i 2)e- Q&idLóchc Soii^cmt 4jf' Dnjepr-phase" mgetreden ONDERDAG 7 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10678 ureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOtt LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. IH( art icei Adempauze in strijd aan Oostelijk front OORLOG EN POLITIEK. De A. N. P.-correspondent te ph,Berlijn meldt: Uit de commentaren der Duit- DE)sche pers op het verloop van den CHfetriid aan het Oostelijke front cuaiblijkt duidelijk, dat de Duitsche 53, legerleiding met het bereiken van de Dnjeprlinie 'n phase van ^den strijd afgesloten acht en dat (jnen alles in het werk wil stel len om deze linie voorloopig te houden. De Dnjepr, langs wel ker oevers zich op sommige plaatsen vrij breede moerassen '/uitstrekken, is voor de bolsje- wisten een moeilijk te passee- ren hindernis en de Sovjet-Rus sische bruggehoofden aan den Midden-Dnjepr en ten Noord- Westen van Dnjepropetrowsk schijnen voorshands van geen strategische be.eekenis te zijn, zoodat de Dnjepr, naar men dan ook kan aannemen, voorloopig een verdere ontplooiing van het Sovjet-Russische offensief zal beletten, temeer daar de bols- 5_.jjewisten na de drie maanden, r7f| die het offensief reeds geduurd heeft, ongetwijfeld een adem- W pauze noodig hebebn om hun 7;strijdkrachten te hergroepeeren. '■Slechts ten Noorden van de Zee van Azov, waar sterke Sovjet- Russisdhe den datum, waarvan de geal lieerden het nog steeds niet eens schiinen te zijn, is ontegenzeg gelijk van groote beteekems. Tusschen Engeland en Amerika eenerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds bestaan tegenstellin gen, die, naar ook uit Engelsche bladen blijkt, hoofdzakelijk Oost- Europa betreffen. Deze tegen stellingen schijnen een verdere ontplooiing der geallieerde krijgs plannen, o.a. wat den Balkan betreft, in den weg te staan. Zoo zou, naar men te Berlijn meent, reeds een invasie in Zuid-Oost- Europa hebben plaats gevon den indien Moskou zich hierte gen niet had verzet. Ook het ze vende Amerikaansche leger en het reeds 300.000 man tellende Fransehe leger van Giraud, wier verblijfplaats men slechts kan raden, staan ongetwijfeld voor nieuwe landingsoperaties gereed, doch men neemt te Berlijn aan, dat voor afloop der conferentie tusschen de geallieerden geen ondernemingen op groote schaal te verwachten zijn. Uiteraard wordt het uitstellen der confe rentie van Duitsche zijde toege juicht, daar hierdoor tijd ge wonnen wordt voor het nemen van verdedigingsmaatregelen. Zouden de besprekingen, die volgens de laatste berichten te Moskou zouden plaats vinden, de Sovjet-Russische wenschen on vervuld laten, dan verwacht men hiervan in Duitsche krin- nussisone troepenconcentraties gen een verkoeling der betrek bMW&Ste nol finnen Moskou o„',U, niet te willen staken en van Duitsche zijde verwacht men hier dan ook nog voor het in vallen der regenperiode nieuwe >U|aanvallen. Ook tusschen Smo lensk en Witebsk duren de Sov jet-Russische aanvallen een toegenomen activiteit der bolsjewisten waar te nemen en 1 het is dan ook niet uitgesloten, dat ook in dezen sector, die ge- ruimen tijd vrij rustig is ge weest, nieuwe Sovjet-Russische aanvallen te verwachten zijn. voort, doch zij zijn niet meer I D.N.B. noemt net tagemwoor- zoo hevig als voorheen. Ten d'igie staduim van die gevechten Zuiden van het Ladogameer is aS?1 het Oostelijk front di: zijn Anglo-Amerikaansche bondge- nooten, die op de geheele situa tie van grooten invloed zal zijn. Verzwakking van vijandelijk offensief. De militaire correspondent van „Dnjiepr—phase". Hij schrijft: na 14 weken van onaf.gebroken po gingen der Sovjets cam het Duit sche front door een verpletterend gebruik van zwaar en het zwaar ste oorlogsmateriaal te verbreken en hot Duitsche veldleger in dl Een offensief over de geheele lRa?-ite hakken, begint thans dtui- linie, zooals de bolsjewisten de- delijk merkbaar een verzwak- zen zomer hebben ondernomen, verwacht men van Duitsche zij de evenwel pas nadat de winter zijn intrede heeft gedaan en de «[stijf bevroren grond weer ope raties met zware pantserlegers mogelijk maakt. De komende winter kan, zoo meent men te Berlijn, in het Oosten de beslis sing brengen. Men houdt er hier rekening mede, dat de Duitsche weermacht in dezen winter nog verder terug zal moeten wijken, doch verklaart, dat zulks de bolsjewisten geenszins nader tot de overwinning zou brengen, in dien zij er niet in zouden sla gen, door het Duitsche front te breken en dit te desorganisee- ren. Integendeel, zouden de Duit- schers een doorbraak kunnen verhinderen, dan zou dit voor de bolsjewistische strijdmacht een slag zijn, dien zij aldus de Duitsche opvatting moeilijk te boven zou kunnen komen. Terwijl men dus, zooals uit het bovenstaande blijkt, in Duitsche kringen ten aanzien van de mi litaire vooruitzichten aan het" Oostelijke front een zeker opti misme aan den dag legt, houdt men van Duitsche zijde ook nog uitdrukkelijk de mogelijkheid open, dat politieke ontwikkelin gen de situatie volkomen zullen wijzigen, zonder dat men uiter aard in bijzonderheden treedt. Nu de militaire operaties aan het Oostelijke front, dat nog steeeds het belangrijkste front in Europa is, in de komende weken aan beteekenis zullen ver liezen, kan het zwaartepunt meer op de politiek komen te liggen. In dit verband dient ook de conferentie tusschen vertegen woordigers van Londen, Wash ington en Moskou genoemd te worden. De conferentie, omtrent king van de vijandelijke offen sive kracht. Met belangstelling neemt men in militaire kTisnigen te Berlijn kennis van de vijan delijke lezing volgens welke' het slechte weer en de modderige wegen verantwoordelijk zij-" voor de vertraging van het tempo, ja voor die verzwakking van het of fensief. Tegenover deze rootiveering voor het stagniaer-en van den grooten ibolsjewistischien aanval plaatsen- die Duitsche militairen slechte het feit, dat in het Oosten het jaargetijde van het slechte weer, dus de moddieriperiode, nog in het -geheel niet is aangebro ken, dat integendeel overal de toestanden van de wegen nog heel 'behoorlijk zijn, vooral in het Zuiden. De in den centralen sec tor hier en d'aar losgebroken re genbuien hebben slechts voorbij gaande de geivec.itshandelinigen kunnen, beïnvloeden. Sinds eeni- gen tijd is ook daar het weer we derom goed geworden en zijn die wegen droog en hard. Het blijkt dierhalve dluidelijk, dat de Sovjet-leiding voor twee ernstige problemen staat: 1. De noodzakelijkheid om den aanvoer voor het offensief te leiden door een gebied, waar die Diuitscheirs wijd en- zijd niets dan puinhoopen hebben achtergelaten. 2. Het feit, dat die bolsjewieken -zich ge plaatst zien tegenover een voor hen blijkbaar onvermoede sterkte van dien Duiitscben tegenstand. Bside verschijnselen moeten als een bewijs worden opgevat voor de bekwaamheid der hoogste Duitsche legerleiding om de vij and1 te dwingen in een positie, die zijn kansen voor den wira ten- strijd fundamenteel veranderen. Daarbij is ondanks den huldigen stationmairen toestand in dien strijd -nog altijd niet (met abso lute duidelijkheid te zien, of de Duitsche leiding de Dnj-epr-pha- se slechts als een tussdhenitoe- stanid heeft tot stand gebracht. Doch hoe het ook zij. het staat vast, dat de tegenwoordige Duit sche positie voor de komende wintergeivechten mogelijkheden biedt, die voor de Duitsche troe pen in de beidie afgel-oopen win ters in het Oosten niet beston den. Men slaat die plank wel niet miis, wanneer men aanneemt, dat die Duitsche beweging naar de Dnjepr toe met de daarmede ge paard gaande concentratie van krachten die totstandbrenging van zoo gunstig mogelijke voorwaar den voor den winterstri.ini op het oog had. In ieder geval zal men er op moeten rekenen, dat de huidige inactiviteit der bolsje wieken- binnenkort weer vervan gen zal worden door nieuwe krachtige pogingen der Sovjets om de Dui tochers althans uit de afgrendeling Mtelitopol-Saporosje te werpen. Het zal interessant zijn te constateeren, hoe de Duit sche legerleiding hierop te zijner tij'd zal reageeren. Bepaalde be wegingen aan den Duitechen kant van het front zijn hiervoor reeds zeer verhelderend. ROME NIET LANGER REGEERINGSSTAD. Met de verplaatsing van den zetel der Italiaansche regeering uit Rome naar een stad in Noord Italië is, naar de correspondent van de „Berliner Boersenzei- tung", dr. J. Sehmidtz Forst, meldt, een verplaatsing van het politieke gewicht ten uitvoer ge legd, welke door den oorlog noodzakelijk is geworden. Het besluit van de onder Mussolini staande nieuwe regeering om Rome als regeeringszetel op te geven is niet, aldus de correspon dent, een onder den druk van den vijand genomen maatregel, maar een vrijwillig besluit van I groote draagwijdte. De republi- keinsche regeering van Italië I gaat naar het Noorden omdat I daar aangeleund tegen Midden- Europa en den Duitsohen bond genoot de arbeids- en stri.jdbasis van Italië ligt. Het zou zijn val- sche feiten voor te spiegelen en den toestand onduidelijk voor stellen, wanneer men, aldus de correspondent verder, de fictie in stand zou willen houden, dat Rome deze taak zou kunnen ver richten. Rome kan dit niet. om dat het uit zee in gevaar is en aangezien ook zijn verkeersver bindingen, gezien de ligging der vijandelijke vliegvelden, voor korter of langer tijd verbroken kunnen worden. Voorts verluidt van de Ita liaansche grens, dat Mussolini dr. Ruggero Romano benoemd heeft tot minister van openbare wer ken. Romano is in 1895 geboren en is sedert vele jaren lid van J de fascistische partij. Vroeger is j hij een keer onderstaatssecreta ris geweest. Naar vender verluidt, is tot buitengewoon minister voor de organisatie van de pers Luigi Molino benoemd. Geallieerden stellen drie Italiaansche vrouwen terecht. Van officieele zijde zijn, naar radio-Rome meldt, de namen gepubliceerd van drie Italiaan sche vrouwen, die door de Anglo- Amerikaansche troepen in Na pels gearresteerd en doodgescho ten werden. Een van deze vrou wen was de echtgenoote van een bekenden fascistischen hoog waardigheidsbekleder. TWEE ENGELSCHE TORPEDO JAGERS IN DEN GROND GEBOORD. Uit een ongenoemd Japansch steunpunt wordt gemeld, dat Ja- pansche duikbooten den derden October, in de wateren van het Zuidelijk deel der Stille Zuid zee van drie op verkenning zijn de Engelsche torpedojagers er twee in den grond geboord heb ben. De vijandelijke torpedo ja- Hoe de Italiaansche vloot uitgeleverd werd De Ned. Correspondentiedienst mieldt: In „La Nuova Iatlia" onthult Sergio Barniacooni op welke wij ze een belangrijk gedeelte van die Italiaanisidhe vloot aan de ge allieerden werd in handen ge speeld. ofschoon1, naar hij te ken nen geeft, die grooite mteérderteiid' dier italiaansche marine trouw was aan haar eer, haar tradities en het bewind van Miussolini. „Voor alles dient gezegd te worden", merkt Bernacconi op, „dait de eenbeden, die in dien vreemde gedetacheerd waren, zooais diuiikbooten van de Ita liaansche bases, de Zwarte Zee, de Egeïsobe Zee, de Grietosche wateren en in het Verre Oosten, en bovendien twee slagschepen, twee zware kruisers en talrijke andere kleinere eenheden vast besloten in hun havens zijn ge bleven zonder dat hun officieren en bemanningen de bevelen, om alle bodems tot zinken te bren gen, welke zij gelijktijdig met de afkondiging van den wapenstil stand ontvingen, hebben ten uit voer gelegd. Wat 'het eskader betreft, dat in de vijandelijke havens is binrnen- gelooipen. hebben de berichten dier Europeesohe pers en boven al de eerste, nog incomplete tij dingen. ons veel omtrent de groo ite tragedie van onze marine ont huld. Terwijl zij op de misest ■ernstige manier de groote heeren van den generalen staf beschul digen, ontlasten zij tevens ten volle het ovargroote deel dar of ficieren en der bemanningen van de in Briitsche havens aangeko men- eenheden. - Op dien achtsten September, twee uur voordat de wereld door middel van de Amerikaansehe radio op de hoogte werd gesteld van den overeengekomen wapen stilstand, liep het eskader de ha-, ven van Sipezia uit, geformeerd in slagorde, de waterdichte schot ten en de gangen tusschen de dekken hermetisch gesloten en alle mannen op hun gevechtspost. Een paar dagen geleden waren enkele admiraals en comman danten vervangen door officie ren. die nauwer aan de reseering Badoglio verbonden waren. Ook de chef van den generalen staf oiar marine zelf, die door den ver rader was benoemd, schijnt zich aian boord van een slagso.aip te heben ingescheept. Dit vertrek in volledige ge vechtsbereidheid en in Zuidelij ke richting had een beteekenis, die door de officieren en de be manningen, welke niet op de hoogte waren en in volledige goede trouw verkeerden, niet kon worden misverstaan. Thans ging men den grooten zeeslag te gemoet, waarnaar men zoo lan gen tijd reikhalzend had uitge zien. De Italiaansche vloot zou zich eindelijk met al haar krach ten meten met de Angelsaksi sche en wat ook den uitslag hier van zou zijn, zij zou de eer van haar vlag weten te handhaven. Wanneer één of meerdere sche pen uitloopen weet gewoonlijk san boord niemand, (behalve de commandant, en ook deze nog riet immer) doel en bestemming De duikbooten, om een voorbeeld te geven, komen deze eerst te weten als zij aangekomen zijn gers beihooren tot de „Adrni- ral"-klasse, hadden acht lanceer- buizen en konden een snelheid van 37 knoopen ontwikkelen. Verder wordt in een frontbe- richt medegedeeld, dat de Ja- pansche luchtmacht met goed gevolg een -bomaanval heeft on dernomen op de vijandelijke steunpunten op de eilanden Goo. denough en Trobriand, voor de Oostpunt van Nieuw Guinea ge legen. Ondanks het hevige af- weervuur slaagden de Japansche toestellen er in de uitgekozen militaire doelen met succes te 'boinb ar deer en. Max Blokzijl over „De oorlosrs- werkeliikheid". In de serie Brandende kwesties spreekt Max Blokzijl heden Donderdag 7 October via Hilversum I om 18.45 uur over: „De oorlogswer- keliikheid''. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschil len voeden het vee. op punt X, na een of meerdere dagen varens, wanneer de com mandant de gesloten enveloppe opent, waarin zijn orders en verdere bijzonderheden zijn ver vat. Slechts een zeer beperkt aan tal hooge officieren, misschien een twintigtal, wist derhalve waarheen de vloot werd gediri geerd. En toen, tegen den avond, de formatie door eenige vlieg tuigen werd aangevallen, geloof den de meesten vast en zeker, dat dit Engelsche en Ameri kaansche toestellen waren. Slechts de eenheden der achter hoede zagen de hakenkruisen onder de vleugels van een appa raat, dat zeer laag gedaald was en vroegen dadelijk hevelen en ophelderingen." Zij ontvingen or ders die hun zoo vreemd toele- ken. dat de commandanten van deze eenheden, wien onverwacht een licht opging, de overige vleotformatie niet langer volg den, doch bekommerd en ver ontwaardigd het bevel gaven, koers op de Balearen te zetten, waar zij hun schepen voor een deei zelf tot zinken brachten. Ou de slagschepen heeft nie mand iets kunnen weten om trent dit eerste bedrijf der op handen zijnde tragedie, meer dan één heeft verzekerd dat hij de „Rcma" in een groote rookwolk gehuld had gezien. De nacht ging voor de be manningen in -onzekerheid -en spanning voorbij. Bij den dageraad bleek de for matie zich vervijfvoudigd te hebben! Wat beteekende dit? Rondom de mooie Italiaansche schepen, in zuivere orde, navi geerde de Anglo-Amerikaansclie vloot. Vijandelijke schepen voe ren aan den kop, andere, groote en zware eenheden, hebben zich aan de flanken geschaard: nog andere volgen. Niemand vuurt! De gevechtsvlag gaat niet naar den top. Men is thans in het gezicht van Malta. De manschappen ko men bijeen op het achterdek: de commandant spreekt. Hij deelt mede, dat de koning en Badoglio een wapenstilstand gesloten heb ben en dat de schepen naar Mal ta moeten gaan; de bemanningen zullen aan boord blijven en geen enkele eenheid zal door den vijand gebruikt worden. De ko ning en het gouvernement beve len dat zonder besluiteloosheid en zonder uitzondering gehoor zaamd dient te worden, omdat het gaat om de toekomst en het voortbestaan van Italië. Overi gens zou men thans ook niets meer kunnen uitrichten. Elke poging om zich te verdedigen of te verzetten zou een daad van krankzinnigheid zijn en met den dood worden gestraft. De tragedie is daarmee geëin digd." VOORBEREIDINGEN VOOR DRIEMOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Uit New York wordt gemeld: De vroegere ambassadeur der Ver. Staten in Moskou, Joseph Davies, heeft met den ambassa deur der Sovjet Unie in Mexico, Constantin Oemansky, in Mexi co City een bespreking gevoerd, die beschouwd wordt als voor bereiding tot de Driemogendhe- denconferentie. Oemansky gaat niet alleen door voor een intiem persoonlijk vertrouwensman van Stalin en Molotov, maar moet ook de hoogste leiding hebben van alle diplomatieke vertegen- wordigers der Sovjet-Unie op het Westelijk halfrond.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1