'Red. Buitenland: Mr. H. Gcise. Leiden; Red. Stad en Sport i M. Zonder op, Leiden; Red. Omgeving: L. Rooten. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. (Schneidera. Leiden l verantwoordelijk voor dc «dvertcntüLnC. de Heiden* Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 12—13 Sept. van 20.tot 7 uur. MAANSTANDEN. Dond. 16.9: 9.53 onder, 21.22 op. Vrijd. 17.9; 11.10 onder, 21.49 op. KOOSEVELT OVER DE DRIE- LANDENBIJEENKOMST. President Roosevelt heeft op de persconferentie een bevesti gend antwoord gegeven op de -vraag, of vorderingen gemaakt zijn in de aangelegenheden der Drielandenbije enkcmst met Sta lin, aldus meldt de Britsche be richtendienst uit Washington. Roosevelt weigerde echter ver dere inlichtingen hieromtrent te geven. WONINGEN VOOR SLACHTOFFERS VAN DEN LUCHTOORLOG IN DUITSCHLAND. Op grond van een heden in het Duitsche staatsblad verschenen decreet van den Fuehrer is het „Deutsche Wohnungshilfswerk" opgericht, ter verschaffing van onderdak aan slachtoffers van den luchtoorlog. De leiding daarvan is opgedragen aan den Reichwohnungskommissar, Reichsleiter dr. Ley. De kosten worden door het Rijk gedragen. Het station van Philadel phia is Zondag door een groote brand beschadigd. De vlammen vernielden verscheidene gebou wen, 6 wagons en het bagage- buTeau, waar ongeveer 1500 kof- feis en stuks bagage stonden. Bij het blusschingswerk werden 100 personen gewond. BINNENLAND NOORDZEEKANAAL EN OM GEVING VERBODEN GEBIED VOOR VAARTUIGEN. Bij Verordieniing van dteoi Rijks- coanmissaris vain 1 September 1943 is wijziging gebracht in die Verordening no. 100/1941 hou- d'endle buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. Daarbij is het verboden gebied, dat door vaartuigen niet bevaren, mag worden en waarbinnen zij niet op het water of op het land mogen liggen (behoudens dispen satie) uitgebreid met een landr strook aan het NoordBeekanaal. In deze strooik zijn o.a. ook de gemeenten Amsterdam en Zaan dam begrepen. Zooals bekend geldt bovenbe doeld verbod ni-et voor vaartui genigen welke -gebruikt worden bij de uitoefening van een be drijf, hiero-nider begrepen een landbouwbedrijf, alsmede o-p woonschepen zonder eigen be weegkracht. Het verdient derhalve aanbe veling voor ieder, die zich met een vaartuiig -n-a-ar dit gedeelte van Noord-Holland wil begeven, zich van te voren op die hoogte te stellen-, of de evenltueele plaaits van bestemming al dan n-iet in het verboden gebied1 is gelegen. 3 y2 PCT. NEDERLANDSCHE "STAATSLEENING 1943. Verwisseling van recenissen. Wnd. secr.-generaal van het departement van Financiën maakt bekend, dat de gelegen heid tot verwisseling van re- cepissen der 3 y, pet. Staatslee- ning 1942 ter verkrijging van de definitieve obligaties op 4 Octo ber a.s. zal worden gesloten. De gelegenheid tot verwisse ling zal weder worden open-ge steld van Maandag 1-8 October 1943 af, ten kantore van den agent van het departement van Financiën te Amsterdam, Hee- rengracht 344/46. Banketbakkers en „zwarte" annels. Er is geen enkel be zwaar tegen, wanneer een bak ker ziin klanten zoo nu en dan gebak aanbiedt, waarin versch fruit is verwerkt, mits hii dit fruit op de gewone wijze en te gen de vastgestelde prijzen in koopt. Dit nu is in het vorige jaar niet steeds geschied. Vele banketbakkers hebben tot hun schade ervaren, dat het inkoopen tegen te hooge prijzen een prijs- overtreding is, waartegen streng wordt opgetreden. Het is daar om niet overbodig, er nog eens op te wiizen, dat het koopen en verwerken van clandestien fruit piet geoorloofd is. Iedere bakker zal dan ook bij controle aan moeten toonen, dat de her komst van het fruit en de be taalde prijs in overeenstemming ziin met de voorschriften. Kan men dit niet of niet voldoende aantoonen. dan wordt aangeno men. dat dit fruit in den zwar ten handel is gekocht. Naar de dienst van d.en gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zal op dit punt in de komende we ken een verscherpte controle worden uitgeoefend. Werkt mede aan de inzameling van eikels, kastanjes en beuke- nooties. Alles, wat ter ver ruiming van de voedselvoorzie ning kan dienen, moet gedaan worden. Daarom dient ook de van Rijkswege geregelde inza meling van eikels, kastanjes en beukenooties. zoo goed mogelijk te slagen. Thans is de tiid geko men om in bosschen en parken, langs lanen ey. wegen, de vruch ten te zoeken, die. hetzij als veevoeder, hetzij rechtstreeks, aan de voedselvoorziening van ons volk ten goede komen. Al len landgenooten. die in de gele genheid ziin opa het werk te verrichten, wordt dan ook ver zocht hun medewerking te ver- leenen. De arbeid wordt mate rieel beloond en bovendien is er de wetenschap, dat men zich voor de voedselvoorzening ver dienstelijk maakt! Gemengde Berichten Onbegrijpelijke onvoorzichtig heid. Zondag probeerden vier jongens Je Sexbierum een ge vonden projectiel tot ontploffing te brengen, wat hun tenslotte gelukte. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De 16-jarige Wy- bren Klaver werd dusdanig aan het onderlijf en de beenen ge wond, dat hij met zijn 17-jari- gen ijroer Ale, die eveneens zwaar gewond werd naar het ziekenhuis te Harlingen moest worden overgebracht. Eerstge noemde is kort daarop overle den. De toestand van den ander laat zich gunstig aanzien. De an dere twee jongens werden licht gewond. „N. R. Crt." Onvoorzichtige daad kostte hem het leven. De 43-jarige metaalbewerker C. v. d. Lee uit de Brugmanstraat te Schiedam wilde in de Galileistraat te Rot terdam. tezamen met verschil lende makkers, od een rijdenden vrachtauto springen. De man kwam echter te vallen, werd eenige meters meegesleurd en kreeg een der achterwielen over den buik. Het slachtoffer werd per auto van den G.G.D. naar de Dr. Noletstichting te Schie dam vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds te ziin overle den. 1 Uit zolderraam gevallen. Terwijl de moeder in de huiska mer met de wasch bezig was. zag de 214 -.jarige C. G. Soeyer in de ouderlijke woning aan de Klosstraat te Rotterdam kans uit het zolderraam te klimmen. Even later viel het knaapje evenwel uit de daïtgoot. Hij werd naar het Zuderziekenhuis overgebracht, doch bleek bii aan komst te ziin bezweken. Van een zolder gevallen. Gisteravond omstreeks half ne gen wilde de 12-jarige K. Groe nendijk, wonende aan den Schulpweg te Rotterdam, in een schuur paardenvoer van den zolder halen Hii viel over een balk od de steenen vloer van den beganen grond en moest in ernstigen toestand naar het Zui derziekenhuis worden vervoerd, waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. Verdrenken. Te 's Herto- genibosch is het vijfjarig zo-ontje van de familie Tolk bij het spe len in de Dieze gevallen. Hoe wel het ongeval terstond werd bemerkt en het knaapje spoedig op het droge kon worden ge bracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. Te Vriezenveen geraakte het vierjarig knaapje van S. in een bijna twee meter diepen put. Hoewel hulp spoedig bij de hand was, slaagde men er niet in het kind van den verdrinkingsdood te redden. Al spelende klom het zoon tje van den heer S. te Vriezen veen op het deksel van een re genput, dat hem echter niet kon dragen, zoodat het kind in het water viel. Hoewel het knaapje vrij spoedig uit zijn hachelijke RECHTSZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Aarde voor boter. Een ver pleegster te Wassenaar kreeg op zekeren dag bezoek van J. G. G. R.. die haar boter te koop aanbood. Echter werd minstens in vaatjes van 15 kilo geleverd tegen f 150. De koop werd gesloten en des middags werd het vat door een andere man gebracht, met de mededee- ling. dat de boter eerst nog drie dagen onder pekelwater moest blijven. Maat, toen toch een on derzoek werd ingesteld, bleek, dat onder een dun laagje boter zich tuinaarde bevond. De bren ger van de boter, zekere G. werd onlangs tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld en thans stond de verkooper R. te recht. die evenwel ontkende te hebben geweten, dat hij meer aarde dan boter verkocht. Doch G.. als getuige gehoord, ver klaarde. dat de affaire samen werd gedreven, want ze hadden aan veel personen dit mengsel verkocht. De Officier vorderde tegen H. twee jaar gevangenis straf. Ledigheid Het zou eigenlijk meer de ledigheid ziin geweest, die het oorkussen van den duivel had gebracht voor den jeugdige J. v. d. R. te L e i- d e n. Want toen hij zoo langs de straat liep te loopen, kwam hij in connectie met J. T. v. d. W. te Leiden, die het plan aan de hand deed. in Oegstgeest een fiets te gaan stelen. Zoo gezegd, zoo gedaan, en de onbeheerd staande fiets van den drogist W. werd door laatstgenoemde ge stolen. De banden werden ge demonteerd en verkocht en van de opbrengst kreeg v. d. R. f 25. Nu stond v. d. R. wegens heling terecht en de Officier vorderde twee maanden gevangenisstraf. Tegen v. d. W. vorderde de Offi cier tien maanden gevangenis straf. Wat te doen? De Officier vond het eigenlijk een vraag stuk wat met den 20-jarigen spoorwegbeambte J. H. F. uit Leiden moet gebeuren. Hij bracht zeven maanden in de ge vangenis door en was net vrij, toen hii in de woning, van G. W. de K. inbraak pleegde en diver se voorwerpen roofde. Uit het Huis van Bewaring wist hij on langs te ontvluchten. maar werd weer gegrepen. De Offi cier stelde nu voor tien maan den gevangenisstraf met aftrek van de 7 maanden preventief, en dan drie maanden gratiemoge- liikheid, waardoor verdachte onder toezicht kan komen. Uit spraak over 14 dagen. Uit het evenwicht. Volgens de verdedigers hadden de 20-ja- rige W. N. en 21-jarige P. van L.. beiden uit Leiderdorp, het evenwicht verloren d.oor de oorlogsomstandigheden. Bijzon der voor N. geldt een lange lijst van diefstallen, die hii pleegde. De dagvaarding noemde er en kelen. diefstal van een horloge ten nadeele van den landbouwer de G.. od wiens erf N. zich op 19 Augustus bevond, en door het openstaand raam der slaapka mer den diefstal wist te plegen. Verder inbraak in een motor jacht van N„ waar o.a. twee bus sen benzine, autoklokje, etc. werden buitgemaakt, diefstal van een dekzeil bii V. te Zoe- terwoude. steenkolen bii W. En dat was niet eens alles. Voor N. vorderde de Officier tien maan den met aftrek van preventief, voor van L. die aan enkele dief stallen deelnam, vijf maanden gevangenisstraf. Mr. Bollen pleitte voor N. gezien zijn jeugd een clemente straf. Met de gestolen steenkolen was van L. naar A. H. te L e i- d e r d o r d gegaan, die maar al te graag als kooper was opge treden. Hij verklaarde nu niet te hebben geweten dat de kolen waren gestolen, doch de presi dent stelde de vraag, waar ze in dezen tiid anders vandaan moeten komen. Drie maanden gevangenisstraf wegens heling vorderde de Officier. positie werd bevrijd, bleken de levensgeesten reeds geweken. Gisterenmiddag is het drie jarig dochtertje van den heer H. Appels te Zwartsluis bij de oude Beukersluis te water geraakt en verdronken. HAAGSCHE POLITIERECH TER. Er waren voor J. H. die B. te L i s s e verzachtende omstandigheden, en daarom re kende de rechter d'en diefstal van het rijwiel hem niet zoo zwaar aan en werdi die eisch van, dien of ficier verminderd1 tot veertien da gen gevangenisstraf. Het vat andijvie, dat W. v. d. M. te Alkemade had ge stolen, ikwaim hiean na dien eiisich van teen maand, op veertien dia- gien gevangenisstraf te staan. Over de huisvrouw J. van A. te Haarlemmermeer, die eeniige petten en wat speel goed) uit winkels hadi gestolen, zal een psyohiaterrapport wordlen, uitgebracht, omdat die rechter toleptoimanie veronderstelde. De moord od drie vrouwen te Schiedam. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenoch tend in afzonderlijke zitting in hooger beroep de zaak in behan deling genomen tegen de vier verdachten, betrokken bii den moord op drie joodsche vrou wen. respectievelijk 80. 55 en 51 jaar oud. te Schiedam gepleegd in den nacht van 12 op 13 Aug. 1942 aan den oever van de Maas. In de ochtendzitting stonden terecht Joh. Bemond, oud 32 jaar. uit Rotterdam en Joh. M. Woltering, oud 50 jaar, even eens uit Rotterdam, welke beide 4 Maart 1943 door de rechtbank te Rotterdam wegens het mede- plegen van moord tot levenslan ge gevangenisstraf waren ver oordeeld. Tegen beiden werd bevesti ging van het vonnis der recht bank geëischt. De moord en berooving te Rui nen. Voor de Asiser rechtbank stond wederom terecht de 20-ja- rige lainidibouwersifcraedht G. J. O. uit Ruinerwokh die in Septem ber van het vorige jaar den, al- leenjwonenidien lanlcObouwteT Al bert. Dekker te Armwe<id)e (Rui nen) heeft gewurgd en die daar na het slachtoffer had: beroofd1. Deize zaaik dtiiende reeds tweemaal en telkens werd een gevangenis- straf van 15 jaar geëischt. De rechtbank beslisste daarna, dat alsnog een psychiatrisch rapport zou worden uitgebracht. De offi cier persisteerde bij zijn eisch, mi. 15 jaar; te zijner tiild. zou wel licht een deel dier straf kunnen worden, uitgeschakeld. Na raad- Kamer veroordeelde de rechtbank verdachte tot een gevangenis straf van 5)4 jaar met aftrek van een voorarrest van plm. 11 maan den. Verdediger was die heer mr. R. Huiges uit Assen, Zijn vrouw met arsenicum vergiftigd? De rechtbank te Amsterdam heeft de zaak behan deld tegen den 43-jarigen gara gehouder A. F. W. S. uit Amstel veen, die ervan verdiadht wordt, in October van het vorig jaar zijn echtgenoote, de 41-jarige me vrouw S. J. S.-E., dooor het toe dienen van eenige doses arseni cum, van het leven te hebben be roofd. Verdachte, ontkende hard nekkig. De garagehouder, d'ie ter zitting een volkomen onbewogen indrulk maakte, verklaarde dat zijn vrouw hem de nacht voor haar dood bekend had, een dosis arsenicum te hebben ingienoirnen om een einde aan haar leven te 'maken,. Zij trok zich, aldus ver dachte, de tijdsomstandigheden zieer aan. Nadat was komen vast te staan dat verdachte ongeoorloofde be trekkingen, miet zijn schoonzuster onderhield, en dat hij later een Vandaag zonder eenin af het volgende gedicht, dichteres haar vreugde uj| Bij u is 't „al stilte en vj verschiet." Mogen wij de in deze dagen vinden bij 4 Maria in het eigen hart: Ik zie U wel in duizendj Maria lieflijk uitgedrukt Doch geen van alle kanj Zooals Gij mijne ziel yj VOOR EEN 01 O klein zwart beeldje vj Maria met Uw Kindek? Hoe bleeft Gij ons igespa Met kroon en scepter en Daar zijn geslachten lanj Gelijk de kaarskens, die Gelijk de bloemen, n Maar nieuwe komen, ev( Gij weet wat niemand n Werd door uw blik dooi Zoo draagt Gij eeuwen Tesamen met Uw kind; Ik kom tot U;ik ht Zooveel is mij ontvallen Maar hier is alles wat ik Gij hebt het trouw bew Mij wordt de wereld vs Hoe langer ik daar woo: Als 't nieuwe flikkert ei Bij U is 't de eeuwen d« Hier is de rust, bij alles Alleen Uw Moederhart 1 poging heeft gedaain, de verek king van moord op dieze sctha zuster te schuiven, eiswhte dei ficier van, justitie, levenslai gevangenisstraf tegen vend, l spraak op 24 September. Man pleegde aanslag vrouw. De rechtbank te A sterdam heeft den 35-iarigeni clameschilder H. C. van N„ 1 in December van het vori laar een joodsche vrouw, ui vertrouwen hii had getracht winnen, die hii zijn „besch; ming" had aangeboden, en 1 hij vervolgens had gepoogd wurgen en met een brooda ernstig had verwond, veroi deeld tot twee jaar gevangen straf met aftrek van voorant De officier van justitie had I gen den lichtelijk debielen m drie iaren met aftrek van va arrest geëischt. STADSNIEUWS KOPEREN PRIESTERFEES1 PATER H. 3. M. BERTELS, Ter gelegenheid van zijn 12! jarig priesterjubileum droeg weleerw. pater H. J. M. Berte kapelaan der St. Leonarduspai chie, hedenmorgen te half a( een plechtig gezongen H. II op. De kerk was geheel gevi met geloovigen, waaronder 1 leden der Meisjes-Congregat en de schoolkinderen. Om leiding van mevr. Heydema» v. Ulden voerde het zangkoor i congreganisten de tweestemni Missa Octava in honorum i Angelac Mericiac van El FYanssen uit. Onder het coi munie uitreiken werd ,k Panis Angelicus van Cé F ra nek en na de H. Mis de ci fate van Arts ten gehoore f bracht. Om half twaalf hield de jul laris een receptie, waarbij a velen blijk van (belangstellii gaven. De pastoors der stad en vi In het N.V.-huls te Utrecht werd Zaterdag de derde landdag van ht' Medisch Front gehouden. Overzicht tijdens de rede van den leider d" Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden CNF/Otto/Pe*9

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2