Red. BuitenlandMr. H. Geise, LeidenRed. Stad eo Sport i M. Zonder op, Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden; verantwoordelijk voor dc advertentlëm C. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden: Van 4 Oct. 9 Oct van 9.106.30 uur. MAANSTANDEN. Vrijd. 8.10: 0.48 onder, 16.56 op. Zat. 9.10: 2.01 onder, 17.33 op. Zond. 10.10: 3.21 onder, 18.04 op. Maand. 11.10; 4.43 onder, 18.32 op Dinsd. 12.10: 6.04 onder, 18.57 op. Woensd. 13.10: 7.25 onder, 19.21 op (Vol) BINNENLAND DE JOURNALIST VERANT WOORDELIJK TEGENOVER DEN STAAT. In een dezer dagen voor jour nalisten gehouden rede heeft ihr. mr. S. M. S. de Ranitz. waarnemend secretaris-generaal van het denartement van Volks voorlichting en Kunsten, ge sproken over de beteekenis van het iournalistenbesluit. Spreker noemde de uitvaardiging van het iournalistenbesluit een miil- Daal in de staatsrechtelijke ge schiedenis van Nederland. Door dit besluit regelde de staat de beroensuitoefening van de be langrijkste groep van volksvoor lichters: de journalisten. Er werd een band gelegd tusschen den staat en de journalisten. Het iournalistenberoeD werd een openbare functie. De journalis ten werden daardoor bii de uit oefening van die functie ver antwoordelijk tegenover den staat. Dit iournalistenbesluit is een duideliik svmptoom van een geheel nieuwe richting. Zoodra de volksgemeenschap als pri mair werd beschouwd, mocht de volksvoorlichting niet meer ge bonden ziin aan den willekeur van individuen, doch aan het orgaan, hetwelk de volksge meenschap representeert: den staat. De pers werd voor de eer ste maal een zaak van voortdu rende zorg voor den staat. En deze staat, die het orgaan van de volksgemeenschap is. is op ziin beurt gebonden aan de lei dende idee dezer gemeenschap. De staat, aldus ihr. de Ranitz, kan volgens onze opvattingen niet neutraal ziin. De staat neemt de volksvoorlichting ter hand. omdat deze gebaseerd moet ziin op ie leidende idee. Deze idee moei ook het richtsnoer ziin van de tot publieke functionarissen gepromoveerde journalisten. Sor. toonde vervolgens met voorbeelden uit de geschiedenis o.a. betreffende den striid tegen Spanje. den schoolstrijd en de radio, dat ons volk. ondanks ziin beweerde nuchterheid en zake lijkheid. krachtens ziin germaan- schen aard wel degelijk warm kan loooen voor beginselen. Ook de bijltjesdag-mentaliteit. aldus sor.. is niet ontstaan, doordat men van een idvlle beroofd is. doch omdat men voelt, dat het hier gaat om een wereldbe schouwing welke geen stuk van ons leven ongemoeid laat. In stinctief voelt men dat het na- tionaal-socialisme gedragen wordt door een nieuwe idee, een nieuwe mvthe. Langzamerhand is echter doorgedrongen, dat wij natio naal socialisten streden voor een overtuiging, daarvoor zware offers over hadden, zelfs ons le ven. Men voelde instinctief, dat het gaat om hoosere dingen, voor een levensbeginsel. De pers. aldus vervolgde ihr. de Ranitz. heeft dus tot taak ons volk voor te lichten. Niet alleen door een juiste berichtgeving, door de verschillende berichten op de iuiste wiize te brengen, doch bovenal door voorlichten de beschouwingen te brengen. De huidige oorlog is een vorm Eerste Leidsche Begrafenisonderneming v. Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering in overleg met U 5376 DISTRIBUTIE Wellicht één suikerbon voor de geheele maand October. Tengevolge van enkele maat regelen was in de suikerpositie van ons land een zoodanige ver betering ingetreden, dat het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd eeni- gen tijd geleden kon aankondi gen, dat het aanvankelijk voor nemen, de suikerdistributie over een periode van vier weken stop te zetten, gen doorgang behoef de te vinden. Wel moest men re kening blijven houden met de mogelijkheid, dat het voor de eerste helft van October bestem de halve kilogram, pas later be schikbaar gesteld zou kunnen worden. Echter zijn moeilijkheden, waarmede het vervoer te kam pen heeft gekregen, oorzaak, dat één der ter verbetering van de suikerpositie getroffen maat regelen, tot dusverre zonder ef fect is gebleven. Het zijn ook vervoersmoeilijkheden die be werken, dat dé aanvoer van sui kerbieten in de inmiddels aan gevangen campagne, minder vlot verloopt dan voor een onge stoorde suikervoorziening in den tijd van overgang van den ouden naar den nieuwen suikeroogst, noodzakelijk geacht moet wor den. Deze omstandigheden heb ber en toe geleid, dat, ofschoon voor de eerste helft van October inmiddels een suikerbon is aan gewezen, het vooralsnog niet vaststaat, of voor de tweede helft van deze maand de bon aanwijzing reeds op het daar voor vastgestelde tijdstip zal volgen. Dat heteekent derhalve, dat het niet uitgesloten is, dat men met de op de thans geldende bon verkregen suiker wellicht de geheele maand October zal moeten toekomen. van een revolutie, welke alom vattend is. De uitslag van den striid zal beslissen of een volk- sche socialistische uit onzen ger- maanschen aard gegroeide ge meenschap kan ontstaan, dan wel of onze eigen kuituur zal vernietigd worden door die krachten, die in wezen vijandig staan tegenover onze germaan- sche kuituur. In het midden van de nieuwe maatschappij staat niet een staatsche ordening. In het mid den staat de volksgemeenschap en de groeiende volkerenge meenschap, een organische groeiende germaansche gemeen schap. Het gaat hier om wezenlijke beginselen, welke elk gebied be- heerschen. Ik denk hier aan de beteekenis van den arbeid, de beteekenis van het kapitaal, de opvattingen over recht, de be teekenis van den boerenstand, de verschijnselen van kunst en kuituur. Journalisten. aldus besloot ihr. de Ranitz ziin rede, moeten volkomen weten en beleven, dat ook onze kuituur ten onder gaat. indien niet tegen een ras- dood wordt gewaakt. Zij moeten dit steeds en overal tot uiting kunnen brengen. Zii moeten op elk gebied, voortdurend doen bliiken. dat het hier gaat om de meest eigen waarden van ons volk en van de germaansche volkerengemeenschap. VLIEGERS OPLATEN STRENG VERBODEN. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid wijst er op, dat het verboden en straf baar is, vliegers van welken aard ook op te laten. Tegen over tredingen zal ingevolge de ver ordening van den secr.-generaal van hét departement van Justi tie van 6 September 1940- (ver ordeningenblad stuk 25 nr. 133) streng worden opgetreden. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat ouders, op voeders en andere met toezicht belaste pertsonen krachtens de verordening van den secr.-gene- raal van het departement van Justitie over het toezicht op minderjarigen van 5 Augustus 1943 verordeningenblak stuk 23 no. 85), wanneer zij het strafba re gedrag der minderjarigen door behoorlijk toezicht hadden kun nen verhinderen, kunnen wor den gestraf met gevangenisstraf of hechtenis tot zes maanden of boete tot 300 gulden. WIJZIGING ZIEKENGELD VERZEKERING. Van de ziekengeldverzekering werd in den laatsten tijd in toe nemende mate misbruk gemaakt, zoodat het noodzakelijk werd om diegenen, die eens een paar da gen thuis willen blijven, omdat het werk hun niet aanstaat, te laten gevoelen, dat zulk een spij belen zich wreekt in een be langrijke vermindering van in komsten. Daartoe is in de ziek tewet een wijziging aangebracht. De tot dusver geldende voor schriften kenden aan de verze kerde arbeiders bij ziekte gedu rende 26 weken een ziekengeld van 80 procent van het dagloon toe. waarbij geen onderscheid werd gemaakt tusschen ziekten van kenteren of langeren duur. Onlangs is echter een bepaling ingevoerd, op grond waarvan na het verstrijken van drie verplich te wachtdagen, gedurende de eerste zes dagen, waarover uit- keering wordt verstrekt, een ziekengeld van 50 procent van het loon wordt gegeven. Daarna heeft de normale uitkeering van 80 procent van het loon plaats. Indien evenwel de ongeschikt heid tot werken langer duurt dan vier weken, verkrijgt de verze kerde achteraf nog een uitkee ring, waarbij hem het geduren de de eerste zes dagen minder betaalde wordt vergoed. De be doeling van dezen maatregel is om het in den laatsten tijd opge komen verschijnsel van te licht vaardige ziekmeldingen te be teugelen. zonder dat daarbij de werkelijk ernstige patiënten met een ziekte van langeren duur, worden getroffen. Deze immers kriieen later het aanvankelijk minder ontvaneene uitbetaald. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de getroffen maatregel, die slechts noode werd genomen, een tiidehik karakter draagt. Het ligt in de bedoeling hem ongedaan te maken, zoodra het verschijnsel, waartegen hij zioh keert, een einde neemt. De „Berkhorst" voor het publiek opengesteld. Bij gemeenschappelijke be schikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Opv'oedii.g, Wetenschap en Kui tuurbescherming en den waar nemend secretaris-generaal van het departement van Financiën is het landgoed „Berkhorst" c.a., gelegen in de gemeenten S'.her- penceel en Renswoude, en groot 135 H.A., onder de Natuur- schoonwet 1928 gerangschikt. Het landgoed bestaat u 3 com plexen. ii.1. het eigenlijke land- Nog bestaat de mogelijkheid om deel te nemen aan het eeersport kamp. dat Zaterdag 9 October as. vertrekt Ftinke kerels van 16 t e.m. 18 jaar, die aan dit kamp vrilfen deelnemen, kunnen zich Donderdag 7 October a s van s morgens 8 30 tot 's middags 2 uur in den Dierentuin in Den Haag voor de keuring meiden. Reiskosten vanat woonplaats naar Den Haag en terug worden vergoed. Volgens verordening van den Rijks commissaris moeten werkgevers er scholen voor deze kampen, die een maand duren, vrij geven. Werkgevers moeten hetloondoorbetalen en mogen deze maand niet als vacantie rekenen Kosten zijn aan deze kampen nie- verbonden, terwijl in de kamper dienstkieeding. schoenen en sport- goed alsmede een zakgeld van 50 Pfc per dag verstrekt worden. Daarom aarzel niet langer en laat je Donderdag 7 October a.s. bi Den Haag vooi net eerstvolgende Weersportkamo keuren Stapf/Pax m goed „Berkhorst" (pl.m. 63 H. A.), het bezit Dashorst" (pl.m 49 H.A.) en „Breehoef" (pl.m. 23 H.A.). Zij zijn op wegen en wandel paden op vertoon van wandel- kaarten voor het puiblisk open gesteld. De kaarten zijn tegen een kleine vergoeding verkrijg baar bij den opzichter R. A. Koudijs 'te Scherpenzeel. Burgemeestersbenoemingen. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: de commissaris-gene raal voor bestuur en justitie heeft benoemd: den burgemees ter van Wiilre W. van der Zan den tevens tot burgemeester van Gulnen: den wethouder van Weert M. H. Bemelmans tot bur gemeester van Hunsel: den heer M. G. Bouts te Geleen tot bur gemeester van Born: den waar nemend burgemeester van Briel- le en Oostvoorne B. C. Wisboom onder gelijktijdig eervol ontslag uit deze functie tot burgemees ter van Noordeloos. Hoornaar en Hoogblokland; den gemeen tesecretaris van Diepenveen J. D. van Arkel tot burgemeester van Nieuwleusen: den hees W. C. Weidner te Vreeland tot bur gemeester van Oldehove: den heer C. L. Swaalf te Heemstede tot burgemeester van Heiloo; den waarnemend burgemeester van Hoogkarspel M. van de Kuur onder gelijktijdig eervol ontslag uit deze functie tot bur gemeester van Beemster: en den heer W. F. van den Hoff te 's-Gravenhage tot burgemeester van Brielle en Oostvoorne. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. De geit. De jeugdige C. P. van dier Zarade te Nootdorp was rniet een geit op stap gegaan. Het was met die geit slecht afgeloo- pen, want het dier wais clande stien geslacht. Maar daar wist dia verdachte niets van. hij had zich alleen maar te verantwoorden voor het vervoer van het dier. waarvoor hij geen vergunning bad. De officier bij den Haag- schen Economiscben rechter vor derde er 15 boete subs 14 dagen tuchtschool voor; die rechter leg de 10 siulbs 7 dagen tuchtschool op. Clandestien geslacht. A. P. van Meurs te. L e i d s c h e n- d a m had clandestien geslacht twee lammeren, een geit en een kalf. Voor diit stel bij elkaar vor derde de officier zeven maanden gevangenisstraf; uitspraak zeven maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. HAAGSCHE POLITIERECH TER. De kleine opwinding. Volgens C. R. te R ij n s b u r g was hét een kleine opwinding tij- diens het wertk, die hem tot mis handeling deed overgaan van een mede-arbeider. De officier meen de, dat die opwinding moet wor den tegengegaan en als kalmee rend middel stelde hij drie we ken gevangenisstraf voor. De rechter tegde 30 boete of 15 da gen hechtenis op vanwege hie t •blanco strafblad. Niet in orde. Wel had H. F. te Leiden nog geprobeerd, om de zaak in orde te brengen, maar toen had hij den rij wiel- dliefistal al gepleegd, waardoor Meerdiwk zijtn fiets althans eeni- gen tijd was kwijt geraakt. Re kening houdend met de late goe de bedoelingen van verdachte, eischte de officier drie mauanden gevangenisstraf, waartoe de rech ter veroordeelde. G. J. R. te Oegstgeest verduisterde boter van zijn werk gever en gezien zijn blanco straf blad kwam dit feit voor hem ap 25 boete suihs 12 dagen hechte nis te staan. G. O. te K a t w ij k had het op shag voorzien en uit eén win kel nam bij bet begeerde artikel. Hij werd voor diefstal tot veer tien dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Men nam. De officier stelde vast. dat men in bet bedrijf waar A. W. van A. N. K. en P. J. v. d. B. te Leiden werkte, maar nam hetgeen te gebruiken viel En. dus nam men zadels, sturen, spatborden, kettingkasten, bou ten eet. etc. mee. De werkgever werd daar niet beter van, en de officier stelde vast dat de goede ren in dezen tij'd veel waarde hebben. Waar de zaak tegen v. d. B. werd aangehouden wegens verblijf in het buitenland, vor derde hij tegen van A. en K. elk een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Schaipers had be- LAATSTE BERICHTEN Aanvallen grootendeels afgeslagen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN DEN FUEHRER, 7 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „Op het Taman-schiereiland en aan het front tusschen Melitopol en Saporosje kwam het slechts tot plaatselijke gevechten. In de zwaartepuntsectoren van het Zuidelijke en centrale Oostelij ke front werden ook gisteren vijandelijke aanvallen grooten deels is tegenaanvallen afgesla gen. Ten zuiden van Welikije Loeki gingen de Sovjets met vrij ster ke door vliegtuigformaties on dersteunde infanterie- en pant- serstriidkrachten tot den aanval over. De gevechten zijn in vollen gang. Van het front tusschen Iimen- en Ladogameer wordt melding gemaakt van levendige plaatse lijke gevechtsactie. Duitsehe duikbommenwerpers vielen in de Zwarte Zee een for matie van drie Sovjettorpedoja gers aan, die poogde de Zuidkust van de Krim te beschieten. Door bomtreffers werden alle drie de torpedojagers in den grond ge boord. Tijdens de harde afweerge- vechten aan het Koebanbrugge- hoofd en in den Zuidelijken en centralen sector van het Ooste lijk front hebben zich het tweede bataljon van het regiment grena diers 290, de Oostmarksche ne gende pantserdivisie, de Rijn- landsch-Westfaalsehe 306de en de Beiersche 337ste infanterie divisie bijzonder onderscheiden. In Zuid-Italië werden aan de Volturno herhaaldelijk vijande lijke infanterie- en pantserstrijd krachten, meest in tegenaanval, afgeslagen, terwijl in de Zuide lijke Appenijnen onze achterhoe den na afweer van krachtige vijandelijke aanvallen langzaam naar het Noord-Westen uitwij ken. In het gebied van Termoli duren de verbitterde gevechten met den zich versterkenden vijand voort. De luchtmacht heeft in den af- geloopen nacht doelen in het ge bied van Londen met brisant bommen van zwaar kaliber aan gevallen. Alle vliegtuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. SPORT BRIDGE. Viertallencompetitie district Leiden. Od den 2en avond waren de uitslagen. Hoofdkl.: (team) Vrijenhoek wint van (team) Prins met 49 p.: Hins wint van Wakka met 32 d.: Verboog wint van Laken met 46 p.: v. d. Ploeg wint van Thoolen met 11 p.; Van Wingen wint van De Graaf met 18 p. lste kl. A: Mol wint van Van Noort met 35 p.: mevr. v. Ingen Schenau wint van Jagerman met 21 p.; Smit wint van v. d. Burg met 73 p.; mevr. Visser speelt gelijk tegen Been (3 p. ten gunste van Been); Keunen wint van Riinbende met 18 p.; C. Verpoorten speelt gelijk te gen Christiaanse (2 p. ten gun ste van Verpoorten); Smitte- naar wint van Kiel met 18 p.; Siem wint van v. Delft met 12 p.: Bleuzé wint van Zandbergen met 9 p. 2e kl. A: mei. v. Boxtel wint van Thiissen met 27 p.: Bus- sching wint v. mej. v. d. Ouwee- len met 70 p.: De Jong wint van Ruhrwien met 45 p.; mej. v. d. Ouweelen wint van Thiissen m. 17 p.; idem B. Kanbier gelijk te gen Jungschlager (2 p. ten gun ste van Kanbier): Pielanen wint van Huivenaar met 42 p.; Riet bergen wint van Nievaart met 10 p.; idem C: mevr. Vorst wint van mei. Snoeker met 25 p.; mevr. Kuvners wint van Lam berts met 50 p. DAMMEN. Kampioenschap v. Leiden. Het stadskampioen- schap 1943—'44 is vorige week geopend. De eerste ronden brachten de volgende resultaten. zwaren van juridlischen aard, en pleitte een clemente straf, waar na die rechter besloot zijn beslis sing aan te houdien, om een rap port over verdachten in te win nen. I

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2