VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1943 MOMENTJE 34STE JAARGANG N°- 10661 ijreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bruggehoofden te Salerno ingekrompen DUITS CH WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duit- ehe weermacht maakt bekend: „Aan weerskanten van den 'oelsan en in den Zuideliiken jctor van het Oosteliike front ïerden talrijke vijandelijke aan- allen afgeslagen. Bij de vernie ling van een strijdmacht die an haar achterwaartsche ver talingen was afgesneden, ver ier de vijand verscheidene dui- enden dooden. 600 gevangenen. 10 pantserwagens en 84 stuk- :en geschut. In den centralen rontsector gingen de Soviets en westen van Jelnia met lachtige ondersteuning van lantserwagens en luchtstriid- rachten tot den verwachten anval over. Zij werden na ver- litterde gevechten onder zware joedige verliezen afgeslagen of ingevangen. De gevechten zijn n vollen gang. Ook ten zuiden fan Belyj en ten zuiden van het Ladogameer viel de vijand na terke voorbereiding met artil- erie tevergeefs aan. De laatste wee dagen verloren de Soviets 01 vliegtuigen. In het gebied van Salerno en iboli werd ook gisteren verbit- trd gestreden. Eenige viiande- iike gevechtsgroepen werden in de pan gehakt, de bruggen- loofden te land werden inge- lompen. Bij de verovering van Utavilla verloren de Amerika- irn talrijke dooden en gevange ien. De luchtmacht vernietigde psteren een transportschip van 1,000 brt. en beschadigde 11 an- iere schepen van de landings- lloot. Sterke Britsch-Amerikaansche brmaties vliegtuigen vielen listeren in de late avonduren ioord- en West-Fransch gebied lan. Vooral in woonwijken der tad Parijs ontstonden aanzien- iike verwoestingen en verliezen inder de bevolking. In den af- leloopen nacht vlogen enkele (iiandelijke vliegen Noord- en fet-Duitschland binnen. Er werden hier en daar bommen uitgeworpen, die slechts inbe- leekenende schade aanrichtten. Volgens de voorloopige berich ten werden 9 vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden vannacht afzon derlijke doelen in het gebied fan Londen. Het jachteskader Moelders heeft op 15 September zijn 7.000e vliegtuig omlaag gescho ten. De eerste luitenant Nowot- iv. commandant van eeen groep lacht vliegers, heeft de laatste wee dagen aan het Oostelijke front 12 vijandelijke vliegtuigen aeergeschoten en daarmede zijn !15e overwinning in de lucht DE OPROEP VAN MUSSERT De oproep, door JVTussert ge richt tot het Nederlands che volk. opdat er een einde kome aan moorden op nationaal-socia- listen en brandstichtingen, moet door allen: worden verstaan en begrepen. Het is in strijd met gezonde rechtsopvattingen, het is in striid met de rechtsopvattingen, die altijd in héél het Nederland- sohe volk hebben geheerscht, dat iedereen zijn eigen rechter speelt, dat iemand, als hij ten- opzichte van een ander grieven heeft, deze gaat „oplossen" door eenvoudig een revolver ter hand te nemen en ziin tegenstander neer te schieten. Op zich zelf is zulk een optreden misdadig. Maar het wordt nog afkeurens waardiger. als men bedenkt, al is 't slechts even. de gevolgen, die er uit kunnen voortvloeien. Wat zou het een barbaarsche chaos worden, indien iedereen in het land aldus tegenover te genstanders zou gaan optreden! De eerbied voor het mensche- lijk leven is een cultuur-goed, dat onder alle omstandigheden, ook in tijden van groote geestes- verwarring. moet behouden blij ven. voor welk behoud iedereen met gewetensvolle zorg moet DUITSCHER NEMEN PERSANO De aan de mond van de ri vier de Sele in de baai van Sa lerno .gelegen plaats Persano werd door Duitsdhe troepen, die bij een groote buit aan wa- én uitrustingsstukken be machtigden, op 15 September stormenderhand genomen. Er werden 'daarbij 700 gevangenen iemaakt en 17 Amerikaansche antserwagenis vernietigd of «uitgemaakt. LUCHTAANVAL OP NANTES. De Ahglo-Amerikaansche lucht macht heeft gisteren naar de Fransche bladen melden een ter- Buraamval op die stad Nantes Be ten. Volgens die tot miu toe be- Wkibaxe geglewens zijn; dlaarlbij inwoners gedood) en ongeveer gewond). SCHADE EN SLACHTOFFERS IN LONDEN. Naar radio Londen meldt, is P{! den aanval, die Duitsche vliegtuigen vannacht op Londen teben ondernomen, „schade aangericht en ziin er dooden ««vallen". waken. Iedereen zorge er voor, dat door zijn optreden, door zijn daden of ziin. van een verkeerde mentaliteit getuigende, gesprek ken die eerbied niet wordt on dermijnd. De overheid alléén kan krach tens haar plicht, om de orde te handhaven, geroepen zijn, om de wapens te gebruiken te gen hen. die zich schuldig ma ken aan misdaden, welke tegen die orde indruischen. Wat wii schrijven over het le ven kan ook worden gezegd over de eigendommen van een ander. Natuurlijk is de roof van een anders eigendommen, hoe dan ook, niet zóó erg, als de moord van een anders leven. Maar ook od dit terrein mag in een beschaafde samenleving het individu niet optreden, gedre ven door instincten van af gunst en haat. en moet alle han delen. dat in striid is met de. op het handhaven der goede orde gebaseerde, rechtsregels. ten sterkste worden afgekeurd. Dat sluipmoorden en brand stichtingen worden gebruikt als uitingen van politiek mee- ningsverschil. is een zede. die ons Nederlandsch volk altijd vreemd is geweest en die het vreemd moet blijven. GESPREK MET DEN BEVRIJDER VAN MUSSOLINL Een oorlogscorrespondent geeft een beschrijving van een ge sprek met dien bevrijder van den Duce SS-Sturmbannfueh- rer Skorzeny. Daarin wordt om. Reeds in de dagen van de ar restatie van den Duce, toen de aanwijzingen voor het latere verraad zich begonnen af te teekenen, begaf zioh SS-Stunm- bannfuéhrer Skorzeny met een klein kommando naar Rome en verschafte zich in moeizamen ge- gecamoufleerden arbeid de ge gevens voor zijn latere, toen nog niet bekende optreden. Opge vangen geruchten, stoutmoedige verkenningstroepen en een nau we samenwerking met de Duit sdhe en Italiaansche berichten- instanties brachten het spoor van den Duce aan den dag, dat in den loop der dagen steeds weer verloren ging, aangezien de nerveuze bewaking haar ge vangene veertien maal hij ver rassing naar een andere plaats bracht. Bij dit verkenningswerk heeft zich vooral een Italiaansch spre kend Untersturmfuehrer onder scheiden. Verkleed, drinkende miet Italiaansche matrozen, vond hij ongeveer 24 uur voor de ca pitulatie, de verblijfplaats van den Duce, een villa op een klein eiland. Op den dag van het verraad toen uit de taak otm op de hoog te te zijn van de verblijfplaats van den gevangene de politieke noodzakelijkheid groeide hem aan de verraders te ontrukken, begaf zich SS-Sturmbannfueh- rer Skorzeny met een motortor pedoboot naar het eiland om de bevrijding voor te bereiden. Hij vond den vogel gevlogen. Bij het aanbreken van den dag was de Duce per watervliegtuig naar een nieuwe verblijfplaats ge- Toen moest, aldus gaat het verslag verder, het opsporings werk onder den druk van de snel zioh ontwikkelende ge beurtenissen van voren af aan beginnen. Ditmaal wezen zwakke aandui dingen op een berghotel op den Gran Sasso. Wederom werden verkenningstroepen uitgezonden en daarbij werd gebruik ge- miaakt van menschen die niets mochten weten van htm eigenlij ke taak Zij' kwamen terug met het bericht, dat het dalstation van de bergspoor die naar het vermoedelijke onderkomen van den Duce leidde, afgesloten was en bewaakt werd door een vrij sterke afdeeling carabineri. DE OPSPORING VAN RADIO TOESTELLEN. Tijdens de actie tot opsporing van niet-ingeleverde radiotoe stellen is gebleken, dat vele per sonen hebben gemeend aan de beschikking tot inlevering van radiotoestellen te kunnen ont komen. Daar echter de politie autoriteiten in het bezit zijn van de lijsten van radioluisteraars en van de geleverde toestellen is het te verwachten, dat tijdens de opsporingen de overtreders van genoemde verordening achter haald en ter verantwoording ge roepen zullen worden. vervolgens Skorzeny met een verkenningstoestel over het ter rein. De opnamen deden blij ken dat een landing op het ho telterrein levensgevaarlijk zou zijn. Zij is later ondernomen en door den omzichtigen en waaghal zigen vliegtuigkomimandant met succes ten uitvoer gelegd. Resteerde nog de taak der se lectie van de mannen. Achttien man van de Sicherheitsdienst en de Waffen-SS zouden onder steund door een vrij sterke for matie valscherm jagers den Over val ten uitvoer leggen. Het was onmogelijk den voorkeur te ge ven aan vrijwilligers, aangezien allen zioh aanmeldden. „Ik heb dus eigenlijk alleen dengenen onrecht gedaan, die ik niet kon meenemen", zeide Skorzeny. En hij voegde hieraan toe dat hij geen enkelen man der betrokke nen. SS-Fuehrer, SS-mannen of valschermjagers in het bijzon der kon vermelden, aangezien zij allen met de grootste prestaties deelgenomen hadden aan het werk en het koelbloedig en om zichtig ten uitvoer hadden ge legd. In groote trekken, zoo gaat het verslag verder, zijn de gebeurte nissen die zidh tussohen start en terugkeer afgespeeld hebben be kend. Opgehelderd moet nog worden de vraag, waarom de overmachtige bewaking geen schot heeft gelost en zich ge schikt heeft naar de bevelen van de Duitsehers. Beslissend was wel de factor der verras sing. De Vliegtuigen schoten door de wolkenlaag in duikvlucht om laag. Voorts heeft het vastbe raden toegrijpen zijn uitwerking gehad. Zoo kon het gebeuren dat, toen de Duce bevrijd was en het commando zich terugtrok, de commandant der bewakers kwam aanloopen met een glas rooden wijn, voor den SS-Sturm- barmfuehrer in de houding ging staan en hem den dronk reikte met de woorden: „Voor den overwinnaar". Zij allen, van den piloot die in strijd met het eenvoudigste' veiligheidsgebod omlaag vloog, tot aan de mannen bij het ma chinegeweer, hebben den slag aan den Gran Sasso gewonnen. Dat daarbij geen schot gevallen is, spreekt slechts voor hen. Wat zij gepresteerd hebben zal een latere tijd, die de balans van dezen oorlog eenmaal zal opma ken, vaststellen. NIEUWE FASCISTISCHE PARTIJ DISTANCIEERT ZICH VAN KONINGSHUIS. In antwoord op een vraag of en welke getvollgen er ontstaan Öjp zeer groote hoogte vloog uit de naamsverandering van de fascistische partij werd he den in de Wilheknstrasse ver klaard, dat er van Duitsche zijde geen authentieke definitie gege ven kan worden, daar zulks de taak is van de nieuwe fascisti sche regeering. In Berlijn hul digt men echter de opvatting, zoo werd verklaard, dat deze naamsverandering het gevolg is van die duidelijke distancieering van het fascisme van het Ita liaansche koningshuis. De mo narchie van het huis van Sa- voye heeft een bestaansgrond ge had zoolang die monarchie een volksmonarchie was, die kon steunen op de dragende krach ten van het volk. Het kan slechts consequent genoemd worden, dat de Dtuee, na het verraad van den koning, zich heeft losge maakt van deze instelling, die haar voormalige bestaan ten slot te slechts dankte aan de fascis tische revolutie, en dat hij de fascistische partij gemaakt heeft tot een instelling in republikein- schen zin. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkamimaedo deelt medie: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zioh vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Land wacht Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen eet. Vrijwilligers .die om bepaalde redenen in Nederland moeiten blij ven, bunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtibataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sdhe Kriégsimarine kunnen zidh aanmelden, zij, die tot de Ger- maansohe SS in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tussohen 1830 jaar, die aanmelidinigsplidhtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. SPORTIEVE RACE. Alweer een spoorweg dra ma! En wéér een waarvan men mij verzoekt „am er een aardig deuntje van, te maken". En nu betreft het drama twee meisjes, die naar Heiloo moe ten en tan spoorkaartje ver gaten hebben. Het is een ver haal spannend als de finale van het weteMkampioenjschap wielrennen. Het besdhrijft hoe Emmy en Corry bleek van schrik wordien als zij aan het station gekomen bemerken, dat zij hun spoorkaartje thuis hebben laten liggen. Van diat oagenibliik af is bet handelen geblazen en wordt het een tocht als de bevrijding van Mussolini, Een wedloop met den tijd. De andere meisjies zitten al in den trein en Cor ry of Eimmy moet nog even naar Zoeterwoude terug om die kaartjes- te balen, en diat ter wijl zij in die onherbergzame stadi miet eens dien wieg tent. Maar Emimy haalt het, de bee- le trein kijkt met spanning naar haar uit en, daar komt Emmy de hoek om „met een vaartje van tachtig in de Ibocbt" en als een wereldkam pioene rijdt zij met Corrie naar Heiloo. Ik vinid dit natuurlijk bui tengewoon sportief, maar tooh vraag ik mij af hoeveel uren vóór het vertrek van den trein Emmy en Corry met de h eele club al aanwezig waren. Want van Zoeterwoude naar Healo te reizen is een gebeurtenis, die het uiterste van de zenu wen vergt. Maar slimmer zou den zij zijn geweest, indien zij zioh in den trein tusschen twee dikke tantes hadden verbor gen. Dat is een, kunstje van niks in de treinen van tegen woordig, waar je in het ge drang je-zelf niet eens vinden kunt En het is goedkooper ook. En tenslotte dit: waarom la ten wij ons vóór het vertrek niet wegen en betalen vracht tarief. 18.9.43 912 uur, Venlo, Deiuit- sches Haus, Egrnorudstraat 16. 18.9.43 1518 uur. Arnhem, Café Royal. 19.9.43 912 uur, Hengelo, Ca fe Modern. Spoorstraat 18. 19.9.43 15—18 uur, Zwolle, Ho tel Gij'tenibeek. 20.9.43 912 uiur. Assen, Com- oerthuis a. d. Vaart. 20.9.43 1518 uur, Groningen, Comcerthuiis Poelestraat. 21.9.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 22.9.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 23.9.43 9—13 uur Utrecht. N.V. Huis. Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgamgslager, Leusder- weg. 25.9.43 914 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidprr^iut Bq oma Vrljwllllgar». - Een granaatwerpar wordt «^^ebraeht

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1