IDERDAG 18 NOVEMBER 1943 >aux; Papengracht 32 - Giro 103003 ioon: Redactie 20015. Admin. 20935 Igd '35STE JAARGANG N°- 10713 3)e CeidóclveCou^atit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN c. Th M. van Hamersveld, Jirecteur. Wilmer, Hoofdredacteur. onlusten in Libanon ULEN BE ENGELSCHEN INGRIJPEN? een korte pauze, zoo meldt 3 Bagdad, zijn de onlusten ibanon weer opgevlamd. In ergen zijn regelrechte ge- ten uitgebroken tusschen neesche regeeringstroepen iaulisten. Men verwacht de ven tie van het Britsche le- Van de gearresteerde afge- ligden, zoo wordt nog uit ad vernomen, zijn 30 uit de Iflpgenis ontsnapt. In de ver- Ijl lende stadswijken van Bei- hebben zij nesten van ver- er»evormd. Een groot deel der md els blijft gesloten. De advo- hebben 2 dagen gestaakt, t is een eigenaardige kwes- jiet dit Fransche mandaatge- dat, zooals een blik op de rs 3fc laat zien, gelegen is aan de ellandsche Zee tusschen Sy- Palestina. Het land is een die rumoerige streken, waar mogendheden, die er hun »dij over voeren, voortdu- last mee hebben. In 1941 is non door de geallieerde le- bezet en toen heeft generaal iux namens het Fransche ité de Liberation Nationale"' ibaneezen de onafhankelijk- beloofd. t wachten op de inlossing de- belofte schijnt den vurig de vrijheid verlangende Li- lezen te lang te zijn gewor- sP* althans de inlandsche re- Ing in het parlement hebben at al te krachtig op aange ven, met het gevolg, dat de jsche hooge commissaris. Helleu, heeft gemeend de gebakende heeren te moe- prresteeren. tarna waren de poppen aan fnsen. I Engelsche militaire autiri- jn zagen de onrust onder de J neesche bevolking met Ieede n aan en lieten de Gaulle afwfen, dat zij allerminst met spojbeleid daar in den Libanon apkiiomen waren. Aanvankelijk Gé het Comité van niets te mièn, doch Helleu verklaarde, i bijhet Comité wel degelijk in te nemen maatregelen was s si nd. koo elke beweegredenen liggen ebc de Britsche belangstelling 3d deze kwestie ten grond- ilwiDeze zijn van tweeërlei 6, schrijft de diplomatieke cteur van „De Tijd"': in de Ite plaats beweegredenen van enlandsche Empire-politiek, *i n de tweede plaats beweeg- :ere nen van politiek-strategi- i e n aard. De eerste ziin gele- nd< in de houding der Islamieti- 65 volkeren ten opzichte van itaipritsche Rijk. Immers zij ma len 20 procent uit van de totale che ire-bevolking. De tweede gagelegen in de enorme poli- dki strategische beteekenis van cht naburige en Midden-Oosten irsti het Britsche Rijk. De Liba- ds en ziin een Islamietisch volk ere ie Libanon behoort tot het gebied, dat strategisch voor 1 Britsche Rijk van overwe- l vitaal belang kan worden >emd. Wij behoeven 'hier its te herinneren aan de koi eidingen, welke de olie, be- asc De verovering van Leros EXTRA BERICHT VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelt mede: „Na een taaien, wisselvalligen strijd van vier dagen tegen een in aantal en bewapening supe rieuren vijand hebben de Duit- sohe troepen van het leger en van de luchtmacht onder leiding van luitenant-generaal Mueller den 16den November het Engel sche zeesteunpunt Leros geno men. De deelnemende strijdkrach- van marine en luchtmacht schie pen door hun vastbesloten, doel treffend optreden de voorwaar den voor de landing, doordat zij den vijandelijken zee- en lucht strijdkrachten zware verliezen toebrachten. Zij forceerden ondanks het krachtige afweervuur der kust- batterijen de landing op het rotseiland, terwijl gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers de weerstandskracht van den vijand definitief braken. Tweehonderd Engelsche offi cieren en 3000 man onder leiding van den Engelschen bevelhebber van het eiland, generaal Tilney, en 350 officieren en 5000 man Italiaansche troepen van Bado- giio onder leiding van den Ita- liaanschen admiraal Mascharpa gaven zich aan de dappere lan dingstroepen over. Zestien stukken zwaar Engelsch luchtdoelgeschut. 20 stukken 2 cm. luchtdoelgeschut, ongeveer 120 stukken geschut tot een ka liber van 1*5 ch, en 80 luchtaf- weermitrailleurs werden buitge maakt. Tijdens de voorafgaande ge vechten werden door marine en luchtmacht 9 torpedojagers en convooivaartuigen, twee bewa kingsvaartuigen, 2 duikbooten, 1 kanonneerboot, vier koopvaardij schepen van tezamen ongeveer 12.000 brt. alsmede verscheidene kleine r.avitailleeringsvaartuigen vernietigd, en 1 kruirer. 1 torpe- dobootjager en twee convooi vaartuigen zwaar of op vernieti gende wijze getroffen." noodigd voor de Britsche vloot en luchtmacht, naar de kust van de Middellandsche Zee voeren. Het is nu zeer goed mogelijk, dat de Britsche regeering gevaren begon te zien in het feit, dat haar beschermeling De Gaulle den laatsten tijd te veel steun ging zoeken bij Sowjet-Rusland, welk land, zooals bekend, grenzen ge meen heeft met de landen van het Midden-Oosten, en meer dan gewone belangstelling koestert voor deze landen. In ieder geval zijn de regee- ring en het parlement van Liba non blijkbaar overtuigd geweest van het belang, dat de Britsche rëgeering had bij hun actie, een actie, welke immers den Britten de gelegenheid bood den nadruk te leggen óp de bijzondere Brit sche belangen in den Libanon. Naar uit Londen verluidt, zal ex-president Benesj zich bin nenkort naar Moskou begeven, waar een verdrag inzake een twintigjarig bondgenootschap tusschen „Tsjechoslowakijc" en de Sovjet-Unie zal worden os.- derfceekend. Drie zwaarte punten aan het Oostelijk front REMMENDE INVLOED VAN WEERSVERSLECHTERING. Aan het Oostelijke front wij zen alle teekenen er od. dat de Duitsche tegenmaatregelen meer en meer gevolgen beginnen te krijgen, a.dus de militaire cor respondent van het D.N.B, De algemeene verslechtering van het weer. zoo gaat hii voort, in biina alle sectoren van het front heeft reeds een remmen- den invloed od gevechtshande lingen en wel voor den aanval ler zoowel als voor den verdedi ger. Des te meer moet het feit gewaardeerd worden, dat de Duitsche tegenmaatregelen steeds duidelijker gevolgen krijgen. Wel kan deze constateering od het oogenbiik niet onbeperkt ge geven worden voor het gebied van Korosten. waar de Sovi et- troepen opnieuw hun energieën geconcentreerd heen richten. Maar ingeval de Duitsche tegen druk in het geheele gevechtsge- bied van Kiew en Siitomir b'iift aanhouden, en daar wiist alles op. kan men reeds tnans vermoe den. dat de gevechtshandelingen iuist in dat gebied den invloed er van niet zullen ontgaan. Want de toestand der Soviettroenen begint daar plaatselijk een ge vaarlijk karakter aan te nemen. De Duitsche stooten in den flank hebben reeds, naar uit zekere hergroepeerinaen van den tegen stander duidelijk bliikt. de bol sjewisten ongerust gemaakt. Uit de verontrustheid kan echter ge makkelijk een bedreiging ont staan Als bijzonder interessant zal men in dit verband het feit moeten vermelden, dat de Duit- schers hun aanvankelijk slechts plaatselijke successen in het ge bied van Fastoff verder hebben kunnen uitbreiden. Rechtstree-s in de richting van Siitomir trekt eveneens een Duitsche aanval. Deze heeft tot dusver zoo'n suc ces sehad. dat men van een reeds in den aanvang zichtbaar effect op den geheelen Zuidelijken flank van dit gevechtsgebied kan spreken. Onder den druk van deze Duitsche tegenaanvalsactie hebben de bolsiewisten zich ge dwongen gezien van hun verder naar het Noorden staande for maties troepen in'allerijl weg te halen, teneinde ze als tegen wicht hier in den striid te wer pen. Uit dit alles bliikt. dat de Duitschers weer eens bezig ziin met eigen initiatief in te grijpen overal, waar dat in hun concent oast. Deze indruk wordt ster ker. wanneer men de gevechten in den grooten bocht van den Dniepr volgt, waar de Duit schers plotseling eveneens weer actief geworden ziin. Ondanks uiterst zware inspanning kunnen de Soviettroenen ook hier hun totale situatie geen cent gunsti ger maken. In plaatselijk be grensde sectoren kan eerder een slechter worden van de bolsje wistische positie geconstateerd worden, zooals b.v. in het gebied ten Noordwesten van Kriwoi Rog. waar een Duitsche aanval, met verrassende kracht uitge voerd. leidde tot aanzienlijke successen. Het is niet onwaar schijnlijk. dat hier de bedoeling voorzit om de troeoenleiding van den tegenstander af te leiden van andere gebeurtenissen. Het derde zwaartepunt der ge vechten ligt od het oogenbiik in het gebied ten Westen van Smo lensk in het gebied van den auto weg naar Orsia en wel ten Zui den en ten Noords van deze hoofdverkeerslaaader. Na uiterst sterke artillerievoorbereiding hebben de Sovjettroepen ook hier weer aangevallen. Zij wier pen talriike tankformaties in den striid. gesteund door sterke luchtformaties. Opmerkelijk is. dat zii reeds des avonds weer in hun uitgangsstellingen stonden en geen duimbreed, terrein kon den winnen. NIEUWE GEVECHTEN BIJ BOUGAINVILLE. Het Japansche hoofdkwartier meldt: „Formaties der Japansche ma rineluchtmacht hebben op 17 November voor de baai van To- rokino (Bougainville) een groep vijandelijke transportschepen aangevallen, in weerwil van den heftigen tegenstand van 30 vij andelijke vliegtuigen. Op den te rugwég ontsponnen zich boven dien Hevige gevechten met 100 vijandelijke vliegtuigen. De Ja pansche vliegtuigen brachten drie transportschepen van mid delbare tonnage tot zinken, ter wijl zij een vierde transport schip van middelbare grootte en een torpedojager beschadigder resp. in brand schoten. Achttien vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bovendien wer den op het vijandelijke landings- hoofd talrijke branden waarge nomen. Aan Japansche zijde gingen 10 vliegtuigen verloren." HOOFDMACHT VAN AMERIKAANSCHE VLOOT VERNIETIGD. Volgens Domei verklaren Ja pansche vlootderkundigen in za ke de dramatische en opzienba rende zeeslagen in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, dat zij de volledige vernietiging ge bracht hebben van de hoofd macht van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan De ruggegraat van de vloot der Ver. Staten is gebroken. LETLAND ROEPT LICHTINGEN OP. Tijdens een bijeenkomst in de aula der universiteit te Riga heeft de directeur-generaal voor binnenlandsche zaken in Let land generaal Dankers, mede gedeeld ,dat hij overeenkomstig de opdracht van den commissa ris-generaal te Riga en na una nieme goedkeuring der directeu ren-generaal van het eigen Let- landsche bestuur besloten beeft bepaalde lichtingen van het Let- landsche legioen op te roepen. Deze maatregel werd genomen om het vaderland en het Let- landsche volk te verdedigen te- een de posing het opnieuw on? der slavernij van Moskou te brengen en té verhinderen, dat zooals Stalin dezer daeen heeft gezegd de Letten weder Sovjetburgers zouden worden. Hij gaf uiting aan den wil van het LeCandsehe volk niet strij- dens- of arbeidsmoe te worden, alvorens de overwinning on den doodsvijand van het Letlandsche volk aan de zijde van Groot- Duitschland zal zijn bevochten. SCHIERF«.AND PETJESEC GEZUIVERD. Op 14 November des avonds is het naar het D. N. B. _verne°mt, gelukt ook het schiereiland Pet- jesec aan de Kroatische kust van communistische benden te zui veren. De yiiand leed tijdens de harde gevechten van verschei dene weken gevoelige verliepen. Reeds eind October war"" Oer- meansche eenheden der Waffen- 3 S. begonnen met de zuivering van het schierei'and. De van'-eliik uitwijkende vijand bood. nadat versterkin "en waren aangevoerd, hardnekkigen te genstand. Numeriek zwakke elven strjidkrechten drongen de zich verbitterd werende benden stap voor stap terug, sloegen hun tegenaanvallen af en zuiverden na harde gevechten het schier eiland van de benden. De Zwitser se wacht van het Vaticaan. Na de inlijving van nieuwe recruten telt de Zwitsersche wacht van het Vaticaan 2800 manschappen. Zij zin aange sneld om de bezittingen van den H. Stoel te bewaken. Zij ziullen geen uniform dragen maar slechts een armband. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit TBjoen.kin.g, dat het oppe. uevel aldaar Woensdag avond heeft bekend gemaakt, dat de Japanners Lisjien hebben in genomen. De Britsche admiraal sir Henry John Brownrigg wordt in een thans door de Britsche admi raliteit uitgegeven verlieslijst vermeld als „vermist, vermoede lijk gedood.", Volgens een door „Dagens Nyheter" gepubliceerd bericht van United Press zou ex-koning Carol van Roemenië, na den ge allieerden zijn diensten te heb ben aangeboden, een functie in een Amerikaansche propaganda- onderneming hebben gekregen tegen een schadeloosstelling van. 35.000 dollar 's jaars. BINNENLAND KERSTPAKKETJES VOOR DE WAFFEN-S.S. Slechts mogelijk tot 30 Nov. Het s.s.-Ersatzkommando Ne derland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943 moeten alle kerstpakket!es voor vrijwil ligers in de Waffen-S.S.. die zich aan het front of in garni zoen bevinden, bij 't SS-ErsatZr kommando Nederland, den Haag, Korte Vijverberg 5. afgeleverd ziin. In de maand October heb ben alle vrijwilligers inmiddels van hun troepenonderdcelen de z.g. „Zulassungsmarken" ontvan gen, die voo r de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deize zegels is het mogelijk om kerstpakketten aan de vrijwilligers te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zalussungsmarke" en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmar ken" met een postzegel van 30 cent opplakken. Daar de „Zulas sungsmarken" aan de soldaten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden zijn deze dus, nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werk gevers enz., die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste fami lieleden in verbinding te stel len. Om een goede en tijdige af wikkeling van het geheele kerst- pakketvèrkeer mogelijk te ma ken. is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De briefpost ondervindt echter in de zon tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November allen Feldpost- zendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een feldpost- nummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnum- mer, kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungsmarke" tot 30 November verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 December 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en pak jes aangenomen worden. De pak jes moeten als volgt worden ge adresseerd: SS-Ersatzkomanan- do Niederlande, Den Haag Kor te Vijverberg 5. Zur Weiterlei- tung an: rang.... naam..,, veldjjostnr.of adres.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1