35STE JAARGANG N°- 10737 duitsche volk staat onwrikbaar 'nmansteins tegen actie ONDERDAG 16 DECEMBER 1943 S)e £cidóclve(Boti^ant 4. iteaux: Papengracht 32 - Giro 103003 lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN c. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. rede van goebbels. jksminister dr. Goebbels Dinsdag de leiders der [spropagandabureaux in ver ering bijeengeroepen, om hun overzicht te geven van de tieke en militaire gebeurte- in het afgeloopen jaar en hun nieuwe richtsnoeren hun practisch werk in de ven te geven. ;t kan niet ontkend worden, zeide dr. Goebbels in zijn j dat front en vaderland in thans ten einde spoedende aan buitengewoon zware be ngen hebben blootgestaan, pijl aan de fronten de held- ig strijdende Duitsche solda- ille vernietigingsplannen van vijand verijdelden, heeft het rland zich hun waardig be door tegenover de tot een lie hevigheid opgevoerde I en slo terreur en het hiermede ge- gaande zenuwoffensief der iden van Duitschland een aast bewonderenswaardige ing aan te nemen. In de al pen maanden heeft het jche volk weliswaar wonden s jdteekens gekregen, doch het onwrikbaarder dan ooit en tor de laatste beslissing tot literste bereid. 'volgens schetste de minis- e uit de verkorting van de uei|che frontlinies voortsprui- illusies van den vijand over iicnlmilitaire en politieke ineen- •sc|ng van Duitschland en die gelaten het mislukken van plannen en de ongebroken trlJaire en economische kracht 7.5 luitschland moet constatee- ïet In Moskou, Cairo, en Tehe- robeerden de vijanden van Nlchland, zoo verklaarde dr. 5 bels, zich te verzoenen met fieuwen toestand. Naar uit etszeggende communiqué's deze conferenties echter is ken, blijft hun geen ande- veg over dan de beslissing Hoi eken in een wanhopige po- om een invasie op het con té ondernemen, die voor epaard zal gaan met gewel- '...pffers aan bloed en over den waarvan na Duinkerken ieppe geen twijfel kan be- iet verdere verloop van zijn :!°e sprak de minister over ai lies betreffende den lucht- on' Aam de hand van enkele eelden bewees dr. Goeb- dat het Duitsche volk het 38, net de moeilijkste proble- halweet klaar te spelen, waar oor het als gevolg van den Brit- gw fosforoorlog tegen vrou- l in kinderen geplaatst wordt, me it het weerstandsvermogen ei et Duitsche volk in de vuur- intf een terreuraanval gestaald hoenneer de eindoverwinning jr ld is. zoo besloot dr. Goeb- .O^tullen leed en nood, die de over ons bracht, spoedig aafonnen worden. Blijvend geschiedenis is alleen de ;hej_ng. waarmede wij onze vrij- verdedigen. In deze weken ■b, laan den schrijven wij een Rij 'ol hoofdstuk in onze ge- ate: [mis" bijeenkomst werd door ver- inde referaten over ac- vraagstukken der Duitsche [voering gecompleteerd. Hei SITUATIE AAN HET val OSTELIJK OORLOGS- te TOONEEL. tori >rja 55, Militaire correspondent van 'N.B. schrijft, dat de situa- n het Oostelijke front de 24 uur een opvallende 'ng heeft ondergaan ten- !e van krachtige Duitsche bewegingen en in het tee- 'bn opmerkelijke Duitsche rsuccessen staat, op het oogenblik aan het "Jke front geschiedt, aldus vervolgt hij, is niet meer en niet minder dan een strijd om het ini tiatief. Aan weerskanten streeft het commando er naar, de eigen vrijheid van handelen volledig te herwinnen. Van dit oogpunt uit moeten de gevechten ten Westen van Kief, en vooral ook de groo- te Sovjetoperaties in het gebied van Kirowograd, alsmede de nieuwe operaties ten Zuidwesten van Shoblin beschouwd worden. De bolsjewisten willen de te genactie van von Manstein, die steeds meer voelbaar wordt, van haar dreigend karakter ontdoen en hebben daarom gegreepn naar hun oude middel: het vormen van zwaartepunten aan de flanken van het bedreigde gebied, n.l. bij Kirowograd en bij Shlobin. Zij hebben daarbij, operatief gezien, niet alleen niets gewonnen, maar klaarblijkelijk tot dusverre veel verloren. Hun manoeuvres wa ren vroegtijdig door de Duit- schers opgemerkt en daardoor stiet de nieuwe groote Sovjet- aanval bij Shoblin op een zoo dicht vuurgordijn der Duitsche artillerie, dat nog tijdens den Sovjetaanval de Duitsche divisies op haar beurt tot den aanval konden overgaan. De Duitschers leden daarbij uiterst geringe ver liezen, terwijl de Sovietformaties letterlijk gedecimeerd werden. Parallel hiermede ontwikkelde zich de strijd bij Kirowograd. On den tactischen tegenzet van het Duitsche commando, n.l. het te rugnemen der Duitsche stellin gen in het gebied van Tsierkassy, volgde met verwonderlijke snel heid .de Duitsche tegenaanval. Hier wreekte het zich voor de bolsjewisten, dat zij voor hun actie bij Kirowograd het z.g. front van Siitomir meenden te kunnen verwaarloozen. Duitsche pantserformaties hebben hen cd aanzienlijke schaal uit hun stel lingen teruggeworpen naar het Oosten. Niettemin zal men moe ten verwachten, dat de bolsjewis ten hun pogingen voortzetten: en de actie van von Manstein. waar tegen den laatsten tijd alle bolsjewistische inspanning ge richt was. gaat intusschen on weerstaanbaar voort. Het ver dient de aandacht, dat de bolsje wisten er tot dusverre niet in ge slaagd zijn, den Duitschen te genaanval ten Westen van Kief tot staan te brengen. Duitsche divisies zijn bezig met het over weldigen van de Teteref-bar- rière. Men kan aannemen, dat ook de Duitsche divisies in het Zuiden van dit gebied weldra haar taak krijgen. De ontwikke ling wiist er dus op. dat den bolsjewisten de vrijheid van han delen en besluiten meer en meer wordt ontnomen en dat het ini tiatief in dezelfde mate overgaat in handen van het Duitsche com mando. ZITTING VAN HET TURKSCHE KABINET. Reuter meldt uit Ankara, dat men na een zitting van het Turk- sche kabinet, die gisteren ge houden is en drie uur duurde, den indruk heeft, dat Turkije niet op het punt staat aan militaire operaties deel te nemen. In gevecht met Bolsjewistische voor posten Manscheppen ven een Lullwaflen-velddlvisle In gevecht met Bolsjewistische voorposten PK Kelner/We/CNF/P m BINNENLAND N.S.K.K. MOTORSCHOOL. De N.S.K.K.-motorschool in Nederland, die naar het voor beeld van de in Duitschland be staande voortreffelijke riischolen is ingericht en in Mei van dit iaar is geopend, heeft, zich dank zii den steun vrn den Rijkscom missaris. rijksminister Sevss-In- auart. in den korten tiid van haar bestaan zoo ontwikkeld, dat zii reeds thans geheel aan haar taak beantwoordt. Wie het ont staan van de rijschool heeft ge volgd. die is bii een nieuw be zoek verrast door de uitbreiding, welke in ieder opzicht een aan zienlijke verbetering en comple teering is. Dezen indruk kreeg men bii de ionvste inspectie van de N.S.K.K.-Motorschule door General-commissar Ritterbusch. den leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. Ook N.S.K.K.-Gruppenführer Eiden (Coblenz). alsmede de ge machtigde van den Rijkscommis saris voor de provincie Limburg. Kreisleiter Schmidt, waren bii deze inspectie aanwezig. N.S.K.K. Oberführer Brückner. die de motorschool sedert het begin leidt, heeft een belangrijk aan deel in de ontwikkeling, die ook door den N.S K.K.-Oberführer Hegendörfer. den Verbindings- führer beim Reichskommi'sar. met alle middelen is bevorderd. Ook een vertegenwoordiger van den weermachtsbevelhebber was bii de '"«oeotie aanwezig In de aanwezigheid van den inspecteur der motor-W.A. banleider Eman. kwam de nauwe samenwerking tussehen het N.S K.K. en de Mo tor-W.A. tot uiting. Burgemeesters. Bij besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 2 December 1943 is onmiddellijk ingaand ontslagen: mr. J. Dijck- meester. als burgemeester van Zutphen; ir. M. J. IJzerman, als burgemeester van Wageningen. Administratievoorschrift. Od 15 December is een voorschrift in werking getreden waardoor aan kleinh an delaren en herstellers van huishou delijke artikelen, me taalwaren enz. den admi- nistratieplicht wordt opgelegd. Zii moeten gespecificeerd aan- teekening houden van de door hen in rekening gebrachte prij zen en bewerkings- en herstel- kosten. Het voorschrift is gepu bliceerd in de S+aattscourant van 10 December 1943. Od 1 Januari 1944 treedt een voorschrift in werking, waardoor aan allen, die beroepsgoe- derenvervoer langs den weg verrichten, de verplichting opgelegd een administatie te voe ren De voorschriften worden door de vakgroep goederenver voer langs den weg aan de be trokkenen bekend gemaakt. Afzwaaiende N.A.D.-lichting ontgint N.O.-polder. De pers dienst van den N.A.D. meldt: „De oorlog maakt het noodzakeliik, dat met zoo groot mogelijke nauwkeurigheid alle beschik bare arbeidskrachten ingezet worden op de plaats, waar zij het noodi.gst en het nuttigst zijn. Niet de vraag, vat ieder persoon lijk graag wil, maar hei belang van het ve'x en het Europeesche belang geven hierbij den door slag. De afzwaaiende lichting van den Nederlandschen Ar beidsdienst is een niet te onder schatten hoeveelheid arbeids krachten. De Rijkscommissaris heeft, naar aanleiding van zijn waardeering voor het werk van de arbeidsmannen, een regeling getroffen, waardoor de arbeids mannen na hun diensttijd niet naar Duitschland behoeven voor werk, doch in eigen land aan noodzakelijken arbeid in dienst van ons volk kunnen werken. Op de eerste plaats is hiervoor de Noordoostpolder aangeweven. Deze arbeid is zwaar en moei lijk. Hij eischt dus, dat er hard gewerkt wordt. He tu dus nu aan de arbeidsmannen om door hun werk het bewijs te leveren, dat de liefde voor land en volk hun ernst is. Zij worden daarbij geholpen door de omstandigheid, dat zij kunnen werken binnen de eigen landsgrenzen en boven dien door het uitzicht op het te verwachten resultaat van hun werk", Landdienstvriiwilligers met verlof. De N.S.B. persdienst meldt: De ruim vijfhonderd le den van den ..Nationale Jeugd storm". die als vrijwilligers dienst doen in den Germaan- Schen landdienst in het gebied Danzig-West-Pruisen. zullen, evenais verleden iaar. de Kerst dagen en de jaarwisseling in het ouderliik huis doorbrengen. Ver moedelijk zal een extra trein met de landdienstvriiwilligers Dinsdagavond in Nederland aan komen. zoodat de ouders naar alle waarschiinliikheid hun kin deren in den loop van Woensdag thuis kunnen verwachten. Oekraine sigaretten. De dienst perszaken van het Neder- iandsche Oost Instituut meldt ons: De bonnen nummer 1 van de roode en blauwe bonkaarten, alsmede de speciale kaarten, welke recht geven op den aan koop van een pakje Oekraine si garetten, blijven tot 1 Januari Ï944 geldig en kunnen tot dien datum bij de daartoe aangewe zen winkeliers worden ingele verd. Het aantal bonnen, dat de winkeliers op 16 December heb ben ontvangen, dienen zij vol gens de in hun bezit zijnde voor schriften bij de fabriek in te zen den Op basis hiervan zullen zij worden bevoorraad. Op de bon nen. welke zii na 16 December ontvangen, zullen zij op een na der te bepalen datum sigaretten ontvangen. Zij dienen er echter voor te zorgen, dat deze bonnen eveneens op opplakvelien ge plakt, uiterlijk 3 Januari 1944 in hzt bezit der fabriek zijn. Ten slotte kan nog worden medege deeld, dat over rechthebbenden bij de Waffen SS en haar forma ties binnenkort nadere gegevens bekend zullen worden gemaakt. Het publiek wordt dringend ver zocht, niet te schrijven aan of te telefoneeren met het Neder- landsche Oost Instituut, daar dit, evenals persoonlijk bezoek, de werkzaamheden zeer belemmert. Vacantiebons in het bouwbe drijf. De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeids front meldt: De gemachtigde voor den arbeid heeft, mede op aandringen van het Nederland sche Arbeidsfront, twee beschik kingen uitgevaardigd ten aan zien van de verplichte uitgifte van vacantiebons door alle be- drijfvoerders in het bouwbedrijf, respectievelijk in het loodgie ters- en fittersbedrijf. Dit betee- kent, dat voortaan alle werkers in genoemde bedrijfstakken bo ven hun loon een vacantiebon zullen ontvangen. Toen indertijd de bestaande collectieve arbeids overeenkomsten voor den bur gerlijken en utiliteitsbouw en den water-, spoor- en wegenbouw algemeen verbindend werden verklaard, waren de bepalingen betreffende de verplichte uitgifte van vacantiebons hiervan uitge sloten. Ook voor het loodgieters- en het fittersbedriif was de uit gifte van vacantiebons niet ver plicht gesteld. Het Nederland sche Arbeidsfront heeft in sa- rrenwerking met den gemach tigde voor den arbeid er thans voor gezorgd, dat de uitgifte van vacantiebons algemeen verplicht is gesteld, zoodat alle werkers in het bouw-, loodgieters- en fit tersbedrijf vacantiebons zullen ontvangen. De beschikkingen zullen een dezer dagen in wer king treden. Hierbij is nog be paald, dat de bedrijfsvoerders, die vóór den datum van inwer kingtreding van genoemde be schikkingen geen bonnen hebben verstrekt, gehouden zijn te reke nen van 1 Juli 1943 af zoo spoe dig mogelijk, althans binnen twee weken na inwerkingtreding der beschikkingen, aan de thans in IK HOU VAN HOLLAND.... Wie houdt er nu niet van ziin geboortegrond? Wie is er nu niet gehecht aan de plaats, waar hii is opgegroeid? En wie zou het kunnen dulden, dat die grond eenmaal door den boliewiek vertrapt zal worden? Niemand! Geen enkele onder u. Maar wie staat er borg voor. dat dit nooit of te nimmer zal geschieden? Wie anders dan de soldaten van den Fuehrer en onder hen ook de mannen van de Waffen- S.S. Sluit u aan. meldt u bii" de Waffen-S.S. of bii den Land storm Nederland. dienst zijnde werkers en dege nen, die bij hen van bedoelden datum af in dienst zijn geweest, alsnog bonnen te verstrekken. Grond voor volkstuinen. In de Staatscourant van 14 Decem ber is een wijziging opgenomen van de bodemproductiebeschik- king 1942 volkstuinen. Het be schikbaar stellen van een per ceel grond als volkstuin, al dan niet tegen vergoeding, is met in gang van 15 Dec. 1943 verbo den. Dit verbod geldt niet. in dien voor het beschikbaar stel len door de landbouw-crisis-or- ganisatie verguizing is ver leend en de eventueel aan deze vergunning verbonden voor waarden worden nagekomen. Rotterdamsche Bankvereeni- eing. In de gisteren gehouden buitengewone alfemeene verga dering van aandeelhouders der Rotterdamsche Bankvereeniving N.V. werd de heer mr. H Hofste de de Groot benoemd tot direc teur van genoemde bankinstel ling. Over verdraagzaamheid. In de serie Brandende Kwesties houdt Max Blokziil od Donder dag 16 December over Hilver sum I om 18.45 uur een praatie getiteld: ..Over verdraagzaam heid". Gemengde Berichten Meisje onder de tram. Te Rotterdam is het 14-iarige meis je J. v. B. uit de Abraham Kui- perlaan op den Schieweg door een tram overreden. Het meisie verdween onder den baanscliui- ver en is in het kinderzieken huis. waarheen het vervoerd werd. aan de verwondingen overleden. Boerderij in vlammen opge gaan. Zondagmorgen om streeks 9 uur is brand ontstaan in een oude boerderij od Nieuw- kerk onder de gemeente Goirle. bewoond door den heer C. Se- wuster. Direct werd hulp inge roepen van personen, die de H. Mis in de paterskerk bijwoonden en ook de brandweer kon spoe dig met alle materiaal hulp bie den. Een en ander kon echter niet verhinderen dat de twee woonhuizen met stalling en schuur een prooi der vlammen werden. Meubels en vee konden worden gered. Door-dezen brand is het laatste huis. dat noe aan de vroegere heeren van Nieuw- kerk heeft toebehoord en door hen persoonlijk gebruikt werd. in vlammen opgegaan. Hal itarillseeren «an bloembollen, om eventueel# ziektekiemen te ver nietigen De bollen morden tn het •terlllseeringibed gedaan CNF/Schlmmeloennlnah/,P«ji

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1