=MAANDAG 15 NOVEMBER 1943 NG S£ SS*1* JAMGANG IT* 1Ü71Ü IJEK VAt :hte« and» ireatix: Papengracht 32 Giro 103003 efooa: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. lani Verbitterde strijd I jaai' Kief DUITSCHE SS VEERMACHTSBERICHTEN, Van Zaterdag, Iff Het opperbevel van de Duitsche lermacht deel Zaterdag mede: „Op de Krim mislukten ten jordoosten van Kertsj nieuwe ior pantserwagens ondersteun- aanvallen der bolsjewisten. Op landengte van Perekop wer- twee naar onze stellingen S>rukkende vijandelijke batal- Ins en in de baai ten Westen in de stad concentraties lan- igsbooten der bolsjewisten or artillerievuur uiteengesla- JLichte Duitsche zeestrijdkrach- "te/n verhinderden ook gisteren fikn aanvoer van versterkingen Ti de ravitailleering voor het ij andelij ke landingshoofd ten uiden van Kertsj en vernietig- ;n daarbij vier met benzine en ,iunitie gelanden Sowjetvaartui- ;n. Kustbatterijen der marine sschoten laadinrichtingen en iheepsdoelen op het schiereiland ®ïhman. Zij plaatsen treffers op Slateriaalvoorraden en tusschen Seine transportschepen, waarvan f een in de lucht vloog. Aan het Dnjeprfront kwam het Tioral ten Noorden van Krivoi ,og, bij Krementsjoeg en ten ««[oordwesten van Tsjerrtassy toe Tvendige plaatselijke gevechten. ERE In het gevechtsgebied van fiew gingen, na hevige vijande- -'-'uke aanvallen ten Zuiden en i v&n Zuidwesten van de stad op 5ej(loedige wijze te hebben afge keerd, eigen formaties tot tegen in lanvallen over en heroverden li 'en belangrijke terreinstrook, In yS!r(e diepte van het penetratiege- ïed duren de hevige gevechten __Jlsschen de naar Sjitomir opruk- e jjjende sterkere vijandelijke 10 Jtrijdkrachten en Duitsche ge vechtsgroepen voort. Ook ten j Noordwesten van Kiew wordt he- dig gestreden. i® In den centralen sector her- 'laalder, de bolsjewisten ten j1 Noordwesten van Tsjernigof hun lt®rtrachtige door slagvliegtuigen stlbndersteunde pantseraanvailen en ondernamen nieuwe aanvallen team ons front ten Noorden van p, uomel en. ten Noordwesten van biismolensk. Alle doorbraakpogin- deféen werden in harde afweerge- ékechten en met buitengewoon groote verliezen voor den vijand ,óeyerhinderd en in den reeds den scllen en 12en November genoem- sa[Nen sector van een korps opnieuw 0yijf en vijftig bolsjewistische (pantserwagens vernietigd, a Bij Newel poogde de vijand gisteren wederom tevergeefs zijn ijk Penetratiegebied uit te breiden, .jjpoor eigen tegenaanvallen wer den eenige in het onoverzichte lijke terrein opgerukte vijande lijke af deelingen weder terugge- Sejworpen. ami In Zuid-Italië zette de vijand sedzijn met groote verliezen gepaar- jonde aanvallen op den berggrendel J.tusschen Mignano en Venafro n voort. Het kwam tot hevige ge rechten, in den loop waarvan de jchv.'jand enkele heuvels aan wesrs- 22(Zijden van het dal van Mignano ;orin bezit kon nemen. Door tegen- i aanvallen van onze troepen wer- H'den zij weer stormenderhand ge- B,nomen en de vijand werd naar ftzijn beginstellingen teruggewor- Tijdens voortgezette aanvallen •op vijandelijke lichte zeestrijd- I -krachten in het Oostelijk deel van (de MiddellancLsche zée plaatste 'de luchtmacht treffers op in to- iTi'Jtaal vijf eenheden, die zwaar bè- schadigd werden. Nadat door de- ze successen en door voortduren- M®de luchtaanvallen op steunpun- J ten op het eiland Leros de voor- vijwaarden geschapen waren voor ï?en, onderneming tegen Leros, oplandden in de vroege ochtend- ui] uren van den 12en November, in i, .samenwerking met gevechts- en 0i transportformaties, verscheidene B gevechtsgroepen, waaronder ook 4 valschermjagers, op het eiland. De gevechten met de Britsche en de aan Badoglio onderhoorige bezetting zijn nog aan den gang. Volgens rapporten van Duit sche verkenners voor den grooten afstand hebben tijdens den in het weermachtsbericht van gisteren vermelden aanval van onze luchtT macht op een vijandelijk convooi aan de Noord-Afrikaansche kust nog elf vrachtschepen bom- en torpedotreffers opgeloopen. In to taal werden zoodoende 23 trans portschepen van tezamen onge veer 150.000 brt. tot zinken ge bracht of zoo zwaar beschadigd, dat zij hun reis niet konden ver volgen. Door storingsaanvallen van eenige vijandelijke vliegtuigen in het Westelijke rijksgebied ont stond in dén afgeloopen nacht slechts onbelangrijke schade. Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe richt van Zondagmiddag luidt: „Op de Krim ondernamen de bolsjewisten verscheidene ver- geefsche aanvallen van hun brug genhoofd ten Noordoosten van Kertsj uit op onze stellingen bij Perekop. Aan het Dnjeprfront werden ten Zuidoosten van Ckerson. ten Noordwesten van Krementsjoeg en aan weerszijden van Tsjerkas- sy vijandelijke aanvallen afgesla gen en geringe plaatselijke pe netraties in den tegenaanval ver nauwd. In het gevechtsgebied ten Wes ten van Kiew duurt de verbitter de worsteling voort Zuidweste lijk van de stad stieten eigen strijdkrachten in de flank van den naar Sjitomir oprukkende vijand en brachten hem gevoeli ge verliezen toe. In Sjitomir en ten Noorden van de stad wordt hevig gevochten. Terwijl ten Zuidwesten van Gomel én ten Noordoosten van Smolensk nieuwe hevige door- la raakaan vallen van den vijand in zware, hier en daar nog tijdens de duisternis voortdurende ge vechten werden afgeslagen of op gevangen, wierpen eigen tegen aanvallen ten Noorden van Go mel den tijdelijk binnengedron gen vijand op zijn uitgangsstellin gen terug. Uit het gebied van Newel wordt levendige, van de andere frontsectoren geringe plaatselijke gevechtsactie gameid. De sedert Aug. 1942 in bet Oosten operee- rende stormgesehutafdeeling 667 onder bevel van kapitein Zsttler heeft in het gebied ten Westen van Smolensk den 1000en pant serwagen stukgeschoten. In Zuid-Italië duren de gevech ten met het zwaartepunt aan weerszijden van den pas van Cas- sino voort. Ten Zuiden van Ve nafro ging een gisteren genomen hoogte weer verloren. Hevige Amerikaansche aanvallen ten Westen van Venafro mislukten. In het Noordwestelijke Balkan- gebied zijn in gevechten van ver scheidene weken communistische bendengroepen in het gebied ten Noordoosten van Fiume inge sloten en vernietigd. Zij verloren daarbij meer dan 3600 dooden en 4500 gevangenen. Bovendien werden 45 stukken geschut, 522 machinegeweren en granaatwer pers en 4655 geweren buitge maakt. Dertig ravitailleerings- kampen vielen in onze handen. Onze op Leros gelande troepen hebben tegen vrij sterken vijan delijken tegenstand het Noorde lijke deel in hun bezit gebracht. In het Zuidelijke deel wordt nog gevochten. Een aanvalspoging van slerke formaties Amerikaansche bom menwerpers tegen het gebied van Noordwest-Duitschland mislukte tengevolge van den krachtigen jachtafweer volkomen. Door op verspreid liggende punten ge worpen bommen werd in eenige plaatsen onbelangrijke schade aangericht. De luchtverdedigings- strijdkrachten, die aan den af weer dezer aanvallen deelnamen, vernietigden 29 vijandelijke vliegtuigen. Vijf andere vijande lijke vliegtuigen werden boven het bezette gebied in het Westen neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten eenige Britsche stoorvliegtuigen enkele bommen vallen in West- en Noord- Duitschland". DE TOESTAND IN ÏTALlë. Keuter meldt uit Algiers, dat maarscnaiK usadoguo beert me degedeeld. dat hij er niet in ge staagd is met graaf Srorza en Benedetto Croce tot overeen stemming te komen ten aanzien van ne vorming eener regeering. Badoglio heeft verder verkiaard. dat hii ..uit ziin functie zal af treden zoodra Kome is bevrijd". Graaf Srorza en Groce neboen. naar in net Keuterbericht verder gezegd wordt, er op gestaan, dat de koning zou attreden. Badoglio was echter tegen een zoo ..radi cale maatregel'. Voorts wordt uit Rome gemeld, dat in de afgeloopen dagen het herhaaldelijk is voorgekomen, dat leden van de fascistische mi- luie bii de uitoefening van hun dienst od arglistige wiize werden vermoord. Het door de Italaan- sclre autoriteiten in samenwer king met de Duitsche weermacht ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de daders in de meeste gevallen Engelsche krijgsgevangenen waren, die door de aan Badoglio onderhoo rige elementen bii de publicatie van den wapenstilstand od vriie voeten ziin gesteld. Door de on middellijk ingestelde energieke ODSDoringsactie konden verschil lende van deze Engelsche ban dieten worden gevonden en ge arresteerd. Landingspoging verwacht. De correspondent te Berlijn van het „Maandagochtendblad telefoneerde gisteravond: De Duitsche legerleiding in Ita lië heeit reaen om een geallieer de landingspoging achter het huidige front te verwachten. Men neeft n.l. bii de Engelschen en de Amerikanen vrii uitge breide voorbereidingen waarge nomen. Deze voorbereidingen be treffen niet alleen het samen trekken van scheepsruimte in aanzienlijken omvang in de ha ven van Napels, maar ook de operaties, die de tegenstander in de Golf van Gaeta op het stuk van 't ruimen van mijnenvelden onderneemt. Niet in het minst echter is ook de groote activiteit, die de geallieerden in de laatste acht en veertig uur in de lucht hebben ontplooid, voor de Duit- schers een aanwijzing, dat een opleving van het krijgsbedrijf in midden-Italië als zeer waar schijnlijk moet worden* be schouwd. DE HOUDING VAN TURKIJE. Bii ziin aankomst te Adana heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken. Mene- mendziogioe. aan een bijzonde- ren verslaggever van de „Coem- hoeritef" verklaard, dat hii als steeds ..geruststellende tijding" bracht. Ten aanzien van de ge ruchten. volgens welke Turkije aan de zijde van de geallieerden in den oorlog zou gaan of lucht- bases ter beschikking zou stel len. verklaarde de minister uit drukkelijk. dat deze geruchten eiken grondslae misten. In de Wilhelmstrasse te Ber lijn werd in antwoord od een vraag verklaard, dat de berich ten over een reis van den Duit- schen ambassadeur te Ankara. Von Papen, naar Duitschland niet konden worden tegengespro ken Of de ambassadeur reeds te Berlijn is aangekomen werd in het midden gelaten. In dit ver band werd er op gewezen, dat verschillende kwesties bespro ken konden worden, waarmede men wel gedoeld zal hebben op de problemen, die na de confe rentie van Moskou en de ont moeting van Eden met den Turkschen minister van buiten landsche zaken een tijdlang het onderwerp van gissingen, met namen van Britsche zijn geweest. Nieuwe terreuraanval- ten op de Nederïandsche burgerbevolking Door aanvallen met de boord- wapens van de Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen op veerboo- ten werden dertien Nederlanders gedood. Elf andere werden zwaar en veertien licht gewond. DE TOESTAND IN DEN LIBANON. De zender Jaffa deelt over den toestand in den Libanon mede. dat de gevechten tusschen de Libaneezen en de Gaullistische pantserstrijdkrachten voortdu ren, Onder de burgerbevolking ziin tien dooden gevallen. Het aantal gewonden is buiten ver houding groot. De Senegaleesche troepen hebben getracht het huis van den president- van den staat te bezetten. Jongelieden, die dit huis bewaakten, hebben zooda nig tegenstand geboden, dat de Senegaleezen zich moesten te rugtrekken. VATIC AANSCHE NOTA AAN DE OORLOGVOERENDEN. Het Zwitsersche Telegraaf- agentschap mellt uit Rome: In kringen van het Vaticaan wordt verkiaard, dat de H. Stoel met betrekking tot het bombar dement van 5 Nov. in een nota de oorlogvoerende mogendheden op merkzaam gemaakt heeft op de schending van het neutrale ge bied der Stad van het Vaticaan. Kardinaal Maglione, de staatsse cretaris, heeft tegenover de di plomatieke vertegenwoordigers der in aanmerking komende mo gendheden de opvatting van de Pauselijke Curie over de neutra liteit van den H. Stoel verduide lijkt. VERLOF AAN ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Wij ontleenen aan „Van Honk", het weekblad voor de Nederïand sche werkers in Duitschland, het volgende met betrekking tot het periodieke verlof, dat aan de bui tenlandsche arbeiders wordt ver leend: „Het niet op tijd terug komen van verlof had de laatste maan den zoo'n omvang aangenomen, dat de Duitsche instanties de be drijven in de gelegenheid hadden gesteld het verlof uit te stellen. Een bedrijf kon, als het aantal wegblijvende arbeiders zoo groot was dat de productie gevaar liep, de toestemming tot verlof en „Fa- milienheimfahrt", in overeen stemming met de Duitsche over heid, weigeren. Deze maatregel was van kracht tot 15 Oct. „Voor de toekomst hangt er nu veel af van de onderlinge solida riteit Ier arbeideis. Ze zullen n.l. voor elkaar moeten borg staan. Als een groep van hen met ver lof gaat, moeten zij zooveel ge meenschapszin hebben, dat ze te rug komen om hun wachtende arbeidskameraden in de gelegen heid te stellen ook met verlof te gaan". „Bedenk goed als u naar Hol land gaat", zoo besluit „Van Honk", komt u niet t?rug, dan moet een ander altijd blijven!" Radiopraatje Max Blokzijl. Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl Maandagavond 18.45 uur over den zender Hilversum I zal houden, heeft tot titel „Stilte voor den storm Werp geen „scherp" tus schen de aardappelschillen FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermeide adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of Land storm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landstorm of bij het SS- Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche SS-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminsto een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 16.11.43, 9-12.00 uur: Goes, Ho tel Central. 15-18.00 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt. 17.11.43, 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 uur: Arnhem, Café Royal. 19.11.43, 9-12.00 uur: Hengelo, Café. Modern, Spoorstraat 18. 19.11.43, 15-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amster dam, Dam 4. 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- sche Weg. Bii Onz* Vrijwilliger». Tijden» hun opleiding G.F.LAVP m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1