Md*0* 1 NUTRICIA Red BuitenlandMr. H. Gcbe. LeidenRed. Stad cn SportM. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden; verantwoordelijk voor de advertentiünC. de Heiden, Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 26 Dec. tot en met 1 Jan. van 16.456.'5. MAANSTANDEN. Vrijd. 24.12: 6.11 op. 15.43 onder. Zat. 25.12: 7.28 op, 16.08 onder. Zond. 26.12; 8.42 op, 16.45 onder. Maand. 27.12: 9.49 op, 17.41 onder (N. M.). Dinsd. 28.12: 10.49 op, 18.50 onder KERSTGROET VAN DEN LEIDER AAN DE NEDER- LANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De Westfaelische Landeszei- tung publiceert een Kerstbood schap die de Leider van het Ne- derlandsche volk, Mussert den in het Duitsche Rijk en in het bij zonder in Westfalen tewerkgè- stelden Nederlanders langs dezen weg doet toekomen: „Landgenooten. Ik verheug mij zeer, dat ik u langs dezen weg ter gelegenheid van het Kerstfeest de hartelijk ste groeten uit het vaderland kan overbrengen. Mijn onverwoestbaar geloof aan de goede eigenschapen van mijn volk geeft mij de zekerheid, dat steeds meer Nederlanders zich zullen uitspreken voor de gedachte, dat alleen een onwrik baar vertrouwen in Duitschland alle tegenstellingen kan over bruggen en dat de nieuwe orde ning van Europa, die in dezen oorlog veroverd moet worden, ook voor ons volk een nieuw tijd perk van bloei in het bestek van zijn natuurlijke mogelijkheden zal brengen. Ook al kan ik u op het oogenblik nog niets tastbaars geven, toch kunt gij er zeker van zijn, dat uw arbeid en de bloed offers van onze vrijwilligers een ons toekomende plaats in de Europeesche volkengemeenschap, waarborgen. Nederlanders. Vervult uw plicht jegens de andere buiten- iandsche arbeiders op voorbeel dige wijze, geheel onverschillig welke functie gij in Duitschland uitoefent. Toont een houding, die zoo correct en fantsoenlijk is. als die van den Duitschen soldaat in uw vaderland". 00^' Misbruik uniformen en onderscheidingsteekenen der N. S. B. strafbaar verklaard. In het verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van het de partement van justitie ter be scherming van de uniformen en onderscheidingsteekenen van de Nationaal-Socialistische Bewe ging der Nederlanden. Hierin wordt bepaald, dat hij die opzettelijk, zonder toestem ming van den secretaris-gene raal van de N. S. B., uniformen, deelen van uniformen cï onder scheidingsteekenen van de Natio- tionaal-Socialistisehe Beweging der Nederlanden of van haar als zoodanig erkende formaties of nevenorganisaties vervaardigt, in voorraad heeft of in het open baar draagt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Het hier strafbaar gesteld feit wordt beschouwd als een mis drijf. De secretaris-generaal van het departement van justitie zal in een in de Nederlandsche Staats courant te plaatsen uitvoerings besluit de onder bescherming staande formaties en nevenorga nisaties aanwijzen. Verkoop- en afleveringsverbod voor schoenen. In verband met de inventari satie van de voorraden schoenen hier te lande, is in de periode van 25 December 1943 tot en met 5 Januari 1944 het koopen, verkoopen en afleveren van al le soorten schoenen in den uit- gebreidsten zin, met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel, verboden, ook al zou hiervoor een geldigen schoenenbon wor den geleverd. In verband hiermede is de gel digheidsduur van de schoenen bonnen, die in genoemden perio de verloopen, verlengd tot en met 12 Januari 1944, zonder dat hiervoor afstempeling van den bon door den distributiedienst noodig is. Nieuwe regeling van het brandweerwezen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie be treffende het brandweerwezen is o.m. het volgende bepaald: de bescherming van de gemeen schap tegen brandgevaar (brand weerwezen) is de taak der poli tie. Deze wordt uitgevoerd vol gens de voorschriften van de verordening organisatie politie en de voorschriften van dit be sluit. Hoogste brandweerpolitie-in- stantie is de ten aanzien van po- litieaangelegenheden bevoegde secretaris-generaal (nader „se cretaris-generaal" genoemd), on der wien de uniforme leiding van en het toezicht op het brand weerwezen bii den directeur- generaal van politie berusten. Middelbare brandweerpolitiein- stanties ziin de gewesteliike no- litie-presidenten. Lagere brand- weernolitie-instanties ziin in ge meenten met staatspolitie-instan- ties de staatspolitiegezagsdragers, in gemeenten zonder staatspoli- tie-instanties de burgemeesters in hun hoedanigheid van politie- gezagsdragers. In gemeenten met staatsnolitie-instanties wordt de taak van het brandweerwezen waargenomen door de staats- brandweernolitie onder leiding van de staatspolitiegezagsdra gers. De tot dusver in deze ge meenten bestaande beroeps- brandweren worden in de staats- brandweernoïitie opgenomen. De secretaris-generaal wiist de ge meenten aan. waarin voor de taak van het brandweerwezen een gemeentelijke brandweerpo- litie wordt opgericht. Deze staat onder den burgemeester in ziin hoedanigheid van politiegezags- drager. In zoover in de door den secretaris-generaal overeenkom stig de vorige alinea aangewezen gemeenten beroepsbrandweren aanwezig ziin. worden deze in de gemeentelijke brandweerpo- litie opgenomen. In gemeenten zonder staats- of gemeentelijke brandweerpolitie bedient de burgemeester in zijn hoedanigheid van politiegezags- drager zich bij de uitvoering van de taak van het brandweerwezen van de vrijwillige brandweren, plichtbrandweren en aangewe zen brandweren. Deze brandwe ren zijn technische hulporganen der politie. Voor de buiten het gebied van een gemeente te ver richten bestrijding van brandge vaar worden afdeelingen der staatsbrandweerpolitie opgericht. Deze staan rechtstreeks onder den directeur-generaal van po lit ie. In gemeenten met staatspolitie- instanties behoort de aanschaf fing en het onderhoud van de voor de brandweerpolitie, als mede van kleeding, uitrusting; alarminrichtingen en kazernes, tot de taak van den staat, in de overige gemeenten tot de taak van de gemeente. Bij de bedrijfs brandweren berust deze taak bij de leiding van het bedrijf. Voor de aanschaffing en de instand houding van bluschwatervoor- zieningen zorgen in ieder geval de gemeenten, voor zoover deze installaties niet bij uitsluiting voor de brandbestrijding dienen. H. Cuypers 70 jaar. De toon kunstenaar Hubert Cuypers viert Tweeden Kerstdag zijn zeventig sten verjaardag. Hubert Cuypers werd 26 Decemiber 1873 te Baexem (L.) geboren. Hij ont ving zijn eerste muziekonder wijs te Roermond en studeerde vervolgens aan de kerkmuziek- school te Aken onder leiding ■van Franz Nekes. Na de vol tooiing van zijn studie werd hij benoemd tot organist-dirigent van het St. Alphonsuskoor te Amsterdam, waar hij zich te vens in de compositieleer be kwaamde b;j Bernard Zweers. Zijn eerste composities waren voornamelijk gewijde muziek, o.a. de „Missa tririitatis", het „Alphonsus-oratorium" en een achtstemmig „Te Deum". Doch spoedig ging hij als scheppend kunstenaar over op een heel bij zonder terrein, n.i. dat van het muziekdeclamatorium. waarbij hij trachtte het gesproken woord een dusdanige instrumentale be geleiding te geven, dat bij alle zelfstandigheid der beide ele menten toch een hoogere een heid ontstond. Zijn eerste werk op dit gebied. „Terwe" op tekst van Rene de Clercq, werd door Wouter Hutschenruyter voor het eerst te Utrecht opgevoerd, na dat het al eerder in België ten gehoore was gebracht. Verder noemen wij nog in dit genre „Das klagende Lied" en „Die Wahl- fahrt nach Kevelaer", welk laat ste werk onder meer is uitge voerd tijdens het Nederlandsche muziekfeest in 1912 te Amster dam. Naar aanleiding van „Terwe" kreeg Cuypers van Willem Royaards opdracht muziek te schrijven voor Vondel's „Adam in Ballingschap", waarvan hij zich zoo uitmuntend kweet, dat dit stuk telkens weer met zeer groot succes in Nederland en België .is opgevoerd. Later schreef hij nog muziek bij Von dels „Lucifer" en bij „Judith" van Henri van den Eèrenbeemt. Inmiddels was Cuypers de kerk muziek allerminst ontrouw ge worden. Daarvan getuigen zijn latere werken de „Missa S. Caeciliae", die voor het eerst werd opgevoerd in de Dom te Keulen, de „Missa populi". de „Missa in honorem sanctae Ag- netis" e.a. Maar niet alleen als compo nist heeft Cuypers grooten naam gemaakt, ook als koordirigent heeft hij vermaardheid verwor ven. Verschillende koren had den het voorrecht onder zijn be kwame leiding te staan. Zoo volgde hij Anton Averkamp op als directeur van de koorver- eeniging „Arte et Religione", kwam hij aan het hoofd te staan van het Utrechtsche Palestrina- koor, was hij directeur van „Die Haghe Sangers" en van „Sursum Corda" te Leiden en leidde hij de „Vereenigde Zangers", met welk mannenkoor hij op inter nationale wedstrijden de hoog ste onderscheidingen heeft be haald. Voorts deelde hij in 1921 de leiding der Christelijke Ora- toriumvereeniging te Amster dam met Johan Schoonderbeek, dien hij in 1927 bij diens dood als directeur opvolgde, was hij de stichter en dirigent van de in en buiten de hoofdstad om haar fraaie prestaties zoo zeer bekende „Schola Cantorum" en van de later daaruit ontstane „Minnestreelen" en leidde hij het koor van de St. Agneskerk te Amsterdam. Volgende week: treinenloop als op Zondag. Wij vestigen er de aandacht op, dat wegens het gesloten zijn van zeer veel bedrijven en zaken tusschen Kerstmis en Nieuwjaar de loop der treinen op Maandag 27, Dins dag 28, Woensdag 29, Donderdag 20 en Vrijdag 31 December zal zijn als op Zon- en feestdagen. De bedrijfsrust tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat werk zaamheden, samenhangende met van overheidswege bevolen evacuatiemaatregelen niet onder de bedrijfsrust tusschen Kerst mis en Nieuwjaar vallen. Meu beltransporten en dergelijke werkzaamheden mogen derhalve worden uitgevoerd. Nieuwe postzegel van 30 cent. Van 6 Januari a.s. af zal aan de postkantoren de nieuwe zegel van 30 cent met de beeltenis van Cornelis Tromp verkrijgbaar zijn. De kleur is licht blauw achtig groen, het model is staand. De zegels zijn uitgevoerd in rotogravuredruk bij de firma Enschede en Zn. te Haarlem naar het gegraveerde ontwerp van Hubert Levigne. Afmetingen: 24j? x 31J/2 mm. (Beeldvlak 21>4 x 2814 mm.), in vellen van 100 en van 50 stuks. Gemengde Berichten AFSCHUWELIJKE ROOF MOORD TE AMSTERDAM. Kostbare schilderijen en sieraden ontvreemd. In den nacht van Vriidag 29 op (Zaterdag 30 October i.l. werd de 39-jarige auto- en iuweelenhan- delaar Karei Lieskovskv in ziin woning Daniel Willinkplein 19a. te Amsterdam, op afschuwelijke wiize van het leven beroofd. Do daders hebben na den moord o.a. de volgende voorwerpen ont vreemd: a Een groot aantal schilderijen, welke deels uit de lijsten werden gehaald: b. Een aantal sieraden, en wel: 1. Een platina armband met circa 10 briljanten, waarde 4500: 2. Een wit gouden ring. met zestien briljanten, gezet in een langwer pig hoekig viak in drie rijen van 5. 6 en 5 briljanten, waarde 3500: 3. Een wit gouden ring met 15 briljanten, waarde f 4000: 4. Een platina ring met drie groote briljanten naast elkaar gezet, waarvan de middelste de grootste is: 5. Een goud doublé heerennolshorloge. rond plat mo del. rond roze wijzerplaat, wij zes en cijfers met radium, bruin lederen band. groote van een zilveren gulden: 6. Een rood gouden Zwitsersch horloge (stop watch). rond model, met aan de zijkanten uitloonende boven- plaat. waaraan bruin lederen nolsriem is bevestigd. Het horlo ge. bedoeld onder b5 is bereids in beslag genomen. Dit werd op of omstreeks 4 November i.l. met het horloge bedoeld onder b. 6 verkocht op de Nieuwmarkt te Amsterdam, door twee jongelui. Ieder, die in verband met voren staande nadere inlichtingen kan geven wordt verzocht, zich in verbinding te stellen met sectie 2-a-I der recherche hoofdafdee- ling Amsterdam, hoofdbureau van politie, toestel 316. Noodlottige gevolgen van ont ploffing van een projectiel. Dinsdagmiddag is bij het ver richten van werkzaamheden op den zuiger „Sliedrecht IX" lig gende in de Tweede Petroleum haven te Rotterdam, een projec tiel ontploft, waardoor drie man nen meer of minder ernstig wer den gewond. Het vaartuig had zand vervoerd, dat uit de Waal haven opgebaggerd was. Bii dit baggerwerk was een projectiel van klein kaliber in de haalpiip gekomen en beklemd geraakt tusschen den waaier van den centrifugaaloomn. Op een gege ven oogenblik ontplofte het pro jectiel met het gevolg, dat de 24- iarige stoker T. Vleuger. de 28- iarige matroos J. Soruvt en de 66-iarige zuigbaas C. G. Stuy, allen wonende te Sliedrecht. ge troffen werden. De eerste liep verwondingen op aan hoofd, lin kerarm en beenen. De tweede pekwam een schedelbasisfractuur en de derde brak een zijner bee nen. De gewonden zijn per „Po litie XI" naar het havenzieken huis vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Door hollend paard doodelijk gewond. Doordat het schrok, sloeg het paard van den land bouwer Reinink, in de buurt- TABAK-PERIKELEI XII. Het beproeven van de kis stapelen van de tahi in de kooi. Alvorens de tabak in <jf te gaan stapelen, moeten zeker van zijn, dat de inst goed werkt. De thermostaat kan te afgeregeld worden, b.v. in bak met w,.ter, welke wet temperatuur van 45 gr. C. gen, de schakelaar moet da juist in blijven. Het ee digst controleeren we dit a hulp van een zaklantaari rijtje en lampje. Daarna verwarmen we water tot 51 gr. C., waai schakelaar uit moet scha Dan kan de thermostaat hooi aangebracht worden beproeving aanvangen. Eerst de goot met wate len tot 4 cm. boven di dem. Daarna de electrisct dingen met het lichtnet v den, waarna we kunnen ci leeren of de temperatuur in de kist op 40 gr. C. ge haafd blijft en er void vocht wordt verdampt, vochtgehalte is het eenvoi te controleeren door een blaadjes tabak op een pi boven op de kooi te legger moeten dan voortdurend blijven. Op dit plankje k; vens een themometer worden voor controle, een en ander gedurende paar dagen aan de eischei doet kan de tabak in de koi klaargemaakte bosjes welke volgens ons advies o stapeltje gelegd zijn, (zie t perikel No. 2) wórden te schijn gehaald en we gaai ken. Op den bodem van de koo gen we de bosjes naast elka met de koppen ongevee handbreedte uit elkaar, w we er voor zorgen, dat d< einden aan alle zijden 3 cm nen het houtwerk blijven. Indien de bladeren te zijn om in de hooi gelegd te den, vouwen we deze aai punt om op juiste lengte tweede rij komt met de ki loodrecht op de eerste en overigens gelijk behandel derde laag komt tegengesti liggen aan de eerste en de de tegengesteld aan de ti enzoovoort. Op deze wijze nen we de stapel vlak hd Als de kooi zoo vol gepa leggen we een plankje op d bak waarop pl.m. 20 kg. gei ten. Het beste kunnen we vo« ze gewichten straattegels m omdat lood momenteel schaarsch en te kostbaar i ijzer niet gebruikt mag wd Bovenop deze gewichten! schap Luttenberg te Raali hol. De landbouwerszoon I wiin trachtte het hollende! tot staan te brengen, doch hierbij zoo ernstig verwond hij naar het R. K. ziekenhi Zwolle moest worden ver? alwaar hij aan de opgeld verwondingen is bezweken SPORT VOETBAL. Wedstrij gramma N.V.B. voor Zonda District I, le klasse: Xerxes; District II. 2e 1 A: HVV-Elinkwijk, BMT-C Gouda-Velox; 3e klasse A phen-Bl. Zwart, Hillinen- LFC-Lugdunum; 4e klas! Lisse-DÓSR; 4e klasse B: ritas-VVLV, HDV-Archipej AW-VDS. Res 3e klasse A:! IV-Wassenaar II, Lugdunui Alphia II, Alphen Il-UVi HBS III-LFC II. Districl le klasse: Go Ahead-Enschl Enschede-Heracles; Dist IV, le kl.: Maurits-Spekht heide. WATERPOLO. De titie. Voor de Wintered tie Kring den Haag werd Overdekte gespeeld: LZC I. Rust 2-0. Eind 2-2. STADSNIEUWS Afscheid mej. M. H. Kien Vandaag heeft mej. M. H. jet, hoofd van het vrou< personeel bij de fa. Sa! Zeep-, Parfumerie- en Ea Colognefabrieken aan het I daal alhier afscheid genome haar werkking. Dit was Ep scheid zonder meer, zooals

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2