M KSDAG 8 DECEMBER 1943 35STB JAARGANG N°- 10730 3)e Qaidócho, s. p U1^L. Papengracht 32 - Giro 103003 tMpn: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wiimêr, Hoofdredacteur. 2— VAN Dr. G0E3BELS den dag van den jchen spoorwegman. aanleiding van den „Dag i Duitsehen Spoorweg- Dinsdag in den mozaiek- an de Rijkskanselarij te een plechtige bijeen gehouden, waar de Rijks- aminister, dr. ing. Dorp- een toespraak hield, en ital spoorwegmannen met t «ijzeren Kruis en het oor- '/I uis van verdiensten werd heiden. Vervolgens vond «te bijeenkomst plaats in A,,ieater des Volkes", waar iord gevoerd werd door tcretaris dr. ing. Gan- 5 ijeller en door Rijksminis- T Goebbels. Aan zes Duit- noorwegmarmen werd in ijeenkornst het ridder- R,'an het oorlogskruis van lsten verleend. Ten slotte loor staatssecretaris dr. roueller een telegram ezen aan den Fuehrer inkhetuiging voor het ver- van het ridderkruis. Joebbels zeide in zijn rede at de Duitsche spoorweg- Wlljn in de afgeloopen vier oorlogsjaren een prestatie cht hebben, die voor den van beslissende beteeke- gn^s en is. Daarvoor sprak "ebbeIs namens den Fueh- het geheele Duitsche volk ink en erkentelijkheid uit. >eid van de spoorweg- in, zoo verklaarde de mi- heeft zich in vele geval- velde en in de gebieden en luchtoorlog in het va- d zoo dicht bij het front eeld, dat men hier terecht preken van een militair en. spoorwegen vormen altijd i basis van ons verkeer en dat ook in de toekomst a. Goebbels karakteriseerde litsche spoorwegen als de ite en capabelste verkeers- neming van de wereld, die inst vpn de natie staat en geen ander doel na- t, dan de Duitsche over- ng. „Deze overwinning nze wapenen, zoo vervolg- minister, zal een gemeen- ipelii'ke prestatie van ons !le volk zijn. Die overwin- kan derhalve bij een zoo- blijmoedige tnedewer- en een zoo groote offer- "gheid aan het front en in derland stellig niet in ■•"'jel getrokken worden of ge- loopen, want de druk an hij thans wordt bloot- bafd, is een bewijs van onze jjjlvastigheid en ónze karak- r stheicL Van mijzelf kan ik ier geval zeggen, dat ik nog zoo vast en onwrikbaar lie overwinning heb ge- als juist op dit oogenblik, el juist daarom, omdat ons haar thans onder smarten ïorme offers moet verkrij- r. ijen verdedigen, tt heb onze mannen, vrouwen t>«ftnderen, de laatste weken in ijkshoofdstad en voordien in andere steden van het die door den terreur van vijandelijken luchtoorlog sterd waren, gadegeslagen, midden onder hen vertoefd, deelgenomen aan hun zor- en gevaren eft kan slechts en, dat hij, die ook maar minuut er aan zou twijfe- dat dit dappere, vlijtige, leke en zoo fatsoenlijke ten slotte ondanks alles de 'inning zal behalen, in ge- Piet waard is tot het volk hooren. Bezoeken, die ik Pgs heb gebracht aan de ar- rs. die door de bommen uit woningen zijn verdreven in vroeger knalroode Wed- in Berlijn, hebben mij weer geleerd, wat een verande- ons geheele volk voor de- oorlog en tijdens dezen oor- heeft doorgemaakt. Onze nqen kunnen bekokstoven mj willen, met dit volk zul- gy niets bereiken. Het zal onvoorwaardelijk, zooaLs zjj hopen en wenschen, en het zal heelemaal niet capituleeren, neen het zal den vijand de ge- weerloopen laten zien. Welke aanleiding zou het ook hebben om te capituleeren? In tegen stelling tot 1918 houden wij on ze wapens stevig omklemd en verdedigen wij ons bedreigde nationale leven. Een weliswaar duur betaalde, maar daarom des te grootere overwinning zal eens de prijs zijn van onze narde in spanningen. Dr. Goebbels verklaarde, dat de vijanden het Duitsche volk met hun „even domme als leu genachtige propaganda" niet van de wijs kunnen brengen. Het is ten slotte geen kunst om bp nacht en mist vreedzame steden te overvallen en brand en dood op haar burgerbevolking uit te werpen. Deze vrouwen- en kin dermoord vormt, naar de minis ter zeide, de schreeuwendste aanklacht van de moderne krijgsgeschiedenis en kan alleen vergeleken worden met de beestaohtigste wandaden van het barbaarsche tijdperk, maar oorlog is dat toch niet. Dr. Goebbels betoogde, dat Duitschland in het geheel niet klein te krijgen is. Niet alleen zijn mannen, ook zijn vrouwen, ja zijn kinderen zijn helden. 'Men heeft in hen den „furor teutonicus" gewekt. De Duit- schers is thans tot alles bereid en tot alles besloten. Wanneer de vijand gelooft, door een nieuwe propaganda- coup een overwinning op on ze harten te kunnen behalen, die hem op onze wapens tot dusver onthouden is gebleven en altijd onthouden zal blijven, dan huldigt hij daarmede de noodlottigste drogreden in zijn totale misrekening van dezen oorlog. Het goedkoope succes van 1918 zal zich nooit herha len. Geen terreur en geen ge weld, maar ook geen dreige ment en geen misleiding kan ons van den rechten weg afbrengen. De propaganda-oorlog van den vijand getuigt niet voor zijn militaire macht, doch eerder voor zijn militaire onmacht, want zag hij ook maar de ge ringste mogelijkheid om me. de wapens de overwinning te be halen, dan zou hij niet met woorden en proclamaties tegen ons vechten. Maar hij ziet die mogelijkheid niet. Hij ziet over al slechts Duitsche mannen te genover zich staan, die ons va derland verdedigen en die bar rière is voor hen onneembaar. Wanneer onze vijanden willen overwinnen, dan moeten zij maar komen en vechten, de Duitsche wapens zullen hun dan het antwoord niet schuldig blijven. DE STRIJD AAN DE FRONTEN ongunstig weer beperkt de gevechtshandelingen. Omtrent den militairen toe stand wordt in Duitsche militai re kringen vernomen: Het ongunstige weer beperkte aan het Oostelijke front ook gis teren den omvang van de ge vechtshandelingen van beide partijen. In het tijdelijk weder tot zwaartepunt geworden ge- vechtsveld in de groote bocht van den Dnjepr was de aanvals golf der bolsjewisten gisteren bijzonder sterk ten Noordoosten van Kriwoi Rog en ten Zuiden en Zuidwesten van Krement- sjoeg. Hier vinden ondanks de moeilijke verkeers- en weersom standigheden zware heen en weer golvende gevechten plaats. Bij Kertsj werd de strijd voortgezet met het resultaat, dat het den Roemeenschen troepen met steun van Duitsche zware wapens gelukte, het bruggehoofd ten Zuiden van Kertsj verder te verkleinen, zoodat nog slechts een kleine kuststrook is overge bleven. De positie van den vijand ten Noorden van de stad is on veranderd. Blijkbaar kon de vijand, wegens de verliezen op den voorafgaanden dag. Maan dag zijn aanvallen niet hernieu wen. Ten Noorden van Perekop blijkt uit de waarneming, dat de vijand daar troepen en materiaal verzamelt en voorbereidingen voor nieuwe aanvallen treft. Het tijdstip van deze operaties kan echter nog niet worden bepaald. Ten Oosten van Sjitomir ver liep het begin van een Duitsche aanvalsonderneming succesvol. Aan het Italiaansche front heeft zich het zwaartepuntder gevechten van den Oostelijken vleugel naar he. Westen ver plaatst, waar in het gebied van het vijfde leger hevige en afwis selende gevechten om den Monte Carmino en andere posities wer den geleverd. De groote storm loop van het achtste leger met het doel bij de eerste poging de Duitsche verdedigingslinie om ver te rennen, is over het geheel genomen voorloopig niet gelukt. Wel worden nog hevige gevech ten geleverd in het gebied van de rivier Moro. Vooral het op treden van de luchtmacht werd door de weersomstandigheden belemmerd. De tot nu toe gele verde gevechten worden nog steeds beschouwd als gevechten in het voorterrein, zoodat de ver- dedisingskracht van de Duitsche hoofdgevechtslinie nog niet is ge bleken. 1 I 1 - 'X* "-i v' :A. BELANGRIJKE REDE VAN TURKSCHEN PREMIER VERWACHT, De Turksche minister-presi dent Saradzjogloe zal op 12 De cember de jaarlijksche spaar- week openen met een redevoe ring, waarin men in Turksche politieke kringen groote betee- kenis hecht. Men vermoedt na melijk, dat Saradzjogloe zal spre ken over de positie van Turkije ten opzichte van den huidigen toestand der wereld. De Z.-Afrikaansche minis ter-president Smuts, die Maan dag op weg naar de Unie van Zuid-Afrika in Cairo is aange komen, heeft daar met president Roosevelt een ontmoeting gehad van zuiver particulieren aard, Naar uit Mexico wordt ge meld, heeft president Camacho een begin gemaakt met de indi recte geloofsonderdrukking in Mexico. Zoo is het houden van alle processies en godsdienst plechtigheden in de open lucht verboden, terwijl het den mili tairen verboden is godsdienst oefeningen by te wonen in uni form. Weer wordt aan gezonde jongens de mogelijkheid geboden zich te melden voor de weersportkampen voor de Germaansche jeugd. Juist in den winter bieden deze kampen door hun prachtige lig ging in de Duitsche bergstreken een groote en onvergetelijke be levenis in sneeuw en zon. Waar kan ik mij melden voor het Germaansche weersport- kamp? Aan de volgende adressen: Utrecht. Koningslaan 9; Maas tricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 15; Rotterdam, Eendrachtsweg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9;Hengelo, Drienerstraat 6; Am sterdam, Willemsparkweg 186; Leeuwarden, Emmakade 48; Den Haag, Nassauplein 6. BINNENLAND tentoonstelling n-A.D. De Nederlandsche Arbeids dienst heeft een geheel nieuw initiatief genomen. Hij heeft na melijk in overleg met het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten de Nederlandsche beel dende kunstenaars uitgenoodigd eenigen tijd het leven in een kamp van den Arbeidsdienst mee te maken en zoo indrukken op te doen, die in schilderijen, teeke- ningen, beeldhouwwerken en an derzins konden worden ver werkt. Een vijftigtal kunstenaars gaf gehoor aan de uitnoodiging van den N.A.D. en heeft korter of langer tijd in een kamp naar hun keuze vertoefd. Zij deelden het leven van de 10.000 jonge Ne derlanders, die iedere lichting in deze kampen hun arbeidsdienst plicht vervullen. Zij traden mee aan bij de vlaggenparade, mar cheerden in den troep mee naar het werk, beoefenden sport en spel en.konden zich volledig aan hun kunst wijden. En nu het resultaat? De cata logus van een tentoonstelling te Amsterdam, die in het Stedelijk Museum te Amsterdam is ge opend, vermeldt 156 picturale en 3 beeldhouwwerken, die een me nigte verschillende onderwerpen behandelen, welke uiteraard grootendeels rechtstreeks ver band houden met den Arbeids dienst. Winterhulp. Een bedrag van ƒ44.604.13 is, naar ons wordt me degedeeld, het resultaat van een week offervaardigheid'van ons volk, dat ook in de dagen voor St. Nicolaas niet heeft vergeten, aan zijn minder bedeelde volks- genooten te denken. Met deze som zal Winterhulp wederom de zorgen van zeer vele huismoeders weten te verlichten. Nieuwe Reise- und Gaststaet- tenmarken. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat naast de thans reeds in omloop zijnde Duitsche Reise- und Gaststaettenmarken nog de volgende Reise- und Gast staettenmarken in gebruik geno men zijn: Reise- und Gaststaet tenmarken met steenrooden ach tergrond en witten opdruk voor 500 gram Naehrmittel; Reise- und Gaststaettenmarken met groenen achtergrond en witten opdruk voor één ei; Reise- und Gaststaettenmarken met blau wen achtergrond en witten op druk voor !4 liter melk. Het mo del dezer bonnen is langwerpig. Zij zijn, blijkens het daarop aan gebrachte opschrift, geldig tot 6 Februari a.s. Zooals bekend kun nen Duitsche reizigers deze bon nen uitsluitend in hotels e.d. ge bruiken ter verkrijging van de op de bonnen vermelde artike len en hoeveelheden. Sociale voorzieningen voor vrouwen en kinderen van krijgs gevangenen. De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront schrijft ons: Zooals onlangs reeds bekend is gemaakt kunnen ook de echtge- noote van een in krijgsgevan genschap teruggevoerd lid der voormalige Nederlandsche weer macht en de inwonende doch ters, stief- en pleegdochters aan spraak maken od de kraamgeld- uitkeering a 55.ingevolge de Ziektewet. Zii kwamen daar voor alleen in aanmerking voor zoover de echtgenoot vóór ziia terugvoering in loondienst werk te en dus krachtens de ziekte wet verzekerd was. Op aandrin gen van het Nederlandsche Ar beidsfront heeft de commissaris voor de behartiging van de be langen der voormalige Neder landsche weermacht thans nog bepaald, dat een verzoek om be doelde uitkeering ook kan wor den ingediend door de echtge- noote of door de inwonende dochters van een in krii "sgevan- genschap teruggevoerde. die vóór diens terugvoering daarop wettelijk geen aanspraak kon den maken. Een dergelijk ver zoek moet schriftelijk worden gericht tot genoemden commis saris. Lange Voorhout 7. Den Haag. Door de wegvoering in krijgsgevangenschap eindigde te- vené de verplichte verzekering ingevolge het ziekenfondsenbe- sluit van degenen, die daar vóór in loondienst werkten. Voor zoo ver de achtergebleven gezinsle den indirect verzekerd waren, waren deze dus op het sluiten van een vriiwillige verzekering aangewezen. Ter tegemoetkoming in de daaraan verbonden kosten wordt in die gevallen de kost winnersvergoeding met een be drag van 0.75 per week ver hoogd. Bovendien zal od de kost winnersvergoeding een kinder bijslag worden toegekend ten bedrage van 0.25 per dag voor elk kind beneden den leeftiid van 15 iaar. Kerstvacantie R. H. B. S. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Kuituurbescher ming heeft bepaald, dat de Kerstvacantie van de Riiks hoo- gere burgerscholen zal aanvan gen od 18 December na afloop van den schooltijd en zal eindi gen den avond van 10 Januari. Begroot ing 1941 van Rotter dam. Verschenen is de afre kening ontvangsten en uitgaven kapitaaldienst 1941 van de ge meente R'dam. De nadeelige sal di bedragen in tot. 84.214.090.85. de batige saldi 2.931.049.04. zoo- dat als nadeelig saldo overblijft 81.283.041.81. in taaie gevechten, die wekenlang duurden, hebben de Duitsche g'ena- diers doorbraak na doorbraak der Bolsjewisten gezuiverd Met de over wogen kalmte van den ouden front strijder wachten zij op het bevel tot een nieuwen aanval PK Kripgant/DV/R/P M

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1