De bevrijding van Mussolini lONDERDAG 16 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10660 ff ';k3e,?is.as,1ss dagblad voor leiden en omstreken &.%r.rhkk'dd«£'r'""- AAN ONS VOLK De October-maand ja er zijn blijde dagen nog in het leven Onze Bisschoppen hebben ons 1 mlangs krachtig opgewekt, om I n dezen zorgen-vollen tijd te rolgen een groote traditie een groote traditie, die in alle iroote nooden der historie uit- J !0mst zocht en uitkomst vond lij de Hulp der christenen". Wij lèbben reedis voor onze lezers mtleed de klare dogmatisch uit- 1 lenzetting over de M.aria-ver- 1 lering in dit Herderlijk Schrij- I jen. De Bisschoppen zetten uit een, dat wij maar één Middelaar jennen tusschen God en de jjenscben. Jezus Christus, zonder i ffien wij niets kunen doen en zonder Wien Maria niets kan doen, maar dat „Christus Zich Zijn Moeder heeft willen toe- ïigenen als voorspreekster der jondaars, als bedienares en mid- I ielares der genaden". In het bijzonder moet dit jaar I de Octobér-maand toegewijd zijn aan de Maria-vereernig aan dé echte Maria-vereering, die, 9 zooals onize Bisschoppen verkla- ren, moet beteekenen: de krach- tige wil om „mede te werken in eigen ziel en leven aan den opbouw van een Rijk van waar- - üeid en leven, van heerlijkheid E en genade, van gerechtigheid, liefde en vrede"; de echte Ma- k ria-vereering, die den vereer- der door Maria tot Christus 1 voert. jj Ja er zijn blijde dagen nog in het leven. j< De komende October-maand (rij willen er nu reeds de aan dacht op richten -moet de ll monstreeren een echte vertrou wensvolle, dus blijde vereering van de Moeder Gods. Ons bid- den en ons zingen, en alles, wat E wij Maria ter eere zullen zeggen en doen, moet worden gedragen 1 door dit jubelend blijde ver- ai trouwen. ei De tot het katholicisme be keerde schrijver mgr. Benson schrijft in een zijner werken; „Protestantsche critici verwijten j ons, dat wij in onze Maria-ver- eering voor Maria een plaats hebben ingeruimd, die toekomt aan Jezus-zelf, omdat Hij geko men is, om alle menChén zalig te maken, zonder tusschenkomst 'van eenig schepsel. Het is niet noodig, hierop in den breede te antwoorden, daar iedere katho- 1 liek heel goed weet, dat alle eer, die wij aan Maria geven, ten F doel heeft, onszelven te vereeni gen met de „gezegende vrucht van haar schoot" (Lucas 1.42), I die zij in ieder beeld tot ons uit- 8 strekt, hetzij als het Kind ha- rer Vreugde hetzij als den Man van Smarten". „Christus te scheiden van Zijn Vrienden, de B' Koninklijke Moeder te bannen van den Goddelijken troon, op- 8 dat zij niet te veel eer zou ont- di (vangen dat is toch wel een vreemde manier, om de vriend- jj schap te zoeken van Hem. Die i is hun alles." „En ook de geschie- denis verhaalt ons, dat, waar Ma- ria wordt bemind, Jezus wordt aanbeden; dat, waar Maria, de Moeder van zijn Zijn mensehe- lijke natuur wordt geminacht of verstooten, ook het licht van Ziin Godheid uitdooft". „Het is bij- na onmogelijk, ons voor te 8 stellen, wat hare Persoonlijk- I held voor het menschdom is t geweest, zooals blijkt uit de on- f telbaar vele godsdienstoefenin- 4 gen, die haar ter eere worden ge houden, uit de rozenkransen, die er worden gebeden om hare voor- spraak te verkrijgen of haar lof 'J te bejubelen, uit de aanroepin gen van haar naam in één woord uit de plaats, welke zij inneemt in het menschelijk be wustzijn". Ja er zijn blijde dagen nog in het leven. Wij willen ons voorbereiden op ill een, ondanks alles, blijde Maria al viering in de komende October- Maand. in •i VOLKSGENOOTEN. In bet eerste jaar der bezetting kwamen enkele moorden voor, gepleegd op ledien der Duitsche weermacht. De bezettingsover heid heeft toen de daders niet gevonden, gij.zielaars doen vast nemen en als vergelding voor iedere gepLeiegden moord een aantal hunner doen fusilleeren. Daarna zijn dleae moordien op mi litairen niet meer voorgekomen. Toen in de eerste maanden van dit jaar Nederlandsebe nationaal- socialisten werden venmoord, heb ik verzocht, de vergelding niet op deze wijze te doen ge schieden (zie „Volik en Vaderland van 12 Februari 1943). De bezet tende overheid heeft aan dit ver zoek gevolg gegeven. De in Janu ari van dlit jaar begonnen stelsel matige campagne in het vermoor den van vooraanstaande Neder- lanctecihe nationaal-socialisten die gerekend kunnen worden te be- hoonen tot die allerbeste vader landers, die naar ©er en geweiten hiun plicht vervullen in deze, zoo moeilijke tijden, heeft echter niet opgehouden. De bezettende overheid, die hst recht en den plicht heeft te vor deren, dat, in het belang van die handhaving der orde, aan deze sluipmoorden een einde komt, heeft mij de vraag gesteld, of ik blijf bij mijn afwijzend standpunt inzake de vergeldingsrrtaa'trege- len. Deze vraag heb ik ook nu nog bevestigend beantwoord. Niette genstaande het tot mijn eersten plicht behoort, mijn kameraden zooveel mogelijk te beveiligen en het aan hen toegebrachte leed om vergelding roept. Gij herat als mijn volksgenooten hiat recht mijn standpunt te ken nen.. Ik ben van mieeninig, dat sluipmoord onder alle omstan digheden laf en genreen is en dat geen behoorlijk mensch daarover een andere meeming kan hebben. Deze misdaden warden dan ook bedreven door een kleine bende van ontwortelde elementen, dlie grootendeels niet begrijpen, dat zij in dienst staan van Moskou. Het Nederlandsebe volk, als zoo danig, staat daar, god zij dank, buiten. De verwarring van de geesten, die kenmerkend is voor dezen tijd, heeft echter op velen dezen invloed gehad, dat zij het kwaad niet zoodanig bestrijden als on der normale omstandigheden het geval zou zijn. Tenslotte is er een betrekkelijk kleine categorie, die de gepleegde brandstichtingen en sluipmoorden toejuicht. Deize laatste categorie heeft haar be zinning verloren en bestaat uit moreel en geestelijk ontwortel den, die de spanning van dezen tijd niet 'konden verdragen. De veiligheid van onze samenleving eischt. dat zij tijdelijk uit onze maatschappij verdwijnen en door geregelden inispannenden arbeid heropgevoed worden, Oip grond van deze overwegin gen heb ik den Rijkscommissaris medegedeeld van raeening te zij n, dat het inderdaad onontkoombaar iis, dat die ontwortelden, in verze kerde bewaring worden genomen, doch dat ik blijf bii mijn stand punt om, zoolang dit eenigsizins mogelijk is, het leven van Ned'er- land'sdhie menschen te sparen. De Rijkscommissaris heeft dit ver zoek wederom ingewilligd, waar voor ik hem ten zeerste erkente lijk ben. Ik doe hierbij een dringend be roep op ieder behoorlijk Neder lander om te helpen voorkomen, dat ons vaderland een land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder lid der politiemacht, doch iedereen h'eeft den zedelijken plicht te helpen, de daders van sluipmoorden en brandstichtin gen te vindien en aan de justitie uit te leveren, opdat zij hun. ge rechte straf zullen, ondergaan en. niet anderen voor hun euvelda den moeten boeten. De bezetten- Ide Overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de orde volkomen gehandhaafd wordt Waan oei- dius deze sluipmoord- De Duce herneemt de leiding ZES DAGORDERS. Benito Mussolini heeft giste ren weer de opperste leiding over het fascistische Italië op zich genomen. De Duce heeft op 15 Sept. 1943 volgende zes dag orders van de regeering uitge vaardigd: Dagorder No. 1; ,.Met ingang van heden, 15 September 1943, neem ik weer de opperste lei ding van het fascisme in Italië op mij. Mussolini". Dagorder No. 2: „Ik benoem Alessandro Pavolini tot voor- loopigen secretaris van de fas cistische nationale partij, die vanaf heden zal heeten: republi- keinsche fascistische partij. Mus solini". Dagorder No. 3: „Ik beveel, dat alle militaire, politieke, be- stuurs- en schoolautoriteiten, alsmede alle anderen, die door de capitulatie-regeering uit hun ambt zijn gezet, overwijld hun plaatsen weer zullen gaan inne men. Mussolini". Dagorder No. 4: „Ik beveel, de onverwijlde wederoprichting van alle partij-instanties en wel met de volgende taak: a) De Duitsche weermacht, die op Italiaanschen bodem met den gemeenschappelijken vij and in strijd is gewikkeld, doeltreffende en kameraad schappelijk te steunen. b) Het volk terstond doeltref- fenden moreelen en materiee- len bijstand te verleenen. c) Een onderzoek in te stellen naar de partijleden met be trekking tot hun houding bij den staatsgreep der capitula tie en der oneer, en de laf aards en verraders voorbeel dig te straffen. Mussolini". Dagorder No. 5: ,,Ik beveel de wederoprichting van alle forma ties en speciale afdeelingen der vrijwillige militie voor de natio nale veiligheid. Mussolini". Dagorder No. 6: „In aanvul ling op de voorafgaande dagor ders belast ik den luitenant-ge neraal Renato Ricci niet het op perbevel over de vrijwilligere militie voor de nationale veilig heid. Mussolini". WAT DE BEVRIJDER VERTELDE. De bevrijder van Mussolini heeft tegenover een vertegen woordiger van het Internatio nale ïnfomatie Bureau te Ber lijn hoogst interessante persoon lijke bijzonderheden omtrent zijn eerste ontmoeting met den Duce op den 2.000 M. hoogen rots van den Gran Sasso be schreven. De Hauptsturmfueh- rer, een groot gespierd man, met harde vastberaden gelaats trekken, ongeveer 30 jaar oud, en gekleed in de veldgrijze uni form der Waffen-SS, droeg reeds het Ridderkruis, dat de Fuehrer hem voor zijn buitengewone daad een dag tevoren had ver leend. „Ik was diep onder dien indruk van het beeld, dat ik aan schouwde, toen ik het vertrek openstootte, waarin de Duce gevangen gehouden werd", ver klaarde de jonge officier. „Kale wanden, een brits, een tafel en een paar stoelen, zooals in een gevangeniscel. Midden in die kamer stond de Duce, hoog opgericht, de hand tot groet opgeheven. Achter hem waren twee leden der geheime politie van 'hun stoel opgespron gen. Toen zij mijn uniform en campagne niet eindigt, kan het niet anders, of het komt zoover, diat die Ntecterlandisidhie bevolking die gevolgen daarvan, zal moeten dragen. Dit te helpen voorkomen is ons aller plicht in dezen moei lijken tijd van ons volksbestaan. MUSSERT. UTRECHT. 14 September- 1943. de op hen gerichte machinepis tolen zagen, hieven zij zeer snel de armen op. Mijn beide begelei ders namen hun de wapens af en verwijderden de politiemannen uit het vertrek. Eerst toen, toen wij een oogen- blik alleen waren, trad de Duce bewogen op mij toe en omarmde mij. Hij droeg een blauw bur ger costuum. Hij zeide mij, dat net hem, toen hij buiten de on rust onder de bewakingsman schappen had gezien, bliksem snel duidelijk was geworden, dat thans het oogenblik van zijn be vrijding was gekomen. Toen al les voor het vertrek gereed was, hielp ik hem een donkerbruine jas, die over de brits lag, aan te trekken. Wij begaven ons toen naar het vliegtuig, dat op een smallen uitspringende rots op ons wachtte. Omtrent de eerste woorden, die de Duce sprak, verklaarde de bevriider: „Er was een be vende klank in de stem van Mussolini, toen hii zeide. dat hij geweten had. dat Adolf Hitler hem zou redden. Met hem. zoo zeide hii. is het Italiaansche volk gered. De Duce informeer de vervolgens naar het lot van ziin vrouw. Tiidens den vlucht moest ik hem antwoorden od de vragen, waarmede hii mii be stormde. Uit miin mond vernam hii Das. wat sedert 25 Juli in Ita lië was gebeurd Toen ik hem vertelde van den schandelijken wanenstilstand gloeide hii van toorn. Ziin rechterhand, die tot dat oogenblik ongedwongen op ziin knie had gelegen, werd tot een vuist samengebald". De eerste personen, die de Duce na ziin gelukkige landing opzocht, waren ziin vrouw en de leden van ziin gezin. Intus- schen had hii ook ziin zoon Vit- torio begroet, den vroegeren lei der van de Italiaansche boks- sport. die reeds spoedig na ziin arrestatie had kunnen ontkomen aan de mannen van Badoglio. Tenslotte vertelde de S.S.-of- ficier nog hoezeer de onderne ming aan een ziiden draad had gehangen. Reeds toen de Duce op het eiland Sint Maddalena ondergebracht was, was een Duitsche bevrridbïgspoging voor bereid, maar doordat Mussolini reeds op 28 Augustus naar een andere plaats werd gebracht in een Roode Kruisvliegtuig. was alle moeite vergeefsch. Er ont stond nu een wedloop met den tiid. Slechts enkele uren later en de bevriiding zou mislukt ge weest ziin. want het radiobevel Na de bevrijding van Mussolini 1) De voormalige koninklijke en keizerlijke Italiaansche consu laten en consulaire agentschap pen in de Nederlanden zijn ge sloten. De behartiging der belan gen van de in de Nederlanden wonende Italianen geschiedt dooi de plaatselijke groepen van de nieuw opgerichte republikein- sche fascistische partij. 2) De leider van de nieuw op gerichte republikeinsche fascis tische partij m de Nederlanden, de oude fascistische strijder dr. Carlo Rotelli, heeft aan den be vrijden Duce en aan den Fueh rer de volgende telegrammen gezonden; Al Duce. Squadristi legionari fiumant et camicie nere olanda esultanti vostra liberazione giurano eter- na fedelita causa fascista et si stringono vostri ordini per lotta senza quartiere contro barbaro nemico la vittoria illuminera i segni del littorio Viva il Duce Vica il Fuehrer, Spuadrista Rotelli. Al Fuehrer. Squadristi et camicie nere olanda esultanti miracolosa li- MOMENTJE DE SLECHTE WERELD. Een Moeder beklaagt zich bij mij over de slechtheid van de mensCbem Men heeft haar diodhiter die welgemoed uit kampeeren toog, nog vóór het station uit haar rugzak haar taschje ontrold, waarin haar persoonsbewijs, haar geld en haar bonnen zaten. En dlaze Moeder is daarover, als alle eohite Moeders, die voor het heil barer kinderen walken, niet te kort verontwaardigd. De eenige troost, die ik haar geven kaïn is: ja. Moeder, doe- daarnouweswattan, en dat is een magere troost. Ik heb juist dezer dagen betoogd, dat de oorlog het onderscheid tus- sdhen het mijn en dijn ietwat vervaagt, zoo niiet bij sommige lieden geheel uitwischt en het is domme pech, als een dezer slechtaards juist op zoo'n oogenblik je levenspad kruist. Ik heb per slot van rekening mijn nieuwe hoed ook nog niet terug, waar ik zoo dringend om heb gevraagd. En die moet zich nogwel bevinden in het huis, laat i'k het maar noemen, van een bevriende relatie. En „Twee vrouwen over weer baarheid". Hedenavond om 8.45 uur spreekt over Hilver sum I in de serie „Brandende kwesties Max Blokzijl over het onderwerp; „Twee vrouwen over weerbaarheid". ONTDEKKING VAN VERBODEN BEZIT VAN RADIOTOESTELLEN. De politieautoriteiten hebben in alle deelen van het land een groot aantal personen ontdekt, die in strijd met de beschikking van den Hoereren S.S. und Po- lizeifuehrer van den 13en Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben ingeleverd. De radiotoe stellen zijn in beslaggenomen en de betrokken personen aan de justitie overgeleverd. tot het vervoer van Mussolini naar Sicilië lag reeds klaar. Wat men voor had met Mussolini. In Anglo-Amerikaansche krin gen te Lissabon sijpelen lang zamerhand berichten over het- berazione Duce da voi voluta et da valorosi camerati germanici attuata vi esprimono riconos- cenza et giurano prosequire lotta fino vittoria. Viva il Fuehrer Viva il Duce, Spuadrista Rotelli. Aan den Duce. Overgelukkige Squadristi, le gionairs en zwarthemden in Ne derland jubelen over uwe be vrijding, zweren eeuwige trouw aan de fascistische zaak en staan gereed uw bevelen in den strijd tegen den ibarbaarschen vijand uit te voeren. De over winning zal de Lictorenteekens hel doen oplichten. Leve de Duce, Leve de Fuehrer. SQUADRISTA ROTELLI. Aan den Fuehrer, Squadristi en zwarthemden in Nederland jubelen over de won derbaarlijke. volgens uw wil door kranige Duitsche kamera den toe stand gebrachte bevrij ding van den Duce, Zij geven tegenover u uitdrukking aan hun diepe dankbaarheid en zwe ren den strijd tot de overwin ning voort te zetten, I/eve de Fuehrer. Leve de Duce, SQUADRISTA ROTELLI. ik begin nu den sterken drang in mij te voelen uw meen in g te deelen n.l. dat d>e wereld uit Louter sleebtigaards Ibestaat. Alleen wij. Moeder, U, ik en uw dochiter, als de bestolene, zijn die eenige goeden.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1