VRIJDAG 1 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10673 DE ONTWIKKEi LING IN ITALIË ïureaux: Papengracht 32 Giro 103003 rtAffïFSI Aïl VflOS? I FSF4F1V FM OFfl^TTIÏFKFN c- M- van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 VDUS tN Ul.131 KiLBiJtlV Th vviimer, Hoofdredacteur. 3r«icverstoord[eps te Napets uitgeroeid BESCHOUWINGEN IN BRITSCHE PERS. De pessimistische beschouwin gen der Britsohe pers over de militaire en politieke ontwikke ling in Italië worden in Duit- iche politieke kringen met bij- ïondere belangstelling gevolgd. Vooral valt te Berlijn de open- ïartigheid op van het tijd schrift „New Statesman and Nfation" dat o.a. schrijft: .,De Duitsehers hebben een gezondere opvatting aan den lag gelegd dan onze leiders. Zij i ebben ingezien, dat de bezet ing van Rome van de grootste jeteekenis was. Zij hebben Mus solini bevrijd. Ons opperbevel stelde al zijn vertrouwen in Ba- ioglio en den koning. Wanneer Je koning en Badoglio thans vluchtelingen achter het front zijn, zullen zij voor ons eerder een bezwaar dan een voordeel Zijn. Er zal nauwelijks nog één Italiaan zijn, die naar hen luis tert." Dat dit niet de particuliere meening van een Engelsch tijd schrift is, maar de opvatting van ie Britsche regeering, Churchill incluis, blijkt uit den tekst van het telegram, dat de Britsche premier op 18 Aug. tijdens de onderhandelingen met Badoglio en generaal Alexander, den Britschen opperbevelhebber op Sicilië, heeft verzonden. De tekst van dit hoogst belangwekkende telegram wordt door de publi catie der Lagerhuisrede van Churchill in de „Times" pas thans bekend. Churchill ver klaarde toen: „Ge zijt OiigetWijxeld op tic hoogte van de voelhorens, die ttalië naar ons heeft uitge strekt en van het antwoord, dat wij daarop verstrekt hebben. Het grootste gevaar voor ons zou zijn, wanneer de Duitsehers zich van Rome zouden meester ma ken en daar een fascistische Quisling-regeering, b.v. onder Farinacci. zouden vestigen. Niet minder onaangenaam zou het zijn, wanneer Italië op de anar chie zou afgaan. Ik betwijfel, of Badoglio zich zal kunnen hand haven tot den dag, dien wij voor onze landing op het vaste land hebben vastgesteld. Wanneer het hun zou gelukken, den aan val te bespoedigen zonder al te groot risico, zou daarmee veel gewonnen zijn." Alle drie punten van vrees, die Churchill in dit telegram jütdiukt, zijn uitgekomen en wel erger dan de premier ver ondersteld heeft. Zoo constateert men in Berlijnsehe politieke kringen. Rome bevindt zich in Duitsche handen, het fascisme is herrezen en zelfs onder den Duce persoonlijk. In breede kringen van Italië, voorname lijk echter in dat welke de ge allieerden bezet houden, heerscht de anarchie. DE TOESTAND IN NAPELS. De A. N. P.-oorrespondent te Berlijn meldt: Zooals het Duitsche weer- nadhtsbericht van Donderdag reeds vermeldt, heeft de stad- rommandant van Napels drasti sche maatregelen tegen de al daar saboteerende opstandelin- ?en genomen. Ter bemoeilijking van evenutueele landingsopera ties der geallieerden werden aanvankelijk de haveninstalla ties grondig vernietigd, waarna deelen der stad ontruimd wer den. Thans zijn de eigenlijke te genmaatregelen ingeluid, welke uit een meedoogenlooze bestrij ding dei' opstandelingen, deels zommunisten, bestaan. De rebel len zijn reeds eenigen tijd in hun streven aangemoedigd door een mj groot aantal agenten, die de stad, vermoedelijk reeds lang "oor de officieele Duitsche be setting. zijn binnengekomen. Opmerkelijk is het, dat de be strijding van het bendewezen is Napels vrijwel samenvalt met een geallieerden aanval in de richting van de stad. De vernie tiging van de havens zou er bo vendien op kunnen wijzen, dat men aan het bezit van de stad van Duitsche militaire zijde in de toekomst geen waarde meer zal hechten, hetgeen evenwel in het kader van de algameene strate gische situatie in Zuid-Italië geen verrassing is. Betreffende Napels verneemt het D. N. B. nog, dat sedert het den Britten en Amerikanen is gelukt aan de Golf van Salerno aan land te gaan, communisten en andere elementen de rust en de orde in Napels trachten te verstoren en de Duitsche troe pen te belemmeren in hun strijd tegen de geallieerde indringers. De bekende armoewij'ken, die terstond achter de prachtige straten beginnen, boden den ban dieten talrijke schuilhoeken, waaruit zij hun nachtelijke over vallen op revitailleeringsvoer- tuigen en afzonderlijke Duitsche soldaten ondernamen. Roovend en plunderend drongen zij ook de door de Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigen vernielde stads- deelen binnen en trachtten zich te verrijken met de have der door het bombardement getrof fen bevolking met de opgeslagen voorraden. Om deze haard van onrust uit te schakelen sloegen Duitsche en fascistische eenhe den, met medewerking der or delievende deelen der bevol king hard en vastberaden toe. De bandieten verschansten zich in de straten en bliezen talrijke gebouwen om op aan materiaal te komen voor het opwerpen van barrières en straatversperringen. Zij werden door de Duitsche troepen energiek aangevallen, ofschoon Britsche en Amerikaan- sche vliegers trachtten door aan vallen in scheervlucht in te grij pen in de gevechten. De neergeworpen bommen konden weliswaar het lot van de benden niet tegenhouden, doch richtten in de nabijgelegen woonwijken opnieuw zware schade aan. HOE VENETIë ZICH OVERGAF. ï:en Duitsche oorlogsverslagge ver vertelt van de overgave der zee vesting Venetië aan twee Duitsche torpedomotorbooten. Hij zegt o.m.: „De beslissing viel, toen 2 torpedomotorbooten der Duitsche marine in weerwil van eenige Italiaansche geschutsalvi de haven binnenliepen. Aan deze beide booten gaf Venetië zich over. Op het voornaamste sta tion der stad geschiedde de ca pitulatie. In carré waren de Ita liaansche marine-formaties, voor het grootste deel keurtroepen, aangetreden. Tegenover hen stond een handvol Duitsche mariniers. Bij de groep der hoogere Italiaan sche officieren en de vertegen woordigers van het burgerlijke bestuur, onder wie de prefect en de podesta, stond de com mandant der torpedomotorboo ten, de eerste luitenant-ter-zee Schmidt, die aan den bevelheb ber van het Duitsche marine commando Italië het volgende rapport uitbracht: „Twee admi raals en 5000 man der zeeves ting Venetië ontwapend en ge vangen genomen." DE SITUATIE AAN DE FRONTEN. De bruggehoofden aan den Dnjepr. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De situatie aan het Oostelijk front blijft gekenmerkt door toenemende Duitsche tegenaan vallen. o.a. bij Tsjernigow en ten Zuidoosten van Gomel. Bij Sovjet-Russische aanvallen op de nog aanwezige Duitsche brug- gehoofden op den Oostelijken oever van den Dniepr bii Dnje- nropetrowsk. Krementsioeg en Kief hebben de Duitsehers eenig terrein moeten prijsgeven. De bolsjewistische troepen, die op enkele, hier niet nader aange duide. punten den Westelijken oever van den Dniepr hebben bereikt, hebben het niet tot ope ratieve successen kunnen bren gen. daar zij door hevige tegen aanvallen deels vernietigd, deels in een klein gebied oneengedre- ven zijn. Ten Westen van Ros- lawl en ten Zuiden van Smo lensk belemmert de regen de operaties. Ook in Italië regent het. Naar de A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, ondervinden ook de krijgsverrichtingen in Italië in toenemende mate hin der van den regen. Tot den te verwachten grooten aanval is het nog steeds niet gekomen en de gevechten, die tot dusver een min of meer nlaatselijk karak ter droegen, hebben dan ook van beide zijden meer ten doel de gunstigst mogelijke posities voor den komenden strijd te kiezen. Ten Noordoosten van Salerno hebben de Duitsehers zich van den tegenstander los gemaakt en een verkorte linie in de ber gen betrokken, waar zii over uitstekende stellingen beschik ken. San Giorgio. Baronnissi en Monturo werden ontruimd. Op den Oostelijken vleugel van het front, in het gebied van Foggia, distaneieeren de Duitsehers zich volgens de plannen van den te genstanden BINNENLAND VERDUISTERINGSPLïCHT. De commissarts-generaal voor de veiligheid wijst erop, dat, nu ri.: duisternis >.;gcr intreedt, hc* nauwlettend inachtnemen der verduisteringsvoorschriften van nog meer gewicht is. Den laatsten tijd heeft men vaak moeten coostateeren, dat in wee»wii van alle vermanin gen, door onvoldoende inachtne ming der verduisteringsvoor- schriften de veiligheid van de gemeenschap lichtzinnig in ge vaar werd gebracht op een wijze, die gelaakt moet worden. Een strenger optreden der autoritei ten is oaardoor onvermijdelijk. Terwijl totdusverre meestal slechts gciinge boeten aan ver- duisteringszondaren werden op gelegd, waarbij men rekening hield met de or.istandigheid, dat veelal vergeetachtigheid en nala tigheid de overtredingen tegen de verduisteringsvoorschriften hadden veroorzaakt, moet voort aan in alle gevallen 111 beginsel een minimumboete van 25 gul den worden opgelegd. Bovendien zal in bepaalde gevallen, vooral bij herhaalde overtredingen, de stroomtoevoer bij den overtre der voor minstens veertien dagen worden afgesneden en tevens de verbeurdverklaring der gloei lampen worden bevolen. In gevallen van bijzonder gro ve nalatigheid en van herhaling zal de stroomtoevoer voor nog Jangeren tijd worden afgesneden en bovendien door het gerecht straf worden opgelegd. In dit verband wordt er op gewezen, dat overtredingen van de verduisteringsvoorschrif- ten tevens een delict tegen de algemeene luchtbeschermongs- piic-hten in den zin van par. 8 algemeene luchtbeschermings- ninig beupaalde strenge straf maat regel (arrest en gevangenisstraf in geyallen, die als sabotage moe ten worden beschouwd, onder omstandigheden ook strengere straffen) kunnen worden bevo len. Bovendien moet bij bijzon der veelvuldige en herhaaldelijk op dezelfde plaats voorkomende overtredingen worden overwo gen, den stroomtoevoer voor meer huizen, onder omstandig heden voor geheele wijken en plaatsen af te sluiten, indien door afzonderlijke maatregelen het beoogde doel niet zou worden bei eikt. Men mag aannemen, dat met het oog op het gevaar, dat voor een grootere gemeenschap de stroomtoevoer zou worden afge sloten, alle belanghebbenden uit zichzelf door wederkeerige hulp Straf voor den moord op generaal Seyffardt, minister Posthuma e.a. Naar de Hoehere S.S.- und Polizeifuerer Nord-West mede- deedt heeft het Polizeistandge- richt Amsterdam den 30sten Sep tember 1943 de volgende Neder landers ter dood veroordeeld: 1) den Joodschen student in de medicijnen Leo Freijda uit Am sterdam, geb. 1 Aug. 1923 te Am sterdam, 2) den student in de Biologie (haifjood) Hans Katan uit Am sterdam, geb. 9 Augustus 1919 te Hilversum, 3) den student Sape Kuiper uit Debt, geb. 3 Februari 1924 te Arnhem, 4) den natuurkundeleeraar Jo hannes van Mierlo uit Nw. Am- stel, geb. 21 October 1907 te Den Helder, 5) den gymnastiekleeraar Hen ri H. Geul uit Amsterdam, geb. 12 Mei 1916 te Blora op Java, 6) den student Johannes Kals- hoven uit Amsterdam, geb. 31 December 1922 te Amsterdam, 7) den leerling der machinis- tenschool Louis Boissevain uit Bussum, geb. 27 Juni 1922 te Arnhem, 8) den student An toon Pleyte uit Delft, geb. 8 Juni 1917 te Amsterdam, 9) den kantoorbediende Gideon Boissevain uit Amsterdam, geb. 6 Juni 1921 te Schiedam, 10) den werktuigkundige Jan Karei Boissevain uit Amsterdam, geb. 24 Mei 1920 te Schiedam. 11) den letterkundige Walter Brandligt uit Epe (Gelderland), geb. 14 Mei 1901 te Kampen, 12) den journalist Maarten van Gilse uit Amsterdam, geb. 12 Juni 1916 te Muenchen, 13) den pikeur Dionysius Re- miens uit Amsterdam, geb. 6 Sept. 1919 te Schoorl, 14) den radiotechnicus Antoi- ne Th. Broeckman uit Blaricum, geb. 18 Juli 1911 te Laren, 15) Petrus Pooters, zonder be roep, uit Amsterdam, geb. 28 Aug. 1911, te Amsterdam, 16) den student in de medicij nen Olaf Th. Thomsen uit Am sterdam, geb. 17 Dec. 1919 in Banstang (Ned. Indië), 17) den kantoorbediende An ton J. Th. Koreman uit Amster dam, geb. 15 Dec, 1915 te Se- marang op Java, 18) den monteur Victor van Swieten uit Eemnes, geb. 11 Nov. 1906, te Rijswijk, 19) den studen in de medicij nen Johann Roemer uit Amster dam, geb. 24 Febr, 1921 te Am sterdam. De doodvonnissen zijn na on derzoek van de gratiekwestie in de vroege ochtenduren van den lsten Oct. 1943 voltrokken. Daarmede hebben de moorden op luitenant-generaal Sevffardt commandant van het vrijwilli gerslegioen Nederland" en op minister Posthuma en andere lei dende persoonlijkheden in Ne derland, een aantal spoorweg aanslagen en een aantal roof overvallen hun vergelding ver kregen. Een uitvoerig verslag over de behandeling voor het Polizei- standgericht Amsterdam op 39 September 1943 zal nog volgen. en controle zorg zullen dragen voor het juiste inachtnemen der verduisteringsvoorschriften. Uitlcting Staatsleeningen. De wnd. secr.-generaal van het dep. van Financiën maakt be kend, dat het bedrag der uitge geven schuldbekentenissen der 3% pet. Staatsleening 1942, wel ke o-p 1 Dec. 1943 aflosbaar zul len zijn, door hem is vastgesteld op 50.000.000.en dat de uit loting hiervan zal plaats hebben op Maandag II October a.s. De wnd. secr.-generaal van 'het dep. van Financiën maakt bekend, dat het bedrag der uit gegeven schuldbekentenissen der 3 pet. Staatsleening 1936, welke op 1 December 1943 aflosbaar VOOR DUITSCHERS TER KENNISNEMING De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid en hoo gere S.S.- en Politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de registratie der Duitsehers zijn alle in Neder land woonachtige Duitsehers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratie bureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aan tal Rijksduitschers tengevolge van onbekendheid met deze ver ordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalin gen dezer verordening niet na leven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op, zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevol machtigde van den Rijkscom missaris voor de provincie hun ner woonplaats bij vestiging uit liet buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duit sche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenlooze v/orden aangemerkt. De ver plichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitsehers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudenten-Duitschers en voor Volksduitschers uit de Oostge- bieden. De verplichting tot aanmel ding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervuiling van hun dienstplicht voor de weer macht worden opgekoèpen. Bij minderjarigen is de wette lijke vertegenwoordiger, even eens wanneer hij zelf geen Duit- scher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede ge schieden bij de hulpregistratie- bureaux bii de ..Ortsgruppen der N S. D A. P." S.S.-Obergruppenfuehrer und General der Polizei, get. RAUTER. 1000 ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 3 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1. op golflengte 415 meter, naar de stem der SS, onderwerp: Opgenomen in die Germaansche SS. EERVOL ONTSLAG VAN DEN BOERENLEIDER. Het Rijkscommissariaat deelt roedie: de Rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebied heeft rneit ingang van 30 Septem ber 1943 den heer E. J. Roskam op diens verzoek eervol ontslagen uit zijn functie van Boerenleider van den Nederlandsohen Land stand. zullen zijn, door hem is vastge steld op f 5.000.000 en dat de uit loting hiervan zal plaats heb ben op op Maandag 11 Oct. a.s. Ned. krijgsgevangenen op Java Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgs gevangenen, beneden den rang 'van officier, beginnende met de letters Ko tot en met de letters Me. Zij, die inlichtingen wen- schen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden'tot het Informatie- Bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14 's Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, .geboorteda tum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende stand plaats.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1