S)e Gcidóeke Sot 'Aorit MOMENTJE TERDAG 30 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10698 :b. i :et ireaux: Papengracht 32 - Giro 103003 ilefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGÜSLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. snkslag bij Kriv/oi Rog DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- cht van Vrijdagnamiddag luidt: Ten Westen van Melitopol jn talrijke, den geheelen dag )ortdurende aanvallen der bol- ewisten tegen de afgrendelings- onten van het peretratiegebied Egeslagen. Formaties tanks en mkgrenadiers brachten den vij- nd door krachtige flankaanval- in zware verliezen toe en wier en zijn aanvalstoppen uit taai erdedigde plaatsen. Duitsche en Roemeensche ichtstrijdkrachten grepen auwe samenwerking met de oepen op den grond bijzonder oeltreffend in de gevechten in. i de bocht van den Dnjepr wer en op het geheele front felle ijandelijke aanvallen, vaak in egenaaiivallen, afgeslagen. Uit leze afweergevechten ontwikkel- le zich in het gebied ten Noor- en van Kriwoi Rog gisteroch- end een tankslag, die nog in vol- en gang is. Tot dusver warden a een sector 74 en in een twee- len 41 bolsjewistische tanks ver lietigd. Ten Noorden van Kiew bereik- ;e een eigen aanvalsactie de ge telde doelen. Bij Gomel breid- len de bolsjewisten hun aanval len gisteren ook uit tot den sec- lor ten Zuiden van de stad. De sterke vijandelijke doorbraak- (ogingen ieidden echter slechts ot plaatselijke penetraties en tot iet tijdelijke verlies van vrij deine stellingsdeelen, die door lerstond ingezette tegenaanvallen ïeroverd werden. Vaak werden ie vijandelijke aanvallen door iet geconcentreerde vuur van ille wapens en het doeltreffende jptreden van het eigen luchtwa- >en reeds bij de ontplooiing uit- :en geslagen Ten Westen van Kritsjew en ;en Westen van Smolensk ver- ninderde de gevechtsactiviteit vergeleken met de vorige dagen. De in den centralen sector tri.jdende Hessisch-Thueringsche 251ste infanterie divisie onder eiding van generaal majoor Felz- nann heeft onwrikbaar stand ge- louden op een van de zwaarte punten van den afweerslag te genover de steeds herhaalde aan vallen van vaak superieure bol sjewistische strijdkrachten. Zij heeft daardoor een bijzonder aan deel in de behaalde afweersuc- :essen. In Zuid-Italië werden onze troepen aan weerszijden van den Volturno na succesvollen afweer van de sterke vijandelijke door- braakaanvallen teruggenomen op nieuwe, enkele kilometers ver der Noord-Westelijk verloopende hoogtestellingen. Aan de Adria- tische kust trachten sterke Britsch-Amerikaansche strijd krachten tijdens den nacht en in den vroegen ochtend van 28 Oc tober langs den weg Tennoli- Istonio een aanval te doen over de rivier Trigno. De aanvallen stuiten onder zware verliezen voor den vijand. In het Oosten van de Middel- landsche Zee vernietigde het luchtwapen twee vijandelijke vrachtschepen met tezamen een inhoud van 4.500 brt. en plaatste bomtreffers op de haveninstalla ties van het vijandelijke eiland steunpunt Castelrosse". Bolsjewistische ver liezen aan tanks ENORM HOOGE CIJFERS. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In militaire kringen te Berlijn en ook in verschillende dagbla den is het thema der bolsjewisti sche pantserstrijdkrachten, haar opbouw, ontwikkeling en doel, den laatsten tijd weer meer ter sprake gekomen, vooral nu ook weer eenige cijfers over de ver liezen der Sovjet-Russen bekend geworden zijn. Zoo is b.v. bekend worden, dat alleen de onder bevel van veldmaarschalk von Manstein vechtende Duitsche troepen in de periode van 5 Juli tot 16 Octo ber meer dan tienduizend bolsje wistische gevechtswagens vernie tigd hebben. Dit cijfer, dat een eenigszins onwaarschijnlijke klank in zich heeft, is alleszins verklaarbaar en ook in theorie te verantwoorden. Men moet na melijk bedenken, dat de Duit sche antitankwagens in kwaliteit en quantiteit in de laatste maan den enorm zijn gestegen. Dat de zeer hooge verliezen der bolsjewisten hun pantserwa gens een harde klap hebben ge geven, blijkt thans eerst na eeni ge maanden doorbraakpogingen en aanvalsoperaties op groote schaal. Aan vele punten van het Oos telijke front zijn de bolsjewisten er thans toe overgegaan, hun ar tillerie naar voren te brengen en de pantserbrieades achter te hou den. Deze bijten nu niet meer de spits af, maar komen eerst na een bombardement van de artil lerie tezamen met de infanteris ten in den strijd. In hoeverre dit toe te schrijven is, aan nieuwe strategische opvattingen of wel aan de yerliezen aan materiaal en menschen, vooral aan goede rijders, is moeiliik vast te stellen. Te Berlijn verklaart men ten aanzien hiervan nog, dat de Duitsche verliepen veel en veel geringer zijn, ja. nauwelijks te vergelijken met die van de Sov jet-Russen. Dit komt, zoo zegt men, omdat de bolsjewisten hun tanks als massawanen in den strijd geworpen hebben, terwijl in Duitscbland de tank steeds een speciaal wapen bleef, waar mede. door zijn groote deugde lijkheid, in verhouding ook veel betere resultaten zijn bereikt. INTERVIEW MET DE UIT ENGELAND TERUGGEKEERDE GEÏNTERNEERDEN. Een vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau is in de gelegenheid geweest te spre ken met een deel van de dezer dagen uit Engeland teruggekeer de uitgewisselde geïnterneerden, onder wie zich gewonde solda ten, kapiteins en zeelieden van Deutsche koopvaardijschepen en ook enkele vrouwen bevonden. Hun verklaringen comnleteeren en bevestigen de opvatting, dat het beeld van den werkelijken toestand in Engeland belangrijk verschilt van het beeld, dat de Britsche agitatie dagelijks pro beert ingang te doen vinden. Zoo berichten b.v. de terugge keerden over de stemming in En geland, dat aldaar groote teleur stelling bestaat over den langen duur van den oorlog, daar men langen tijd geloofd heeft, dat deze in 1943 zou eindigen. De Engel sehen, evenals de Canadeezen, zijn uitgesproken oorlogsmoede. Ook de dikwijls aan den da-» tre dende tegenstellingen tusschen Britten en Amerikanen worden door de teruggekeerden beves tigd. Er bestaat in Engeland een uitgesproken haat tegen de Ame rikanen. Over de slechte voedselvoor ziening wordt algemeen ge klaagd. Deze heeft niet alleen -in de kampen ontstemming gewekt, doch ook onder de bevolking ernstige zorgen veroorzaakt. Bijzonder interessante en op merkelijke waarnemingen heb ben de teruggekeerden kunnen doen over de houding van de En- gelsch'e bevolking tegenover de sociale vraagstukken van het he den en de toekomst. Zij maken eenstemmig gewag van de bui tengewone belangstelling, die de eenvoudige man in Engeland heeft voor de socialistische prestaties en instellingen in Duitschland, die in schrille te genstelling staan tot de ellendige toestand onder de breede arbei dersmassa in Engeland, TERRORISTISCHE MOORDAANSLAGEN. TE WIJKBRUG. Te Wijkbrug, gemeente de Wijk, is het boerenechtpaar Os- terveen het slachtoffer geworden van een moordaanslag. Reeds eenigen tijd geleden was de boer derij van boer Osterveen, be staande uit woonhuis en stallen, door terroristen in brand gesto ken en vernietigd. Het gezin Osterveen had een schamel on derdak gevonden in een houten barak, dieOsterveen op zijn land bad laten bouwen. Op den twee den avond nadat het gezin de barak had betrpkken, versche nen twee onbekende personen, die verzochten binnen gelaten te worden. Zij gaven zich uit als politieambtenaren en v.ilde Os terveen over den brand spreken. Osterveen liet hen binnen. De beidr onbekenden spranen drie kwartier met het echtpaar Oster veen. Toen zij daarop met eer. handdruk afscheid namen, bracht een der beide onbekenden een pistool te voorschijn. Toen Oster veen van schrik achteruit liep, stelde de onbekende hem gerust met de opmerking, dat hij het pistool zoo maar te voorschijn had gehaald. Osterveen, die ge rust gesteld was en met uitge- strekten arm op den onbekende toekvam werd op dit aogenblik door den misdadiger neergescho ten. Tegelijkertijd scnoot de tweede onbekende op vrouw Os terveen. Boer Osterveen werd doodelijk getroffen, terwijl vrouw Osterveen zwaar gewond werd. De moordenaars vluchtten na bun daad. De in een naast gelegen vertrek slapende kinde ren waren door de schoten wak ker geworden en vonden hun ouders badend in hun bloed. Zij gingen naar hun zwaar gewonde moeder en waren niet te bewe gen haar te verlaten om zoodoen de hulp te halen. Zoo werd eerst bij het aanbreken van den dag de misdaad ontdekt. TE WAGENINGEN. Te Wageningen werd de Ne- derlandscbe staatsburger IJpren burg door een man neergescho ten. De dader, wiens signalement bekend is, nam na den aanslag de vlucht op een rijwiel. IJpren- bur werd naar het gemeente ziekenhuis te Wageningen over gebracht. Nadat zijn familieleden hem een bezoek gebracht hadden, kwam des avonds nog een onbe kend persoon met een bouquet bloemen de ziekenkamer binnen. De gewonde IJprenburg en de onbekende brenger der bloemen bevonden zich alleen in de zie kenkamer. De bezoeker zette den in bed liggenden IJprenburg een pistool op de borst en loste een schot, waarna IJprenburg korten tijd later overleed. Voordat hij stierf, kon IJprenburg de toege snelde politie nog belangrijke ge gevens omtrent de persoon van den dader verstrekken, die voor het onderzoek van groot belang zijn. In zeer nauwe samenwerking met de Duitsche Sicherheitspoli- zei en de Nederlandsche recher che zijn maatregelen genomen voor hét ophelderen van de beide moordaanslagen en voor de ar restatie van de daders. Het groote cultureele goed, dat wij bezitten in den eerbied voor een menschelijk leven, is helaas in bepaalde kringen verloren. En een dergelijke mentaliteit leidt noodzakelijkerwijs tot daden, die elk beschaafd mensch moet ver- oordeelen; tot toestanden, die, als er niet met succes wordt in gegrepen, een barbaarsche sa menleving scheppen. Als bedoelde misdaden geschie den op verraderlijke, geniepige wijze, dan hebben zij een bijzon der laag karakter. De eerbied voor het mensche lijk leven moet door ons als een der hoogste cultuur-goederen ALLERHEILIGEN. Gij, heiligen, die hebt geleefd zooals ik leef bij 't waaien van den wind bij storm en kommernis, ik zie U staan soms in uw nis hoog aan de kerk. Dan denk ik aan den wind en aan den regen, die als genade uit den hemel valt en nu nog neerdrupt op uw steenen kleed Ik leef nog in dien wind, dien storm, dien bloei, die zon en op den grond, wat gij verstond dat was de ziel van wat rondom U was, van aarde, zee en wolken bosch en gras en in den heesohen kreet van duizenden, het rauw rumoer van hebzucht en bedrog, zie ik U nog zonder begeerte en zonder schijn. Ik zoek te zijn in al den daver van mijn tijd, gij zocht daarin de eenzaamheid. Zingt in haar eenzaamheid ook niet de vogel steeds haar mooiste lied? Waar gij verlangdet weg te gaan, verlang ik slechts te blijven staan. En ik, die dit begrijp, ik zeg: oeh, heiligen, wijst mij uw weg. Wegens het feest van „Aller heiligen", zal de Leidsche Courant Maandag niet ver schijnen! DE DIRECTIE worden beschouwd. Heidensche begrippen en practijken, als van het bolsjewisme, waardoor een menschen-leven niet wordt ge teld, als het voor de politiek voordeelig is, mogen in ons volk geen ingang vinden. Tegen zul ke practijken van een misda dige onderwereld zal ons volk in overgroote meerderheid zich ver zetten, met een krachtige over tuiging. Daden, als waarvan hierboven melding gemaakt, worden door de Duitsche Sicherheitspolizei vervolgd in zeer nauwe samen werking met de Nederlandsche recherche, en met succes. De Duitsche Sicherheitspolizei wil te zamen met de Nederlandsche po litie alle maatregelen nemen, om bet leven van fatsoenlijke Neder landers te besehermen en om misdaden van een bolsjewistische onderwereld te bestrijden. En als iemand de overtuiging heeft, dat een ander moet wor den gestraft ter wille van het al gemeen belang, het volksbelang, uit overwegingen van rechtvaar digheid dan late hij dat over aan een Overheid, die, door God geroepen, zich aan God verant woordelijk weet. „Ons nationale eenheids front". De titel van het poli tieke weekpraatje op Maandag 1 November over Hilversum I om 18.45 uur. is: „Ons nationale eenheidsfront." De stem der S.S. Luister op Zondag 31 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum I, golflengte 415 meter, naar de stem der SS. De voor man der Germaansche SS in Ne derland spreekt over het onder werp:. „Nu eerst recht". Telegrammen per telefoon. Van 1 November a.s. af zal in ge val van telefonische aanbieding van een telegram niet dadelijk tot opneming van den inhoud worden overgegaan, maar eerst dan, indien bij telefonische na vraag is gebleken, dat het tele gram inderdaad door het opgege ven telefoonnummer is aangebo den. Voorts zal het opgeven van telegrammen uit een openbare spreekgelegenheid alleen nog kunnen geschieden, indien hef •mogelijk is de telegrarrukosten vooraf, door middel van een in casseerapparaat, te voldoen. Geen rouwbeklag in telegram men. Ter aanvulling van het •bericht omtrent het verbod van telegrafische gelukwenschen wordt medegedeeld, dat ook be tuigingen van rouwbeklag niet meer in particuliere telegram men zijn toegelaten. Helpt de koe met schillen en de koe helpt u. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine Een onderdeel van den binnendienst Me» belangstelling volgen de Nederlanders de uiteenzettingen van hun taalleeraar. Reeds na eenige weken «IJn zij zooveel Duitsch machtig, da» zij de uiteenzettingen ven hun Duitsche meerderen zonder moeite kunnen volgen Andrei/Recla/Paz e

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1