S)e Ceidóclie Sotnont ZATERDAG 9 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10680 Verbitterde strijd aan het Oostelijk front Bureaus: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Levendige plaatselijke gevechten. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Vrijdagmiddag luidt: ..Van het geheele Oostelijke front wordt levendige plaatse lijke gevechtsactie gemeld, die in eenige sectoren een grooteren omvang aannam. In het ge- vechtsgebied ten Zuiden van Welikije Loeki werd ook giste ren verbitterd gestreden. De bolsjewisten poogden met steun van slagvliegtuigen een plaats, waar zii den vorigen dag waren binnengedrongen, uit te breiden. Duitsche tegenmaatregelen zijn begonnen. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en vliegtuigen voor den strijd op korten af stand van de Duitsche lucht macht kwamen den geheelen dag op doeltreffende wijze in de zware afweergevechten tusschen beide. De 7de pantserdivisie on der bevel van generaal-majoor von Manteuffel heeft zich in de gevechten aan den Midden- Dnjepr door kordate aanvallen en taai volharden roemvol on derscheiden. In Zuid-Italië werden in den Voltumo-sector verscheidene vij andelijke pantseraanva.llen af geslagen. In de Zuidelijke Apen nijnen namen de gevechten in hevigheid toe. Na een verbitter de worsteling werden de pogin gen van sterke Britsche strijd krachten om bij Termoli den linkervleugel van ons front in te drukken en te omsingelen verijdeld. In het Oostelijke deel van de Middellandsehe Zee plaatsten Duitsche duikbommenwerpers treffers op twee vijandelijke kruisers en bombardeerden zeer effectief artilleriestellingen van een vijandelijke eilandbasis. Britsche luchtstrijdkrachten wierpen in den afgeloooen nacht bommen op plaatsen in het ge bied van de Duitsche Bocht en ondernamen met schending van de Zwitsersche souvereiniteit terreuraanvallen op plaatsen in het Zuidwest.-Duitsehe gebied. Vooral te Stutttgart ontstond vrij groots schade. Negen vijan delijke vliegtuigen werden neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 7 op 8 October Londen en Norwich aan en veroorzaakten in beide ste den uitgebreide branden". ACTIVITEIT DER SOVJETS BU WELIKIJE LOEKI. Terwijl aan het Oostelijke front in het gebied van Newel zich de vorming van een nieuw zwaartepunt der Sovjet-inspan ningen afteekent. dragen de ge vechten aan alle overige front sectoren slechts plaatselijk ka rakter. naar de militaire corres pondent van het D.N.B. nadruk kelijk constateert. Hij schrijft: In het gebied ten Zuiden van Welikijje Loeki zijn de Sovjets sinds 2 dagen weer actief gewor den. Hun pogingen in dit gebied, welks centrum bij Newel gezocht moet worden, zijn zonder twijfel gebaseerd op de bedoeling om ook hier ruimte te winnen, daar het meren- en moerassenterrein juist daar bij het aanbreken van de modderperiode geen of slechts uiterst moeilijke en kostbare be wegingsoperaties toelaat. De bolsjewisten hebben vrij sterke strijdkrachten opgesteld. Hun aanval leidde echter voorshands in een leege ruimte, daar de Duitschers hun troepen uit den smallen aanvalssector hadden la ten afzwenken. Derhalve was reeds de voorbereiding door de artillerie der Sovjets van geen nut. De plaatselijke bres nam de Duitsche leiding op den koop toe en deze wordt thans weer gezui verd. De strijd neemt dientenge volge aan hevigheid nog toe. Dat geldt vooral voor het gebruik van pantserwagens en gevechtsvlieg tuigen. Voor deze onderneming en voor de gevechten aan de ove rige sectoren geldt echter in het geheel niet het begrip van een nieuw begonnen „algemeen of fensief' der Sovjets, zooals de vijandelijke berichtgeving wil doen gelooven, want in werke lijkheid zijn er aan het geheele front in het Oosten geen facto ren ontstaan, die buiten het ka der vallen van plaatselijke ge vechtshandelingen. VAN EEN GROOT OFFENSIEF IS GEEN SPRAKE. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt o.m.: Terwijl berichten uit Moskou gewagen van een hervatting van het offensief aan het geheele front, zijn volgens Duitsche be richten in de overige sectoren van het front de laatste dagen geen veranderingen ingetreden en blijft de strijd hier beperkt tot plaatselijke gevechten. De Sov jet-Russische berichten hebben te Berlijn verwondering gewekt, daar van een nieuw offensief geen sprake is. Moskou meldt thans plotseling de vorming van een drietal bruggenhoofden op den Westelijken Dnjepr-oever en de verovering van Taman, alles feiten, die reeds dagen geleden van Duitsche zijde zijn toegege ven. De Sovjet-Russische bericht geving kan men dan ook van Duitsche zijde niet anders ver klaren, dan dat het hier een ma noeuvre betreft, waarvan het doel evenwel niet duidelijk is. DUITSCHE TEGEN AANVALLEN TUSSCHEN PRIPET EN DNJEPR. In aanvulling op het weer- maehtsbericht verneemt het D. N.B.: De Duitsche tegenaanval die met succes is ondernomen tusschen de mond van de Pripet en den Dnjepr, heeft geleid tot Op zulke wegen b het wlelrijden niet bepaald een genoegen, maar de Duitsche troepen, die op weg zijn naar de Dalmatische kust, hebben B®nn tHd te verliezen PK Kksche/PBZ/R/P m Leidersbijeenkomst bij den Fiihrer REICHSLEITER EN GAULEITER IN HET HOOFDKWARTIER. Op 6 Oct. j.l. is een vergadering gehouden van Reichsleiter, Gau leiter en Verbaendefuehrer van de partij, die in het teeken stond van het voornemen om alle krachten der natie tot het uiterste in te spannen tot het voeren van den oorlog. De vergadering stond onder leiding van den leider der partijkanselarij, Reichsleiter Bor- mann. Het woord voerden de Rijksminister Speer, generaal- veldmaarschalk Milch, groot-ad miraal Doenitz, de stafchef der S.A., Sehepmann, Reichsleiter dr. Ley en Reichsfuehrer S.S.,Reichs- minister Himmler. In aansluiting op hun samenzijn vertoefden de Reichsleiter en Gauleiter op uit- noodiging van den Fuehrer op 7 October in het hoofdkwartier. In het verloop van de samen komst gaf de Fuehrer aan de ver zamelde partijleiders een uitvoe rig overzicht van het verloop van den oorlog en van den hul digen militairen en politieken toestand. De wapenen alleen be- teekenen niets, wanneer daarach ter niet de wil van de menschen staat. Zonder acht te slaan op de situatie van den strijd in elke periode, moet de wil, de volhar ding in het nastreven van het gestelde doel, altijd gelijk zijn. Belichaming van dezen wil is de nationaal-socialistische partij. Voor den huidigen strijd om het, bestaan van het Duitsche volk is de strijd van de partij om de macht een voorbeeld geweest. Nooit heeft zij zich door tegen slagen laten ontmoedigen. Haar strijdvaardige geest, haar ener gie, haar felle vastberadenheid en uiterste hulpvaardigheid heb ben ook thans weer aan het volk, vooral tijdens de beproevingen van den luchtoorlog, ruggagraat en houvast gegeven. Wanneer het Duitsche volk dezen geest, die zoowel op de slagvelden als in het vaderland tot uiting komt, weet te bewaren, dan kan deze oorlog nooit verloren gaan, doch dan moet en zal deze oorlog een groo- te Duitsche overwinning bren gen. Tot slot verklaarde de Fueh rer: Wij zullen overal toeslaan en nooit moede worden, zoolang ons doel niet bereikt is. Neemt u on wrikbaar en vast in uw hart het geloof mede, dat, wanneer onze wil niet zal wankelen, deze oor log eindigt met een groote Duit sche overwinning. Op deze vergadering der partij leiders gaven de Rijksminister voor bewapening en oorlogspro ductie Speer en zijn naaste me dewerkers een overzicht van den stand der Duitsche bewapening en van de maatregelen, die voort durend op het gebied der produc- de verovering van verscheidene plaatsen alsmede ten slotte tot de vereeniging van de Duitsche aanvalsgroepen. De toestand der hier staande Sovjets is door deze ontwikkeling aanmerkelijk slech ter geworden. TERREURAANVALLEN OP DUITSCHE STEDEN. Sterke-vijandelijke luchtstrijd krachten hebben in de middag uren van 8 October, naar het D. N.B. verneemt, een terreuraanval ondernomen op Noord-Duitsch kustgebied. Vooral in het cen trum van de stad Bremen ont stonden omvangrijke vernielin gen in woonwijken zoowel als schade aan openbare gebouwen en cultuurmonumenten. De be volking leed verliezen. De Britsche terreuraanvallen van gisternacht waren vooral ge richt op Stuttgart, waar de be volking verliezen leed en deels aanzienlijke schade werd aange richt in woonwijken, aan kerken, ziekenhuizen en cultuurmonu menten. MOMENTJE PUSZTA. Adh, door de puszta hollen nu de paarden, die weten niets van oorlog of verdriet, een paard hoort wel den dood maar nooit een lied en loopt altijd gebogen naar de aarde. Het zwerft naar waar het wil of rent naar lust, de csikó heeft een onbex-oerd geweten; hij zit ver weg zijn brood met spek te eten of hult zioh in zijn schapenpels en rust. Hij praat des avonds met de bleeke maan, die in een plas zich als een satyr spiegelt, terwijl hij mijm'rend met zijn vedel wiegelt blaast hem zijn lied zijn leeg begeeren aan. En 's morgens schijnt de zon. Nu zijn d'r zijn paarden weer trapp'lend van ongeduld; het is de vrijheid, die hun leven vult: het dorre gras, de hemel en de einder. tie genomen worden, teneinde den voorsprong in kwaliteit te behouden, die de Duitsche wa penproductie op velerlei gebied, vergeleken met den tegenstan der, bezit, en die zij op andere gebieden bezig is tot stand te brengen. Deze voorsprong in kwaliteit moet worden aange vuld door de stijging der massa productie. Generaal-veldmaarschalk Milch gaf een uiteenzetting van het program tot verhooging der pro ductie voor de luchtmacht en gaf een beeld van den aanbouw der nieuwe formaties bommen werpers en jachtvliegtuigen, waai-bij in het bijzonder aan dacht besteed werd aan de nacht jagers. Groot-admiraal Doenitz sprak over den strijd der Duitsche ma rine tegen de zeeverbindingen van den vijand. Hij schilderde strategie en tactiek der convooi- slagen op den Atlantischen Oceaan. Op langen termijn ge zien kan de tonnageoorlog van beslissende beteekenis voor den oorlog zijn. De stafchef der S.A. Sehep mann, sprak over de taak der S.A. op het gebied van de wereld beschouwing. Hij bracht verslag uit over het werk der S.A. en gaf een overzicht van haar prestaties in den oorlog. De Reichsfuehrer SS en Reichs- minister van binnenlandsche za ken Himmler behandelde een aantal vraagstukken van de oor logvoering en van het binnen landsche bestuur. Hij sprak in het verloop van zijn uiteenzet tingen over de bijzondere hou ding van het Duitsche volk na vier oorlogsjaren en over het hooge krijgsmoreel van de Duit sche natie. Er bestaat geen defaitisme on der het Duitsche volk, zoo ver klaarde de rijksminister van bin nenlandsche zaken. Individueele verschijnselen op dit gebied wor den meedoogenloos uitgeroeid. Wie de zaak van den vijand dient en door het verspreiden van de faitisme het Duitsche volk in zijn zwaarsten levensstrijd in den rug aanvalt en daarmede het leven bedreigt, moet sterven als straf voor zijn daad en als waarschu wing voor anderen. Alle pogin gen van den vijand om ons van binnen uit door verraad ten val te brengen, zijn tot mislukken gedoemd, daar kan de tegenstan der zeker van zijn en op dat punt kan het Duitsche volk gerust zijn. De Reichsfuehrer gaf ver volgens een overzicht van den opbouw en de militaire presta ties van de Waf f en-SS. Reichsleiter dr. Ley deelde tij dens de bijeenkomst de oprich ting mede van een groot scheepsoh Duitsch „Wohnungs- hilfswerk", dat er toe moet die nen om in den vorm van de ge meenschappelijke hulpverlee ning de oprichting van eenvou dige noodwoningen op het plat teland te bewerkstelligen en daardoor bij te dragen tot het overwinnen der moeilijkheden van de bommenterreur. Ondanks alle moeilijkheden, die worden „NEDERLAND OP Z'N BEST". In de serie „Brandende kwes ties" wordt heden het praatje van Max Blokzijl van 23 Septem ber. getiteld „Nederland op zijn best", over den zender Hilver sum van 20.15 uur tot 20.30 uur herhaald. DUITSCH VOOR NEDERLANDERS. NEDERLANDSCH VOOR DUITSCHERS. De taalcursussen der Neder- landsch-Duitsche Kuituurge meenschap beginnen de komende week. Nog slechts enkele dagen resteeren er derhalve om zich te laten inschrijven. Er zijn cursussen voor begin ners, gevorderden en goed gevor derden en bovendien een cursus in Duitsche letterkunde. Als besluit van den cursus voor goed gevorderden kan het diploma van de Duitsche Acade mie behaald worden. Men kan zich aanmelden en inlichtingen inwinnen bij de plaatselijke secretariaten der Ne- derlandseh-Duitsche Kuituurge meenschap in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Gouda, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nij megen, Bussum, Amersfoort, Apeldoorn, Groningen en Leeu warden. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschil len voeden het vee. opgelegd door de positie van de bouwstoffen en van de werk krachten moet het aan het Duit sche „Wohnungshilfswerk" toch gelukken zooveel mogelijk nood woningen te bouwen voor de burgerbevolking, die door de bommenterreur is geteisterd. De noodwoningen, waarvan eenige voorbeelden na afloop onder lei ding van dr. Ley bezichtigd wer den, omvatten twee vertrekken, een woonkeuken en een slaapver trek. Bovendien wordt elk huis omgeven door een tuintje. Daar mede, zoo verklaarde dr. Ley, zal de onder het Duitsche volk aan wezige gedachte van het kleine weekendhuisje of van het tuin- woonhuisje een gelukkige verbin ding vinden met de eischen, die de totale oorlog nu eenmaal stelt aan de zoo groot mogelijke be scherming tegen luchtaanvallen en aan de onvoorwaardelijke be sparing van materiaal en werk krachten. Uiteraard kunnen deze woningen, waarvan het in de be doeling ligt ze in groot aantal te laten bouwen, in vele gevallen slechts beschouwd worden als een noodoplossing vergeleken met den vroegeren standaard van woning voor slachtoffers van den luchtoorlog. Na den oorlog zul len deze noodwoningen gebruikt worden als weekendhuisjes en zij bieden bovendien de mogelijk heid om rustig over te gaan tot het groote woningbouwpro gramma.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1