3)e C<2id6clve0oii^cmt N DEN BOCHT VAN DEN DNJEPR INSDAG 26 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10694 lureaux: Papengracht 32 Giro 103003 'elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOS* LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wiimer, Hoofdredacteur. De beteekenis der iperaties in die streek HOOGTEPUNT VAN DEN STRUD. De A.N.P.-correspondent te ierlijn meldt: De strijd in het Zuiden van het )ostelijke front heeft thans een ioogtepunt bereikt. Van zwaar- epunten kan men hier niet spre- :en, de gevechten vormen één 'eheel en men kan wel zeggen, lat de afloop ervan het lot van len geheelen Zuidelijken front- rieugel bepaalt. De bolsjewisten :etten blijkbaar alles op alles, loch de Duitsche tegenaanval- en zijn niet minder krachtig. De Sovjet-Russische strijd krachten in de bocht van den Dnjepr, die ten Zuidoosten van Krementsjoeg over deze rivier zijn gekomen, rukken naar het Zuiden op in de richting van Kriwoi Rog. Dit belangrijke spoorwegknooppunt, dat tevens wegens zijn steenkool- en erts- mijnen van groote beteekenis is, bevindt zich nog steeds in Duit sche handen. Zooals de situatie op het oogen- jlik is, vormt de Dnjepr niet langer meer een beschermende, linie, waarachter de Duitschers zich kunnen verdedigen, niette min vormt deze in haar beneden loop tot drie kilometer breede en j ioor uitgestrekte moerassen1 Dmzoomde rivier een barrière, iie de ravitailleering der Sovjet- Russische strijdkrachten ten zeerste moet bemoeilijken. Met de gevechten in de bocht ran den Dnjepr hangen die tus- schen Zaporosje en de Zee van Azof ten nauwste samen. Nu de Duitschers Melitopol, een belang rijk bolwerk voor de verdiging van laatstgenoemden sector, ont ruimd hebben, ligt achter de Duitsche troepen niets dan de eindelooze vlakte der Nogaische steppe, die voor de verdediging vrijwel geen natuurlijke voor- deelen biedt. De positie van de Duitsche strijdkrachten in dezen sector, die mede den toegang tot de Krim beheerscht. hangt ook uiteraard hiervan af en hier uit blijkt het verband met de ge vechten in de bocht van den Dnjepr of de Duitsche strijd krachten op den rechteroever de- zer rivier den Sovjet-Russischen opmarsch naar het Zuiden kun nen tegenhouden. Hieromtrent waagt 'men zich te Berlijn niet aan prognoses. De strijd is nog in vollen gang en omtrent den af loop kan men vooralsnog niets zeggen. Tusschen Krementsjoeg en Dniepropetrowsk. De militaire correspondent van het D.N.B. noemt het strijd gebied tusschen Krementsjoeg en Dniepropetrowsk een bolsje- wistische sluis en merkt op. dat de thans in dit gebied woeden de slag een nieuw hoogtepunt bereikt heeft. Hij schrijft o.m. nog: Divisie na divisie hebben de bolsjewisten in hun bruggen hoofd op den Westelijken oever van den Dnjepr tusschen Kre mentsjoeg en Dniepropetrowsk binnengeloodst. Zii hebben hier aan pantserformaties. artillerie regimenten en infanterie divi sies binnengeperst. wat maar binnengeperst kon worden. Zij hebben zoodoende in dit gebied een druk doen ontstaan, die ge lijkt op den druk in een overko kend reservoir. En toch is tot- dusver de verwachte explosie nog niet gekomen. De bolsje wisten hebben slechts zeer wei nig gebied kunnen veroveren en ook dit kleine gebied alleen nog ten koste van verliezen waarvan de omvang in geen verhouding staat tot het totdus- ver behaalde resultaat. Van Duitsche zijde zwijgt men als het graf over de tegenzetten die men onderneemt. Dit is mei het oog op den algeheelen toe stand meer dan begrijpelijk Maar men krijgt toch thans al den indruk, dat de bolsjewisten ondanks hun geweldige inspan ningen. opnieuw er weer eens toe veroordeeld zijn in weerwil van zeker nog mogelijke terrein winsten zich het uiteindelijke succes te zien ontgaan. Tot in het gebied ten Noorden van Kri woi Rog zijn de bolsjewisten doorgedrongen. Maar een blik op de kaart toont aan. dat de in dezen slag aanwezige operatieve en strategische mogelijkheden ook voor de Duitschers perspec tieven openen, ook al zijn de bolsjewisten dan ten Noorden en ten Zuiden van Dnieprope trowsk over den Dnjepr getrok ken. Het feit. dat, de bolsjewisten hun sluizen naar het Zuiden, on danks al de hardnekkigheid van hun pogingen totdusver nog niet hebben kunnen openen, is ver helderend. Met verbazingwek kend sterke strijdkrachten aan tanks, vooral echter dit keer ook aan artillerie vormen de Duit schers hier een dam. Zij verhin derden gisteren in harde ge vechten elke terreinwinst der bolsjewisten ten Noorden van Kriwoi Rog. In de lucht heerscht daarbij de Duitsche luchtmacht Biina vijftig procent ven de vernietigde vijandelijke pantser wagens komt alleen al op haar rekening Interessant is hierbij de waarneming, dat de Duitsche tegenmaatregelen in haar geheel en in het bijzonder met betrek king tot den' slag van Krement sjoeg nog niet ten volle tot ont plooiing zijn gekomen. Hieruit kan men zien. dat van Duitsche zii de nog allerlei kaarten in hel snel ziin. Een andere zwaartepuntvor Te Tilburg werd een gemeenschappelijke vormingsdag der NS DAP. en N S B, van den kring Noord Brabant gehouden, waarbij Dienstlelter Ritterbusch en de plaatsvervangend leider der N.S.B., Van Geelkerkarv het woord voerde* Bilderehtv Arbettsbereleh der NSDAP/Stooi/Pae m ming is overigens sedert eenige dagen ook in een centralen sec tor van het Oostelijke front waar te nemen. In het gebied van Orsia ziin de bolsjewisten even eens tot een concentratie van hun strijdkrachten overgegaan, waarbij zij bijzonder rekening hebben gehouden met de artil lerie. Er ontstonden zeer zware gevechten, in het verloop waar van de bolsjewistische aanvals golven met aanzienlijke, deels zeer zware verliezen aan men- schen en materieel werden af geslagen. Precies zoo was het ook aan den Duitschen versper ringsgrendel tusschen Melitopol en Zaparosie, waar gisteren elke negentig minuten een nieuwe aanvalsgolf der bolsjewisten te gen de Duitsche stellingen te pletter liep. De stad Melitopol is weliswaar nu. nadat alle voor den oorlog belangrijke installa ties waren verwoest, in de han den der bolsjewisten, doch de pogingen van den vijand om een doorbraak door den versner- ringsgrendel te forceeren ble ven ondanks het in den strijd werpen van groote hoeveelheden technische wapens aan bolsjewis tische zijde in het afweervuur der Duitsche troepen steken. Hoe hoog de verliezen der bol sjewisten in het verloop van de gevechten in de afgeloopen week geworden ziin. blijkt al uit het feit. dat zii sedert eind Septem ber 2282 pantserwagens, alsmede 1502 vliegtuigen en 40 procent van al hun in den strijd geworpen divisies aan dooden. gewonden en gevangenen verloren. JAPANS CHE AANVALLEN OP NIEUW-GUINEA. Naar van het front cup Nieuw- Guinea gemeld wordt, onder nemen de Japanners ten Noorden van Finch-haven in het bijzonder aan den mon-d van de Som he vige aanvallen. Op het slagveld zijn tot dusverre 2000 gesneu velde Australische soldaten ge vonden. 14 stukken geschut. 600 zware machinegeweren en veel ander oorlogsmateriaal vielen in Japansche handen. De Japanners verloren 350 man. VENETIë ZETEL DER ITALIAAN S CHE FASCISTISCHE REPUBLIEK. De regeering van de Italiaan- sche fascistische republiek heeft, naar de Italiaansche omroep Maandagavond heeft bevestigd, de stad Venetië ais haar zetel ge kozen. De verplaatsing is reeds voor een groot gedeelte geschied. BIJEENKOMST DER ALBANEESCHE NATIONALE VERGADERING. Omtrent de resultaten, die tot dusver bereikt zijn door de se dert 16 October te Tirana bijeen zijnde nationale vergadering ■geeft de regeering een commu niqué uit, waarin gewezen wordt pu het eensgezinde besluit der nationale vergadering om met samenvatting van alle krachten voor een vrij en onafhangelijk Albanië te werken. Met alge- meene stemmen is de vereeni- ging van de kroon van Albanië met die van het Italiaansche koninkrijk in de persoon van Victor Emanuel en zijn erfgena men nietig verklaard. Wetten en verordeningen, die sedert 7 April 1939 uitgegeven zijn, wor den, voor zoover zij in strijd zijn met de staatsbelangen, bui ten werking gesteld. De uitvoe rende macht is opgedragen aan den uit 4 leden bestaanden re- gentschapsraad, de wetgevende macht eal uitgeoefend worden in samenwerking tusschen den re- gentschapsraad en het parle ment volgens de bepalingen van de oude grondwet. Het parle ment kan zijn rechten voor een bepaalden tijd overdragen aan de uitvoerende macht. De wet van 9 Juni 1940, volgens welke Albanië zich in oorlog bevindt met dezelfde staten als het ko ninkrijk Italië, wordt buiten werking gesteld. BINNENLAND VERSCHERPTE BESTRAFFING VAN VERDUISTERINGS OVERTREDINGEN. De plaatselijke luchtbescher mingsleider maakt bekend, dat de navolgende nieuwe algemeene voorschriften betreffende afsnij ding lichttoevoer en bestraffing verduisteringsovertredingen bin nenkort in werking zullen tre den. In elk geval van overtreding zal worden overgegaan tot afsnij ding van den lichttoevoer voor den duur van tenminste 14 da gen. Bovendien zal iedere over treding (behalve de afsnijding van den lichttoevoer) door het plaatselijk hoofd van de politie worden gestraft met een mini mum boete van 25. Ten slotte zullen in elk geval van verduisteringsovertreding de gloeilampen waarmede de over treding werd gepleegd, in beslag genomen worden. In gevallen van herhaling van verduisteringsovertredingen vclgt lichtafsnijding voor langeren ter mijn en eventueel bestraffing door een Duitsch Gerecht. Ten aanzien van de verant woordelijkheid in hotels en pen sions is het volgende bepaald: In beginsel is de luchtbescher- mingsplichtige eigenaar verant woordelijk. Voor het volgens de voorschriften verduisteren van een verhuurde kamer kan tij dens diens aanwezigheid de lo geergast verantwoordelijk wor den gesteld, als bij eene overtre ding blijkt, dat deze de nalatige is. Hierbij dient vooropgesteld te worden, dat in ieder hotel- en pensionskamer eene mededeeling moet zijn aangebracht, waarin de gast op zijne verantwoordelijk heid voor een juiste wijze van verduistering wordt gewezen. De politie en in het algemeen de organen, welke met de con trole op de verduistering zijn be last, richten zich bij het vaststel len van een verduisteringsover treding in de eerste plaats tot den eigenaar of verantwoordelij ken leider van pension of hotel en stellen eerst dan den gast ver antwoordelijk, als de eigenaar overtuigend kan aantoonèn, dat noch hem, noch zijn personeel schuld aan de overtreding treft. Dit zal in het bijzonder dan het geval zijn, als de gast zich op zijn kamer bevindt, en, nadat er vol gens de voorschriften verduisterd is (b.v. zelf een venster opent). Is de verduisteringsovertreding veroorzaakt, doordat het ver duisteringsmateriaal zich niet in goeden staat bevindt, dan zal de eigenaar verantwoordelijk wor den gesteld. Het is practiseh niet mogelijk gebleken een regelmatige inten sieve verduisteringscontrole uit sluitend door de organen der po litie te laten verriobten. Daarom worden dan ook de blokhoofden en de plaatsvervangende blok hoofden van de zelfbescherming bij deze controle ingeschakeld. De controle door de blokhoof den en hun plaatsvervangers wordt meer instrueerend dan controleerend uitgevoerd, d.w.z. dat bij geconstateerde overtre dingen uitsluitend gewaarschuwd wordt. Deze waarschuwing heeft geen verdere beteekenis dan een tac tische herinnering aan den ver- dnisteringsplicht. Voor den overtreder bestaat dan de mogelijkheid de overtre ding te doen ophouden, zonder dat strafmaatregelen genomen worden. Indien dus een blokhoofd een bewoner waarschuwt, dat zijn woning niet goed verduisterd is, doet men verstandig onmiddel lijk maatregelen tot opheffing te nemen en strafmaatregelen te voorkomen. In het algemeen wordt het pu bliek daarom aangeraden gere geld de v«KÉBistenngsmaatrege- AARDAPPELSCHILLEN EN HUISHOUDBEENDEREN HEBBEN GROOTE WAARDE Ook dezen winter zal ons vee weer goed gevoed moeten wor den. De aardaDDelschilen zullen daarbii een welkome aanvulling beteekenen. Vooral in de omge ving van de groote steden, waar veel melkveebedriiven voorko men. komt die aanvulling prach tig van pas. De huisvrouwen dienen dus vooral de schillen aan de ophalers mee te geven Zii hebben echter nog een an dere plicht, n.l. er voor te zor gen. dat alle huishoudbeenderen apart bewaard worden en afge dragen worden aan de ophalers. Ook beenderen ziin van belang Wat allemaal uit oude beende ren gemaakt kan worden, grenst aan het ongelooflijke. Er gaat vriiwel niets verloren. Om en kele dingen te noemen: been deren ziin noodig voor de lijm- fabricage. Uit het vriikomende beendervet worden stoffen ge maakt. benoodigd voor het ma ken van zeep. geneesmiddelen verf. lak. inkt. kaarsen, stearine scheerzeep en schoensmeer, enz Fiingemalen beenderen, van liim ontdaan, leveren voedermiddelen en meststoffen op. Aardappelschillen en huis houdbeenderen hebben groote waarde! Helpt de koe met schillen en de koe helpt u. len te controleeren en daardoor zelf mede te werken om straf en moeilijkheden te voorkomen. BILJETTEN VAN 10.— INGETROKKEN. De Nederl. Bank heeft de door haar uitgegeven biljetten van 10 van welke de uitgifte werd bekend gemaakt in de Ned. Staatscourant van 14 Aug. 1924, ingetrokken. Deze biljetten kun nen vóór 1 Jan. 1945 ter betaling worden aangeboden. De voorzij de dezer biljetten van 10 ver toont de afbeelding van een vrouw in Zeeuwsche kleeder dracht; de achterzijde draagt een rozet van bruine en blauwe lijn figuren. De ruimte voor het wa termerk (zeilend scheepje) Is aan beide zijden van het biljet onbe drukt gelaten. TEGEN HET BOLSJEWISME MELDT U VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LAND WACHT. Hel SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander. in den leeftijd van 17— 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordermg zijn; karakter, gedrag, prestatie! 27.10.43 9—14 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhouï- scheweg.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1