IQ mB**,e,,appi'en Red. Buitenland: Mr. H. Gtise. Leiden; Red. Stmd cn Sport i M. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de edvertentién: C. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 195 Sept. van 19.45 tot 17.15 uur.. MAANSTANDEN. Dond.d. 23.9: 0.57 op, 17.10 ond. Vrijd. 24.9: 1.53 op, 17.48 onder. Zat. 25.9: 2.52 op, 18.18 onder. Churchill's rapport REDE IN HET LAGERHUIS. Toen Churchill gisteren de ver gaderzaal van het Lagerhuis be trad. is hij door de afgevaardig den met lang aangehouden bij val verwelkomd, zoo meldt de -Engelsche nieuwsdienst. In zijn rapport over de oor logssituatie verklaarde Churchill dat de operaties in Noord-Afrika en de opening van een nieuw front in de Middellandsche Zee door hem nooit zijn beschouwd als vervanging voor een recht- streeksche aanval op Duitsch- land via het Kanaal in Frank rijk en de lage landen. Het front in de Mideilandsche Zee is veeleer gedacht als „voorlooper voor den hoofdaanval op Duitsch- land en zijn bondgenooten." Voorts maakte Churchill be kend, dat er de laatste vier piaanden geen enkel koopvaar dijschip der geallieerden door optreden van den vijand in het Noordelijke deel van den Atlan- tischen Oceaan tot zinken is ge bracht. Thans zijn de Duitsche duikbooten weer actief gewor den en op het oogeniblik wordt een geallieerd konvooi door Duit sche onderzeeërs aangevallen al dus Churchill. Churchill deelde verder mede, dat de Britsche en Amerikaan- sche luchtmacht de stelselmatige verwoesting van Duitsche steden door bomaanvallen zal voortzet ten. Voortgaande kwam Chur chill ook op de gebeurtenissen in Italië. De capitulatie van Italië. Op 15 Aug. bracht een afge zant van Badoglio, een generaal, een bezoek aan den Britschen ambassadeur in Madrid, sir Sa muel Hoare, met een geloofs brief, waaruit bleek, dat Ba doglio bereid was aan den kant van de geallieerden tegen Duitschland te treden, zoodra de geallieerden in Italië geland waren. Churchill verklaarde, dat het geen toeval is. dat hij zich juist op dat oogenblik in Quebec voor conferentiedoeleinden bij Roose velt bevond. In overeenstem ming met Roosevelt en met goed- keurig van het Britsche oorlogs- kabinet werd toen het besluit genomen, genenaal Eisenhower instructie te geven Britsche en Amerikaansche officieren van den generalen staf uit te zen den, die met de afgezanten van Badoglio in Lissabon een samen komst moesten hebben. Voorts verklaarde Churchill, dat Stalin van de gebeurtenis sen in Italië terstond op de hoogte werd gebracht. Op 19 Augustus werd te Lis sabon een conferentie gehouden, waarin den afgezant van Ba doglio de capitulatievoorwaarden werden voorgelegd, welke reeds eenige weken tevoren in een uitvoerige bespreking tusschen Washington; Londen en het hoofdkwartier van Eisenhower waren vastgelegd. Woordelijk ging Churchill verder: „Hoe drastisch de capi tulatievoorwaarden ook waren, de afgezant van Badoglio wees ze niet van de hand en ver klaarde tegelijkertijd, dat zijn bezoek ten doel had te bespre ken. hoe Italië zich met de ge allieerden kon vereenigen Dij den oorlog tegen Duitschland'". De afgezant van Badoglio was toen onder de grootste geheim houding naar Rome teruggekeerd Hij belofde voor 31 Augustus antwoord te geven. sif,t vtrMke- «Lf/IBf VS* O o rl og«schade 7, eerpte klUs* Op 31 Augustus kwam de af gezant van Badoglio met een vertegenwoordiger van generaal Eisenhower in Syracuse bijeen en verklaarde, dat Badoglio be reid was de onvoorwaardelijke capitulatie te aanvaarden. De bekendmaking van den wapen stilstand werd door de geallieer den vastgesteld op het oogen blik, dat naar hun opvatting de beste militaire kansen bood om zich aan den Duitschen aanval te onttrekken. Dit beteekende, dat de wapenstilstand eerst op het oogenblik van de landing der geallieerden oP het Italiaan- sche vasteland of kort hiervoor van kracht zou worden. Chur chill verklaarde, dat de geallieer den gaarne meer gedaan zouden hebben om deze, naar hij woor delijk zeide „rampzalige regee ring" te helpen, Mussolini's bevrijding. De uitlevering van Mussolini heeft stellig in het voornemen der geallieerden gelegen, wan neer niet omstandigheden waren ingetreden, die ongelukkigerwij ze buiten het machtsbereik der geallieerden lagen. De maatre gelen, die de regeering van Ba doglio had genomen, waren zorg vuldig overlegd. Zij waren vol doende geweest voor de gevan genhouding van Mussolini, maar Badoglio kon geen rekening hou den met een landing van Duit sche valschermtroepen juist op het punt, waar de Duce het laatst gevangen werd gehouden. Churchill bevestigde voorts, dat „de met de bewaking belaste carabinieri het bevel hadden Mussolini dood te schieten, wan neer eenigerlei reddingspogin gen gedaan mocht worden". De vertegenwoordiger van de Badoglio-regeering onderteeken- de op 3 September des avonds in Syracuse de capi?ulatie-v oor waarden, zoo verklaarde Chur chill verder. Van dit tijdstip af heeft dan in het geheim een vliegtuig tusschen Rome en het geallieerde hoofdkwartier op en neer gevlogen. Het „derde front". In ziijm redevoering zeide Ohur- cfhiill nog: „Ik noem het front, dat de geallieerden eersit in Afriika, vervolgens op Sicilië en thans in Italië gevormd hebben, het „der de front". Het „tweede front", dat reeds bestaat, is nog niet in gebruik. Over bet tijdstip, waar op dit front actief zal blij'ken te zijn. wilde hij geen mediedeelinig doen. Op zekeren dag. wanneer Engeland en de Ver. Staten het juiste ootgenlbldk gekomen achten, zal ook op dit front „de poort worden open geworpen" en zal een „massale invasie van het con tinent vanuit het Westen tegelijk met een invasie vanuit het Zui den" beginnen. Het bloedigste deel van dezen oorlog, zoo verklaarde Churchill, bet bloedigste hoofdstuk voor Groot-Brittannië en die Ver. Sta ten ligt nog voor ons. Naar Churchill verklaarde wor den op het oogeniblik de noodige voorbereidingen getroffen voor een conferentie van de ministers van buitenlanidsche zaken dier drie landen of bun vertegenwoor digers. „Wij zien voorts, zoo zei de Churchill verder, vol vertrou wen een daarop volgende confe rentie tusschen Roosevelt. Stalin en mijin persoon nog vóór het ein de van bet jaar tegemoet". In dit verband meende Churchill, dat „zonder het nauwe, hartelijke en duurzame deelgenootschap tus schen Sovjet-Rusland, Engeland en de Ver. Staten de geallieerden aan bet einde van dezen oorlog zouden moeten vaststellen, dat zij ziCh im een periode van nog groo- tere verwarring bevinden". DE STRIJD AAN HET OOSTELIJKE FRONT. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: De situatie aan het Oostelijke front wordt op het oogeniblik gekenmerkt door aanhoudende hevige aanvallen der bolsjewis ten, die den druk op het Duit sche front geen oogenblik schij nen te doen verslappen. Deze druk wordt, naar men van Duit sche zijde verklaart, volkomen elastisch opgevangen, hoewel de Duitsche troepen op bepaalde brandpunten van den strijd te rugtrekken, wijst men er te Ber lijn nogmaals op, dat den bols jewisten tot dusverre nergens een doorbraak, althans van ope ratieve beteeken is, gelukt is. Reeds eerder is te Berlijn van bevoegde zijde verklaarde dat men, ten einde gunstiger voor waarden voor de verdediging te scheppen, het front terug wil nemen liever dan door een star re verdediging van het terrein onnoodige offers aan menschen en materiaal te brengen, hetgeen te minder gerechtvaardigd zou zijn, daar men ook rekening heeft te houden met uitbreiding der fronten elders in Europa. Waar het terugtrekken van het Oostelijke front een einde zal nemen, verklaart men te Ber lijn nog niet te kunnen zeggen. Dit houdt natuurlijk verband met verscheidene factoren als het weer en de terreingesteld heid. Normaal kan men rekenen, dat het nog ongeveer een maand zal duren voor de weersgesteld heid zoodanig zal zijn, dat de gevechtshandelingen hiervan in ernstige mate den invloed on dervinden. Te verwachten is, dat de inmiddels drassig gewor den bodem dan de voortzetting van het bolsjewistische offensief aanzienlijk zal belemmeren. De grenzen van het door de Duitsche legers opgegeven ter rein worden mede bepaald door de geografische factoren. In den rug van het Duitsche front ligt thans de Dnjepr, die, althans ten deele, de basis van een nieuwe Duitsche verdedigingslinie zou kunnen vormen, aangenomen, dat belangrijke steunpunten als Smolensk en Kiew kunnen wor den behouden. Het belang van deze bolwerken is evident, daar, indien deze zouden moeten wor den prijsgegeven, het Duitsche front bij een verder terugtrek ken door de Pripet-moerassen in twee deelen dreigt te worden ge splitst, hetgeen de verdediging uiteraard aanzienlijk zou be moeilijken. ONGEFERMENTEERDE I TABAK GEVAARLIJK VOOR ROOKERS Nicotine-vergiftiging het gevolg. Het is in de afgeloopen weken in ons land voorgekomen, dat menschen, die voor zichzelf ta bak verbouwden en deze op eigen wijze bewerkt, in rook lie ten opgaan, vrij plotseling onwel werden en ter behandeling en genezing in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat bedoelde personen on- gefermenteerde tabak gerookt hadden en zoodoende het slacht offer werden van een vrij ernsti ge nicotinevergiftiging. Wanneer de tabaksbladeren goed droog zijn dan is de gebrui kelijke gang van zaken, dat ze op hopen worden gelegd om ge fermenteerd te worden. Bepaalde bacteriën spelen hierbij een rol, terwijl de fermenten (organische stoffen) uit de bladeren even eens werkzaam zijn. Voorts tre den verschillende celbestanddee- len met elkaar in werking en ko men allerlei chemische omzettin gen tot stand. Het fermenteeren duurt twee a drie maanden. De nicotine wordt tijdens het fermenteeren van de bladeren, die tot 8 procent van deze gifti ge stof bevatten de geheele plant ongeveer zes grooten- •deels vernietigd. Als goed voor beeld kan hier de Syrische tabak genoemd worden, die door zeer lang fermenteeren bijna vrij van nicotine wordt en toch buitenge woon geurig blijft. Gemiddeld blijft twïe procent nicotine in de tabak achter. Goed gefer menteerde tabak bevat geen zet meel meer, deze is bij het fer menteeren in suiker (maltose en glucose) omgezet. Rooktabak moet meestal een dubbel fermentatie-procédé door maken, vandaar, dat het gehalte aan nicotine altijd opvallend la ger is, dan in tabak, die voor si garen gebruikt wordt. Over het algemeen schijnt het roken van een pijp minder scha delijk te zijn, dan het roken van sigaren ert sigaretten. Sommige soorten tabak worden na het ker ven en na-fermenteeren nog ge sausd. Deze saus bestaat uit een aftreksel van verschillende aro- matica (o.a. kaneel, vanille en thee) vermengd met zoete wijn, waarin suiker en salpeter opge lost zijn. De verschijnselen van een acu te nicotinevergiftiging zijn een ieder natuurlijk bekend; men BINNENLAND Burgemeesters. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenland- sche Zaken is P. J. Keyzer be noemd tot burgemeester van de gemeenten Hekelingen en Spij- kenisse met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van de gemeenten Goedereede en Stellendam; is de voorloopig verlengde ambtsperio de van den burgemeester van Wolphaartsdijk, S. A. N. van Oeveren, beëindigd; is de voor loopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester van Dies- sen, A. J. L. Voets beëindigd. Ned. krijgsgevangenen op Java. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen, beginnende met de letter tot en met de let ters Le. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoel de krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informa tie-bureau van het Nederland- sche Roode Kruis, Korte Voor hout 14, 's-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, mi litairen rang en laatst bekende standplaats. Kerkelijke leeningen. Het R.-K. kerkbestuur der parochie van den heiligen Joseph te Delft heeft besloten tot uitgifte van een 3 A pet. obligatieleening groot ƒ115.000 in stukken van 1000 en 500 tegen een koers van 100 pet. De R.-K. parochiale scholen te Delft hebben besloten tot uit gifte van een 3'A pet. obligatie leening, groot 138.000 in stuk ken van 1000, 5000 en 100 tegen den koers van 100 pet. denke maar eens aan de eerste sigaar of sigaret in jeugdige over moed gerookt! De chronische vergiftiging is echter van veel langere duur. Hoofdpijn, onregel matige werking van het hart, be nauwdheid, gebrek aan eetlust, maagpijn en slapeloosheid zijn de klachten van den vergiftigde. Sterk inhaleeren moet ten zeer ste afgeraden worden. Dit vooral ook, omdat minstens even nadee- li<* als de vluchtige nicotine het ingeademde koolmonoxyde is, dat ontstaat uit brandstof hier dus het gedroogde tabaksblad die niet volledig tot koolzuur ver branden kan. Koolmonoxyde maakt de voor het leven onont beerlijke bloedkleurstof volko men onwerkzaam. Men kent dit gevaarlijke gas van de gevaren van een slecht trekkende kachel. In de wandeling heet koolmo noxyde kolendamp. Met het oog op deze gevaren is het noodzakelijk te weten wat voor tabak men rookt. Vóór alles moet men er verzekerd van zijn, dat de tabak gefermenteerd is. Daarnaast moet gewaakt worden voor minder goede kwaliteiten, die bij gebruik eveneens funeste gevolgen kunnen hebben. „Volk". RECHTSZAKEN Ambtenaar O.M. wendde boeten ten eigen bate aan. De Utrechtsche Rechtbank heeft gistemorgen uitspraak ge daan in de zaak tegen mr. dr. C. H. P., die in zijn functie van ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het kanton gerecht te Utrecht zich heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van gelden ten nadeele van den Staat. De eisch luidde drie jaar met aftrek, ontzetting uit zijn ambt voor een tijd van acht jaar en verbeurdverklaring van de door verdachte verduisterde gelden van den Staat. De Rechtbank heeft in haar vonnis de persoonlijke om standigheden m aanmerking ge nomen en o.m. ook als verzach tende omstandigheid laten gel den de ziekelijke stoornis in ver- daohte's geestvermogens. De uit spraak luidde: een jaar en zes maanden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht, en ontzetting uit de rech terlijke macht voor den tijd van zes jaar en zes maanden. Mr. dr. P. heeft hooger beroep aangeteekend. HAAGSCHE POLITIERECH TER. Het behoorde tot de spoor- wegdliefistailen, wat P. J. J. tie NIEUWE BESCHIKKING OM TRENT DE VISSCHERIJ m HET SCHELDEGEBIED. Het bureau van den admiraal in Nederland deelt mede: „Op grond van par. 5. alinea I nr. 2. tweede alinea van de Ver ordening van den Riikscommis. saris voor het bezette Neder, landsche gebied nr. 100/41 inza. ke bijzondere maatregelen voor de kustbescherming wordt het volgende beschikt: Bii de uitoefening van de vis- scherii op de Schelde is het den Nederlandschen visschers ver boden de Nederlandsch-Belsri. sche watergrens te overschrii. den. Den Belgischen visschers wier thuishavens gelegen zijn tusschen Antwerpen en de Bel- gisch-Nederlandsche watergrens, is het binnenloopen van Neder- landsche havens en het contact zoeken met Nederlandsche vis schers en vaartuigen van aller lei aard verboden. Zij moeter zich voortaan bii elk overschrii. den van de watergrens voor in- klaring en controle aanmelder bii de Nederlandsche douane post in Bath. Bii het aandoen van een noodhaven moet zich de kapitein onmiddellijk meides bii het naestbiiziinde bureau vas de V.G.A.D. Overtreding van deze beschik king wordt overeenkomstig nat, 7 van de Verordening nr. 100/41 gestraft met gevangenisstraf, is ernstige gevallen ook met tucht huis tot 5 iaar. Deze beschikking treedc ïi werking op den dag van publi catie". DISTRIBUTIE MEEVALLER BIJ DE SUIKEK INDUSTRIE. Geen korting van een kilo. Indertijd heeft het rijksbureai voor de voedselvoorziening ii oorlogstijd de bevolking aangt maand, zuinig te zijn met suikei omdat de beschikbare voorrades consumptie-suiker naar ai waarschijnlijkheid niet toerei kend zouden zijn om tot eer nieuwen suikeroogst het volle rantsoen te verzekeren. Als ge volg van enkele maatregelei heeft de suikerpositie zich even- wel zoodanig ontwikkeld, dal het in ieder geval niet noodig za zijn, hetgeen aanvankelijk in dl bedoeling lag, de suikerverstrek strekking gedurende een periodi van vier weken stop te zetten Het staat nog te bezien, of dl thans geschapen mogelijkheds het rijksbureau in staat zulle stellen over voldoende suiker 1 beschikken voor een on vei minderde rantsoeneering ge durende den nog voor den nieu wen oogst resteerenden tijd m a a r de meevaller beteekent a wel, dat de aangekondigde kor ting van een kilo op hel rantsoen niet zal doorgaan Het is evenwel mogelijk, dat hel voor de eerste helft van Octobei bestemde halve kilogram pas la ter beschikbaar gesteld zal kun nen worden. Tevens moet nu mei de kans van eenige stagnatie in de bevoorrading en derhalve ii den verkoop rekening worda gehouden. Textielpunten en keukengen voor aanstaande moeders. - Evenals de verstrekking vaf extra-rantsoenen levensmiddels is voorgeschreven, kunnen aar. staande moeders in den vervol ge reeds 26 weken vóór den ver moedelijken datum der bevallin in aanmerking komen voor ee; textiel'kaart V815 (voor haai zelf) benevens een baby-textiel kaart V615 (ten behoeve van di te verwachten baby), alsmeó voor de benoodigde punten e vergunningen. Eveneens kimnei zij m aanmerking komen vos speciale punten, ter verkrijgiif van een baby-bedkruikje en ee: wasohteil. Zoowel ter verkri ging van de bovengenoemd! textielkaarten, textielpunten ei vergunningen, als van special' punten voor een baby-bedkruir je en waschteil moeten zij, even als tot dusverre, de schriftelijk! verklaring van den behandelen den arts of vroedvrouw overleg gen. Leiden uitvoerdle, en daarom vondiendè de officier een week ge vainigenisistraf. waartoe de ree» ter de veTdadhte hij verstek vö oordeelde.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2