- Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en SportM. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooxen. Leiden: Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leldenverantwoordelijk voor d* •dvertentienC. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 195 Sept. van 19.45 tot 17.15 uur.. MAANS'l ANDEN Zat. 25.9: 2.52 op, 18.18 onder. Zond. 26.9: 3.55 op, 18.44 onder. NANTES TWEEMAAL OP EEN DAG AANGEVALLEN. Nantes is gisteren zoowel des ochlens als in de avonduren door Anglo-Aimerikaansche bommen werpers aangevallen. De Fran- sche bladen melden daarom trent, dat woonwijken in het cen trum der stad opnieuw zijn ge troffen. Het aantal dooden is nog niet bekend, doch het schijnt zeer groot te zijn. De evacuatie van alle kinde ren van 6 tot 14 jaar uit Nantes zal eerstdaags plaats vinden. Ook een groot gedeelte van de bevolking verlaat uit eigen be weging de stad om in de gemeen ten van het departement een on derkomen te vinden. ZWEEDSCH JOURNALIST OVER HET BOLSJEWISME. In een rede op een bijeen komst der Svenska Socialistiske Partiet (Zweedsche socialistische partij) heeft de Zweedsche jour nalist Holger Moelmann Palm- green op 21 Augustus 1943 te Stockholm verklaard: „Ais de Sovjet-Unie Duitsch- land, dat den strijd voor het zelfbehoud der Europeesche cul tuur tegen de Aziatische bedrei ging uit het Oosten op zich heeft genomen, zou overwinnen, zouden Engeland noch de Ver- eenigde Staten in staat zijn, de boisjewiseering van Europa te verbulderen.... Achter de de marcatielijn in Polen stonden in den zomer van 1941 250 tot ül'U Russische divisies. Hitier heeft üi de laatste minuut toe- Éeslagen. Als Duitschland na 'uvnkerken het Britsche eilan denrijk zou hebben aangevallen, zouden 600 tot 700 divisies, d.w. z. de geheele gigantische oor logsmachinerie der Sovjet-Unie, zich op Europa gestort hebben. Doordat het Duitsche initiatief Stalin vóór was, is Europa be waard gebleven voor het vreese- lijkste lot, dat ooit aan zijn ho rizon is opgedoemd. De bloedige sporen in de Baltische landen en de namen Katijn en Winnit- za zijn illustraties van de zege ningen van het bolsjewisme. De ze dingen mogen de volken van Europa niet vergeten." LITURGIE ZATERDAG 25 Sent. Mis van Maria op een Zaterdag: Salve. (Votiefmis van Maria van Pink steren tot de Advent). Gloria. 2e gebed tot den H. Geest: 3e voor Kerk of Paus: 4e voor den vrede. Geen Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering). Kleur: Wit. Kerken Paters Franciscanen: ZATERDAG. Mis v. d. Z. Franciscus-Maria a Camporubeo. Beliider: Justus. 2e gebed voor den vrede. Gewone Prefatie. stzux£ BINNENLAND COMMUNISTEN WEGENS SABOTAGE TERECHT GESTELD. Officieel wordt medegedeeld: Plet door het Deutsche Ober- gericht den 20sten Juli 1943 we gens sabotage tegen den iood Jacob Boekman uit Den Haag en Adrianus Nas uit Voorburg uitgesproken doodvonnis is na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. Boekman en Nas. die reeds voor den oorlog tot de commu nistische nartii behoorden, heb ben ook voor de illegale C.P.N. weder actie gevoerd. BEZOEK VAN DEN REICHS- ARBEIDSFUEHRER AAN KORPS OOST 19 N.A.D. In September bracht de schep per van den Reiahsahbeitsdienisit, Reiohisiarbeitstfucbrer Konistantin Hiierl, die tegelijk met die benoe ming van den Reiohsfiueihner SS tot minister van binraeniandsdhe zaiken in Duitschland tot Reichs- mkiiisiter benoemd wend, een be zoek aan het korps Oost 10 van den NedlerlandlsCben Aribeiidls- dienist. Ter stokte vam 800 man is dit korps sinidls 26 Juli j.l. vrij willig aan het werk, aan die ver betering van dien door j arenlange verwaarl'oozing onbruikbaar lig- genden, doch uiterst vruchtbaren bodem van het gebied, diait door den Duitsehen solidiaa-t weer ge opend is voor de Germaasche vol kenen. Vergezeld van enkele andere autoriteiten en een kleinen staf, kwam de Reioharbeitsfuehrer 's Woensdagmididags in Bde-lsik, waar de staf van het korps Oosit 10 is gevestigd. De Reichsaribeits- fueihrer wend ontvangen ctoor den Landrat Tubenthal en dien Korps- commaindant Aribeitsleiter H. J. Pot. Arbeitsleider Pot gaf aan de hand van een gnoote wandkaart van dien Kreis Bielsk een over zicht van 'het werk, diat hier door den N.A.D. uitgevoerd kan wor den en van de plaatsen, waar de vier afdeelingen reeds met dit werk begonnen zijn. Na een rond gang door de legeringsgeibciui'.ven maakte de Reichsarbeitsfueihrer kennis met de medewerkers van den korpsstaf, welke keran-kima- kiirug tijdens een door den Land rat aangeboden maaltijd wierd voorgezet. Daarna werden de af- deeffiingen bezocht en vervolgens enkele ploegverblijven. Na dit bezoek reed de gesloten autocolonnie verder door het ge bied, waiar twee jaar geteden öe afweer van de Sowjetbedrreiging begon, De Nederlandsohe Ar beidsdienst is hier begonnen de rivier de Nurzec te Reguleeren, waardoor H.A. akker- en weide land in gebruik genomen zullen kunnen worden en nog 10.000 H.A. ontgonnen zullen kunnen worden. Aan den bovenloop van daze rivier, in Klcszczelle vond de Reioharbeitsfuehrer de afdee- linig Oost 103 aan het werk. Met belangstelling bekeek hij ook hier de verschillende Stadia, waarin bet werk voor hem lag, en onder hield zich met enkele arbeids mannen. Door het oerwoud ving de tocht per extra trein, waarin tevens de middagmaaltijd gebruikt werd, naar Biallowieza, waar de afdee lingen. Oost 101 en Oost 104 gele gerd zijn. Vanaf het station was de rood-wit-blau'we vlag reeds zichtbaar, die naast de vlag van den Reicharbeitsdiensit hoog bo ven de omgeving udtwap pende. Ook hier werden beide afdieelin- gen door den Reichsarbeitisfueh- reT begroet en werden de leige- ringsgebouwen bezichtigd. Recht op staande in zijn auto groette de Reohsaubeitsfuehrer de in een lange rij aan weerszijden van den weg opgestelde arbeódsmainmien, die hem met enthousiast gezang uitgeleide deden Met een bezoek aan de Wisen- tenikamp in het oerwoud en het jachümiuseum in Bialowieza werd door den Reichsarbeitsfueihrer •bet bezoek besloten. Voor iederen arbeidsman was deze dag een dag, die het ver trouwen versterkte, omdat de Reichsarbeitsfuehrer met eigen oogen de werkwil en die prestaties wilde aanschouwen en omdat de dndruik, die de 800 jonge Neder landers op den Duitsehen Reidhs- minister en oud-medestrijder van den Fuehrer gemaakt hebben, een zekere waarborg is, dat dit be gin groeten voortgang zal vinden. Nieuwe burgemeester van Helmond. Ir. H. A. Maas uit Amsterdam is benoemd tot bur gemeester van Helmond. Ir. H. A. Maas werd te Den Helder geboren. Hij is 44 jaar oud en lid der N. S. B. Hij is bijna 9 ja ren werkzaam geweest voor het Siemens-concern, zoowel hier te lande als in Duitschland. De omscholing in het bedrijfs leven. De tentoonstelling „An- lemen-Umschulen", welke tot en met 30 September in perceel Nassauplein 30 te 's-Gravenhage wordt gehouden, mag zich ver heugen in een behoorlijke belang stelling uit het bedrijfsleven. Tal van bedrijfsleiders, ingenieurs en werkmeesters bezochten de expo sitie en woonden de voordrachten bij, die door Duiitsche en Necter- landBcibe deskundigen werden ge houden.. Adresverandering Dep. van Algem. Zaken. Met ingang van Maandag 27 Sept. a.s. wordt het adres van het departement van Algemeene Zaken als volgt: Apeldoorn, Boschzichtlaan 4, telef. 2846. Nieuwe Land- en Tuinbouw- films. Aan die reeks Landi- en Tuinlbouwfilms, d'iie nu reeds sinds eenige jaren door den Ma- ro-filmvoorlichtinigsdiienst te De venter worden vervaardigd, zul len binnenkort, weer enkele nieu we films wondien toegevoegd. Zoo I ia 1 medio November de nieuwe teibaksfiim „Toeiback" voor ver- hooniiag gereed zijn Voorts komt binnenkort gereed de Maisfibn „Var, Korrei tot Kolf". Voorbe reidingen zijn verder nog getrof fen voor een nieuwe fruitfikn „Var, N'eerlands Fruit", en een vlasfikn „van Lijnzaad tot Lijn waad". „Jaren zonder weerga". Bij de uitgeverij Westlanid is versche nen „Jaren zonder weerga", een vertaling van „Zeit öhine Eei- spiel" van dan Rijksminister voor propaganda dr. Joseph Goebbels. Het geeft een aantal artikelen en redevoeringen uit den tijd vlak voor den oorlog en uit de eerste oorlogsjaren. De laatste in het •boek gepubliceerde beschouwing is van 30 Sept. 1941 en eindigt al dus: „Wij zullen nog gnoote en bewogen dagen beleven. Maar aan heit eindte daarvan staat de Duitsche overwinning. Deze zal de vrucht zijn van het volmaakt ste samenspel tussbben alle krachten van ons volk onderling Het is de laatste faze van een to tale actie naar een totaal doel met gebruikmaking van totale mid delen,: de triomf van een oorlog voering en een politiek, die alles op 'bet spel hebben gezet en ook alles hebben vervuld". De bevrijder van den Duce. U-Sturm- bannführer Otto Skorzeny, die de onderneming der bevrijding van den l "ijl '1ee'* uitgevoerd en voor deze Heldhaftige daad door den Führer met net Ridderkruis werd onderschelden Vt PK Eae/Atl/H/P m Gemengde Berichten Apothekerskamer opgelicht. De secretaris der Nederlandsche Apothekerskamer, de 'heer J. W. K. te Den Haag, die zich reeds uit anderen hoofde in bewaring bevindt, zou zich hebben schul dig gemaakt aan oplichting ten nadeele dier Kamer. Hij wordt er althans van verdacht een be drag van f 15.000.dat bij een notaris te Hilversum was gede poneerd, te hebben opgenomen en bestemd voor 'betaling van particuliere schulden. Boven dien heeft hij 1750.— van de Apothekerskamer door een spaarkas, waar ze in berusting waren gegeven, op zijn eigen re kening, die hij bij deze spaarkas had, laten overschrijven. RECHTSZAKEN CLANDESTIENE SLACHTERS GESTRAFT. De veehandelaars Pieter Hoo- genraad en Hendrik van Elten uit Broek in Waterland hebben zich wegens clandestiene slach ting van 17 kalveren en 3 scha pen moeten verantwoorden voor het Deutsche Obergericht in Den Haag. Elk hunner werd gesttraft met 3 jaar tuchthuis, Hoogen- raad bovendien met een boete van 500, Van Elten met een van 1000. In plaats van de boeten komt in geval van niet betalen voor elke f 100 nog een maand tuchthuis. Garagehouder, die zijn vtouw vergiftigde tot vijftien jaar veroordeeld. De recfhtibanik te Amsterdam heeft den 43-jarigen garagehou der A. F. W. Suiker te Amstel veen, die ervan beschuldigd wend zijn vrouw met arsenicum te heb ben vergiftigd, veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had levens lang geëischt. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstallen in Alphen. In Maart van het vorig jaar vonden te Alphen a. d. R ij n enkele grootscheepsche diefstallen plaats, die nogal gerucht heb ben gebracht, doordat de poli tie in verband hiermede later een groot aantal personen arres teerden. De hoofddaders hebben geruimen tijd in voorarrest door gebracht, sinds Juni van het vo rig jaar zijn gedetineerd de 35- jarige expediteur M. L., de 29- jarige los-werkman G. v. A.; de 29-jarige slagersknecht H. K„ en 33-jarige betonwerker L. v. R. De verdachten v. A. en L. wa ren in den nacht van 1819 Maart per boot naar een motor schuit gegaan, die in den Rijn lag. Daar hadden zij 25 balen suiker elk van 25 kg. gestolen. De suiker werd naar K. den B. vervoerd, v. R. en K. was ten last gelegd diefstal van 2 vaten olie in den nacht van 17 Maart, ten nadeele van P. Grif fioen, vervolgens op 23 Maart een vat terpentine van L. J. J. Scïrreuder. Verder hadden K. en L. samen in den nacht van 27 op 28 Mei bij den landbouwer G. J. Heenk 62 kazen gestolen door inbraak in een schuur. De kazen waren per schuit ver voerd naar het erf van S. waar werd gezegd, dat het smokkel- kaas was. Het plan om de kaas te verkoopen kon niet worden uitgevoerd, doordat de politie de dieven op de hielen zat. Op ad vies van L. werd toen besloten de kaas in het_ water te werpen. Voorts heeft K. ten nadeele van den caféhouder C. C. de Jong distributiebescheiden gestolen, die in het café lagen. Dit wa ren wel de voornaamste feiten, die werden gepleegd, doch de president merkte op, dat er méér is gebeurd, en tal van diefstallen werden gepleegd, waarbij o.m. van den landbouwer L. P. Bui telaar een varken werd gestolen en geslacht. De verdachten be kenden de feiten die ten laste waren gelegd. De Officier meen de kort te kunnen zijn, gezien de bekentenissen, en vorderde tegen v. A„ die nog een blanco straf blad heeft, een jaar en zes maanden gevangenisstraf, én te gen de anderen elk een jaar en acht maanden gevangenisstraf, voor allen met volledigen aftrek van preventief. De verdedigers, mr. Loeff, mr. Sprangers en mr. v. Tuin pleit ten de straf gelijk te stellen met de preventieve hechtenis. Vervolgens stond terecht de 43-jarige caféhouder K. den B. uit Woubruigge, die de suiker had bewaard en verkocht, ter wijl hij wist dat deze van dief stal afkomstig was. De suiker was eerst gebracht in de garage van T„ waarna per auto des morgens vroeg het gestolene naar het café van verdachte werd vervoerd. Ook verdachte den B. is sinds Juni van het vo rig jaar gedetineerd geweest. Bij zijn verhoor ontkende verdach te te hebben geweten, dat de sui ker was gestolen, doch de pre sident merkte op, dat L„ die de suiker leverde, beruchtheid vol doende heeft, om den handel te wantrouwen. De verdachte L„ thans als getuige gehoord, deel de mede dat voor den diefstal door den B. in diens café er de aandacht op werd gevestigd, dat, nu de vorst was beëindigd, er STADSNIEUWS MAX BLOKZIJL OVERuj „ERNST EN LUIM IN ON& STRIJD." V In de feestelijk versid Stadsgehoorzaal sprak gisteiL a vond Max Blokzij l op eea f goed bezochte bijeenkomst l N. S. B. over het onderwfo „Ernst en luim in onzen strik Kringpropagandaleider v. Bjm mei sprak een kort openirrt woord, waarin hij zeide verheS te zijn, dat men in zoo groef getale was opgekomen. Df door geeft men blijk belang!" stellen in het Nationaal Sok iisme. Spr. verwelkomde daagj in het bijzonder de DuitscheT meraden van de N.S.D.A.P.G, den spreker. L Max Blokzijl begon hierna ft; praatje met een humoristisj inleiding over wederzij d nieuwsgierigheid, waarbij zijn lust tot persoonlijk confc met zijn radioluisteraars bevredigen. Over den „Ernst", eerste derdeel van zijn onderwerp- de spr. niet veel zeggen. Dl van krijgen we tegenwool eiken dag genoeg, zelfs volopj luim, de humor, de vroolij.fi ontbreekt maar al te veel. Spr. herinnerde dan aan L jaar 1907, toen hij met een vrifi als straatzanger Nederland f trok om zijn land en de Ne... landers te leeren kennen. DË na woonde hij 23 jaar in Berj en bereisde een groot deel f Europa. Tegenstanders geloot»: daarvan niet veel. Zij zeg» dat hij minstens 15 jaar inH tuchthuis heeft gezeten wegf dubbelen moord en Radio Or» vertelt bijna wekelijks iets oH hem. Door sommigen wordt W als smokkel aar, door an dc c als bigamist aangezien. m Spr. vertelde dan hoe hij <R zijn positie in Berlijn jarenln de groote gebeurtenissen Duitschland van dichtbij hje meegemaakt en den groofc strijd van Hitler van het bfj; af heeft kunnen volgen. In h kele jaren tijds heeft Hitleif millioen Duitschers achter gekregen. Waarom zou Musi dan ook niet de 9 millioen je derlanders achter zich kunt krijgen? Ji Blokzijl herinnerde er ven» gens aan hoe hij voor de radiE gekomen met zijn praatjes fe het Ned. volk. Als antwoord i] op had sipr. reeds 74.000 briefi ontvangen en hij is raadga geworden van velen in den Ifi ce. Onder de briefschrijvers f* hii echter 11.000 vreemde b» schrijvers, die hem blijk»! niet al te best gezind zijn, oordeelen althans naar hun jjt latingen en wenschen. Vri daarbij is, dat de gemei scheldwoorden samengaan de hoogste ideeën, als het O wezen, tezamen ook met wenischen op het Vorste: Spr. 'herinnerde er dan aan or> de tentoonstelling ..Herle- Nederland" de terreurdaden Mei 1940 in herinnering wori gebracht. Deze terreurdaden c men thans weer toe en Mus; •heeft daarin, aanleiding ges den een herhaald beroep oo volk te doen om daarmede te houden. Daaruit kan zien, dat een nationaal soci; toch ook een goed christen zijn. Van de mentaliteit van groot deel van het Ned. gaf spr. een staaltje_ over 1 geen hij zag bii de uitvaart mr. Reyd'on. Daar stonden wel wat viel te stelen. Doch tuige zei nu in tegensteï j met vroegere verklaring den B. niet wist dat de sui gestolen was. De president mt te op, dat in het café van dei een aanzienlijke hoeveel! kaas werd aangetroffen, ter even tevoren ook aaas was stolen. De Officier vordere gen verdachte wegens opze lijke heling een jaar en i maanden gevangenisgstraf aftrek van preventief. De dediger, mr. Rutgers beton dat de heling niet is bewe want verdachte meende, dat zwarte handel betrof, en 1 zocht zeker geen hooger straf te leggen dan de preventie, verzoek van verdediger besl de rechtbank na raadkamer,^ dachte onmiddellijk in vrij! te stellen. Vitspraken in alle' ken over 14 dagen.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2