ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10662 S)e Ê<2idóclve(Soiiwnt tnreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 [eiefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEiDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Grootscheepsche frontverkorting DUITSCH VVEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- icht van Vrijdagmiddag luidt: „In den afweerslag, die sinds neer dan twee maanden in het josten woedt, is het den Sovjets ndanks hun groote numerieke uperioriteit nergens gelukt, ons ront kanot te maken en opera- ieve successen te behealen. Paar onze troepen terrein prijs geven. geschiedde dit altijd rolgens de plannen, in volledige irde en met behoud van den sa- nenhang van het front. In den Zuidelijken en centra- en sector van het Oostelijke ront. waar het zwaartepunt der iiandeliike aanvallen ligt. is een rootscheepsche frontverkorting an den gang., waardoor nieuwe eserves gewonnen worden. In iet kader van deze aftrekkende jeweging werden de steden No- irorossijsk en Brjansk na volko- nen vernietiging van alle be- jngrijke inrichtingen volgens i plannen ontruimd. Ten Westen van Jein ja en ten luiden van Belyj werden aan raken van sterke Sovjet-striid- rrachten afgeslagen, gepaard »aande met groote verliezen aan iantserwagens. Enkele bressen verden afgegrendeld. Ook ten luiden van het Ladogameer bie ren den geheelen dag de voort- lurende vijandelijke aanvallen zonder succes. Van het overige deel van het Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt ïan plaatselijke gevechtsactie. Het jachteskader 52 behaalde aan het Oostelijke front even eens zijn 7.000e overwinning in de lucht. De verbitterde gevechten op het vijandelijke bruggenhoofd in Midden-Italië duren met onver minderd hevigheid voort. Bij Sa lerno gelukte het, het vijande lijke bruggenhoofd nog verder ineen te krimpen. In het gebied van Eboli. waar het vijandelijke verzet aanmerkelijk krachtiger werd. vernietigden onze troepen afgesneden Amerikaansche ge vechtsgroepen en maakten daar bij gevangenen en buit. Vijan delijke valschermtroepen. die in den rug van ons gevechtsfront omlaag sprongen, werden ver nietigd. Ter ontlasting van zijn afgeslagen landingstroepen heeft de viiand in het Zuidelijke deel van de Golf van Salerno nieuwe strijdkrachten aan land gezet. Hier zijn hevige gevechten aan den gang. De luchtmacht viel de vijande lijke scheeosconcentraties her haaldelijk aan. Daarbij kregen een groot oorlogsschip en een torpedojager zoo zware bom- treffers. dat zij als vernietigd beschouwd kunnen worden. Een aantal andere schepen werd be schadigd. Een groep Duitsche motortorpedobooten bracht on der leiding van den luitenant ter zee eerste klasse Schmidt eenige dagen geleden in de Adriatische Zee een torpedo- boot, 2 mijnenvegers en een be wakingsvaartuig van de regee- ring-Badoglio tot zinken. Voorts hebben de booten het troepen transportschip „Leopardi", dat on zijn eerste reis was en dui zend Italiaansche soldaten aan boord bgd, alsmede drie andere schepen opgebracht. Na het bin- nenloopen in een groote haven aan de Adriatische Zee dwongen zii den bevelhebber en den stadsprefect aldaar de wapens neer te leggen. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch konvooi brachten voor de kust van Westelijk Noorwe- sen een aanvallende Britsche motortorpedoboot tot zinken en schoten een torpedovliegtuig omlaag. Britsch-Amerikaansche forma tes bommenwerpers vielen gis teren weer West- en Zuid- Fransch gebied aan. Vooral in DR. GOEBBELS IN „DAS REICH". Het verraad van de Badoglio- kliek en zijn gevolgen. Minister dr. Goebbels behan delt in zijn artikel in het jong ste nummer van het weekblad ..Das Reich" het verraad van de Badoglio-kliek en zijn gevolgen. Na de gevangenneming van den Duce, aldus de minister, ging de Duitsche legerleiding van het duidelijk inzicht uit, dat het re- giem-Badoglio het voornemen had, Italië uit den oorlog te ha len. Alle verklaringen van de reactionaire verraderskliek in Rome betreffende haar loyauteit en trouw aan het bondgenoot schap hebben de Duitsche leger leiding van het tegendeel niet kunnen overtuigen. Men brengt geen sterken man ten val en zet een zwakkeling in zijn plaats om, zooals de Badoglio-kliek ons wilde voorliegen, den oorlog des te krachtiger voort te zetten. Dat het verraad niet tot het gewenschte doel geleid heeft, lag uitsluitend daaraan, dat het door de Duitsche legerleiding door zien en door passende maatrege len doorkruist werd. Zoo het ge wenschte doel bereikt was, zou daarmede Duitschland voor het grootste gevaar van dezen oor log gestaan hebben. Wij oordee- len uit de beste kennis van za ken, wanneer wij verklaren, dat het uitsluitend aan den klaren blik en het inzicht van den Fueh rer te danken is, dat dit gevaar geen ooigenblik uit het 'oog werd gelaten en de maatregelen ge troffen werden, die de Duitsche belangen absoluut waarborgden. Men kan slechts medelijden hebben met het Italiaansche volk, dat het slachtoffer van het verraad is geworden. De 13 punten van het verdrag der capitulatie zullen het Ita liaansche volk reeds een kleine voorproef gegeven hebben van hetgeen het te wachten staat. De wereldgeschiedenis is het wereld- gerecht. De voornemens, die Londen en Washington met den trouwbreuk van het regiem-Badoglio verbon den, karakteriseert de minister als volgt: de in het Zuiden van Italië opereerende Duitsche strijdkrachten moesten afgesne den en vernietigd worden. Dan kwamen de door Churchill voor spelde amphibisohe landingsope raties, waartegen wij niet zou den zijn opgewassen. De luchtter- reur zou in hevigheid nog toene men en dit alles tezamen moest het Duitsche volk in zulk een gedeprimeerde stemming bren gen, dat op 9 November een her haling der tragedie van 1918 mo gelijk en waarschijnlijk leek. Niets van dit alles is er ge beurd en zal er gebeuren. De En gelsehen en Amerikanen moeten nog een langen weg afleggen naar Rome, om van Berlijn maar te zwijgen. De Duitsche weer macht is met souvereine superio riteit de Italiaansche kwestie de baas geworden. En wat de stem ming onder het Duitsche volk be treft, in het verloop van den ge heelen oorlog is die nog nooit zoo vastberaden voor den strijd geweest als thans. Geen der En- gelsch-Amerikaansche verwach tingen is dus in vervulling ge gaan. Men heeft een giftigen pijl op ons afgeschoten, maar die pijl is geketst op het inzicht van on ze leiding en op het harde oor- logsmoreel van ons volk en weer op den schutter teruggevallen. Een gevaar, dat er aanvankelijk doodelijk uitzag, is afgewend én daarmede is een nationaal onge luk weer tot een groot geluk ge worden. Hoe zouden wij dan te genover zulk een wonderbaarlij ke en bijna onwaarschijnlijke ontwikkeling eenigen twijfel koesteren in de definitieve over winning? Niemand kan thans zeggen, zoo besluit de minister, wat het lot voor heeft met het Italiaan sche volk. Wellicht maakt het thans een hard en smartelijk lou teringsproces door, waaruit het nieuw leven ontvangt. Het zal daar zelf over moeten beslissen. Wij hebben na 1918 een duide lijke keuze gedaan. Zij heette: strijd, offers, toewijding en ar beid. Maar daarmede hebben wij weer den weg opwaarts gevon den. Elk volk heeft zijn eigen ge luk in handen. Wij, Duitschers zijn deze weken over een smal pad langs een afgrond gegaan Niet iedereen heeft dien afgrond gezien, maar allen hebben wij ons vastberaden op weg begeven, altijd achter den Fuehrer, die ons ook en vooral in zijn soms bijna bedrukkende zwijgzaamheid de richting heeft gewezen. Sterker dan ooit gevoelen wij thans den zegen van zijn groote persoonlijk heid, die waakt over leven en toekomst der natie en dien wij, niet alleen uit nationalen plicht maar ook krachtens een fier recht, ons volle vertrouwen moe ten schenken. de binnenstad van Nantes wer den door brisant-bommen hevi ge verwoestingen aangericht. De bevolking leed aanzienlijke ver liezen. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen lieten in den afge- loopen nacht bommen vallen op het Noordelijke Rijksgebied, die geen schade aanrichtten. Door luchtmacht en marine werden gisteren 28 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels vier motorige zware bommenwer- 'pers, neergeschoten. Duitsche jagers voor den langen afstand schoten midden boven den At- lantischen Oceaan e'en groote vijandelijke vliegboot omlaag". HET OOSTELIJK FRONT IN BEWEGING. De A.N.P.-corrèspondent te Berlijn meldt: Het geheele Oos telijke front is op het oogenblik in beweging en bolsjewistische aanvallen wisselen af met Duit sche tegenaanvallen, zoodat de strijd voortdurend heen en weer golft. Van de bolsjewistische aanvallen zijn die in het centra le deel van het front op het oogenblik wel het belangrijkst. Hier zetten de aanvallers er blijkbaar alles op. de Oekrain- sche hoofdstad Kiew te berei ken. waartoe zii een wig in de Duitsche linie trachten te drij ven. Meer naar het Noorden schijnen de bolsjewisten naar MOM ÉNTJE ZIGEUNERLIED. Zoo dikwijls denk ik aan die vreemde stad, waar de violen der zigeuners klagen, die naar het land van het verleden vragen, waarop hun ziel 't uitzicht verloren had. Ik ging des avonds langs een stille kroeg, er vielen vreemde klanken door de ramen en alle menschen, die in dien nacht kwamen, zij zeiden ieder uur; het is nog vroeg. Ik dronk dien nacht de zon en bij den wijn, die van de bergen stroomt, kon ik weer hooren de oude liederen, die, steeds opnieuw geboren, niets dan een glinsterend fata morgana zijn. en met de As te breken. In het Kremlin acht men thans blijk baar den tijd gekomen, zoo con stateert men te Berlijn, om ge lijktijdig met de gebeurtenissen in Italië ook de Sovjet-aanspra ken op den Balkan te poussee- ren, waarbij men ook voor het middel der bedreiging niet te rugschrikt. Deze sterke politieke druk van Moskou op Zuidoost- Europa vindt zijn aanvulling op militair terrein, want naar het goed ingelichte Zweedsche blad „Aftontidningen" weet te mel den, zijn er in het vroegere Joe goslavië reeds Sovjet-officieren aangekomen, die het opperbevel over de opereerende benden op zich zouden nemen. Deze duide lijke feiten, zoo verklaart men ten slotte in Berlijn, zouden ook den laatsten twijfelaar ten aan zien van de ware bedoelingen der Sovjets in Europa moeten over tuigen. 350 DOODEN TE NANTES. Het aantal dooden als gevolg van het bombardement van Nan tes door Engelsch-Amerikaan- sche vliegtuigen is volgens Ofi tot 350 gestegen. 150 personen liggen nog onder de puinhoopen bedolven. Het aantal gewonden bedraagt duizend, van wie er 300 zwaar gewond zijn. 10.000 menschen zijn dakloos. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT AAN HET CONGRES. President Roosevelt heeft, vol gens den Britschen berichten dienst, in een boodschap aan het Congres gisteren verklaard, dat de groote gevechten in Europa en Azië op het punt staan op elkaar afgestemd te worden. Nadat de president een over zicht gegeven had van het front De stem der S-S. Luistert op Zondag 19 Sept. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golfleng te 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: Meine Ehre heisst Treue. LIJSTEN VAN NIET-INGELE- VERDE RADIOTOESTELLEN. Tijdens de zittingen in kort gie- diiinig door het Landesgericht in verschillende d'eelen van het land gehouden, is gebleken, dat vele bezitters radiotoestellen meen den, aan hun inleveringsiplichit te kunnen ontkomen, door van ver schillende in hun bezit zijnde toe stellen het oudiste en slechtste in te leveren. Doordat de politie in het bezit is van d)e garantie lijs ten der Nederlandsche radiohan- dielaren, kan echter in die geval len en bij een systematisch on derzoek in de toekomst zonder meer worden vastgesteld of in derdaad alle toestellen zijn inge leverd. Op de zittingen worden beweningen diat toesteilen voor de uitvaardiging der beschikking van de hand werden gedaan uit voerig onderzocht. Wanneer het onwraakbare bewijs, dat tot op sporing van het toestel leidt, niet kan worden geleverd, volgt be straffing overeenkomstig die be palingen in de Sovjet-Unie en de Middel- landsche Zee en na gewag te hebben gemaakt van de steun punten op de Britsche eilanden, die bestemd zijn voor de uit gangsbasis van nieuwe acties, verklaarde Roosevelt: „Wij moe ten voorbereid zijn op zware verliezen De macht van Japan zal niet ineenstorten, voordat het in den waren zin van het woord in het stof terneer ligt. Het zou de grootste dwaasheid van ons zijn. indien wij voorgaven dat dit anders was' Smolensk te willen doorbreken terwiil als derde zwaartepunt van het bolsjewistische offensief het Koebanaebied genoemd moet worden. De Sovjet-Russische le gerleiding zet. naar men te Ber- liin verklaart, haar aanvallen voort zonder te letten op de enorme verliezen aan menschen en materiaal, die deze kosten Van Duitsche zijde verklaart men daarentegen, de voorkeur eraan te geven ter vermijding van al te hooge offers het front te verkorten, waartoe men des noods ook economisch belangrijk terrein wil prijsgeven. Van of- ficcieele Duitsche zii de heeft men dan ook reeds meermalen doen doorschemeren, dat men er rekening mede houdt. ..nog meer terrein te moeten prijsge ven. In dit licht bezien komen de ontruiming van Briansk en Noworossisk niet onverwacht. MOSKOU'S ASPIRATIES OP DEN BALKAN. In Berlijnsche politieke krin gen wijst men op de toenemende agitatie van Moskou met betrek king tot de bolsjewistische as piraties op den Balkan, Zoo heeft men hier bijzondere aan dacht besteed aan een oproep van Dimitrof. den vroegeren secreta ris-generaal van de Komintern, aan Bulgarije, om thans het voorbeeld van Italië te volgen FLINKE KERELS MELDEN ZICH 'NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Eraatzkommaindo deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier- orndier vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Land wacht Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen eet. Vrijwilligers ,die om bepaalde rajctenien in Nederland moeiten blij ven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachttbataillon in Amersfoort. Ook vrij willigers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen ziöh aanmelden, zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar. die aammjeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende bun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 19.9.43 9—12 uur, Hengelo, Ca fe Modem. Spoorstraat 18. 19.9.43 15—18 uiur. Zwolle. Ho tel Gütenibeek. 20.9.43 912 uur. Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 20.9.43 1518 uur, Groningen, Conoerthuis Poelestraat. 21.9.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 22.9.43 9—14 uur Amsterdam, Dam 4. 23.9.43 913 uur Utrecht. N.V. Huis. Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgomgslager, Leusder- w©S. 25.9.43 914 uur. Den Haag. Café Den Hout, B-ezuidenihout Bij onze Vrijwilligers. Een gewond* kameraad wordt op de snelst mogelijk* wijze naar de verbandplaats gebracht ft PK Mltschk*/0/H/P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1