3)e fceidbchz 6oti^cmt 35STE JAARGANG N° 10707 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1943 Bureaux: Papeegracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersvcld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Partijleiders bijeen te München UITEENZETTINGEN VAN MAARSCHALK GOERING EN GENERAL JODL. Op een bijeenkomst van de Reichsleiter, Gouwleiders en Verbandfuehrer der N.S.D.A.P., die gehouden werd ter gelegen heid van den 9en November on der leiding van den leider der partijkanselarij Reichsleiter Mar tin Bormann, heeft de Rijksmaar schalk van het Groot-Duitsche Rijk en opperbevelhebber der luchtmacht, Hermann Goering, het woord gevoerd over kwesties der rijksverdediging en over het optreden van de Duitsche lucht macht. In een betoog, dat meer dan 2 uren duurde, behandelde de Rijksmaarschalk diepgaand alle vraagstukken van de verdediging en den aanval, zooals die zich voor de Duitsche oorlogvoering voordoen. Generaal Jodl gaf een uitge breid overzicht van den gehee- len militairen toestand, van het Dorlogsverloop en van de huidi ge gevechtssituatie. Aan het slot van zijn uitvoerig betoog vatte bij alle factoren samen, die het stellige Duitsche vertrouwen in de overwinning motiveeren. Vooraan in dit opzicht, zoo ver klaarde generaal Jodl, staat de ethische en moreele grondslag van den Duitschen strijd, die het kenmerk geeft aan de geheele houding van het Duitsche volk en die de Duitsche weermacht tot een betrouwbaar instrument in handen van haar leiding maakt. Mijn dienste vertrouwen, aldus generaal Jodl, is evenwel gebaseerd on het feit, dat aan het hoofd van Duitschland een man staat, die volgens zijn geheele (ontwikkeling, zijn willen en stre ven, door het lot er slechts toe kan zijn uitverkoren, ons volk te leiden naar een helderder toe komst. Hij is de ziel, niet alleen Ivan de politieke, doch ook van de militaire oorlogvoering, en de kracht van zijn wil, alsook de scheppende rijkdom van zijn ge dachten, doorstroomt de geheele Duitsche weermacht op het ge bied van strategie, organisatie en wapentechniek. Evenzeer is de belangrijke eenheid van politieke en militaire leiding in hem be- lichaamd on een wiize, zooals sinds Frederik den Groote niet i meer het geval is geweest. In aansluiting op generaal Jodl spraken beproefde troepenleiders i van het leger tot de partijleiders. BERLIJN EN DE REDE VAN CHURCHILL, De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Churchill heeft op het banket van den lord mayor van Londen een rede uitgesproken, waarin het Britschepubliek gewaar schuwd wordt tegen lichtvaardig optimisme en voorbereid op de geweldigste bloedoffers, die het Engelsche volk in zijn geschiede nis nog heeft moeten brengen. Dezelfde Churchill, die in 1940 en 41 de top van den berg reeds feloofde te zien en durfde aan- ondigen, dat men in 1943 over den berg heen zou zijn, ziet zich thans gedwongen te eonstatee- ren, dat 1944 van Engeland en de Ver. Staten de grootste offers zal eischen aan menschenlevens en dat overal diepe rouw zijn in trede zal doen. Van Duitsche zij de heeft men er nooit twijfel over laten bestaan, dat de strijd om buitenbastions van de Europee- sche vesting kinderspel zouden zijn vergeleken met de taken, die iedere poging tot penetratie in de vesting Europa zelf met zich inede zou brengen, Churchill blijft zichzelf echter in zooverre trouw, dat hij in staat is zijn volk wederom slechts „zweet, bloed en tranen" te bieden zonder de eindoverwinning, die hü terecht afhankelijk stelt van de „wissel valligheden der veldslagen" vol strekt zeker te kunnen garan deeren. De rede van Hitier, waaruit de vastberadenheid tot den strijd en de zekerheid der overwinning van Duitschland straalt, schijnt haar effect op den Britschen pre mier niet gemist te hebben, even als ook de aankondiging van de stellig komende vergelding door hem geenszins meer lichtvaardig wordt opgenomen, gelijk blijkt uit zijn desbetreffende uiteen zettingen. In zooverre Churchill actueele politieke problemen raakt, blijft hij uiterst vaag. Na de overwin ningsfanfares over het resultaat van Moskou, doet zijn verwijzing naar de daar genomen besluiten merkwaardig slap aan en doet het zelfvertrouwen missen, dat Churchill bij andere gelegenhe den aan den dag pleegt te leg gen. Deze'fde indruk geven zijn bezwerend klinkende uitlatingen over het Empire. Weliswaar keert hij zich tegen de veron derstelling, dat hij de liquidator van het Empire is, hij kan echter niet nalaten een beroep te doen op de vriendschap en samenwer king met de Ver. Staten omdat daarvan, naar hij verklaart, het geluk der komende geslachten afhankelijk is. Zou Churchill misschien ook bevangen zijn door duistere voorgevoelens ten aan zien van de toekomst, zooals die sedert eenigen tijd door de Brit sche pers spoken? Zijn verzeke ring, dat de strijd wordt voort gezet tot de bevrijding van ieder land van het vreemde juk, klinkt grotesk, gezien het thans duide lijke feit, dat bijvoorbeeld de Bal- tische landen in Moskou erkend zijn ais integreerend bestanddeel van de Sovjet-Unie en dat het lot van Europa zeer in het alge meen moet worden geregeld „op de basis Van het respect voor de bolsjewisten". De door Churchill aangekon digde plannen ter voorkoming van chaotische toestanden na den oorlog, vormen soortgelijke propagandastellingen als de uit latingen van Roosevelt over de hulpverleening aan de „bevrijde gebieden". Evenmin als Roose velt's plannen den nood in Noord-Afrika op Sicilië of in Zuid-Italië vermochten te leiden, evenmin zullen maatregelen van Curchiliaanschen stempel den chaos kunnen verhinderen, die een bolsjewistische overwin ning op Europa tengevolge zou den hebben. UIT MOSKOU TERUGGEKEERD. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken. Huil, Woensdag van zijn reis naar Mos kou is teruggekeerd. Naar ver luidt heeft hij een persoonlijke boodschap van Stalin voor Roo sevelt meegebracht. Naar gisteren in het Engelsche Lagerhuis bekend gemaakt is, zou Eden vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleggen. De Turksche minister van bui tenlandsche zaken, Menemend- zjogloe, is na afloop van de be sprekingen te Cairo in Ankara teruggekeerd. DE GEALLIEERDE SCHEEPS VERLIEZEN. De omvang der geallieerde scheepsverliezen in den Indischen Oceaan, in de nabijheid van de kust van Portugeesch Oost-Afri- ka, blijkt uit een publicatie van hét Portugeesche Rooöe Kruis, waarin gezegd wordt, dat de laat ste maanden 517 schipbreukelin gen van geallieerde schepen in Portugeesch Oost-Afrika zijn aangekomen .Het betreft hier op varenden van 11 schepen. GEALLIEERDE CONTROLE COMMISSIE VOOR ITALIë. De Britsche berichtendienst meldt uit het hoofdkwartier der geallieerden in Noord-Afrika: GING MOSKOU ZICH VOORBEREIDEN OP DE „OVERWINNING"? De Moskousche correspon dent van de „News Chroni cle" meldde op 5 October aan de B. B, C. het volgende over ihet leven in de Russische hoofdstad: „Er heerscht een nieuwe geest in de stad, het gebouw der Sovjet-Unie te Moskou wordt geheel nieuw opge schilderd met roqde verf, de muren worden gestukadoord en de ruiten worden gelapt. Ik weet niet, of Moskou zich voorbereidt op de overwin ningsfeesten in November, maar in ieder geval doet men zijn best de stad on te fris- schen. De verduistering wordt ook minder nauwgezet ge handhaafd Eisenhower heeft medegedeeld, dat een geallieerde controlecom missie voor Italië is gevormd, die tot taak heeft de voorwaar den van den wapenstilstand ten uitvoer te leggen. Generaal-ma- ioor Henyen Joyce van het Ame rikaansche leger is benoemd tot fungeerend plaatsvervangend president der commissie. Hij heeft ziin hoofdkwartier bij den zetel der regeering-Badoglio en staat direct onder den opperbe velhebber van de geallieerde strijdkrachten. De commissie oefent controle op het militaire en economische optreden van' Italië overeenkomstig de voor waarden van den wapenstiL stand. De geallieerde controle commissie bestaat uit een mili taire éfi oen politieke aCüeeiiug, alsmede uit afdeelingen voor economie en bestuur, en voor verkeer. Generaal Roatta. De minister van staat Richard Law deelde mede. dat tot de re geering-Badoglio het verzoek is gericht om generaal Roatta. chef van den generalen staf in de re geering-Badoglio. van zijn post te ontheffen. Dit besluit is ge nomen na een voorloopig onder zoek der gevallen, waarbij gene raal Roatta en generaal Ambro- sio betrokken zijn. BINNENLAND TE HOOG F. KOSTWINNERS VERGOEDING ONTVANGEN. Zullen 5000 vrouwen anderhalf millioen moeten terugstorten? Ongeveer vijf duizend vrouwen echtgenooten of ouders van Nederlanders, die in 1939 en 1940 onder de wapenen waren ko men in aanmerking voor terug betaling aan de overheid van li4 millioen gulden, d.w.z. gemiddeld 300 gulden per persoon. Dit is namelijk het bedrag, dat, naar de thans nagenoeg voltooide con trole heeft uitgewezen, geduren de die periode te veel of ten on rechte aan kostwinnersvergoe ding is uitbetaald. Bij het verleenen van kost winnersvergoedingen is destijds uitdrukkelijk bepaald, dat de burgemeesters het bedrag voor- loopig vaststelden aan de hand van door de betrokkenen te ver strekken gegevens. Definitieve goedkeuring door het rijk zou eerst kunnen geschieden, nadat door controle was gebleken, dat aan alle in de wet gestelde voor waarden was voldaan. Deze con trole heeft geruimen tijd inbeslag genomen. Volgens een ambtelijke schat ting is gedurende de mobilisatie maanden aan 13.000 gezinnen kostwinnersvergoeding uitbetaald Daarvan heeft men de loontrek- kenden, die ongeveer 75 van het totaal uitmaakten, bij contro le buiten beschouwing gelaten, aangezien hun opgaven destijds op eenvoudige wijze door een werkgeversverklaring te verifi- eeren waren. Van de overblijven de 30.000 a 35.000 gevallen zijn de opgaven van vermisten en ge wonden evenmin nader onder de oogen genomen. Ten slotte bleek, dat van de resteerende gevallen, in hoofd zaak betrekking hebbend op kleine zelfstandigen, omstreeks 15 gedurende korten of langen tijd meer uit de overheidskas heeft ontvangen dan waarop in gevolge de algemeene normen aanspraak gemaakt kon worden. Vaak is dit een gevolg geweest van een dwaling te goeder trouw bij de betrokkenen, soms ook is, naar bij het onderzoek kwam vast te staan, getracht van de om standigheden te profiteeren. Hoe zal nu de terugvordering in haar werk gaan? Zooals de zaken thans staan kunnen de gemeentebesturen de voorgeschoten kostwinnersver goeding slechts van het Rijk te rugkrijgen voor zoover wordt voldaan aan de daartoe bij de wet gestelde voorwaarden. Willen de gemeenten dus niet met den strop blijven zitten, dan zullen zij, in dien terugvordering langs min nelijken weg niet mogelijk is, de betrokkenen in rechte moeten aanspreken. In een der 1052 Ne- derlandsche gemeenten is thans een besluit tot het voeren van een p.oces genomen, welk besluit evenwel door het provinciaal be stuur is vernietigd. Van deze ver nietiging is de gemeente in be roep gegaan bij hooger gezag, zoodat de Raad van State nu krijgt uit te maken, of het straks aan den rechter zal worden over gelaten. te bepalen, of en in hoe verre de te veel betaalde kost winnersvergoeding moet worden gerestitueerd. Wordt $e vernie tiging van het gemeeentelijk be sluit bekrachtigd, dan zal het de partement van Binnenlandsche Zaken de instantie zijn, die een zoo groot mogelijk deel van de 1 y« millioen moet zien binnen te krijgen, welke poging dan uiteraard toch wel weer langs den weg der gemeentebesturen geleid zal worden. Men gaf ons te bevoegder plaatse te kennen, dat het niet in de bedoeling ligt, iets te ondernemen in die geval len, waarin door een formeel on juiste toepassing van de voor schriften het rijk slechts geringe schade heeft geleden. Ook be hoeft men niet beducht te zijn, dat terugbetaling van het ten on rechte genotene zal worden ge- eischt, indien dit tot grove on billijkheid of hardheid zou lei den. „Telegraaf". Burgemeesters. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnen landsche zaken is P. J. Hemmin- ga. op zijn verzoek eervol ont slagen als burgemeester van de gemeente Bathmen; is de ambts periode van den burgemeester van Oosterhout F. M. A. J. Rid der de van der Schueren be ëindigd. Laatste tol in de Zaanstreek opgeheven. Met ingang van heden is de tol in de Enge Wor- mer dank zij de samenwerking tusschen rijk, provincie en ge meente Wormer, opgeheven. Hiermede behoort de laatste tol in de Zaanstreek tot het verleden. Werp geen „scherp" tus schen de aardappelschillen FLINKE KERELS MEI-DEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of Land storm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landstorm of bij het SS- Waehtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriégsmarine kunnen zich aanmelden. Zjj, die tot de Ger- maansche SS-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmcldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 15.11.43. 9-14.00 uur: Rotter dam, Deutsche Oberschule, Wes terlaan 2. 16.11.43, 9-12.00 uur: Goes, Ho tel Central. 15-18.00 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt. 17.11.43, 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 18.11.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 uur: Arnhem, Café Royal. 19.11.43, 9-12.00 uur: Hengelo, Café, Modern, Spoorstraat 18. 19.11.43, 15-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43, 9-12.00 uur: As.sen, Concerthuis a. d. Vaart. 15-18.00 uur: Groningen, Hee- 21.11.43, 9-12.00 uur: Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amster dam, Dam 4. 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- sche Weg. BH on«« Vrijwillig»™, (ijdeni hun O Dividing G.F.LW m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1