=SDAG 6 DECEMBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10728 gza 2£ ix: Papengracht 32 - Giro 103003 in: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. -4 a «I™ middeleeuwer dc itiodcmc iaEi temicilSCn ®3| poging tot herschepping stra^atsehappij zal verijdelen, >egbr komt een openlijke en ~je terugkeer tot het Evan- K-— aldus Paus Pius XI in fagesimo Anno", het middeleeuwsche le- LQxn. het leven in de katho- re^iddeleeuwen, was dat zoo goltwijfeld waren er in het en"eeuwsche leven zéér ern- !4lljkortkomingen. En het zou —Haasheid zijn, den nieuwen —grillen maken tot een copie —Je middeleeuwen een leid, ook zelfs als we den gang van de uiterlijke be- ig buiten beschouwing laten, welke vooruit trok van christelijk stand- ^Wzien, dankbaar moet wor- Vaardeerd. het kostbare goed van de uwen was die innerlijke tig, waardoor de mensch t in gemeenschap met _e-menschen en persoon- allen te zamen in dienst i; waardoor hij den Gods- erkende niet als een deel iigsljet leven, maar als richt- voor het totale, het ge- alseven. Zóó stond de mid- irsche mensch tegenover en. Zóó moet ook de mo lk. nensch het leven zien. Al- ■J/n deze levensbeschouwing Koimaatschappij worden her- tot een gezonde en ge- ,'^,1 maatschappij. niddeleeuwsche leven legt Nolet in enkele zinnen zijn kern: middeleeuwsche leven, n felle tekortkomingen, eel in het teeken van dienst. De katholieke is het bindmiddel tus- volken; hij bezielt de e de groote kathedralen ndaiwen en de boeken maakt eefc kostbare schat, dien we n vwonderen; hij beheerscht igeiaatschappelijk leven, dat Rild is volgens de wetten u- Chtvaardigheid en liefde; Zerjeven van de afzonderlijke lenrn, die wel veelal nog dender den invloed van het iggfcidendom met zijn bederf 'bei verre van heiligen zijn, gnje dan toch den weg naar ^i»nnfin pd 4 iors mrso'p-rt fro r i innen en dien pogen vele rnenscheliike en en zonden, die het uden blijven bezoedelen, zoo ontzaglijk veel beter er zijn, als ook de mo- enschheid den weg naar TBlcende en dien poogde te i x2 ;t r,katholieken kennen dien zij hebben den plicht om •nseqnent mogelijk in al lensuitingen dien weg te IDS* aldus mede te werken, ..JE, tot een zegenrijke her- 1N Iff der maatschappij. -j geschiedenis van de Kerk I derd bladzijden, door pas- i Nolet. Uitgave H. Nelis- 3 tester van het Ridderkruis Gene- terent Gresset-, bezoekt zijn l mennen in de voorste loop- PK Leher/Atl/H/P m HEVIGE AANVALLEN BIJ KERTSJ AFGESLAGEN DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN, Van Zaterdag, Het opperbevel van de weer macht deelde Zaterdag mede: „In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front kwam het alleen ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg en bij Tsjerkassy tot vrij groote gevechtshandelingen. Alie vijandelijke aanvallen wer den op geringe plaatselijke pene traties na, afgeslagen. Óp één plaats zijn gevechten met een doorgebroken vijandelijke afdee- ling aan den gang. Tusschen Pripjet en Berezina drongen de bolsjewisten meerma len onze stellingen binnen. Zij werden echter in een onmiddel lijk ondernomen tegenaanval weer teruggeworpen. Ten Wes ten van Kriisjef zijn hevige ge vechten met vrij sterke, door pantserwagens gesteunde vijan delijke formaties aan den gang. In het gevechtsgebied ten Wes ten van Smolensk ondernamen de bolsjewisten op den vierden dag van den grooten af weerslag tij dens een dichte sneeuwjacht op nieuw hevige aanvallen, die zij in weerwil van de stijgende ver liezen tot aan het valien van de duisternis steeds weer herhaal den. Alle aanvallen werden bloe dig afgeslagen en een ten Noor den van den autoweg doorgebro ken vijandelijke afdeeling werd vernietigd. Ten Westen van Newel lever den de eigen aanvallen plaatselij ke terreinwinst op. Sterke vijan delijke tegenaanvallen mislukten. Hierbij werden 24 Sowjet-pant- servvager.s vernietigd en 4 an dere stukgeschoten. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front zijn op talrijke plaatsen hevige ge vechten aan Jen gang. Duitsche reservetroepen hieven enkele pe netraties op en maakten daarbij gevangenen. Op den uitersten lin kervleugel van ons front werden de sterke aanvallen van het acht- j ste Engelsche leger in een stel lingssector opgevangen, die en kele kilometers verder naar ach teren ligt. Formaties Britsiche bommen werpers hebben in de vroege morgenuren van vandaag een terreuraanval gedaan oo Leipzig. In het stadsgebied werden woon wijken, openbare gebouwen, kunst- en cultuurmonumenten zwaar getroffen. Andere vijan delijke vliegtuigen vlogen over de Rijkshoofdstad, zonder schade aan te richten. Tot dusver is vastgesteld, dat 28 vijandelijke bommenwerpers zijn neergescho ten. Batterijen verdragend geschut beantwoordden gisteren het vuur van Engelsche batterijen aan de overzijde van het Kanaal en be schoten met goede uitwerking be langrijke doelen in Dover, Deal en Folkestone. Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondag luidt: Op de Krim gingen de bolsje wisten gisteren, na krachtige ar- j Perievoorbereiding en gesteund door talrijke pantserwagens, van 1 hun landingshoofd ten Noordoos ten van Kertsj uit tot hevige aan vallen over. Zij werden met zwa re verliezen afgeslagen en 13 pantserwagens werden daarbij stukgeschoten. Roemeensche troepen vielen het landingshoofd ten Zuiden van Kertsj aan, bra ken door de vijandelijke stellin gen en stootten tot aan de kust door. Sterke formaties der lucht macht steunden met goed gevolg de gevechten aan weerszijden van Kertsj. Artilleriebooten der marine vielen in de straat van Kertsj een ravitailleeringstrans- port der bolsjewisten, bestemd voor het Zuidelijke landings hoofd, aan en brachten twee mo- torkanonneerbooten, een sleep boot, een met munitie geladen lichter en 5 andere vaartuigen tot zinken. In de groote bocht van den Dnjepr en aan den Midden- Dnjepr kwam het, afgezien van plaatselijke gevechten, slechts in het gebied van Tsjerkassy tot le vendiger strijd. Sowjetaanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van de stad mislukten. De Zui delijk van Tsjerkassy doorgebro ken vijandelijke strijdkrachten werden grooténdeels vernietigd. Tusschen Pripjet en Berezina duren de zware gevechten voort. Ten Westen van Kritsjef werd een tijdelijk verloren gegane stel lingssector door een tegenaanval heroverd. In het gevechtsgebied van Smolensk hebben de bolsjewis ten, onder der indruk van hun zware verliezen aan menschen en materiaal en van het vruchteloo- ze van hun doorbraakpogingen, gisteren niet meer aangevallen. Daarmede is de vierde afweer- slag aan den autoweg van Smo lensk wederom met een volledig Duitseh succes geëindigd. Aan het Zuid-Italiaansche front namen de vijandelijke aanvallen en het zware artillerievuur in he vigheid af, vergeleken met de voorgaande dagen. In den Weste lijken sector stortten aanvallen van Amerikaansche troepen op eenigs stelllingssectoren met bui tengewone zware verliezen in het afweervuur ineen. In den Öoste- lijken sector zetten de Britten hun grooten aanval gisteren niet voort. Een tijdelijk verloren ge gane plaats werd weer door on ze troepen genomen. Bij den aanval van sterke for maties Duitsche gevechtsvlieg tuigen op de vijandelijke ravitaii- leeringsbasis Bari, in den nacht van 2 op 3 December, zijn volgens de definitieve gegevens 4 koop vaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 31.000 ton, waaronder een groot tank schip, tot zinken gebracht. Bo vendien werden 9 vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 45.000 ton en een oorlogs schip van middelbare grootte vernietigend getroffen. Twee eigen vliegtuigen gingen verlo ren. In de avonduren van gisteren lieten vijandelijke stoorvliegtui- gen eenige bommen vallen op Westduitsch gebied. LUCHTSLAG BIJ DE MARSHALL-EILANDEN. Het Japansche hoofdkwartier heeft vandaag om 16.00 uur het volgende bericht gepubliceerd: 1. In den morgen van 5 Decern, ber probeerden ongeveer 100 vijandelijke vliegtuigen ons steunpunt op de Marshall-eilan den aan te vallen. Luchtstrijd krachten van de Japansche ma rine, strijdkrachten van het gar nizoen en vlootstrijdkrachten sloegen echter met succes den vijand af en schoten 20 der aan vallende vliegtuigen neer. Aan onze installaties werd eenige schade aangericht. 2. Luchtstrijdkrachten van de Japansche marine vielen in de wateren ten Noord-Oosten van de Marshall-eilanden op den avond van dienzelfden dag een vijandelijke vlootformatie aan en brachten den vijand een ver nietigenden slag toe. Bij deze operatie werden de volgende re sultaten behaald: een vliegtuig- moederschip van middelbare grootte en een kruiser werden onmiddellijk tot zinken ge bracht. Een groot vliegtuigmoe- dersohip en een kruiser werden zwaar beschadigd en zijn zeer waarschijnlijk gezonken. 3. Wij verloren hierbij 6 vlieg tuigen, die nog niet op hun steunpunten zijn teruggekeerd. Deze luchtslag krijgt den naam „Luchtslag bij de Marshall eilanden." Werp geen „scherp" tus schen de aardappelschillen REDE VAN Or, DIETRICH DE TOEKOMSTWEG VAN EUROPA. Reichspressechef dr. Dietrich heeft op een „Kriegsarbeitsta- gung" van de Duitsche pers. waarop de leidende persoonlijk heden van de Duitsche journalis tiek vereenigd waren, een rede voering uitgesproken over den zenuwenoorlog van den vijand, den toekomstweg van Europa en de sociale voorwaarden eener toekomstige ordening. Naar dr. Dietrich verklaarde, vormt de groote algemeene lijn van de politieke oorlogvoering der tegenstanders van Duitsch land op het oogenfolik in den grootst mogelijken omvang de strategie van den bluf. Roose- velts veldtocht voor de z.g. be vrijding der wereld is gevolgd door de koorts van de na-oor- logsche plannen, door de sug gestie, alsof de oorlog reeds door het onophoudelijk opstellen van programma's voor na den oor log zou gewonnen zijn. De con ferentie van Moskou heeft hier een eerste hoogtepunt gebracht van deze door phrasen geken merkte agitatie, waarachter in werkelijkheid een schrikbarend gemis aan denkbeelden en aan uitwegen verborgen gaat. De Reichspressechef hield zich vervolgens bezig met het Duit sche economische stelsel. Te genover de formule van den vijand „kapitaal moet kapitaal voortbrengen", plaatste hij het Duitsche beginsel „arbeid schept meer arbeid". Duitschland heeft door zijn nieuw economisch stel sel, zoo merkte dr. Dietricht op, een miliioenen leger van werk- loozen binnen den korst moge- lijken termijn voor honderd pet. paar arbeid en brood geleid. Wanneer het bolsjewisme er in slaagt, zijn plannen te verwe zenlijken, dan zou het bolsje wistische Europa een uitbui tingskolonie van den laagsten rang der joodsch-bolsjewistische wereldheerschappij worden, zoo vertelaarde dr. Dietrich verder. Wanneer de bewoners van het Britsc'he eiland zich thans eens aan de hand van de naakte wer kelijkheid zouden afvragen, waarvoor zij eigenlijk vechten, dan zou het hun, naar dr. Die trich opmerkte, volkomen dui delijk worden, dat zij allen, met uitzondering der misdadige clique van de oorlogswinstma- kes, tegen hun eigen belangen zich in den oorlog bevinden en dat zij vechten voor datgene, wat zij zelf niet willen. Immers, alle Engelschen strijden op het oogenbiik tegen een vijand, die bereid geweest is hun ais vriend datgene te waarborgen, dat zij aan hun bondgenoot zullen ver liezen. Vrije hand voor het bolsjewis me in Europa Dat is, naar dr. Dietrich verder betoogde, voor Roosevelt sinds lang dc troef kaart in zijn wereldpolitieke spel. Dat deze troef tegelijk ook tegen Engeland wordt uitge speeld en Groot-Brittannië ver zwakt, is de eigenlijke leidende gedachte van dit spel. De overwinning der Europee- sche naties onder de leiding van Duitschland is de eenige weg, die naar de toekomst wijst. Duitsch land heeft de fundamenten ge legd eener nieuwe ordening van de menschelijke samenleving, waardoor voor de werkende massa der menschheid een stra lender en lichtere toekomst ge opend wordt. Op den grondslag van deze opvatting van natio- nalen bloei en sociale verplich ting jegens de gemeenschap van alle fatsoenlijke menschen zal eens, wanneer de vrede weer ge komen is. Europa worden geor ganiseerd, de verwoeste steden weer opgebouwd en de behui zingen der menschen mooier en moderner worden opgericht. Het Duitsche volk week zoo zeide dr. Dietrich, dat het in de zen strijd- om zijn of niet zijn, om opgang of ondergang, om leven of dood gaat. Daarom strijdt het met inspanning van ONTVANGST VAN MUSSERT DOOR DEN FUEHRER. De Fuehrer heeft in zijn hoofdkwartier den Leider der N.S.B., A. A. Mussert, voor een vrij langdurig onderhoud ont vangen, tijdens hetwelk de thans hangende vraagstukken in den geest van de vertrouwelijke en hartelijke samenwerking wer den besproken. Bij het onderhoud waren aan wezig: de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, Rijksminister dr. Seyss-In- quart. de Rijksminister en chef der Rijkskanselarij dr. Larrumers, alsmede Reiehsleiter Bormann, voorts de plaatsvervangende lei der van Geelkerker, en de leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland Ritter- busch. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft, vergezeld van den plaatsvervangend leider van Geelkerken en het hoofd van de afdeeling pers van het hoofd kwartier der N.S.B., Blokzijl, korten tijd te Berlijn vertoefd en bij deze gelegenheid een onge dwongen gesprek gevoerd met een deel der buitenlandsche pers. Mussert legde er in zijn uiteen zetting den nadruk op, dat Euro pa, wil het niet ten onder gaan, één moet worden. Hij onder streepte het bolsjewistische ge vaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot bezinning moet ko men, daar het anders zijn rol heeft uitgespeeld. Engeland, al dus spr„ heeft steeds kans gezien alle geschillen buiten zijn gren zen uit te vechten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Nederland betreurde Mussert het voortbestaan van de twee spalt onder het volk, terwijl hij de houding van de kerkelijke overheid inzake de Nationaal-So- cialistische Beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Ne derlandsche koloniën wees ir. Mussert er op, dat Nederland eigenlijk steeds van Engeland af hankelijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moeten afstaan, waardoor Enge land den toegang tot de Neder- landseh-Indische koloniën be- heerschte. Tenslotte schetste de Leider der N.S.B. de moeilijkheden van de leden der beweging, waarvan er tot dusver reeds honderd in eigen land om het leven gebracht zijn, terwijl velen aan het Oos telijk front sneuvelden. alle krachten van alle energieën en met nooit verzwakkende vol harding. Laat de vijandelijke propaganda zich maar verder van de strategie van den bluf bedienen, zoo zeide de Reiehs leiter, de tijd zal komen, waarin zij zelf den zenuwenoorlog zal hebben, dien zij ons heeft toebe dacht. Dr. Dietrich sloot niet de woorden: „Iioe harder en taaier wij vechten, des te eerder zal deze oorlog ten einde zijn, maT overwinnen zullen wij onder alle omstandigheden, want eerder zullen wij niet ophouden te strij den." ISMET INEUNU NAAR CAIRO. Hoewel niet officieel medege deeld, is sinds Vrijdag in poli tieke en diplomatieke kringen van Ankara bekend, dat de pre sident van de Turksche repu bliek, Ismet Ineunu, zich naar Cairo begreven heeft om daar een ontmoeting te hebben met president Roosevelt. In Turksche kringen wordt niet aangenomen, dat uit deze ontmoeting een wijziging zal voortvloeien van de tot dusver gevolgde Turksche buitenland sche politiek.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1