wil dus zeggen dat hij heeft getracht, de Russen over te halen een vredesconfe rentie bij te wonen, onafhankelijk van een voorafgaande regeling van de belangrijke geschilpunten. Molotof verzet zich tegen dit voorstel, en» dringt er op aan, dat er over eenstemming wordt bereikt ten aanzien van de volgende punten, die hij fundamenteel acht: de Italiaansche herstelbetalingen (Rusland eischt 100 mililoen dollar voor zichzelf, en 200 millioen voor Joego-Slavië en Griekenland), inwilliging van de Joego slavische eischen ten opzichte van Triest, en tenslotte het toewijzen van een punt in de Middellandsche Zee als basis voor de handelsscheepvaart na den oorlog. Ook ten aanzien van den status van de bilateriale verdragen van de geallieerde landen met Italië bestaat verschil van mee ning tusschen Rusland en Engeland. Naar de meening van de Sowjet-Unie kunnen de groote mogendheden hun veto tegen der gelijke verdragen uitspreken, terwijl de Engelschen van meening zijn, dat alle ge allieerde mogendheden, die vóór den oor log een verdra#met Italië hadden, gerech tigd zijn, te zeggen of zy deze willen her nieuwen of niet. Men gelooft, dat Rusland tegen een der gelijke opvatting is, omdat het niet gaarne een precedent schept, dat de westelijke ge allieerden in staat zou stellen hernieuwing te eischen van verdragen met landen, die nu binnen de Russische invloedsfeer lig gen, zooals Roemenië, Bulgarije en Honga rije. Een dergelijke tegenzin tegen het scheppen van precedenten kan men bij de westelijke geallieerden waarnemen ten aan zien van de demilitarisatie van de Ita liaansche grensdistricten. De Russen staan er op, dat deze kwestie bezien moet wor den met het vraagstuk van de demilitarisa tie van dë Italiaansche-Joegoslavische grensgebieden. Doch dit zou beteekenen, dat de geallieerde troepen zich zouden moe ten terugtrekken uit Venezia Giulia en Triest, en dit zou de schaal zeer ten gunste van Joego-Slavië doen doorslaan. Men is ten slotte Maandag nog overeen gekomen, Woensdag de Duitsche aangele genheden te behandelen. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Het gymnasium der Paters Francis canen te Megen viert 30 Juni zijn 300-jarig bestaan. Oud-leerlingen kunnen zich mel den bij S. de Jong, Lijsterbeslaan 31, Be verwijk. Tot directeur van het Retraitehuis te Noord wykerhout is benoemd de Zeereerw. Pater L. Loos. Tot burgemeester van Montfoort en Willeskop is benoemd de heer T. Monchen wnd. gemeente-ontvanger te Wassenaar. Twee burgemeesters, de heeren v. d. Putt en Magnee, resp. van Geldrop en Bergeyck, die beiden werden verondersteld dood te zijn, bevinden zich blijkens een in Duitschland ingesteld onderzoek in Russi sche krijgsgevangenschap in Polen. De electriciteitsrantsoenen zullen evenals in de wintermaanden ook voor de zomermaanden met 8 KWh worden ver hoogd. Rantsoenen voor kookdoeleinden en voor gas en electriciteit blijven ongewijzigd. BUITENLAND. Te Londen zijn Zaterdag 5000 Kg. Neder 1. aardbeien geveild. Op liet oogenblik is Albanië het eeni- ge land, dat om toelating als lid van de U.N.O. heeft verzocht, dóch het is bekend, dat verscheidene landen, die in den oorlog neutraal zijn gebleven, voornemens zijn verzoeken ^ot toetreding van de U.N.O. in te dienen. Een comité van 100 vooraanstaande Amerikaansche staatsburgers zond een brief aan president Truman, waarin opnieuw werd verzocht om meerdere hulp aan de bevolkingen van de door hongersnood ge teisterde gebieden. Het comité drong erop aan, dat de Amerikaansche voedselversche- pingen naar het buitenland voor het ko mende kwartaal zouden worden verdub beld. De leider der uitgeweken Spaansche republikeinsche regeering, Giral, heeft Trygve Lie, den secretaris-generaal der V. N., een rapport over het Spanje van Franco overhandigd. Het rapport beslaat driehon derdvijftig bladzijden. De voormalige wereldkampioen bok ser, Max Schmeling, is tot drie maanden ge vangenisstraf en een boete van 10.000 mark ^veroordeeld, omdat hij aan een bevel van de militaire overheid geen gehoor heeft ge geven. Woensdag zal er officieel in Grie kenland een nieuw Grieksch leger zijn, op Engelsche leest geschoeid, met behulp van de Engelsche militaire missie met Engel sche wapenen, vervoermiddelen en kleeren uitgerust. Van 29 September tot 6 October zal in Engeland een „V.N.-week" worden ge houden als demonstratie van den wil van het Engelsche volk de organisatie der V.N. te ondersteunen. Gardner, de leider van een een dele gatie van Engelsche landbouwkundigen, die zoojuist uit Nederland is teruggekeerd, heeft verklaard, dat bergen sla worden' weggegooid, omdat men zich slechts op één markt (de Engelsche) concentreert. Een Nederlandsch ambtenaar van de Canadecsche legatie te Den Haag. is op weg naar Ottawa, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de over komst voor 6.000 Nederlandsche vrouwen van Canadeesche soldaten en 6.000 andere Yrouwen, die met soldaten in Britsch-Cana- da verloofd zyn. Frankrijk levert hoogstnoodige grondstoffen en producten Het op 26 April j.l. te Parijs geteekende handelsaccoord met Frankrijk is, wat be treft omvang en waarde van het goederenverkeer, waarover overeenstemming werd bereikt, het belangrijkste, dat na den oorlog door ons land is afgesloten. In de naaste toekomst zal alleen het handelsverdrag met België, waarover de on derhandelingen gaande zijn, het accoord met Frankrijk in beteekenis overtreffen. De in dit accoord geraamde invoer uit Frankrijk bedraagt 166 millioen en de uitvoer van Nederland 128 millioen. Het zal geldig zijn tot 31 December 1946. Welkome nieuwe afzetgebieden Frankrijk heeft zich bereid verklaard om verschillende grondstoffen te leveren, wel ke voor onze industrie noodzakelijk zijn, vooral op het gebied van de textielproduc tie, de hoogovens, de glasindustrie en de keramische industrie. Daarnaast zal het ons ook afgewerkte producten verschaffen, zoo als auto's en geneesmiddelen, terwijl wij ook eenige luxe-artikelen, waarvan Frank rijk gaarne uitvoert, zooals wijnen e.d. in ontvangst zullen moeten nemen. Wel geen noodzakelijke, maar toch wel aangename artikelen. Textiel. De moeilijkheden in de Nederlandsche textielindustrie liggen vooral in de te ge ringe capaciteit van de spinnerijen. Frank rijk zal ons nu zoowel garens als 6toffen leveren, vooral kamgarens, waarvan Frank rijk ook voor den oorlog een der voor naamste leveranciers was. Frankrijk zal eveneens linnen garens le veren en zelfs een kleine hoeveelheid ka toenen garens. Bovendien werd een invoer toegezegd van kamband, de grondstof voor de wollen garenspinnerijen. Voor een aanzienlijk bedrag zullen even eens stoffen worden ingevoerd van kunst zijde, zijde en velours en eveneens wollen stoffen. Deze invoer zal ongetwijfeld binnen en kele maanden een belangrijke verbetering van de textielvoorziening merkbaar doen worden. De z.g. luxe goederen op textielgebied, die Frankrijk ons zal leveren, zijn voorna melijk naai-, borduur-, stop en andere ga rens, batist, lingerie, tullen, kant, lint, shawls, handschoenen, dassen, bretels en luxe damesconfectie. Tenslotte voorziet het verdrag ook in den invoer van kapok, zeegras, kussenvulmate riaal, hoeden en hoedenvormen en corset- ten. Auto's en machines. Het is gelukt van Frankrijk een groote hoeveelheid ijzererts te krijgen benoodigd als grondstof voor de hoogovens. Ook staal- en walserijproducten kan in betrekkelijk groote hoeveelheid worden geïmporteerd. Tevens werd een regeling getroffen voor den invoer van machines, welke hier te lande niet, of nog niet vervaardigd kunnen worden, b.v. gereedschapswerktuigen, hand gereedschappen, optisch en cinematogra fisch materiaal, apparaten voor tandartsen en chirurgen en landbouwmachines en -werktuigen. Verder werd oorzien in een zekeren in voer van personenauto's, vrachtwagens en autobussen, alsmede van de voor het be staande autopark zoo noodige onderdeelen, een belangrijk bedrag werd gereserveerd voor fietsen en onderdeelen, zoodat wij thans in staat zijn zoowel complete fietsen in te voeren, ris ook de gewenschte onder deelen voor de eigen fietsenproductie te verkrijgen. Precisieapparaten, textielmachines en ko pergaas voor de papierindustrie, horloge onderdeelen en kleine motoren voor motor fietsen, behooren eveneens tot de Fransche uitvoerproducten, waarover overeenstem ming werd bereikt. Chemische industrie. Het belantorijkste invoerproduct uit de sector chemische productie is, zooals de laatste maanden steeds duidelijk bleek, de soda, de grondstof voor onze glasindustrie en ook voor zeep en enkele andere artike len. De benoodigde hoeveelheid anilinekleur- stoffen, die wij zelf niet maken, kan even- eeps uit Frankrijk worden betrokken, even als een groot aantal andere chemische pro ducten. Keramiek: Het belangrijkste product uit de groep keramische grondstoffen is uiteraard het gips, dat voor allerlei keramische produc ten grond- of hulpstof is. Het totaal benoo digde kwantum is Frankrijk bereid te leve ren, evenals een groote hoeveelheid gips- steen, noodig oor de verbetering var de geïnundeerde gebieden. Ook van grondstoffen als caolin, portice leinaarde, pijpaarde, vuurvaste klei en vuurvaste steen werd de invoer geregeld. Belangrijk is ook de overeenkomst, dat Toespraak van Z.H. den Paus Alle klokken in Portugal luidden en vliegtuigen wierpen bloemen uit op de pel grims ten getale van ruim een half mil lioen, toen de Pauselijke Legaat gisteren een gouden kroon plaatste op de beeltenis van .OL. Vrouw van Fatima. De enorme menschenmenigte, onder wie de echtge- noote van den Spaanschen troonpretendent Don Juan, knielde neer toen de Pauselijke Legaat de plechtigheid verrichtte. De bloe men ter versiering van de beeltenis waren speciaal per vliegtuig uit Nederland en Bel gië overgebracht. DE PAUS SPREEKT. In zijn radio-rede zeide Pius XII o.im., dat de Katholieken niet onverschillig moesten staan in den tegenwoordigen strijd tegen het kwaad, doch zich daarentegen dapper moeten keeren. Hij drong er op aan, in dit beslissende uur van de geschiedenis de verdediging van het geloof tegen den aanval van de mach ten van het kwaad te verzekeren. De Ka tholieken moeten zich moedig toonen en openbaar front maken. De Paus herinnerde er aan, dat hij reeds vier jaar geleden, toen de oorlog in de we reld woede, zyn blikken heeft gevestigd op Fatima, alwaar men den 25sten gedenkdag van het wonder herdacht Hij wees daarbij op de innige godsvrucht van het Portugee- sche volk voor de Heilige Maagd, welke hun land tot een Maria-land heeft gemaakt. In de verschrikkelijkste aller oorlogen, sloop het monster langs Portugals grenzen zon der die te kunnen overschrijden. Na de Por- tugeezen te hebben aangespoord de H. Maagd hiervoor te danken en haar te vra- Herziening Onderwijzers salarissen Gistermiddag is ten departemente van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen de commissie van advies en overleg ter voor bereiding van de herziening van het be zoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtena ren «geïnstalleerd. In zijn installatierede heeft minister v. d. Leeuw er op gewezen, dat de zaak van de onderwijzerssalarissen in een zoodanig stadium is gekomen, dat in het geheele land de overtuiging leeft, dat deze afdoende ge regeld moet worden. De minister gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat de bezoldi ging van de leerkrachten een aangelegen heid is, welke rijp is om te worden behan deld, en wel in dien zin, dat hierin binnen den kortst mogelijken termijn aanmerke lijke verbeteringen worden getroffen. De minister meende dit standpunt op twee gronden te moeten innemen. Ten eerste, omdat het inkomen van de onderwijzers, gemiddeld gesproken, bij de huidige sala risregeling volstrekt ontoereikend is om hiervan te kunnen bestaan en ten tweede, omdat in aperte gevallen niet kan worden verwacht, dat de onderwijzer zijn buiten gewoon belangrijke taak bij de bestaande bezldigingspositie naar behooren kan ver vullen. Ondanks den zorgwekkenden toe stand van 's lands financiën meende de mi nister, dat een zoo spoedig mogelijke ver betering van de salarissen voor de onder wijskrachten ter hand moest worden geno men. De minister besloot zijn rede met het verzoek aan de leden van de commissie om het doel van hun werkzaamheden te wil len zien als een landsbelang. gen dat de vrede moge worden hersteld en de ruïnes weder opgebouwd, smeekte hij haar zegen af over alle Portugeezen in het land en overzee. Nederlandsche bloemen te Fatima. Een speciale verslaggever van de „Msb." meldt: Zaterdagmiddag om vier uur had in het witte, pas gedeeltelijk voltooide semi narie van Fatima de officieele overdracht der Nederlandsche bloemen plaats, die door de Katholieken van heel ons land aan de Heilige Maagd van Fatima geschonken werden. In de kleine kapel der verschijning wer den direct de kunstbloemen vervangen door Nederlandsche gele en roode rozen, ter wijl het hoofdaltaar der kathedraal nu be dolven is onder een schat van anemonen, rozen en irissen. Achter het hoofdaltaar hangt onze Nederlandsche vlag, omzoomd door oranje muurbloemen. Heel Fatima is er vol van" Foto's van de bloemen staan op de voorpagina's van Portugeesche bla den. Op den processie-triomftocht van het gekroonde beeld zal de draagbaar even- eenso versierd zijn met Nederlands kleurige gaven. Bovendien worden hier vijf Lim- burgsohe jongens verwacht, die onder den oorlog de gelofte eener bedevaart hebben gedaan en waarvan er één door de Duit- schers ter dood veroordeeld was. VERKIEZING PROV. STATEN OP WOENSDAG 29 MEI a.s. Knoop dit in uw oorenü Indien gij op Woensdag 29 Mei a.s. niet aanwezig zijt in de plaats, waar gij staat ingeschreven in de kiezerslijst, dan kunt gij op dien dag stemmen in de gemeente, waar gij dien dag verblijft, maar alleen indien gij dien dag in de Prov. Zuid-Holland zijt. Maar dan moet gij ook uiterlijk Woensdag 15 Mei hiervan persoonlijk mededeeling doen aan dë gemeentesecretarie, onder overleging van uw persoonsbewijs. Denk er wel aan NA Woensdag, 15 Mei, is dit niet meer mogelijk. TOELATINGSEISCHEN VOOR BLOEMBOLLENTELERS. Het is noodzakelijk, gebleken in de toela. tingseischen voor bloembollentelers eenige veranderingen te brengen. Deze eischen hebben ten doel er zorg voor te dragen, de uitsluitend vakbekwame personen in de groep bloembollentelers zullen worden toe gelaten. Het Bedrijfschap voor Sierteelt producten heeft daartoe een verordening uitgevaardigd, waarbij de nadruk valt op een verzwaring van de tot dusver geldende nonnen. Door deze verzwaarde toelatings- eischen zal worden bevorderd, dat uitslui tend deskundig behandelde producten van eerste kwaliteit aan de markt komen, het geen voor de herovering van de voor bloem bollen thans opnieuw geopende export markten van belang is. INDONESIëRS MOGEN NIET NAAR NEDERL. UITZENDINGEN LUISTEREN. Naar uit Batavia wordt gemeld, worden bezitters van radio-toestellen die naar „Nica-uitzendingen" luisteren in door In donesische militaire politie verspreide pam fletten met zware straffen bedreigd. Frankrijk ons het benoodigde technisch en laboratoriumglaswerk, zooals reageerbui zen, ampullen en dergelijke, zal leveren. Geneesmiddelen. Daar Duitschland als leverancier is uit gevallen, is het belangrijk, dat de voor naamste specialité's en enkele belangrijke pharmaceutische grondstoffen uit Frankrijk kunnen worden betrokken. Hetzelfde geldt voor de sera en vaccins. Papier Ook op papier gebied werden eenige be langrijke posten vastgelegd, zooals voor condensatorpapier, vetvrij papier, techni sche papieren (teeken-, calqueer-, milime- terpapier) en sigarettenpapier. Landbouwartikelen: Van de leveringen uit Frankrijk ten be hoeve van onzen landbouw dient allereerst de kunstmest genoemd te worden. Voorts zullen er Landbouwwerktuigen en motoren uit Frankrijk komen, o.a. hooibouw- en sproeiwerktuigen. De rattenbestrijding, zal in de toekomst kunnen worden bevorderd door de Fran sche leveranties van bestrijdingsmiddelen. Voorts zullen hoeveelheden Koffie, lucer ne en ook enkele groente- en bloemzaden naar Nederland worden uitgevoerd. Wat Nederland zal leveren. De hooge invoer uit Frankrijk wordt o.a. beantwoord met een uitvoer van cokes. Verder met sanitair en ander aardewerk, chemische producten, geneesmiddelen en textielproducten en natuurlijk metaalpro ducten, zooals dieselmotoren, machine-in stallaties, weeg-apparaten en electro-tech- nische producten. Naast deze producten zal onze voornaam ste uitvoerpost op industrieel gebied bestaan uit schepen, bagger- en havenmateriaal. Het daarvoor benoodigde staal zal door Frankrijk geleverd worden. Tevens zullen door Nederlandsche ondernemingen worden deelgenomen aan het herstellen van de Fransche havens. Ook speciale producten van onze papier-, stroo- en grafische industrie zullen naar Frankrijk worden uitgevoerd. Vóór den oorlog waren Frankrijk en Bel gië in Europa Je grootste afnemers van de Nederlandsche pootaardappelen. Aan de volledige invoerwenschen van Frankrijk kan ook op dit gebied nog niet worden Vol daan, doch wel zullen aanzienlijke hoeveel heden pootaardappelen geleverd worden. Daarnaast nemen de zaaizaden, vooral tuinbouwzaden (groente- en bloemzaden), een belangrijke plaats op het exportpro gramma in. Verder zaaierwten, zaailijnzaad. en suikerbietenzaad. Behalve belangrijke hoeveelhedên con sumptie-erwten zal Nederland ook versche groenten leveren. Een welkome nieuwe af zetmarkt voor onze tuinders! Krachtens het onderhavige accoord zal ons land in belangrijke mate helpen de Fransche veestapel te herstellen door de levering van het befaamde Nederlandsche fokvee, zooals hengsten, stieren, rammen en ooien. Tevens zullen eendags-kuikens en broed- eieren geleverd worden. Bloembollen, versche visch en schaaldie ren zijn Nederlandsche producten, welke van Fransche zijde min of meer als luxe be schouwd worden en waarvan de levering moet worden opgevat als tegenprestatie tegehover de Fransche luxe-producten, zooals lingerie, kant lederwaren, parfume rieën en wijn. Vooral echter met het oog op de toekomst zijn deze Nederlandsche leveranties van bloembollen, versche visch, oesters, mosse len en garnalen van groote beteekenis. Italië Victor Emmanuel in Egypte Complot tegen Umberto II Ex-koning Victor Eimananuel heeft een bezoek gebracht aan het paleis Montaza, teneinde Koning Faroek van Egypte voor diens verwelkoming en de gastvrijheid van Egypte jegens hem en Koningin Elena te bedanken. Victor Emmanuel maakte ver volgens 'n tocht van drie uur door de stad, terwijl zijn gade ging winkelen, vergezeld van een hofdame van Koningin Farida van Egypte Het gastenboek van het paleis An- toniades, waar de Italiaansche vorstelijke personen verblijven, bevat geen handtee- keningen van Italianen of andere buiten landers. Verschillende Italiaansche bladen maken melding van een complot dat tegen Umber to II zou zijn georganiseerd en voegt hier aan toe, dat deze berichten uit betrouw baren bron bevestigd worden. De aanslag zou beraamd worden door leden van een nieuw-fascistische groep, die in contact staan met de organisatie der Duitsche „weerwolven". Er rust een zware verdenking op een zekeren Viviani, die zich uitgeeft voor marine-officier. SPANNING IN PERZIë. Uit Teheran wordt gemeld, dat een ver gissing in de vertaling van een woord gis teravond de oorzaak was van een onjuist bericht, dat te Londen ontvangen werd en volgens hetwelk Azerbeidsjan den oorlog had verklaard aan de centrale Perzische regeering. Radio Tebris zeide in de Turlc- sche uitzending, dat de oorlog dreigde, het geen verstaan werd als: dat de oorlog was verklaard. Reuter heeft de fout snel hersteld, doch er blijkt uit, hoe gespannen de situatie is. De opstandelingen in Azerbeidsjan zouden gewapend zijn met materiaal, dat het roode leger hun vóór de ontruiming van Azer- beidsjan zou hebben gegeven. CONFERENTIE TE SIMLA AFGEBROKEN. De conferentie van de Britsche regee- ringscommissie met leiders van de Britsch- Indische Congrespartij en van de Britsch- Indische Mohammedanen, welke te Simla werd gehouden is, volgens officieele me- dedeelingen, afgebroken. SLECHTE VOORUITZICHTEN VOOR DEN WINTER. In het Witte Huis te Washington zijn gis teren besprekingen begonnen tusschen Her- bert Morrison, den Britschen Iprd president of the council, Herbert Hoovèr, voorzitter van de Amerikaansche hongersnoodcommis sie, Dean Acheson, de Amerikaansche waar nemende minister van buitenlandsche za ken en Clinton Anderson, Amerikaansch minister van landbouw. Deze besprekingen zullen van beslissende betqpkenis zijn voor het lot van millioenen menschen, die thans door hongersnood bedreigd worden. Men verwacht, dat deze week in de Ver. Staten het besluit zal vallen om weer ovér te gaan tot het rantsoeneeren van bepaalde artike len. De feiten, waarover men thans be schikt, wijzen er n.l. op, dat de vooruitzich ten voor den komenden winter niet beter en eerder nog erger zullen zijn dan thans. GEEN ZWAARDERE ATOOMBOM. Een telegram uit Washington aan de New York Times meldt, dat een gezamenlij ke verklaring van het Amerikaansche le ger en marine heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten geen machtiger bom be zitten, dan die welke is neergelaten op Nagasaki. Dit in antwoord op beweringen als zou er een zwaardere bom zijn gefabri ceerd. Gisteren heeft Chuichili onder enthou siaste begroeting der bevolking een bezoek aan Rotterdam gebracht. Bij der. tocht naar Rotterdam was via Aalsmeer gereden om een kort bezoek aan de hloemenveling te brengen. Het gümeenteb°stuur heeft hem op het stadhuis bij monde van burgemees ter Oud het eerelidinaatschap van den Raad aangeboden. Hiermede was het bezoek van Churchill aan Nederland geëindigd. Omstreeks vijf uur gistermiddag passeer de Winston Cliu-chill de grens van de ge meente Den Haag by het viainc- o\er der. Senoordenhou*schen weg. Dc; stoet ging in snelle vaart in de richting Wassenaar. In Wassenaar moesi twee keer na gehouden worden door iet opdringen van de enthou siaste menigte. Via Wassenaar werd, over den weg naar katwijk, regelrecht naar het vliegveld Valkenburg gereden, waar de stoet omstreeks half zes arriveerde. Op het vliegveld waren o.a. aanwezig: Prins Bernhard, prof ir. W. Schermer- horn, de minister van Buitenlandsche Za ken J. H. van Royen, schout-bij-nacht N. A. Rost van Tonningen, kapitein-vlieger R. van Zinnicq Bergmann, Nevile en lady Bland, de Canadeesche gezant de heer P. Dupuy. de burgemeesters van Katwijk en van Valkenburg, de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag en de com missaris van de gemeente-politie van Was senaar. Voordat Churchill instapte onderhield hij zich met prof. Schermerhorn en Prins Bernhard. Twee meisjes boden aan me vrouw Churchill en aan miss Mary Chur chill tulpen aan met linten in de Neder landsche kleuren. Churchill inspecteerde toen de opgestelde motorrijders van de rijkspolitie en stapte vervolgens in het toe- steld, de Douglas D.C. 3 Ph.: T. B. O. (het zelfde vliegtuig met dezelfde bemanning, waarmede hij gekomen is). Churchill ver scheen nog eenmaal in de deuropening. Om 17.33 ging de deur dicht en taxiede het toe stel naar de startplaats Prins Bernhard was inmiddels met zijn eigen vliegtuig ge start om den hoogen Britschen gast een eindsweeg op zijn tocht naar Engeland te begeleiden. Op het moment, dat het vlieg tuig met Churchill naar de startplaats reed, kwam Prins Bernhard met zijn toestel de lucht in. De Prins beschreef een bocht laag over de toeschouwers en Cirkelde daarna in de lucht, totdat de P.H.-T.B.O. gestart v/as. Dat was om precies kwart voor zes. Na enkele seconden was het toestel los van den grond. Het landingsgestel werd inge- troken en de machine zette met een fraaie bocht koers naar Engeland. De Prins volg de met zijn machine op eenigen afstand. Mevrouw Churchill en haar dochter gin gen met sir Nevile Bland en lady Bland per auto naar Den Haag. Mevrouw Chur- chil en mis Mary Churchill zullen nog een vijftal dagen de gasten zijn,van den Brit schen ambassadeur. Churchill in Engeland terug. Gisteravond om 7 uur is Churchill in En geland teruggekeerd. Hij werd bij aan komst verwelkomd door den zakelijken lei der der K.L.M., den heer Cardinal, waarna hij begroet werd door baron A W. C. Ben- tinck zaakgelastigde der Nederlandsche am bassade te Londen en door den lsten se cretaris der ambassade, jhr. A. P. C. van Karnebeek De Nederlandsche ambassadeur vertoeft op het oogqnblik buiten Engeland. Als symbool van een altijd durende gift zullen ieder jaar door de Nederlandsche re geering duizenden bloembollen worden aangeboden aan de Koninklyke Britsche Marine. Nederland sche Marva's cjyer- handigen tulpen aan haar Engelsche col lega's in de marine- barakken te Deven- port.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2