3)c Ceidóohe (Hcu/tont lij een mijlpaal EEN JAAR DER BEPROEVING fRIJDAG 31 DECEMBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10749 jureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Oamersveld. Directeur. Th. Wümer. Hoofdredacteur. Aan het einde van dit jaar .verzien wij het verleden. En lan kan het niet anders, of wij ienken aan zelf ondervonden eed en aan het lijden van onze nede-menschen. Verreweg oe nessten onzer moeten dan tot ae •onclusie komen, dat 1943 hun ieel minder rampen heeft ge tracht, dan aan talloozen ande- tn En zij mogen dan daaruit reten te besluiten, dat dit voor echt hun verplichtingen oplegt; jat het voorrecht, het leven te jezitten terwijl zoo velen on- rerwacht den dood zijn inge- «aan den plicht oplegt, om ïoed te leven, om het altijd in onder alle omstandigheden joo waardevolle leven goed te jested en. Hier willen wij citee- ;en woorden van Paus Pius lil aan het eind van zijn en- cliek over het mystieke Li- aam van Jesus Christus, de erk: „Als wij om het heil der zie- n ten allen tijde onze smarten eten vereenigen met het lij ten van onzen goddelijken Ver- cser, dan toch nu meer dan it, nu de geweldige oorlogs raad bijna de geheele wereld vlammen hult. en voor zoo- telen dood, ellende en kommer eteekent. Nu vooral moeten al- n het zich tot plicht rekenen, ch te onthouden van de zonde, ;an de verlokkingen der wereld, n de onbetoomde lichamelijke enoegens, en ook van de ij dele hechtheid aan de aardsche cederen, allemaal dingen, die iets te beteekenen hebben, om te ziel naar Christelijke zeden te jonnen en nog minder om het des hemels te verwerven." Het leven is ons geschonken blijft ons geschonken, ,.om de 'el naar christelijke zeden te "imen" en „om het rijk des mels te verwerven". Daarvan oeten wij ons. als wij weer aan bij een mijlpaal in het le- n, dien doordringen. i En. als wij dan bij deze jaar- 'teseling ook denken aan zelf .dervonden leed en aan het vaak veel zwaardere leed ,an onze mede-mpnschen, dan ogen wij overwegen, wat de aus in dezelfde encycliek even or de geciteerde passage hriift over het lijden van de- n tijd: „Terwijl Wij dit schrijven, aat Ons voor den geest de elaas bijna ontelbare menigte n ongelukkigen, wier rampen ii bitter beweenen; zieken, ar en, verminkten, weduwen en eezen en vele anderen, die on er hun eigen bitter lot of dat unner dierbaren ten doode kwij- en. Allen, die om welke reden "n ook in droefheid of benauwd- eid verkeeren, sporen Wij met derlijke goedheid aan, vertrou- end op te zien naar den hemel, hun leed aan Hem op te dra- en, die hen eenmaal overvloe- K zal beloonen. En allen mo an bedenken, dat hun smart niet achteloos is, maar dat deze 'or henzelf en voor de Kerk van °°t voordeel zal zijn, als zij aar met die goede meening ge- Idig verdragen". Jn ver trouwen opziend naar den - nr'beginnen wij het nieuwe r, Wy weten piet, wat dit ons r|ngen zal. Pessimisten mogen v, niet zijn: het kan ongetwij- "eel erg meevallen. Maar wij Jen ons ook niet plaatsen bui- de werkelijkheid; het kan ns ook tegenvallen. Doch, hoe at ook zij, als wij vaarenop- ARTIKEL VAN DR. GOEBBELS IN „DAS REICH". „1943 is vooi" ons een jaar der beproeving geweest", aldus Rijksminister dr. Goebbels in zijn jongste artikel in het week blad „Das Reich", dat een inte ressante beschouwing bij het ein de van het jaar bevat. Als taak van het afgeloopen jaar voor Duitschland noemt dr. Goebbels, dat de belangrijkste economische en militaire posities gehand haafd en verdedigd moesten worden, welke de Duitsche weer macht in de voorafgegane groo- te offensieven voor de Duitsche beveiliging had veroverd en die de voorwaarde vormen voor de komende eindoverwinning. Men had vooruit kunnen zien, zoo schrijft dr. Goebbels o.m„ dat de vijand met alle middelen zou trachten ons deze posities te ont rukken. Doch dit is hem op gee nerlei wijze gelukt. Hij heeft ons weliswaar gevoelige slagen toe gebracht, doch was niet in staat daarmede een fundamenteelen ommekeer in het algemeene oor logsbeeld tot stand te brengen. De minister herinnert hierbij ook aan de voornemens en plan nen, die van vijandelijke zijde voor het afgeloopen jaar waren bekend gemaakt en die zooals bij de jaarwisseling in Londen en Washington volkomen open lijk wordt toegegeven niet be reikt zijn. In dit opzicht kunnen wij, zoo schrijft dr. Goebbels, te vreden zijn over het verloop van het oorlogsjaar 1943. Het heeft ons weliswaar niet gebracht wat wii er van verwacht hadden, maar den vijand nog veel min der. Dr. Goebbels gaat dan o.m. verder: Evenals men zich aan den kant van den vijand vergist heeft ten aanzien van de militaire ont wikkeling van 1943. evenzeer is dit het geval en op even kort zichtige wijze ten aanzien van de politieke ontwikkeling. Hoe vaak en op hoeveel vaststaande ter mijnen is ons niet de moreele in eenstorting van Duitschland voorspeld en hoe staan daarente gen de zaken in werkelijkheid? Men behoeft ze niet te beschou wen door een rooskleurige bril om tot het inzicht te komen, dat het Duitsche volk nog nooit zoo vastbesloten tot den strijd en de overwinning is geweest als juist onder de huidige lasten van het vijfde oorlogsjaar. Hot is den En- gelschen en Amerikanen door hun geslepen en verwaande bluf- toropaganda gelukt bij een zeker deel der wereld den indruk te wekken, dat hun overwinning een uitgemaakte zaak is waar over het niet meer de moeite waard is van gedachten te wis selen Aan den eenen kant tracht de vijand daarmede zichzelf moed in te spreken, aan den anderen kant echter ook de neutrale openbare meening een zekerheid voor oogen te tooveren, die bij hem in werkelijkheid geenszins aanwezig is. Een bij de vijandelijke agitatie recht vertrouwen op God, dan kunnen wij zeker met gerustheid de toekomst ingaan. Wij zullen in dat vertrouwen niet worden beschaamd! „In Te. Domine, spe- ravi, non confundar in aeter- num". „Op U, o Heer, heb ik gehoopt, ik zal niet beschaamd worden, in eeuwigheid niet"! Met deze troostende en lich tende, sterkende en bemoedigen de overtuiging vangen wij het jaar 1944 aan. „In nomine Domini procedamus'. „Laten wij in den :iaam des Heeren verder gaan". Een heilig einde en goed begin, dat geve u God, jaar uit jaar in, Tk wil zeggen, in een woord gezeid, zoo nu zoo altijd: Zaligheid! (Gezelle). zeer geliefd hoofdstuk is dat der oorlogsmisdadigers. De Chur- chills en Roosevelts weten na tuurlijk heel precies, dat zij de eigenlijke veroorzakers van de zen vreeselijken oorlog zijn, dat zij hem voorbereid en op het hun geschikt voorkomende tijdstip geopend hebben en dat op hen de groote bloedschuld rust. Dat ver hindert hun echter niet den aan gevallene tot schuldige te be stempelen en een strafproces over hem af te kondigen, dat zij zelf verdienen. Natuurlijk slechts in theorie. In de praktijk staan zij voor den onneembaren muur van ons continent. Dat de Churchills en Roose velts de Duitsche leiding het erg ste toewenschen, gelooven wij gaarne van hen, maar niet om dat deze de schuld aan den oor log heeft, maar omdat zij zich met alle haar ter beschikking staande middelen teweer stelt tegen den door den vijand ge- openden vernietigingsoorlog en hetgeen in Londen en Wash ington als nog grootere misdaad beschouwd wordt zij doen dit met succes. Ongetwijfeld, aldus gaat dr. Goebbels verder, zouden zij ons allen aan den beul overleveren, wanneer zij de macht daartoe be zaten. Zij hebben die echter niet en zullen die nooit kriigen. Dat zij de duistere plannen tegen Duitschland, die in hun geheime bijeenkomsten gevoed worden, openlijk uitspreken, is meer een teeken van hun onmacht dan van hun macht. Ons imponeert dat natuurlijk op geen enkele wijze. Tegenover den vüand staan wii in de rol van de politie, die een bende gangsters onscha delijk moet maken. Dat de gang sters de politie haten, hangt sa men met hun 'ueroeuscoae. Dal zij haar den dood toewenschen is ook begrijpelijk, aangezien de po litie immers verhindert, dat de gangsters den staat en de onen- bare veiligheid in handen krij gen. Vreest de politie daarom echter de gangsters? Integendeel, zij bestrijdt hen en zal hen op een goeden dag overleveren aan de straffende gerechtigheid. Er bestaat geen misdaad tegen de menschelijkheid, cultuur en beschaving, zoo constateert dr. Goebbels, die de vijand in dezen oorlog niet heeft gepleegd. Hij laat millioenen honger lijden en honderdduizenden van honger omkomen, alleen om hen daar mede politiek tot inactiviteit te doemen. Hij vermoordt vrouwen en kin-deren reeksgewijze omdat hij hoopt door dit ten hemel schreiende barbarisme hun man nen en vaders murw te maken in hun vastberadenheid tot den strijd en hen psychisch tot wan hoop te brengen. Het in ruim 2000 jaar verzamelde eerwaardi ge cultuurbezit van ons vasteland noemt hij prentbriefkaartenrom- mel en laat hij bezaaien met bri santbommen en bussen phosphor. Wie heeft hier het recht te spre ken van oorlogsmisdaden en den eisch te stellen tot een histo risch strafgerecht, de vijand of wij? Wij hebben, zoo gaat de minis ter verder, den vijand volkomen doorzien en hij weet dat ook. Onze ooren zijn doof voor zijn leugenachtige phrases. Het jonge nationaal-socialistische Duitsch land voelt zich in zijn strijd te gen de plutocratisch-bolsjewLsti- sche samenzwering woordvoerder en zaakwaarnemer voor de ge heele beschaafde wereld. Wij zijn thans ware strijders Gods. die een hooge historische taak te ver vullen hebben. Zij moet in onzen tijd en door ons worden vervuld of de menschheid gaat ter. gron de. Onze woorden zijn niet sterk genoeg om de mate van verant woordelijkheid te beschrijven, die wij daarmede op ons hebben genomen. Dit is meer dan een oorlog, dit is een wereldstrijd, waarin zich een duistere samen zwering keert tegen de grondsla gen van de menschelijke- maat schappij en het ligt slechts aan IN DE SECTOREN VAN KIEW EN WITEBSK DE VLOED DER BOLSJEWISTISCHE DIVISIES. De bolsjewieken pompen in liet gebied ten Westen van Kiew steeds nieuwe aanvalsdivisies, naar de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallens- leben. in zijn beschouwing van den toestand schrijft. Hij gaat verder: De opgestuwde vloed der bolsjewistische divisies in den sector van Kiew brandt thans te gen den ouden Duitschen afweer- di.jk ten Oosten van Berditsjew en ten Oosten van Sjitomir en Korosten op. Daarbij doen de Duitsche egelposities in het voor terrein dienst als golfbrekers. Tengevolge van dit verdedigings systeem der Duitschers is er geen rechte frontlijn in het geheele veldslaggebied, de in elkaar grij pende cirkelvormige gevechi te- velden voor de Duitsche verdedi gingsmuur vormen veeleer goede opvangposities. Daardoor is het den Duitschers ook, vooral in het gebied van Berditsjef en Sjito mir gelukt de onafgebroken vij andelijke aanvallen met succes af te weren. Een belangrijk aan deel hierin heeft het kruisvuur der artillerie gehad, dat van weerszijden kruiselings gegeven den bolsjewisten uiterst zware verliezen toebracht. De bolsje wistische leiding echter werpt steeds nieuwe formaties in de' veldslaggebieden. Van uur tot tijd stijgt de felheid van den strijd. In stoutmoedige ontwijkings bewegingen heeft von Manstein op eenige plaatsen het front te ruggetrokken. De stad Korosten werd binnen het bestek dezer be weging na harde gevechten door de Duitschers opgegeven, hetgeen te verwachten was. De beweging der Mansteinsche divisies heeft klaarblijkelijk ten doel den te genstander nergens gelegenheid te geven tot den door hem ge- projecteerden doorbraak door het Duitsche front. Dat is hun tot dusverre in vollen omvang ge lukt. Behalve in dezen nog steeds domineerenden sector ontwikke len zich tegelijkertijd ook tegen het front van Newei en Witebsk diep geëchelonneerde onafgebro ken bolsjewistische aanvallen. In ons of deze gered kan worden dan wel ineen zal storten. Geen middel laat de vijand on beproefd om ons op een dwaal spoor te brengen ten aanzien van onze zending, om ons door zijn gemeene en cynische strijdwijze murw te maken en onze harten te doen wankelen. Het afgeloo pen jaar echter bewijst weer eens, dat hem dit nooit gelukken zal. De zegen van het lot is op ons. In deze overtuiging slaan wij het geheimzinnige boek van het voor ons liggende nieuwe jaar open. Nog houdt het tallooze raadsels voor ons verborgen. Maar wij weten, dat wij ze alle kunnen en moeten oplossen. Het zal een ge vaarlijk jaar worden, waarin het lot der beschaafde menschheid weer eens aan een haar hangt. Millioenen Duitsche soldaten heffen bij de wisseling des jaars in den geest hun geweren op, millioenen Duitsche boeren hun zeisen en millioenen Duitsche ar beiders hun hamers. Achter hen staan millioenen Duitsche moe ders, die hun kinderen optillen, smeekend en eischend tegelijk.Dat is de nieuwe levende generatie van ons volk. die het Rijk in haar bescherming neemt, zooals voor haar ongetelde millioenen dit hebben gedaan. Zwak en gedee- moedigd werd het ons door onze vaderen in handen gegeven. Sterk en machtig willen wij het eens doorgeven aan cnze kleinkinde ren. Daarvoor strijden en over winnen wij ir dezen oorlog. Ieder nieuw jaar moet daarvoor een nieuw bewijs vormen. EXTRA KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen te gemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra keuring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Deze keuringen zullen worden gehouden in het gebouw van het Ersatzkommando, Korte Vijver berg 5 den Haag van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent de dienstneming in de Waffen-SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando's den Haag, Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Groningen, Heerestraat 46, Heer len, Saroleastraat 25. Bij bovengenoemde adressen zijn eveneens kostelooze spoor wegbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar. De Leider van het Neder- landsche volk zal op Nieuw jaarsdag van 12.451.15 uur over den zender Hilversum 1 een Nieuwjaarsrede tot het Nederlandsche volk uitspre ken; in welke rede de Leider drie voor het Nederlandsche volk belangrijke wenschen tot uitdrukking zal brengen. het bijzonder houdt de bolsjewis tische druk op Witebsk aan. De stri.jd gaat hier vooral om de sleutelposities, d.w.z. de spoor lijn naar Polotsk en het bezit van den parallel loopenden autoweg. De bolsjewieken werpen hun- strijdkrachten in het veld tegen Witebsk zoowel uit het Oosten als uit het Noorden en Noord westen, zoodat de slag weer in volle ontwikkeling is. In de groote bocht van den Dnjepr ontplooien de Duitsche divisies nog steeds een verwon derlijke bedrijvigheid. Vooral op het hoofdgevechtsveld ten Noor den van Kirowograd teekenen zich Duitsche bewegingen af, die een goeden stand aangeven ten aanzien van de vernietiging van een sterke vijandelijke groep strijdkrachten. GOEBBELS SPREEKT OP OUDEJAARSAVOND. Rijksminister dr. Goebbels houdt heden ter gelegenheid van de jaarwisseling een toespraak tot het Duitsche volk. De rede zal vanavond om 8 uur door alle Duitsche zenders worden uitge zonden. In het strijdgebied van Schitomlr. Over balken en steenen Oe gr ene- diers, die de Sovjets achtervolgen, stuiten zeer dikwijls op onbegaanbare olaetsen. Hier werden snel een peer olanken over een hindernis gelegd en voort gaat het waar PK Scheltlev/O/WP m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1