)AG 27 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10669 ÊcidócJieSoti^cmt [ureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 [elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. VVilmer, Hoofdredacteur. Roslawl en Smolensk na vernietiging ontruimd DUITS CHE WEERMACHTSliERICHTEN Van Zaterdag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zaterdag luidt: „Op het Koebanbruggehoofd jetten de bolsjewieken hun he vige aanvallen den geheelen dag ZOnder succes voort. Aan de Noordkust van de Zee van Azof leidde een eigen „aanval tot re sultaat. Er werden gevangenen en buit gemaakt. Aan den midden-Dnjepr deed de vijand op talrijke plaatsen yergeefsche aanvallen op de jjru^ehoofden ten Oosten van de rivier. Een vrij groot aantal pantserwagens werd daarbij vernield. Ten Noorden van Tsjerkassy sloegen Duitsche pantserstrijdkrachten kleinere vijandelijke groepen uiteen. In den centralen frontsector kwam het ten Westen van het spoorwegknooppunt Oenetsj en ten Zuiden van Smolensk tot 'hevige afweergevechten, die nog [voortduren. !j De steden Roslawl en Smo [lensk werden, na volledige ver- Inietiging van alle voor den oor- llog belangrijke installaties, vol- ikomen ongehinderd door den [vijand, ontruimd. 8 Ten Zuiden van het Ladoga- 5meer bereikte een aanval van fDuitsche jagersdivisies het bevo elen aanvalsdoel. Door pantser- 8 wagens gesteunde tegenaanval- den der bolsjewisten mislukten. In het hooge Noorden sloegen Duitsche troepen in den sector- Kandalaksja en aan het Moer manfront verscheidene vijande lijke aanvallen met verliezen voor den vijand af. 'Aan het Zuid-Italiaanschefront heerschte ook gisteren een le vendige gevechtsbedrijvigheid. De aanvallen van Britsche troe pen in den sector-Salerno wer den na zware gevechten afge slagen. Duikbommenwerpers hebben in het Middellandsche Zeegebied een groote vijandelijke torpedo boot tot zinken gebracht en twee vrachtschepen vernietigend getroffen. In den afgeloopen nacht lieten enkele vijandelijke stoorvlieg- tuieen zonder uitwerking eenige bommen op Noord-West-Duitsch gebied vallen. Duitsche luchtver dedigingsstrijdkrachten schoten gisteren boven het bezette ge bied in het Westen 10 vijande lijke vliegtuigen en bwen Duitsch gebied een snel Britsch verkenningsvliegtuig neer". Van Zondag. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag be kend: ..Een bolsjewistische landings poging aan de kust van de Zee van Azof is er mede geëindigd, dat de geheele landingsgroep ter sterkte van ruim 800 man in de pan werd gehakt. Aan weerszijden van de Koe- ban mislukten ook gisteren alle met steun van tanks onderno men vijandelijke aanvallen. Ook aan den midden-Dnjepr bleven nieuwe aanvallen der bolsjewieken op de Duitsche bruggehoofden vergeefsch. Vrij zwakke vijandelijke groepen, die in het onoverzichtelijke terrein oo enkele plaatsen de rivier hadden overschreden, werden in tegenaanvallen teruggeworpen. In den centralen sector zette de vijand vooral in het gebied ten Westen van het spoorweg- knooppunt Oenetsia en in het strijdgebied van Smolensk zijn aanvallen met sterke strijdkrach ten voort. Onder moeilijke weers- en wegenomstandighe den werden de aanvallen in hoofdzaak afgeslagen. Op eenige Plaatsen duren de gevechten voort Het luchtwapen heeft met ge concentreerde strijdkrachten vooral ten Noorden van de Zee van Azof en ten Oosten van den midden-Dnjepr vijandelijke troe penconcentraties aangevallen en haar gevoelige verliezen toege bracht. Op 24 en 25 September werden aan het Oostelijke front 105 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Vijf eigen toestellen worden vermist. In Zuid-Italië vielen Britsch- Amerikaansche strijdkrachten onze stellingen tusschen de golf van Salerno en de baai van Man- fredonia aan. De aanvallen wer den afgeslagen, opnieuw ingeno men aanvalsposities werden door artillerievuur uiteengeslagen. Het luchtwapen heeft gisteren in het gebied van de Middel landsche Zee 6 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en een vrachtschip van 3000 brt. met bomtreffers vernietigend ge raakt. In den nacht van 24 op 25 September hebben Duitsche mo- tortoroedobooten aan de Engel- sche kust Britsche bewakings vaartuigen aangevallen, waar van er een tot zinken werd ge bracht. Ter ontlasting van hun ernstig in het nauw gebrachte beveiligingsstrijdkrachten vielen Britsche motortornedobooten in. Eén daarvan werd. terwijl het zicht plotseling slechter werd. door een Duitsche motortorpe doboot geramd. Zij werd door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Britsche torpedovliegtuigen en iachtkruisers hebben ten Zuiden van den Helder een Duitsch con- vooi vergeefs aangevallen. Zes der vijandelijke vliegtuigen wer den daarbii neergeschoten. Boven den Atlantischen Oce aan en bii aanvallen van vrii zwakke Britscli-Amerikaarisdhe luchtstrijdkrachten op de bezette Westelijke gebieden heeft de vijand nog vijf vliegtuigen ver loren. Afzonderlijk vliegende sto- ringsvliégtuigen hebben in den afgeloopen naGht in Westduitsch gebied blindelings eenige bom men neergeworpen, waardoor slechts onaanzienlijke schade aan gebouwen ontstond". HOOGTEPUNT IN STRIJD AAN OOSTELIJK FRONT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nu Smolensk, een der sterk ste bolwerken aan het Oostelijke front, in handen der bolsjewis ten is overgegaan, kan met recht van een hoogtepunt in den strijd aan dit front worden gesproken. Hoewel de strijd nog in alle he vigheid voortwoedt, hebben de Duitsche bladen deze gebeurte nis. die voor niet-ingewiiden vrii onverwacht is gekomen, aangegrepen om de situatie aan het Oostelijke front nog eens de revue te laten passeeren. Alge meen wordt in het licht gesteld, dat het front in de Sovjet-Unie. dat nog steeds het belangrijkste wordt geacht, gezien moet wor den in het kader van de alge- meene Europeesche oorlogvoe ring. Toen bleek, dat de bolsje wisten. gelijktijdig met een ge allieerd offensief in Zuid-Euro pa, een uiterste krachtsinspan ning wilden ondernemen om met een groote overmacht aan menschen en materiaal het Duit sche front onder den voet te loo- pen. heeft de Duitsche legerlei ding het besluit genomen, het Oostelijke front te verkorten. Gezegd kan worden, dat dit doel reeds thans verwezenlijkt is, of schoon het wellicht noodig zal blijken, dat de Duitsche legers nog verder terugtrekken. De bladen wijzen op de voordeelen van de verkorting van het front, waarvan in de eerste plaats ge noemd moeten worden het vrij komen van reserves voor nieuwe operaties en het verkorten der verbindingslinies, die in de Sov jet-Unie en vooral in het komen de koude jaargetijde, zulk een belangrijke rol spelen. Een pro bleem. dat thans aanmerkelijk vereenvoudigd wordt, is de be strijding der partisanen achter het front, die de Duitsche ravi tailleering vaak ernstig bemoei lijkten. Dit alles helpt het on getwijfeld voor de Duitschers smartelijke verlies van in den wintertijd na zulken zwaren strijd veroverde gebieden ver zachten. Daarbij komt, zooals de „Voelk. Beobachter" schrijft, dat een terugtocht te eerder ge waagd kon worden, daar ook na het afsluiten dezer beweging nog steeds een buitengewoon groot gebied tusschen het Duitsche front en het Duitsche vaderland zal liggen. Voorts schrijft het blad. dat nog geen oorlog uit sluitend in de verdediging is ge wonnen en dat men er derhalve zeker van kan ziin, dat oak hét Duitsche leger in het Oosten niet steeds in de verdediging zal blijven. In gelijken zin schrij ven ook de andere bladen. In tusschen zetten de bolsje wisten hun aanvallen met on verminderde hevigheid voort en op verschillende plaatsen heb ben zij thans de Dnjeor bereikt. Deze rivier, welker Westelijke oever hooger ligt dan de Ooste lijke, vormt een geduchte bar rière voor de oprukkende Sov jet-Russen. Slechts aan den bo venloop. bii Smolensk, is de Dinepr tot dusver overschreden. Verder stroomafwaarts ziin alle overzetoogingen tot nu toe ver ijdeld. Het bruggenhoofd in het Koe- bangebied. dat thans zijn betee- kenis heeft verloren, wordt door de Duitschers op het oogenblik geliauideerd. Hoewel geleidelijk ook de Krim met afsluiting be dreigd wordt, zijn er geen tee kenen. die wiizen op een ontrui ming van dit o.a. voor het be- heerschen van de Zwarte Zee belangrijke schiereiland. DE LUCHTOORLOG. Luchtstrijd boven den Oceaan. Duitsche la«ge-<aflsitandsiasiers hebben naar aan het D.N.B. wordt 'gemeld:, in de middaguren van Zaterdag boven den Atlan tischen. Oceaan, o>p verscheidene hondenden kilometers ten Noord- wasten van Kaap Fimiisterre. een viertal Britsdhe vliegtuigen van het type Moskito tot cben strijd gedwongen. Oo een hoogte van. 2000 meter ontbrandde een felle luchtstrijd, waarin neg vier Mos- kito's en acht Beaufighters ingre pen, Ondanks de numerieke su perioriteit van dten tegenstander schoten de Duifeübe jagers een Moakdto en een Beaufighter neer. Nog twee Britsche vliegtuigen, waarvan het eene brand kreeg in den rechtermotor, werden door treffers buiten .gevecht gesteld en zwenkten we.g. Na ongeveer 20 minuten fbraik de vijand het lucht gevecht af. Beauvais gebombardeerd. Naar Ofi meldt, is op 24 Sept. de stad Beauvais door Engelsdh- AmeriikflanisChe vliegtuigen ge bombardeerd. Talrijtoe woonhui zen, een school en heit gebouw dier sociale verzekering werden verwoest. Het aantal slachtoffers bedraagt 21, dat der zwaargewon den. 35 en dat dier lichtgewonden 175. Vliegtuig neergestort op warenhuis. Vrijidiaignacht vlogen boven de Eransche hoofdstad Anglo-Ame- rikaanscbe toestellen. Een daar van, die door het bijzonder hevig vuur van het afweergeschut was getroffen, is neergestort op de groote magazijnen van liet „Lou vre", waar op de bovenste ver diepingen onmiddellijk brand uit brak. De brandweer was aan stonds ter plaatse en is erin ge slaagd den brand te blusscben. Summer Welles afgetreden. President Roosevelt heeft vol gens den Britsehen berichten dienst bekend1 gemaakt, dat Sum mier Welles onderstaatssecretaris van het AmeriikaamsChe staatis- departement. is afgetreden. Als zijn opvolger is benoemd Edward Stettiniue. UIT ITALIC. Radiorede van Graziani. In een radiorede aan hei Ita- liaiansche volk heeft de Itaiiaan- eche minister van defensie, maar schalk Graziani, verklaard, dat hij zijin functie op dit tragische oogenblik op zich heeft genomen, teneinde de schande van bet ver raad' van de nationale vlag te wiisiscben, De basis van iedere mi litaire traditie is hst voorbeeld van de eer. Des te verwerpelijker is de handelswijize van Badoglio, die den Duitschcn bondgenoot nog de verzekering heeft gegeven van zijn trouw, terwijl hij reeds vijf dagen tevoren de overeen komst met den vij>and had onder- teekend. Jaren lang is Badoglio chef geweest van den generalen staf en daarom is alleen, hij ver antwoordelijk voor de militaire fouten van dien tijd. In dit ver band herinnerde Graziani aan de mislukkingen in Albanië, Grie kenland en tijdens de eerste pha se van den veldtocht in Noord- Afrifca. Betreffende de houding van den koning verklaarde Gra ziani, dat ook deze door zijn vlucht zijn koningseed gebroken heeft. Ten slotte riep maarschalk Graziani het geheele ïtaliaansche volk op mede te werken de on afhankelijkheid van het volk te herwinnen, Het lot biedt nog één maal de mogelijkheid de vrij heid van het vaderland te bevech ten. Met de hulp Gods en met zui ver geweten gaat het ïtaliaansche volk aan het werk. De positie van Victor Emanuel De „News Chronicle" houdt zich bezig met de positie van den koning van Italië. Victor Ema nuel. Het Engelsche blad1 schrijft, dat wanneer de aankondigingen, van de regeering Badoglio nog blijven vasthouden aan de formu le „koning van Albanië en keizer van Ethiopië", dit stellig zal lei den tot protesten. Churchill heeft duidelijk verklaard, zoo merkte bet blad' op, dat Italië zijn impe rium definitief verloren heeft. Het feilt, dat Victor Emanuel zich nog aldus noemt, is. schrijft het blad woordelijk, „een onverdra- selijlkie brutaliteit". De Amerikaansche verliezen bij Salerno. Volgens een communiqué van het Aimerikaanische ministerie van oorlog bedragen de Ameri- kaansöhe verliezen bij Salerno tot en met 15 September 3.497 doo- den, gewonden en vermisten. Gebrek aan aanpassings vermogen. Betreffende de laatste gebeur tenissen in Italië schrijft de vroe gere EngelsChe minister van oor lof. Hore Belisha, in het Londen- sche Zondagsblad „News of the Workfi" o.a., dat in den oorlog snelle besluiten en aanpassings vermogen aan veranderde om standigheden niet alleen belang rijk, maar in de meeste gevallen beslissend zijn. Bliksemsnel en dramatisch heeft Duitsdhlamd INLICHTINGEN VOOR LONDEN. De titel van het politiek week- praatje van Max Blokzijl op Maandag 27 September over Hil versum 1, om 18.45 uur. luidt: „Inlichtingen voor Londen." kans .gezien de ontwikkeling in -Italië voor Duitsohland een gum- stigen vorm. te geven. Door „de opzienbarende bevrijding van Mussolini" echter heeft Hitier be wezen een superieur leider te zijn, die zich opgewassen toont tegen alle situaties. Hoe stonden de 'geallieerden daartegenover,, zoo vraagt de schrij ver, toen zij cup 3 September den wapenstil stand met Badoglio sloten en niet in staat waren op hetzelfde oogeniblik ook, omdat hun plan nen daar niet in voorzagen, Ita lië te 'bezetten? LITTAUSCHE METROPOLIET OVER DE KERKVERVOLGING IN DE SOVJET-UNIE. De metropoliet van Littauen heeft ten aanzien van de positie der Kerk in de Sovjet-Unie een verklaring gepubliceerd, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: Het bolsjewisme probeert den geloovigen aan deze en gene zij de van het front wijs te maken, dat de Kerk in de Sovjet-Unie volkomen vrij is. Om dezen in druk te wekken, doet het bolsje wisme verschillenide concessies ten gunste van de Kerk., waar voor dan in heit buitenland' krach tig propaganda wordt gemaakt. Vanzelfsprekend beteekenen de ze concessies voor het bolsjewis me niets anders dan een tactische manoeuvre, een camouflage van de eigenlijke plannen, een pro paganda truc, waarmede het Rus sische volk en de wereld weer eens bedrogen moeten worden. Zou het bolsjewisme uit dezen oorlog te voorschijn komen en zijn voormalige machtspositie in Rusland en die wereld terugkrij gen, dan zou onmiddellijk weer een begin gemaakt worden met de kerkvervolgingen, In deze verklaring wordt voorts woordelijk nog gezegd: „Bolsje wisten weten precies, dat er tus schen, hen en de Kerk alleen maar strijd kan bestaan. Op bol sjewistische concessies 'kan de vrijheid der kerk niet worden opgebouwd. De val en ondergang van het bolsjewisme kan voor het volk en de Kerk de vrijheid waarborgen en het ontplooien van alle gebonden krachten mo gelijk maken". Zaterdagnacht hebben de brandweren uit negen steden een geweldige brand in de stad Ash land (Ohio) bestreden, die, naar de Britsche berichtendienst meldt, ontstaan is doordat twee met benzine gevulde tankwagens ontspoorden en de brandende benzine terecht kwam in de riool- putten. Een rubberfabriek alsmede spoor weginstaUatiies werden door bet vuur verneitigd. Donau-stoombooten op dan Dnjepr. Aan een der helte-plaaUen, het ign. Dultiehe troepen trokken Pl»a binnen, -vleeichpunt", worden honderden Grenadier» der Waffenvoor den tonnen tot conserven verwerkt vlceaeb wereldberoemden .tcheeven toren* In de groote ruimen der achultas ti PK Böaehel/O/H/P geleden PK MaMe/O/H/P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1