S)c fcaidóchc 0ovi/Yant NDERDAG 23 DECEMBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10743 BERLIJN NA DE BOMBARDEMENTEN ■eaux: Papengracht 32 Giro 103003 sfoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LE1DËN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. VVaar 't op aan komt et Kerstfeest nadert, iisschen de berichten, die di- Pik of indirect betrekking heb- op het oorlogsgebeuren en daaraan voor ons feitelijk «iifczit, willen wij plaatsen een ekking, om zoo goed moge- 9r< te vieren het mooie, heerlij - Kerstfeest, het christelijk ct(. le-feest. i hoe zullen wij zoo goed mo- I jk ons Kerstfeest vieren? rbi orgen is het in de liturgie der s vigilie van Kerstmis. En in jilis van dezen dag bidt de in de „collecta", de oratie het Epistel: God, die ons jaarlijks ver- 'JjM in de verwachting van het t onzer verlossing: geef, dat uw Eeniggeboren Zoon, Dien als Verlosser met blijdschap ■angen, ook wanneer Hij zal en als Rechter, met gerust- mogen tegemoet zien, onzen Jezus Christus, uw Zoon, met U leeft in de eenheid den Heiligen Geest, God in 5" eeuwen der eeuwen. Amen". ier wordt ons pittig en kern- ig gezegd, waar 't bij de vie- at van het Kerstfeest op aair szb t! Wij moeten blijde vieren at. Kerstfeest, zoo, dat wij met rijs istheid tegemoet zien de drei st van denzelfden Christus, oop ns verlossingswerk wij op Sai stmis gedenken, als onzen iter. itetyoals zoo vaak? in die altijd selende en frissche gebeden, we „collecte-gebeden" noe- (afgeleid van „colligere", -z. verzamelen, n.l. van de ge- i iten, die de geloovigen op >ED bepaalden dag van het ker- ik iaar moeten bezielen) 2r I it de Kerk ons hier kort en 3P voor, waar 't bij de Kerst viering op aankomt, als wij rliik goed en blij willen feest- edje iaa aux leei en! 225, T t L erk kalf 7.EI Ha e|s isl taat J. 16. lino 1 Z.H. de Paus heeft volgens Britschen berichtendienst nieuwen aartsbisschop van minster benoemd den hnlp- IchoD van het aartsbisdom Birmingham, mgr. Ber- Griffin. De Britsche berichten- ;t heeft een bericht ver- id van den zoogenaamden Joego-Slavischen om- volgens hetwelk op de ?de bijeenkomst van den tifascistischen nationalen voor de bevrijding van !o-Slavië" besloten is, de zich het buitenland bevindende 'tfego-Slavische regeering" alle I, iten te ontzeggen, bche wacht aan de Ad'iatischa N. Steunpunten in da haven zorgen A beveiliging tegen ongewenschtn Mal verrassingen uit de lucht PK Grah/O/H/P M snbi De Berlijner weer aan den arbeid RUSSEN EN ITALIANEN RUIMEN DE RUÏNES OP. De A.N.P.-correspondent te Berliin meldt: „De vernieling van vele woon wijken in Berlijn, het verlies van cultuurmonumenten en cultuur instellingen moge het uiterlijk van de wereldstad gescnonden hebben, het dageliiksche leven stoort zich daaraan minder, zoo als de ervaringen der laatste weken ons geleerd hebben. De oorlog eischt veel van de men- schen en van den Berliiner eischt hii nog iets meer dan jammer klachten over net doorstane leed en de onvrijwillig gebrachte of fers od het altaar der Britsche humaniteit. De oorlog geeft den Berliiner nauwelijks gelegenheid om veel en lang over dit alles na te denken. Ziin piicht roept hem aan den arbeid en dat is ook goed zoo. want wat helpen kniezen en iammeren over dat gene wat nu eenmaal geschied is en dat in de volgende oogen- blikken toch niet direct weer goedgemaakt kan worden. Werken is gezond en het is iuist de om zijn vlijt bekende Berliiner. die dit het eerste en het snelst zal inzien en na de verschrikkingen van een lucht aanval des anderen daags trouw en vol plichtsbesef weer ziin bu- reaukkruk of ziin draaibank op zoekt. Toch is er natuurlijk wel het een en ander in het dageliiksche leven van Berliin veranderd. Vroeger hebben wij bijvoorbeeld in de stad zelf nagenoeg geen krijgsgevangenen aan het werk gezien. Tegenwoordig is dit an ders geworden. Soviet-Russen en Badoglio-Italianen ziin in lange kolonnes bezig met het opruimen van de ruïnes en het uitgraven van de kelders, waarin dikwijls nog groote voorraden waarde volle goederen liggen. Fransche en Engelsche krijgsgevangenen schijnen voor dit werk niet ge bruikt te worden. Een tweede verandering in het dageliiksche programma vindt men onder het hoofdstuk thea ters en bioscopen. Wie had bij voorbeeld een naar weken gele den kunnen vermoeden, dat eens nog de dag zou komen, waarop men 's middags om één uur. na een korte wandeling door de ruïnes en de ouinhoopen. in een van de grootste Berliinsche opera's een nieuwe enscenee- ring van Richard Strauss' opera ..Der Rosenkavalisr" zou zien en hii die gelegenheid in de schit terende zaal zou zitten tegen over een in rok gestoken orkest en geflankeerd zou worden door twee lieftallige dames in avond toilet.. Let wel. 's middags om één uur. terwiil daarbuiten de sirenes der brandweerauto's nog huilden en de rookwolken nog somber over het troostelooze stadsbeeld hingen. Heeft het be- tooverende en sprookjesachtige wezen van het tooneel ooit een ironischer accent gevonden? Ooic de bioscopenbeginnen vroeger en de laatste voorstelling loopt uiteriiik om vier uur van stapel Aan het peil der voorstellingen doen deze veranderingen echter niets af. Nog in de laatste week werden in de Rijkshoofdstad zes nieuwe films ten doop gehouden, waaronder bijvoorbeeld de schit terende ..Immensee". een nieu we kleurenfilm van Veit Harlan met in de hoofdrol Kristina Sö- derbaum. Het theater was vol en het publiek was verrukt.het- geen natuurlijk ook van een psy chologisch standpunt uit begrij pelijk is. daar het zien van Har lans kleurenpracht en frischheid een heele verademing beteekent na de weinig opwekkende toch ten door de straten van Berliin. Opmerkelijk is het ook. dat het aantal fietsen hier op het oogenblik aanmerkelijk gestegen is. De Berliiner gebruikte ziin karretie vroeger niet. zooals wii dat gewend ziin. om boodschap pen mee te doen of naar bureau te gaan. De fiets was voor hem meer een practisch vervoermid del om de Zondagen door te brengen en zich od deze wiize onafhankelijk te kunnen bewe gen van de stampvolle treinen. De ervaringen der laatste we ken hebben geleerd, dat na een luchtalarm het verkeer dikwiils vrii lang opgehouden wordt, daar de rails en de trajecten de brug gen en de overwegen eerst nauw keurig onderzocht moeten wor den. Dan is de fiets echter het aangewezen verkeersmiddel, voor al als ie in Pankow woont en in Zehlendorf werkt. Als ie iets wilt gaan koooen in de winkel, waar ie reeds jarenlang ie boordjes pleegt te koooen kom ie tot de ontdekking dat ook deze winkel „ai'sgebombt" is. Daarvoor heb ie dan een trein en tramreis achter den rug. De winkel is zes straten verder on dergebracht en ie moet dus loo- nen. Ook dan bewijst de fiets een waardevol bondgenoot te ziin. Geb'lckg is de winter tot nu toe vrii mild geweest, zoodat men nog fietsen kan. zonder een dubbele longontsteking oo te lonnen. Tenslotte dan nog het Berliin sche Kerstfeest 1943. dat wel zeer onder den invloed van de hombard em enten staat. Geen Kerstetalaöes en ge»n Kerstver sieringen. Eigenaardig Is het. dat er toch een zekere Kerststem ming heerscht. een eewiide be zinning. die zich baseert op dat gene wat geschied is en oo dat gene wat nog komen zal" Dankbetuiging van dr .Goebbels. Rijksminister dr. Goebbels heeft Dinsdag de leiders der Ber liinsche partijorganisaties, der weermacht en politie, de sted. autoriteiten, der brandweer en der luchtbescherming ontvan gen. teneinde hun na de ware terréuraanvallen op de Rijks hoofdstad zijn dank te betuigen voor het schitterend optreden van alle bij den afweer betrok ken instanties en personeel. Te gelijkertijd bracht dr. Goebbels hun ook de waardeering van den Feuhrer over. In een toespraak zeide de Gouwleider, dat men ook in de toekomst met nieuwe terreur- aanvallen op Berlijn rekening moest houden. Desondanks zal eens de steeds sterker wordende afweer en een komende vergelding aan het drijven der luchthunnen een einde maken. Evenals talrijke andere Duitsche steden heeft ook de Rijkshoofdstad in de afgeloo- pen dagen en weken bewezen, dat de vijanden het Duitsche volk door de luchtterreur niet op de knieën kunnen brengen. De opbouw der Duitsche steden. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Prof. dr. Ernst Dagemann, de piesident van het Duitsche insti tuut voor economische onderzoe kingen, heeft een artikel gepu bliceerd, waarin hij de actueele vraag behandelt: Hoelang zal de wederopbouw der. vernielde ste den duren. Prof. Wagsmann is van meening, dat deze bouw min der tijd in beslag zal nemen dan men gewoonlijk denkt. Hij haalt voorbeelden aan van steden als Valparaiso, die in enkele minu ten door een natuurcatastrofe volkomen vernield werden en die enkele jaren daarna weer in hun oude glans pronkten. Men moet niet vergeten, dat ra den oorlog millioenen arbeids krachten zullen vrijkomen, die thans nog aan de fronten staan S0VJETBATAILL0N INGESLOTEN EN VERNIETIGD DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Woensdag luidt: „Aan het Noordelijke Krim- frort is een aanvallend Soviet- batalion ingesloten en vernie tigd. Nieuwe hevige aanvallen van den viiand on het bruggen hoofd van Nikopol en het front ten Zuidwesten van Dnieprooe- trowsk bleven zonder resultaat. Ten Zuidoosten van Kirowo- grad rukten onze troeeoen ver der od. Van 5 tot 21 December werden alleen al in het ressort van een hier aanvallend leger corps 1300 ge van "enen binnen gebracht. 274 tanks en 306 ka nonnen van allerlei soort, bene vens talrijke andere wapens buitgemaakt of vernietigd. In het gebied ten Noordoosten van Siitomir weerden onze troe pen sterke viiandeliike tegenaan vallen af en vernielden 37 tanks der bolsiewieken. Ten Noordwesten van Resut- za leidde een eigen aanval in moeilijk terrein na het overwin nen van taaien tegenstand der bolsjewieken tot het sluiten van een bres in het front. Het groot ste deel van een viiandeliike garde-infanteriedivisie werd daar bii verslagen. Talrijke gevange nen en omvangrijke buit werden binnengebracht In het gebied ten Noorden en Oosten van Witebsk mislukten herhaalde doorbraakpogingen van den viiand in zware wissel vallige gevechten. Plaatselnke penetraties werden opgeheven of afgegrendeld. Oo eeniee ne- netratieolaatsen wordt nog ge streden. De bolsiewieken verlo ren in dezen sector 20 tanks. Ook ten Noordwesten van Ne wel Werden felle aanvallen van den viiand afgeslagen. Uit het hooge Noorden wordt levendige wederziidsche activi teit van stoottroepen gemeld. Verkenningssanvallen der bol siewieken mislukten onder zwa re verhezen voor den viiand. In Zoid-Italië verzwakten de viiandeliike aanvallen aan de Adriatische kust weer. Vrii zwak ke aanvallen in den sector van Ortona werden afgeslagen. Aan de rest van het front verlien de dae behalve vergeefsche viian deliike stoottroepbedriivigheid rustig. In de wateren van Sicilië heb ben Duitsche gevechtsvliegtui gen 2 viiandeliike koopvaarders van middelbare grootte met bomtreffers zwaar beschadigd. Afzonderlijk vliegende viian deliike toestellen hebben in den afgeloooen nacht bommen ge worpen in West-Duitschland. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 21 od 22 Dec. storingsaanvallen gedaan op Zuidoost-Engeland". in den strijd tegen de vijanden van Duitschland. Luchtaanval op grensgebied van Noord-West-Duitschland. In de middaguren van Woens dag zijn formaties Amerikaan- sche bommenwerpers, krachtig beschermd door jachtvliegtui gen, het grensgebied van Noord- West-Duitschland binnengedron gen. De vijandelijke formaties werden door de telkens weder aanvallende Duitsche eskaders jachtvliegtuigen en jachtkruisers uiteengeslagen. De vijand had het er blijkbaar op aangelegd te kunnen opereeren onder be scherming van het wolkendek, teneinde aldus verliezen van grooteren omvang te vermijden. Dit mislukte echter. Een aan zienlijk aantal viermotorige bom menwerpers en enkele Ameri- kaansche jachtvliegtuigen, die ter bescherming meevlogen, wer den tijdens verbitterde gevech ten neergeschoten. DE NIEUWE BOLIVIAANSCHE REGEERING. De militaire leider van de na tionale beweging van Bolivia en president van de nieuwe Boli- viaansche regeering, majoor Vil- laroel, heeft volgens een be richt uit La Paz verklaard, dat de bewering van den vroegeren president Penaranda. vólgens wien de omwenteling in Bolivia een „complot van de vijfde co lonne" is geweest en de revolu tie nationaal-socialistisch ge- inspireerd en uitgevoerd zou zijn, de feiten volkomen ver draait. In tegenstelling tot de bewering van generaal Pena- randa heeft diens regeering nooit iets met democratie te maken gehad. Bovendien is het volko men misplaatst, de Boliviaan- sche nationalisten te bestempe len als nationaal-socialisten. Door daden zal bewezen wor den, aldus Villaroel, dat de Bo- liviaansche nationalisten demo cratisch zijn. BEKENDMAKING. Extra keuringen voor de Waffen S.S. en den Landstorm Nederland. Het S.S. Ersatzcommand® deelt mede: Om aan de vele aanvragen te gemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extrakeuring voor de Waffen S.S. en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando. Korte Vij verberg 5, Den Haag van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstneming in de Waffen S.S. of Landstorm Nederland geven de Ersatz-commando's Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56. Groningen, Heerestraat 46: Heer. len, Saroleastraat 25. Kostelooz* spoorwegbiljetten kunnen even eens bjj de bovengenoemd# adressen aangevraagd worden. MEDEDEELING VAN DEN FUERSORGEOFFIZIER. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: het spreekuur van den Fuersorgeoffizier, dat iede- ren Woensdag te den Haag, Kor te Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaatsvinden. Het eerst volgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Jan. 1944. Vondel's „Gijsbrecht van Aemstel" voor de microfoon. De persdienst van den Neder- landschen Omroep meldt: Vrijdag 24 December brengt de Nederlandsche Omroep te 19.39 uur over het draadnet Hilver sum I een uitzending van Joost van den Vondel s treurspel „Gijs brecht van Aemstel" voor de spe lers van den Ned. Omroep ge reedgemaakt door J. A van Kers bergen. De regie is in handen van den heer J. Koetsier Muller. Iedere boer It verplicht ervoor zorg te dragen, dat de scheidingstlootjea op zijn land van tijd tot tijd worden schoongemaakt Bestuursleden ven dn schouw tijdens een inspectietocht bij een boer, die luist bezig la zijn sloot te reinigen CNF 'Schlmmelpennlngh/Past m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1