3)e Ceidódie SotiAont l^fRIJDAG 22 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10691 Hul ,c :g0 5742 Head iheri mi Inreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 'ass! 'eicfoon: Redactie 20015. Admin. 20935 577! DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Standvastigheid in den oorlog 36 jlRTIKEL VAN DR. GOEBBELS IN ..DAS REICH". zici 5- In een nieuw artikel in het pa peekblad „Das Reich" met als ©schrift „De standvastigheid hoAan een oorlogvoerend volk" dit ichriift Riiksminiser dr. Goeb- \N1 iels o.a.: 10 Iedere groote oorlog is aan het 51 jinde toch hoofdzakelijk altijd nde leslist door de taaiheid, die dr. enti ïoebbels het voornaamste ele- goi nent van de overwinning noemt. 42 3ns falen in November 1918 koi heeft ons over de geheele wereld ioii(iooral bii onze vijanden den 51 naam gegeven, dat wij in onze a .moreele standvastigheid biizon- vó, Ier vatbaar zijn. Daarom is het 4 ;hans zoo moeilijk voor ons om 'pleze zelfde wereld, voornamelijk (ra ichter onzen vijanden aan het 5 verstand te brengen, dat de in eenstorting van 1918 een een- T maal voorkomende tragische ge- po.' beurtenis in onze geschiedenis is geweest, die zich niet herha- V, len kan en ook niet herhaald zal worden. Onze vijanden hopen 71. hier tevergeefs op. Met beslistheid legt de minis- ter den nadruk erop. dat Duitsch- '01 land niet het minste aan oorlogs- vo° Dotentieel of aan strategische en'waarde verloren heeft, van dat- s gene wat het bii het begin van den oorlog reeds bezat. De vij- and. zoo schrijft hij. heeft slechts roo een fractie veroverd van datge- .'oc ne. wat wii hem in den loop van me de drie eerste oorlogsjaren heb- sdt ben afgenomen, waaruit zonder aal meer de conclusie kan worden 17 getrokken, dat wanneer wii in 53 September 1939 den moed heb- oo ben bezeten om den ons ooge- EN drongen oorlog om ons leven te t beginnen, wii thans des te meer '70 moed kunnen en moeten heb- ia. ben om den oorlog met alle z„ kracht en al het geloof in de 3 overwinning voort te zetten. ,er Dr. Goebbels wijst erop, dat tgi het op zichzelf nog niet veel zegt „j dat het Duitsche volk aan me- 3el nigvuldige gevaren, ten deele st, zelfs van ernstigen aard, bloot- 751 staat. Dit zal. zoo verklaart hij. alleen dan van tragische betee- 0,1 kenis zijn, wanneer wii als lei- ding en als volk niet de kracht zouden bezitten om hierop op de juiste wijze te reageeren. doch dit is geheel uitgesloten. Wat ons Duitschers in Novem ber 1918 ontbrak en aan welk gebrek wii toentertijd ten onder gingen, dat staat ons thans in voldoenden omvang ter beschik king: politiek begrip voor de his torische grootheid van dezen oorlog, moed. uithoudingsvermo gen. standvastigheid en taaiheid. Wii kennen zeer nauwkeurig de voorbijgaande zwakten van onze positie, maar wii zien daardoor niet onze kracht en de hiermede genaard gaande kansen op de eindoverwinning over het hoofd Wii hadden in den afgeloopen zomer, zoo gaat de minister ver der. enkele militaire tegenslagen te verduren, die in hoofdzaak veroorzaakt ziin door het ver raad van het Italiaansche ko ningshuis. Ook onze distanciee- ringsbewegingen aan het Ooste lijke front hebben daar haar oorsprong, daar wij voor de be veiliging van het Zuiden divi sies uit het Oosten moesten te- rugtrekkken. waardoor een ver korting van ons Oostelijke front noodzakelijk werd. Deze gebeur tenis staat echter in geen ver houding tot het gevaar, dat het afvallen van het aan Badoglio onderhoorige Italië naar den wil van onze vijanden voor ons had moeten medebrengen. Het is onrechtvaardig alleen datgene te zien. wat gebeurd is. Men moet ook hier tegenover stellen datgene wat zou hebben kunnen gebeuren. De genoemde opera ties hebben onze oorlogvoering voor een buitengewone belas- Itingproef geplaatst. Doch onze vijanden hebben maar een klei ne fractie bereikt van datgene wat zii wilden bereiken. Wij we ten precies welke groote eischen in de afgeloopen vier maanden aan ons Oostelijk leger ziin ge steld en thans nog gesteld wor den. Wanneer een zoo groot- scheepseh opgezette terugtrek kende beweging desondanks met de grootste discipline en in de grootste orde uitgevoerd wordt en hierbii troepen en materieel in een omvang worden terugge bracht. dat de vijand het in het geheel niet wagen kan cijfers over het aantal gevangenen en de buit te publiceeren. dan be- teekent dit ten overvloede nog eens te meer. dat de Duitsche weermacht in het vijfde oorlogs jaar zich in een staat bevindt, die alleen maar bewonderenswaar dig genoemd kan worden. Dit geeft ook de vijand onvoorwaar delijk toe De woorden succes volle terugtocht wiist de minis ter hierbii uitdrukkelijk van de hand. omdat zij. naar hij zegt slechts een betrekkelijke geldig heid bezitten. Want vanzelfspre kend is eik opgeven van ver overd gebied absoluut gezien een verlies, doch wanneer dit onvermijdelijk geworden is. be- teekent het een relatieve winst voor zoover dit over het geheel genomen zonder ernstige verlie zen kan worden uitgevoerd. En dat is gebeurd. De viiand is er niet in geslaagd belangriike dee- len van de Duitsche strijdkrach ten af te sniiden of te omsinge len of een buit te veroveren, die in een belangriike verhouding staat tot ziin krachtsinspannin gen en verliezen. Hierin moet de winst van deze operaties voor Duitschland worden gezien. DE OORLOG IN DE LUCHT. De in den nacht van 20 op 21 October over een breed front bo ven het Noord- en Midden-Duit- sche gebied vliegende Britsche bommenwerpers konden, naar het D.N.B. verneemt, als gevolg van de afweermaatregelen van de Duitsche luchtverdediging en voorgenomen concentrischen aanval niet uitvoeren. Zij moes ten op groote hoogte boven de in uitgestrekte deelen van Duitschland heerschende slechte weersomstandigheden vliegen. Formaties nachtjagers en het versperringsvuur van de batte rijen luchtdoelgeschut dwongen den Britten zich in keine groepen te verdeelen. Van deze toestel len zijn er volgens de laatste, echter nog niet definitieve rap porten in totaal 18 viermotorige vliegtuigen neergeschoten. Met de Amerikaansche bommenwer pers die vroeg in den middag van 20 October boven West- Duitseh gebied werden vernie tigd, is het in' het weermacht- bericht genoemde aantal van 16 neergeschoten viermotorige Britsch-Amerikaansche vliegtui gen in totaal tot 26 bommenwer pers en 2 jagers gestegen. Het is zeer goed mogelijk, dat dit cijfer nog zal stijgën. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 20 op 21 October, zooals reeds in het weermachtbericht van gisteren werd gemeld, de Oost-Engelsche havenstad Huil aangevallen. De Duitsche vliegtuigen vielen in het bijzonder doelen in het ha vengebied van Huil deels in stei- lè scheervluchten aan. Zware brisant en brandbommen kwa men, naar het D.N.B. verneemt, op de haven- en dockinstallaties aan de monding van de Humber terecht, waardoor branden en verwoestingen werden veroor zaakt. In denzelfden nacht bestookten andere Duitsche gevechtsvlieg tuigen doelen in het stadsgebied van Londen. Er werden ver scheidene branden na de ontplof fing der bommen waargenomen. De Britsche afweer wierp talrijke nachtjagers in den strijd, die echter niet in staat waren de Duitsche formaties te dwingen van koers te veranderen en te voorkomen, dat belangrijke mi litaire en industrieele doelen in Huil en Londen werden gebom bardeerd. Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen hebben Woensdagmiddag een aanval gedaan op Nisj in Zuid-Servië, waarbij zii groote schade aanrichten, vooral aan particuliere huizen. Het aantal slachtoffers is zeer aanzienlijk. Tot dusverre zijn uit de puinhoo- pen 200 lijken te voorschijn ge bracht, terwijl het aantal gewon den eenige honderden bedraagt. Onder meer werd een schuilge- legenheid getroffen, waarbij slachtoffers vielen. De Britsch- Amerikaansche vliegers schoten voorts met hun machinegeweren op de bevolking. Onmiddellijk na het bombardement hebben de autoriteiten den getroffenen hulp verleend. DE STRIJD IN ZUID-ITALIë. Aan het Zuid-Italiaansche front zagen de Britten en Ame rikanen zich door hun zware ver liezen de voorgaande dagen ge leden, gedwongen hun forma-' ties te hergroepen. Derhalve werden op 19 en 20 October slechts plaatselijke, zij het ook deels hevige gevechten gele verd. Op den rechter Duitschen vleugel drongen de Amerikaan sche strijdkrachten aan de bocht van de Volturno stroomop waarts op. Zij leden echter bij Dragoni en tén Oosten hiervan bij Rocco Rornana bloedige ne derlagen en moesten tijdelijk veroverde plaatselijke terrein winsten als gevolg van de ener gieke tegenaanvallen van onze troepen weer prijsgeven. In den centralen sector na derden vijandelijke strijdkrach ten dichter de Duitsche hoofd stellingen. Ten Zuid-Westen van Carnpobasso vielen sterke Brit sche troepen na een voorberei ding door de artillerie van ver scheidene uren driemaal achter elkaar het door onze troepen den vorigen dag stormenderhand veroverde plaatsje Baranello zonder succes aan. Hier. even als ten Noorden van Carnpobas so zijn de gevechten nog aan den gang. In den Oostelijken sector blij ven de krijgsoperaties beperkt tot wederzijdsche artillerievuur en plaatselijke gevechten tus- sdhen vooruitgeschoven afdeelin- gen. Duitsche stormtroepen, die in het gebied ten Zuid-Westen van Termoli oprukten, maakten gevangenen en maakten zware wapens buit, terwijl een Britsche aanval langs den kustweg bloe dig werd afgeslagen. VOORLOOPINGE INDISCHE REGEERING GEVORMD. In de gistermiddag te Sjonan (Singapore) gehouden vergade ring der Indische Onafhankelijk heidsliga heeft Soebhas Chandra Base de samenstelling bekend gemaakt van de voorloopige re- geering van het vrije Indië. Soebhas Chandra Bose wordt staatshoofd en ministerpresident, en tevens minister van buiten- landscfce zaken en van oorlog. De „Petit Parisien" meent te weten, dat Edouard Herriot. die den laatsten tijd naar het schijnt herhaaldelijk teekenen van zinsverbijstering heeft ge geven. binnenkort naar een krankzinnigengesticht in de om geving van Pariis zal worden overgebracht. De instorting van een grondwaterput te Privas (dep Ardèche. Frankrijk), heeft een grondverschuiving veroorzaakt waardoor een gebouw, waarin 150 Indochineesche werklieden waren ondergebracht, gedeelte lijk bedolven werd. Zeven lijken ziin reeds uit de puinhoopen naar boven gehaald. Acht per sonen ziin in zwaar gewonden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk CNF I PTT/Pax m Nieuwe postzegel van 4 cent. In de serie nieuwe postzegels zal van 1 November a.s. af ver krijgbaar zijn de zegel van 4 cent, uitgevoerd in donkerbrui ne kleur, met een afbeelding van het oude ornament ruiter en paard, een voorstelling, die in vele vormen in alle tijden wordt aangetroffen, van Wodan of Odin, via St. Maarten tot aan St. Nicolaas toe. Het geschil derde ontwerp is van Pyke Koch., staand model, afmetingen beeldvlak 28 x 21K, zegel 31 K x 24 1/4. De zegels zijn uit gevoerd in rotogravuredruk, in vellen van 190 en van 50 stuks. DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 24 Octo ber van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golf lengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: de Edda. TEGEN HET BOLSJEWISME MELDT U VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LAND WACHT. Hei SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking iot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriégsmarine kunnen zich aanmelden: zij. die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe- tree,en willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende' hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 23.10.43 912.00 uur, Leeu warden Huize Schaaf, Breed- straat. 24.10.43 914.00 uur, Amster dam, Dam 4. 25.10.43. 9—13.00 uur Utrecht, N.V.-huis. Oude Gracht 245. 26.10.43 914.00 uur Amers foort Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.43 914 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. VOORLOOPIGE LEIDING VAN DEN NEDERLANDSCHEN LANDSTAND. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den ooerenleider voor de Drovincie Friesland B. J. Bierma in het Bildt belast met de voor- loopige leiding van den Ncder- landschen Landstand. Bii het waarnemen van deze functie voert hij den titel van „waarne mend hoofd van den Nederland- schen Landstand". De Rijkscommissaris heeft aan den burgemeester P. F. Tam- mens te Groningen het algemee- ne toezicht opgedragen over den Nederlandschen Landstand. Op grond van deze taak is hij be voegd. de hem noodzakelijk voorkomende aanwijzingen te geven ten aanzien van het werk van den Nederlandschen Land stand. BINNENLAND Vervaardigingsverbod kunst en religieus aardewerk e.d. Ingevolge bekendmaking in de Staatscourant van 21 Oct. 1943 is het met ingang van dien da tum aan ondernemingen in den zin der voormelde beschikking verboden te vervaardigen: kunst en religieus aardewerk; aarde werk voor verpakkingsdoelein den: keramische tabakspijpen; porseleinen verplegingsartikelen, kunst- en religieus porselein, por selein voor verpakkingsdoel einden, vuurvastmateriaal voor de glasindustrie, caféglaswerk, kunst- en religieus glaswerk en glazen verplegingsartikelen, als mede deze artikelen te koopen, voorhanden of in voorraad te hebben, te gebruiken, te verbrui ken, te bewerken, te verwerken, te koop aan te bieden, te verkoo- pen, af te leveren of de opgesom de handelingen te doen verrich ten. Het betreft hier geen nieuwe verbodsbepalingen; slechts is sinds de inwerkingtreding van de nieuwe beschikking de naam van de hierboven vermelde catego rieën van goederen, die voordien onder eenige verzamelrubrieken van de lijst van de voormalige sectie keramische industrie thuis hoorden, afzonderlijk vermeld. Verlenging der loonregeling in den landbouw. De gemachttig- de voor den arbeid heeft de wer kingsduur van de door hem op 1 April 1943 vastgestelde voor- loopige landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in den landbouw, die op 31 October a.s. ten einde loopt verlengd tot 31 Maart 1944. Da dragee van het Eikenloof, luitenant generaal Hoernleln, commandant van de pantser-grenadler-dlvlsle „Grosz- deutschland'. bespreekt met den commandant van het pantserregiment van zijn divisie, kolonel Graf StracH- wKz, een nieuwe actie PK BrSnner/PBZ/R/P ut

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1