)e toestand in de interneeringskampen STADSNIEUWS HERDENKING DER GEVALLENEN. Men verzoekt ons nog even de aandacht te vestigen op de bijeenkomst die a.s. Za terdagmorgen om 11 uur gehouden wordt in de Pieterskerk ter herdenking van de gevallenen van het 4e R.I. en 28ste R.I. in de Meidagen van 1940. Des namiddags om 3 uur hebben kransleggingen plaats te Kat wijk, Valkenburg, Rijswijk en Dubbeldam. N.KJ.B. DISTRICT LEIDEN. Zondag a.s. 12 Mei zal er een sobere plechtige herdenking plaats vinden bij het .Monument a. d. Haagsche Schouw. Hiertoe worden uitgenoodigd de leden der K.A. Kernen voor Jongemannen, K.J.M.V., K.A.J., de jonge Zakenmiddenstanders- groep en dé Voortrekkers. Behalve de bovengenoemde groepen worden ook uit genoodigd de gidsenleidsters en welpen leidsters. Om kwart voor r.egen begint deze plechtigheid in de Montfortanenkerk. Met de tram van 10 minuten over acht, die extra versterkt is, vertrekkend vanaf het eind der Haarlemmerstraat kan ieder op tijd aanwezig zijn. Voor verdere bijzonder heden zie „Sursum Corda" van deze week. De Stadsraad Plaatselijke staf N.K.J.B. LEIDEN HELPT VLISSINGEN. Wielerwedstrijd op 8 Juni. Door het comité „Leiden helpt Vlissin- gen" zijn wielerwedstrijden op surrogaat- banden, dus geen race-fietsen, uitgeschre ven. De Swift-Combinatie heeft de orga- nisatia in handen. De wedstrijd is open voor iederen Leidenaar, jong 'en oud Mooie prijzen, w.o. een levend varken, zijn be schikbaar gesteld. Inschrijvingen te richten aan J. Rietho ven, Nieuwe Rijn 112, Leiden. Er kunnen een beperkt aantal deelnemers meedoen. Zij, die in 1939 nog lid van de S wift-Com binatie waren, worden van deelname uit gesloten. Inschrijfgeld ƒ0.50. Iri het Sted. Museum „de Lakenhal" is gistermiddag een tentoonstelling geopend, meer speciaal bedoeld voor de rijpere jeugd. Het is een tentoonstelling varl de oudste geschiedenis van Leiden en omge ving en is de eerste van een serie van drie exposities van dien aard. Weth. J. v. Schaik sprak een kort inlei dend woord, waarin hij er op wees, dat wij Nederlanders dikwijls te veel naar het buitenland zien cn alles bewonderen als het maar vreemd is. Wij vergeten daarbij het eigen land en alles wat inheemsch is. Wat deze historische tentoonstelling te zien geeft is historie uit Leiden en naaste omgeving. Spr. hoopte, dat de bezoekers het nut er van mogen inzien en meer zul len gaan voelen wat de eigen historie voor ons beteekent. Hierna werd de expositie bezichtigd en kregen we, voorgelicht door den heer Brouwer, van het Geologisch Museum, een indruk van wat Nederland was schrik niet, lezer 15000 jaar v. Christus. Daar uit valt evenwel toch veel te leeren, want aan de hand van verschillende kaarten js b.v. gereconstrueerd de wisseling van de duinenrijen. Interessant zal het b.v. zijn te vernemen hoe duizenden jaren geleden de eerste duinenrij vlak achter Voorscho ten lag. Een nieuwe duinenrij ontstond waar nu Wassenaar ligt. D' artusschen be vond zich nog water. Een en ander laat zich nu nog Verklaren. Voorschoten ligt in een boschrijke strook grond, Wasse naar idem, terwijl de spoorweg Leiden Den Haag door de weilanden, loopt. Dat was de strook grond, die weer langer on der water heeft gestaan en waar zich klei grond vormde. Nog meerdere van dergelijke interessan te bijzonderheden vermeldt deze tentoon stelling en daarnaast ziet men geëxpo seerd tal van voorwerpen welke op ver schillende plaatsen in onze onmiddellijke omgeving zijn gevonden. O.a. in Valken burg. waar in 1941 prof. v. Giffen uit Groningen het Romeinsche Castellum, dat bij het begin van den oorlog in Valken burg was te voorschijn gekomen, heeft gereconstrueerd. Al met al een interessante tentoonstel ling. Rondleidingen voor schoolbezoek kunnen bij den directeur, den heer Scheur leer worden aangevraagd. KON. NED. GROFSMEDERIJ. In de eergisteren gehouden jaarlijk- sche alg. vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Ned. Grofsmederij heeft de heer N. C. F. v. Ginkel, die de vergadering leidde, den overleden president admiraal J. H. Zeeman herdacht. Spr. herinnerde er met weemoed aan, dat adm. Zeeman lange jaren deel uitgemaakt heeft van het be stuur en immer zijn beste krachten aan de N.V. heeft gegeven. Zijn nagedachtenis zal men in eere houden. Het jaarverslag 19441945 werd goed gekeurd, de balans en winst- en verlies rekening eveneens, zoodat directie commisarissen décharge werd verleend. Besloten werd geen dividend uit te kee- ren en het verliessaldo naar de volgende rekening over te brengen. De aftredende commissarissen, de heer N. C. F. v. Ginkel en mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen werden herkozen, terwijl in de vac.-Zeeman werd gekozen de heer A. H Ingen Housz te Beverwijk. VIOOL-RECITAL. Jan Blok - Gerrit van den Burg. Voor slechts een gering aantal menschen heeft Jan 31ok in de zaal van de Muziek school een goed geslaagd concert gegeven, met aan den vleugel, de Amersfoortsche organist Gerrit van den Burg. Meer belang stelling had de violist verdiend, te meer wanneer men weet, dat hij als hoofdleeraar aan de Muziekschool toch wel wat zal pres toeren. Maar aandachtig was het audito rium ongetwijfeld. De Sonate van Mozart hebben wij niet kunnen hooren, maar wat wij wél hoorden „de Sonate" van De- buszy, maakte de violist een uitstekenden indruk. Hij is een violist, die de techniek van zijn instrument terdege machtig Stokvoering is goed, de streek vast en ze ker, linkerhand zeer ontwikkeld, en al deze technische dingen paart hij aan een juist beheerschte voordracht. In de genoemde Sonate kregen wij indruk van zijn kunnen. Na de pauze „Poème", waarin Chausson uiting geeft aan de diepzinnige naspeuring van den aard van het instrument, innig be scheiden en vertrouwelijk. Zoo vatte de violist de muziek ook op. Dat hij bijzonder gelukkig was in de keuze van zijn partner durven wij niet zeggen. Deze heer als pia nist heeft niet voldoende impulsiviteit. Zijn spel is naar onze opvatting te veel hetzelf de, zonder voldoende reflectieve in en uit werking. De aanslag eenerlei, zonder vol doende atmosfeer hierin te brengen. De beide werkjes van Prokofieff werden met charme voorgedragen, boeiend van kleur en frisch van vinding, evenals „La Fontaine d'Arethuse" van Szymanowski. Hij eindig de zijn geslaagd concert met de „Suite po- puliare Espagnole" van de Falie, waarin de emotie zeker niet ontbrak, maar waarbij een vitaler pianoklank met het vioolspel een warmer geheel gegeven zou hebben. Blok maakte een'zeer goeden indruk, wat in langdurig applaus gedemonstreerd werd. J. Kortmann. Maandagavond 8 uur: de K. A. J., St. Petrusparochie is gestart en wel met een revue „Elk wat wils", door hun zelf samengesteld en opgevoerd. Een gewaagde onderneming, die echter wat activiteit be treft voor de toekomst veel belovend is. Afwerking en vaart van het programma was zeker geslaagd. Wel zouden wij in overweging willen geven bij een volgende gelegenheid, die toch niet zoo lang uit zal blijven, te breken met die mentaliteit, die tegenwoordig bijna alle revues en variety's kenmerken. In de pauze nam Aalmoeze nier v. Drunen het woord om daarin tyvee bestuursleden te bedanken voor hun ijver en krachten die zij aan de KA.J. gegeven hebben en die zich thans in dienst van het vaderland moeten gaan stellen Hun werd onder waardeerend applaus van het pu bliek een boekwerk ter herinnering aange boden. Hierna werd het programma ver volgd en mochten wij nog eenmaal genie ten van Willy Alberts, die door zijn goo chel-, dicht, en teekentalenten het publiek twee mysterieuze kwartiertjes bezorgde, waarna wij om precies 12 uur de zaal kon den verlaten. Dinsdagmiddagg is de 18-jarige L. P. D. uit Voorschoten, die zijn vrachtauto op de Oude Heerengracht wilde aanslaan, met den linkerarm bekneld geraakt tusschen den slinger en den autobumper. Met een gebroken linkerarm werd de jongeman naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Morgen, Vrijdagavond, aanvang 8 uur Cultureele avond in de Gymnastiekzaal a. d. Potgieterslaan. Een interessant program ma -zal ons worden aangeboden met film en voordracht over de Gasfabriek en eenige andere films, die ons aller belangstelling hebben. Komt allen! K.A. Kernleiding voor Jongemannen Parochie „Haagweg". VERKIEZINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat afdrukken van de gel dige lijsten van candidaten voor de op 17 Mei a.s. te houden verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, huis aan huis bezorgd zijn. Voor degenen, die van dezen afdruk geen kennis hebben kunnen nemen, zijn nog exemplaren verkrijgbaar ter gemeen te-secretarie, afdeeling algemeene zaken. De Burgemeester, J. A. RIEDEL, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 9 Mei 1946. DISTRIBUTIENIEUWS. Morgen zal een na-uitreiking plaats heb ben van nieuwe bonkaarten, aan aldegenen cie nog geen nieuwe kaarten hebben. der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in de sterrenkunde, dr. M. G. J. Minnaert, thans buitengewoon hoog leeraar; tot lector, om in de faculteit der rechts- aeleerdheid en in de faculteit der letterer en wijsbegeerte onderwijs te geven "in de economische geschiedenis, dr. J. G. van Dillen. LEIDEN. Geslaagd voor het candi- daatsexamen Indisch recht, de heer en: C. F. H. v. d. Muyssenbergh te Leiden, J. A. Joosten te Amsterdam, B. J. van Horn te Leiden, J. Rustige te Leiden. M. Schox te Rotterdam', H. G. J. Davidz te Leiden, de Haas' te Leiden, Lien Rie Hian te Rotterdam, J. Garvelink te Voorburg. J. Ph. van Hasselt te Oegstgeest, P. J. Blom te Leiden, mej. H. Fokkema te Oegstgeest. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indologie: de heer J .H. Niehof te 's-Gra- venhage. OEGSTGEEST. TIJDELIJK BURGEMEESTER BENOEMD De heer J. H. Luitengelbaten. Tot burgemeester onzer gemeente is met ingang van 8 Mei benoemd de edelacht bare heer J. H. Luitengelbaten. Gisteren middag werden we ter kennismaking in de burgemeesterskamer dntvangen. Op onze vraag deelde de nieuwe burgemees ter mede, dat hij door den Commissaris der Koningin tot tijdelijk burgemeester was benoemd. Of dit voor 4 weken of 4 maanden zou zijn, kon hij niet zeggen, ook niet of zijn tiidelijke benoeming in ver band stond met annexatie-plannen. De burgemeester is geboren te Haarlem op 3 December 1911 en was in 1940 amb tenaar ter secretarie te Rhenen en gedu rende* den oorlog aan het Rijksbureau Distex werkzaam. Na den oorlog volgde zijn benoeming tot waarnemend burgemeester van de ge meenten Rietveld, Waarder en Barwouts- waarder. Hij is gehuwd en heeft 2 kinde- :n. De burgemeester deelde ons nog mede de A.R. beginselen te ziin toegedaan. Daar te Oegstgeest geen woning te bekomen is zal onze tijdelijke burgervader zich te Noordwijk vestigen. Thans is hij woon achtig te Veenendaal. In de maand Mei worden nieuwe bonnen voor rijwielbanden in gebruik genomen. In den ondergrond van deze bonnen komt een halve cirkel voor, waarin de woorden „Distributie Nederland". De bonnen van het oude model, met een vervaldatum ge legen vóór 1 Mei 1946, blijven geldig tot en met 15 Mei a.s. Het in gebruik nemen van de bonnen van het nieuwe model noodzakelijk in verband met het in omloop zijn van valsche bonnen voor rij wielbanden van het oude model. De han del dient er terdege op te letten, dat slechts echte bonnen worden aangeboden. Deze bonnen moeten in ieder geval aan de achterzijde voorzien zijn van het stem pel van den distributiedienst welke de bon nen heeft uitgereikt. Op de valsche bon nen is gewoonlijk de ondergrond, waarin de woorden „Distributie Nederland" (zon der cirkel), niet aanwezig. VISCHCROQUETTEN. Verkop van vischcroquetten, voor zoo ver voorradig, op aZterdag 11 Mei a.s. van 1416.30 uur in perceel Hartsteeg 3 uit sluitend voor ondersteunden, van den Dienst voor Sociale Zaken, Bureau Mare, die Donderdag, 10 Mei t.v. uitkeering héb ben ontvangen en wel zij, wier naam be gint met de letters A t.m. D. van 1414.T E t.m. H. van 14.3015, I t.m. N. van 15 15.30, O t.nv S van 15.3016, T. t.m. Z van 161?.30 uur. Aan die regeling wordt streng de hand ge'houden. Legitimatlekaart, controle- strook, pakmateriaal en gepast geld mede nemen. De prijs bedraagt 5 cent per stuk, J. A. RIEDEL, Weth. loco-Burgemeester. Dit jhar zullen weer voor zuigelingen en kleuters van 3 maanden tot 6 jaar Vitami ne-C-tabletten worden verstrekt. De'tabletten kunnen worden afgehaald aan de Consultatielbureau van de Vereeni- ging „Zuigelingen- en Kleuterzorg" aan de le Binnenvestgracht 30 op Maandag en Donderdag van 13.3014.30 uur Prinsenstraat 3, op Dinsdag en Vrijdag van 13.3Ct14.30 uur; Heerenstraat 45, op Woensdag en Zater dag van 10.3011.30 uur. Per kind zullen 12 tabletten tegelijk wor den verstrekt, dienende voor 3 weken. In dien de voorraad het toelaat zal na 3 en weken nog een zelfde hoeveelheid kunnen worden afgehaald Aangezien de kinderen in de gewone le vensmiddelen veel te weinig Vitamine-C krijgen, door tekort o.a. van fruit, wordt dringend aangeraden gebruik te maken van ae mogelijkheid tot het geven in tablet vorm, en deze dus regelmatig en op de voorgeschreven wijze te doen gebruikeiH De Directeur van den G. G. G.D. C. R. ZIJERVELD. Leiden, 9 Mei 1946. Bij K.B. zijn benoemd: tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de vergelijkende taalweten schap dr. N. J. H. Royen, thans buiten gewoon hoogleeraar; tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de muziekwetenschap, dr. A. A. Smijers, thans buitengewoon hoog- lecraar; tot gewoon hoogleeraar in de faculteit SPORT LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 11 Mei. le kl.: Leiden 1RCL 1. 2e kl. A: Quick B. 3—Lisser B. 1. 2e kl. B: Katwijk 3Koudekerk. 3e kl.: RCL 2—Quick B. 6; Lisser B. 2 T. en D. 2. Jun. A: CNV—VVLV; Quick B (A)— Warmunda (B). Jun B. Afd. B: Roodenburg (c)—UVS (b). Wedstrijd programma voor Zondag 12 Mei. le kl. D: Leidsche B.LFC 4. 2e kl. A: Altior 2Altior 3 2e kl. B: Teylingen 3Warmunda 3; W SB 3SJC 4. 2e kl. B: LFC 7Roodenburg 4. 3e kl. C: Roodenburg 7Roodenburg Voetballers, waarop sportminnend Neder land zijn hoop gevestigd heeft, ontvingen Dinsdagavond op het V.J.C.-terrein laatste training, voor zij Zondag het duel tegen onze sterke Zuiderburen zullen moe ten uitvechten. Wij zagen de Nederlanders op het veld hun rondjes loopen, we zagen ze ii wondertent", en we hoorden Lotsy. Als er en man, is, die dit fel becritiseerde elftal kan leiden, dan is het Lotsy, de voorzitter van den K.N.V.B. Onder diepe stilte sprak deze pesycholoog ongeveer 10 minuten tot zijn-menschen, waarvan er geen ontkwam 'aan den invloed, die van zijn woorden uit ging. Geestdriftig bracht Lotsy vooral de eer, die op het spel staat, naar voren. Hij besloot met de woorden: „jongens, neen kerels, ik vertrouw op jullie". Hoe de uitslag ook moge worden, dit elf tal zal Zondag vastberaden den strijd tot he. uiterste strijden en iedere speler zal geven, wat hij waard is. P.T.T. ONTSPANNINGS-VER. Maandag 13 Mei a.s. des avonds te 18.30 wordt in Sportpark Leidsche Hout gespeeld de voetbalwedstrijd P.T.T. LeidenP.T.T. Noordwijk. R.K. RIJNLANDSCHE DAMES TURNKRING. Deze week werd onder leiding van Ree tor'F. Bernefeld een vergadering gehouden in het St. Franciscus Parochiehuis te Leiden tot oprichting van een R.K. Rijnlandsche Dames Turnkring. Na opening met gebed heette de Rector de volgende gymnas tiekverenigingen welkom: Alphen aan den Rijn „Wilskracht"; Bodegraven „Esto" Leiderdorp „Meerburg"; Leimuiden (nog naamloos); Leiden „Groenwit", „Victorie" „Sportief". Wegens moeilijke verkeersom standigheden waren nog' enkele vereeni gingen niet aanwezig. Hij bracht dank aan de R.K. Damesver. „Sportief", die, na een Onderhoud met den heer Duindam, leeraar lichamelijke oefeningen M.O., het initiatief had genomen tot oprichting. Ve.rvolgens werd overgegaan tot oprichting van de R.K, Rijnlandsche Dames-Turnkring. Alle aan wezigen, zoowel dames als heeren waren overtuigd van het groote nut daarvan. De aanwezige heeren (Alphen a. d. Rijn), de den het voorstel om tezamen met de dames een dusdanige vereeniging op te richten. Na het voor en tegen besproken te hebben werd besloten thans slechts een vereeni ging o pte richten voor de dames, echter zoo, dat sa menwerking met de heerenver- eenigingen zoo spoedig mogelijk gezocht zal worden. De volgende dames werden in het bestuur gekozen. Voor Alphen a. Rijn, „Wils kracht", mej. T. Touw, Hoofdstraat 15a voor Bodegraven: „Esto", mej. S. Oonk, Prinsenstraat 8; voor Leiderdorp, „Meer burg", mej. M. v. Mil, Hooge Rijndijk 249 voor Leimuiden, mej. H. v. d. Velden, Dorp straat 106; vöor Leiden: „Groen-Wit" mevr. Kortman, Lorehtzkade 5; „Victorie" mej. R. Goddijn, Gasstraat 76; „Sportief" mej. F. Lindenhoff, Oude Rijn 8. De functies werden als volgt verdeeld Mevrouw Kortman, Voorzitster, Zr. van Schaik, Vice-Voorzitster; Mej. F. Linden hoff, Secretaresse; Mej. F. Touw, Penning- meesteresse. Terstond verd een voorstel aangenomen dat ieder der aanwezige vereenigingen als inleggeld zou betalen 10. Voor de komen- De vaste commissie voor privaat- en straf recht heeft een aantal van de honderd in terneeringskampen voor politieke delin quenten bezocht. Het heeft de commissie getroffen, dat de toestanden sterk uiteen- loopen. Wat de gebouwen betreft loopt de beoordeeling uiteen van goed tot zeer slecht. De voeding is over het geheel genomen goed. Ook de gezondheidstoestand is bevre digend; het percentage zieken is niet hoo- ger dan normaal, sterfte komt bijna niet voor. Over het algemeen heerscht in de kampen een behoorlijke orde. De commis sie kreeg niet den indruk, dat er overmatig de onkosten zal ieder bestuur worden aan geslagen overeenkomstig het aantal leden der vereeniging. Ook waren op de verga dering aanwezig enkele leeraren der ver schillende vereenigingen. Daarom werd thans overgegaan tot bespreking van de on derlinge wedstrijden, welke begin Juli zul len gehouden worden. Alle vereenigingen werden in de gele genheid gesteld om aan deze wedstrijden deel te nemen. Dit Werd dan ook door alle gaarne aanvaard. Daarna volgde de bespre kingen omtrent de oefenstof. Ofschoon een der aanwezige vereenigingen de oefeningen liever in wat zwaarderen vorm had gezien, werd door Rector Bernefeld geantwoord, dat eenieder liever een lichte oefening in de volle perfectie en afwerking ziet dan een oefening zwaarder te maken en onafge werkt. Bovendien moet men bedenken, dat verschillende vex-eenigingen pas in een be gin stadium zijn en de oefentijd zeer kort is. Voor de deze week te houden Dioe. ver gadering in Haarlem werd het dag. bestuur afgevaardigd. SCHAKEN. Om het kampioenschap van Leiden en O. In de 5e ronde, die gisteravond in Royal" werd gespeeld, won Demfnendal van Van Gelder in een Siciliaansche partij, waarin de d-pion spoedig opgeschoven werd, doch die v. Gelder niet goed voort zette. Hij moest eerst één pion en daarna nog één verliezen en kon weldra opgeven. Van den Berg verloor van Orbaan in een Geweigerd Damegambiet. Hij deed reeds in de opening een paar zwakke zetten, die hem na enkele zetten de partij kostte. Koevoet en v. d. Nat maakten remise in een Caro-Cann paVtij. Wel stond Koevoet aanvankelijk beter, doch na afruil der groote stukken, was de stand remise. Kan bier en Barkema kregen in een onregel matige d4-opening afwisselend goede kan sen, doch de gevaren werden aan beide kanten bezworen tot het afbreken dei- partij, die vermoedelijk remise zal wor den. Stand: 1. Orbaan 4 p..-^Demmcndal 3x, Barkema 2tjX, Koevoet en v. d. Nat v. Gelder lxx, Kanbicr J^xxx en v. Berg xxx. Caissa wint met 73 van V-T-L. Het moet nu promotiewedstrijden spe len en wel tegen Oegstgeest, Leiderdorp en misschien Katwijk. en lichtvaardig wordt gestraft. Het blijkt echter moeilijk, goede leiders en goede be waarders te vi-nden. Het vrouwelijk perso neel staat over het algemeen op lager peil dan het mannelijke. Aan tewerkstelling ont breekt zeer veel. Tot liaar leedwezen moet de commissie verklaren, dat -de stemming onder de gede tineerden naar haar uit allerlei gesprek ken gebleken is op vele plaatsen slecht is. Groote groepen van gedetineerden zien vol strekt niet in, dat zij onjuist gehandeld hebben. Naast klachten oVer den tragen gang der vrijlatingen vernam de commissie op vele plaatsen klachten, vooral van de zijde der kampcommandanten, over dc willekeurige volgorde, waarin de zaken blijkbaar wor den behandeld. De gedetineei*dcn kunnen daaarin geen lijn ontdokken en dit vergroot hur. onrust. Herhaaldelijk werd tegenover de commissie door kampleidingen de op vatting uitgesproken, dat connectie en cor ruptie aan deze willekeurige volgorde niet vreemd zouden zijn. Men verwijt dit niet aan de officieren fiscaal, wier integriteit men niet betwijfelt, doch men is overtuigd, dat de P.R.A., althans in sommige plaatsen, hierin niet vrij uitgaat. Hedenmorgen heeft de Koningin in het Paleis te Amsterdam voor de eerste maal het pas ingestelde verzetskruis uitgereikt, een onderscheiding bestemd voor hen, die bijzonder aan het verzet hebben deelge nomen. Symbolisch werd dit kruis uitge reikt aan de nabestaanden van omgekomen verzetslieden. De uitreiking geschiedde in de troonzaal in tegenwoordigheid o.a. van den minister-president, prof. ir. W. Scher merhorn. Totaal wei-den 49 verzetskruisen, die in brons zijn uitgevoerd, uitgereikt aai. personen uit het geheelc land, waar van de oudste 87 jaar is. Na de uitreiking werden ververschingen rondgediend en onderhield de Koningin zich nog geruimen tijd met de aanwezigen. Posthuum is het verzetskruis toegekend o.a. aan de volgende personen uit onze omgeving: G. H. Gelder, Leiden, J. Post, Oegstgeest, prof. mr. V. H. Rutgers, Was senaar, W. Speelman, Nieuwveen. VERDEELING OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS. De opbrengst der in December j.l. uit gegeven kinderpostzegels zal worden ver deeld onder de instellingen, welke lichame lijk- en geestelijk minderwaardige kinde ren, van alle gezindten, verzorgen. Aan de instellingen, die ook vroeger een aandeel uit de opbrengst ontvingen is voorzoo ver hun adres te vinden was een for mulier gezonden. Instellingen die dit niet ontvingen en meenen in aanmerking te ko men voor een uitkeering, kunnen zich schriftelijk wenden tot: Nederlandsch Co mité voor kinderpostzegels, Weissenbruch straat 241, Den Haag". De aanvragen moe ten uiterlijk 1 Juni as. zijn verzonden. UITLOTING 3 STAATSLEENING 1937. De Min. van Financiën maakt bekend, dat de uitloting der uitgegeven schuldbe kentenissen 3 Staatsleening 1937, welke op 1 Juli 1946 aflosbaar zullen zijn, in het openbaar plaats hebben op Woensdag 15 Mei 1946, des voormiddags te- 10 uur, in het gebouw van het Min. van Financiën, Kneuterdijk 22. WEER PERRONKAARTJES. Binnenkort zullen er weer perron- kaartjes verkrijgbaar zijn. Dc prijs is echter 100 hooger dan voor den oorlog. Een perronkaartje ral 10 cent kos ten. OP KORTE GOLF BINNENLAND. De samenwerkende kappersorganisa ties hebben een regeling van loonen inge diend bij het College van Rijksbemidde laars. Dc vacantie is geregeld cn de werk tijd bepaald op 50 uur per week. Het geheele personeel van den distri butiedienst te Houten is gearresteerd in verband met een uitgebreiden distributie- zwendel. Alle effecten, welke tijdens den oor log in regelmatig beursverkeer verkregen zijn. zullen kunnen worden verkocht tegen in vrij geld en 50 op geblokkeerde rekening. Ingetrokken is de algemeene vergun ning inzake deblokkeering voor het koopen reismiddelen in buitenlandsche geld soort en voor het houden van een kas door notarissen en advocaten. De burgemeester van Oss mr. L. de Bourbon zal op eigen verzoek met 1 Juni dit ambt niet meer bekleeden. BUITENLAND. 21 Mijnwerkers zijn omgekomen tij dens een onffcloffing in de mijnen van Lo- delinsart bij Charleroi #(België). De meerderheid van tie 135.000 man Poolschc troepen, die gedurende den oorlog voor dc geallieerden hebben gevochten, weigert naar Polen te#ug te keeren, on danks de Poolschc verzekering aan Enge land, dat de soldaten niet het slachtoffer zouden worden van hun besluit om wel te rug te gaan. Een dezer dagen zullen proefvluchten worden gemaakt met een stratospheervlieg- tuig, „Heqnes" geheeten. De machine be vat 34 plaatsen en werd in de fabrieken van Handley Page reconstrueerd. De vier mo toren ontwikkelen 6000 pk en geven de ma chine een uursnelheid van 550 km. Wedorm zijn vier personen, klaar blijkelijk als verantvoordelijke functiona rissen in clandestiene socialistische organi saties te Madrid, gearresteerd. Het zijn se- nora del Corte, weduwe van Rafael del Cor- te, die onlangs is gestorven, en een andere vrouw, wier naam niet bekend is: Leopoldo Mejorado. machinezetter en Palomares, employe van een chemisch laboratorium. De Amerikaansche minister van Bin. Zaken, Krug, heeft medegedeeld, dat de terugkeer tot de oorlogsrantsocneering van steenkool in dc Ver. Staten waarschijnlijk zelfs indien de stakende mijn werkers spoedig aan hun werk gaan. Een Britsche motorboot, waarin de we duwe van Bruno Mussolini (den,zoon van den voormaligen Duce) vervoerd werd, is op het Como-meer omgeslagen. Van de vyf inzittenden zijn een Britsche majoor en een vrouw gered. De weduwe van Bruno Mus solini is verdronken. RECHTSZAKEN DOODSTRAF GEWIJZIGD IN GEVANGENISSTRAF. Tegen den 41-jarigen Roelof Rour, uit Enschedé, was 14 dagen geleden wegens dienstnemen bij de Landstorm „Nederland" en deelneming aan de gevechten om Arn hem tegen de „Para-troops" in September 1944, de doodstraf geëischt. Het Hof Arnhem veroordeelde hem tot 15 jaar RADIO Ook tegen den 26-jarigen G. J. Storte- boom uit Enschede, was wegens dienstne ming in den Landwacht „Nederland" en deelneming aan gevechten in België en Holland tegen de oprukkende JSngelschen, de doodstraf geëischt. Hij wcrd'veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. voor Vrijdag. HILVERSUM I, 301 M. 1.Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.muz.; 8.Nieuws; 8.30 Progr.-overz.; 8.35 Orgelconcert; 9.Gram.muz.; 10. Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 Voor de vrouw; 11.Richard Tauber zingt ork.bcgeleidingj 11.15 „Cocktails for 11.45 Berichten over bevrijde krijgs gevangenen uit het Verre Oosten; 12.— Blaas-sextet; 12.30 Sportagenda; 12.35 Pierre Palla, orgel, Ans Heidendaal, zang; 1. Nieuws; 1.15 Ork. Malando; 2.Kookkunst;' 2.20 Solistenconcert; 3.15 Herhaling hoor spel 4.Muzikaal babbeltje; 4.30 De school is uit!; 5.Eddy Walis speelt; 5.30 H.A.R.K. Toespraak; 5.35 Orgelspel door Johan Jong; LNieuws; 6.15 Weeroverz.; 6.18 Kwartet Jan Corduwcner; 6.30 Progr. Ned. Strijdk.; 7.Buitenl. wcekoverz.; 7.15 „Schoenen", klankbeeld, verzorgd vanwege het Ministe rie v. Handel en Nijverheid; 8.Nieuws; 8.25 Gram.muz.; 9.Op de brug; 9.15 Hoor spel; 10.40 Avondwijding; 11.Nieuws; 11.15 Gram.muz. HILVERSUM II, 415 M. 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Kon. Oratorium Vereeniging; 7.45 Een woord voor den dag; 8.Nieuws; 8.15 Progr.-overz.; 8.20 Nationale klanken; 9. Gram.muz.; 9.30 Waterstanden en Politie- ber.; 9.50 Symphonische. werken van Ne- derl. componisten; 11.Cello-recital; 11.40 Arthur Gray, orgel; 12.Rhapsodia Sex tet; 1.Nieuws; 1.15 Progr.-overz.L 1.20 Vedelaars; 2.Piano-recital; 2.20™ Van oude en nieuwe schrijvers; 2.40 Orgelbe speling; 3.25 De Utrechtschc Mannenzang- vereeniging; 3.45 Nachtvorstverwachting; 4.45 Blaastrio van Julius Rönntgen; 5. Liedercnrecital; 5.45 Rijk Overzee; 6.Vrij en blij; 6.40 A. de Goede bespreekt: „De muren .sp.eken" door A. Dubois; 7.— Nieuws; 7.15 Progr.-overz.; 7.20 W. de Boer, viool, speelt composities van onbekende oude Hollandsche meesters uit de 18e eeuw; 7.30 Klanken van eigen bodem; 7.50 Potpourri; 8.Nieuws; 8.05 Herdenkings samenkomst in de Westerkerk te Amster dam 9.Op de Brug; 9.15 Orgelmuz.; 9.30 De Vereenigdt Zangers; 10.Nieuws; 10.15 Na het nieuws; 10.30 „Even terugzien"; 10.50 Nederl. composities. „BIDDEND LEGER NEDERLAND". Zondag 12 Mei 12.40 uur spreekt P. Anion Bcsseling voor de K.R.O. Hilversum I.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3