AANDAG 18 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10687 ïde vel ureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 :rja slefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGèSLAÜ VOOR LEIDüN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wümer, Hoofdredacteur. jfergeefsche doorbraak- pogingen der Sovjets dei DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Van Zaterdag. Het Duitsche legerbericht be an Zaterdag luidt: i i ,In het Oosten heeft de viiand en p de bestaande zwaartepunten uis ijn aanvallen voortgezet, bijzon- i. i er verbitterde gevechten zijn o0 og aan den gang ten Zuid-Oos- bri in van Krementsjoeg. waar de I ovjets na hevige voorbereiding ia ooi de artillerie met ster he 55 tri'dkrachten tot den aanval j. ijn overgegaan. Ook aan weers- anten van Kief, ten Noord-Wes- en van Tsjernigof, ten Zuid- rpj festen van Smolensk en in het ill ebied van Welikije Loeki on- 5 ernani de vijand, door sterke brmaties vliegtuigen gesteund, W! iieuwe doorbraakpogingen. Zij rerder. overal.in verbitterde ge- iai rechten op korten afstand in ter- örctond losbrekende tegenaanval- 'i en afgeslagen. Aan het Zuid-Italiaansche mi ront sloegen onze vooruitgescho- ren gevechtsgroepen in de vlak- 22 e van Campania sterke aanval- ii en van superieure Britsch-Ame- •ikoansche strijdkrachten af. In ieze gevechten grepen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen Iceltrtffend in. De bij Capua op- langende vijand werd ten üoord- Oosten der stad door een trachtigen tegenaanval getrof- 'en en onder bloedige verliezen !ei sfgeslagen. Van het front in de 41 Zuidelijke Apennijnen en in e- Ncurd-Apulie worden geen noe menswaardige gevechtshandelin- 1 ;en gemeld. Bij het eiland Elba >rachten Duitsche transport an vaartuigen een vijandelijke ar- zjtilleriesnelboot tot zinken en cb schoten en tweede in brand. Bewakingsstrijdkrachten van Bade marine brachten in den af- geloopen nacht voor de Neder- landsche kust een Britsche mo tortorpedoboot tot zinken." Pi Van Zondag. Het opperbevel van de weer- tj macht maakte Zondag bekend: „De op 15 October gemelde ontruiming van het bruggen hoofd Saporosje voltrok zich volgens de plannen in het kader van de groote distancieerings- beweging in het Oosten. Leiding en troepen hebben zich bij de uitvoering van deze beweging schitterend gedragen en alle wa pens, oorlogstuig, ravitaillee- rings- en economische goede ren over de door den vijand van uit de lucht en te land bedreig de bruggen over de Dnjepr te ruggevoerd. Pioniers hebben aan de vernieling van de voor den oorlog belangrijke installaties, aan het oversteken van den ri vierovergang en aan het op het juiste moment verrichte gron dige opblazen van den stuwdam en van alle bruggen een bijzon der aandeel. Aans weerszijden van Melito pol werden Zaterdag krachtige bolsjewistische aanvallen afge slagen en in een tegenaanval ge vechtsgroepen van den vijand vernietigd. Hierbij maakten on ze troepen 648 gevangenen en maakten 50 stukken geschut buit. Ten Zuid-Oosten van Kre mentsjoeg zetten de bolsjewisten ook Zaterdag met geconcentreer- jj de strijdkrachten hun doorbraak pogingen voort. Zij werden in zware gevechten voor het groot- m ste deel afgeslagen, plaatselijke bressen zijn gedicht, meer dan 120 tanks werden daar vernie tigd. Ook op andere plaatsen aan den middenloop van de Dnjepr bleven vijandelijke aanvallen zonder succes. Ten Noord-Wes ten van Tsjernikof en ten Wes ten van Smolensk duren de zware gevechten onverminderd voort. In harden afweerstrijd werd elk succes van den vijand verhinderd. De bolsjewisten le den hierbij zware verliezen. Aan de overige deelen van het I Oostelijke front vonden slechts plaatselijke gevechten van ge ringen omvang plaats. In Zuid-Italiè viel de vijand in den Westelijken frontsector on ze van de Volturno teruggetrok ken gevechtsvoorposten aan. In het gebied van Capua en Cam- pobasso kwam 't hierbij tot he vige gevechten. Vijandelijke aanvaUen van afwisselende sterkte werden afgeslagen, tij delijk doorgebroken Britsch- Amerikaansche strijdkrachten werden in een nachtelijken te genaanval teruggeworpen. Van de overige frontsectoren wordt een toenemende activiteit van artillerie en stormtroepen gemeld. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee vielen ge vechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers met goed succes een vijandelijk eilandstcunpunt aan. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen vlogen in den afge- loopen nacht boven het Weste lijke Rijksgebied en veroorzaak ten door het neerwerpen van en kele bommen geringe schade aan gebouwen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloo- pen nacht afzonderlijke doelen in Groot-Brittannië." VAN DE OORLOGSFRONTEN. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Met toenemende he vigheid vallen de bolsjewisten over vrijwel de geheele lengte van het Oostelijke front aan, waarbij het zwaartepunt over eenkomstig de sowjet-tactiek, die erop gericht is zwakke plaatsen in het front te zoeken, voortdu rend wisselt. Stuiten de aanval len op een bepaald punt op ster ken tegenstand, dan worden zij gestaakt, om op een ander punt hervat te worden. De laatste be richten maken melding van bui tengewoon hevige aanvallen ten Zuidwesten van Krementsjoeg, waar op het oogenblik een der zwaartepunten van den strijd ligt. Van het daar gevormde bruggen hoofd willen de bolsjewisten blijkbaar tot het hart van de Oekraine doordringen. Nu Sa porosje, dat de Duitschers, na eerst den stuwdam bij Dnjepro- petrowsk te hebben opgeblazen, ontruimd hebben, in Sowjethan- den is overgegaan, is te verwach ten, dat de druk op de Duitsche linie, die van Soporosje en Me litopol naar de Zee van Azov loopt, zal toenemen. Van het front in Italië worden hevige gevechten gemeld ten Noordwesten van Capua, waar de strijdkrachten van het vijfde Amerikaansche leger de Voltur no zijn overgetrokken. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het aan geen twijfel onder hevig is, dat Duitschland be schikt over geweldige reserves voor den strijd in het Oosten. GEALLIEERDE VERLIEZEN EN DE LUCHT. Met hetreikikinig tot dien aan val van Engelisch-Amieriikaansche bommenwerpers op Schweinifunt heeft president Roosevelt toage- gieven, dat de Ver. Staten daarbij 60 zware bommenwerpers verlo ren hebben. Hij aeide o.a.: „Wij kunnen heit ons niet veroorloven, eiken dag 60 'bommenwerpers te verliezen., en wij zullen dit oo'k niet ctoein. De Duitsche verliezen aan jagers kunnen overigens niet met het. verlies van 60 bommenwerpers gelijik gesteld worden, omdat de jagers kleiner zijn en goedikoo- per, en in borteren- tijid kjumnien worden aangemaakt". Naar officieel van Duitsche zij de is geconstateerd, hébben cue Britsche en de Amerikaansche luchtmacht sinds den len Octo ber alleen bij vluchten naar hst Duitsche Rijiksgebied 441 bom menwerpers verloren. Daarmede Denkt aan 20 October, het is de laatste dag, waarop gij uw radiotoestel nog straffeloos kunt inleveren. zijn de verliezen aan bommen werpers van de vijandelijke luchtmacht in de maand Septem ber, die in totaal 257 viermoto rige vliegtuigen bedroegen, reedis in de eerste 14 dagen van Octo ber meit rond 80 procent over schreden. Het grootste verlies bij de aanvallen van October leden de Amerikanen, diie 316 viermo torige bommenwerpers boven Duitschland kwijtraakten. UIT HET VERRE OOSTEN. Een Japansdhe formatie wa tervliegtuigen der vloot ontdek te, naar Domei meldt, op 13 Oc tober een groep vijandelijke sche pen in de nabijheid van Cretin Point op Nieuw-Guinea. Zij deed een aanval van geringe hoogte, waarbij door voltreffers 2 vijan delijke torpediobooten tot ziniken werden gebracht. De overige vij andelijke schepen ontkwamen in Zuidelijke ridhting. De Japam- sche vliegtuigen keerden behou den op hun basis terug. De strategisch belangrijke stad Pienima op dien rechteroever vain cüe Salwin, ongeveer 140 kilome ter ten Noorden van Loeregling en vele andere joureten in Koali- koenig-gebergte zijn door de maar het Noorden oprukkende Japan- scbe afdieeliingen veroverd, zoo wordt uit Tsjoeingkinig gemeld. Terwijl die Japanners, op dien rechteroever van die Salwin on weerstaanbaar oprukken, liggen de militair belangrijke punten op dien linkeroever ondier het vuur van de Japainische artillerie. H.t bericht uit Tsjoemgkimg geeft toe, dat de Japanners blijk baar die geallieerde operaties, die aan de Indisch-Binmaanische grens verwacht worden, te vlug af zijn geweest en dat dit feit, als mede die bedreiging van den nieu wen verkeersweg door Noord- Birrna in Tsjoengking pen groote zenuwachtige stemming heeft veroorzaakt. In Washington verneemt men uit Tsjoengking, volgens eer. be richt van „Stookholms Tidirnki- gen" uit New York, dait de Sow- jets op het oogenblik de provin cie Sinkianig (Oost-Turkestan) verlaten en ook de door hem ge bouwde industrieele installaties, vliegbuigwerkplaatsen en petro- leumraffinadierij'en demonteeren en wegvoeren, VERWOESTE STEDEN IN FRANKRIJK. Maarschalk Pétain heeft Za terdag maar Ofi meldt, verschei dene burgemeesters uit de om streken van db Loire ontvangen. Onder hen bevond zich ook de iburgamisester van Nantes, die op de vragen van het staatshoofd mededeelde, dat Nantes voor tweederdie verwoest was. 2700 hjuiizien zijn deels volkomen ver nield'. 65.<M>0 personen zijn door de bombardementen in hun be zittingen getroffen en 100.000 menechen zijn geëvacueerd. De burgemeester van St. Na- zaïirfe verklaarde aan den maar schalk, dat de stad St. Nazaire niet imieer bestaat. Op het oogen blik wonden nog 500 lewenismidi- delenkaarben! per maand uitge reikt voor een stad, die voor den oorlog 45.000 inwoners telde. ITALIANEN BLIJVEN GEÏNTERNEERD. Hoewel de aanhangers van Ba- doglio thans voor de geallieer den als mede-oorlogvoerend" worden erkend, aldus meldt de „Daily Telegraph", wordt het de zoogenaamde regeering van Ba- doglio niet toegestaan, een di plomatieke vertegenwoordiging te Londen te hebben. Haar be langen worden nog steeds door Zwitserland behartigd. De „Daily Telegraph" schrijft, dat dein Engeland en de Do minions geïnterneerde Italianen niet onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. Men onderzoekt elk geval nauwkeurig en laat en kelen voorwaardelijk vrij „we gens goed gedrag". Alleen al in Engeland echter blijven onge veer 1800 Italianen tot het ein de van den oorlog geïnterneerd. Landstorm Nederland geïnstalleerd Land- en stadwachten zul len worden georgara'seerd Zeshonderd mannen van den Nederlandschen Landstorm ston den in stramme houding aange treden op het binnenplein van een kazerne in ons land, waar Zondagmorgen de beëedigings- plechtigheid van dit nieuwe con tingent plaats had in tegenwoor digheid van den Leider van het Nederlandsche volk. Mussert. en den Höhre S.S.- und Polizei- führer, Obergruppenführer Rau- ter. Onder de talrijke aanwezige autoriteiten bevonden zich voorts de secretaris-generaal der N, S. B.. ir. Huygen. heerbanleider J Meulenberg en onderstormlei- der Bettink als vertegenwoordi ger van den voorman der Ne derlandsche S.S.. alsmede tal- ij rke andere functionarissen van de Nederlandsche en Duitsche partij-instanties. De comman deur van den Landstorm Neder land. S.S.-Oberführer Knapp, sprak als eerste zijn mannen toe en wees er op. dat zij den eed van trouw op den Führer aller Germanen Adolf Hitler afleg den on een oogenblik dat voor de toekomst van Europa en hun eigen vaderland beslissend moet worden geacht. Door de zen eed. aldus Oberführer Knapp betuigt gij uw trouw aan den Führer. uw lotsverbondenheid met de Germaansche volkeren en uw geloof in de nieuwe orde van Europa. Gii verklaart daar mede tevens, dat het nationaal- socialisme voortaan steeds bij al uwe handelingen het richtsnoer zal ziin. Spreker herinnerde in dit verband aan de trouw en de dapperheid, welke duizenden kameraden van het legioen en van de Germaansche divisie Vi king in den strijd tegen het Azia tische bolsoewisme reeds heb ben betoond. Wanneer het hier eens ernst zal worden, bewijst gii dan uw i volksgenooten en Führer en uw Leider, dat gii bereid zilt te strijden, te lijden en zoo noodig te sterven. Rede Mussert. De Leider die hierna het woord nam wees on de belangrijkheid „Wandeling door de illegali teit". De titel van het poli tieke weekpraatje, dat Max Blok zijl op Maandag 18 October te 18.45 uur over Hilversum 1 zal houden, is: „Wandeling door de illegaliteit". van dezen dag. Er wordt thans, aldus Mussert. geschiedenis ge maakt en wij moeten daaraan deelhebben. Hij herinnerde aan de groote daden onzer voor ouders in een glorierijk verle den. Na de schijn-neutraliteit der Nederlandsche regeerders vóór 1940 in het licht te hebben gesteld, besprak de Leider de huidige onwikkeling der natio- naal-socialistische revolutie en wees op het gevaar lat Europa van het bolsjewisme en het Amerikanisme bedreigt. Thans kunnen wij niet meer neutraal ziin en willen het ook niet zijn Iedere vorm van neutraliteit gaat thans ten koste van de na tie. In het Germaansche Europa moeten wii hand aan hand gaan en wii zullen de kern van dit Germaansch-Eusopa vormen. Het nieuwe Europa wordt thans geborenen Indien dit zou mis lukken. zou Europa ten onder gaan. Indien er geen nationaal-so- cialisme geweest was, zoo riep de Leider uit. dan zou het bol- siewisme nu niet aan den Dnjepr staan maar hier. Dat er nog een Europa is. is reeds de onvergan kelijke verdienste van het na- tionaal-socialisme. De democratie had dit nooit klaargespeeld. Adolf Hitler is ons geschonken, opdat Europa zou leven. In de Germaansche weermacht van de toekomst moet Nederland ziin plaats heb ben. Thans staan hier nog 600 man. eens zullen het er 600.060 moeten ziin. die aan de bescher ming van de Europeesche le vensruimte deel zullen nemen. Gii ziit de pioniers, aldus spre ker. Pionier ziin is zwaar, zeer zwaar, maar ook schoon. Wan neer het noodig zal ziin. wan neer onze kust zal worden aan gegrepen, wanneer de Engel- De koeien loeien om aardappelschillen. TEGEN HET BOLSJEWISME MELDT U VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LAND WACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander. in den leeftijd van 17— 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen. Vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij. die tot de Ger maansche SS in Nederland toe treten willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 19.10.43 9—12.00 uur Breda, Restaurant Modern, Markt. 15.18.00 uur Den Bosch, Ho tel JSoord-Brafoant, Markt 45. 20.10.43 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 1518.00 uur Arnhem, Café Royal. 21.10.43 912.00 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10.43 912.00 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 1518.00 uur Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43 9—12.00 uur, Leeu warden Huize Schaaf, Breed- 24.10.43 9—14.00 uur, Amster dam, Dam 4. 25.10.43 913.00 uur Utrecht, N.V.-huis. Oude Gracht 245. 26.10.43 914.00 uur Amers foort Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.43 914 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Onze mannen In het Oosten hh PK Wlflforss/O/H/P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1