bijbellezing liturgie rechtszaken stadsnieuw: Red. BuitenlandMr. H. Gefce. Leiden; Red. Stad' ea Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de •dvertentiëaC. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden: van 2127 Nov. van 16.458 uur. MAANSTANDEN. Zat.d. 20.11: 0.28 on, 15.15 onder (L. K.) Zond. 21.11: 1.33 op, 15.37 onder Maand. 22.11: 2.40 op, 15.58 onder Dinsd. 23.11: 3.48 op, 16.19 onder Wnsd. 24.11: 4.57 op, 16.40 onder Dond. 25.11: 6.09 op, 17.02 onder Vrijd. 26.11: 7.22 op; 17.28 onder. In de maand December een extra verstrekking van olie, stroop en suikerwerk. Er zal wel niemand in den lande zijn, die niet overtuigd is van de geweldige beteekenis voor de volksgezondheid van een zoo goed mogelijke vetvoorzie- ning. Het is om die reden ge weest, dat de met de zorg voor de voedselvoorziening belaste autoriteiten tijdig, ter voorko ming van een dergelijke ernstige situatie, tot een groote uitbrei ding van de teelt van oliehou dende zaden (kool-, raap- en blauwmaanzaad) hebben beslo ten, die het in ieder geval mo gelijk moet maken, onze vetpo- sitie op het peil te houden, waar op wii ons tot dusver hebben kunnen handhaven. De verbouw van oliehoudende zaden, voornameliik koolzaad, heeft dit jaar tot een goed resul taat geleid. In dit verband is een woord van erkentelijkheid je gens de verbouwers van de olie houdende gewassen op zijn plaats, want, al is de uitbreiding van de teelt in hoofdzaak tot stand gekomen onder dwingen de maatregelen, de uitvoering ligt tenslotte bij de boeren. Het beoogde doel is bereikt en dank zij den geslaagden verbouw be schikt ons land thans over eigen grondstoffen voor de margarine, die, met de boter, verstrekking van het zoo belangrijke voedings- vet op de tegenwoordige basis verzekert. Kwart flesch olie. Het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd kan bovendien aankondigen, dat het mogelijk is gebleken dezen win ter een extra-verstrekking vet in den vorm van raapolie uit te geven, waardoor de bevolking gelegenheid krijgt ook in deezen vorm kennis te maken met het product van eigen bodem. Ter gelegenheid van Kerstmis en de Oudej aarsviering zal een hoeveelheid van 180 gram, d.i. een kwart flesch olie, overeenko mende met de vetwaarde van on geveer 225 gram boter, beschik baar worden gesteld per hoofd der bevolking, ongeacht leeftijd. Zij, die over toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid be schikken, zullen in aanmerking komen voor 360 gram olie. De tegenwoordige voorraadpo- sitie laat helaas een algemeene verhooging van het vetrantsoen niet toe. Het blijkt uit bovenstaande re gelen voldoende, dat het groote inspanning heeft gekost eenige verbeteringen in de vetvoorzie- ning tot stand te brengen. Het is aller belang, dat deze verbeterin gen gehandhaafd en, eventueel, uitgebreid worden. Mogelijkhe den daartoe zullen evenwel al leen aanwezig zijn indien het uiterste wordt gegeven, zoowel voor den verbouw en de afleve ring van koolzaad, als voor de door PROF. P. STAMMEIJER. 143e Week 2127 November, LAATSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. Het verwondert ons niet op den laatsten Zondag van het ker kelijk jaar herinnerd, te worden aan de wederkomst van Chris tus ten oordeel: het vormt de groote afsluiting van Christus' Middelaarschap, omdat Hij dan zichzelf met heel de vrucht van het verlossingswerk aan den Vader aanbiedt, zooals Paulus zegt (I Kor. 15:24): „Daarna komt het einde, als Hij, het Ko ningschap aan God en den Vader overdraagt na alle heerschappij en alle macht en kracht te heb ben vernietigd". Het evangelie geeft ons de dubbele profetie over den ondergang van Jerusa lem en de wereld, in één beeld samengevoegd. De werkelijke vervulling van het ééne gedeelte, n.l de verwoesting van de stad, welke een voorafbeelding vormt van het einde van de wereld, is tevens een bewijs voor de echt heid van de profetie en daarme de een waarborg, dat ook het andere gedeelte in vervulling zal gaan. Hetgeen Johannes zegt in 12: 37-50 is niet maar een afsluiting van dit gedeelte van zijn evange lie, maar een samenvatting van heel het apostolische leven van Jesus. Waarom blijft het Jood- sche volk als zoodanig van Hem efkeerig. al zijn er dan ook ve len, die Zijn leer wel aanvaar den (12:42)? Hij heeft er reeds over gesproken in 6:44 en 10:26. De bekeering blijft een genade van God; de evangelist legt er hier den nadruk op, dat in hun verharding ook een profetie in vervulling gaat. Degene, die nu in het geheim Jesus aanhan gen, zullen na Jesus' dood zich spoedig openlijk als zijn leerlin gen verklaren (zie Hand. 6:7). Een korte samenvatting van ver schillende punten van Christus' prediking geeft ons 12:44—50. '.Maandag) In 13:17 vinden we zakelijk hetzelfde aangegeven als in Jac. 2:14—18: ons geloof moet zich openbaren in onze daden als uitingen van de liefde. Misschien is vers 20 verdwaald en hoort het thuis na vers 16; toch kan net ook hier verklaard worden als een bemoediging voor de Apostelen, die geërgerd zouden worden door den afval van den verrader. Johannes voegt hier niet tusschen die fijne trek van nederigheid bij de apostelen, waarover Matt. 26:22 spreekt. Een nederige wil in een ander geen kwaad. veronderstellen, waartoe hij zich zelf niet in staat acht; de apostelen, die de leerschool van Jesus bijna had den doorloopen, beginnen daar om niet met elkaar te verden ken, maar te vragen: „Heer, ben ik het?". Daarna kunnen we die zwijgende onderhandeling plaat sen tusschen Petrus en Johannes met hetgeen daarop volgde. Het aanreiken van een stuk brood is op zichzelf een vriendschaps betuiging en kon dus alleen door Johannes (en waarschijnlijk ook door Petrus) begrepen- wor den: vandaar begrepen de apos telen het heengaan van Judas niet (13:27-30) Op dit plechtige oogeniblik geeft Jesus het gebod eer christelijke liefde (Dinsdag). Op de volgende dagen lezen we een 7aar gedeelten uit de af scheidsrede en het verheven „hoogepriesterlijk gebed". Woor den van liefde en troost: lezen we deze met aandacht en ze zul len ook ons bemoedigen. Heel bijzonder letten we op de alle gorie van den wijnstok, waarin Jesus de liefdeband teekent tus schen Hemzelf en zijn leerlin gen: we zullen daaruit leerer, tot welk een groote intimiteit Hij ons geroepen heeft, maar ook dat God in een liefdevolle or dening gewild heeft, dat Zijn verheerlijking en ónze verrij king zouden samengaan (15:8), maar dan zal vooral het liefdege bod door ons moeten onderhou den worden. We denken eraan, dat Christus voor zijn leerlin gen niet vraagt, dat zij bevrijd zullen blijven voor kruis en lij den (zie ook Rom. 8:17), maar van het kwaad (17:15). In aansluiting op hetgeen we gelezen hebben in 13:17. vraagt Christus aan Petrus vóór zijn aanstelling tot Plaatsbekleeder van Christus naar zijn liefde en wordt het groote bewijs van die liefde in den marteldood aange kondigd (21:15-19). Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Matt. 24:1535 Maandag Joh. 12:3750 Dinsdag Jo>h. 13:1638 Woensdag Joh. 14:2231 Donderdag Joh. 15: 117 Vrijdag Joh. 17:1126 Zaterdag Joh. 21:1519 ZONDAG 21 Nov. Vier en twintigste en laatste Zondag na Pinksteren. Mis: Dicit Dominus. 2e gebed van Maria's opdracht in de tempel; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheilig ste Drieëenheid. Laatste Evange lie van Maria's opdracht in de tempel. Kletir: Groen. MAANDAG 22 Nov. Mis v. d. H. Caecilia, Maagd en Martela res: Lotjuebar. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. Ge wone Prefatie. Kleur: Rood. Zoet R0g.g&(fa,CLOxl GEBR. TEN HO^VE voortbrenging en de aflevering van melk. Stroop en suikerwerk. Het heeft verder in de bedoe ling gelegen voor het oud-vader- landsche feest van Sinterklaas een pond stroop en een ons sui kerwerk extra per persoon be schikbaar te stellen.'De beslis sing kon evenwel pas zeer re cent genomen worden .gezien het directe verband tusschen deze aangelegenheid en onze suiker positie. Daardoor is het jammer genoeg te laat geworden om de verstrekking nog voor Sinter klaas te regelen. Toch zal er voor gezorgd worden, dat een en an der zoo spoedig mogelijk zijn be slag zal krijgen om op korten ter mijn na Sinterklaas tot de afle vering van de extra stroop en het suikerwerk te kunnen overgaan. De olie zal omstreeks Kerstmis beschikbaar kunnen komen. De voorbereiding heeft n.l. meer tijd noodig dan in het geval van de stroop en het suikerwerk door de werkzaamheden voor het tap pen van de olie in flesschen en de moeilijke verzending. Tenslotte zij vermeld, dat de drie extra verstrekkingen ge bonden zullen Lijn aan het sys teem van voor-inlevering van bonnen, hetgeen op nader bekend te maken wijze geregeld zal wor den. In verband met het boven staande moet men gedurende het tijdvak van 22 tot en met 27 November bon „Algemeen 706" ter verkrijging van het extra rantsoen van 500 gram stroop en bon „Algemeen 707" ter ver krijging van het extra-rantsoen van 100 gram suikerwerken bij zijn winkelier vóór inleveren. Ter verkrijging van het extra rantsoen van 180 gram slaolie (raapolie) moet men bon „Alge meen 708" en de bonnen „Re serve M73" en ..Reserve M69" (respectievelijk van de bonkaar ten voor zwaren en zeer zwaren arbeid) in hetzelfde tijdvak vóór inleveren. De aflevering van deze artikelen door den winke lier kan eerst op 12 December een aanvang nemen. Voor deze artikelen zal geen aparte afleveringsbon worden aangewezen, zoodat de handela ren voor de bonnen „Algemeen 706, 707, 708", en „Reserve M73 en Reserve M69" desgewenscht ontvangstbewijzen dienen af te geven. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat men zijn bonnen slechts kan inleveren bij zijn gcbruikelijken winkelier, daar de handelaren, die tot dus verre geen stroop, suikerwer ken of olie verkochten, niet be voorraad zullen worden. Schippers, woonwagenbewo ners e.d. kunnen de bonnen „Al gemeen „706, 707, 708" en „Re serve M73 en M69" tot 4 Decem ber a.s. bij den plaatselijken dis tributiediénst tegen rantsoen- nen inwisselen. Personen, die binnenkort moe ten evaeueeren en dos kunnen verwachten, dat zij zich in het tijdvak van 12 tot en met 2-5 December a.s. in een andere ge- tneente zullen bevinden, dan waar zij thans woonachtig zijn, worden hiertoe tot 4 December eveneens in de gelegenheid ge steld. OUDE RANTSOENBONNEN. De aandacht wordt er nog maals op gevestigd, dat alle rant soenbonnen ian oud model, be halve de wisselbonnen voor 1/4 rantsoen brood, 1/4 rantsoen vleesch, 1/4 rantsoen kaas, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen tap temelk en 1/50 rantsoen boter, na 27 November a.s. ongeldig zijn. Na 27 November a.s. zijri uitsluitend de rantsoenbonnen van het nieuwe model (dat zijn dus de in de kleuren groen en bruin uitgevoerde bonnen) gel dig. Extra zeep en waschpoeder voor vuilen arbeid. Met in gang van 1 December a.s. komen personen, die zgn. vuilen arbeid verrichten, voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor extra-rantsoenen eenheids- zeep en waschpoeder. Zij dienen zich in de week van 2i tot en met 27 November a.s. tot den plaatselijken distributiedienst te wenden, ten einde een aanvraag formulier MD 233-71 af te ha len. Dit aanvraagformulier die nen zij in de week van 28 Nov. tot en met 4 Dec. a.s. wederom in te leveren. Belanghebbenden worden voorts verwezen naar de publicatie van den plaatselijken distributiedienst. Prof. dr. G. Kapsenberg over leden. Te Groningen is plotse ling op 60-jarigen leeftijd overle den prof. dr. G. Kapsenberg, hoogleeraar in de gezondheidsleer aan de rijksuniversiteit te Gra ningen. Prof. Kapsenberg werd 24 April 1883 in Rotterdam ge boren en bezocht daarna de H.B. S. in den Haag. In 1909 werd hij in Leiden bevorderd tot arts en in hetzelfde jaar ontving hij de gouden medaille voor een door de Leidsche universiteit uitge schreven prijsvraag. Na zijn arts examen werd dr. Kapsenberg as sistent aan de universiteit te Ber lijn bij prof. Friedberger en prof. Wassermann en te Halle bij prof. Abderhalden. Vervolgens vestig de hij zich in Leiden als spe cialist voor bacteriologie en chi rurgie. In 1919 werd hij directeur van den in dat jaar opgerichten gezondheidsdienst te Groningen, terwijl zijn benoeming tot hoog leeraar in 1935 volgde. HAAGSCHE RECHTBANK. De bewakers. „Het is wei erg, wanneer menschen, die aangewezen zijn tot het bewa ken van andermans eigendom, zelf aan het stelen gaan,aldus de president der rechtbank. Het was wel een eigenaardig geval, dat zich hier voor deed. Twee wachtmeesters der Leidsche po litie en een nachtwaker stonden wegens diefstal terecht. Zij wa ren aangewezen tot het verrich ten van bewakingsdienst in het gebouw der Gewestelijke Ar beidsbeurs te Leiden, De 36-ja- nge nachtwaker P. V., die het eerst terecht stond, had uit dat gebouw zich soda,- papier, stem- pelkussens, en potlooden toege- eigend. Verdachte bekende; hij bad o.a. 50 vellen papier en en veloppen genomen voor eigen ge bruik. Al was de waarde van het. gestoiene niet zoo heel grooi, toch had de directeur van het bureau een aanklacht ingediend emdat bewakingslieden de dief- tallen pleegden. De Officier vorderde zes maanden gevange nisstraf met aftrek van de elf weken, welke V. preventief doorbracht. De verdediger, Mr. Diemer, wees op gunstige in lichtingen over verdachte en pleitte een strafmaat gelijk aan preventief. Daarna stond terecht de 36 ja rige wachtmeester der politie. J. C. L., thans gedetineerd, die suiker, soda en boenwas zou heb ben gestolen. Naar een nachtwa ker mededeelde als getuige, had hij op zekeren nacht verdachte L. in de cantine van genoemd gebouw aangetroffen, waarbij L. zeer schrok. Later hoorde ge tuige dat L. opnieuw naar de cantine sloop en vervolgens zich naar het toilet begaf. De sleutel van de deur der cantine was des avonds in het slot gebleven. Verdachte ontkende diefstal van suiker, de andere feiten gaf hij toe. De president vond hetgeen verdachte deed wel heel ernstig. „Vroeger behoefden we tegen de politie niet te zeggen, daar stelen mochten", aldus, éi sident, „tegenwoordig herhaaldelijk noodig tn Ook de Officier wees rer in den laatsten tijd mf i politiemenschen terechtor staan. De eisch luid-va maanden gevangenisstrde aftrek van preventief, ontzegging van de bevj een ambtelijke betrekkip 1 te nemen in vijf jaar. Dtv diger Mr. de Wijs pleitteou tie. de Ais derde stond daaich recht de 28iarige wachre der politie H. v. d. V., diere paipier, enveloppen en p j zou hebben gestolen, lp huiszoeking waren enki looden aangetroffen diee® stig zouden zijn uit het V1 bureau. Dit werd evenv1* verdachte ontkend; hij P' potlooden gekocht. De it ker V., die thans als J werd gehoord, verklaard^1' Zondag in Juli dienst te*j gehad met v. d. V. Zij wt men naar het magazijn v! waar ook v. d. V. potlop' papier had weggenomen dachte ontkende dit ecu eveneens dat hij samen" dienst zou hebben gedaL Officier meende dat er u. de bewijs tegen verdacl' door de aanwezigheid potlooden in de woning dachte en bovendien d^ verklaring van V. Votr verdachte vorderde de rs< dezelfde straf als tegen qc ge verdachte, n.l. acht n gevangenisstraf, doch war( V. niet is gedetineerd zojj aftrek en vijf jaar ontzetpi ambtelijke functie. De ger Mr, v. d. Meer best.% bewijs en pleitte vrijspral. Uitspraken over 14 dag' SPORT ei VOETBAL. A.V.V. s; programma voor morgea als volgt: GDA 2-AVV i uur: AVV b-Archipel a, k< Gr. Willem II Vac. cL-Alfe uur. KORFBAL. Wedstt- gramma NKB. le r DED-Swift; Blauw Wit-i. kwartier, le kl. Z.H.: Gyir' ten-HKVAchilles-Deetos1 DKC; Ons Eibernest-Het f 2e kl. A: Fluks-Vic. Or? Die Hagne-Achilles 2; A: cus Oriëntis 2; Ready-Ons' nest 2. 3e kl. A: De Alge Fluks 2; Rood Wit-Gymns 2; Achilles 3-Het Zuiden I B: De Algemeene 2-Zuidej tier (12 uur); HKV 2-RÏ Hou St.and-HSV 2; Emf. Haghe 2. r HANDBAL. Propagandas Op Zondag 23 Nov. zal i Sportpark Leidsche Hou' propagandadag gehouden den door het Ned. Hand£' bond in den vorm van er denontmoeting. Den avoni£ aan voorafgaande zal een-,1 gandafilm vertoond en e£ zing gehouden worden do dér prominenten van hel bond. r „EéN KWARTIERT, VOOR GOD" Wederom zal in de Hart kerk gedurende den AdveiO den gehouden het reeds" bekende „kwartiertje voor. Dit „kwartiertje" moet' zoowel katholieken als a' denkenden een welko# legenheid zijn, om midd) den dag eens even de ker" „wippen". I Velen voelen onder deif van den tijd de opgewe, van hun geestelijk leven vl' wen, hun levenslust en f moed versomberen. Ea nu willen wij hoe tuigde propagandisten vol „kwartiertje" we ook zjj geenszins beweren, da» ..kwartiertje voor aller middel is, om hun levensbë; wing op een hooger plan té gen. Maar wel meenen wij. „kwartiertje" voor velen kl e n der doeltreffende mi» om hun levensinzicht te pen en misschien wel h e) door God geschonken middi wijl allen er zeker nut voa geestelijk leven door M verwerven. S

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2