S)e CcidóclveSoii^cmt Het herfstoffensief aan Oostelijk front het "SATERDAG 6 NOVEMBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10703 ildeit mbe* ir op, [Zijl. 6239 JR. „Jireara:: Papengracht 32 - Giro 103003 "fclefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilnter, Hoofdredacteur. f Sociale misdadi gers jEr zijn misdadigers, wier da- fen door iedereen worden ver- jrdeeld. Er zijr. óók misdadi- :rs, wier daden wel bekend in, maar niet of in veel mindere ate worden veroordeeld, ter- lijl die daden, objectief bezien, er veroordeelenswaardig zijn. Tot die laatste categorie ibe- oren de „fatsoenlijke" woeke- ars. Fatsoenlijk, niet in werke- kheid. maar in schijn; nette, ik zelfs schijnbaa.- vrome lie- n, die woekerwinsten maken daardoor zelfs rijk worden. |n, als ze eenmaal rijk zijn, dan ordt er niet meer gevraagd, hoe aan dien rijkdom zijn geko- ïen, maar dan worden ze in reede kringen geëerd om hun ezit als zoodanig. Zóó respec- ert nu eenmaal de conventio- eele oppervlakkigheid. Dezer dagen herinnerde een ers-collega er aan, hoe de Ne- erlandsche Bisschoppen een ca- >gorie der hier bedoelde misda- igers met niet te miskennen dui- eliikheid als misdadigers ebben aangewezen en gebrand- ïerkt. In een der herderlijke rieven van dezen tijd schreven e Bisschoppen: „Als herders wer zielen voelen wij ons ver licht om alle woekerwinsten op ;vensmiddelen en andere nood- akelijke levensbehoeften te irandmerken als een misdaad, lie, behalve dat zr de volksge- ondheid aantast, ook den chris- eliiken geest ondermijnt". Het schijnt niet overbodig, aan lit schero veroordeelend vonnis an de Bisschoppen te herinne en. )oodvonri!S voltrokken Officieel wordt bekend ge naakt: i Het doodvonnis, uitgesproken door het Deutsche Obergericht ip 14 September 1943 tegen den landarbeider Wilhelm Ortmann kit Herveld wegens viervoudige fioord. is heden na bestudeering der gratiekwestie voltrokken, i Ortmann had om zich geld te Verschaffen een boer en diens inecht, en om zich voor ontdek ;ing te vrijwaren, een echtpaar net bijlslagen vermoord en de voningen der vermoorden ver bolgens deels leeggeplunderd. LODEWIJK SCHELFHOÜT t In ziin woonhuis te Amstel veen in gisteren cd 92-iarigen eeitiid overleden de bekende mnstschilder en graveur Lode- viik Schelfhout. Lodewiik Schelfhout, die een kleinzoon is van den bekenden *e" cunstschilder Andreas Schelt- ,ur'iout. heeft vooral te Pariis en n Zuid-Frankrijk, waarheen hij >d 23-iarigen leeftijd vertrok, delen grondslag voor zun kunste- an-jiaarsbaan gelegd. De reizen in het Zuiden heb- >en Schelfhout tot schilder en vooral tot graveur gemaakt. Be tend ziin o.m. ziin aauarellen en ïravures uit Corsica. Bastia. Cor- uit Bretagne. evenals die uit tc! darken en Volendam. Ziin land- chappen behooren tot het bes- ;e. wat hii heeft gemaakt. Schelfhout heeft ook religieuze cunst geschapen, tafereelen uit iet leven van Christus, van Ma- ia. Kruiswegstaties enz.: voor ie St Ludgerus-Kweekschool te Hilversum ontwierp hii 26 ge brandschilderde glas-in-lood-ra- nen en 68 decoratieve paneelen. Dinsdag om half eif wordt in ïe St. Annakerk te Amstelveen een plechtige Requiemmis opge- iragen. waarna de begrafenis op ie R.K. begraafplaats te Buiten- ireldert, in geen enkelen sector beslissing bereikt AANVULLING OP HET WEERMACHTSBERICHT. In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht verneemt het D.N.B. het volgende: Vriidag vier maanden geleden ziin de bolsjewisten met hun lang tevoren voorbereide zooge naamde „zomeroffensief" begon nen. dat thans zeer tegen hun zin intusschen een „herfstoffensief" geworden is. daar het vooropge zette doel. n.l. het verkrijgen van een definitieve beslissing in de beide zomermaanden niet bereikt kon worden. Het is echter ook in de verstreken herfstmaanden niet bereikt, want een „beslis sing" teekent zich in geen enke len sector van het Oostelijke front af. ook niet in den Zuide lijken sector, waar men bii een vluchtige Hik oo de kaart mis schien den indruk zou kunnen krii«en. alsof de bolsjewistische beginsuccgssen oDeratieve ge volgen beginnen te krijgen. Dat 2ulks niet het geval is. wordt ook weer bewezen door de gisteren gevoerde gevechten in de rand gebieden van de Noeaische St»n- oe en od den uitersten Oostelii- Ven Dunt van het schiereiland Kertsi. De aanvallen, die de bol- siewisten weer met sterke in fanterie- en oantserstriidkrach- ten od de Duitsche afgrendeling oo de landengte van Perekoo on dernamen. stortten met zware verliezen ineen. Ook aan de bei de bolsjewistische landinvhoof- den aan weerszijden van Kertsi brachten de bolsjewisten met hun herhaalde stormloonen oo de Duitsche grendelsfellingen geen uitbreiding van hun lan dingsbases tot starlj. Ook benedenloop va«_c!en Dnjepr verdedigingslinie. De A.N.P.-correspondent te Berliin meldt: Nadat de verovering van Meli topol. een der belangrijkste bol werken der Duitsche verdedi gingslinie. die den toegang tot de Nogaische Steope afsloot, was gevallen, kon men verwachten, dat de Duitschers zich wegens het ontbreken van natuurlijke verdedigingsmogeliikbeden in het vlakke steppengebied al vechtend terug zouden trekken tot daar waar het terrein betere kansen on een succesvolle ver dediging biedt. Uit de formiUee- rina van het weermachtsberHuit. dat van viiandeh'ike aanvallen oo de brngaehoofden aan den Beneden-Dniepr soreekt. bliikt. dat c"eze rivier thans ook in baar benedenloon verdedigingslinie geworden is. De Krim. die aldus pfgear,eden is. wordt thans aan de Noordziide afgesloten door een sterke, dien geëchelonneerde verdedigingslinie, waaroo alle Soviet-B.ussische aanvallen tot dusver ziin gestuit. Nieuw zwaartepunt bij Klef. De militaire correspondent van het D.N.B. Martin Hallensleben zegt in zijn overzicht van den toe stand, dat de gevechten in het gebied ten Noorden van Kief een nieuwe zwaartepuntvorming der bolsjewistische offensieve krachtsinspanningen laten zien. Hij schrijft: De sleepende gang der gebeurtenissen in de groote bocht van den Dnjepr, vooral echter het negatieve verloop van de bolsjewistische doorbraakpo gingen ten Noorden van Kriwoi Rog. tezamen met de opvallend sterke Duitsche pantserkracht in deze gebieden schijnen voor de bolsjewistische leiding aanlei ding te zijn geweest om nu ook op andere plaatsen haar geluk te beproeven. Ongetwijfeld gin'g zij, toen de bolsjewistische troe pen met een nieuwe zwaarte puntvorming vanuit het gebied ten Noorden van Kief naar de Duitsche stellingen oprukten. van de veronderstelling uit, dat daar van de Duitsche frontlinie sterke strijdkrachten voor de ge vechten in de groote bocht van den Dnjepr waren onttroken dat zoodoende dus de doorbraak bij Kief gemakkelijker verkregen zou worden. Zij ieidde een nieu wen slag in, nóg voordat de slag in het Zuiden zijn beslissing na derde. De opzet van den nieu wen slag, die als een plaatselijke uitbreiding van het groote herfstoffensief der bolsjewisten beschouwd kan worden, duidt er op, dat hier in zekeren zin te werk wordt gegaan naar het voorbeeld van Kriwoi Rog. Want ook hier ging de aanval eerst in Westelijke richting, om vervol gens naar het Oosten uit te loo- pen. Dergelijke manoeuvres zijn bedenkelijk. Het gaat hier, van de bolsje wisten uit gezien, om den ..slag om het bezit van Kief". Prac- tisch gesproken spannen de bols jewisten zich sedert 25 Septem ber, dus sedert 40 dagen, hier voor in. Zij bereikten gisteren ongetwijfeld een hoogtepunt wat betreft het in den strijd gewor pen aantal tanks, artillerie en in fanterie. De veronderstelling der bolsjewisten, met betrekkelijk geringe moeite door een mas saal optreden tenminste hier snelle en groote successen te be- halne, is weer eens opnieuw on juist gebleken. Uit den harden Duitschen afweer, waarop de bolsjewistische aanval stiet, kan worden opgemaakt, dat de Duit schers geenszins uit dezen sec tor van het front formaties ont trokken kunnen hebben en dat veeleer de verder Zuidelijk stroomafwaarts in den strijd ge worpen Duitsche reserve-divi sies een volkomen aanvulling zijn. Door de hardheid van den Duitschen afweer zijn totdusver alle bolsjewistische pogingen om tot een goedkoop en doorslaand suhtoes bij Kief te komen, mis lukt. De bolsjewistische voor hoede werd ten Noorden van de oude hoofdstad der Oekraine tot staan gebracht. Intusschen duurt de slag om die Krim zonder onderbreking voort. De bolsjewisten probeer den ook gisteren weer met nieuw aan land gezette strijd krachten hun landingshoofden bij Kertsj uit te breiden. Zij le den daarbij de zwaarste verlie zen, zonder dat zij er in slaag den de poort van het schier eiland te openen. Zij zullen hier nog vele offers kostende pogin gen moeten doen, waarbij het in de toekomst nog zeer de vraag zal zijn wat voor een winst tenslotte de geheele on derneming zal opleveren. Want ook aan den Noordelijken toe gang tot de Krim, aan de land engte van Perekop, staat een muur, staan Duitsche en Roe- meensdhe troepen, die het lang kunnen volhouden omdat hun aanvoerweg zeer kort is. De slag om de Krim verkeert dus nog m het eerste stadium en belooft een ontwikkeling, die reeds thans in een zeer bepaal de verhouding tot de ontwikke ling van den geheelen slag ge- dien moet worden. Hier schij nen ook de bolsejwistische zor gen te beginnen. Want de bolsje wisten voeren in het bijzonder via de Nogaische Steppe nieuwe reserves aan. Zij voelen zich in hun Zuidelijke flanlk voor de voortzetting van hun naar het Westen gerichten aanval be dreigd. Van de overige sectoren kan alleen worden opgemerkt, iiat de gevechten overal voortdu ren. Doüh nergens is als ge volg van het krachtig genoeg blijkende Duitsche verzet een be langrijke verandering van de frontlinie ontstaan. Werp geen „scherp" tus- schen de aardappelschillen BOMMEN OP VATICAANSTAD De zender van Rome heeft vanmorgen medegedeeld, dat Va ticaanstad Vrijdagavond om 21 uur gebombardeerd is. Vier bommen ziin neergekomen in de nabijheid van de St. Pieterskerk. Een bom heeft de ongeveer 100 m. van de St. Pieterskerk staan de beroemde mozaiekfabriek ge troffen en zwaar beschadigd. Een tweede bom kwam dicht bii het groote paleis van den Vati- caanschen gouverneur neer. Bii- na alle vensterruiten van het paleis ziin vernield. Ook de Va- ticaansche waterleiding is zwaar beschadigd. Nog twee bommen ziin neergekomen in de nabijheid van de basiliek Een hooeae- Dlaatste geestelijke persoonlijk heid heeft uitdrukking gegeven aan de diepe verontwaardiging, die de Vaticaansche autoriteiten over dezen aanval vervult. On der de bevolking der stad Rome heerscht over dezen aanval op het gebied der Vaticaansche Stad groote verontwaardiging. JAPAN VERWACHT GEALLIEERD OFFENSIEF. Kolonel Takeda, een spreker van het Japansche opperbevel, heeft voor Radio Tokio ver klaard aldus meldt de C. D, dat de Engelschen en de Ame rikanen aan het einde van dit jaar of in het begin van het vol gend jaar een aanvang zullen maken met hun offensief in het Verre Oosten, dat door Churchill en Roosevelt na de conferentie van Quebec, nu twee maanden geleden, werd aangekondigd. Of schoon er momenteel nergens operaties van eenigen omvang aan den gang zijn de gevech ten op de Salomonseilanden en in Nieuw Guinea dragen al sinds meer dan een jaar hetzelfde ka rakter waarschuwde Take- ka het Japansche volk toch om waakzaam, te zijn, daar het ten slotte al zijn krachten zal moe ten inspannen teneinde met suc ces het hoofd te kunnen bieden aan den vijand. DE BEHANDELING VAN DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Majoor Walter Bloem-Holl uit Nikolieken (Oost-Pruisen), die gewond in Britsche gevangeschap raakte en nu uit Canada in Duitschland is teruggekeerd, heeft, naar het D.N.B. verneemt, melding gemaakt van zware mis handelingen door de Britsche po litie en van beschieting door de luchtdoelartillerie van personen, die zich met behulp van parachu tes in veiligheid probeerden te stellen. Hij vertelt van de moord op den Feldwebel van de lucht macht Schulz, nadat hij onge deerd in Engeland was geland en voorts van 42 tot 45 Duitsche sol daten. die na in Afrika gevan gen genomen te zijn, door Australiërs zijn vermoord. De onderofficier Albert Siek- mann uit Rheine in Westfalen heeft, zoo verneemt het D.N.B.. over de methoden, waarmede men in Britsche gevangenkam pen getracht heeft van de weer- looze Duitsche gevangenen in lichtingen te krijgen, het volgen de meegedeeld: „Vóór het verhoor kreeg de Duitsche soldaat een beslist goe de verzorging en andere facili teiten, zooals wandelingen door de stad, diners in de restaurants, cafébezoek en bezoeken van con certen. Op denzelfden avond volgden verhooren en kruisver- hooren. Hierbij werd de soldaat, terwijl hem een vervalscht docu ment van de Geneefsche overeen komst werd voorgelegd, verzocht inlichtingen te verstrekken over troepenonderdeel, reserve-troe penonderdeel, wapens, bediening der wapens, over constructies, wapen- en munitiefabrieken, om dat dit zoogenaamd volgens de internationale bepalingen zijn plicht is. Buitgemaakte wapens en toestellen werden getoond, waarvan hij dan de werking moest uitleggen. Wanneer de sol daat geen inlichtingen verstrek te, werden dit is mij zelf over komen zijn oogleden met een brandende sigaret geschroeid. Het verhoor vond plaats met ont bloot bovenlijf. Ook mijn borst werd verbrand. Mijn cel werd tot kniehoogte onder water gezet. Twee nachten kon ik niet gaan liggen om te slapen. Ik kreeg slechts water en brood. Daar ik nog steeds niet bereid was in lichtingen te verstrekken, werd ik door de Poolsche manschap pen mishandeld, waarbij mij de gouden vullingen uit mijn rech- teronderkaak werden geslagen. Behalve gewone verhooren werd ik urenlang aan kruisverhooren onderworpen, b.v. van 's ochtends 5 uur tot 's middags 14.00 uur en van 15.00 tot 23.00 uur zonder eten of drinken. Ik werd ver hoord door vier officieren tege lijk, die afwisselend vragen stel den". BINNENLAND AANVRAGEN WINTERJASSEN EN WINTERMANTELS. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt in verband met de distributie van textielproducten bekend, dat uitsluitend in het tijdvak van 8 tot en met 20 November 1943 bij de distributiediensten aan vragen kunnen worden inge diend voor speciale vergunnin gen voor winterjassen en winter mantels, zoodat na dit tijdvak geen aanvragen daarvoor in be handeling kunnen worden geno men. In verband met den geringen voorraad dezer artikelen zal echter de uitgifte van de ver gunningen zeer beperkt blijven. Voor hen, die reeds in het bezit zijn. hetzij van een winterjas of -mantel of eenig ander soort jas of mantel, is het onnoodig een aanvraag in te dienen, daar zij niet in aanmerking komen voor een speciale vergunning. Evenmin komen in aanmerking zij, die reeds gedurende deze of in een vorige distributieperio de een speciale vergunning voor een jas of mantel hebben beko men. Nadrukkelijk wordt er op ge wezen, dat in elk geval op het aanvraagfontuiier moet worden vermeld, dat over geen enkel soort jas of mantel wordt be schikt, hetwelk aan een contro le zal worden ondorworpen. Aanvraagformulieren waarop dergelijke verklaring ontbreekt, worden onbehandeld terzijde ge legd. En gaat de bevrijding den lOden niet In Oan noem Ik mij nimmer meer jOOEWIN t DENKT U AAN AAN DE SPEELGOEDINZAMELING VAN DEN JEUGDSTORM.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1