&2*dócli£(2oii/tci/iit „ZATERDAG 23 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10692 ?K Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 ïelefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ^an het Oostelijk front! b: ZWARE STRIJD BIJ KREMENTSJOEG. EN De A.N.P.-correspondent te «Berlijn meldt: de Mét gespannen aandacht volgt en te Berlijn de ontwikkeling in het Oostelijk front, waar vooralsnog geen teekenen van ch een verslappen van den strijd zichtbaar zijn. De Sovjet-Russi- ÏKsche aanvallen in het gebied van 1 Newel is na de verovering dezer 56Jstad tot stilstand gekomen, doch van het Zuiden worden thans weer nieuwe aanvallen gemeld "c" Na voor enkele dagen ten Noord- Vesten van Tsjernigow een nieu we aanval te hebben ontketend zijn de bolsjewisten thans ook tussc'nen Saporosje en de Noord kust van de Zee van Azov weer met sterke strijdkrachten tot het offensief overgegaan. Volgens de Duitsche berichten zijn de aanvallen ten deele afge slagen, terwijl op enkele punten nog verbitterde gevechten aan den gang zijn. Waar de bolsjewis ten de Duitsche stellingen kon den binnendringen, werd hun een verder oprukken belet. In het middelpunt der belang stelling staat de sector ten Zuid oosten van Krementsjoeg, waar 4]yan de Duitsche verdediging een schier bovenmenschelijke krachtsinspanning wordt ver- eischt. Na vijf dagen van uiterst harden strijd is het gelukt, den ,[J Sovjet-Russischen opmarsch le stuiten. De bolsjewisten hebben daarop him aanvallen gericht op de zü- kanten van het op den Westelij ken oever veroverde terrein, ten einde dit te verbreeden. Aange zien zij echter intusschen nieuwe strijdkrachten naar dit zwaar tepunt hebben gedirigeerd, ver wachten Duitsche militaire krin gen, dat de bolsjewisten wellicht met nog sterkere strijdkrachten hun aanvallen in de oorspronke lijke richting zullen voortzetten. Te Berlijn verheelt men niet, dat de situatie in dezen sector, waarmede de geheele Zuidelijke vleugel van bet front staat of valt, ernstig is en dat de Duitsche afweer zich voor een zware taak gesteld ziet. SOVJET-STELLINGEN AAN ZEE VAN AZOF BESCHOTEN. Duitsche zeestrijdkrachten heb ben in den nacht van 20 op21 October opnieuw Sovjet-stellin- 'gen aan de Noordkust van de Zee van Azof onder vuur geno men. De Sovjet-kustbatterijen openden pas na geruim en tijd een afweervuur, dat de Duitsche een heden evenwel niet kon verhin deren, de beschieting voort te zetten. Er werden talrijke bran den en ontploffingen te land waargenomen. Zoo vloog een Sovjet-munitiedepot na een vol treffer in de lucht. De Duitsche eenheden keerden na afloop van de beschieting voltallig op haar steunpunten terug. PRINS CYYRILL EN FILOF BIJ DEN FUEHRER. De Fuehrer heeft op 18 Octo ber de ieden van den Bulgaar- schen regentsehapsraad prins Cy ril van Bulgarije en prof. Filof ontvangen. De Suehrer voerde met prins Cyril en prof. Filof be sprekingen over den algemeenen toestand en over de vraagstuk ken van wederkeerig belang. Aan de bijeenkomst namen van Duitsche zijde deel de Rijksmi nister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, generaal-veld- maarschalk Keitel en generaal Jodl. De besprekingen bij den Fuehrer verliepen in een geest van hartelijke overeenstemming en werden gedragen door de be proefde traditioneele vriend schap tusschen het Duitsche Rijk I en Bulgarije. Op 19 October brachten prins Cyril en prof. Filof een bezoek ,-aan den Rijksminister van bui- I tenlandsche zaken en hadden met dezen een vriendschappelijk 1 onderhoud. VERKLARING VAN HET JA- PANSCHE HOOFDKWARTIER. In verband met de krachtige tegenaanvallen, waarmede de Ja- pansche strijdkrachten eenige da gen geleden op de vijandelijke stellingen in de buurt van Finschhaven op Nieuw-Guinea 'begonnen zijn, heeft het Japan- sche hoofdkwartier Vrijdagmid dag de volgende verklaring ge publiceerd: 1. Het Japansche leger in het gebied van Finschhaven zet den aanval voort. De wederzij dsche strijdkrachten zijn inmiddels versterkt. Sinds 16 October zijn er hevige gevechthandelingen aan den gang. 2. Japansche eenheden in het gebied van Salamaua en Lae heb ben den vijand in verbitterde ge vechten zware verliezen toege bracht. Sinds begin September zijn deze eenheden ermede be gonnen, zich in het gebied ten Noorden van Lae te concentree- ren. Deze beweging vond half October haar voltooiing. De vij andelijke verliezen in dit tijdvak worden geraamd op meer dan 12.000 man. Aan Japansche zijde werden ongeveer 2.000 man ver loren. De strijdkrachten in het gebied van Madang zijn sinds begin October tot den aanval op de vijandelijke stellingen op den rechteroever van den bovenloop van de rivier de Ramoe overge gaan. 3. Japansche marine- en leger vliegtuigen ondersteunden de operaties van het leger door aan vallen op vijandelijke luchtbases, op den aanvoer tér zee en door den afweer van vijandelijke luchtaanvallen. In bijna dagelijk- scbe aanvallen en luchtgevech ten hebben Japansche vliegtui gen sinds 1 September de vol gende resultaten behaald: 164 vliegtuigen werden neergescho ten, waarvan 22 niet beschadigd zijn. 5 Andere machines werden beschadigd. Tot zinken gebracht werden 4 kruisers, 2 torpedoja gers, 18 transportschepen, 6 tor pedobooten, 4 kleinere trans portschepen e'n talrijke landings booten. De Japanners verloren 49 vliegtuigen. JAPANSCHE KRIJGS OPERATIES IN CHINA. De 5 Japansche colonnes, die ongeveer 2 weken geleden van de steunpunten Loengling, Tentsjoeng en Myitkyina uit haar operaties naar het Noor den tegen de troepen van Tsjoengking op den Westelijken oever van de Salwien zijn be gonnen, hebben volgens Domei ongeveer 15.000 man troepen van Tsjoengking ingesloten. Onder de omsingelde troepen bevinden zich ook de 63e divisie van Tsjoengking. Naar Domei ver der meldt, halen de Japansche colonnes den ring steeds nauwer aan, zoodat de vernietiging der omsingelde troepen, die reeds zware verliezen geleden hebben, verwacht ikan worden. De berichten, die thans in To kio ontvangen zijn van het front in de Chineesche provincie Jun- nan, laten duidelijk uitkomen, dat de aanvallen der sterke Ja pansche strijdkrachten aldaar volstrekt geen verkenningsacties zijn zonder meer, doch dat hier sprake is van een weloverwogen offensief, waarmede de Japan sche legerleiding een door Tsjoengking beraamden aanval op Birma en Fransch-Indochina heeft voorkomen, aldus het week overzicht van het D. N. B. over den toestand in Oost-Azië. HET VERRAAD VAN BADOGLIO. De „Voelkischer Beobachter" publiceert documenten over de onthulling van het verraad van Badoglio. Daarin wordt onder meer gezegd, dat met elke daad. welke volgde on den geraffineer- den overval op den Duce. het voor den opmerkzamen toe schouwer duidelijker werd. dat od het verraad iegens Mussolini trouwbreuk iegens den bondge noot moest volgen'. Dit grootste verraad der ge schiedenis echter zou ziin vol tooiing vinden in een door het huis Savove op touw gezetten aanslag op den Fuehrer. Bado glio gelastte den Italiaanschen militairen attachcé te Berlijn den Fuehrer namens den koning te verzoeken, onverwijld naar Italië te komen, om met den km ning en de regeering-Badoglio de maatregelen tot versterking van den tegenstand tegen den gemeenschanneliiken vijand te bespreken. Deze uitnoodiging werd van de hand gewezen. Zij werd gedaan, op een oogenblik dat tot de uitlevering van den Duce reeds was besloten. Thans staat vast. dat de verraders met den vijand hadden afgesproken hem behalve den Duce ook den Fuehrer over te leveren. MUSSOLINI VAARDIGT NIEU WE BESTUURSBEPALING UIT De Duce heeft, volgens Radio- Rome. in ziin kwaliteit van hoofd der Italiaansche fascisti sche republiek, een latere re geling door het wetgevende lichaam voorbehouden, bepaald dat alle Italiaansche ministers de bevoegdheid hebben om bij het. als gevolg van de huidige buitengewone omstandigheden ontstaan van een dringende noodzakelijkheid de vereischte schikkingen in den vorm van een officieel decreet te treffen Deze schikkingen hebben kracht van wet. zoodra zii door den ministerraad ziin geratificeerd. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaan- sche minister van oorlog, Stim- son, op een persconferentie toe gegeven, dat de verliezen der Anglo-Amerikaansche luchtmacht bij een aanval op Schweinfurt de zwaarste zijn geweest, tot dus verre bij één enkelen aanval ge leden. Rijksminister Ruit Is ter bezichtiging van Dultiche opvoedingsinrichtingen In Nederland aangekomen. Links Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, naast ham Rijksminister Rust ft Blldbarlohter Fritz/Stapf/Pax m BINNENLAND WIJZIGINGEN IN DE P.K.- RADIOUITZENDINGEN. Neerlands stem van het front. De persdienst van den Neder- landschen Omroep meldt: De bekende P.K.-uitzendingen welke tot dusver onder den titel „Neerlands Stem van het Front" iederen Zondag van 11.50-12 uur over Hilversum 1 en iederen Woensdagavond van 18.4518.55 over Hilversum 1 werden uitge zonden, worden met ingang van a.s. Zondag samengevat in een programma. Dit tot een uitzending per week samengevatte programma wordt vanaf Zondag 24 October iederen Zondag van 11.4512 uur over Hilversum 1 gegeven onder den titel: Voorwaarts Kameraden. SS.-oorlogsverslaggevers be richten u over den strijd voor en den opbouw van het jónge Euro pa. In deze uitzending zullen zoo wel de berichten van het front worden opgenomen alsmede het nieuws over den opbouw achter het front. Nederlandsche krijgsgevange nen op Java. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen be neden den rang van officier, be ginnende met de letter P tot en met de letter R. Zij, die inlichtingen wen- schen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14 's-Gra\enhage, onder opgave van naam, voornamen, geboorte datum en -plaats en zoo mogelijk staimboeknummer, militairen rang en laatst bekende stand plaats. TEGEN HET BOLSJEWISME MELDT U VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LAND WACHT, Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder- landei, in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij. die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 25.10.43 9—13.00 uur Utrecht, N.V.-huis. Oude Gracht 245. 26.10.43 914.00 uur Amers foort Pol. Durohgangslager, Leusderweg. 27.10.43 9—14 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk DE ZWARTE HANDEL Men kent uit den vorigen oor log het geslacht van de Ö.W.'ers. Nu hebben wij eenzelfde slag lieden, dat den naaim van zwarte handelaars voert. Er is echter nog wel verschil tusschen beide soorten van handeldrijvende lie den. O. W.'ers zijn menschen, aie dank zij aen oorlogstoestand groote winsten maken. Die wa ren er in 1918 en die zijn er nu ook. Maar dat soort behoeft niet altijd te doen aan den z.g. zwar ten 'handel, die nu aldus wordt aangeduid, maar die in den vo rigen oorlog ook bestond. Men kan zeggen: zwarte handelaars zijn over het algemeen Ö.W.'ers; Ö.W.'ers zijn niet altijd zwarte handelaren. Fabrikanten b.v., die tengevolge van den oorlog erg veel werk hebben, kan men O. W.'ers noemen, maar niet zwar te handelaren. Dit is een praatje over een naam en een aanduiding. Nu ter zake. Men moet het volkomen eens ziin met de beschouwing van den directeur-generaal van on ze voedselvoorziening, waarin als misdadigers worden gebrand merkt zii, die om maar groote winsten te kunnen maken, goe deren aan de normale verdee ling onttrekken, en deze aldus in handen brengen van perso nen. die veel geld er voor kun nen uitgeven, met geld kunnen smijten. Zoo gaat het met verscheide ne artikelen. Menschen met een laag of middelmatig inkomen moeten ze ontberen, terwiil an deren ze royaal kunnen beko men. Zoo gaat het niet alleen met genotmiddelen, maar zelfs ook met min of meer noodzake lijke levensmiddelen. Velen ziin helaas aangegrepen door een abnormale geldzucht. Zoo verkoopt men b.v. artikelen die men missen kan aan de meest-biedende. er niet aan den kend deze hetzij kosteloos het- zii tegen een normalen, een be hoorlijken. een voor den „ge wonen" man betaalbaren priis te doen toekomen aan men schen. die er om verlegen zitten. Wat blijft er aldus over van rechtvaardigheid, om maar niet eens te spreken over christelijke naastenliefde. Als christenen, als katholie ken moeten wii de abnormale geldzucht van velen (terwiil het geld. zooals zii zeggen, tóch geen waarde heeft!) brandmerken en scherp veroordeelen. Het nationale belang, het volksbelang eischt. dat tegen den hier bedoelden geest in bepaal de kringen van ons volk krach tig wordt opgetreden! Wii komen op deze zaak nog nader terug. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. De degelijk- sche dienst vangt aan met ochtendsport, waaraan allen enthousiast deelnemen. De terrelnloop maakt de spieren los en verdrijft het laatste restje ver moeidheid Andres/Recla/Pax ns

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1