^DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10666 Jer strekkende maatregelen in Japan 3)e Ceictoeli^Soti/ta/itt Ijreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Itefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. liji Ter versterking van M het thuisfront j^OBILISEERING VAN ALLE KRACHTEN DES LANDS- ITlHet voorlichtingsbureau der 'l"1 jjansche regeering heeft een 3 «wkeurig overzicht gegeven I n de tallooze maatregelen, lartoe in de Dinsdag gehouden ve ieenkomst van het kabinet is it sloten ter verdere verster- lel ne van het thuisfront, ir. Uit het overzicht bliikt. dat Et ijwel alle deelen der bevol- i ne bii deze maatregelen be- Dkken ziin. De maatregelen bben een nationale oorlogs- ructuur ten doel, die „recht Otpet wedervaren aan den ernst in den tegenwoordigen toe- v.' and en de eindoverwinning i' fveiligt". In de eerste nlaats is besloten ne >t mobiliseering van alle krach- n van het land voor een zoo iel mogelijke uitbreiding der unitie- en vliegtuignroductie. i. e verdediging van het land et toet aanzieniiik versterkt en rt«iDoral de luchtafweer uitgebreid 'orden. In verband daarmede Bigt een nieuwe uitbreiding der iviele en nationale luchtbe- ïhermingsorganisatie met steun -.1 er regeering in het voornemen, nj 'en slotte wordt gezegd, dat tal- iike instellingen van bestuur, ie niet onvoorwaardelijk te To- io of in andere groote steden loeten zetelen, naar andere reken zullen worden overge- racht. Een andere maatregel heeft iJe uitbreiding van het transport land en ter zee ten doel. Om et bestuursapparaat te ver ijl envoudigen, wil men voorloo- „iig aan de plaatselijke bestuurs- ,jj rganen werk overdragen, dat ot dusverre door de centrale in- I tanties werd verricht. Het amb- enarencorps zal opnieuw wor- !en ingekrompen, tevens wordt [ewezen op de noodzakelijkheid I ran een nog snellere werkme- i hode. 31 Voorts is besloten, dat voor '"het werk in grootere mate vrou- wen zullen worden aangesteld, bl Leeftijdsgrenzen komen te ver- p fallen, zoodat b.v. ook weer id oudere personen in het arbeids- H oroces zullen worden opgeno- :e men. vi Ten slotte is besloten tot maat- 4' regelen, waardoor Japan en auMandsioekwo volkomen onaf- ai hankeli.ik van den invoer van 0 levensmiddelen moeten worden, a Het prijs- en distributiestelsel zal vereenvoudigd worden. 1 De nieuwe maatregelen tot a vereenvoudiging van het be stuursapparaat hebben alleen in Groot-Tokio al betrekking op ongeveer 12.000 ambtenaren en beambten, die elders te werk I" zullen worden gesteld. De „To- kio Asahi Siimboen" meldt, dat j men het voornemen heeft, een soort ..arbeidsterscorpsen" te j vormen, die dan in de munitie- fabrieken zullen werden. De i vrouwelijke leerlingen van een 'i hoogeschool zullen b.v. na af- loop van haar studie allen een of twee jaar in de oorlogsindus trie worden geplaatst. REDE VAN TOJO. „De door de regeering beslo ten maatregelen ter versterking van het thuisfront en de natio nale oorlogsstructuur des lands hebben slechts één doel, n.l. de zen oorlog te winnen", aldus heeft de eerste minister Tojo ver klaard in zijn radiorede van II Woensdagavond. De algemeene 1 toestand is ernstig en de ontwik- J keling is in een stadium getre- j geen verslappen der tot dusver aan den dag gelgede in spanningen duldt. Met overtui gingskracht en geloof aan de overwinning alleen is het niet gedaan. De Engelschen en Amerikanen trachten zonder rekening te hou den met eigen, zware verliezen door steeds nieuwe offensieve het Japansche rijk op de knieën te krijgen. Zware gevechten zijn derhalve aan den gang en nog te verwachten. Derhalve is voor het Japansche volk de tijd ge komen zich in te stellen op alle gebieden des levens op den hui- digen oorlogstoestand en zijn vastberadenheid en kracht tér uitvoering van den oorlog en voor de overwinning te verster ken. De regeering heeft zich met het oog op dezen toestand ge dwongen gezien ingrijpende maatregelen te nemen en ter stond in de practijk in te voe ren. Zoo is ten eerste zorg ge dragen voor de nauwste samen werking tusschen de hoogste mi litaire autoriteiten en de staats leiding. Ten tweede zal men in het binnenland een vastberaden strijdfront vormen, dat in ieder opzicht de eindoverwinning waarborgt door steun van de oorlogvoering. Ten derde worden snelle en omvangrijke diploma tieke maatregelen genomen. Ten slotte heeft men maatregelen on der oogen gezien, welke een ge weldige opvoering der oorlogs productie en vooral der munitie- en vliegtuigenproductie beveili gen. Tojo ging vervolgens in het bijzonder in op de verschillende maatregelen, waartoe in het ver loop van de zitting van gisteren door het kabinet is besloten. De regeering neemt de verantwoor delijkheid op zich voor de snelle en succesvolle uitvoering dezer maatregelen en zal het volk met goed voorbeeld voorgaan. Alle onnoodige werkzaamheden en maatregelen, die niet recht streeks in verband staan met de oorlogvoering moeten achter wege blijven. Ook de voorgeno men mobilisatie der werkkrach ten. de inzet der studenten en van alle lagen der bevolking moet uiterst vérstrekkend ge noemd worden. Bii de ontwor pen versterking der verdediging van het moederland zal de re geering het initiatief op zich ne men. Aangezien al deze plan nen snel en prompt ten uitvoer worden gelegd, zullen waar schijnlijk directe en indirecte uitwerkingen verwacht kunnen worden op de militaire gebeurte nissen, welke de wereld opnieuw in verbazing zullen brengen. In ieder geval is het thans geen tijd meer om vast te houden aan de oude gewaardeerde gewoonten Ook de braakliggende gronden van het openluchtmuseum te Arnhem worden In den productieslag inge schakeld. De bekende molenwelde, waar de mooiste molens van Neder land omheen gegroepeerd zijn, wordt thans omgespit en bemest CNf/W. P. Zeljlemaker-Pax m arbeidsmthoden, enz. Het gaat er veeleer om zich met zijn ge- heele levensinstelling te oriëntee- ren op de behoefte van dezen oorlog. De oorlog neemt dagelijks toe in felheid. De vijand tracht met alle middelen door tegenoffen sieven succesen te behalen. Daar om zal de toekomst in het ver loop van het verdere oorlogsge beuren nog vele opmerkelijke gebeurtenissen brengen. Op deze keerpunten van den oorlog verwacht de regeering ^erhalve, dat de bevolking het geheele streven der staatslei ding, welke zich gedwongen heeft gezien tot uitvoering van drastische maatregelen,, vér strekkend en met het grootste begrip zal steunen. Twijfel aan de eindoverwinning bestaat er niet en de dag zal komen, waar op vrede en orde in alle gebie-, den van Groot-Oost-Azië ge waarborgd zullen zijn. Tojo zeide bij deze gelegen heid dank aan de verschillende volken en bondgenooten in Oost- Azië voor him hartelijke en nauwe samenwerking in den strijd voor een gemeenschappe lijk doel. In Europa, aldus Tojo verder, hebben Duitschland en de ove rige verbonden landen, die schou der aan schouder met Japan strijden, schitterende militaire successen kunnen behalen. Hij wenschte de verbonden landen in Europa hiermede geluk en gelooft stellig aan hun verdere successen. HOE DE ITALIANEN BADOGLIO's CAPITULATIE OPNEMEN Een bericht uit Parma. SS.PK. Toen op den avond van dien achtsten September die Italiaaneche omroep hekend maakte, dat die Italiaansohe re geering zich in strijd met haar beloften -onvoorwaardelijk had overgegeven., meende die bevol king. dat de gisheele wereld vre de gesloten had. Er heerschlte alom eem voor ons moeilijk te be grijpen, enthousiasme. Dit ken merkt de situatie. Niemand wist precies, wat hij van de politieke en militaire feiten moest denken. De commandanten van die for maties dier Waffen-SS en van de snelle formaties konden den toe stand, nadat die wapenstilstand officieel bekend was gemaakt en dia Italiaanisohie troepen door ra diotoespraken van den vijand wa ren aangespoord om die Duitsohe troepen te weerstaan, snel over zien. De bevolking, voorzoover ze fastisch gezind is, neemt het feitelijke aftreden van die Itali aansohe verradereregeerjng met genoegdoening op en begroet de Duitsche troepen hartelijker dan tevoren. Een deel der regeerings- autoriteiten van Parma gaf bu reaux en troependeelen zonder tegenstand aan onze officieren over. De Italiaansohe stadiscom- mandant van Parma weigerde eerst den citadel te openen en de wapens neer te leggen. Enkele schotten waren echter voldoende om hem den ernst van den toe- sltaind onder oogen te brengen. In die ochtenduren vond- de ontwa pening van die troepen, plaats en om tien uur was het geheele of- fiersoonps op dien citadel aanwe zig cm ontwapend te worden. Al le acties van d'e formaties dier Waffen-SS en van het leger ver liepen zonder storing. De rust in die stad was in die vroege morgens- uren weer hersteld en het leven ging weer zijn normalen gang. Aan alle verkeerskruisinigen staan nog veiligheidsposten, maar die vrouwen reiken dien soldaten al druiven en een vroolijk ge lach klinkt over en weer. De or de in Parima en omgeving is weer hersteld De boeren, hebben, het werk op de velden, nog niet voor een uur onderbroken, Het leven in iboven-Italië zal zich binnen kort met de taaiste verbetenheid hebben ingesteld op den oorlog, die om zijn of piet-zijn ook van hun land gaat. SS-Oorlogsverslag, gever Dr. ROLF BONGS. DE OORLOGSTOESTAND. Aan alle fronten van Europa treedt duidelijk het feit aan den dag, dat de toestand ondanks op duikende tijdelijke moeilijkhe den overal door de Duitschers ■beheerscht wordt, aldus de mi litaire correspondent van de D, N. B. in een overzicht over de oorlogsgebeurtenissen. Hij schrijft, dat drie factoren op het oogenblik in militaire kringen te Berlijn bijzonder de aandacht trekken. Ten eerste, de betrekkelijke gevechtsrust, die op het oogenblik op het Italiaan sohe oorlogsfront is ingetreden en die waarschijnlijk verklaard wordt door het feit dat Eisen hower gedwongen is zijn strijd krachten te hergroepeeren ten gevolge van de Duitsche tegen- manoeuvres. Ten tweede, de steeds duide lijker aan den dag tredende be doelingen der Duitsche losma- kingsbewegingen aan het Ooste lijke front. Zij hebben de Sov jet-Russische leidinig practisch reeds thans beroofd van de vruchten harer geweldige in spanningen sedert het begin van het zomeroffensief van dit jaar. Haar einddoel immers was en is de vernietiging van het Duitsche veldleger volgens het voorbeeld der Duitsche offensieven van 19411942. De elastische oorlog voering der Duitschers heeft, den bolsjewisten nergens gelegenheid .gegeven tot omsingelingisbewe- gingen en vernietiging van groo te deelen van het Duitsche leger. De zeer grootsche actie van den Duitschen generalen staf met het doel te komen tot een front en ravitailleeringsverkorting, welke krachten concentreert juist voor den komenden winteroor- log, doet een systematiek zien, waartegenover de bolsjewisten niets anders te stellen hebben, clan een krachtsverspilling van ontzaglijken omvang. Vroeg of laat zal dit ernstig mee tellen bij de laatste beslissingen. Strate gisch interessant blijven de te genaanvallen der Duitschers. die iedere tan.gvorming verhinderen. Ten derde, de Lagerhuisrede van Churchill, die ten opzichte van het militaire gedeelte in zooverre een zekere ^belangstel ling heeft gewekt hij de Duit sche admiraliteit, dat hij ver klaarde, dat voor de Engel schen het bloedigste hoofdstuk van hun oorlog nog moet komen. DE LUCHTAANVALLEN OP DUITSCHLAND. Nadat de Engelschen gedu rende verscheidene weken bijna alleen maar storingsvluchten bo ven het Rijksgebied hebben on dernomen, wierpen zij in de eerste nachtelijke uren van den 22sten September vrij sterke strijdkrachten in den strijd voor het bombardeeren van Duitsche steden. In verscheidene golven drongen de vijandelijke bommen werpers tot boven het Noorde lijke Rijksgebied door. Naar alle waarschijnlijkheid was ook Ber lijn als 'aanvalsdoel uitgekozen. Deze poging mislukte echter vol komen. Eskaders nachtjagers sloegen de formaties bommenwerpers uiteen, die, naar het D. N. B. verneemt, reeds boven zee hard nekkig aangevallen en hevig achtervolgd werden. De uiteen geslagen, zwaar geteisterde en van de aanvalsdoelen veelal ver drongen vijandelijke vliegtuigen wierpen hun bommen op woon wijken van enkele plaatsen in Noord-West-Duitschland, deels echter ook lukraak en uit nood op het vlakke land. De nieuw georganiseerde en reeds zeer be proefde Duitsche afweertechniek bezorgde den vijand ook dezen keer zware verliezen. Door de schitterende samenwerking van dapper aanstormende formaties Duitsche nachtjagers met lucht- afweerdivisies en batterijen zoeklichten ginigen, naar reeds vaststaat, een zeer groot aantal BESCHIKKING VAN DEN ADMIRAAL IN DE NEDERLANDEN. Op grond van par. 5, alinea 1 sub 2 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 100/41 over bijzondere maatrege len voor de kustbescherming wordt het volgende bepaald: in de haven van Rotterdam, op den Nieuwen Waterweg van Rotterdam tot de zeegrens, in de aan den Nieuwen Water weg gelegen zeehavens en in de havens IJmuiden, Den Helder, Harlingen, Delfzijl, Vlissingen, Amsterdam, alsmede in het N oordzeekanaal moeten roeibooten, sloepen van elke soort en open motorbooten, voor zoover zij zich volgens par. 2 alinea 2 der verordening nr. 100/41 in het verboden gebied mogen ophouden, van één uur na zonsondergang tot één uur voor zonsopkomst aan land ge bracht, opgeheschen of aan dek bewaard worden. Uit de aan land gebrachte boo ten moeten de roeiriemen en dol len verwijderd en achter slot op geborgen worden. De bevoegde havenbewakings- instanties kunnen in speciale ge vallen ontheffing van deze be schikking verleenen. Overtredingen van deze be schikking worden volgens par. 7 der verordening nr. 100/41 ge straft met gevangenis, in ernsti ge gevallen met tuchthuis tot 5 jaar. Deze beschikking treedt een. week na de publicatie in wer king. „Nederland op z'n best". In zijn radiopraatje spreekt Max Blokzijl Donderdag 23 Septem ber, té 19.45 uur over den zen der Hilversum 1, over het onder werp: „Nederland op z'n best". „Bewaar uw aardappelschillen- de koe maakt er melk van." voor het meerendeel zware Brit- sche bommenwerpers verloren. Het branden van de neergescho ten bommenwerpers was in den donkeren nacht tot ver in den omtrek zichtbaar. Op verschillende plaatsen der stad Rotterdam worden door het labora torium voor grondonderzoek te Delft boringen verricht met het doel een overzicht te krijgen van de bodem gesteldheid in de binnenstad, hetgeen van belang is In verband met den bouw. Tevens Is dit noodig om ne t« gaan In hoeverre door de bedrijven water aan den bodem onttrokken wordt De grondboringen voor het -aadhuis CNF/Hof/Pax m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1