ROMME spreekt Katholieken met een milde bijdrage de „Na-oorlogsche politiek" CHURCHILL EEREDOCTOR Maandag 13 Mel, 's avonds 8 uur in de Stdds^choorzsdl over Toegangskaarten kosteloos verkrijgbaar vana! 6 Mei bij Zandvliet's Boekhandel, Haarlemmerstraat 117a, waar tevens gelegenheid is tot plaatsbespreken 25 cent. 7320 BESTUUR KAMERCENTRALE KATH. VOLKSPARTIJ Vervolg pag. 1. Al zou Churchill geen woord hebben ge sproken in de St. Pieter, alleen al hem daar te zien staan, zijn persoor èn de historie, waarvan hij de drager is, is een moment geworden van onvergetelijke grootheid. Maar Churchill spreekt wèl en hij spreekt zooals wij hem gehoord hebben door de radio. En nu zién wij hem spreken, zijn gebaar, waarmee hij de roode toga ont vouwt, zijn gehoor, waarbij hij vermanend zijn hand omhoog heft, hij zijn "bril af neemt, los is van het papier vóór hem en hij dan links en dan rechts spreekt en zich wendt tot zijn hoorders. Dit is welsprekend heid. Hij heeft dat ruige en stugge, dat eenigs- zins „knauwen" van de woorden, maar op dat eigen moment glinstert er een geestig heid en spat er een vonk van scherpte. Het werd een genot hem te zien, hem te hooren. Churchill begon met zijn dank uit te spreken voor de <*èr die men hem aandeed en zijde dat hij het besluit om hem doctor in de rechtswetenschappen te maken, bij zonder op prijs stelde. „De Rector-Magnificus heeft uiteengezet hoe zelden deze onderscheiding wordt ver leend en vooral hoe zelden in gevallen als het mijne. Hij heeft aangetoond, welk een zeldzaam karakter deze onderscheiding draagt. Er dient namelijk bewezen te wor den, dat het ontvangen van deze onder scheiding door zijn moreele eigenschappen, z in houding en karakter den loop der ge schiedenis inl gunstigen zin heeft beïnvloed. Even hield Churchill op. Hij keek eens rond en vervolgde toen: „Ik weet dat het voor den promotor een vrij moeilijke taak is om dit van mij te bewijzen. Als het gelach op deze woorden is ver storven, voegt hij er snel en nuchter aan toe: „Maar de wijze waarop de promotor de zaak heeft beredeneerd, lijkt mij zeer juist. En ik wil deze illustere vergadering wél bekennen, dat ik geleidelijk erin heb toegestemd om mij door hem te laten over tuigen". Een reverentie aan prof. Cleveringa. „Het is goed", sprak Churchill, toen het gelach weer verstomd was. „Het is goed om een meester te zijn de woordkunst eri~ om samenhangende ar gumenten naar voren te brengen,. Maar toen op '25 November 1940 actie gevoerd moest worden, had de .promotor geen uit voerig betoog noodig om te weten, wat er gedaan moest worden. Hij behoefde zelfs niet het grimmige voorbeeld te overwegen van den burge meester van Leiden in 1574, die aan het in hongersnood verkeerende volk zijn lichaam aanbood om als voedsel gebruikt te worden. D promotor heeft zijn hou ding bepaald, zoo helder als een bliksem straal. Hier was een macht met haar mil- lioenen soldaten. De Leidsche Universiteit werd onrecht aangedaan maar onze pro motor wist onmiddellijk, welke houding hij moest aannemen. Dat was een groote daad. Vandaag 6 jaar geleden werd Nederland in den morgen verraderlijk overvallen en op den avond van dienzelfden dag werd ik in mijn land minister-president. Zoo is het niet te verwonderen dat wij iets-heel bijzonders voor elkander gevoelen. Verantwoordelijkheid voor de jeugd. Géén tyrannie. Nu is de nachtmerrie voorbij. Het land is weer vrij, de tyran is uitgeworpen. De overwinnaars hebben de i^chtsver- krachters aan den kant gezet. Het groote wiel heeft volledig rondgedraaid. Men ziet hier hoe de machtiger vinger van lotsbe stemming- en voorzienigheid in dit vergankelijke leven haar invloed doet gelden, in dit leven, waarin generaties elkaar zoo snel opvolgen, haar taak ver der dragen en haar teger-poeden onder gaan. Rector Magnificus, een groote verant woordelijkheid rust op de schouders van u en de uwen om den jongemannen en jon- gevrouwen aan de universiteiten leiding te leven. In dit t-iidsbestek draagt u nog een bijzondere verantwoordelijkheid, want wij moeten er voor waken dat niet de eene vorm van tirannie door een andegen vorm wordt opgevolgd. Ik ben een tegenstander, en altijd een tegenstander geweest, van tyrannie onder welken vorm zij zich ook voordoet. Het maakt voor mij geen verschil in welke kleeding zij zich steekt, of welke leuzen haar mond verkondigt. Ik acht het een hooge plicht van ieder onderdaan of burger individueel zijn krach ten in te spannen, niet alleen om de vrij heid van zijn land te bewaken, doch ook de vrijheid van de individuen die leven onder de constitutie van hun vaderland. DE VERKIEZINGEN NADERE^ Hoe zal de uitslag zijn? Over eenige weken zal het Ne- derlandsche volk, voor het eerst na den oorlog, ter stembus gaan en weer de mannen kunnen kiezen, die in dezen moeilijken tijd het vader land moeten besturen. Hoe de uitslag zal zijn weten wij. niet. De keus is groot en voor velen mis schien moeilijk. Op hot gebied van ons dagelijksch voedsel is het de huisvrouw, die kiezen moet. Onze flinke Neder- landsche huisvrouwen hoeven niet Jang te wikken en te wegen. Zij hebben hun keus al bepaald De Gruyter voor betere waar. Eigen fabrieken met de meèst moderne installaties en geroutineerde vak* menschen hebben het mogelijk ge maakt, dat de Gruyter bovendien 10 pCt. korting geeft. Voor iedere tien gulden cassabons een gulden contant terug. Dat zijn dingen waar men wat aan heeft. Moeder heeft de goede keus gedaan. Tot voor* deel van het heelc huisgezin. Opvoeding en techniek. „Schilderen is mijn liefhebberij", zei Churchill, „ik houd van prachtige kleuren. Die kleuren kunnen echter allen dooreen worden gemengd tot grauwe en doffe kladders". Zijn bril ging af en met een ge baar: u kunt allemaal zelf probeeren, en de juistheid van mijn woorden nagaan". „Zooals er verscheidenheid in teekening en kleur moet zijn, dient er verscheiden heid en leven te zijn in de opvoeding. Ik hoop dat deze eeuw van de mechaniek niet een te grooten technischen nadruk op de opvoeding zal leggen. Machines worden gemaakt voor de menschen, maar niet de menschen voor de machines" Churchill besloot zijn toespraak als volgt: „Laat ons de handen stevig ineengeslagen houden met- die der groote wereld van Amerika. Laat ons ook die vriendschap bewaren, die banden tusschen Nederland en Gr. Brittannië, die zoo vele krachtproe ven hebben doorstaan, en die opnieuw aan een zijn gesmeed door de beproevingen welke wij hebben ondervonden, beproe vingen, die ons hebben vereenigd in zulk een groot erfgoed van roem en van moree- len en intellectueelen samenhang". Dan, met een laatst en nadrukkelijk ge baar, woord voor woord afbijtend: „Laat- ons-die-bande. -goed-bewaken-en-goed-ver- zorgen". Als hij na dit kort en abrupt slot terug keert naar zijn plaats, dan staat weer heel die kerk recht en moeten allen zich geweld aandoen om hem niet minutenlang toe te juichen. Wéér klingen de bazuinen en hoog schalt hun zilveren geluid onder de gewelven, als Churchill, zijn echtgenoote en dochter, Prinses en Prins, lofessoren Senaat, de oude St. Pieter verlaten. Buiten volgt ova tie op ovatie en wie in de kerk is, haast zich thans naar den uitgang om zoo moge lijk op straat deel te nemen aan die an dere eerbetuiging aan Churchill, anders van karakter! uitbundiger, h'ider. sponta ner, maar in wezen gedragen door dezelfde gevoelens die de aanwezigen in de St. Pie ter bezielden, gevoelens var respect en dankbaarheid en fierheid. Onder Ie tallooze genoodigden merkten wij nog op de ministers van Roijen, van der Leeuw, Lieftinck, Kolfschoten, Vos, Beel, de Booy, Meijnen, leden van de Brit- sche ambassade, den oud-minister van Bui- tenl. Zaken fnr. J. A. N. Patijn, de gezan ten van Canada, Zuid-Afrika, Australië, denEngelschen ambassadeur Sir Nevile Bland met Lady Bland, oud-minister de Graeff. den Nederlandsche ambassadeur te Londen Michiels van Verduynen: voorts den vice-voorzitter van d^n Raad van State, jhr. Beelaerts van Blokland, verte genwoordigers van senaten van andere universiteiteh en vertegenwoordigers van tal van studentenorganisaties. Churchill uit Leiden „ontsnapt" De wagen, een kleine groene legerauto, werd voorafgegaan door een militaire koerier. De koerier reed door het Noord einde ter waarschuwing aan de politie dat de stoet op komst was. Churchill echter ging bij het Noord einde links af, om via het Rapenburg, de Kaiserstraat en de Witte Singel aan het Noordeindsplein te komen. De politie die daar geposteerd was, hield natuurlijk het groene legerauto'tje staan de. omdat de groote stoet uit het Noord einde zou komen, en plots verscheen Churchill achter in het wagentje, recht overeind, zijn hoed in de linkerhand, het V-teeken in de lucht. Natuurlijk week de politie cn onder da verend enthousiasme ging de groote staatsman over de Haagweg naar Den Haag. Op de Breestraat en het Noordeinde, wachtte men tevergeefs op Churchill, die op origineele wijze de stad Leiden ont komen was. CHURCHILL WEDEROM IN 's-GRAVENHAGE. Nadat Churchill uit Leiden was vertrok ken, heeft hij gisteren voor de tweede maal gedurende zijn bezoek aan Nederland, 's-Gravenhage bezocht. Om even voor half zeven passeerde hij. de grens der gemeente bij het viaduct aan den Leidsche Straatweg, dit maal niet geëscorteerd door de veertig motorrijders, zooals gisteren. Slechts een klein aantal politiemannen begeleidde den kleinen stoet. In snelle vaart ging het in de richting van de binnenstad naar de Britsche ambassade. Een oogenblik later kwam een enorme groene vrachtwagen voor den ingang van het Westeinde gereden, waaruit het geheel uit nougat vervaardigde Universiteitsge bouw te Leiden, dat Churchill gistermiddag was aangeboden, geladen werd. Vier per sonen droegen het gevaarte vanaf den hoek van de Jan Hendrikstraat naar de Britsche ambassade, waar zij in de ontvangzaal har telijk begroet werden. Zeer enthousiast be wonderden alle de enorme taart. Het kunst werk is ontworpen door den heer T. Petit en uitgevoerd door den heer G. Hulst. Churchill heeft in de Britsche ambassade gedineerd en is daarna naar Amsterdam te ruggekeerd. STADSNIEUWS ïngez. med. BISSCHOPP. BUREAU VOOR OORLOGS SLACHTOFFERS. - Speciaal op het gebied van onderwijs en opvoeding der jeugd wordt U de gelegen heid gegeven, gebruik te maken van de voorlichting en hulp van het Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding, via het kantoor van de Bisschoppelijke Hulpactie voor Oorlogsslachtoffers, gevestigd Laan Copes van Caftenburch 127, Den Haas, te lefoon 112343. Voor een persoonlijk onderhoud op dit bureau kan men hier terecht iederen Woensdag van 10 tot 12 uur des morgens en eventueel bij kort verblijf in Den Haag, ook op andere dagen, doch eerst na telefoni sche af schriftelijke afspraak. Het telefoon nummer is: Den Haag 112343. VERKIEZINGSACTIE 1946. De teleurgestelde aanvragers van raambiljetten deelen wij mede dat deze van nu af, aan de bekende adressen weer verkrijgbaar zijn. Voor de Zieken moet ook bij deze verkiezing woi'den ge zorgd. Opgave van verzoeken tot afhalen van zieken, kan Zondag a.s. aan de kerken geschieden. Maar hiervoor hebben wij auto's noodig. Heeren auto-bezitters stelt een goede daad, en bqlt U 23518 op. U krijgt dan een dankbaar gé- hoor. Een groot Appèl zal het Maandagavond worden wanneer wij allen voor onze lijstvoerder Prof., Rom- me aantreden. Denkt U er tvooral aan U tijdig van plaatskaarten te voorzien. Geld is ook voor ons even onmisbaar als voor U. Vergeet daarom Zondag onze cpllecte niet. Anderen zeggen wat zij zullen doen. Wij doen wat wij zeggen, en STEMMEN ROMME No. 1 LIJST 2. Propagandaclub „Dr. Schaepman". Het bestuur der 3-Octobervereeniging deelt mede, dat de receptie ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan op a.s. Maandag niet gehouden wordt van 4 uur tot 5.30 uur, doch van 45 uur. KAMPVUUR VOOR PUTTENS JEUGD. Het kampvuur ten bate van Putten's Jeugd,'dat door een aantal Leidsche Pad vinders j.l. Zaterdag in de Professorenwijk werd georganiseerd, heeft opgebracht 2065 84. De padvinders, die nooit om geld vra gen maar het willen verdienqji hebben door deze actie getoond, dat zij weten wat aanpakken'is. FILIAAL PETER LEENEN. Wie in de stad en wie daar buiten, die wel eens in de omgeving van de Steenstraat toefde, kent niet lie zaak van Peter Lee- nen? 'n Lekker hapje, 'n broodje verving menigmaal het twaalfuurtje en een cro- quetje na 'n bioscoopbezoek was menigmaal van harte welkom. Meer dan tot nu toe zal men thans daartoe in de gelegenheid zijn, nu Peter Leenen een filiaal opende in Gan getje 14. 't Keurig interieur, helder en luchtig, hygiënisch, hi warme keuken en achter en ondergrondsch een koude keu ken met ijsbereiding en koude spijzen. Moderne koelinstallaties, vanwaar het ijs ook onmiddellijk naar boven kan worden gevoerd, op 'n drukken stand wat wil men nog meer? Oh ja, alles wat de^tong streeltj In de laatst gehouden bestuursverga- ring van de Kath. Kappersbediendenbond zijn de bestuursfuncties als volgt verdeeld: Voorzitter: C. Lang-ezaal; secretaris J. v. Tongeren, Heerensingel 52a; 2e secretaris: L. Hakkaart; penningmeester: J. v. Linden; 2e penningmeester: W. Kooy. Even noteeren: 26 Mei: Bezoek van de afd. Leiden aan de afd. Haarlem. Vertrek per trein om 10.25. Opgaven voor deelname aan het bestuur. De Zondagsdienst zal worden waar genomen door de doktoren de Brtiyne, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Mei 1' uur tot Zaterdag 18 Mei 8 uur waargenomen door: de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085, de Doeza-Apotheek. Doezastraat 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. BURG. STAND. Geboren: Alida d. van J. van Heoke en S. Gordijn; Boubby z. van P. J Grin er. N. R. van Leeuwen; Robert z. van J. J. H. van der Ree en H. K. Veenema; Alberdina Driejse d. van C. R. Koudenburg en C. A. Pendi'aat; Johannes Jacobus z. van J. J. Ooijkaas en J S. Hoffmann; Nelligje Eli zabeth d. van W. van der Leeden en C. H. 't Lam; Cornells z. van D. Kaapaan en C. Laterveer; Jansje Karolinc d. van T. werkhoven en J Stikkelorum; Christina Ma ria d. van G. Quispel en L de Langen; Ja cobus Petrus Maria z. van P. L. Ashman en M. M. Witsenburg. Ondertrouwd: J de Best jm. 24 j. en C. J. M. van Hamersveld jd. 22 j.; L. Keij- zer jm. 25 j. en P. van der Hoeven id. 23 j.; B. H. A. Klink jm. 27 j en J. C. Buil jd. 25 j.; J G. A. van Lubeek jm. 28 j. en J. M G. van Houten jd. 25 j A. I. Nieuwen- hoven gesch. 33 j. en A. de Bruijn jd 27 j.; A. L. A. van Oudgaardeo jm. 24 j.' en J. Vos jd. 21 j.; P. Roemer jm. 29 j. en S. C. Fuchs jd. 24 j.; I. J. P. Scoalker jm. 20 j. en J. P. van Vooi-thuijzen jd. 20 j.H. J. Stol jm. 23 j. en J! W. Massaar jd. 29 j.; G. Tromp gesch. 42 j. en C. Damer gesch. 30 j.; B. Verhoeff jm. 26 j. en P.-de Koning jd. 21 j.; W. van Westbroek jm. 20 j en A. E. van den Broek jd. 19 j.; Ci van Zijp jm. 25 j. en C. G. van Dam jd. 21 j.; W. van der Spek jm. 31 j. en J. P. de Kort jd 31 j.; G. Bloot jm. 27 j. en C. P. Voorzaat jd 24 j.; A. Spek wend. 44 j. en M. Voordewind wed. 43 j.; K. Miedema wqdn. 41 j en A. Severeind jd. 40 j.; J. Stoute jm. 37 j. en M. Zaalberg jd. 36 j.: J. Horsman jm. 20 j. en J. van Houwelingen jd. 21 j.; G. A C. Aanmeij jm. 26 j. en M. Muller jd. 28 j.; J. J. Moes jm. 28 j. en C. E Segaar jd. 20 j.; J. N. Bogaards en J J. M. Bnrgersc jd. 21 j.; J. Kruit jm. 27 j. en A van Buuren jd. 21 j.; J. van Putten jm. 27 i. en J. Tu- renhout jd. 26 j.; J. Rijsbergen jm. 22 j. en M van Soeren id. 21 j. Getrouwd: O. Koefoed jm. en A. H. Cel- larius jd.; W. Lagendijk jm. en A. Lepe laar jd.; B. J. Hoogstadt jm. en M. C. de Wolf jd.: E. J. Hollmann jm. en A. E Bril man jd.; A. Langejan jm. en E. van Konij nenburg j[d.; J. Hoge woning jm. en W. Kra mer jd.; G. Bavelaar jm. cn H. J. van den Burg jd. UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren: W. A. v. d. Moore te 's-Gravenhage, J. Cohen Tervaart te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren: J. G. Sauveplannen te Leiden, J. R. Bouwer te 's-Gravenhagc, M. Vrolijk te Voorburg, J. de Wit te Leiden, W. vén IJzeren te 's-Gravenhage en mevrouw D. Winkelaar du Peron te Leiden; voor het candidaats examen rechtsgeleerdheid de heer P. Paul te Leiden, mejuffrouw J. van Baak te Leiden en de heer H. Kessling te Leiden. Ge promoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Augustinus de beata vita" de heer E. B. J. Postma te 's-Gravenhage; tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „Het Rorschach-experiment in verband met het gevoelsleven van moeilijk opvoedbare kinderen" de heer A. P. J. Meyknecht te Nijmegen. SPORT U.V.S.LEEUWARDEN. Morgenmiddag speelt U.V.S. tegen de Friesche 1ste klasser Leeuwarden die mo menteel met 2 punten achterstand op Hee renveen de eervolle tweede plaats op de •ranglijst inneemt. Deze club, die me4 haar eerste elftal a.s. Zondag de wedstrijd Hol- land-België bijwoont, heeft de gelegenheid benut eens kennis te maken met het Wes telijk voetbal. Het is U.V.S. gelukt de ploeg naar Leiden te krijgen, zoodat de Leidcnaars op hun beurt kennis kunnen ma Ken met het Noor delijk voetbal. Het U.V.S.-elftal luidt als volgt: doel: van Well; achter: Devile en Onderwater, mid den: Fasel, Wallaart en Sloos; voor: Oos- terom, de Wolf, Hins, Harmsen en T. Kan tebeen. OEGSTGEEST Doe mee. De jongevrouwenkern van de K A. te Kerkwerve, heeft inndertijd het initiatief genomen, tot het houden van een tentoonstelling onder het motto „Doe mee". De voorbereidingen naderen hun vol tooiing. Mee doen! Mariacongregatie (jongedames en meis jes), K.A.-kern jongevrouwen, Mobiel Ver stel Team, Pioniersters, Gidsen, Kabouters, Welpenleidsters, Par. uitleenbibliotheelc, Contactclub van meisjes in huishoudelijke betrekking, Zangkoor van de Mariacongre- 'gatie. Het belooft wat te worden. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN PIUS XII. Hoewel de Paus gisteren nog een wei nig koorts had, heeft hij behalve mgr. Montini, ook kardinaal Salotti ontvangen. Evenals op andere dagen verpoosde de Paus in de tuinen van het Vaticaan, doch hij bleef in zijn rijtuig. Z. H. zal nog ge durende eenige dagen rust moeten hou den. Z. H. Excell. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 14 en Woensdag 15 Mei geen audiëntie verleenen. Zij, die de bonkaarten suiker en boter enz. Kf 606 of Kg 606 missen, zullen geen nieuwe kaart kunnen ontvangen. Men be ware deze kaarten dus met de grootst mo gelijke zorgvuldigheid, aangezien geen uit zonderingen op deze regeling zullen wor den gemaakt. RECHTSZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. H. W. van L. te Leiden heeft terecht gestaan wegens diefstal van een hoeveel heid petroleum, door middel van inbraak te Leidschendam verkregen. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geiescht; de rechtbank heeft conform dien eisch hem veroordeeld. L. S. te Le i d e n heeft terecht gestaan wegens heling van een gestolen auto; tegen hem werd een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief geëischt. De rechtbank heeft overeenkomstig dien eisch verdachte veroordeeld. Bioscopen een kostbaar en grootsch opgezet werk. Evenwel is de conclusie van alle schrijve rij. en het zal den toeschouwers van deze week ook niet anders vergaan: het is geen film. het is een prachtig prentenboek. Eén grootsch fragment is wel film en prenten boek en dat is de magnifiek uitgebeelde eldslag van Agencourt. Ook wil het prentenboek nog fraaie stukjes echt primi tief tooneel laten -/.icn. Ook dat lukt; Sha kespeare op het witte doek in het theater waarvoor hij schroef. Voor genieters veel goeds. Voor gcschiedeni^liefhcbbers een gastmaal van costuums en oude strijd- manszeden in een rijkdom van kleuren. Trianon. „Een brug over dc Atlantic" -met Rex Harrison en Anna Neagle wil een pleidooi zijn voor een alliantie tusschen En geland en Amerika. De film is niet sterk en het scenario niet zeer origineel. Dit laatste had tot ge- vok;, dat de uitwerking aan de oppervlakte blijft, waarbij nog komt, dat enkele acteurs teveel doen denken aan tooneql-figuren. Het groote gebrek in deze' film is, dat de internationale sfeer niet voldoende ge typeerd wordt. De Amerikanen in deze film zijn juist een tikje té Engelsch, om Ame rikanen te kunnen zijn. Men heeft, om het anders te zeggen, te weinig Amerikaan- sche spirit in de acteurs geblazen, hetgeen weer veroorzaaWe, dat deze film, die toch al traag is, nog ijieer aan tempo verloor. Vanzelfsprekend zijn er de noodige (of onnoodige) amoureuse perikelen, die al een even onbevredigend einde Vinden als de geheele film. PASTOR HALL. Het'is geen verzetfilm, welkë deze week in Lido draait, en toch ook weer wel. Niet de ondergrondsche strijd tegen het nazi- geweld in de onderdrukte landen vindt hier zijn uitbeelding, maar het groeiende, schijnbaar zoo hopelooze,, innerlijke verzet in de harten van allen, die waarde hech ten aan diepere en edeler gevolens van hen die gelooven in de waarheid van de predi king van liefde en gerechtigheid voor al len, van allen, wier rechtsbewustzijn in God verankerd ligt tegen het brute hei dendom, legen de meedoogenloosheid en het geweld van het barbaarsche nazidom. Men herkent in deze tragische geschiede nis van dominee Hall, predikant in een klein Duitsch plaatsje, de analogie met den lijdensweg van den bekenden ds. Niemöl- ler, wiens styjd en lijden aan dit filmver- heel ten grondslag heeft gelegen. Deze En- gelsche film zweept niet op, maar over tuigt. De karakters zijn niet overdreven, noch die van den predikant, die aanvanke lijk een eerlijke poging doet om zijn tegen partij te begrijpen, noch die van de nazi- kerels, want wij hebben ze uit ervaring leeren kennen. Deze film leert door het masker Van schoon schijnende leuzen heen te zien en toont de droeve werkelijkheid, tegen welke donkere achtergrond de of- fervaar<3igdheid en de moed van den wa ren Christen als een fakkel afsteekt. Een boeiende, soms schrijnende film, een docu ment uit een donkeren tijd, een sterk ont roerende aanklacht. De aard van het gegeven reserveert deze film voor volwassenen Luxor. Hendrik de Vijfde. Over deze technicolor film is al veel geschreven. Het RADIO voor Zondag'. HILVERSUM 1. 301 M. 8.Nieuws; 8.15 Voor het platteland; 8.35, Gram.muz.; 9,Aan dichtcr's hand door eigen land; 9.15 „Moederdag"; 10. Zondagshalfuur; 12.Filmpraatje; 12.15 Pierre Palla, orgel; 12.30 Wat vrouwen op het hart hebben; 12.40 Kinderkoor; 1. Nieuw; 1.15 D. v. d. Linden e. z. Metropole- ork.; 1.50 De spoorwegen spreken; 2. Boekbespreking; 2.15 Reportage van dc voetbalwedstrijd Nederland-Bclgië; 4.30 Marschen van Schootemeyer; 4.45 „Band of the Army Air forces Training Command" 5.Gesprekken met luisteraar; 5.30 De avonturen van Oome Keesje; 6.Nieuws en sportuitslagen; 6.15 Lezing; 6.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 7. „Bravour cn Charme"; 7.40 Illegaliteit; 8.Nieuws; 8.05 Rubriek van den wederopbouw; 8.12 Het Renova- Septet; 8.45 Hoorspel; 10.Gram.muz.; 10.15 „Lente-Idyllen"; 11.Nieuws; 11.15 Actualiteiten;. 11.30 Dansork. HILVERSUM 11.415 M. 8.Nieuws; 8.15 Van man tot man; 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Inleiding Hoogmis; 10.Hoogmis; 11.30 Artthur Schnabel speelt; 11.40 ..Leve Moeder"; 12. Twee dansen van Debussy; 12.15 P. Comes; „In 't Boeckhuys"; 12.30 Órgelconcert; 12.40 Pater Amon Besseling: „Het biddende le ger"; 12.50 Orgelconcert (vervolg); 1. Nieuws; 1.15 Progr.-overz.; 1.20 Lunchcon cert; 2.De Rustenburger Koorknapen; 2.30 J. van der Woude, viool, C, v. Boven piano; 3.Apologie door Prof. Dr. J. B. Kors; 3.20 H. Schlusnus zingt; 3.30 „Moe der". Oorspronkelijk luisterspel door Mar tha van Ostade; 4.30 Nachtvorstver wach ting, daarna Ziekenlof; 5.Gewijde muz.; 7.30 Nieuws; 7.45 Kath. Volkspartij; 8. Hartevelt-Kwartet; 8.40 Puzzlcrubriek; 9.— J. Bacilek zingt; 9.15 „Doornroosje"; 10. Nieuws; 10.15 Avondgebed; 10.30 „Klanken uit Spanje"; 11.„Een tocht langs wereld steden"; 11.45 „Fred Hartley and his Music", besluiten den dag. voor Maandag. HILVERSUM 1! 301 M. 7.Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 „Mu ziek in den ochtend"; 8.Nieuws; 8.15 Light Opera Company; 8.45 „Dc Brillante Klank"; 9.15 Morgenwijding; 9.30 „Arbeids vitaminen"; 10.30 Korte gesprekken; 10.35 Pianorecital; 11.Verhalen; 11.15 Het BBC Scottish Orchestra; 11.45 Berichten over be vrijde krijksgevangenen uit het Verre Oos ten; 12.Pierre Palla, orgel; 12.30 In 't spionnetje; 12.31 „Lentes ontwaken"; 1. Nieuws; 1.15 De Kon. Militaire Kapel; 2. Muziek voor twee piano's; 2.20 „Handen uit de mouwen"; 2.40 Vervolg muziek voor twee piano's; 3.„Bonbonnicre"; 4.30 Kin derkoor; 4.41 Vroolijke voordracht; 5.J. Feitkamp, fluit, P. Ketting, piano; 5.30 Roo de Kruispraatje; 5.35 Vaudevillc-ork. o.l.v. C. v. d. Linden; 6.Nieuws: 6.15 Weer- overz.; 6.18 Vervolg Vaudeville-ork.; 6.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 7.En nu naar bed; 7.05 Romantische klanken door de Hwaiian Serenaders; 7.15 Departementale uitzending; 7.30 Gram.muz.; 7.45 Mr. H. Drion, Secretaris der Stichting Nederl. Studenten spreekt; 8.Nieuws; 8.25 De kunst gaat door het vrije land; 9.30 Hoor spel; 10.Weet je nog wel oudje"; 10.30 Dutch Swing College; 11.Nieuws; 11.15 Ensemble Khotinov; 11.45 Een kwartier Pa- rijsche klanken. HILVERSUM 2. 415 M. 7.Nieu^vs; 7.15 Ochtendgymn.; 7*30 Ge wijde muz.; 7.45 Een woord voor den dag; 8.— Nieuws; 8.15 Prog.-overz.; 8.20 Morgen- concert; 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Waterstanden en Politieber.; 9.50 B. Bode. bas, I. Rossican, piano; 10.20 Kamerork.; 11.Concert voor 2 violen en piano; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Pianorecital; 12.Postillons; 1. Nieuws; 1.15 Progr.-'overz.: 1.20 Populaire orgelbespeling; 1.45 The Madrigal Singers; 2.Voor jonge moeders; 2.20 Middagcon cert; 2.45 Rotterdamsch Pianokwartet; 3.40 Liederen-recital; 4.Nachtvorstverwach ting; 4.45 Berlijnsch Philh. Ork.; 5.Man- dolinata; 5.30 Populaire Gram.muz.; 6. Stichtsche Kamermuz.; 6.45 Sportpraatje; 7.Nieuws; 7.15 Prog.ovcrz.; 7.20 „Met band en plaat voor U paraat"; 7.30 Kath. Volkspartij; 7.50 Vervolg „Met band en plaat voor U paraat"; 8.Nieuws; 8.05 Landbouwrubriek; 8.20 „De Westerzangers" 8.45 „Vernieuwing en Middelbaar Onder wijs"; 9.05 Marinierskapel der Kon. Mari ne; 10.Nieuws; 10.15 Na het nieuws; 10.50 Concert; 11.20 Avondconcert. aan de uitgangen van de Kerk, voor het Verkiezingsfonds van de Kath. Volkspartij, afd. Leiden 73.|

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3